Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 За любителите на портрети
Автор: philip   
Дата:   26-01-17 14:02

По БНТ вървеше едно сериалче "В сянката на Тюдорите" с много интересни близки планове в затворени помещения, като портрети на класици от миналите векове...


Отговори на това съобщение
 Re: За любителите на портрети
Автор: mihalo   
Дата:   27-01-17 03:28

Мда, откритията на ренесанса са в основата на фотографията - перспективата и светлосянката = обем в двумерното пространство.

philip
Едва ли щях да пиша нещо под темата, ако не те знаех, че си човек с идеали... кой в днешно време отваря дума за "идеали", нали рискува да стане за посмешище на целокупната съвременна "демокрация" ):(( ...ъ? Опс, от само себе си пръкна ми се: "демонокрация" [smilie11]

Отклоних се от конкретиката, но аз все така си правя :) Все се опитвам от частното да извадя принципите... че да си усложня живота `би`иш ли :))))

Благодаря ти, не съм попадал на тези серии! Мисля да ги погледна [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: За любителите на портрети
Автор: philip   
Дата:   27-01-17 08:25

mihalo, благодаря ти за включването!

Трябваше да пусна и някой линк... но сега се коригирам:

wolf hall


Отговори на това съобщение
 Re: За любителите на портрети
Автор: asahi   
Дата:   27-01-17 09:04

Да, ама всъщност не. Близкият план, както го наричаш, е типично изразно средство в кинематографията от петата и година някъде. Преди това се е снимало със статична камера, а артистите са играли както в театъра.

Изкуствената светлина във филма има малко общо с портретите на класиците. Вероятно си впечатлен от холандските и венецианските майстори. Тогава са използвали масово един източник на светлина, близък до точков, разположен близко до обекта, без разработка на фона. Във филма виждаме насочено остро осветление от по-голяма дистанция, на нивото на лицето. Дистанцията идва от необходимостта да се снимат движещи се обекти и това да се случва в относително непроменлива светлинна обстановка.

Гримът, дрехите и обстановката допринасят повече за потапяне в онази атмосфера, а светлината повече изпълнява технологичните изисквания, отколкото да копира старите художници.

Отговори на това съобщение
 Re: За любителите на портрети
Автор: philip   
Дата:   27-01-17 13:38

asahi, имаш право! По-коректно би било да напиша "напомнят ми" вместо "като" в анонса на темата.


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »