Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Фото архив
Автор: shamelessEyes   
Дата:   24-01-17 16:34

Здрасти!

От известно време съм се хванал с едно наистина сериозно начинание.

ОПИТВАМ СЕ ДА СИ ПОДРЕДЯ И АРХИВИРАМ СНИМКИТЕ.

Ужасно много са, толкова са много, че направо се чудя защо!

От една страна проблемът е в категоризирането им, от друга съдържанието - кое да остане и кое да се изтрие.

Като изключим планираните снимки по точни критерии,

как подреждате останалите и как се ориентирате в архивите си за по лесна и ефективна работа?

Бих бил много благодарен, ако някой сподели опит и креативност, защото сдобиването с още пространство не решава проблема [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Фото архив
Автор: realnoncho   
Дата:   24-01-17 16:48

Папки именовани от типа 01_2017 и вътре според събитието или типа камера допълнителни. Преглеждане и триене на ненужни неща преди да отидат в архива.

Отговори на това съобщение
 Re: Фото архив
Автор: lamerko   
Дата:   24-01-17 16:54

Някоя вечер, когато съм в настроение минавам и трия брака и безсмислените кадри (първа цедка)... а в някоя друга вечер, когато съм в още по-голямо настроение минавам и намалявам на половина кадрите, оцлели от първия път и записвам на M-DiSK-ове. Папките кръщавам "[YYYY-MM-DD] Sybitie", като в този формат естествено се подреждат по дата. Някой чудесен ден ще си платя за читав клауд, че нещо ме гътнаха от Амазон с техните простотии...

Отговори на това съобщение
 Re: Фото архив
Автор: uri64   
Дата:   24-01-17 16:58

че то Амазон е от сравнително читавите облаци....

Отговори на това съобщение
 Re: Фото архив
Автор: lamerko   
Дата:   24-01-17 17:01

Да, ама си затрих кредитната карта от профила и след месец ми затриха акаунта [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Фото архив
Автор: uri64   
Дата:   24-01-17 17:03

Аз организирам цифровите кадри и скановете от филм през Адоби бридж - основните паки са по години, а вътре в тях - в папки по сесии с обозначаване с някакво значещо име и датата на сесията, евнтуално някакво друго описание (много кратко) - това за цифровите, а скановете са по папки с кратко описателно име и дата. Засега на дискове в компа но се замислям за домашен сторидж.

Отговори на това съобщение
 Re: Фото архив
Автор: shamelessEyes   
Дата:   24-01-17 17:06

а Lightroom или Picasa?

"Папки именовани от типа 01_2017" или YYY-MMM-DD е по подразбиране.

М диск не е ли малко скъп, а Блу Рей М Диск колко ли струва?
Дисковете не са ли отживелица вече?

Отговори на това съобщение
 Re: Фото архив
Автор: Synthy   
Дата:   24-01-17 17:08

За мен, физическият носител е единственият сигурен начин, да си направиш архив (физически != магнитен носител, да не се бърка!).

Отговори на това съобщение
 Re: Фото архив
Автор: lamerko   
Дата:   24-01-17 17:11

при имена с формат "01_2017" ще става объркване с годините...

За М-ДИСК - да, скъпи са. Цената варира 10-13 лева за 25GB, като ползвам принтабъл дискове, понеже принтера ми може да печата върху тях и излизат много добре. Дали е отживелица - не знам, но ми дава една доза спокойсвие в повече.

Отговори на това съобщение
 Re: Фото архив
Автор: realnoncho   
Дата:   24-01-17 17:24

А да, lamerko e прав, сега погледнах и е година_месец :)

Отговори на това съобщение
 Re: Фото архив
Автор: shamelessEyes   
Дата:   24-01-17 17:34

Датата няма значение, след като имаш метадата, това е по подразбиране.

Проблема е във фокуса - нещо като фокуса на обектива и корекцията при визьора.

Темата е поставена така съвсем случайно и търси да привлече мнения на фотографи с реални проблеми, които биха могли да помогнат с идея за организирането на архив.

Отговори на това съобщение
 Re: Фото архив
Автор: virosh   
Дата:   24-01-17 17:41

При мен директориите са по следният начин:
YYYY-MM-DD - Описателно име на събитието.

Като горните са в директории по години. Така всичко винаги ти е подредено по дати и лесно можеш да се ориентираш.


Отговори на това съобщение
 Re: Фото архив
Автор: JXT   
Дата:   24-01-17 18:09

И какво се ориентираш по датите, ако снимаш почти всеки ден и след 3 години ти трябва някоя сесия, на която дори не си спомняш месеца, в който си я правил?

Отговори на това съобщение
 Re: Фото архив
Автор: Jk.freeman   
Дата:   24-01-17 18:23

Божеее, вие архивирате ли? Браво!

Крайно време е да се взема в ръце...[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Фото архив
Автор: nislon   
Дата:   26-01-17 19:40

Много важен за мен въпрос!
Преди 7-8 години си направих приложение на Ms-Access - база данни, с което да си описвам албумите със снимките. Всеки албум се описва (класифицира) със следните полета (категории):
- заглавие на албума
- местоположение: /населено място, извън нас.м., сред природата, на море, на планина, на заведение, ... не се посочва/
- име на место положение: /София, Горно нанадолнище, Рила, Шератон, Нубия... не се посочва/
- тип на снимките: / пейзаж, портрет... не се посочва/;
- компания: /без компания, семейство, приятели колеги, клиенти.../;
- лица от снимките /аз съм си ограничил до 6 - да се подсещам/;
- цел на лицата от снимките /почивка, сватба, разходка, без конкретна цел.../
- дата начало;
- дата край;
- брой снимки;
- общ размер заемана памет /МБ или ГБ/;
- представителна снимка - обложка.
- информационен носител, на който са записани /Но:ДВД, хард диск.../

Това е само пример. Ако структурата бъде обмислена добре и албумите описани, един постоянно снимащ човек автоматично получава като бонус една своеобразна автобиография. [smile]
Търсенето на стари албуми става бързо и лесно. Би било перфектно, ако приложението с базата данни е Уеб-вариант, но за мое съжаление ме мързи и не ми се занимава да го правя почти наново...

Описанието може да се направи и много по-просто - в една Excel-ска таблица, като всеки ред е описан албум, а всяка колонка - категория. Търсенето също ще е лесно. Добре би било обаче, повтарящите се неща, като имена да са изписвани по един и същи начин, заради самото търсене. Не е добре например, един и същи човек, веднъж да е написан Иван, в друг албум - Ванко...

Кои снимки да си запазвам? Аз лично, повечето снимки си ги архивирам като JPEG, за да не заемат място, а които считам за по-качествени или кандидат-качествени в моите очи (при мен са не повече от 5%) - тях и в RAW.

Как и къде да се съхраняват снимките - това е друга и подробна тема, мисля че тук е повдигана вече.



Публикацията е редактирана (26-01-17 19:43)

Отговори на това съобщение
 Re: Фото архив
Автор: h_bio   
Дата:   26-01-17 23:20

Nislon, ето това е сериозно отношение и подход към нещата!

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »