Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 ремонт на телеметрични фотоапарати в София?
Автор: kmladeno   
Дата:   15-01-17 12:45

Здравейте,

купих си на старо евтин Зоркий 4 от интернет, но мисля, че има проблем. Изчетох доста неща и гледах клипове в youtube за менахизма, тъй като съм работил само с SLR и не ми е напълно ясно, но нещо не става, доколкото мога да преценя. Когато пренавивам с голямото дясно копче (за филма), обикновено не се движат "перденцата" и не действа shutter-а. След няколко опита реших, че се получи, но пък едното от "перденцата" не не затваряше напълно след като снимам. След няколко опита пак като преди..
Силно се надявам да е нещо глупаво, което поради незнание съм пропуснал, но нямам никаква друга идея, затова питам за съвет или за адрес за ремонт ( :

Поздрави

Отговори на това съобщение
 Re: ремонт на телеметрични фотоапарати в София?
Автор: uri64   
Дата:   15-01-17 13:18

виж тук:
https://www.facebook.com/Photo-camera-repair-534986156687514/

Отговори на това съобщение
 Re: ремонт на телеметрични фотоапарати в София?
Автор: MikeDimit   
Дата:   15-01-17 13:21

Има няколко вероятни причини, но почти сигурно е, че става дума за засъхнала смазка. Прочетете в гугъл кое и как да смажете. Аз имам половин дузина Зоркий 4. Почти всички бяха с този проблем. Просто се смазват механизмите за движение на щорите.

Отговори на това съобщение
 Re: ремонт на телеметрични фотоапарати в София?
Автор: my.point.of.view   
Дата:   15-01-17 13:45

Ще ти го оправят. Не се кахъри.

Отговори на това съобщение
 Re: ремонт на телеметрични фотоапарати в София?
Автор: kmladeno   
Дата:   15-01-17 14:35

MikeDimit, предполагам, че сте прав, тъй като има същия проблем и с пръстена за фокусиране. Дано се оправи, симпатична машинка е.

Отговори на това съобщение
 Re: ремонт на телеметрични фотоапарати в София?
Автор: Jk.freeman   
Дата:   15-01-17 14:42

Това отгоре картечница ли е?![smilie18] [smilie18]


https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/1/12/Zorki-4_camera_ussr.jpg/1024px-Zorki-4_cam


Извинявам се за спама, да разведря малко.


Отговори на това съобщение
 Re: ремонт на телеметрични фотоапарати в София?
Автор: kmladeno   
Дата:   15-01-17 15:06

почти.. ( : универсален визьор. Нямам, само съм чел

Отговори на това съобщение
 Re: ремонт на телеметрични фотоапарати в София?
Автор: fotorafi   
Дата:   15-01-17 18:06

Руските производители на фотографска техника "богато напляскват" системите от зъбни колела с едно гъсто масло. Особено проблемни са системата на транспорта, скоростния механизъм, самоснимачката и системата регулираща променящото се разстояние / процепа/ между двете пердета. Не съветвам самодейности при разглобяване и почина "направи си сам".
Всички тези системи се разглобяват, потапят се и се измиват в екстракционен бензин, сглобяват се и се смазват с часовникарско масло. После следва настройката на пердетата

Професионален техник: Виолета 0889-752-133

Отговори на това съобщение
 Re: ремонт на телеметрични фотоапарати в София?
Автор: codcdbp   
Дата:   15-01-17 20:45

Хората, които смятат, че ако се залее апарата със смазка, той ще заработи са в дълбока заблуда - просто няма как смазката да проникне до там, а дори да проникне няма да помогне особено.
Отделно - Рафи, кое разстояние между щорите визираш - това при снимане ли, защото то силно зависи от триещи се части и си прав в този аспект.

Като цяло - апарата се разглобява до последната пружинка, в 95% от случаите, които съм имал с този апарат (повече от 10 броя Зоркий засега), това означава разлепяне на щорите от пружинните валове и презалепянето им накрая, което е КРАЙНО важно за правилното функциониране на апарата в последствие.
Иначе, какво вече някои казаха - чистене с бензин или други разтворители и смазване на ново, настройка и тн.

Отговори на това съобщение
 Re: ремонт на телеметрични фотоапарати в София?
Автор: MikeDimit   
Дата:   15-01-17 21:17

Пълно разглобяване, почистване и смазване е верния път. Но.
За тяло с цена 40-50 лева е в името на спорта. В крайна сметка колко филма ще изщракате с него? Айде да са 20 за година. След това ще ви омръзне. И ще сте дали едни сериозни пари за сервизиране на агрегат, който пак е с цена 40-50 лева. WD40 за раздвижване и ако след това нещо се прецака и все още ви харесва телеметрика на З4 можете да си купите нов и да го дадете на пълен ремонт. Лично за мен Зорки серията ми е присърце и си ги ползвам с кеф от години.
ПС.Можете да раздвижите лесно обектива - малко( малко!) смазка на резбата и едни 10-15 минути игра с фокусирането от един м. до безкрайност и обратно. Основно съветските апарати са смазвани обилно с органично масло ( сега се ползва синтетика)и с времето то гранясва. Та малко WD40 решава проблема за кратко.



Публикацията е редактирана (15-01-17 21:26)

Отговори на това съобщение
 Re: ремонт на телеметрични фотоапарати в София?
Автор: kmladeno   
Дата:   16-01-17 12:14

Мерси за информацията и съветите. Засега, явно, вариантите са или да проуча къде и да смажа с wd40 или да го оставя на ремонт. MikeDimit, прав сте, поправката излиза сигурно два пъти апарата (взех го за 20 между другото), но ако се наложи, аз не се чувствам технически грамотен и така ще направя. След като разрових във форума ми направи впечатление, че дори в София изглежда вече трудно се намират такива услуги - г-жа Веска Драганова (която не знам дали все още се занимава), Виолета, която предложи rafi и сервиза в Захарна фабрика, за който каза uri64. Трудно ми е да повярвам, но може би е така.
Този месец ще съм супер зает, защото имам защита на дисертация, но другия, живот и здраве, искам да опитам да оправя машинката.

Поздрави

Отговори на това съобщение
 Re: ремонт на телеметрични фотоапарати в София?
Автор: batsali   
Дата:   16-01-17 12:38

WD-40 не се ползва за дълготрайно смазване.

Отговори на това съобщение
 Re: ремонт на телеметрични фотоапарати в София?
Автор: nikon_f2   
Дата:   16-01-17 14:05

batsali написа:

> WD-40 не се ползва за дълготрайно
> смазване.
[smilie24]
+1

В никакъв случай не ползвайте WD40 за фотоапарат.
[smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: ремонт на телеметрични фотоапарати в София?
Автор: codcdbp   
Дата:   17-01-17 00:03

Колкото до самият апарат - на мен ми е много любим, въпреки оптиката, която идва с него.

Много удобен и простичък апарат е.[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: ремонт на телеметрични фотоапарати в София?
Автор: steeens   
Дата:   17-01-17 00:37

Че какво и има на оптиката? Руска, ама е копие на Цайс.

Отговори на това съобщение
 Re: ремонт на телеметрични фотоапарати в София?
Автор: codcdbp   
Дата:   17-01-17 14:33

Нищо й няма, снима прилично, просто не я намирам за достатъчно "рязка".

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »