Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Никон 100 г. история
Автор: bg2014   
Дата:   15-01-17 11:50

Интересен ретроспективен филм по случай 100 годишнината на техниката Никон.
Има какво да се види:
НИКОН на 100 години
 Re: Никон 100 г. история
Автор: alext   
Дата:   15-01-17 14:00

[cool] Не знаех, че са толкова навътре с медицинска апаратура и микроскопия. Най- готино е, че са на ISS, тамо няма канончета [smilie18]



Публикацията е редактирана (15-01-17 14:02)
 Re: Никон 100 г. история
Автор: Jk.freeman   
Дата:   15-01-17 14:16

[smilie24]

Тия са нъмбър уан...
 Re: Никон 100 г. история
Автор: chrisnoch   
Дата:   15-01-17 18:55

Никон се хвалят гръмко и има защо, но са пропуснали да отбележат някои много интересни моменти от своята история.
До 1946 г. те произвеждат предимно оптично стъкло и обективи - включително за Канон. Тези производства стават възможни с помощта на немски инженери (още през 1919 г. в Никон работят 8 от тях), обучени в заводите на Карл Цайс.
В края на 30-те и до средата на 40-те производството на Никон е почти изцяло за военни нужди - бинокли, перископи, уреди за насочване на оръдия и т.н.
През 1946 г. Никон пускат на пазара първия си фотоапарат. За сравнение: Лайка правят това през 1925 г., Минолта - през 1928 г., а Канон - през 1934 г.
На Никон дължим изобретяването на SLR камерата. Първият огледално-рефлексен фотоапарат в света е Nikon F. В Германия се продава под името Nikkor F заради юридически спор с Ikon.
С навлизането на автофокуса в средата на 80-те Никон изостават драматично от конкурентите Канон и Минолта - заради твърдоглавието си да запазят своя Ф-байонет и съвместимостта на автофокусните тела с ръчнофокусните обективи. Това възпрепятства бързото развитие на никонските автофокусни технологии и компанията губи голям дял от пазара на фотографски системи. От този печален факт успяват да се възползват най-вече Канон, които бързо и сръчно изместват Никон от лидерската позиция.
Днес Никон печелят много повече от литографски машини и медицинско оборудване, отколкото от фотографски системи.
 Re: Никон 100 г. история
Автор: Jk.freeman   
Дата:   15-01-17 20:50

Хмм...имаше две-три неща, които не знаех от гореспоменатото.

Интересно![smilie24]

Браво! [beer]
 Re: Никон 100 г. история
Автор: bg2014   
Дата:   15-01-17 20:58

Ние ползваме много малка част от техниката на Никон. Малко сме чували за специализираната техника Никон за космическите снимки или за медицинските.
И се изказваме с гръмки думи, колко са изостанали или колко са зле.
А изостаналите сме ние.....с тия заплати.
 Re: Никон 100 г. история
Автор: Jk.freeman   
Дата:   15-01-17 21:01

Мхм...има нещо такова. Боже като се сетя оня ден в коя тема беше, направо бяха на път да го погребат и да го опеят...за никоня говоря де...
 Re: Никон 100 г. история
Автор: dimidumi   
Дата:   15-01-17 21:22

Нищо няма да погребват, марката има толкова много история и патенти, че [beer] ...По-горе Християн е забравил да спомене една друга известна марка, която макар и разделена от две големи корпорации, също печели повече от медицинско оборудване, печатарска техника и др., отколкото от фотография [smile], даже имат цех в Пловдив [smilie5] ...Asahi 1919г....1951г. – Asahiflex...днес PENTAX, за Sony не говорим, още са правили котлони за варене на ориз [smilie5] , мани изкупиха доста добри брандове...и аз снимам със Sony [smilie5] [beer]

П.П. Всъщност мисля , че Никон е обединение от три семейни фирми още 19-ти век, ама официално е обявена 1917г. [beer]



Публикацията е редактирана (15-01-17 21:26)
 Re: Никон 100 г. история
Автор: vladis   
Дата:   15-01-17 22:13

И са част от Митцубиши груп, така че не ги мислете.
Японските и корейските корпорации не фалират, само си сменят собственика, стават по-големи и произвеждат от тигани до ракетни двигатели [smilie5]
 Re: Никон 100 г. история
Автор: kvakioh   
Дата:   15-01-17 22:25

Хубави микроскопи правят, но си предпочитам JEOL или някои по-специализирани. Никонските търпят домашни преправяния, което е добре за начало.
Добра марка са и за фототехника.
 Re: Никон 100 г. история
Автор: steeens   
Дата:   16-01-17 01:05

chrisnoch написа:


> На Никон дължим изобретяването на
> SLR камерата. Първият
> огледално-рефлексен фотоапарат в
> света е Nikon F. В Германия се продава
> под името Nikkor F заради юридически
> спор с Ikon.


Това ми хареса... добра дезинформация...




https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/jbfo8189.JPG


https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/pdst3962.JPG


https://photo-forum.net/static/forum/2017-01/jacm9323.JPG


https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/df/AsahiPentax_AP.jpg/288px-AsahiPentax_AP.jp


Производитель Asahi Optical
Год выпуска 1957—1958
Тип Однообъективный зеркальный фотоаппарат.
Фотоматериал Плёнка типа 135
Размер кадра 24×36 мм.
Тип затвора Фокальный, 1-1/500 с, B, T
Крепление объектива Резьбовое соединение M42×1.
Фокусировка Ручная.
Экспозамер Ручной.
Вспышка Синхроконтакты: FP, X.
Видоискатель Зеркальный с несъемной пентапризмой.
Размеры 143×49×90 мм.
Масса 577 г., с объективом 755 г.




https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/xtaa4607.JPG


https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/vchy0073.JPG


https://photo-forum.net/static/forum/2017-01/ighr3364.JPG


https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/f/ff/Nikon_F_Eye_Level.jpg/288px-Nikon_F_Eye_Le




Производитель Nippon Kogaku (Nikon)
Год выпуска 1959—1974
Тип Однообъективный зеркальный фотоаппарат
Фотоматериал Плёнка типа 135
Размер кадра 24×36 мм
Тип затвора Фокальный, с горизонтальным движением шторок
Крепление объектива байонет F
Фокусировка Ручная фокусировка
Экспозамер Отсутствует в
базовой комплектации
Вспышка Оригинальное крепление Nikon F
Видоискатель Зеркальный, 100%
площади кадра
Серийная съемка 3 кадра в секунду
с мотором F36
Размеры 147×98×56 мм[* 1]
Масса 685 г[* 1]


Ако е било преди новата ера вероятно Никон щяха да са първи...[smilie18] [smilie18] [smilie18] [beer] [beer] [beer]

 Re: Никон 100 г. история
Автор: i_viper   
Дата:   16-01-17 09:38

Всъщност и Пентакса не е, ако трябва да сме коректни :)

Ето ви цялата история на СЛР камерите, ако ви се чете.

https://en.wikipedia.org/wiki/History_of_the_single-lens_reflex_camera


А относно Никон, ако трябва да сме точни не правят първата СЛР камера, а първата СЛР система:

Nikon's 'F' model, introduced in April 1959 as the world's first system camera (if the commercially unsuccessful Praktina is not considered), became enormously successful and was the camera design that demonstrated the superiority of the SLR and of the Japanese camera manufacturers.[14] This camera was the first SLR system that was adopted and used seriously by the general population of professional photographers, especially by those photographers covering the Vietnam War, and those news photographers utilizing motor-driven Nikon F's with 250-exposure backs to record the various launches of the space capsules in the Mercury, Gemini and Apollo space programs, both in the 1960s. After the introduction of the Nikon F, the more expensive rangefinder cameras (those with focal plane shutters) became less attractive.



Публикацията е редактирана (16-01-17 09:40)
 Re: Никон 100 г. история
Автор: nikon_f2   
Дата:   16-01-17 09:50

chrisnoch написа:


>...
> На Никон дължим изобретяването на
> SLR камерата. Първият
> огледално-рефлексен фотоапарат в
> света е Nikon F. В Германия се продава
> под името Nikkor F заради юридически
> спор с Ikon...

>
[smilie24]
Предлагам да оставим художествената самодейност и филмовите сценарии за друга тема...[smilie25]
Никон не са първи в SLR камерите, нито в Япония, нито в света.
Никон винаги са се учили от германците и взаимствали от тях най-доброто.
Първите Никони са модифицирани Zeiss-Ikon CONTAX.
Nikon F e една изключително надеждна професионална система, която няма аналог по това време.
Но колкото и да ми се иска, Nikon не са първи.
Имат доста иновации, които заслужават внимание.
А колкото до обективите- хиляди NIKON-фенове по цял свят оценяват факта, че могат да си си сложат 40-50 годишен обектив на най-новия Никон. Понякога е много от полза.
[beer]

 Re: Никон 100 г. история
Автор: steeens   
Дата:   16-01-17 09:55

i_viper , така е. Но Никон са втори и в тая категория. Чак след като сложим условието да е търговски успешна, им се поучава да са първи...[beer] [beer] [beer]
 Re: Никон 100 г. история
Автор: Synthy   
Дата:   16-01-17 10:12

Все тая дали са първи или не. ДОбри камери правят, добри обективи. И аз съм един от тези доволни юзъри, които с радост си завинтват 50 годишният обектив на Д300 и се радва, че снима с него [cool]
 Re: Никон 100 г. история
Автор: i_viper   
Дата:   16-01-17 10:35

steeens, все ми е тая първи ли са, втори ли са.
С удоволствие си ползвам ръчно фокусните Nikkor-и и до днес.
Големият ми формат камера също е оборудвана с три чудесни Nikkor-a, жалко че им спряха производството.
 Re: Никон 100 г. история
Автор: io_bs   
Дата:   18-01-17 01:50

Synthy написа:
> Все тая дали са първи или не.

Изобщо не е все тая. В последно време значително им пада пазарния дял и Канон се възползват. Настават тежки времена за фотографския бизнес, за жалост.
 Re: Никон 100 г. история
Автор: Synthy   
Дата:   18-01-17 09:33

Абе тежки... нищо тежко не виждам да се задава. И наистина е все тая кой е първи. Това е било преди почти 70 години - почти няма живи свидетели [smilie5]
 Re: Никон 100 г. история
Автор: io_bs   
Дата:   18-01-17 12:47

Продажбите падат стремглаво от няколко години насам, ъпдейтите в ниския клас са минимални, а високият клас става все по-скъп. Качественият контрол се влошава при Никон и пазарният им дял намалява в пазар, който е в упадък. Това не е ли тежък момент?
 Re: Никон 100 г. история
Автор: apollo   
Дата:   18-01-17 12:49

След още 100 години ще започнат да си правят сами матриците [smilie5]
 Re: Никон 100 г. история
Автор: apollo   
Дата:   18-01-17 12:50

Ама тц, Сони ще са ги купили и ще правят трикраки столчета [smilie18]



Публикацията е редактирана (18-01-17 12:51)
 Re: Никон 100 г. история
Автор: m.djorov   
Дата:   18-01-17 13:35

100г и сега се случва това
 Re: Никон 100 г. история
Автор: bg2014   
Дата:   18-01-17 14:46

И какво се случва?
Произвеждат си хората, продават си. Кефим се всички и снимаме. Какво се случва?
Да имаш 30% от световния пазар малко ли е?
И въобще имаме невероятната черта да правим сметка на другите.
Освен да се възхищавам на такава дълга традиция друго не мога.
Вие (някой от вас) едва ли не погребват Никон. Айде не ставайте смешни.



Публикацията е редактирана (18-01-17 14:46)
 Re: Никон 100 г. история
Автор: m.djorov   
Дата:   18-01-17 15:12

Защо не прочете статията?
Говорим за пазара в Япония, не световния. От години имат спад в пазара на тела, явно и на обективи - изместени от Sigma и Canon. 12% от японския пазар на обективи. Не е добре.
И при положение, че си имал 40% да загубиш 10 си е лошо. При обективите още по-зле. Говорим за Япония. По света не е ясно какво е положение. Поне от посочената от мен статия. Аз нея коментирам.

ПП
Аз снимам с никон, ако нещо те притеснява, че злобен канонец го пише това. Ама не.
 Re: Никон 100 г. история
Автор: bg2014   
Дата:   18-01-17 15:37

Не, колега. Нищо не ме притеснявам. Нито имам нещо против да се пишат погребални думи за Никон. Въпрос на вътрешна потребност. Или ти се иска нещо приятно и хубаво да гледаш, да четеш, да пишеш, ИЛИ ти се иска нещо лошо и негативно да гледаш,четеш, да пишеш, Аз съм от първите. Искам нещо хубаво да виждам, да чета и да пиша. Възмущавам се от другите, НО НЯМАМ нищо против тях. Един ден може да се променят. Пожелавам им го!
Пиши каквото желаеш естествено. Дори се радвам, че чета подобни статии. И видях, че е за Япония, но не мисля, че това е важно за българите - дали тази статистика е само за Япония или за света. Нас не ни грее по никакъв начин. Поздрави!



Публикацията е редактирана (18-01-17 15:43)
 Re: Никон 100 г. история
Автор: m.djorov   
Дата:   18-01-17 16:07

А, не ни грее. Ми нали като приходите им паднат под нива да си оправят разходите, ще разпродадат каквото има за продаване и затварят кепенцата. И без значение къде сме, ще ползваме техниката докато се скапе и после ще трябва да мислим за нови системи, обективи и т.н.
Иначе хубаво, лошо - това е реалността, и да мижим, и да не мижим, няма да ни подмине. Истината си е истина. На мен и теб дали ни харесва или не, няма да промени ситуацията. А тя е такава, че те в момента губят позиции. Дано някъде горе им светне, че не може само нови цифрички по телата да слагат и да чакат хората да сменят телата на 3 месеца.



Публикацията е редактирана (18-01-17 16:08)
 Re: Никон 100 г. история
Автор: bg2014   
Дата:   18-01-17 16:22

Ако 100 г си правил апарати дали знаеш какво да правиш или трябва някой ти им каже?
Според мен си имат стратегия. В момента разработват нещо и скоро ще избухнат. Откакто ползват сензори/матрици на СОНИ се сринаха процентите.
Според мен е върпос на време. Аз и сега си ги харесвам, но единствено 4К видеото ми липсва. Смятам, че водачите (макар сега да са втори) трябва да правят най-новото и напредничаво. Но трябва да се досещаме , че има и друга възможност. АКО сега въведат ОНАЗИ видео тръба, с която може да сменяш фокуса в самата снимка, в самия кадър и какво става. Къде отиват Nikon D4S и Canon 5D mark IV ? Всичко отива на една система за снимане. За кой от производителите това е полезно? Ще станат като GSMите - еднообразни и унифицирани. И аз не бих го допуснал на тяхно място, нищо че съм прост. Кой не обича парите и печалбите за по-дълго....
 Re: Никон 100 г. история
Автор: hose   
Дата:   18-01-17 17:27

носят слухове за нов Df - интересно дали и какъв ще бъде
 Re: Никон 100 г. история
Автор: chrisnoch   
Дата:   21-01-17 05:19

bg2014,
Подскачаш като японско петле и пишеш глупости. А се кротни малко!

"Откакто ползват сензори/матрици на СОНИ се сринаха процентите."
Тук няма причинно-следствена връзка. Почти всички големи производители (Никон, Пентакс, Фуджи, Панасоник, че и Канон - във все повече модели) ползват сензори на Сони. Преди това Никон позваха сензори на Тошиба, че и на разни други компании.

"АКО сега въведат ОНАЗИ видео тръба, с която може да сменяш фокуса в самата снимка, в самия кадър и какво става."
Ами нищо не става. "ОНАЗИ видео тръба" е отдавна въведена от друга компания, която не е разцепила света с продажби. Пък и не е "видео тръба", ама нейсе! Толкова знаеш - толкова пишеш.
Никой не се опитва да "детронира" любимата ти компания Никон, споко! Недей се тръшка!
 Re: Никон 100 г. история
Автор: bg2014   
Дата:   21-01-17 09:34

Я.... някой пак е на сухо и е станал със задника напред.
Събуждаш се и ......това ли измисли? Професионалист... браво.
Иначе е гадничко да си професионалист, да си изкарваш хляба със снимане и един любител да те открехне на сензори. Гадничко е, нали?
Толкова много ти е омразата към човек, когото не познаваш, че граничи със............. (цензура, че много ще се засегне някой)
Най-лесно е да те науча на още нещо (въпреки, че се изживяваш на учител и преподавател )
Приеми колегата отсреща като ОГЛЕДАЛО. Каквото покажеш ТИ това ще получиш като обратен образ. Така аз уча моите ученици и става така, че започваме да се разбираме прекрасно.
Сега те приемам като мой ученик и ти казвам това за огледалото. Дали можеш да си в моя курс..... сам избираш. Покажи каквото сам избереш и искаш да видиш в огледалото.
С уважение - ПОЗДРАВИ!
 Re: Никон 100 г. история
Автор: alext   
Дата:   21-01-17 12:27

Само не мога да разбере защо всички наблягат на никон. Според статията и сони и пентакс губят позиции все в полза на канон. Извода е, че канон имат най- добрия маркетинг и поддръжка в азиатските страни и както пише в статията връзката между продуктите на никон и клиентелата е трудно осъществима. В крайна сметка дано да доведе до нещо хубаво за крайния потребител, защото сега се очаква да направят нещо по въпроса. И с последните няколко камери D810, d750, d500, d7200 са на прав път- изключителни тела, които превъзхождат канонските еквиваленти почти във всичко, освен видео.



Публикацията е редактирана (21-01-17 12:30)
 

 Авторът е затворил собствената си тема.