Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Въпрос за калибровка на дисплей
Автор: midtone   
Дата:   12-01-17 23:33

Дисплея е на лаптоп, калибратора е i1Display Pro.
Когато калибрирам с i1Profiler, имам опция да избера Luminance (оградил съм я в червено), а с DisplayCal такава опция не виждам, и генерирания профил става прекалено ярък (170.58 cd/m2 в случая).

Въпроса ми е как да си направя профил с DisplayCal с Luminance 100 или 120 cd/m2?


https://abload.de/img/i1profiler_luminance63sy2.jpg




https://abload.de/img/displaycal_luminance00sj1.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за калибровка на дисплей
Автор: didesignbg   
Дата:   12-01-17 23:58

https://displaycal.net/screenshots/DisplayCAL-screenshot-GNOME-calibration-settings.png

Интерактив го оставяш включено и си нанасяш желаната цветна температура и яркост - white point / luminosity съответно.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за калибровка на дисплей
Автор: midtone   
Дата:   13-01-17 00:07

Намерих го - White Level - Custom.
Благодаря ти.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за калибровка на дисплей
Автор: uzsree   
Дата:   13-01-17 10:56

Можеш и да споделиш, от коя програма получаваш по-добър резултат.Аз съм принуден за ползвам DisplayCal, понеже единствен работи с моя калибратор (i1Display Pro на който пише HP).

Преди това имах i1Display Pro, с който ползвах BasicColor и бях много доволен от този софтуер.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за калибровка на дисплей
Автор: asahi   
Дата:   13-01-17 11:07

Практиката показва, че за лаптопски дисплеи е по-добре да се работи с максималната възможна за матрицата яркост. Настолните монитори имат истинско регулиране и могат да се настроят на стандартните 120cd/m^2

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за калибровка на дисплей
Автор: midtone   
Дата:   13-01-17 15:52

@uzsree
С DisplayCal получавам по-добри резултати. Хубавото на i1Profiler е, че е бърз, 2 мин с малкия набор срещу 25 мин за DisplayCal. Интересното е, че DisplayCal използва оригиналния набор от i1Profiler, и въпреки това е толкова по-бавен.

@asahi
Прав си, като ми посвикнаха очите препочитам максималната яркост на матрицата. Загубих 30 мин калибровка, за да го разбера, но пък е хубаво човек да има база за сравнение.

Между другото, на първа страница на този форум трябва да има огромен надпис с червени букви: "Не гледайте снимките на некалибриран дисплей!"
Откакто си калибрирах дисплея (вчера) не мога да спра да се кефя. При това този дисплей си го гледам некалибриран 5 години, и ми се струваше много хубав. Ето за какво говоря:

https://abload.de/img/17011301calmancolorchrdstq.jpg


DeltaE 13.1, а трябва да е по-малко от 1.
Както се вижда, все едно съм гледал през синьо оцветено стъкло.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за калибровка на дисплей
Автор: didesignbg   
Дата:   13-01-17 17:28

Учудващо е до каква степен човешкото око и лут таблиците зад него са способни да възприемат и коригират. Очите ни също не виждат цвета по един и същ начин, та калибрирането на монитора не е последната инстанция.
Сетих се за това - Цветова корекция [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за калибровка на дисплей
Автор: midtone   
Дата:   13-01-17 18:57

Вярно, субективното усещане е най-важно, но за да се израдваш на една снимка все пак трябва да има някакви обективни (близки до реалните) цветове.
Виж това:
https://youtu.be/Es6IQRf6ZRw


Калибриран дисплей - момичето изпъква на фона, снимката "зазвънява", както казват руснаците. Некалибриран - момичето се слива с фона, хвърляш един поглед и си казваш "меех", и просто пропускаш въздействието, както и факта, че тази снимка е почти технически перфектна.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за калибровка на дисплей
Автор: asahi   
Дата:   13-01-17 20:51

Не че субективното усещане е най-важно, ами че не може да се избяга от него. Но може да се възпитава и управлява.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за калибровка на дисплей
Автор: didesignbg   
Дата:   13-01-17 21:42

Мозъкът компенсира огромни разлики . Ако гледаш достатъчно дълго само монитора, разликата между монитор калибриран при бяла точка 9300К и 5000К въобще няма да се възприема по начина по които би ги възприел поставени един до друг.
По никакъв начин не казвам че не трябва да се калибрира, напротив - трябва, но трябва да имаме ясна представа, че това е едно простичко звено от цялата верига. Също че винаги ще има разлика в начина по които възприемаме цветовете.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »