Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Колко мм са 35 мм на кроп?
Автор: my.point.of.view   
Дата:   09-01-17 21:45

Въпрос към знаещите.

Ако 35 мм обектив се ползва на 35 мм мартица с дълга страна на кадъра 36 мм /24х36мм/, то значи ли, че това е същото като да се ползва 23 мм обектив за кропка с кадър с дълга страна 24 мм? /кропката е 18х24мм/.

Нещо бъркам някъде. Много странно съвпадение?
 Re: Колко мм са 35 мм на кроп?
Автор: batsali   
Дата:   09-01-17 21:52

https://en.wikipedia.org/wiki/Angle_of_view#Calculating_a_camera.27s_angle_of_view



Публикацията е редактирана (09-01-17 21:52)
 Re: Колко мм са 35 мм на кроп?
Автор: bg2014   
Дата:   09-01-17 21:54

ДА! 23 на кроп е като 35 на фул.
Умножаваш мм на обектива по кроп фактора и получаваш на какви мм отговаря един обектив на кроп тяло.
Канон - кроп фактор мисля 1.5, а Никон 1.6.
Това обаче не ти променя снимките по същата математика. Това е само за ориентиране.



Публикацията е редактирана (09-01-17 21:57)
 Re: Колко мм са 35 мм на кроп?
Автор: demiman   
Дата:   09-01-17 21:57

35 си е 35 [smilie7]
 Re: Колко мм са 35 мм на кроп?
Автор: bg2014   
Дата:   09-01-17 22:03

ЕТО тук доста добре обяснено.
 Re: Колко мм са 35 мм на кроп?
Автор: lamerko   
Дата:   09-01-17 22:30

35мм си остават 35мм. Ъгъла се приравнява - 23 => 35, заедно с произтичащите от това следствия - ДОФ-а при 23мм на кропка при отворено 2.8 да кажем НЯМА да съответства на ДОФ-а на 35мм при ФФ на 2.8.
 Re: Колко мм са 35 мм на кроп?
Автор: nyamago   
Дата:   09-01-17 22:40

bg2014 написа:

> ДА! 23 на кроп е като 35 на фул.
> ....
> Канон - кроп фактор мисля 1.5, а Никон 1.6


^ Човекът ясно каза, че кропката му е 18 х 24 мм. Кроп факторът не е нито 1.5, нито 1.6 - и обективът НЕ Е '23 като 35' [smile]
--------------


@my.point.of.view - Трябва ти 18мм на кропа (приблизително, закръглям като производителите) - за да хванеш от същото разстояние същите граници на кадъра. Но НИЩО друго не е 'същото'. Различни са:

- дълбочината на рязкост при еднаква диафрагма
- геометричните изкривявания (перспективните са бллизки, дъговидните са видимо различни)
- спадът на осветеност към периферията (естественото винетиране, не говорим за изрязване на ъгли, което е друг вид 'винетиране' при обратната употреба на кроп-обектив с по-голяма матрица)
- спадът на рязкост към периферията и загубата на детайл
- субективната прословута 'картинка' - незимеримият, не-количествен параметър "как рисува" обективът - това щях да го нарека 'глупости от празнословни артисти' ако не го бях виждал ясно с очите си...

Повечето от тези разлики зависят също от това дали слагаш 18 мм обектив, правен за 35мм кадър на 24 мм матричка, или същите милиметри (НЕ еквивалентни), но правени за кроп-камерката. Та дори при еднакви милиметри има видими разлики...

Та верният отговор май е... зависи [smilie8]

[beer]
 Re: Колко мм са 35 мм на кроп?
Автор: lamerko   
Дата:   09-01-17 22:53

Ами 18 х 24 мм е приблизително 1.5х кроп спрямо 36мм. С други думи да докараш ъгъла на видимост до 35мм, ще ти трябва около 23мм обектив. За да докараш същия ДОФ - ще трябва да бъде приблизително два стопа по-светъл. Геометричните изкривявания при тези дължини няма да са много голям фактор, ако се използва специално пролетиран 23мм обектив за кропка, а не такъв за ФФ. Винетирането е в полза на кропката, както и резолюцията по краищата. Как "рисува" обектива - това наистина е нещо субективно :)
 Re: Колко мм са 35 мм на кроп?
Автор: Dimitar.Tzankov   
Дата:   09-01-17 23:03

За да имаш тотално еднаква визия със 35/2.8 (примерно) при DX сензор ти трябва 23/2 обектив, който има същия рисунък като съответния 35мм обектив, естествено.
 Re: Колко мм са 35 мм на кроп?
Автор: batsali   
Дата:   09-01-17 23:20

Мине се не мине време и все подобни въпроси се питат.



Най-общо и доколкото съм вещ по тоя въпрос:

Обектива, дори гол, без да е закачен на никаква камера, прави обемен конус от информация зад себе си. Като пресечем конуса с равнина перпендикулярна на оптичната ос и на различни разстояния по оста зад обектива, получаваме картинка, в която са на фокус нещата на определено разстояние пред обектива. Има си формулка за това.

Обектива дори гол, си има едно константно фокусно разстояние, което е написано в/у него. Това е разстоянието от математическата "среда" на системата от лещи до перпендикулярна фокусна равнина зад обектива, в която на фокус е безкрайно далечен обект. Това е минималното разстояние, на което можем да сложим фокусна равнина и нещо да е на фокус в нея. За единична леща тази среда е средата (вървейки по оптичната ос, а не радиално) на самата леща.

Обектива, дори гол, има максимално достижима дупка с диаметър f/диафрагмено число. От относителния диаметър (диафрагменото число) зависи осветеността на фокусната равнина, която може да поставим зад обектива - да кажем, ватове на кв.мм. Пише ли някъде диафрагма 8, няма значение колко мм е обектива и колко е голяма фокусната равнина, осветеността е еднаква. Затова 1/60, f/8, ISO 400 при еднакво осветена сцена, ще направи еднакво експонирана снимка на абсолютно всяка камера + обектив. Приемаме, че стъкларията е идеално прозрачна и сензорите/емулсиите са с максимална ефикасност на събиране на фотони.

От абсолютния отвор (стойността, която се получава, когато разделим 50мм/8 примерно) зависи до каква степен са размазани неща при равни други условия.

Има и допълнително малко усложнение с дефокуса. Обективи с различни фокусни разстояния изискват да си на различно отстояние от сладкото маце, което бива снимано, за да бъде то сходно кадрирано. Понеже дефокуса освен от абсолютния отвор на обектива се влияе и от разстоянието до мацето, нещата много бързо могат да тръгнат към "според зависи", когато почнат да се сравняват обективи с различни фокусни разстояния и светлосила, закачени пред фокусни равнини с различни размери.

Това "еквивалентно фокусно разстояние" е много объркващо понятие, защото това което е еквивалентно е всъщност зрителния ъгъл, който се смята по формулата от линка, който дадох по-горе.

Ако съм в грешка - поправате ме.



Публикацията е редактирана (10-01-17 10:27)
 Re: Колко мм са 35 мм на кроп?
Автор: nyamago   
Дата:   10-01-17 02:22

Само глупаците не си признават грешките [smilie8]

ИЗВИНЕНИЯ на @bg2014 за апострофа по-горе: макар кропът наистина да не е 1.5 или 1.6, АЗ БЯХ В ГРЕШКА въобразявайки си, че 24х18 е матричката на микро 4/3 с кроп фактор 2 (вероятно ме е заблудило обстоятелството, че се нанася два пъти в Лайка-та). Оттам и @lamerko е по-прав от мене, защото с "приблизително 1.5" е най-близо до истината.

Всъщност и 1.5 не е точно, защото действителният кроп фактор е по диагонала на кадъра или диаметъра на кръга - основа на конуса, за който ни припомня @batsali. И по Питагор кропът излиза 1.44 (1.44333...)

Оттам ИЗВИНЕНИЯ и на @my.point.of.view - НЕ 18 мм, а 24 мм (отново грубо както закръглят производителите, всъщност 24.25 мм) - за да получиш от същото разстояние същите рамки на кадъра. (Това остава вярно и си е чисто линейна пропорция - "просто тройно правило"). И САМО това е 'същото'.

Останалите разлики, които споменах си остават в сила въпреки позорната ми грешка в цифрата на кропа.
[beer]
 Re: Колко мм са 35 мм на кроп?
Автор: mihalo   
Дата:   10-01-17 04:51

my.point.of.view Усещам, че се будалкаш, няма как точно ти да не знаеш отговора на въпроса си. Извинявай за алитерацията :(

Заради т`ва с бокето ли се бъзикаш? Ако питаш мен, то си е въпрос на ъгли, не на милиметри. 35мм доставя все същата дълбочина на рязкост, независимо от големината на фоточувствителното пространство /за размера на кадъра намеквам/. Е, верно има и подробности, като Circle of confusion...

Бе, що си си изтрил снимките бе човек? Сигурен съм, че не само аз харесвам твоя point of view. Като ще си изключение, защо ще да очакваш поток от лайкове в майнстрийма? Защо пренебрегваш, макар и мълчаливата си, публика? К`во да останат във форума само тия прощапулници дето питат къде точно да си сложат батериите? К`во става тук???

 Re: Колко мм са 35 мм на кроп?
Автор: stzz   
Дата:   10-01-17 06:08

..........по-скоро my.point.of.view разсъждава върху съвпадението, фокусно разстояние-размер на сензора...........


[shtrak]
 Re: Колко мм са 35 мм на кроп?
Автор: bg2014   
Дата:   10-01-17 10:48

Колеги, браво че сме тук в тия студове!
Сега - няма защо да се извиняваме един на друг като спорим с усмивка за технически параметри. Ясно е, че в края на краищата истината ще се изясни.
Темата е хубава заради многото разсъждения и много професионални мнения на колеги.
Ясно е, че 35 мм са си 35 мм. Ние си приравняваме милиметрите за визуализиране на разликата с различните тела. И всичко е условно. Една крачка напред/назад и обективът се променя (зрителния ъгъл).
Един метър на задния фон по-близо/по-далече от обекта на снимане и дефокусът става различен. Така, че едно профи ЗАУ може да направи чудеса с всеки обектив. Затова казвам, че спорим за технически параметри, които след намесата на ЗАУ стават пренебрежими.
И защо много от вас се обиждат и си премахват снимките? Заради някой, който е лай..о вие приравнявате всички нас с неговото миризливо ниво.
Трябва такива ла...на да се изобличават (с риск да ни обидят) за да вземе превес доброто отношение между нас. (тези, който искаме да бъдем доволни от общуването помежду си)

ЕТО малко забавление.



Публикацията е редактирана (10-01-17 10:50)
 Re: Колко мм са 35 мм на кроп?
Автор: Jk.freeman   
Дата:   10-01-17 11:15

Абе 35мм са си 35мм, ама докато не се появи някой квантов физик във форума. И тогава ще видите Вий тия 35мм, аджеба колко мм са...[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Иначе темата е любопитна. Да видиш в една тема толкова интересни постове си е направо постижение. Евала на всички. Ще следя с интерес.[beer] [beer] [shtrak]
 Re: Колко мм са 35 мм на кроп?
Автор: batsali   
Дата:   10-01-17 11:40

bg2014, колкото и накъдето да крачиш, зрителния ъгъл си остава еднакъв.



Друго нещо любопитно по темата.


Нормалния обектив за среден формат квадрат е 80мм. Страната на кадъра е 56мм, диагонала по питагор излиза 79.2мм. Зрителния ъгъл е 53.1 градуса. Всичко е наред.

При лайка формата кадъра е 36х24мм, диагонала излиза 43.3мм. Да, обаче нормалния обектив за тоя формат и децата знаят, че уж е 50мм. Като сметнем по формулата за каква отсечка 50мм обектив дава 53.1 градуса (нормални градуси да ги наречем), излиза естествено 50мм. От което можем да заключим, че който е решавал какъв обектив ще се води нормален лайка обектив, е имал предвид диагонала на кадър 36х36мм. [smile]


Тук следва въпроса - при правоъгълен кадър, коя отсечка се приема за нормална по конвенция. Една от страните или диагонала. При квадрат отношението на страните е 1:1, но при правоъгълен може да има всякакви отношения. Колкото по-неквадратен е кадъра, толкова повече понятието "нормален обектив" май губи смисъл.



Публикацията е редактирана (10-01-17 11:45)
 Re: Колко мм са 35 мм на кроп?
Автор: lamerko   
Дата:   10-01-17 12:02

batsali: забравяш обаче, че за разлика от филмовата фотография, дигиталните матрици обикновенно всъщност не използват цялата си площ ефективно. Така в повечето случаи имаме кроп в кропа, където нямаме общ случай, а всеки се спасява поединично :)

Така например 5Dmk3 го водят 36x24mm, но с 22.3 ефективни мегапиксела от около 23.4 общо. В същото време 6D има съответно 35.8x23.9mm и 20.2 от 20.6 общо. Върви и прави разни точни сметки :)
 Re: Колко мм са 35 мм на кроп?
Автор: batsali   
Дата:   10-01-17 12:21

Това няма значение, важното е отношението на страните.
 Re: Колко мм са 35 мм на кроп?
Автор: bg2014   
Дата:   10-01-17 13:30

batsali
Дата: 10-01-17 11:40

bg2014, колкото и накъдето да крачиш, зрителния ъгъл си остава еднакъв.

Да вярно е. Благодаря за поправката!
Не всеки се изразява академично. Трябва да си го призная и да се поправя. Това е привилегия на вас.
Аз казвам, че кадъра става с по-голяма рамка, което "имитира" по-голям зрителен ъгъл. Хубава тема.
Попаднах на този Блог на Тихомир Лазаров. Дали това е някой колега от форума? Според мен добре е описано.
Ето го:



Публикацията е редактирана (10-01-17 13:54)
 Re: Колко мм са 35 мм на кроп?
Автор: serjy   
Дата:   10-01-17 13:59

за да снимате нещо ви трябва звителен ъгъл и определен доф, но понеже не е удобно да си говорим в ъгли сме започнали да си говорим в милиметри. оттук идват едни обърквания и теории. от една и съща гледна точка, с различни системи, снимано с еднакъв зрителен ъгъл и еднакъв доф, снимките ще изглеждат абсолютно еднакво. естествено с намаляването на сензорите детайлите започват да страдат, но до определен размер печат и в това няма да се вижда разлика.
 Re: Колко мм са 35 мм на кроп?
Автор: r_rusev   
Дата:   10-01-17 14:31

35 са си 35. Какво значи кроп или пълен кадър. Условно приети размери.Че то 6х9 или 6х6 са "по-пълни" кадри.
 Re: Колко мм са 35 мм на кроп?
Автор: serjy   
Дата:   10-01-17 14:57

35мм не са това което са... [smilie18]
 Re: Колко мм са 35 мм на кроп?
Автор: my.point.of.view   
Дата:   10-01-17 15:06

Днес, по незнайни за мен причини, фотографиите на хора, които се намират на улицата, се възприемат като „фотография на улицата“. Признавам, че този банален факт – а именно – принадлежността на хора и събития към една категория или да кажем „понятие“, които да търсят своята идентификация посредством това понятие, ми е чужд на възприятията. Това, че някакви хора стоят на някаква улица, това нищо не означава. Естествено, можем веднага да кажем и обратното – това, което е било, никога повече няма да бъде. И да поставим един илюзорен печат на времето върху кадрите си, поради тази времева уникалност, която са запечатали. Обаче. Има нещо, което ме гложди.
 Re: Колко мм са 35 мм на кроп?
Автор: serjy   
Дата:   10-01-17 15:10

... и мен. как така вече никой не разсъждава кое е истина, кое е правилно и кое не? как така, единственто правилно нещо е да няма правила, да няма норми и морал, а единствената и безусловна истина е истина само тогава, когато идва от определени "свободни" и "авторитетни" медии?
 Re: Колко мм са 35 мм на кроп?
Автор: Jk.freeman   
Дата:   10-01-17 15:31

Добре дошли у българия!
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

 Авторът е затворил собствената си тема.