Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Съвети относно пътуване в Индия
Автор: Айзък   
Дата:   04-01-17 06:31

Разглеждайки снимките ви, виждам, че много от вас са пътували в Индия.
Предстои ми малко неочаквано за мен пътуване в южните щати на страната. Самата дума "неочаквано" води след себе си - малко време за подготовка, невъзможност да направя ваксина за хепатит В.

Ще съм много благодарен на съвети за мерки за безопасност, дрехи, храна, вода.

С мен пътува и младо момиче - може би ще имате съвети и към нея.

Благодаря ви предварително!

 Re: Съвети относно пътуване в Индия
Автор: lord_kik   
Дата:   04-01-17 08:20

Вземи си долари,защото еврото хич ама хич не го харесват там.
 Re: Съвети относно пътуване в Индия
Автор: PhotoBo   
Дата:   04-01-17 08:20

Човек за който ми разказаха приятели наскоро е бил обран брутално посред бял ден! Взели са му всичко, с което е пътувал (дрехи, багаж, техника и дребни пари) още при влизането, на самото летище в Делхи! Пътувал е след това на стоп до няколко дестинации, все пак целта на визитата ми е била екскурзия. Други премеждия не знам дали е имал и се надявам да е просто мит, но лично аз не бих рискувал да взимам каквито и да е ценности, техника и бих бил много предпазлив с екзотичните дестинации! Нека някой бил там се включи с полезни съвети, ще следя темата! [beer]
 Re: Съвети относно пътуване в Индия
Автор: crownmaker   
Дата:   04-01-17 09:02

Аз бях преди един месец в Индия,но в по-северната част.На юг е малко по-топло,приготви се за около 35 градуса,а ако си близо до океана и висока влажност.Ваксини официално не се изискват.
Хубаво е да си осигуриш малко рупии оттук-100рупии са около долар и полвина.Наскоро проведоха парична реформа и копюри от 500 и 1000 няма,но може да опитат да ти пробутат.В добрите хотели е чисто,бакшишът е задължителен.Храната е много люта.Хората са добронамерени.И там има цигани,най-низшата каста.Просят агресивно,не им давай нищо.Ако пазаруваш на улицата задължително се пазариш,аз съм свалял цена за сувенир от80 $ до 5.
Индия е рай за фотография.По моя преценка най-добре е една камера и два обектива винаги в чантата с теб.Понякога ти искат долар като видят,че ги снимаш,но не си длъжен.Самите те ще ти искат да се снимат с теб(бял си,нали:))) ).Главното е,че огромната част от хората са добри и усмихнати.Тръгвай смело:)))
 Re: Съвети относно пътуване в Индия
Автор: impuls   
Дата:   04-01-17 09:40

Моето пътуване в Индия беше в края на 1987 г. и едва ли информацията ще бъде актуална.Вземи си няколко карти за апарата, има много за снимане. Тогава бех само с 12 диапозитивни филма х 36 кадъра далеч не достатъчни.
Разгледах много забележителности - Стария Делхи, Тач махал, Каджораху,
Шивпури, Бомбай...
 Re: Съвети относно пътуване в Индия
Автор: cTpaHHo   
Дата:   04-01-17 10:14

Oооом
Привет.
Преди има няма 15 дни се завърнах за пореден път оттам, за последните две години съм прекарал в Индия над 7 месеца. Та..
- не избягвай уличната храна и мръсно изглеждащите заведения за хранене. Обикновено там е най-хубавата и вкусна храна.
- не пий вода от чешмата в никакъв случай. При миене на зъбите бъди сигурен, че не поглъщаш част от нея
- избягвай да си поръчваш приготвени салати, зеленчукови или плодови. По добре да си купиш ти самия зеленчуците и плодовете
- момичето да се съобразява с културата на южните щати и освен ако не сте в град тим Бенгалуру/Бангалор, където западната култура е превзела индийската, да си покрива раменете ЗАДЪЛЖИТЕЛНО при влизане в каквито и да е храмове. Двамата така или иначе ще усетите, че има определени норми на поведение които трябва да спазва, особено момичето. Индийците са изключително кротки и духовни хора, но след като не си виждал никой да се разгологъзва цял живот, реално не знаеш и каква ще е реакцията [smilie25].
- пий масала чай
- яж индийска храна. Вегетарианска. Ще промени възприятията ти за храна.
- пий плодови сокове - по чисти, по анти-ГМО надали ще си пил някога. Там плода буквално ти го вземат от палмата или растението, което никога не е имало общо с Монсанто и отрови. Инджой!
- вода си купувай само бутилирана, чудесна е. Оглеждай капачката при покупка на вода. Убеди се, че е добре затворена и не е използвана за пореден път
- бъдете авантюристи. Усетете живота, многоцветието, духовността, добротата. Оставете назад мисля за западна цивилизация, чистота, погнуса от животни и насекоми и прочие. Прегрърнете тамошната цивилизация и тя ще ви подари, може би, най-силното преживяване на живота ви. В противен случай, ще си създадете личен АД, с несъбъднати очаквания и потрес. Гледната ви точка е от УЛТИМАТИВНО значение за изживяването ви
- МНОГО ВАЖНО!!!!! В МОМЕНТА В ИНДИЯ ТЕЧЕ СМЯНА НА ПАРИТЕ. Всички банкноти от 100 и 500 рупии са изтеглени от употреба. Не се приемат никъде. Когато обменяте пари, бъди сигурен че са банкноти от 10,20,50 или 2000 рупии. Ако имате възможност поискайте пачка от по 50 рупии, понеже на много места няма да могат да ви развалят 2000 рупии или да ви дадат ресто :) Не носи банкнота от 2000 рупии извън Индия, освен ако не искаш да прежалиш стойността й. След 2 години розовият цвят на банкнотата ще изчезне и тя ще стане НЕВАЛИДНА. Това е част от превенциите против корупция ;)
Ако се сетя още нещо, ще допълвам.
Къде ще ходите? Керала? Тамил Наду? Карнатака?

Хари Ом
Тат Сат
 Re: Съвети относно пътуване в Индия
Автор: stotinka   
Дата:   04-01-17 10:34

Вземи си лекарства от тук, за всичко, особено за стомашни неволи, че там "аптеките" са странни ... там всичко е странно ... както и да е. Ваксина ти трябва по-скоро за хепатит А, другите бяха май за коремен тиф и холера ... позабравил съм, отиди в центъра по заразни и паразитни болести, казваш къде ще ходиш и ти слагат за каквото трябва.
Индийците са готини хора, уличното движение е ужасно, с миризмата се свиква, не давай бакшиш, че не можеш се оттърва, или дай когато си тръгвааш.
Ще ти хареса, приключение си е самото пребиваване там.
И да показваш снимки!

 Re: Съвети относно пътуване в Индия
Автор: cTpaHHo   
Дата:   04-01-17 10:50

Да допълня относно мерките за сигурност, кражбите.
Първия път когато отидох в Индия за 3 месеца и половина, отидох с лаптопа, DSLR-a, 3 обектива, iphone4s, дебитни и кредитни карти и прочие.
Оставал съм си бакпака, раницата, на случайно срещнато индийско семейство живеещо в кирпичена къщичка, в село в Керала. За две седмици и половина, като си мислех, че ще е 2 дни.
Нищо не изчезна.
Никога нищо не ми е изчезвало или бивано откраднато в Индия.
На обратния полюс, когато бях наел някакво мАторче и си бръмчах край backwaters в Allapey, телефона ми взел, че паднал някъде си. Човек бръмчащ зад мен с моторче го видял, взел го, настигна ме и ми го върна.

Та така.

Но всеки с кармата си :)

Всичко е и се случва ТОЧНО така както трябва да Е, и да се случи :)

Тат Сат



Публикацията е редактирана (04-01-17 11:18)
 Re: Съвети относно пътуване в Индия
Автор: the_fraction   
Дата:   04-01-17 11:02

Завидох [smile]
 Re: Съвети относно пътуване в Индия
Автор: enizvk   
Дата:   04-01-17 11:05

@cTpaHHo [smilie24]
Не съм ходил лично, но колеги са ми споделяли впечатления и работим с индийци.
1. Хигиена - антибактериален гел за ръцете ако ще си on fly на път.
2. Забравете за чешмяна вода.
3. Като ще пътувате трябва да станете рано и да проучите добре транспорта.
4. Храна е най-добре да си купувате сами и да си готвите ако има възможност и за следващия ден. Салати, сандвичи и т.н. Ако имате срещи имайте в предвид, че не държат особено на точността.
5. А момичето да си вземе някаква забрадка, като ходите по храмове.
6. Фотографска раница с отваряне от задната страна към гърба.
7. Хубава навигация на телефона за всеки случай с актуални карти :)

8 ENJOY!

 Re: Съвети относно пътуване в Индия
Автор: Айзък   
Дата:   04-01-17 20:22

Всичко записвам:) Благодаря за отзивчивостта.
Вегетарианци сме, надявам се, че няма да умрем от глад[smile]

Остават ми пет дни и си мисля дали има смисъл от ваксина за коремен тиф [smilie8]

 Re: Съвети относно пътуване в Индия
Автор: ce_christov   
Дата:   04-01-17 21:09

Бях в Индия през 2013 г.
Не мога да бъда много полезен със съвети, понеже бях по работа на разноски на индийска фирма.
Храната и настананяването ни бе осигурено от домакините. Също се чудех дали да си правя ваксинации, но предвид късия ни престой (една седмица), реших, че е излишно.
Не съм имал проблеми по отношение на сигурността. Пътувах с Д7000, обективи 16-85 и 85/1,8. Последният ми бе основен обектив за улицата.
Всеки ден обядвахме в дома на един от собствениците на фирмата-домакин и ни бяха посъветвали да не консумираме нищо на улицата. Затова за уличната храна и соковете, които се предлагаха на всеки ъгъл, не мога да кажа нищо.

За предварителна нагласа, какво можеш да видиш в един индийски град - виж поредицата в блога ми Моята Индия

Приятно пътуване и да се върнеш с много положителни емоции!

 Re: Съвети относно пътуване в Индия
Автор: SLR   
Дата:   04-01-17 23:15

ce_christov , много готин пътепис [smilie24]

От написаното обаче дотук, по скоро бих се ориентирал към азия :)
 Re: Съвети относно пътуване в Индия
Автор: nyamago   
Дата:   05-01-17 04:55

Индия е като слона.

Оттам идва притчата за петимата слепци, която всички знаете. Така хора с различен поглед на света и живота, различни вкусове и критерии, различни познания и културна зрялост - описват няколко доста разнобойни Индии. И всеки е прав [smilie3]

И аз завиждам, че отдавна не съм имал път натам. На слука и после да споделите! [smilie24]
 Re: Съвети относно пътуване в Индия
Автор: CDman   
Дата:   05-01-17 08:47

Лично не съм ходил но по видяното в тубата полицията там не си поплюва.

https://www.youtube.com/watch?v=uB8PnNO5VkI


https://www.youtube.com/watch?v=9lQssVWnf-c


Сигурно има защо. [smile]

С две думи - внимавайте в картинката. [smilie24]
 Re: Съвети относно пътуване в Индия
Автор: stotinka   
Дата:   05-01-17 10:15

Мда, полицията там е на ниво и се гледа с респект, мерките за сигурност също, помня, че още в самолета ни раздадоха формуляри за попълване, на летището също - кой си, от къде, при кого отиваш, покани, глупости, проверки ...

п.п.
за един месец не видях такива сцени
 Re: Съвети относно пътуване в Индия
Автор: fotorafi   
Дата:   05-01-17 18:27

https://www.facebook.com/nikolay.i.genov?fref=ts

Това е колегата-фотограф Николай Генов. Посещавал е много пъти Индия, живя и там. Има издадени няколко книги с много илюстрации. Потърси ги в някоя библиотека. Ще получиш много ценни отговори на въпросите ти. Как и с какво се пътува, кои са най-интересните градове и места, религия и светите им места, ритуали, отношението им към чужденците и фотографите
Успех и късмет
 Re: Съвети относно пътуване в Индия
Автор: vkk1   
Дата:   05-01-17 18:52

Като стана дума за Индия, нещо малко в страни от темата - миналото лято на ГКПП Калотина чаках на опашката пред пунктовете редом до едно много странно за мен нещо:


https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/ffhp1773.JPG


https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/dbsz4281.JPG


https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/ksyn1531.JPG


https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/pwmk5813.JPG


https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/widm1636.JPG


https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/rvmf6243.JPG


https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/grin7850.JPG


https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/mxdv0863.JPG


https://photo-forum.net/static/forum/2017-01/pyfh6450.JPG


https://s29.postimg.org/48r2pwekn/IMG_0171_small.jpg



Цели тълпи народ търчаха да го снимат, после разбрах, че това бил проект - пътуване от Индия до Англия с това чудо - само на слънчева енергия.
Наскоро видях, че горкия човечец в крайна сметка са го обрали, но не в България или Сърбия, а във Франция. [smilie5]
статията
 Re: Съвети относно пътуване в Индия
Автор: тьма   
Дата:   05-01-17 22:50





Публикацията е редактирана (21-01-17 20:27)
 Re: Съвети относно пътуване в Индия
Автор: steffo   
Дата:   05-01-17 23:00

Хубаво пътуване ще е ! Струва си ходенето!
Само не очаквайте хигиена и лукс. Ако сте силно гнусливи, ще се поизмъчите :)
На юг ще е топло и оДлично за плацикане в океаните. Обаче монокините ги оставете за Европата :)
Транспорта може да е тегав и трябва да сте готови за смяна на плана, возилото, маршрута...та и непредвидено оставане някъде. Горните съвети за хигиената и храната са на място. Походил съм от Хималаите, по западната Индия, до юговете. Не съм имал никакви проблеми с храните, но моя стомах е държелив или пък съм имал голям късмет :) Внимавайте си с водата и споменатите от колегите мерки за хигиена.
Пригответе се за много пазарлък!
Колкото и да си мислите, че сте подготвени, винаги става нещо...интересно :)))
Споко и си гледайте кефа!

ПП: Не е лоша идея, от аеропорта да си вземете предплатено такси! Плаща се предварително според маршрута и по фиксирана цена! Поне в началото да не паднете веднага във вихъра :) Подгответе се за случай, че багажа ви забрави да дойде едновременно с вас на летището. Тоя е весел случай :) Ценните и важни неща - в ръчния багаж!



Публикацията е редактирана (05-01-17 23:32)
 Re: Съвети относно пътуване в Индия
Автор: majmunka   
Дата:   21-01-17 19:28

Привет,

бях миналата година в Южна Индия, Бенгалуру (Бангалор). Както в по-нагоре са написали, много интересно място, но трябва да сте с отворено съзнание за да не се разочаровате. Сменете поне част от парите в рупии преди да стигнете там. Останалите - в долари, еврото наистина не се тачеше вообще. Водата за пиене и готвене - само бутилирана, съгласна съм със съвета за проверка на капачките. Не само на улицата но и в магазините за сувенири може и трябва да се пазарите, единствено изключение бяха сувенирните магазини, които май са държавна собственост - там не може, но пък те са обозначени с табелка отвън.
Девойката да си носи шал или забрадка за главата и раменете, даже ако може да покрие и ръцете до лактите. Забелязах, че късите панталони също не са за предпочитане, по-добре дълги от лека памучна материя, и по възможност плътни и неприлепнали по тялото. Храна от улицата не посмях да опитам, предупредиха ни, че местното разбиране а чист съд е "ако изглежда чисто, значи е чисто" [smilie3]
неуважително е да сте със скъсани дънки или дрехи, там това е признак на бедност, не на моден усет.
Хората са невероятно спокойни, и усмихнати, мисля че ще ви хареса. При кацането се попълват анкетни карти, при тръгване бъдете на летището поне 3 часа преди полета. При проверка на ръчния багаж се уверете, че са ви сложили бележка, иначе няма да ви пуснат да се качите на самолета и ще ви върнат.

Извън града за мен бе най-интерсната част от Индия, селата, тамошните моторетки напълнени до горе с пътници, банановите и кокосови плантации, оризови полета, стада кози, биволи, селските месарници и т.н.

Желая ви приятно пътешествие и дано по-горното помогне :)
 Re: Съвети относно пътуване в Индия
Автор: Айзък   
Дата:   06-02-17 22:33

Здравейте, благодаря на всички за съветите!



Публикацията е редактирана (07-02-17 19:12)
 Re: Съвети относно пътуване в Индия
Автор: roburt48   
Дата:   07-02-17 01:01

Искрено завиждам на автора на темата и на вече ходилите в Индия [smile]..
 Re: Съвети относно пътуване в Индия
Автор: Айзък   
Дата:   07-03-17 18:38





Публикацията е редактирана (07-03-17 20:25)
 първа  назад  1     всички  напред  последна

 Авторът е затворил собствената си тема.