Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Снимане на стари снимки
Автор: nokoniko   
Дата:   01-01-17 14:01

Здравейте и чнг. Имам стари снимки от преди 15 години/цветни/. Размера им е 9/14. Желая да ги преснимам с апарата. Имам никон 5300 и обектив 18-140. Имам и статив. Дали ще се справя с тази техника. Все още не съм пробвал, но дайте насоки и някой чалъм ако има за по-добро качество. Дали с този обектив ще стане....На каква светлина ще е най-добре...Дали с твърд обектив няма да е по-добре. Сигурен съм, че не съм първия с този проблем.[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на стари снимки
Автор: realnoncho   
Дата:   01-01-17 14:07

Ако е за единични снимки може, трябва да внимаваш за отблясъци апарата да е перпендикулярно на снимката и да снимаш някъде между 50 и 85мм за да няма кривене.

Ако са повече снимки решението е доста по-елегантно - намери приятел със скенер [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на стари снимки
Автор: nokoniko   
Дата:   01-01-17 14:12

Мина ми акъла за скенер, но ще опитам и с апарата. Просто от спортна злоба да видя как ще се справя.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на стари снимки
Автор: Jk.freeman   
Дата:   01-01-17 14:14

Аууу почваме годината със спортна злоба...това е добро начало!

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на стари снимки
Автор: nokoniko   
Дата:   01-01-17 14:17

Дано спортната злоба да не отмине бързо....[beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на стари снимки
Автор: Jk.freeman   
Дата:   01-01-17 14:41

Еми дано да не...[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на стари снимки
Автор: quazimodo   
Дата:   01-01-17 14:46

На това му се вика репродукция. Трябва да стъкмиш някаква подобна постановка с налични средства -


https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/zesu8171.JPG


https://photo-forum.net/static/forum/2017-01/dfor6429.JPG


http://www.firstcall-photographic.co.uk/images/products/large/2954.jpg



На масичката поставяш снимката, затискаш я с парче огледално стъкло, поставяш лампите от двете страни под ъгъл от който няма да ти пратят отблясъци право в обектива и снимаш в RAW с най-ниско ИСО и бленда 8-11. Ако нямаш дистанционен спусък ползвай самоснимачката. Освен това, ще ти трябват и известни познания по Фотошоп или Лайтрум. Успех![smilie24] [beer]



Публикацията е редактирана (01-01-17 15:02)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на стари снимки
Автор: b0bb0   
Дата:   01-01-17 19:02

Винаги съм се чудел на подобни въпроси (или пък: "купих си апарат ХХХ, дали стават хубави снимки с него?"). Ако нямам техниката под ръка е разбираемо да питам и търся мнение, но в случай, че имам първото, което би ми хрумнало е да пална апарата и да пробвам няколко постановки. Е, че вероятно няма да станат като при сканиране е ясно.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на стари снимки
Автор: camelasign   
Дата:   02-01-17 12:48

много от старите снимки са на растерна хартия (релефни точки, издатини) и не могат да се сканират сполучливо, стават на точки. така че, само добро преснимване е решението

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на стари снимки
Автор: asahi   
Дата:   02-01-17 14:12

С твърд обектив ще е най-добре. Ако има повърхностни дефекти можеш да сложиш снимката под вода, в тъмна ваничка.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на стари снимки
Автор: slyn4ogled   
Дата:   02-01-17 18:08

Аз имам подобна дилема - от малък снимам, и имам десетки албумчета, пълни със снимки от Skina (не знам дали ги помните вече) и ленти Konica - много от тия снимки имат невероятен заряд от спомени за мен.
От скоро имам Sigma 50mm f2.8 Macro и мисля да се пробвам с него - показаната по-горе стойка би била от полза, но какво бихте предложили без нея?

@ asahi - би ли доизяснил "под вода, в тъмна ваничка" ? Благодаря предварително!!!

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на стари снимки
Автор: asahi   
Дата:   02-01-17 18:22

Намираш си или си правиш черна ваничка с дълбочина 3-4 см и размер по-голям от този на снимката. Пълниш я с вода и я слагаш под репроуредбата. Потапяш снимката, чакаш да падне на дъното, пускаш светлината, фокусираш и снимаш. После вадиш снимката и я сушиш, примерно на стъкло.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на стари снимки
Автор: quazimodo   
Дата:   02-01-17 19:16

Слънчоглед, без некой лев и малко съобразителност няма да се случат нещата. Статив поне имаш ли? При всички положения ти трябва парче стъкло с размери по-големи от размерите на най-голямата ти снимка, която ще репродуцираш. Ще помоля Асахи да ме извини, но не вярвам, че свободноплаваща във водата снимка няма да стане на тръбичка[smilie5].

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на стари снимки
Автор: slyn4ogled   
Дата:   03-01-17 00:23

Статив имам ... но и мене ме притесни идеята на asahi ... затова реших да попитам за детайли :)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на стари снимки
Автор: Synthy   
Дата:   03-01-17 06:07

asahi, това с каква цел се прави?

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на стари снимки
Автор: xela1bg   
Дата:   03-01-17 08:40

Това също е вариант, на предложената от quazimodo схема на снимане:


https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/ijzp8704.JPG


https://photo-forum.net/static/forum/2017-01/pckh7679.JPG


http://www.subchaser.org/files/Tripod.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на стари снимки
Автор: quazimodo   
Дата:   03-01-17 09:36

Всичко може да се измисли. Важното е да се постигне повтаряемост на резултата. Според мен, задължително трябва да има някакви ограничители, които да ти икономисват постоянното кадриране, независимо от формАта на снимката. Най-добрият вариант е снимане с директното показване на екрана на лаптоп или настолен ПК. Така веднага ще ти е ясно дали имаш проблем с кадрирането.


Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на стари снимки
Автор: Антивик   
Дата:   03-01-17 09:53

Ако е въпроса за ограничители, мисля онез рамки де се ръгаха под копир апаратите ще свършат работа....

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на стари снимки
Автор: quazimodo   
Дата:   03-01-17 10:48

Няма да свършат, защото центърът на кадъра се измества с увеличаване формАта на фотохартията.[beer]

П.П. Освен това, снимките трябва задължително да са с бели полета, които да се затиснат от рамката. До последно, фотоателиетата издаваха снимките без такива полета. Говоря за 87-97 до 2000-та година[smile]. След това се отказах от лентовата фотография[shtrak].



Публикацията е редактирана (03-01-17 10:53)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на стари снимки
Автор: Synthy   
Дата:   03-01-17 10:50

Според мен най-правилното решение е скенер.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на стари снимки
Автор: Антивик   
Дата:   03-01-17 10:59

[smilie11]Какво значение, че се измества, местиш и дъската според, както ти трябва, а инак я ползваш само да си затиснеш снимката с рамките на дъската. Примерно нещо такова:

https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/gvbk2353.JPG


https://photo-forum.net/static/forum/2017-01/udpk8357.JPG


https://photo-forum.net/static/site_pics/197/1483433906_3U0A0557.jpg


Виж при липса на бели полета, ще трябва да се прежали част от снимката, но па поне ще е стабилно хваната и няма да мърдичка и да се гъне.



Публикацията е редактирана (03-01-17 11:02)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на стари снимки
Автор: quazimodo   
Дата:   03-01-17 11:03

Само ако всички снимки са на гланцова хартия. По-горе се обясни защо. А сканирането на 1500-2000 снимки по себестойност сигурно се доближава до цената на що годе добър плосък скенер[beer].

Произволно взет ценоразпис от нета:
____________________________________________________________

Нашите цени за сканиране на хартиени снимки са:

Ценоразпис за сканиране на снимки:
Брой снимки Цена за сканиране
1 – до 10 кадъра 3,00 лв. за кадър
1 – до 20 кадъра 2,70 лв. за кадър
1 – до 30 кадъра 2,50 лв. за кадър
1 – до 40 кадъра 2,30 лв. за кадър
1 – до 50 кадъра 2,00 лв. за кадър
1 – до 60 кадъра 1,80 лв. за кадър
1 – до 100 кадъра 1,50 лв. за кадър
1 – до 200 кадъра 1,30 лв. за кадър
1 – до 300 кадъра 1,00 лв. за кадър
1 – до 400 кадъра и повече 0,80 лв. за кадър

____________________________________________________________


Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на стари снимки
Автор: lamerko   
Дата:   03-01-17 11:30

И растера как ще излезе на тоя плосък скенер? Наистина има доста начини за репродукция, като понякога избора много зависи от източника. И въпреки, че по дефиниция всяко аналогово копие има известни загуби спрямо оригинала, то при репродукция понякога крайния резултат може да е видимо по-добър :)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на стари снимки
Автор: camelasign   
Дата:   03-01-17 13:00

...на много места има 0.50 лв за сканиране на брой. При този формат 9/13 качеството ще е достатъчно добро...



Публикацията е редактирана (03-01-17 13:01)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на стари снимки
Автор: quazimodo   
Дата:   03-01-17 13:33

Aми, написаното от мен важи с пълна сила и при цена от 0.50лв на брой. Просто скенерът ще е малко по-скромен[beer].

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »