Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Запитване - Закон - Снимане?!
Автор: cvetanov95   
Дата:   29-12-16 13:28

Въпросът ми е, забранено ли е в Българското законодателство да се снимат лица (във видео или снимки) в места, отворени за обществено ползване, на улицата, пред НДК, в метрото, или в някой от черните тъмни квартали.

Ясно е, че може да се изяде як пердах, но въпросът ми е съдебно има ли някаква пречка, ако се снимат хората и след това се публикуват в интернет, независимо тяхното позволение или знание.

П.п. мисля да направя репортаж, снимайки хората по улиците, кварталите, пред къщите им, но не бих тръгнал, преди да знам дали могат да ме съдят ;д Благодаря предварително :)

Отговори на това съобщение
 Re: Запитване - Закон - Снимане?!
Автор: alext   
Дата:   29-12-16 13:33

А всички телевизии и интервюта как мислиш, че снимат. На обществени места няма проблем споко

Чл. 13. (Изм. - ДВ, бр. 25 от 2011 г., в сила от 25.03.2011 г.) (1) Авторското право върху произведение на изобразителното изкуство или произведение на фотографията, представляващо портретно изображение на друго лице, принадлежи на автора на произведението. За създаване на такова произведение се изисква съгласието на изобразеното лице.

(2) Съгласие по ал. 1 не се изисква, когато:

1. изображението е било направено в хода на обществената дейност на изобразеното лице или на публично или обществено място;

2. изображението на лицето е само детайл в произведение, показващо събрание, шествие или пейзаж;

3. изобразеното лице е получило възнаграждение, за да позира, освен ако между автора и изобразеното лице е било уговорено друго.

(3) За използването на произведение по ал. 1 между автора и изобразеното лице могат да се уговорят условия.


П.С По- интересното е когато полицай ти обяснява, че не можеш да снимаш и иска да изтриеш снимките[smilie18]
П.С2 В метрото доколкото знам не е позволено попринцип, но не съм сигурен



Публикацията е редактирана (29-12-16 13:39)

Отговори на това съобщение
 Re: Запитване - Закон - Снимане?!
Автор: EvaJor   
Дата:   29-12-16 13:45

Ама преди ЗАПСП е Конституцията, в чл. 32 на която пише:

(2) Никой не може да бъде следен, фотографиран, филмиран, записван или подлаган на други подобни действия без негово знание или въпреки неговото изрично несъгласие освен в предвидените от закона случаи.

Май не е много законно... [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Запитване - Закон - Снимане?!
Автор: stotinka   
Дата:   29-12-16 13:56

EvaJor написа:

> Ама преди ЗАПСП е Конституцията, в
> чл. 32 на която пише:
>
> (2) Никой не може да бъде следен,
> фотографиран, филмиран, записван
> или подлаган на други подобни
> действия без негово знание или
> въпреки неговото изрично
> несъгласие освен в предвидените
> от закона случаи.
>
> Май не е много законно... [smilie11]


To за това из центровете на големите градове, молове, хипермаркети, обществени сгради и т.н. има табели "Постоянно видеонаблюдение", демек, предупреден си вече и снимането е с твое знание, ако не искаш не влизаш.

Отговори на това съобщение
 Re: Запитване - Закон - Снимане?!
Автор: ksuhorukov   
Дата:   29-12-16 14:39

Няма проблем, снимай смело.

Отговори на това съобщение
 Re: Запитване - Закон - Снимане?!
Автор: Xizario   
Дата:   29-12-16 15:05

32.(2) Никой не може да бъде следен, фотографиран...ОСВЕН в предвидените от закона случаи.

17.
(2) Собствеността е частна и ПУБЛИЧНА.
(3) Частната собственост е неприкосновена.
(4) Режимът на обектите на държавната и общинската собственост СЕ ОПРЕДЕЛЯ със закон.


17.
(2) Съгласие по ал. 1 съгласие НЕ СЕ изисква, когато:
1. изображението е било направено в хода на обществената дейност на изобразеното лице или на ПУБЛИЧНО или обществено МЯСТО;


Да обобщим. У вас не мога да те снимам. На публично място мога и че даже е предвидено от закона да мога.

Това че можеш да изядеш шамари от някоя мутряга е друга работа.

Отговори на това съобщение
 Re: Запитване - Закон - Снимане?!
Автор: шдфдшд   
Дата:   29-12-16 15:13

..и аз го разбирам , така:
..Конституциятя казва , че никой не може да се фотографира без негово съгласие, освен в предвидените от закона случаи...
..а , законът предвижда случаи в които за фотографиране не се изисква съгласие и това са случаите ,когато снимката е на обществено или публично място!..

..ми , значи може..просто и ясно ..нали така!?..[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Запитване - Закон - Снимане?!
Автор: шдфдшд   
Дата:   29-12-16 15:16

..стига кадърът да не се продава и да не се ползва за търговски цели , обаче..

Отговори на това съобщение
 Re: Запитване - Закон - Снимане?!
Автор: novi4ok   
Дата:   29-12-16 15:35

Ох, много юристи има в тази държава. Ама без образование и без желание да четат.
Стига сте цитирали този член от конституцията, той касае само използването на т.нар. СРП.
Четете бе хора, не цитирайте като папагали!

Отговори на това съобщение
 Re: Запитване - Закон - Снимане?!
Автор: шдфдшд   
Дата:   29-12-16 15:39

Автор: novi4ok
Дата: 29-12-16 15:35

Ох, много юристи има в тази държава. Ама без образование и без желание да четат.
Стига сте цитирали този член от конституцията, той касае само използването на т.нар. СРП.
Четете бе хора, не цитирайте като папагали!


...ми , по-лесно е да се слуша..
...кажи сега , ако знаеш , как стоят нещата..

Отговори на това съобщение
 Re: Запитване - Закон - Снимане?!
Автор: mmjm   
Дата:   29-12-16 18:04

Без да съм юрист, ти казвам ти да четеш внимателно, никъде в член 32 касае неприкосновеността на личността и в него не се упоменават СРС т.е. в едно гражданско дело превез ще има страната с по-устат и убедителен адвокат.
Колкото до темата, мисля че освен ако не отразяваш някакво събитие, несъобразяването с несъгласието на някой за каквото и да е твое действие засягащо личността му е най-малко неетично, може да се приеме и като вербално насилие.
Направи репортажа си както си решил, ако някой недоволства от това което правиш, далеч по голям успех ще имаш, ако кротко и спокойно го убедиш в полезността на това което правиш, отколкото да се правиш на мъж и влизаш в ненужни препирни.
Съгласие не се изисква е едно действие въпреки изрично несъгласие е друго.


Отговори на това съобщение
 Re: Запитване - Закон - Снимане?!
Автор: baraba   
Дата:   29-12-16 18:14

Купи си дълъг обектив монопод и снимай, няма кои те съди, няма кои да те бие,дългите обективи са затова

На обществено място и милиционера можеш да снимаш! Па той нека ти се зъби колко си ще

Отговори на това съобщение
 Re: Запитване - Закон - Снимане?!
Автор: шдфдшд   
Дата:   29-12-16 19:26

..а , как стои въпросът с обикновения "стриит"...
..в смисъл ,могат ли хора заснети на улицата (без да разберат) , познавайки се в снимка качена в интернет ( или на изложба) да имат претенции към автора на снимката , на кой текст от закона биха се позовали и съответно , с кой текст от закона би трябвало да се защити авторът?...
..имаше някакъв текст , май, че на обществено място такива снимки са допустими , стига да не се нарушават честта и достойнството на сниманите...

Отговори на това съобщение
 Re: Запитване - Закон - Снимане?!
Автор: mmjm   
Дата:   29-12-16 19:28

Защо наблягате на зъбенето?

Отговори на това съобщение
 Re: Запитване - Закон - Снимане?!
Автор: mmjm   
Дата:   29-12-16 19:36

Мисля, че постфактум при положение, че не са изразили пред теб несъгласие да бъдат снимани не могат да имат претенции. По-скоро, ако си пренебрегнал несъгласие да бъдат снимани, може да се спряга насилие.

Отговори на това съобщение
 Re: Запитване - Закон - Снимане?!
Автор: novi4ok   
Дата:   29-12-16 21:34

Именно защото не си юрист бъркаш европейската правна система с американските съдебни сериали. Колкото до четенето - ще ти разкрия една тайна: има едни хора на една позиция, в един съд с конкретно и често цитирано в медиите име, на които работата им е да четат конституцията и ако има въпроси да дават т.нар. "тълкувателни решения". Защото конституцията не може да опише всички възможни случаи. Та същите тези лелички и чичковци, преди няколко години казаха ясно за какво иде реч във въпросния член. Та така...
[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Запитване - Закон - Снимане?!
Автор: шдфдшд   
Дата:   29-12-16 21:58

novi4ok, ти знаеш , ама няма да ни кажеш...така ли да разбираме?..

Отговори на това съобщение
 Re: Запитване - Закон - Снимане?!
Автор: mmjm   
Дата:   29-12-16 22:37

...Докато чичковците от въпросната комисия, по една или друга причина не „допълнят“ тълкуването на един или друг член анулирайки или променяйки нечие предишно тълкуване, дет се вика такава им е работата и не е да не се е случвало. Според мен винаги е добре постъпките ни касаещи други хора, освен на закона, да се опрат и на разбиранията ни за етика. Наясно съм че това е субективно но все пак „зъбенето“ в повечето случаи не е най-подходящия вариант за общуване и изпълнение на някакъв проект.

Отговори на това съобщение
 Re: Запитване - Закон - Снимане?!
Автор: cvetanov95   
Дата:   29-12-16 23:30

Само аз ли се заплетох? Така и не разбрах може ли, не може ли ... съжалявам...

Отговори на това съобщение
 Re: Запитване - Закон - Снимане?!
Автор: lamerko   
Дата:   29-12-16 23:52

По правило НЕ можеш. Но поради абсурдността на забраната в някои случаи, закона дава изключения, като най-общия случай са обществени събития и прояви - празнични тържества, митинги, фестивали и тем подобни. Други събития, които можеш да снимаш без поименното позволение на всеки един участник са частни тържества, когато имаш изричното позволение от организатора на въпросното събитие - например ако си НАЕТ фотограф на сватба - не е нужно да изискваш позволение да снимаш :)

На улицата - определено не може да си снимаш ей-така хора. Сгради можеш, но само ако не нарушаваш някои субективни правила - например да не влизаш в рамките на имота и да не използваш "папарашки" обективи (това последното е твърде субективно). Мен в Лондон щяха жив да ме изядат като ме видяха да си играя с обемистия Канон със закачен 24-70 на него - нямаш си на идея как се обеснява на черните лелки, че макар и черна, камерата не може да снима със сложена капачка на обектива [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Запитване - Закон - Снимане?!
Автор: шдфдшд   
Дата:   29-12-16 23:59

Автор: lamerko
Дата: 29-12-16 23:52

По правило НЕ можеш....


..ми ,то тогава , всички стриит-фотографи са за затвора...[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Запитване - Закон - Снимане?!
Автор: lamerko   
Дата:   30-12-16 00:12

За затвора не, но може да изядеш някой пердах :)

Иначе за стрийт трябва максимално дискретен подход и няма да има проблеми...

Отговори на това съобщение
 Re: Запитване - Закон - Снимане?!
Автор: cvetanov95   
Дата:   30-12-16 00:22

Гледах преди време "ЛУдия репортер" в интервютата си, само като тръгнаха да приближават един дядо, Дядото, започна да цитира някакъв закон, че нямат право без негово позволние да го снимат. Беше много убедителен - явно беше някой учен човек - е, пуснаха го по тв-то.

Гледах Жега в нета, някакви мутренски истории. Отидоха да снимат къщата на една мутра да я показват, без да влизат в имота, от улицата. Излезе баба му, вика жената, нямате право да снимате!!! Тия си снимат, че даже и нея я снимаха...

Е, ся.. Имаме ли право, нямаме ли... Пак не разбрах нищо.


ЗАЩОООООООООООООООО :( [smilie5] [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Запитване - Закон - Снимане?!
Автор: metodiev_martin   
Дата:   30-12-16 00:22

: lamerko
Дата: 29-12-16 23:52

По правило НЕ можеш


Би ли ни предоставил въпросното правило - написано черно на бяло, за да се ограмотим и ние?
Само въпросното правило да не е от същото място, от което си "взел":

Сгради можеш, но само ако не нарушаваш някои субективни правила - например да не влизаш в рамките на имота и да не използваш "папарашки" обективи

Отговори на това съобщение
 Re: Запитване - Закон - Снимане?!
Автор: lamerko   
Дата:   30-12-16 00:24

Писах вече :)

Отговори на това съобщение
 Re: Запитване - Закон - Снимане?!
Автор: dimidumi   
Дата:   30-12-16 01:31

lamerko написа:

> Писах вече :)
Писал си колкото да не заспиш [smilie5]. Има ясна и категорична европейска съдебна практика, има тълкуване от ВКС, аз лично имам и писмено тълкуване на въпросните "спорни" членове от Комисията за защита на личните данни и т.н. Снимането на публично място НЕ Е ЗАБРАНЕНО и никой не носи каквато и да е наказателна отговорност! Ако някой се опита да ти поречи по какъвто и да е начин, вкл. чрез насилие, директно звъни на 112, ако имаш и свидетели, опита му ще завърши в близкото РПУ, а присъдата му е сигурна, освен ако не постигнете извън съдебно споразумение (случая със Стоичков), така че снимай си спокойно. [beer]

П.П. Не си длъжен да даваш обяснение на никой какво и защо снимаш, освен на органи на МВР, ако те попитат, обясняваш простичко , че правиш репортаж за интернет сайт или примерно за "БАЙ КОЙ" [smilie5] [beer]



Публикацията е редактирана (30-12-16 01:36)

Отговори на това съобщение
 Re: Запитване - Закон - Снимане?!
Автор: mmjm   
Дата:   30-12-16 18:16

Не можеш да снимаш деца.

Отговори на това съобщение
 Re: Запитване - Закон - Снимане?!
Автор: dimidumi   
Дата:   30-12-16 21:45

mmjm написа:

> Не можеш да снимаш деца.

Айде бе, ма сИрьорзноооооо [smilie5], я цитирай закона на който се позоваваш, ама го цитирай с трите си имена и конкретните членове от законите, а не под псевдонима с който се подвизаваш във форума. Не лъжи потребителите на форума, Издиславеее, не се крий, срамота е [smilie5] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Запитване - Закон - Снимане?!
Автор: Pif   
Дата:   01-01-17 14:07

Можеш да снимаш който си искаш и където си искаш на публични места. Стига това да става явно и въпросното лице да види, че го снимаш. Обаче нямаш право да публикуваш снимките в медии, интернет или да ги използваш за изложба ако нямаш съгласието на лицето. Това е правната рамка.
Служителите на МВР могат да бъдат снимани докато изпълняват служебните си задължения. Опоменато е в няколко закона включително и в 2 члена на закона за МВР. Стига това да става явно.
Това, че в БГ хората излъчени в медия без тяхното разрешение не си търсят правата е друг въпрос. Медиите се позовават на вратичка в закона за публични личности и засилен обществен интерес. Ако сина ти е убил 20 човека - ти ставаш публична личност и по тоя закон те цакат. Аз като гражданин ако не желая да бъда излъчван и категорично им забраня - имам пълното право да ги осъдя за нанесени неимуществени вреди и ще спечеля делото независимо колко устат е адвоката им.
Що се отнася до полицаите - не могат да те накарат да изтриеш кадрите нито да конфискуват карта/апарат ако не те арестуват. Дори да те арестуват нямат право да изтрият картата без прокурорско разпореждане. Има член според който може и полицейски началник да разпореди конфискуване на заснетите материали но само в определени от закона случаи. При специализирани полицейски операции и други форсмажорни обстоятелства нямаш право да снимаш и тогава могат да те арестуват и конфискуват материалите.
Деца също не могат да бъдат снимани според закона за закрила на детето.

До тук формалната част. Неформалната е - никой няма право да се бърка в живота на другия. Твоето хоби/професия е да снимаш - снимай. Не може да публикуваш снимките на някой само защото си го харесал. Моето хоби/професия е бокса. Дали трябва да се бия с всеки който ми хареса на улицата дори той да не иска?

Когато съм на публично място (и след като не съм публична личност) аз имам своето право на лично пространство. Когато някой ми влезе в личното пространство със своя фотоапарат това го приемам като заплаха и реагирам подобаващо. И фрази от типа: "Ама аз имам право да снимам на публични места" си имат точния отговор: "Аз имам право да си размахвам ръцете на публични места. Аз какво съм виновен, че ти си се приближил до мен докато си размахвам ръцете".

Рано или късно всеки тарикат/бабаит фотограф дето е решил да се прави на интересен се озовава с обектив между краката отзад и поумнява. Другаря Думидуми не ме е снимал мен за да разбере какво може и какво не може ;) След първото посещение на пирогов и купуване на нов фотоапарат ще се научи да уважава личното пространство на другите. После след няколко години дела и пръснати пари колкото за няколко фотоапарата от висок клас ще получи решение - няма достатъчно доказателства за извършено престъпление.

По европата е различно. Във всяка страна си имат различни закони и порядки. В Англия съм си имал проблем точно, за снимане на хора на улицата и то попаднали случайно в кадър. С извинение и изтриване на кадъра се разминаваш в повечето случаи.

Като цяло уважавайте хората за да ви уважават и те. Да не се окаже - ама аз на никой лошо не съм направил, защо ми взривиха колата. Все пак живеем в абсолютно беззаконие и това се отнася не само за фотографията ами и за всички останали дейности.

Честита и успешна нова година на всички.

Отговори на това съобщение
 Re: Запитване - Закон - Снимане?!
Автор: Jk.freeman   
Дата:   01-01-17 14:27

Pif [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Запитване - Закон - Снимане?!
Автор: mitpis   
Дата:   01-01-17 14:37

Pif, няма лошо това дето си го писал, ама по-леко с юмруците, в интернет е лесно да се правиш на бабаит.

Отговори на това съобщение
 Re: Запитване - Закон - Снимане?!
Автор: dimidumi   
Дата:   01-01-17 22:28

Издиславеее, много лица имаш, не може да ги хване човек, много плява си написал, малко зърно излиза [smilie5] ...цитирай законите и съответните членове, не размахвай виртуални юмруци, че някой може да реши, че отправяш директни заплахи, а това е наказуемо по НК!



Публикацията е редактирана (01-01-17 22:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Запитване - Закон - Снимане?!
Автор: Антивик   
Дата:   02-01-17 08:45


https://photo-forum.net/static/site_pics/120/1483338417_IMG_0021.jpg



Дали може или не може....[smilie11], как е според законите е мътна и кървава и тълкуванията са бая, ма те го примера. Кога я правех тая фотка, господина да е влезнал частично в кадъра, беше по-назад и кат видя апарата изсумтя нещо от рода "И сега какво...ще се снимаме ли а?", съответно не се сдържах и го контрирах "НЕ, моста ми е по-симпатичен от вас!"[smilie3] , оставих го да отмине и тогава почнах да щракам. При първото щракане влезе частично в кадър, после немах други разправии[smilie3], а в профила ми си влезе друга фотка без хора, тази тук я пускам просто като пример.

Отговори на това съобщение
 Re: Запитване - Закон - Снимане?!
Автор: Pif   
Дата:   02-01-17 11:33

Антивик,
имането на фотоапарат не ти дава правото да разпространяваш изобрабения на хора без тяхното съгласие. Можеш да си ги снимаш колкото си искаш но стане ли въпрос за разпространиение е меко казано неморално.
Ако ти е интересен моста - снимай си моста. Ако искаш да има хора - извикай приятели или си наеми модели. В краен случай снимай и попитай минаващите след като си ги снимал дали можеш да използваш тези снимки с конкретната цел с която желаеш.
Това което правиш е комерсиално използване на образа на хора без тяхното съгласие. Това, че някой е минал по мост не означава, че той трябва да стане част от изложбата на друг който си е купил фотоапарат. Било тази изложба само виртуална и без конкретно финансово изражение а само морална облага от показването.

Както някой беше казал - материала е лош. За това ще има ежедневно прегазени на пешеходни пътеки, пребити, ограбени, изнасилени и мизерстващи. Всичко ни е в главите. Единия си мисли, че като има фотоапарат може да снима всичко а другия си мисли, че като има пистолет може да стреля по всичко. И най-лошото е, че в нашата действителност и двамата го правят безнаказано.

Отговори на това съобщение
 Re: Запитване - Закон - Снимане?!
Автор: Антивик   
Дата:   02-01-17 11:44

[smilie10] Кое му е комерсиалното??? Да не би да съм тръгнал да я продавам или да я ползвам с рекламна цел???
Със същата логика би трябвало на навалицата да им се развикам, да не минават по мосто, че ми развалят кадъра. Както казаха някои преди мен, снимането на обществено достъпни места, които не са обозначени със съответните знаци си е съвсем нормално и позволено. Снима по мост, това, че на някой не му харесва си е негов проблем, изчакал съм го да отмине и съм си свършил науменото, а както казах това тук го пуснах само като пример, фотката никъде не е виждала бял сват, седи си ми в архива, че даже и не е работена.
Относно аналогията между апарата и пистолета...ами и при това положение си има закони. Всъщност притежавам пищов/по всичките законови изисквания/, но не съм тръгнал да пуцам на поразия на лаво и на дясно. Както и при апарата си гледам законовите положения. Относно толкова цитирания член 32, трябва да се има в предвид, че при закони, конституции и всякакви правни документи се четат даже запетаите, а в цитирания член всичко започва с "....не може да бъде следен, ....." и следващите положения. Трябва да се прави разлика между следене и снимане и случайно снимане на обществени места. Щото ми е много интересно ако някой реши да снима, примерно, Айфеловата кула или Парижката Св. Богородица или па....нашия паметник Шипка, как ще изчисти от там всички туристи и посетители[smilie10] ...
Следващия път сигурно ще трябва да питам и гаргите, а и другите хвъркати дали искат да бъдат снимани....[smilie11]



Публикацията е редактирана (02-01-17 12:33)

Отговори на това съобщение
 Re: Запитване - Закон - Снимане?!
Автор: Pif   
Дата:   02-01-17 18:18

Какви облаги придобиваш от публикуването на дадена снимка няма никакво значение. Дали са материални или морални е без абсолютно никакво значение.
Моста е общинска собственост и ако желаеш да го ползваш за снимачни цели си има нормативна база според която това може да стане. Заплащаш си такса на общината и те ти дават правото да затвориш моста за определено време за извършване на снимачните действия.
Ти смяташ, че имаш свещенно право да снимаш каквовто и който си поискаш и да го публикуваш където си поискаш. Но това не е така. Ти имаш правото да не бъдеш сниман и публикуван. Освен в точно определени от закона случаи. "На Антивик му се снима" не е описан случай в закона. В нашата страна прилагането на закона е спорно както за оръжието така и във всяка друга сфера на обществото. Тука можем да намесим и разрешителните и фотографското образование и газовото оръжие но това няма да реши проблема. Навремето в дивия запад са смятали, че е свещенно право да стрелят по който и каквото си поискат и е оцелявал по-бързия.


Ето ти пример. Аз снимам лъвовете на лъвов мост. Обаче в същото време ти минаваш от там. Влизаш ми в кадъра. На следващия ден аз публикувам статия на тема: "Засиленото търсене на жрици на лъвов мост повиши цените" и слагам като илюстрация снимката на лъва. Да обаче ти си до този лъв. Сега жена ти и всички твои познати ще са много щастливи да те видят как ходиш да плащаш по-високите цени за жрици на лъвов мост. Нарушил ли съм закона? А я си представи, че снимам жена ти или дъщеря ти.
Законите са отражение на морала на обществото. Те са следствие а не първопричина. Произволното снимане и публикуване е достъпно от скоро. След време и това ще се регулира в закона. Напредналите нации са си решили проблема законово. При нас работят стари закони и разчитаме на морала на съответния човек. Аз също мога да те гръмна и да се измъкна със самозащита (както често става) но дали е правилно? Хубаво е да се замислиш и за другата страна преди да тръгнеш яростно да защитаваш своите права да се бъркаш в живота на другите.

Отговори на това съобщение
 Re: Запитване - Закон - Снимане?!
Автор: mmjm   
Дата:   02-01-17 19:49

Чл. 32. (1) Личният живот на гражданите е неприкосновен. Всеки има право на защита срещу незаконна намеса в личния и семейния му живот и срещу посегателство върху неговата чест, достойнство и добро име.

(2) Никой не може да бъде следен, фотографиран, филмиран, записван или подлаган на други подобни действия без негово знание или въпреки неговото изрично несъгласие освен в предвидените от закона случаи.
Спомена се, че този член от конституцията на Р.Б. касае само използването на срс, моля Фики пардон Дими да дефинира, на база получените от него тълкувания на този текст що е СРС?



Смятам, че един от малкото отрасли способни да вдигнат икономиката ни е туризма, добре е приемем, че всеки турист може да насочи несъзнателно обектив към нас добре е винаги да сме усмихнати и да изглеждаме добре, защото по този начин освен че се чувстваме по-добре и представяме страната си, но също така е добре да се съобразяваме с хората около нас, помолят ли те, или покажат ли ти по някакъв начин, че това което правиш носи неприятни усещания на някой, ми не го прави бре, защо трябва да се влиза в ненужна конфронтация не ми е ясно, може би фикидуми ще обясни. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Запитване - Закон - Снимане?!
Автор: test1011   
Дата:   03-01-17 03:57

Абе момци, стига с тия закони и морали, снимам по 400 човека на вечер, има хора които не трябва да се разбира, че са били там , имат си лични причини и следователно като бъда помолен учтиво тези хора повече не влизат в кадър, това е професионализъм, един човек ако не иска да бъде сниман - не го снимате , нали всички се имате за професионалисти, казвам ви как се постъпва професионално... а към непрофионалистите/аматьорите ви съветвам да не си правите експерименти за да не постъпи някой с вас НЕпрофесионално. Съвета който мога да ви дам е следния - първо се търси контакт с очите или правите нещо за да може въпросния човек да разбере, че ще снимате и вече му следите реакцията дали ще се отдръпне като опарен от камерата.. трябва да гледате и да преценяте хора, както имаше един лаф - всеки може да снима, номерът е да видиш ..

постъпвайте морално и професионално и повярвайте ми, няма да си имате проблеми нито с хората, нито с авторски права нито нищо , не използвайте снимките с комерсиална цел ако има хора на тях и нямате тяхното съгласие, ако сте на улицата по закон може да снимате който искате но не ви препоръчвам, кофти е да навреш обектив в лицето на някой на средата на улицата и човека да не знае кво става

Отговори на това съобщение
 Re: Запитване - Закон - Снимане?!
Автор: victory13   
Дата:   03-01-17 08:31

"... кофти е да навреш обектив в лицето на някой на средата на улицата и човека да не знае кво става" - предполагам това е професионалната представа за стрийт-а [smilie8]

Макар че имаме подобно отношение от един друг професионалист... изскача от храстите, удря серия на сватбата, и дим да го няма... този и закон не го лови... [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Запитване - Закон - Снимане?!
Автор: 1swamp2frogs   
Дата:   03-01-17 10:12

А тези хора някой питал ли ги е?

http://spillwords.com/wp-content/uploads/2016/02/the-war-in-Ukraine-is-back-Spillwords.jpg



А тези дечица?

https://www.designingdisney.com/sites/default/files/images/opening-dl/16.jpg



Дали за тази е взел модел релииз от модела?

https://i0.wp.com/iconicphotos.wordpress.com/files/2009/08/kevin-carter-vulture.jpg



А как седи въпроса с мъртвите? Трябва ли разрешение за тях или не защото няма как да те съдят? А техните близки?

https://media.licdn.com/mpr/mpr/AAEAAQAAAAAAAAOGAAAAJDk2NjIxZjU5LTVkYTgtNDNjYy04YWY1LTExYzY0NTM2YzU3


А тук боксьори, боксьорки, знаем че у нас е пълно с такива, които натикват всичко каквото могат между краката на другите и отзад, в казармата и затворите от едно време си е имало такива изроди, все още си ги има, това си е генетично. [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Запитване - Закон - Снимане?!
Автор: Антивик   
Дата:   03-01-17 10:22

Айдаааа, стана тя мътна и кървава[smilie22]. Щом за едното снимане на един мост, църква, архитектурен, исторически, природен обект, планински връх, поток, река, язовир и бля-бля трябва да се ходи до община /собственик/ да се плаща такса, че и да се затваря....А за небето и звездите към Господ ли да се обърна[smilie11][smilie9]
АЛОО профитата, аз говоря като любител, ни пари ще печеля от това, ни календари ще правя или па рекламни продукти.
И като е така я вземете ме просветете, мен простия любител, там в Лондон имало няк`ъв дворец и пред него пазели едни таквизи с големи калпаци/разправят били от меча кожа/ и гледам по ТВ-то кат минат от там туристи щракат на поразия и хич ни спират движение, ни до община ходят ни до КРАЛИЦАТА /то тя Англия май беше монархия/.
Или па покрай нашия Александър Невски се спира движението, народа си щрака на поразия. Виж в криптата е друга работа, означена е със знак, че не се снима, има си място на влизане, оставяш техниката и шапка на тояга.
Ако има някой де не обича да го снимат съм аз, то затова и гледам винаги да държа апарата, но кога видя апарат срещу ми, не съм тръгнал да вряскам, като коза, или се завъртам с гръб, гледам на друга страна, крия се зад предмет. Да си снима човеко. А че някой можел да ме снима на Дзверския мост /не може бая ми е далеко, па и не обичам да се мотам в Софията/, но хипотетично, да ме снима и да си пише, първо не ми дреме, второ, нема кой да се върже на такива писания и трето те тук вече може да се стигне до съд за клевета и уронване на достойнство.
Пак го казвам, кога се четата законите се гледат и запетайките, що все се изпуска първата дума при цитати и не се акцентира на нея
"(2) Никой не може да бъде следен, фотографиран, филмиран, записван или ........"
Ударението пада на следен и от там идват следващите уточнения. Следователно щом не следиш никого, а си снимаш на обществено място, не газиш никакви закони, а то инак от галерия "Улицата" бая народ може да пострада, щот кат погледнеш кадрите едва ли всички са се юрнали да искат разрешение. Па ако се разгледам мога измъкна поне 3-4 примера само от тази сутрин.
Па и да се поинтересувам, кога има масово празнуване и се стигне до репортажно снимане от цялата манифестация, шествие, официални гости и обикновени граждани ли трябва да искам разрешение[smilie11][smilie10].

Отговори на това съобщение
 Re: Запитване - Закон - Снимане?!
Автор: pif   
Дата:   03-01-17 11:55

Антивик,
продължаваш да поставяш акцента върху твоята свобода да снимаш каквото и който си искаш и да качваш снимките където си поискаш но забравяш за свободата на хората на личен живот.
Дали си професионалист или любител няма никакво значение. Притежанието на фотоапарат не ти дава абсолютно право да разпространяваш изображения на хора независимо какви облаги ще придобиеш. Дали ще изкараш 2 лева или ще ти стане гот от фатка, че си качил снимка в сайт няма никакво значение.
Малко по-нагоре ти обясниха много ясно и практично какво и как се прави.
Моста е място за минаване. Той не е място за снимане. Ако искаш да снимаш моста - изчакваш когато няма хора или си плащаш за да бъде затворен за да си го снимаш без хора. От къде на къде ще използваш хората които ползват моста по предназначение за твойте лични цели.
Това, че някой се намира на обществено място не означава, че няма право на лично пространство. Когато е отишъл на митинг или парад той е там за да покаже нещо на обществото. С ясното съзнание, че отива там с лицето си да се покаже. Всяко документиране или разпространение са му добре дошли. Същото е и с караула на царицата който е там за да се показва. Той не е там да стреля а да се показва. Но когато някой върви по улицата или по моста той го прави за да стигне от точка А до точка Б или просто за да се разходи. Той не е там да се показва и не е там защото желае да бъде публикуван някъде.
Специално члена който цитираш това, че следен е на първо място не означава, че следващите думи поясняват следен. Те са със същата сила като следен защото са отделени със запетая а не са с тире.

До къде си готов да стигнеш за да защитиш правото си да снимаш който и където си поискаш? Готов ли си да извадиш оръжие и да стреляш? Било то за самозащита.

Отговори на това съобщение
 Re: Запитване - Закон - Снимане?!
Автор: Kalimas   
Дата:   03-01-17 11:58

Цитирате го тоя член 13 навсякъде, ама забравяте точка 3

Чл. 13. (Изм. - ДВ, бр. 25 от 2011 г., в сила от 25.03.2011 г.)
(3) За използването на произведение по ал. 1 между автора и изобразеното лице могат да се уговорят условия.


Иначе казано, аз като лице попаднало в произведението мога да ти поставя условия при които може да се използва снимката. Ако не си съгласен - триеш и нямаш право да я ползваш за каквито и да е цели.


Автор: Антивик
>"(2) Никой не може да бъде следен, фотографиран,
> филмиран, записван или ........"
>Ударението пада на следен и от там идват следващите уточнения.

Това не е ли изброяване? При него няма значение с коя дума ще се почне. [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Запитване - Закон - Снимане?!
Автор: Антивик   
Дата:   04-01-17 06:54

[smilie8]Каквото имах да го кажа, го казах. От тук нататък всичко е преливане от пусто в празно и като гледам всеки си го тълкува, както му е угодно.
Не знам защо, но все си мисля, че законовите текстове се четата по малко по друг начин/то затова и си има и адвокати/ и словореда, и мястото на думата е от значение. Та разлика си има къде е сложена и защо дадена дума, запетая, точка.
Що все се като се цитира конституцията се забравят за други едни членове за свободата на словото, печата, изразяване на мнение....Снимането, фотографията не е ли начин на изказ .... в такъв случай къде отива моята свобода?
Освен това с тези тълкования се ощетява самата фотография, като такава, лишава се от единственото и свойство характерно само за нея. Да запечата обективно даден миг, събитие, случка. Това не може да стане по никакъв друг начин/поне аз не знам за такъв/.

А относно питането дали бих стрелял, ДА ако трябва да защитя себе си или границите на страната ми ще стрелям щом се налага!

Отговори на това съобщение
 Re: Запитване - Закон - Снимане?!
Автор: CDman   
Дата:   04-01-17 08:44

Колеги.

Надявам се няма нужда да ви обяснявам, че по тукашните земи неписаните закони са доста по-страшни от писаните.[smile]

Съобразявайте се с неписаните и няма да имате проблеми [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Запитване - Закон - Снимане?!
Автор: bg2014   
Дата:   04-01-17 09:44

Колега Антивик, слагаш си един надпис на апарата "внимание, снима се 24 часа в денонощието" и който го прочете е запознат и не може да мрънка. Който мрънка му показваш надписа и да се мръдне извън кадъра. Така правят в банки, в служебни учреждения, в частни обекти, в жилищни кооперации. Снима се на поразия и никой не мрънка. Само са си сложили надпис и той им дава права. Един прост надпис. Закон, какво да го дъвчеш.
Това го приеми за шега, ако искаш или за истина. Въпрос на тълкуване точно като твоя въпрос.
Тази тема е провокирана от КАКВО? Снимай си на воля.
1. Ти искаш подкрепа, АКО имаш проблеми ли?
2. Или искаш разрешение да снимаш?
3. Или изучаваш закона?
4. Или нещо друго?
Интересно ми е, следя темата и също снимам, но спорове с хората нямам.
Каквото и да се случи - ти да си в грешка или другата страна (твоя опонент ) да е в грешка ще се реши в съда.
До тогава си е просто въздух... за едни е чист за други е смог. Въпрос на усещане.
А относно световната практика може да се ориентираш от водещите:
1. Гугъл - всички снимки са със заличени лица и номера на коли.
2. Всички сток сайтове искат писмено съгласие на лицата, които са в кадъра. Дори само ти да си в кадъра трябва да подпишеш сам на себе си съгласие.
Това какво ти говори?
Темата е интересна, но е ясна - всички спорове извън моралните се решава в съда. Моралните... те показват на какво професионално ниво си и на какво интелектуално ниво си. (ти, аз, другите....)
Давайте го повече с усмивка... и [shtrak]



Публикацията е редактирана (04-01-17 09:46)

Отговори на това съобщение
 Re: Запитване - Закон - Снимане?!
Автор: m.djorov   
Дата:   04-01-17 10:06

Надписа там се слага, защото се извършва в частен имот. А не обществено място като улица и т.н. И така се води, че си информиран и като влезеш вътре, значи си съгласен да те снимат.

Отговори на това съобщение
 Re: Запитване - Закон - Снимане?!
Автор: Антивик   
Дата:   04-01-17 10:19

"Добре е да знаем

Защитени сме само тогава, когато фотографирането е станало без наше знание или въпреки, че изрично сме се противопоставили. Когато знаем, че сме обект на подобни действия, но не се противопоставя изрично (например виждаме, че ни заснемат или филмират, но не възразяваме), се предполага, че сме съгласни."
..............
"Кога могат да ни снимат без да сме съгласни

Законът допуска това да става при следните случаи:

1)Изображението е било направено в хода на обществената дейност, която сме извършвали, заснети сме на публично или обществено място;

В случая е без значение дали сме на обяд с известен народен представител в някой от ресторантите около парламента, или като редови граждани участваме в протестен митинг пред общината.

2)Изображението на нашето лице е само детайл в произведение, показващо събрание, шествие или пейзаж;......................."
Малко консултация с адвокат

"...Законът не изисква съгласието ми, когато:

изображението е било направено в хода на обществената дейност, която извършвам, заснет съм на публично или обществено място (например: на кафе пред парламента, народното събрание или президентството, изразявайки гражданска позиция);
изображението на лицето ми е само детайл в произведение, показващо събрание, шествие или пейзаж;
съм получил предварително възнаграждение за снимката/видеото......"

https://pravatami.bg/664/2




Публикацията е редактирана (04-01-17 10:25)

Отговори на това съобщение
 Re: Запитване - Закон - Снимане?!
Автор: OIM   
Дата:   05-01-17 18:31

Е , щом и адвокатите казват че закона разрешава , ще щракаме ...и ще се усмихваме като ни щракат другите


Отговори на това съобщение
 Re: Запитване - Закон - Снимане?!
Автор: Pif   
Дата:   06-01-17 00:37

Антивик: аз разхождайки се не съм обществено събитие което трябва да бъде документирано.
Аз протестирайки СЪМ обществено събитие което трябва да бъде документирано и показано.
Осъзнаваш ли разликата? И двете се случват на улицата но едното е лично. Не е обществено. Аз. Това е моята личност. Аз не съм част от изкуството и от фотографията. Аз съм едно лице със своя си живот. Моя живот няма никакво значение за фотографията или масовата информация. Ако много съм красив - тази красота си е изцяло моя и нямаш никакво право да се възползваш от нея без аз да съм съгласен. Дали ще ме съгласиш с думи или с пари е без значение. Красотата си е моя. Ако снимаш моста - снимай го без мен. Не може ти да извличаш ползи от моята красота под предтекст, че снимаш мост.
Едно време в класа имахме няколко тъпи деца и учителите постоянно повтаряха, че трябва с фунии да им се налива в главата. Явно и на теб така. Не можеш да направиш разлика между личен живот и лично пространство.
Опитай да направиш и разлика между снимане и публикуване.
Това, че си ме снимал и притежаваш мои изображения няма никакво отношение към моя живот. Но това, че ти използваш моята красота за да извличаш ползи като я публикуваш си е жива кражба. Ти набираш рейтинг във фейсбук защото слагаш моя снимка на твоята страница. Така хората харесват мен а облагите ги получаваш ти. Тук изобщо не може да става дума за изкуство а за кражба - ти крадеш моята външност за да извлечеш лични облаги.

Що се отнася до снимането в банките - хората много ясно са написали с каква цел се използват камерите там. За предотвратяване на престъпления и за идентифициране на престъпниците при определена случка. Те не публикуват снимките в сайтове или вестници с цел натрупване на материални или морални облаги - както Антивик прави.
Точно тук е разликата - публикуването. Разпространението на изображения на които е изобразен образ който не ти принадлежи.
Ако го напиша още 1 път ще ми е за първи път.

Отговори на това съобщение
 Re: Запитване - Закон - Снимане?!
Автор: dimidumi   
Дата:   06-01-17 02:52

Хахахахаааааааа, Pif, ти си толкова красив, навярно [smilie5] , направи едно селфи бе човек, не ни дръж в напрежение, може да ти излезе късмета, а и 1-на снимка ще си качиш в профила. Дай да те видим, не се крий красавецо [smilie5] , красотата трябва да се показва! Не пиши глупости във форума, а ни дай да видим твоята красота, може да бъде муза за някои, а други може да се погнусят [smilie5] , ама така е в изкуството...не лъжи хората Издиславе, разкрий "красотата" си пред ближния и поеми човешката "Осанна" [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Запитване - Закон - Снимане?!
Автор: piknik   
Дата:   06-01-17 06:16

"cvetanov95" - защо "ЗАПИТВАШ" ?

Питане - не е ли по-разбираемо? Питам - защо използваш 2 букви повече...
"Запитване се ползва към институции - Президентсво, БАН и др, - много официално...

Благодарим Ви, все пак, че имате Фото-форум за институция...
Желаем бъдещи успехи и наслука...

П.С. Аз съм Тъпанар - признавам си - не желая обяснения...



Публикацията е редактирана (06-01-17 06:23)

Отговори на това съобщение
 Re: Запитване - Закон - Снимане?!
Автор: OIM   
Дата:   06-01-17 07:40

Пиф , Законът за авторското право казва- чл 15 , че авторът има право да реши дали създаденото от него произведение може да бъде разгласено и да определи мястото и начина , по който да стане това
Щом си излязъл на обществено място , ще търпиш да те снимат и разгласяват , макар и да не ти харесва закона


Отговори на това съобщение
 Re: Запитване - Закон - Снимане?!
Автор: Антивик   
Дата:   06-01-17 10:15

Пифе,
последното пуснато от мен, са цитати на мнения от двама адвокати в мрежата по този въпрос.
За мен те изчерпват всичко казано, няма какво повече да се тълкува.
Както казах всичко друго е празни приказки и преливане от пусто в празно.
А въпроса за моята острота или тъпота го оставям съвсем без внимание, някак си ми е под достойнството да се връзвам на мнения от индивид, де не ме познава, ни ме е виждал, ни сме си казвали "Наздраве".
Така че мнението си е ваше, а ваденето на заключения за личност която не познавате, може да се тълкува само като изграден стереотип на индивид, който мрази да мисли.

Отговори на това съобщение
 Re: Запитване - Закон - Снимане?!
Автор: Kalimas   
Дата:   06-01-17 10:53

@Антивик - тия адвокати ги четеш като дявола Евангелието, айде прочети си ги пак. [smilie5]

Те са ти писали, че не може да се снима без разрешение и това е. Има няколко изключения когато може да се снима - тях са ти обяснили. Прочети си ги пак. Ако кажеш, после мога та ти ги цитирам и аз, че сега нямам време за дълги послто. Виж си и чл. 13 от закона за авторското право, той казва, че ако снимката е някакъв вид портретна (та и на улицата да е или групов) => задължително искане на разрешение, иначе нямаш право да снимаш.


Отговори на това съобщение
 Re: Запитване - Закон - Снимане?!
Автор: bg2014   
Дата:   06-01-17 11:05

Нека всеки да се образова малко и после темата да продължи.

Отговори на това съобщение
 Re: Запитване - Закон - Снимане?!
Автор: pif   
Дата:   07-01-17 02:37

бг2014,
това, че някой блогър си е написал каквото душата му сака не означава, че то е вярно.
Човек може да извършва лични дейности и обществени дейности.
Когато аз вървя по улицата извършвам лична дейност. Ти като гражданин нямаш право на информация за това каква дейност извършвам. В противен случай се нарича следене. Ти искаш да си информиран за обществените прояви на дадено мероприятие. Както и да разпространяваш информацията която си придобил за съответното мероприятие.
Аз, човекът И.И. ходейки по улицата не е обществено мероприятие. То не касае нито теб нито обществото. То касае само и единствено мен. Ти по никакъв начин нямаш право над моето минаване по улицата както нямаш право на информация кой съм аз, защо минавам по улицата, как се казвам, какво ми е ЕГНто, кой е номера на паспорта ми и останалите лични мои данни. Правото на информираност и разпространение на информация не включва изобразяване на лица и личните данни включително изображение на тяхното лице (портрет) в произволна медия под какъвто и да е предтекст. Това вече не е информация а изкуство и използване на образи принадлежащи други му (лицето си е мое, не е твое) с комерсиална цел.
Няма съдия който да се върже на подобна аматьорщина, че видиш ли ти имаш нужда от разпространение на придобитата от теб информация как лицето И.И. върви по улицата и затова си го публикувал в твоя профил на някой сайт или си направил изложба с неговия портрет само защото е минал по улицата.
Няма закон който недвусмислено дава право да публикуваш абсолютно всичко което си заснел особено лицата на граждани които не са ти дали съгласие. Вратичката в закона за повишения обществен интерес и обществени личности не може да мине с лицето И.И. който просто се разхожда а ти го преследваш и шпионираш. Точно тогава лицето И.И. може да те съди за незаконно преследване и намеса в личния живот с цел тормоз и уронване на личното достойнство. Как ще докажеш, че след като си ме снимал не си ме следил? Аз имам доказателство, че си ме следил и шпионирал - заснел си ме и си публикувал моя снимка на която аз не съм в качеството си на обществена личност или държавен служител. Не участвам в митинг или протест. В този случай влиза в сила друг член от закона който гласи, че не можеш да извличаш ползи при нарушение на закона. Не си спомням точния цитат. Ако си в закононарушение не можеш да се възползваш от ползите които си придобил посредством това закононарушение. Ти нарушаваш закона като целенасочено ме следиш и фотографираш. Имам доказателство в твоите снимки които си публикувал.
Колкото и да се въртиш и усукваш ще загубиш делото.

Отговори на това съобщение
 Re: Запитване - Закон - Снимане?!
Автор: Антивик   
Дата:   07-01-17 07:37

Kalimas,
а аз да съм казал нещо наопаки, що се отнася до личност....
Аз твърдя, че всеки има право да си снима на обществени места ако някой е против го заявява и го прескачаш, ако не го заяви, фактически се съгласява с дереджето и да се сърди на себе си.
Какво е отношението на някаква си личност, била силно хубава, красива или па грозна, не ме вълнува, що не снимам хора. Коментирам само снимането на обществени места, което не са специално обозначени със забрана за снимане.

Отговори на това съобщение
 Re: Запитване - Закон - Снимане?!
Автор: bg2014   
Дата:   07-01-17 09:52

Колега pif, всичко което казваш е вярно, но:
Трябва малко допълнение към разсъжденията ти за лично пространство и личността И.И. След като ти си извършваш личните дейстивие, като минаващ и, АКО аз ти преча, че снимам ....то тогава имаме конфликт. Ти ми пречиш с твоето минаване. Аз може да съм пръв и ти да си влязъл в кадъра, и да си ми провалил снимачния ден.
Да те съдя за това ли? Това са смешни аргументи на хора без ангажимент към обществото.
Обществено място е онова, което не ни принадлежи. Защо тогава предявяваме претенции в този момент на такова място?
Публично пространство е онова, където няма индивид, а група от хора.
Защо някой иска да направи ЛИЧНО това пространство, това усещане, това действие?
Само като предложение:
Иди в Англия и там на улицата кажи, че си против да те снимат. Нали си с претенции ... а там камери на всеки 50 м. Снимат та се късат.....
До тук само разсъждения (каквато е идеята на горния Блог- тълкуване на нещо размито).
И след празните приказки отиваме към "използване на тези снимки, кадри". Тук вече нещата стават различни. Това което съм снимал НЕ МОГА ДА ГО ползвам за разпостранение под каквато и да е форма БЕЗ СЪГЛАСИЕТО на всеки в кадъра. Това съм писал в началото - ако искам да го ползвам за разпостранение дори да съм аз в кадър - ТРЯБВА да напиша САМ НА СЕБЕ СИ разрешение, съгласие.
Какво неясно има в двете действия- снимане (което е разрешено под всякаква форма) и ползване на кадъра (което е разрешено при определени условия).
Кое е неясното?
Който не може да направи разлика между двете неща, той мисли този казус за труден и неразрешим. А той е морално и законово ясен.
Снимането на обществено място е разрешено.
Ползването на кадрите за разпостранение е забранено, ОСВЕН след ПИСМЕНО съгласие на заснетите лица.
Това е повече морално усещане, ......за който го има.
Който няма морал - има съд и тълкуване на закона. [beer]
Нали спорим с усмивка, а не с лошо.....видя ли те ще те снимам.....[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Запитване - Закон - Снимане?!
Автор: pif   
Дата:   08-01-17 23:39

бг2014:
тука изникват 2 нови казуса:
Казус 1: ти като частно лице или като институция извършваш съответното заснемане. Това, че си първи там дава ли ти изключителни права върху по-голяма територия от площада отколкото на мен. На мен ми трябва 1 квадратен метър за да премина. На теб ти трябват няколко стотин квадратни метра за да снимаш. Имаш ли право да заемаш толкова голямо пространство от площада след като има и други хора които искат да ползват площада.

Казус 2: Събираме се група хора и започваме да ритаме топка на площада. Ние там сме отишли първи. Ти искаш да преминеш по площада но ние не ти позволяваме като ти пречим с ритането на топка. Ако преминеш ние ще те ударим с топката и може да те блъснем. Ти имаш ли право да преминеш необезпокояван през площада? Ние имаме ли право да играем топка на площада без ти да ни пречиш, като преминаваш?

А що се отнася до Англия - мисля, че няколко колеги тук се оплакваха от арести точно там. На мен 2 пъти ми се е разминавало точно за случайно попадане на хора в кадъра ми в Англия. Другото подобно място по спомен беше Франция.

Като цяло спора е в претенциите на някои "фотографи" които са си купили снимачна техника и смятат, че това им дава право да снимат който си поискат по улицата и да го показват където си поискат защото те държат авторските права на съответното произведение.
В едно сме съгласни всички - снимането на хора които не желаят е неморално, показването им - незаконно. И тъй, като в БГ всяко нарушение на закона е малко - какво като съм спрял на забранено, какво като съм минал на червено, какво като съм навлязал в насрещното - то това не е голямо нарушение - така е и с фотографията ни. Какво като съм публикувал някой който не ми е разрешил. Проблема е в материала както се изрази някой преди години.

Отговори на това съобщение
 Re: Запитване - Закон - Снимане?!
Автор: piknik   
Дата:   09-01-17 03:17

Не мога да чета 3 страници дълги постове със закони и мнения...

Случвало ми се е 2-3 пъти в живота ( винаги когато снимат - се навеждам, за да не влизам в кадър и да не преча...), та...
2-3 пъти са ми казвали: - "покажи си тимберицата, да я снимаме..." - не се крий..., но не бяха Българи - за съжаление...

При нас е: " Крий се , щото ще ти е$а майката..."

Отговори на това съобщение
 Re: Запитване - Закон - Снимане?!
Автор: localhost   
Дата:   09-01-17 06:17

Един ме попита защо го снимам, на което му отговорих с усмивка: ако искате да ви снимам, ще ви дам оферта и ако сте съгласни с цената ще се договорим за време и място. А аз сега снимам сградите отсреща.

Ако иска да си извади заповед за обиск и да ми прегледа картата дали го няма на някой кадър.
[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Запитване - Закон - Снимане?!
Автор: шдфдшд   
Дата:   09-01-17 12:19

Автор: pif
Дата: 08-01-17 23:39
...В едно сме съгласни всички - снимането на хора които не желаят е неморално, показването им - незаконно....

Автор: bg2014
Дата: 07-01-17 09:52
...Ползването на кадрите за разпостранение е забранено, ОСВЕН след ПИСМЕНО съгласие на заснетите лица.
Това е повече морално усещане, ......за който го има....




...абе , тия горе , двамата, изглежда не знаят , че Изкуството е НАД ВСИЧКО!...[smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: Запитване - Закон - Снимане?!
Автор: Maximize   
Дата:   09-01-17 12:39

Законите са трдна работа.
Аз когато снимам на улицата просто го правя, ако на някой му стане интересно му показвам и обяснявам защо го снимам, даже понякога питам хората дали мога да ги снимам. Ако някой се разтрои прекалено много и настоява да изтрия снимката , трия е. Това е. [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Запитване - Закон - Снимане?!
Автор: mitpis   
Дата:   09-01-17 13:37

Много се проточи тази тема, нещата са ясни- има хора които не обичат да бъдат снимани по една или друга причина и това тяхно желание трябва да се уважава.
Аз лично не виждам проблем да попадна в нечий кадър, какво пък толкоз, даже бих се радвал да се видя в някоя изложба или в някой фотографски сайт, ама де тоя късмет...

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »