Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Запитване - Закон - Снимане?!
Автор: cvetanov95   
Дата:   29-12-16 13:28

Въпросът ми е, забранено ли е в Българското законодателство да се снимат лица (във видео или снимки) в места, отворени за обществено ползване, на улицата, пред НДК, в метрото, или в някой от черните тъмни квартали.

Ясно е, че може да се изяде як пердах, но въпросът ми е съдебно има ли някаква пречка, ако се снимат хората и след това се публикуват в интернет, независимо тяхното позволение или знание.

П.п. мисля да направя репортаж, снимайки хората по улиците, кварталите, пред къщите им, но не бих тръгнал, преди да знам дали могат да ме съдят ;д Благодаря предварително :)

Отговори на това съобщение
 Re: Запитване - Закон - Снимане?!
Автор: alext   
Дата:   29-12-16 13:33

А всички телевизии и интервюта как мислиш, че снимат. На обществени места няма проблем споко

Чл. 13. (Изм. - ДВ, бр. 25 от 2011 г., в сила от 25.03.2011 г.) (1) Авторското право върху произведение на изобразителното изкуство или произведение на фотографията, представляващо портретно изображение на друго лице, принадлежи на автора на произведението. За създаване на такова произведение се изисква съгласието на изобразеното лице.

(2) Съгласие по ал. 1 не се изисква, когато:

1. изображението е било направено в хода на обществената дейност на изобразеното лице или на публично или обществено място;

2. изображението на лицето е само детайл в произведение, показващо събрание, шествие или пейзаж;

3. изобразеното лице е получило възнаграждение, за да позира, освен ако между автора и изобразеното лице е било уговорено друго.

(3) За използването на произведение по ал. 1 между автора и изобразеното лице могат да се уговорят условия.


П.С По- интересното е когато полицай ти обяснява, че не можеш да снимаш и иска да изтриеш снимките[smilie18]
П.С2 В метрото доколкото знам не е позволено попринцип, но не съм сигурен



Публикацията е редактирана (29-12-16 13:39)

Отговори на това съобщение
 Re: Запитване - Закон - Снимане?!
Автор: EvaJor   
Дата:   29-12-16 13:45

Ама преди ЗАПСП е Конституцията, в чл. 32 на която пише:

(2) Никой не може да бъде следен, фотографиран, филмиран, записван или подлаган на други подобни действия без негово знание или въпреки неговото изрично несъгласие освен в предвидените от закона случаи.

Май не е много законно... [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Запитване - Закон - Снимане?!
Автор: stotinka   
Дата:   29-12-16 13:56

EvaJor написа:

> Ама преди ЗАПСП е Конституцията, в
> чл. 32 на която пише:
>
> (2) Никой не може да бъде следен,
> фотографиран, филмиран, записван
> или подлаган на други подобни
> действия без негово знание или
> въпреки неговото изрично
> несъгласие освен в предвидените
> от закона случаи.
>
> Май не е много законно... [smilie11]


To за това из центровете на големите градове, молове, хипермаркети, обществени сгради и т.н. има табели "Постоянно видеонаблюдение", демек, предупреден си вече и снимането е с твое знание, ако не искаш не влизаш.

Отговори на това съобщение
 Re: Запитване - Закон - Снимане?!
Автор: ksuhorukov   
Дата:   29-12-16 14:39

Няма проблем, снимай смело.

Отговори на това съобщение
 Re: Запитване - Закон - Снимане?!
Автор: Xizario   
Дата:   29-12-16 15:05

32.(2) Никой не може да бъде следен, фотографиран...ОСВЕН в предвидените от закона случаи.

17.
(2) Собствеността е частна и ПУБЛИЧНА.
(3) Частната собственост е неприкосновена.
(4) Режимът на обектите на държавната и общинската собственост СЕ ОПРЕДЕЛЯ със закон.


17.
(2) Съгласие по ал. 1 съгласие НЕ СЕ изисква, когато:
1. изображението е било направено в хода на обществената дейност на изобразеното лице или на ПУБЛИЧНО или обществено МЯСТО;


Да обобщим. У вас не мога да те снимам. На публично място мога и че даже е предвидено от закона да мога.

Това че можеш да изядеш шамари от някоя мутряга е друга работа.

Отговори на това съобщение
 Re: Запитване - Закон - Снимане?!
Автор: шдфдшд   
Дата:   29-12-16 15:13

..и аз го разбирам , така:
..Конституциятя казва , че никой не може да се фотографира без негово съгласие, освен в предвидените от закона случаи...
..а , законът предвижда случаи в които за фотографиране не се изисква съгласие и това са случаите ,когато снимката е на обществено или публично място!..

..ми , значи може..просто и ясно ..нали така!?..[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Запитване - Закон - Снимане?!
Автор: шдфдшд   
Дата:   29-12-16 15:16

..стига кадърът да не се продава и да не се ползва за търговски цели , обаче..

Отговори на това съобщение
 Re: Запитване - Закон - Снимане?!
Автор: novi4ok   
Дата:   29-12-16 15:35

Ох, много юристи има в тази държава. Ама без образование и без желание да четат.
Стига сте цитирали този член от конституцията, той касае само използването на т.нар. СРП.
Четете бе хора, не цитирайте като папагали!

Отговори на това съобщение
 Re: Запитване - Закон - Снимане?!
Автор: шдфдшд   
Дата:   29-12-16 15:39

Автор: novi4ok
Дата: 29-12-16 15:35

Ох, много юристи има в тази държава. Ама без образование и без желание да четат.
Стига сте цитирали този член от конституцията, той касае само използването на т.нар. СРП.
Четете бе хора, не цитирайте като папагали!


...ми , по-лесно е да се слуша..
...кажи сега , ако знаеш , как стоят нещата..

Отговори на това съобщение
 Re: Запитване - Закон - Снимане?!
Автор: mmjm   
Дата:   29-12-16 18:04

Без да съм юрист, ти казвам ти да четеш внимателно, никъде в член 32 касае неприкосновеността на личността и в него не се упоменават СРС т.е. в едно гражданско дело превез ще има страната с по-устат и убедителен адвокат.
Колкото до темата, мисля че освен ако не отразяваш някакво събитие, несъобразяването с несъгласието на някой за каквото и да е твое действие засягащо личността му е най-малко неетично, може да се приеме и като вербално насилие.
Направи репортажа си както си решил, ако някой недоволства от това което правиш, далеч по голям успех ще имаш, ако кротко и спокойно го убедиш в полезността на това което правиш, отколкото да се правиш на мъж и влизаш в ненужни препирни.
Съгласие не се изисква е едно действие въпреки изрично несъгласие е друго.


Отговори на това съобщение
 Re: Запитване - Закон - Снимане?!
Автор: baraba   
Дата:   29-12-16 18:14

Купи си дълъг обектив монопод и снимай, няма кои те съди, няма кои да те бие,дългите обективи са затова

На обществено място и милиционера можеш да снимаш! Па той нека ти се зъби колко си ще

Отговори на това съобщение
 Re: Запитване - Закон - Снимане?!
Автор: шдфдшд   
Дата:   29-12-16 19:26

..а , как стои въпросът с обикновения "стриит"...
..в смисъл ,могат ли хора заснети на улицата (без да разберат) , познавайки се в снимка качена в интернет ( или на изложба) да имат претенции към автора на снимката , на кой текст от закона биха се позовали и съответно , с кой текст от закона би трябвало да се защити авторът?...
..имаше някакъв текст , май, че на обществено място такива снимки са допустими , стига да не се нарушават честта и достойнството на сниманите...

Отговори на това съобщение
 Re: Запитване - Закон - Снимане?!
Автор: mmjm   
Дата:   29-12-16 19:28

Защо наблягате на зъбенето?

Отговори на това съобщение
 Re: Запитване - Закон - Снимане?!
Автор: mmjm   
Дата:   29-12-16 19:36

Мисля, че постфактум при положение, че не са изразили пред теб несъгласие да бъдат снимани не могат да имат претенции. По-скоро, ако си пренебрегнал несъгласие да бъдат снимани, може да се спряга насилие.

Отговори на това съобщение
 Re: Запитване - Закон - Снимане?!
Автор: novi4ok   
Дата:   29-12-16 21:34

Именно защото не си юрист бъркаш европейската правна система с американските съдебни сериали. Колкото до четенето - ще ти разкрия една тайна: има едни хора на една позиция, в един съд с конкретно и често цитирано в медиите име, на които работата им е да четат конституцията и ако има въпроси да дават т.нар. "тълкувателни решения". Защото конституцията не може да опише всички възможни случаи. Та същите тези лелички и чичковци, преди няколко години казаха ясно за какво иде реч във въпросния член. Та така...
[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Запитване - Закон - Снимане?!
Автор: шдфдшд   
Дата:   29-12-16 21:58

novi4ok, ти знаеш , ама няма да ни кажеш...така ли да разбираме?..

Отговори на това съобщение
 Re: Запитване - Закон - Снимане?!
Автор: mmjm   
Дата:   29-12-16 22:37

...Докато чичковците от въпросната комисия, по една или друга причина не „допълнят“ тълкуването на един или друг член анулирайки или променяйки нечие предишно тълкуване, дет се вика такава им е работата и не е да не се е случвало. Според мен винаги е добре постъпките ни касаещи други хора, освен на закона, да се опрат и на разбиранията ни за етика. Наясно съм че това е субективно но все пак „зъбенето“ в повечето случаи не е най-подходящия вариант за общуване и изпълнение на някакъв проект.

Отговори на това съобщение
 Re: Запитване - Закон - Снимане?!
Автор: cvetanov95   
Дата:   29-12-16 23:30

Само аз ли се заплетох? Така и не разбрах може ли, не може ли ... съжалявам...

Отговори на това съобщение
 Re: Запитване - Закон - Снимане?!
Автор: lamerko   
Дата:   29-12-16 23:52

По правило НЕ можеш. Но поради абсурдността на забраната в някои случаи, закона дава изключения, като най-общия случай са обществени събития и прояви - празнични тържества, митинги, фестивали и тем подобни. Други събития, които можеш да снимаш без поименното позволение на всеки един участник са частни тържества, когато имаш изричното позволение от организатора на въпросното събитие - например ако си НАЕТ фотограф на сватба - не е нужно да изискваш позволение да снимаш :)

На улицата - определено не може да си снимаш ей-така хора. Сгради можеш, но само ако не нарушаваш някои субективни правила - например да не влизаш в рамките на имота и да не използваш "папарашки" обективи (това последното е твърде субективно). Мен в Лондон щяха жив да ме изядат като ме видяха да си играя с обемистия Канон със закачен 24-70 на него - нямаш си на идея как се обеснява на черните лелки, че макар и черна, камерата не може да снима със сложена капачка на обектива [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Запитване - Закон - Снимане?!
Автор: шдфдшд   
Дата:   29-12-16 23:59

Автор: lamerko
Дата: 29-12-16 23:52

По правило НЕ можеш....


..ми ,то тогава , всички стриит-фотографи са за затвора...[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Запитване - Закон - Снимане?!
Автор: lamerko   
Дата:   30-12-16 00:12

За затвора не, но може да изядеш някой пердах :)

Иначе за стрийт трябва максимално дискретен подход и няма да има проблеми...

Отговори на това съобщение
 Re: Запитване - Закон - Снимане?!
Автор: cvetanov95   
Дата:   30-12-16 00:22

Гледах преди време "ЛУдия репортер" в интервютата си, само като тръгнаха да приближават един дядо, Дядото, започна да цитира някакъв закон, че нямат право без негово позволние да го снимат. Беше много убедителен - явно беше някой учен човек - е, пуснаха го по тв-то.

Гледах Жега в нета, някакви мутренски истории. Отидоха да снимат къщата на една мутра да я показват, без да влизат в имота, от улицата. Излезе баба му, вика жената, нямате право да снимате!!! Тия си снимат, че даже и нея я снимаха...

Е, ся.. Имаме ли право, нямаме ли... Пак не разбрах нищо.


ЗАЩОООООООООООООООО :( [smilie5] [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Запитване - Закон - Снимане?!
Автор: metodiev_martin   
Дата:   30-12-16 00:22

: lamerko
Дата: 29-12-16 23:52

По правило НЕ можеш


Би ли ни предоставил въпросното правило - написано черно на бяло, за да се ограмотим и ние?
Само въпросното правило да не е от същото място, от което си "взел":

Сгради можеш, но само ако не нарушаваш някои субективни правила - например да не влизаш в рамките на имота и да не използваш "папарашки" обективи

Отговори на това съобщение
 Re: Запитване - Закон - Снимане?!
Автор: lamerko   
Дата:   30-12-16 00:24

Писах вече :)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »