Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Проблем с външен хард диск.
Автор: EvaJor   
Дата:   29-12-16 10:04

Използвам външен хард на Тошиба, като капацитетът му е следния:


https://photo-forum.net/static/site_pics//panorama/1482998145_1.JPG




Отварям си снимките с FastStone и за част от тях виждам това:


https://photo-forum.net/static/site_pics//panorama/1482998179_3.JPG




Без FastStone- това:


https://photo-forum.net/static/site_pics//panorama/1482998162_2.JPG




За някои от папките (имам множество папки във всяка поддиректория) ми излиза информация, че папката не съдържа данни....


Проблемът е от днес, вчера прехвърлих известно количество данни (около 70 GB) и си беше ОК. На какво може да се дължи това и поправимо ли е? Имам цялата информация на още едно място, просто искам да знам дали да го изхвърля този диск, дали проблема е в USB-то и т.н.....
Дискът е около 2-3 годишен, ползвам го около веднъж- два пъти седмично. Не мисля, че е изтърван или изпускан, стои си резонно на едно и също място.....


Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с външен хард диск.
Автор: petrov88   
Дата:   29-12-16 10:07

EvaJor написа:

> Дискът е около 2-3 годишен, ползвам
> го около веднъж- два пъти седмично.
> Не мисля, че е изтърван или
> изпускан, стои си резонно на едно и
> също място.....
>
>
Това не му пречи пак да сдаде багажа, пусни му тестове и виж какво ще покаже

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с външен хард диск.
Автор: EvaJor   
Дата:   29-12-16 10:10

Моля за помощ- какъв тест/ програма мога да използвам?

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с външен хард диск.
Автор: mitpis   
Дата:   29-12-16 10:17

Подобни проблеми създават едни гадни вируси, вероятно си го слагал диска на чужд компютър и там си се заразил, ако е вирус на заразения компютър ще можеш да отвориш папките, те на практика са криптирани...

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с външен хард диск.
Автор: EvaJor   
Дата:   29-12-16 10:21

Със сигурност не съм го ползвала на друг компютър. Само на моя, където отварям файловете си

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с външен хард диск.
Автор: CDman   
Дата:   29-12-16 10:33

Прилича на проблем с Фастстоун. Имах подобен - преинсталирах го и се оправи. Ако беше криптоворус снимките нямаше да се виждат и през други експлоръри.

За тестове и форматиране ползувам - Acronis Partiton Ехреrt.

Ако имаш наистина информацията на друго място най-сигурно е да го перформатираш.

Успех. [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с външен хард диск.
Автор: EvaJor   
Дата:   29-12-16 10:42

Но Фастстоун отваря спокойно файлове на други места. А на проблемния диск не се виждат и с вюъра на уиндоус....Както и дава информация, че в папките няма данни, а то има.
Да, имам информацията на друго място, чудя се дали си струва да се занимавам с този диск или да го изхвърля...И каква би могла да бъде причината, естествено, с оглед превенция на бъдещи подобни проблеми.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с външен хард диск.
Автор: stef7   
Дата:   29-12-16 10:46

Трудно е да се каже от разстояние какво става. Много вероятно диска да си заминава, такива работи се случват. Но не е ясно.

Windows има вградена функция за тест на HDD на логическо ОС ниво и на физическо. Моя съвет е като за начало да пуснеш тази проверка в нейния най-пълен вариант който включва сканиране на целия диск за BAD SECTORS.

След като имаш копие на информацията на друго място, ако програмката ти предложи да поправи нещо по диска - съгласи се.

Ще стане ясно горе долу има ли проблем, къде е и ако има, програмата ще се опита да го поправи.

Ако не даде грешка на физическо ниво а само на логическо пробвай да го форматираш и ползваш но с едно на ум. Информацията да е дублирана, защото диска може да сдаде багажа.

Ако има BAD SECTOR ще ги маркира като такива и няма да ги ползва за в бъдеще. Това вече е проблем на физическо ниво, т.е. в самият диск. Ако има BAD SECTOR по-добре е според мен диска да се смени.

Ето тук пише как да пуснеш въпросната програмка и проверка

Ако всичко това ти е трудно, повечето компютърни фирми за поддръжка могат да свършат тази работа за 20-30лв.


Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с външен хард диск.
Автор: Xizario   
Дата:   29-12-16 10:48

Не ми прилича на крипто вирус, най-вероятно харда е здал багажа.

Отвори "View event logs" или Event Viewer... търси в ControlPanel-ла, че не те знам с какъв windows си.

В Event Log-га ще видиш дали се хвърлят някакви грешки при четенето на харда. После ги постни тук или ги търси в нета.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с външен хард диск.
Автор: lamerko   
Дата:   29-12-16 10:49

Може да е от много неща, включително от кутията... ако питаш мен, намери си някой, който разбира да го погледне, че може само да си съсипеш данните, ако почнеш да екпериментираш с разни програми, а проблема не е установен...

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с външен хард диск.
Автор: Xizario   
Дата:   29-12-16 10:50

Лично аз не бих ползвал chkdsk, докато не разбера какъв точно е проблема, защото може да замаже нещата.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с външен хард диск.
Автор: EvaJor   
Дата:   29-12-16 11:01

Ще опитам с това, което казва stef7...след като направя още едно резервно копие от резервния диск :). Благодаря ви и весели празници!

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с външен хард диск.
Автор: stef7   
Дата:   29-12-16 11:02

@Xizario И как ще разбереш какъв точно е проблема ако не пуснеш chkdsk ? :) Ако диска е наред chkdsk няма да замаже нищо. Ако проблема е логически ще замаже някои линкове към някои файлове които така или иначе не могат да се прочетат, т.е. в крайна сметка ще се стигне до формат. Ако е физически пък ще се стигне до смяна на диска, т.е. работата е съвсем омазана. Но в последния случай няма как да се разбере освен ако не се пусне chkdsk
Информацията я има на друго място така че не виждам никакъв проблем


Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с външен хард диск.
Автор: stef7   
Дата:   29-12-16 11:04

Ако програмката ти даде съобщение за грешка и спре, пусни тук съобщението може да направим диагностиката и от разстояние. :)


Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с външен хард диск.
Автор: Konstantinov   
Дата:   29-12-16 11:09

Може да пуснете http://www.hdsentinel.com/ и да видите здравето на диска дали има лоши сектори, казва ако трябва да се спре ползването и да се архивира.
Преди това може да пробвате с друг кабел на друг юсб порт или на друг компютър.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с външен хард диск.
Автор: georgioiv   
Дата:   29-12-16 11:13

Скоро ми се мярна едно видео, където пича разправяше как 95% от проблемите във външните хдд се дължат на платката - sata/usb. При теб не прилича да е хардуерно, но ако друго не помогне - пробвай с друг преходник, sata/usb, не този който е вграден в кутията...

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с външен хард диск.
Автор: CDman   
Дата:   29-12-16 11:37

EvaJor написа:

> Да, имам информацията на друго
> място, чудя се дали си струва да се
> занимавам с този диск или да го
> изхвърля...И каква би могла да бъде
> причината, естествено, с оглед
> превенция на бъдещи подобни
> проблеми.


100% Превенция срещу загуба на данни няма. Въпреки , че са с добра защитя външните ХДД-та ползувам само ако се наложи да пренасям данни в по-големи обеми защото са по-бързи от флашките, но никога за архив.

Лично аз си правя резервни копия на вътрешен ХДД който стои в самия ми компютър и го ползвам само са архиви.
Всеки ден копирам информацията (не говоря за снимки , а за информация от друг характер) в директория с име GGGG_MM_DD.

Веднъж на две седмици записвам актуалния архив на ДВД (задължително с функция за сравнение на записа)и го слагам в класьор след което премахвам по-старите от месец архиви.

За 15 години съм натрупал доста класьори, но пък съм възстановявал архиви отпреди 10 години без проблем.

Снимките също ги записвам от време на време на ДВД-та, които също слагам в качествени класьори. Под качествени разбирам такива, които не се издуват като балони като започнат да се пълнят с дискове. Замислям се за Блу Рей устройство, но за момента цените на носителите са неоправдано високи сравнени с ДВД-тата.

За професионални снимки може да е малко непрактично, но сама ще решите кое е решението, което ви допада. [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с външен хард диск.
Автор: aleksi_alev   
Дата:   29-12-16 22:02

Под Win бих превключил на детайлс... и ако Х-натите файлове покажат 0кб големина - това означава БЕД-сектори, независимо дали са релокейтнати, или не. А такъв диск би трябвало да отиде направо в коша.


Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с външен хард диск.
Автор: lamerko   
Дата:   29-12-16 22:26

Не бих отписал информацията толкова лесно. Ако има технически проблем с диска - да, вече не е надежден, дори и ако се "закърпи". Но диска всъщност не е важен, а информацията на него :)

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с външен хард диск.
Автор: EvaJor   
Дата:   30-12-16 06:51

Информацията я имам на друг диск и в момента се прехвърля на диск WD, който купих вчера. Днес като приключа трансфера, ще направя и тестовете.

Малко история, може да съм полезна на някого: преди около 3 години, в рамките на един месец купих два еднакви диска на Тошиба от по 1 ТБ. Купени са от верига Техно***, от различни магазини.
Архивирам една и съща информация и на двата диска. След около половин година употреба (използвани само от мен на личен компютър, не мисля, че са падали на земята и т.н.), едната Тошиба отказа да работи-при включване в USB-то излизаше съобщение, че дискът трябва да бъде форматиран. Тъй като беше в гаранция, го занесох в магазина, където го погледнаха и на място ми го смениха пак с Тошиба, 2 ТБ. Впрочем и учудващо за мен, без никакви разправии- просто го подмениха за 5 минути. Този диск, сменения, все още работи. Отказа другия диск, несменения с 1 ТБ капацитет.

В резюме: два диска на Тошиба, закупени от верига Техно***, при внимателна употреба от моя страна, отказват да функционират нормално в рамките на около три години.

Вчера, в същата верига попитах момчето имат ли дискове Тошиба 1 или 2 ТБ, като отговорът бе отрицателен-не внасяли вече от серията. Мисля си, че самата серия е била някаква куца, без разбира се, да съм 100 % сигурна.

Имам и други два диска, SEAGATE, от по 250 и 320 GB, купувани доста отдавна -мисля някъде 2010-2011г, които използвам и като флашки и нося един от тях винаги с мен, с тях поне към момента нямам проблеми.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с външен хард диск.
Автор: baraba   
Дата:   30-12-16 10:24

свали си от замунда таз програма за тест на диска DiskInfo

за форматиране EaseUS Partition Master

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с външен хард диск.
Автор: PhotoBo   
Дата:   30-12-16 12:32

Само да кажа, че не винаги марката е определяща за живота на харда! Два външни диска WD, от съвсем различно поколение и размери са умирали просто ей така, без каквото и да е изпускане или лошо дъхранение, при това при изключително рядко ползване. За това когато взимам външен хард съм наясно, че във всеки един момент този диск просто може да спре да работи. За сега имам един Seagate и един нормален вътрешен хард който свалих от стария си лаптоп и му купих кутия, които още държат, ама до кога... един диск знае [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с външен хард диск.
Автор: gogo359   
Дата:   30-12-16 16:22

Имах същия проблем преди време, оправих го с chkdsk. Проблема при мен явно бяха объркани 'адреси'. Съдържанието не бях го изтривал, но ми казваше че го няма. След chkdsk нещата се оправиха. Не знам защо е възниквал този проблем при мен, но имам предположение че е в следствие на включване и премахване на други USB устройства по - време на прехвърляне на данни към ХДД - то. Просто буквите на устройствата се сменят и от там се объркват адресите.

Ако има значение (съмнявам се) и моя HDD e Toshiba.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с външен хард диск.
Автор: zbonev   
Дата:   04-01-17 10:01

Не си купувайте фабрични външни дискове, защото са с интегриран на платката на харда usb контролер. Има си кутийки по 15-20 лева и отделно диск; монтажа е елементарен.
Избягвайте марките Тошиба и Уестърн. Аз лично предпочитам HGST(Хитачи) и Сийгейт. Наясно съм, че ще има несъгласни с това мнение, но повярайте ми, видял съм и съм тествал доста хардове. Най-гадното е т.н. внезапна смърт - без видими причини и признаци, като предхождащо влошаване на смарт параметрите. Като ранжирам хардовете, като марки имам предвид най-вече този показател, защото така или иначе всички марки хардове рано или късно се развалят.
Научете се да използвате програма за диагностика на харда на база на неговите смарт параметри напр. HDtune Pro и Hard Disk Sentinel Pro и следете тяхната динамика; тези двете не ги давам случайно, а защото разбират и от външни хардове вързани през усб.
Винаги давайте Safety Remove Hardware преди да разкачите диска от компа; редовно пускайте chkdsk, ако диска е наред, като хардуер.
И никога не разчитайте само на едно копие на данните [smilie24]



Публикацията е редактирана (04-01-17 10:40)

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с външен хард диск.
Автор: alek200   
Дата:   04-01-17 10:15

@zbonev
Не съм съгласен с теб.
Аз имах 3 броя Тошиба 1,5 и си работеха до последно докато не ги замених за WD 3TB
баща ми още си ползва 1 брой тошиба от 1,5 тб и то си го ползва всекидневно стои си постоянно включен в лаптопа му и така 3 години. Нямам идея на колко часа са. Не съм имал проблеми.
за WD още не мога да каза понесе ги ползвам от 2-3 месеца.
Поздрави!

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »