Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Поредната тема за избор между обективи :)
Автор: slyn4ogled   
Дата:   10-12-16 10:52

Здравейте, попадна ми в ръцете Nikon 50mm f1.8G, но се колебая и за Sigma 50mm f2.8 EX DG Macro.

Изрових нета за сравнителни ревюта, и Сигмата навсякъде е хвалена и препоръчвана като контраст, острота и никакви изкривявания. Блазни ме и опцията за Макро (1:1), макар това доста да ограничава полето за действие - за разлика от Никона, челния елемент тук излиза доста напред за 1:1...

Притеснява ме това, че Сигмата е тествана все на стари апарати с 8 или 10МР сензор, и съответно на тестовете цифрите за резолюция са несъвместими с тези на Никона, тестван на по-съвременни сензори. Но пък Сигмата е проектирана за употреба с full frame тела...

Моля за съвет, особено ако сте имали възможността да работите с тези обективи - победителя ще се използва с D7200, непрофесионално...
Благодаря предварително!


Отговори на това съобщение
 Re: Поредната тема за избор между обективи :)
Автор: lord_kik   
Дата:   10-12-16 11:05

Никонския обектив също е за фул фрейм,вземай него няма да съжаляваш.За цената си направо е супер.В затворени помещения е малко дълъг,но щом си се спрял на 50мм знаеш че са около 75мм на фул фрейм.Може да имаш разминаване с фокуса,но от тялото ще коригираш и си готов,а за Сигма малко по сложно стоят нещата.

Отговори на това съобщение
 Re: Поредната тема за избор между обективи :)
Автор: -1234-   
Дата:   10-12-16 11:58

Ползвам Nikkor 50/1.8 на кроп и ФФ. За цената си е отличен обектив. Може би му липсва малко контраст и рязкоста при максимална бленда. С леко затваряне се получават нещата. Дори и да не ти допадне, ще го продадеш лесно в базара, без голяма загуба. Сигмата не съм я ползвал, но съм резервиран, към обективи от други марки. Имам горчив опит с един Тамрон. Закупих го нов и една година го разхождах до сервиза. Така и не се сработи с тялото.


Отговори на това съобщение
 Re: Поредната тема за избор между обективи :)
Автор: kvakioh   
Дата:   10-12-16 13:12

Ако се пренебрегне фокусът, че ще е доста бавен, защото е макро обектив, Сигмата може да се окаже 3в1. Ако се пренебрегнат 50-те мм, има Тамрон 60/2, който ще е по-добре от Сигмата.
Ползвам на 36Мпикс Сони с адаптор Сигмата, както и няколко други обектива, не съм видял проблеми с острота и т.н.
От марковите Никони, някакси не съм фен на 1.8, и предпочитам 1.4 D/G.

Отговори на това съобщение
 Re: Поредната тема за избор между обективи :)
Автор: io_bs   
Дата:   10-12-16 15:06

Ако ще снимаш макро, вземи си нещо по-дълго. Ако няма - никонската 50-ка е супер за парите си.

Отговори на това съобщение
 Re: Поредната тема за избор между обективи :)
Автор: steeens   
Дата:   10-12-16 17:32

slyn4ogled, зависи какво искаш да снимаш. За портрети никора сигурно ще е по-добре. Но ако искаш и макро да снимаш, сигмата е обектива. Ако искаш 2-3 в едно, ориентирай са към сигма 70мм 2.8 макро


Отговори на това съобщение
 Re: Поредната тема за избор между обективи :)
Автор: steeens   
Дата:   10-12-16 18:11

http://www.imaging-resource.com/lenses/nikon/50mm-f1.8d-af-nikkor/blur/nikon-d200/

http://www.imaging-resource.com/lenses/sigma/50mm-f2.8-ex-dg-macro/blur/sub-frame/


Тук можеш да сравняваш резултатите...


Отговори на това съобщение
 Re: Поредната тема за избор между обективи :)
Автор: slyn4ogled   
Дата:   10-12-16 18:40

@ steens - до f16 Сигмата ме учудва с равномерните си показатели - затова именно се колебая между нея и Никонския ...
Колкото до портрети - при положение, че Сигмата е с по-добри параметри от край до край (по-добър контраст и рязкост, и липса на винетиране и аберации) - защо да предпочета Никонския???

Не оспорвам мнението ти, просто мисля на глас ... ако тва е подходящо за писане във форум де :)

Отговори на това съобщение
 Re: Поредната тема за избор между обективи :)
Автор: io_bs   
Дата:   10-12-16 19:26

Само дето линкът е за AF-D версията, която има различна оптична схема от AF-S.
Тъй като и никонският е проектиран за FX формат, използването му на DX камера практически изрязва краищата, в които се прояват винетирането, омекването на картинката и изкривяванията.

Отговори на това съобщение
 Re: Поредната тема за избор между обективи :)
Автор: viara123   
Дата:   10-12-16 19:43

По-скоро страхотна алтернатива е AF-S DX Micro NIKKOR 40 mm f/2.8G. Успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Поредната тема за избор между обективи :)
Автор: pdimitrov   
Дата:   10-12-16 21:07

Вкарвам Nikon 60mm f/2.8(D) в играта :) При него трябва да се внимава с копчето А/М както при 80-200.

Отговори на това съобщение
 Re: Поредната тема за избор между обективи :)
Автор: kvakioh   
Дата:   10-12-16 22:19

Тамрон 60/2, Сигма 70/2.8, това са добрите в случая. Задължително ще повторя, че макротата са си бавно фокусиращи обективи, дори и с лимитера за разстояние. Лично ги предпочитам.
Ако са нещата между 50/1.8G и 50/2.8 Сигмата, бих взел Сигмата.

Отговори на това съобщение
 Re: Поредната тема за избор между обективи :)
Автор: steeens   
Дата:   10-12-16 23:18

slyn4ogled написа:

> @ steens - до f16 Сигмата ме учудва с
> равномерните си показатели -
> затова именно се колебая между нея
> и Никонския ...
> Колкото до портрети - при
> положение, че Сигмата е с по-добри
> параметри от край до край (по-добър
> контраст и рязкост, и липса на
> винетиране и аберации) - защо да
> предпочета Никонския???
>
> Не оспорвам мнението ти, просто
> мисля на глас ... ако тва е
> подходящо за писане във форум де :)

Никора е малко по-светъл, а понякога дефектите стават ефекти...
За това евентуално може да го избереш. Но е добре да ги пипнеш обективите и да ги пробваш, преди да избираш. Не разчитай само на ревюта и съвети в интернет...

Отговори на това съобщение
 Re: Поредната тема за избор между обективи :)
Автор: uri64   
Дата:   11-12-16 01:33

никор-а

Отговори на това съобщение
 Re: Поредната тема за избор между обективи :)
Автор: bg2014   
Дата:   11-12-16 10:16

В повечето случаи се търси по-светъл обектив. Това е смисъла на по-високата цена. Ако се сравняват - то тогава на бленда 2.8 трябва да се гледат и двата, за да има сравнение за дефектите.
Имам Сигми на 2.8 имам и Никори на 1.8 и на 1.4.
Истината е, че Никора е по-добър според мен. На 1.8 е перфектен, а това със Сигма просто го нямаш като възможност въобще.
АКО макрото ти е приоритет..... няма място за колебание - Сигмата.
Успех с избора!


Отговори на това съобщение
 Re: Поредната тема за избор между обективи :)
Автор: slyn4ogled   
Дата:   11-12-16 10:31

Никора по данни (а и по мои наблюдения, колкото и да са малко) става рязък и равномерен чак на бленда 4 - 5.6 ... където Сигмата отдавна го е задминала ... та затова е чуденката.
Както казах - обектива няма да се ползва само за макро, но често залитам към дребните красоти.
Благодаря на всички отзовали се по темата, макар че все още не мога да реша :)

[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Поредната тема за избор между обективи :)
Автор: bg2014   
Дата:   11-12-16 10:43

Винаги е добре, когато е постигната целта с отговорите - да те объркаме повече. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Поредната тема за избор между обективи :)
Автор: steeens   
Дата:   11-12-16 12:09

slyn4ogled, ако искаш да снимаш и буболечки, търси поне 70мм-та Сигма, не знам дали видя линка дето съм го сложил по-горе.
С 50 мм трябва да си по-близо до обекта и често модела се плаши и отлита преди да си успял да завършиш сесията...[smilie5]
Имам 50 мм-та и ти говоря от собствен опит...

Не си и писал с какви обективи си се сега...

Отговори на това съобщение
 Re: Поредната тема за избор между обективи :)
Автор: slyn4ogled   
Дата:   11-12-16 15:08

Nikon 18-140 VR & Tamron 70-300 VC са ми другите обективи...


А че ме объркахте повече - да, успяхте [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Поредната тема за избор между обективи :)
Автор: bpavlov   
Дата:   11-12-16 15:22



Sigma 50mm f2.8 EX DG Macro е отвратителен обектив. Най-меката дума, която мога да кажа. Пластмасови цветове, проблеми с меренето, хънтещ автофокус, плачевно боке... не е за вярване, че все хубави ревюта, чак аз се излъгах да си го купя. Добре, че в Павилиона бяха добри и ми го смениха с друго

Отговори на това съобщение
 Re: Поредната тема за избор между обективи :)
Автор: kvakioh   
Дата:   11-12-16 15:22

Няма толкова объркване...
Никонът 50/1.8G си е стандартен и масов за портрет и общи кадри на кроп.
Сигмата си е макро, не излиза челният елемент, а целия цилиндър с групата лещи, лещата е навътре и така се пази обектива. Ако е само за макро 1:1 и по-малко за портет, както казах вече има варианти по-добри, но малко по-скъпи- Сигма 70/2.8 и Тамрон 60/2. 70мм Сигма е най-остър, Тамронът е най-светъл, може би само на бленда 4 е мъничко по-добър от Сигма 70. Лично според мен, ако и има и навън да се снимат хора, да се кара 1:1 макро, няма по-добро от 70 макро Сигма. Карал съм доста с него, кратко с Тамрона, Сигмата 50/2.8 понякога само с нея карам и за трите неща- общи някакви, хора и макро.
Сигмата е на цената на 50/1.8G като втора ръка. Пак се повтарям, че бих заложил ако ще е 50мм да е 1.4D Никонската версия. Може би единствено, че е ръбато леко бокето може да отклони нещата. Но 1.4 си е 1.4. За 1.4G не коментирам толкова.

Отговори на това съобщение
 Re: Поредната тема за избор между обективи :)
Автор: steeens   
Дата:   11-12-16 15:29

Има една 50 мм Сигма в базара, а в амазон има все още 70 мм....



Публикацията е редактирана (11-12-16 15:47)

Отговори на това съобщение
 Re: Поредната тема за избор между обективи :)
Автор: bpavlov   
Дата:   11-12-16 15:40


Никорът 50/1.8Г е по-хубав всякак от 1.4 версията. Идеално точен фокус (и бърз), по хубаво боке на еднакви бленди, много остър на затворени бленди (рядкост за никонските обективи), не се разбрицва във времето. Най-добрият обектив, като съотношение цена/качество за никонска система и задължителен, според мен, за всеки никонски потребител. И най-добрата отправна точка, от която да се почне

Отговори на това съобщение
 Re: Поредната тема за избор между обективи :)
Автор: slyn4ogled   
Дата:   11-12-16 18:09

може ли да помоля който е имал или все още има Сигмата - да качите някоя и друга снимка с него, по възможност без обработка?

Отговори на това съобщение
 Re: Поредната тема за избор между обективи :)
Автор: kvakioh   
Дата:   11-12-16 18:22

Коя сигма 50 или 70? Имам само от Канони и Сони.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »