Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Избор на фотоапарат за пълен новак.
Автор: huskaren   
Дата:   08-12-16 18:24

Здравейте. От известно време започнах да се интересувам от фотография и се запалих. Решил съм да си взема DSLR фотоапарат с по-скоро неясна идея какво точно ще снимам - планувам да започна с по-базовите снимки (не знам дали точно така трябва да ги наричам, но тези най-често срещам из интернет пространството) като например цветя, пейзажи. Спрях се на „sony alpha 58k slt-a58k'' със стоков обектив. Поинтересувах се и разбрах обаче, че апаратът няма голям избор за ъпгрейдване на обектива и че при слаба светлина не прави особено добри снимки. Вероятно не са му само това недостатъците, оставям на вас да ми кажете какво мислите за него и дали е удачен за пълен новак.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат за пълен новак.
Автор: samurai2   
Дата:   08-12-16 18:28

здравей,
добре дошъл-кажи с какъв бюджет си [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат за пълен новак.
Автор: Pavlov   
Дата:   08-12-16 18:29

"при слаба светлина не прави особено добри снимки" - това не е вярно. Апаратът прави не по-лоши снимки от моделите на други марки, в същия ценови обхват.
"апаратът няма голям избор за ъпгрейдване на обектива" - не е съвсем така. Вярно, че Canon и Nikon са най-разпространени, но и за Sony се намират обективи. Зависи какви ти трябват.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат за пълен новак.
Автор: Jk.freeman   
Дата:   08-12-16 18:32

Остави Сони да си правят телевизори.
Canon е марката, че са им по-евтиндьос стъклариите.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат за пълен новак.
Автор: batsali   
Дата:   08-12-16 18:41

Аз пък да ти кажа.....

Вземи си нещо, което ти е по джоба. Пипни няколко камери, виж дали някоя ти е по-удобна от другите или има нещо, което ти харесва повече от другите. Научи основите, разбери какво те влече, продай първата камера и си избери друга на базата на придобит вече някакъв опит и оформени цели. Абсолютно никоя камера, с изключение на сапунерките, няма да те ограничи по никакъв начин. Няма смисъл да правиш тънки сметки и да се чудиш много. Вземи си нещо и снимай. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат за пълен новак.
Автор: huskaren   
Дата:   08-12-16 18:45

Ами бюджетът ми е предполагаемо в обсега на камерата, която дадох за пример в първия пост. Сега обаче дали той е достатъчен забравих да вмъкна в първия пост. Ако сметнете, че е по-добре да изчакам и да разширя малко бюджета, ще ви разбера. Трябваше да го вметна още в началото!

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат за пълен новак.
Автор: batsali   
Дата:   08-12-16 18:49

През 2 часа излизат нови модели. Каквото и да си вземеш сега, догодина ще те е яд, че има нещо по-добро.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат за пълен новак.
Автор: dekov   
Дата:   08-12-16 19:13

И най-евтиния стартов кит да вземеш, пак е по-добър от многото от по-горен клас от преди 5 години с които хората са направили куп шедьоври.


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат за пълен новак.
Автор: Jk.freeman   
Дата:   08-12-16 19:19

batsali ти го каза мноо точно. Няма кво да го мислиш толкова, важното е да почнеш да снимаш. И няма да мине много време, когато ще разбереш, че всичко е в главата на фотографа, не в камерата му.
Замисли се само над нещо на което много хора не обръщат внимание. Да вземем фотографите преди 20-30 години, 50 ако щеш. Те не са имали техниката, която имаме сега, но пак са правили шедьоври. А дори и половината от фотографите в днешно време, не могат да постигнат и половината от тяхните творби. Е? Накъде бия според тебе?
Казвал съм го и преди, ще го кажа пак. Не трябва да аргатуваш на дадени марки техника, а техниката да аргатува на тебе, докато ти твориш.
Ся виждам, че си се хванал здраво за това Сони, еми вземи си го. Явно имаш и телевизор Сони и си доволен от картината. Е, и на 58-цата ще ти хареса картината. Убеден съм. Имам приятел с 57ца, еми чудна е.
Подсказах ти за канона, но не ми обърна внимание.
ОП, малко съм се поунесъл...хахаххахах...ай наздраве[beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат за пълен новак.
Автор: chrisnoch   
Дата:   09-12-16 03:05

huskaren,
Правилно си избрал Сони. В "стартовите" модели (какъвто е А58) Сони дават повече функционалност в сравнение с конкуренцията. И обективи се намират, и не са по-скъпи от тези на останалите марки.
В този форум властват зомбираните последователи на Канон и Никон. Тук Сони беше мръсна дума само преди две години, а и сега се намират "остроумни колеги", които подхвърлят уж невинни забележки за телевизори, уокмени и т.н.
Истината е, че всички "големи" във фотографията - Никон, Фуджи, Олимпус, Пентакс, Панасоник, че напоследък и Канон, работят най-вече със сензори, разработени и произведени от Сони. Нещо повече, Сони доста агресивно и последователно равиват фотографските си продукти - нищо, че произвеждат и какво ли не друго.
След всичко това, да ти напиша най-важното: техниката е от второстепенно значение. Идеите и съдържанието са много по-важни от техническото изпълнение. Пък и каквато и техника да избереш, няма как да сбъркаш кой знае колко - конкуренцията е чудовищна и всички големи компании произвеждат продукти, които няма как да те ограничават в техническо отношение.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат за пълен новак.
Автор: roburt48   
Дата:   09-12-16 05:21

Добре дошъл и от мен [smile]. Аз в началото на т.г. имах същите терзания .. и с радост ще споделя скромните си наблюдения. Поне според мен избора на марка е въпрос на стечение на обстоятелства.. Особено, ако около теб има хора, които снимат е много вероятно да се насочиш към марката, която те ползват. Ако нямаш 100% решение за марка тогава влез в някой магазин и опитай в ръцете си камерите от различните производители в този ценови клас. Направи с тях по 1-2 кадъра, виж и усети как ти седят в ръцете чисто ергономично, и предполагам, че решението ще си излезе само [smile]. Аз лично започнах с Nikon, след него взех втори Nikon, а сега съм с Pentax [smilie5].... Не го казвам за да те насочвам към марката !!! Както са казали колегите до момента - всички камери от един и същи ценови клас на различните производители са горе/долу еднакви като възможности... С плюсове и минуси в различни насоки... Nikon и Canon имат едно огромно преимущество в чисто практичен аспект - за тези марки има доволно голямо предлагане на вторичния пазар и след това самите те се продават по-лесно ! (ако опреш до там, разбира се).. Можеш сам да се убедиш в това, поглеждайки тук в базара [smile]. Но и това не е болка за умиране ! Най-важно е да тръгнеш отнякъде, както вече ти казаха [smile]. От там насетне всичко зависи единствено и само от теб !! Дали ще се запалиш и ще надграждаш, какъв ще е стила ти и нужда от какви обективи ще имаш ще си проличи само за няколко месеца...(че и по-малко) ! Единствения ТВЪРД съвет, който аз бих могъл да дам е следният - ако смяташ, че ще се занимаваш с това хоби дълго време, и ако наистина те влече - НЕ КУПУВАЙ НОВ !! Има достатъчно предложения тук в базара и на други места за втора ръка. Не случайно условието е, ако ще продължаваш да се занимаваш и надграждаш !! Ако ще си щракаш само ей така за семейни снимки може и да си вземеш нова техника и тя да си остане за дълги години [shtrak]. Успех в избора и най-важно новото хоби да ти носи радост и удоволствие [smile] !

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат за пълен новак.
Автор: milev5   
Дата:   09-12-16 07:03

Nikon D5300 + 18-105 на старо или някой светлосилен обектив.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат за пълен новак.
Автор: bg2014   
Дата:   09-12-16 09:31

Колега huskaren, скоро ще разбереш, че всеки съвременен апарат ти дава толкова възможности, които ти просто няма как да научиш всичките.
Апаратите са толкова по-добри от НАС, че може само да се радваме на такова многообразие и да творим неповторими мигове.
Марката НЯМА значение. Просто е добре апаратът да снима в RAW формат за да може да обработваш снимките и да твориш както ти харесва на теб.
Аз препоръчвам Никон и винаги с това съм имал спорове с колегите, докато не използвах като аргумент, че всяка уважаваща себе си марка ползва сензори на СОНИ. Това автоматично прекрати много спорове.
Затова е излишно да се създават нови (стари) спорове кой апарат е по-добър. НЯМА такъв! Всеки ти дава повече, отколкото можеш да си представиш. Това е основното, което искам да кажа с толкова много думи.
Взимай първия си апарат и бъди сигурен, че НЯМА да ти е последен.
Ако искаш първо ЧЕТИ .
Поздрави и успех!


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат за пълен новак.
Автор: Emoxide   
Дата:   09-12-16 09:51

аз за пълен новак бих препоръчал да се огледа за безогледален апарат със сменящи обективи. В базара е пълно с предложения. Да вярно е в някои параметри отстъпват на DSLR, но не и като качество на изображението. За сметка на това са много по интуитивни за работа и няма да се налага калибриране на обективи спрямо тялото.
Ако изборът падне на модели от Olympus/Panasonic или Canon EOS M3, дори ще може да се ползва дисплея пълноценно, като средство за указване позицията на Автофокус - лесно и бързо.
Дано съм бил полезен.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат за пълен новак.
Автор: Elvira   
Дата:   09-12-16 09:53

Когато аз си избирах фотоапарат преди точно година, отидох в магазина и още с влизането казах какво искам:

- много пътувам и влача багаж, затова да не е супер тежък
- искам да снимам предимно пейзажи, а не портрети
- начинаеща съм, затова да не е нещо супер професионално като за начало
- искам да има възможност за надграждане и разнообразие на техниката (обективи)
- да има пълен ръчен режим
- и разбира се казах бюджет

Показаха ми модел, видях, че ИМА червен като маникюра ми и веднага се влюбих [smilie5]

И наистина, в началото изобщо няма значение каква камера ползваш.
При мен най-важното беше снимането в RAW (въпреки че първоначално снимах в jpeg заради малката памет на картата, с която го купих и после ме беше страшно яд! яд! яд!), ръчният режим и да има опция за смяна на обективите.

Само не знам дали е ОК за някой начинаещ да си купи апарат втора ръка, аз лично не бих [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат за пълен новак.
Автор: samurai2   
Дата:   09-12-16 10:07

Елвира,а какъв беше апарата [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат за пълен новак.
Автор: NNT   
Дата:   09-12-16 10:11

Това, с прозрачното огледало, няма да го взема и без пари да ми го дават!

huskaren, ти инвестираш в система, не прави емоционално и прибързано решение, а перспективно такова.
Моят съвет е: не си влагай парите в марка, която прави И камери! Колкото и да са силни в момента! Инвестирай в бранд, който се занимава само с фото/видео и който знаеш, че ще го прави и след 10 години.
На Сони им нямам никакво доверие - всеки един момент може да резнат един или друг клон от производството си, за да засилят друг или поради N-на брой възможни други причини. И няма и да им мигне окото, защото могат да си го позволят - те произвеждат един куп различна техника: от телевизори до аудио, смартфони, та дори и застраховки живот в Япония. Не казвам, че ще се случи, но и никой не може да ти гарантира, че няма да стане (питай собствениците на Samsung NX-1 как се чувстват).
Хващай Canon/Nikon за ушите и бъди спокоен. Инвестирай в бъдещето, не в статуквото!
За Pentax/Fuji/Olympus не знам как стоят нещата, другите да кажат.


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат за пълен новак.
Автор: Elvira   
Дата:   09-12-16 10:21

@samurai2

[smilie5] Nikon D3300, то се знае.

Преди да тръгна да си купувам апарат, четох много изобщо за фотоапаратите, DSLR и другите, четох какви опции имат и какво ли още не, за да знам към каква техника да се насоча.

Но за самия модел си признавам, че директно попитах за съвет без да съм чела показатели и без да сравнявам. И останах изключително доволна. [smile]



Публикацията е редактирана (09-12-16 10:22)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат за пълен новак.
Автор: alext   
Дата:   09-12-16 10:21

[smilie18] сони освен да резнат канон и никон, друго няма да стане, нали правят сензори за половината камери на други производители.. не слушай глупости

а си избери това което ти е удобно. Alpha6000-6500 серията ще ти е перфектна с хиляди възможности за нагдграждане. Практически всеки обектив на друг производител може да закачиш. Fuji са им по хубави обективите, но по- скъпо излиза. Важното да е поне APS-C. Ако си по олд скул и все пак dslr искаш нещо от рода на d7200/Canon 80d.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат за пълен новак.
Автор: samurai2   
Дата:   09-12-16 10:23

Добър избор Елвира.Лек и успешен ден [smilie3]



Публикацията е редактирана (09-12-16 10:23)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат за пълен новак.
Автор: Synthy   
Дата:   09-12-16 10:36

Отиваш в някой фото магазин, взимаш някое тяло, и разбираш дали е твоето. След това взимаш и другите, от другите марки - така ще разбереш :) Или просто си купи най-евтиният DSLR, и започвай да щракаш. Ако нямаш някакви предразсъдъци - топва е правилното решение според мен. Защото докато седиш и умуваш - апарат нямаш и не снимаш. А иначе би имал ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат за пълен новак.
Автор: Emoxide   
Дата:   09-12-16 10:48

alext не се знае SONY до къде ще я докарат с апаратите си, още повече доколкото съм разбрал отделят дивизията си занимаваща се с производство на матрици от фотопроизводството си, за да е по-гъвкава и да задоволява търсенето на пазара. Така, че Canon/Nikon/PENTAX/FUJI/OLY/Panasonic няма какво да ги мислим. А и в крайна сметка SONY не са единствен производител на матрици.

Що се отнася до самите SONY те имат амбициите да владеят технологиите и бъдещето на фото-пазара. А Samsung NX видяха, че повече пари се печелят от производство на SMART устройства и разработка на приложения за тях, затова зарязаха и без това конкурентната среда. То май се оказа и че не си плащат права за 4K видео стандарта, за Европа. Кой знае дали не продължават да съществуват в Китай и Корея, но замаскирани с други брандове.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат за пълен новак.
Автор: vkk1   
Дата:   09-12-16 15:56

Elvira: Nikon D3300, то се знае.
samurai2: Добър избор Елвира.


Я погледни снимките на Elvira и ми покажи една с правилен бял баланс и експонация? Сините сенки на къщата как ти се струват? Щото аз като ги гледам и ми иде да се гръмна! Бях забравил колко синьо ми беше пред очите с Никон.
Иначе е перфектният избор, няма две мнения!

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат за пълен новак.
Автор: samurai2   
Дата:   09-12-16 15:59

сега темата е за апарат , а не снимките на колежката [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат за пълен новак.
Автор: Synthy   
Дата:   09-12-16 16:02

За бял баланс ако се използва сива карта, положението оправя ли се?

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »