Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна
 Re: Компютър за Photoshop
Автор: uzsree   
Дата:   15-12-16 18:34

Как се пише: прахът, праха или прахта?

Родът на съществителното име прах се колебае.

Когато става въпрос за дребни частици във въздуха, които се натрупват по улиците или по предметите вкъщи, може да се употребява и в женски, и в мъжки род:

Търговци от пазара се оплакват, че уличният прах/уличната прах съсипва здравето им и поврежда стоката.
Вместо да висиш пред компютъра, по-добре избърши праха/прахта по мебелите.

В останалите значения съществителното име е от мъжки род.

2.1. Стрити частици от твърдо вещество.

За да се превърне в тухла, вулканичният прах се слага в матрица и се нагрява до 1500ºС.
Първоначално идеята на Рудолф Дизел била двигателят да работи с въглищен прах.

2.2. Лекарство, разпределено на дози.

Прахът се приема след хранене, разтворен в течност (вода, сок или чай).

2.3. Препарат за пране.

Притежателят на търговската марка е потвърдил, че тестваният прах за пране е фалшив.
От известно време, като извадя дрехите от пералнята, по тях има останал прах.
Забележка: В първия източник има една речникова статия за думата прах (и от женски, и от мъжки род), а във втория са фиксирани две отделни думи: прах, прахта и прах, -ът, -а, прахове (два и т.н.) праха.

Източници
Речник на българския език. Т. 13. С., БАН, 2008, 1012 – 1015.
Официален правописен речник на българския език. С., БАН, Просвета, 2012, с. 507.

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за Photoshop
Автор: imitev   
Дата:   15-12-16 19:30


Това е следствие от неправилната употреба - виждат че не може да излязат на глава с неграмотните и променят правилата [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за Photoshop
Автор: lamerko   
Дата:   15-12-16 20:08

Това е от много отдавна :)

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за Photoshop
Автор: imitev   
Дата:   15-12-16 20:27

Вземам си поста обратно [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за Photoshop
Автор: Todor_Tanev   
Дата:   15-12-16 20:59

Тези фуджитсута ме заинтригуваха, но не намирам нищо 17 инчово от тях на пазара.

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за Photoshop
Автор: Izdislav   
Дата:   16-12-16 04:22

Може ли и аз да попитам, препоръчаха ми едни компютъри, какво ще кажете за него, струва ли си парите?

http://www.istyle.eu/bg/mac/imac.html



Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за Photoshop
Автор: steeens   
Дата:   20-12-16 18:00

Всяка една iстинка...си струва, ако имаш излишни...[beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за Photoshop
Автор: itilien   
Дата:   20-12-16 18:16

anonto - настрани от лаптопа, да отворя малко дума за запрашеността, понеже и аз преди около година се занимавах с дърводелски неща, при това вътре в апартамент.

С две думи - ако прахът влиза в стаята е много кофти. Направи всичко необходимо, да ограничиш максимално отделянето на прах - сложи мощно прахоулавяне още при машините, което по възможност да изхвърля въздуха навън, сложи филтрация поне до микрон, чисти често... щото финият прах, тоя дето е от 2-3 микрона надолу е страшно опасен, особено ако го нанасяш в помещенията, в които живееш и там има килими, мокети и т.н. В такъв случай задръстването на компютрите е най-малкия проблем.

Аз затова спрях да си правя кутийките от екзотично дърво.

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за Photoshop
Автор: Todor_Tanev   
Дата:   20-12-16 19:50

На мен ми е доста притеснено от тази прах. Имам и две деца вкъщи освен лаптопа. [smile] Аз и напоследък все по малко работя. Сложил съм всякакво прахоулавяне. Имам и голема прахоулавяща машина в работилницата и малки в стаите, но въпреки това имам прах. Не е чак толкова много, но все пак реших да потърся лаптоп с по добро охлаждане. Мисля, че тези мобилни работни станции би трябвало да се охлаждат по добре.
В крайна сметка взех един Dell Precision M6500 с i7-740QM, 8GB РАМ, 500GB HDD и ati fire pro m7820. Спечелих го на търг в Германия за 280 евро. Цената ми се стори по добре от тукашните. Мисля, че като му сложа още малко РАМ и едно ССД ще стане прилична машинка.
Някой знае ли дали на тази машинка може да се сложи от по бързите памети М2?


Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за Photoshop
Автор: steeens   
Дата:   20-12-16 20:04

Честито![smilie24] [beer] Сложи му памет като тази с която си го взел. Машината си е повече от прилична и сега...[beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за Photoshop
Автор: imitev   
Дата:   20-12-16 21:38

280 eur се преглъщат за лаптоп [smilie24]

Ама 1600 леа [smilie8]

А и никой не е казал че трябва да му слагаш каквото и да е, ако те устройва как върви гадинката...

PS: Лесен начин за справяне с проникването на прах е да държиш малко по-високо налягане на въздуха в помещенията, където живеете чрез някакви вентилатори/турбини, вкарващи въздух отвън през филтри. Така е решен проблемът при машини, работещи в запрашена среда и прахът няма желание да влиза...

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за Photoshop
Автор: uzsree   
Дата:   21-12-16 15:39

m2 е ссд хард диск, не е памет.
Сложи му рам и стандартно ссд и втори хард и му се кефи!

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за Photoshop
Автор: Todor_Tanev   
Дата:   21-12-16 16:37

Хард диска все пак нали е вид памет.
М2 нали е по бърз от ССД. Не си ли струва да сложа такава памет ако позволява машинката вместо стандартно ССД?


Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за Photoshop
Автор: uzsree   
Дата:   21-12-16 17:55

Горното го казах само за уточнение, да не се бъркат двете неща.
По принцип доста по-нови лаптопи нямат такъв слот, но можеш да го погледнеш като дойде или да прочетеш някъде в интернет.

Иначе, честито за машината, ще й се радваш много.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »