Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Какво е рисунък?
Автор: batsali   
Дата:   06-12-16 23:22

Нещо конкретно или нещо, на което "лъха" дадено стъкло?
 Re: Какво е рисунък?
Автор: bogdanov   
Дата:   06-12-16 23:46

Рисунъкът е като едно (сладинко) зайченце... :)
 Re: Какво е рисунък?
Автор: Emoxide   
Дата:   06-12-16 23:47

това е характерният похват на художника в изграждането на определени елементи в една изобразителна творба, свързано с определена конкретика при композиция, обем и форма... може би, в един момент [smilie21]
 Re: Какво е рисунък?
Автор: bogdanov   
Дата:   06-12-16 23:50

Emoxide, не си прав... Рисунъкът е като едно (сладинко) зайченце...
 Re: Какво е рисунък?
Автор: PhotoBo   
Дата:   06-12-16 23:54

...на което лъха [beer]
 Re: Какво е рисунък?
Автор: fotograf123   
Дата:   07-12-16 00:24

Автор: Emoxide
Дата: 06-12-16 23:47

това е характерният похват на художника в изграждането на определени елементи в една изобразителна творба, свързано с определена конкретика при композиция, обем и форма... може би, в един момент [smilie21]

На търкалета !!!

 Re: Какво е рисунък?
Автор: bogdanov   
Дата:   07-12-16 00:32

fotograf123, в този случай не се ли оказва рисунъка като едно (сладинко) зайченце... ?
 Re: Какво е рисунък?
Автор: batsali   
Дата:   07-12-16 00:34

Аз сериозно... [smilie5]

Да не би това да е еквивалента на бокето по нашите земи?
 Re: Какво е рисунък?
Автор: bogdanov   
Дата:   07-12-16 00:41

batsali, тц... не е бокето, освен разбира се ако то не е фон зад едно (сладинко) зайченце... [smile]
 Re: Какво е рисунък?
Автор: steeens   
Дата:   07-12-16 00:42

Пичове, що така се лигавите? Питанката е за рисунък на обектив, не мешайте драсканиците на художниците тука. Струва ми се, че в случая рисунъка е начина по който конкретния обектив маже в дефокуса....[smilie18] [smilie18] [smilie18] [beer] [beer] [beer]
 Re: Какво е рисунък?
Автор: bogdanov   
Дата:   07-12-16 00:46

...разбирам въпроса, но не разбирам защо никой не приема отговора ми а го смята за лигавене...!
 Re: Какво е рисунък?
Автор: steeens   
Дата:   07-12-16 00:50

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [beer] [beer] [beer]
Многосмислен е, което значи че се занасяш....[cool]
 Re: Какво е рисунък?
Автор: h_bio   
Дата:   07-12-16 01:00

Не знам как да го дефинирам, но рисунъкът и разликата в него е като Is This Love, изпято от Дейвид Ковърдейл и изпято от Фики.
 Re: Какво е рисунък?
Автор: bogdanov   
Дата:   07-12-16 01:04

h_bio, с други думи...?

:)

Ох извинявам се, но много несериозно ми звучи въпроса.
 Re: Какво е рисунък?
Автор: steeens   
Дата:   07-12-16 01:08

Богданов, колко 50 мм обективи ползваш? Кажи една сериозна цифра...[smilie7] [beer] [beer] [beer]

П.П. Всъщност мм нямат значение, кажи колко броя ползваш в любимата ти дължина?



Публикацията е редактирана (07-12-16 01:11)
 Re: Какво е рисунък?
Автор: steeens   
Дата:   07-12-16 01:15

h_bio , добър пример, ама чак такава разлика няма в обективите...[beer] [beer] [beer]
 Re: Какво е рисунък?
Автор: bogdanov   
Дата:   07-12-16 01:18

steeens, абе позна... най-много имам 50 мм, ама по стечение на обстоятелствата, иначе ако имаше повече 135, щях да ги придобия и тях, обаче любим ми е 35 мм. Сега слагам блендата на макс и хич не мисля за букета.
 Re: Какво е рисунък?
Автор: Emoxide   
Дата:   07-12-16 01:18

bogdanov, е ли рисунъкът като едно (малко) коте... [smilie8]
 Re: Какво е рисунък?
Автор: bogdanov   
Дата:   07-12-16 01:21

Emoxide, да!!! Рисунъкът както по-горе споменах е едно малко котенце :))))
 Re: Какво е рисунък?
Автор: steeens   
Дата:   07-12-16 01:33

bogdanov, така е. Последните ми снимки в профила са един тест с 4 обектива, ама не се яви някой дето да се пробва да познае коя снимка с кой обектив е...в една друга тема, дето вече я забравих стана приказката.. Разликите са минимални, даже и на 100%, ама пък е гот, че ги има... 50-те ми са любими вероятно, защото ги ползвам на кроп предимно, 135 имам само три, ама са ми много ценни по различни причини. [beer] [beer] [beer]

П.П. Вероятно си прав и за другото...все повече се кефя и снимам с най посредствения обектив във Вселената според хората които наистина разбират от обективи...с блендата на макс си е почти като истински...[beer] [beer] [beer]



Публикацията е редактирана (07-12-16 01:37)
 Re: Какво е рисунък?
Автор: steeens   
Дата:   07-12-16 01:38

На 8 декември ми напомни да ти покажа две котета от миналото хилядолетие.....[beer] [beer] [beer]
 Re: Какво е рисунък?
Автор: nsirakov   
Дата:   07-12-16 07:42

За мен рисунъкът представлява сенките от кръвоносните съдове в белите дробове, изобразени на рентгеновата снимка ....[beer]
 Re: Какво е рисунък?
Автор: rimohit   
Дата:   07-12-16 09:00

... комбинация от оптични несъвършенства на даден обектив , които се проявяват в конкретни условия .... (може би) Например , като снимане на диви котета и зайчета.[beer]
 Re: Какво е рисунък?
Автор: Synthy   
Дата:   07-12-16 09:43

Нямам никаква представа! Чес'но.
 Re: Какво е рисунък?
Автор: quazimodo   
Дата:   07-12-16 10:23

Ако темата не е изсмукана от средния пръст на тупикстартера, ето нещо на неудобоварим за всички език. Ма кво да се прави, и ние като обективите си имаме нашите малки несъвършенства[smilie5] [smilie5] [smilie5]

http://photo-element.ru/ts/pattern/pattern.html
 Re: Какво е рисунък?
Автор: steeens   
Дата:   07-12-16 12:55

25 рисунъка...[beer] [beer] [beer]

Това много ми хареса като извод:

"Если относиться к оптической эволюции с юмором, создается впечатление, что она была затеяна японскими производителями во главе с фирмой Sony с целью изъятия денежных средств из карманов дурачков-потребителей."

Само се чудя, що са сложили Сони начело?[beer] [beer] [beer]
 Re: Какво е рисунък?
Автор: Jk.freeman   
Дата:   07-12-16 12:57

Тия Сони не правеха ли телевизори? [smilie5]
 Re: Какво е рисунък?
Автор: batsali   
Дата:   07-12-16 13:22

Аз наистина съвсем сериозно исках да разбера, но май ще се окаже, че положението е като с аудиофилските кабели и друг инвентар, които дават "плътен" и "обемен" звук....
 Re: Какво е рисунък?
Автор: stzz   
Дата:   07-12-16 13:30

..........мммда, чакаме появата на DIY обективи, че да се оправи деба и рисунъка!

[smilie5]
 Re: Какво е рисунък?
Автор: dtangelov   
Дата:   07-12-16 17:27

batsali [smilie24]
ако се замислиш, ще видиш че важи не само за рисунъка [smilie5]
 Re: Какво е рисунък?
Автор: bogdanov   
Дата:   07-12-16 20:11

пич, сериозно... рисунък е термин, който е еднакъв и в рисуването и във фотографията. Той се изгражда по-скоро със светлината и взаимодействието и със сянката. Примерно един рефлекс ти дава чудесен рисунък. Затяга формата и разграничава сянката от хвърлената сянка. Приеми го, като затягащ контур, който придава категоричност и стабилност в обекта. Добър рисунък можеш да получиш и без рефлекс, а само със сянка. Представи си светъл фон и категорична, завършваща форма в обекта! Разбира се не бива да се търси рисунък само в краищата на обекта. Но това отива малко в посока рисуваща светлина.
Демек, както казах по-горе Рисунъкът е като едно (сладинко) зайченце... :) (макар и слънчево ;) )
 Re: Какво е рисунък?
Автор: SteliyanStoyanov   
Дата:   07-12-16 20:25

Криогенно модифицирам лещи за по-добър рисунък! След модификацията се отваря сцената в дълбочина и ширина, а цветовете имат по-добра резолюция и "тембър"! За повече инфо - на ЛС [smilie5]
 Re: Какво е рисунък?
Автор: batsali   
Дата:   07-12-16 20:35

bogdanov, тотално си в грешка за подводния живот на зайчетата, защото когато и да е ставало дума за рисунък в тоя форум се е отнасял термина за обектив. [smile]
 Re: Какво е рисунък?
Автор: samurai2   
Дата:   07-12-16 20:39

Последно котенце или зайченце [smilie3]
 Re: Какво е рисунък?
Автор: shamelessEyes   
Дата:   07-12-16 21:00

bogdanov, ако зайчето е слънчево, имаш право .. ама ако е животно, има няколко възможности.

Първо, за да има рисунЪк, с търпение или без, се схематизира пропорционалността в съотношенията илюстративно.

Второ, правилно или неправилно, подбран рисунак, е въпрос на дълго търсене и умуване до последно.

..и Трето, отнасяйки едно визуално решение към друг сходен елемент, по замисъл не би трябвало да се отрази кой знае колко на цялостната визия ако са сходни.

Принципно, рисунък може и да е всяка една апликация без претенция към нейното качество, детайли и концептуалност.

Щрих
 Re: Какво е рисунък?
Автор: bogdanov   
Дата:   07-12-16 21:35

shamelessEyes, ако просто търсиш диалог, добре... пак ти казвам, дай на живо, че тук си представям Eyes-итите ти прекалено shameless и усещам в моменти недоекспониране на образа ти. За всичко си прав и съм съгласен абсолютно с онова, което пишеш. Прочети коментарите по-горе!

batsali, разбира се, че тук ще става въпрос за обектив поради простата причина, че принципа е фолклорен мотив от позабравена народна песничка. И ако за "майсторите" снимачи рисунък е термин изпълнен с мистика зависеща от обектива, реалността е доста по-различна. И разбира се обясняваща много пропуски на стратегическата и икономическата платформа при производителите на обективи със слаб рисунък. Всеки от тях се надява един ден никой да не зададе твоят въпрос. Представи си обектив с много аберации, ниско качествени стъкла, мек или неточен фокус, слаб контраст... Всичко това води до евентуален слаб рисунък. Но дори тогава не всичко е изгубено. Има условия в които можеш да стегнеш рисунъка със светлина, бленда, скорост... Не ги слушай техничарите, нито един елемент по фотоапарата не е измислен от тях. Всичко се създава от творците, те само го наизустяват и после им е трудно да го използват.
Честно, ама много честно... жал ми е за хора дето търсят ефекта и причината в машината. Перфектни жертви!
Задапаратното устройство разполага с цялото си въображение за да постигне резултата, който търси!
Рисунък е дума, която не произлиза от машина, хайде да не и я преписваме!
Надявам се ме разбра защо въпроса ти ми прозвуча наивно.
 Re: Какво е рисунък?
Автор: Krassy   
Дата:   07-12-16 22:00

сичкото тема - офтопик [smilie8]
 Re: Какво е рисунък?
Автор: piknik   
Дата:   07-12-16 22:12

Това с "рисунъка" винаги ми е било странно. Тук във Форума много я обичат тая дума. Какво рисува един обектив - не знам... не съм виждал обектив да рисува, художници - да.
Другото прието тук е, че само "твърдаците" могат да рисуват. Минимум 1,4 бленда - другото е фалш. А па тия "вария" направо да ги спират от производство.
 Re: Какво е рисунък?
Автор: quazimodo   
Дата:   07-12-16 22:21

"Вариите" не се ли продаваха по железарските магазини[smilie11] [smilie11] [smilie11]

 Re: Какво е рисунък?
Автор: piknik   
Дата:   07-12-16 22:32

Ударението е друго и при "вариите" и при "варията". В пряк и преносен смисъл. Работя в железария [smilie7]
 Re: Какво е рисунък?
Автор: damiaven   
Дата:   07-12-16 23:29

За един обектив се казва, че "има много хубав рисунък", когато:
-струва над 2000$
-се работи трудно с него
-е произведен от супер реномирана фирма
- е похвален от "признати" "фотограф-художници"
-се носят градски легенди за "ръчно" изработени оптични елементи
-този, който го е купил, иска някак си да се утеши
-не можеш да изтъкнеш никакви реални аргументи, че става за нещо друго, освен за "хубав" рисунък.

 Re: Какво е рисунък?
Автор: piknik   
Дата:   07-12-16 23:39

'damiaven" БРАВО ! Баш в целта ![cool]
Рисунък - това звучи... е*а си...
 Re: Какво е рисунък?
Автор: batsali   
Дата:   07-12-16 23:41

Офтопик, неофтопик, ако ще схизма да стане във форума, ще разплетем тоя случай! [smilie5]

damiaven, каквато и да е причината да се казва това нещо, има някакви реални или възприемани като реални качества на стъклото, които в съзнанието на говорещия значат "рисунък". Концепцията "рисунък" е реална. Остава да разберем има ли въплъщение в оптиката и естетиката.

В една съседна тема, на J0R0 за 85-иците, можем да прочетем неща като:


tonyboy79

Лек, остър, бърз, добър фокус и чудесен рисунък.


jino

Разрових се из нета, този обектив има страхотен рисунък, друг е въпроса че не си го показал тук ... Като гледам остротата не е най-силното му качеството но рисунъка е уникален.


didesignbg

Така си е няма го този характерене 3Ж рисунък, който се наблюдава при Контакс н1, или Епсън РД1. Друго си е да гледаш гелиос супа на слр/ц.


Krassy

1.4Д трябва да е, 1.4G маже, но не рисува така интересно...




Най-притеснителното обаче е:


stef7

Според мен не бокето а дефокуса или използването на дълбочината на изобразяваното пространство (DOF на английски) за замазване на фона е похват във фотографията. Напоследък прекалено много използван ако питаш мен. Бокето е характера рисунъка на размазването на фона или на дефокуса. Бокето е някаква особеност на обектива над която фотографа няма никакъв контрол, над дефокуса обаче има и може да го използва творчески. В някакви крайни ситуации като например Хелиоското боке може да се каже че ефекта е специален похват.

[smilie10] [smilie10]


Няма никаква яснота каква е разликата между рисунък, дефокус, мазане и боке в лексиката на модерния български фотограф. За едно и също "нещо" ли става дума? 4 различни субективни характеристики на обектива ли са? Комбинация от физични характеристики и снимания обект ли представляват някои или всичките? Който си познае ника в горните цитати, нека се опита да обясни какво има предвид.

Нека дискусията започне СЕГА!

 Re: Какво е рисунък?
Автор: bogdanov   
Дата:   07-12-16 23:55

:)))) Рисунъкът е като едно (сладинко) зайченце... :)
 Re: Какво е рисунък?
Автор: piknik   
Дата:   08-12-16 00:10

Ето едно видео по въпроса:

https://www.youtube.com/watch?v=tw__NUgScEg


"реалния процес" При снимките е същото...[thankyou] [smilie5] [smilie7]

После се появява "Рисунъкът" !

 Re: Какво е рисунък?
Автор: bogdanov   
Дата:   08-12-16 00:16

piknik, глей кво нещо мама му стара :) сложно си е, до болка. Ама отговаря на въпроса! [cool]
 Re: Какво е рисунък?
Автор: damiaven   
Дата:   08-12-16 00:26

Автор: batsali
Дата: 07-12-16 23:41
Остава да разберем има ли въплъщение в оптиката и естетиката.
...
Оптиката е въплъщение на труда на десетки инженери.
Да, кинематографистите от високия клас много обичат едни обективи на английската фирма "Куук".
Да, картинката е много приятна, особено при снимане на лица в близък план.
Тези хора твърдят, че не ставало въпрос за баналния пикторализъм, а за нещо по-така, некак си трудно обяснимо...
Аз си мисля, че в постпродукцията едно леко, интелигентно,частично "блърване" ще им свърши същата работа.
Ама сигурно им излиза по-скъпо, отколкото краткосрочният наем на специализирани обективи "Куук".
...
Относно естетиката и "въплъщенията" - обърни се към един белокос, рошав, възпълен и с нелепи очила, доцент с папионка.
Той знае всичко и може да открива всякакви изложби / включително и на сортови семена.../.
На практика казва едни и същи неща, но завладяващо. Поне до петата минута.

 Re: Какво е рисунък?
Автор: piknik   
Дата:   08-12-16 00:54

"damiaven"
Е те тоя с "папийонката" ми е преподавал... заради такива хора се отказах от кариера в медиите ( сега работя в железария ), както писах по-горе.
Намерих случайно видео... той говори за "сепия ефект" към 2:15 минута. Трагедия...
Гледайте го от началото - говори за Фотография, но не знае какво е Тя...
Вътрешно се радва, че не е живял по това Героично време... - сега си пуши цигарките, уискито и раздава мозък...

https://www.youtube.com/watch?v=v187oRdEwFY


Моля, не го гледайте цялото видео, че ще Ви изпръхне мозъка...

Номер 2.

В този линк не знам дали има "рисунък" - има скъпи обективи, но май по-важното е друго. Всеки може да го усети... тук "папийонки", цигари Картие и други такива няма...

https://500px.com/elenashumilova




Публикацията е редактирана (08-12-16 02:07)
 Re: Какво е рисунък?
Автор: Krassy   
Дата:   08-12-16 02:23

Събрали се кокошките да обсъждат колко тъпо е летенето...
Господ им дал крила, но да си правят вятър [smilie7]
 Re: Какво е рисунък?
Автор: test1011   
Дата:   08-12-16 02:52

Е, са к'во, 'сичко де мърда говори за рисунъко па сиреч ко е туй - никой не знае..
 Re: Какво е рисунък?
Автор: addi999   
Дата:   08-12-16 07:22

Който го може-рисува!Един рисува с обектив,с кутия с дупка, друг с четка ,клечка .Трети топи пръсти в калната локва и пак има рисунък,ама го може,де!
 Re: Какво е рисунък?
Автор: Synthy   
Дата:   08-12-16 10:00

Фотография - рисуване със светлина, т.е. рисува този, който държи фотоапарата. Аз това разбрах. Другото е абстракция за мен, поне засега. Следя темата с интерес [smile]
 Re: Какво е рисунък?
Автор: steeens   
Дата:   08-12-16 11:52


http://www.pentaxforums.com/lensreviews/data/26/smc_PENTAX_85_2_2_SOFT_100724_08k_wessx.jpg



За тоя обектив има легенда, че бил страшен рисувач. Ама не се надявам много някой който го е ползвал да се включи...
 Re: Какво е рисунък?
Автор: Krassy   
Дата:   08-12-16 12:21

"Автор: test1011
Дата: 08-12-16 02:52

Е, са к'во, 'сичко де мърда говори за рисунъко па сиреч ко е туй - никой не знае.."

Никой не се ражда научен...

Изкуството не е даденост. Всичко се е учи, а сетивността на човек - най-трудно [smilie7]

Synthy, рисуване - рисунък... действие, някакъв харакер.
Писане - почерк. Действие и определен характер, по който дори психолозите си вадят заключения за човека...

Всеки обектив "рисува" със светлина, но някои имат особен рисунък. Изображението е представено по различен начин.

Тъй като това е оптична система, тя си има своите несъвършенства. Именно в тях се изразява рисунъка...
Ще дам ПРОСТ пример - стандартен обектив и фишай. Рисунъка на фишай-я е изкривяването на образа.

Това обаче, за което се говори най-много при портретните обективи е РИСУНЪКА в зоната около и извън фокуса. Докато рисунъка във фокусната равнина трябва да е характерен с добър детайл, но лека мекота. А рисунъка в дефокуса с интересни заигравки.
Е тук вече мога да пиша цял ден... но не мисля да го направя.
И без друго подходих твърде сериозно към така несериозно поставена и започваща тема [smilie5]



Публикацията е редактирана (08-12-16 12:22)
 Re: Какво е рисунък?
Автор: steeens   
Дата:   08-12-16 12:58

Krassy, [smilie24] [beer] [beer] [beer]
 Re: Какво е рисунък?
Автор: Nayden   
Дата:   08-12-16 13:02

Спомням преди 35-40 години на руските обективи даваха две стойности:
1/разделителна способност брой линии на милиметър
2/честотно–контрастна характеристика,която характеризира врилянтността на контура на снимания обект.
Затова кинажиите предпочитат обективи на Анженьо или на Киноптик.
Мамия 7 и Ролейфлекс имат почти еднаква разделителна способност,но
картинката е различна,при Мамията е по близко до репродукцията,научната фотография,а при Ролейфлекса по брилянтна, емоционална.
 Re: Какво е рисунък?
Автор: steeens   
Дата:   08-12-16 14:26


https://photo-forum.net/static/site_pics/116/1481199668_DSC06044.JPG


Срещнали се две малки котета/зайчета/...
 Re: Какво е рисунък?
Автор: steeens   
Дата:   08-12-16 14:27


https://photo-forum.net/static/site_pics/116/1481199668_DSC06043.JPG



Почнали да се чудят какво да правят....

 Re: Какво е рисунък?
Автор: steeens   
Дата:   08-12-16 14:29


https://photo-forum.net/static/site_pics/116/1481199669_DSC06045.JPG



...и взели, та се слели леко....

 Re: Какво е рисунък?
Автор: steeens   
Дата:   08-12-16 14:30


https://photo-forum.net/static/site_pics/116/1481199670_DSC06046.JPG



....и после всяко си поело по пътя....


[beer] [beer] [beer] [smilie18] [beer] [beer] [beer]
 Re: Какво е рисунък?
Автор: Krassy   
Дата:   08-12-16 15:17

Ами не...

Това е характерен рисунък:


http://papsuev.ru/wp-content/uploads/2014/01/second-examples-gelios-40-2-03.jpg



това също е характерен рисунък:


http://papsuev.ru/wp-content/uploads/2014/01/second-examples-gelios-40-2-01.jpg



Не вярвам да ми покажете съвременен обектив, който да "рисува" толкова приятно... е, с изключение на някой мулвус или отус..
 Re: Какво е рисунък?
Автор: Synthy   
Дата:   08-12-16 15:18

Изглежда много "фейско". Кой е обектива?
 Re: Какво е рисунък?
Автор: steeens   
Дата:   08-12-16 15:41

Ми то си пише - Хелиос 40-2 ...
 Re: Какво е рисунък?
Автор: Synthy   
Дата:   08-12-16 15:43

Пише, за който обръща внимание на буквите. Мерси [smile]
 Re: Какво е рисунък?
Автор: steeens   
Дата:   08-12-16 16:08

Krassy , не съм давал пример за рисунък, пуснал съм коте-зайчетата за Богданов....[beer] [beer] [beer] Между другото това са вътрешни отражения в един много интересен обектив...Когато го купих преди години, помислих, че яко съм се минал...[smilie18] [smilie18] [smilie18] Ама скоро разбрах що съм се объркал така.
Все още му издирвам схемата, за да разбера къде е причината за ефектите които дава....[smilie24] [beer] [beer] [beer]
 Re: Какво е рисунък?
Автор: Krassy   
Дата:   08-12-16 16:33

Обикновенно тубусите са черни, "велурени", от материал, който поглъща отраженията...
Възможно е да е мазно от смазка, масло... протичане от конденз и т.н. не знам [smilie8]

Казват, че "най-красиво" рисуват не добре коригираните /откъм определени аберации/ обективи...
 Re: Какво е рисунък?
Автор: SteliyanStoyanov   
Дата:   08-12-16 17:04

Не на всеки се харесват центрофуги в дефокуса приличащи на портал към друг свят [smile]
 Re: Какво е рисунък?
Автор: catandgoddess   
Дата:   08-12-16 17:08

SteliyanStoyanov : +1

Имах възможност да поснимам с Хелиоса... голям кеф за 20-30 минути... и след това нищо. Виж, с Тилт много ми се снима, харесва ми изнасилването на оптичната реалност там [smilie5]

 Re: Какво е рисунък?
Автор: batsali   
Дата:   08-12-16 17:15

Не знам защо мислите, че несериозно е поставен въпроса. Ясно, че е субективно това рисуване, мазане и тн, но все пак дори субективните неща могат да се опишат по някакъв начин. "Красива" и "сладка" са две субективни понятия, но могат да се разграничат.

На bogdanov рекламата на зайцефермата дерейлира темата...
 Re: Какво е рисунък?
Автор: Krassy   
Дата:   08-12-16 17:37

SteliyanStoyanov,

няма лоши ефекти, има зле и не на място използвани...

Това "не ми харесва" е критерий например за картините в хола [beer]
В случая ефекта превъзходно пасва на темата на фотографията [smilie3]
В природа, архитектура, мода и подобни... разбира се, че няма да е уместно използването на такъв обектив [smilie5]
 

 Авторът е затворил собствената си тема.