Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Въпрос към всички колеги скиори и планинари!
Автор: Frenchev   
Дата:   29-11-16 01:48

[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към всички колеги скиори и планинари!
Автор: Frenchev   
Дата:   29-11-16 01:49

Здравейте колеги,

знам, че това не е правилния форум, но е единственият, в който съм активен. Също така знам, че между вас има много скиори и планинари и се надявах да ми помогнете в избора на туринг ски или така наречените ски панти.

Искам да си купя оборудване за ски турове. Нямам почти нищо. На ски се качих за пръв път февруари тази година и се запалих много. Проблема е, че само спускане ми е скучно. Освен това съм планинар и обичам турове и изкачвания.

Какви ски и обувки е най-добре да си взема. С какви автомати да бъдат? Колко да са дълги? Какво друго оборудване ми трябва?

Висок съм 175 см. и тежа 80 килограма. Бюджета е около 350-450 евро за оборудване втора ръка. Ще се купува от немския ebay.

Ще съм благодарен на всякакви съвети и насоки от ваша страна. Бирата е от мен!

П. П. А за да е поне малко фотографска темата - обожавам зимната планина и пейзажната фотография и въпросното оборудване ще се ползва за придвижване и търсене на перфектният ракурс. Тоест на ските може да се гледа, като на част от фотографската ми екипировка :)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към всички колеги скиори и планинари!
Автор: bg2014   
Дата:   29-11-16 02:31

Интересно хоби си вкарал под кожата си.
Казва се ски ходене. Това си е разновидност на ските, но с по-различно оборудване. Ските са стандартни с дължина около твоя ръст. Преди се взимаха по-дълги (вдигаш ръка и до лакътя), сега с карвинг системата се взимат по-къси. Сам избираш.
Интереното идва с автоматите - те са ходещи или автомати с пети, или "панти". За едно и също става въпрос.
Когато се спускаш те се закопчават и стават стандартни автомати.
Когато ходиш се освобождават и така можеш да вдигаш петата и да крачиш.
Приятно и интересно е. И коато ходиш по стръмно(изкачваш) на ските се слагат едни колани, които "удрят контра" и така не се плъзгаш, ами ходиш. Когато се спускаш или сваляш коланите, или се спускаш с тях, но те малко те забавят. Това упражнение се използва при ски-туризъм или от ски-спасителите (преди, когато бях млад). Сега с тези шейни почти не се използват вече. Щеките е добре да са по-дълги, но не чак като при бегачите (високи до рамото), както и не къси като при ски-алпийците (до свит лакът високи). Нещо средно да речем до бицепса ти.
Нещо ТАКОВА, но тези са много съвременни и скъпи модели.
Ето един КЛИП:
Виждаш цялото оборудване и поставянето на коланите също.
Обувките - почти всички съвременни вече стават. Те са с променящ ъгъл и се взимат средната височина, а не най-високите като за спускачите.



Публикацията е редактирана (29-11-16 02:37)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към всички колеги скиори и планинари!
Автор: MarinY   
Дата:   29-11-16 05:25

Frenchev,
Страхотно "хоби" си си избрал. Тъй като си се запознал със ските, преди няколко месеца, съвет за джаджите няма да ти дам. Ще ти споделя няколко факта, които да обмислиш и тогава да скочиш в дълбокото.
Това е най-натоварващото ползване на ски. Качване на заснежен склон с допълнителни 5-6 кила, закачени на краката и задължителна раница с аксесоари, иска много и сериозни тренировки и през останалите десет месеца на годината. Имай пред вид, че качването се прави по мек или необработен сняг, което допълнително натоварва. Не е като по клйповете. [smilie3]
Спускането е не по-малко, "специално". Ските не са чист карвинг. Малко по-дълги са и по-прави от стандартните, за алпийско каране. Т.е. Трябва да ползваш старата техника с облекчаване, което не се учи за един два курса, че и по тежки терени.
Не искам да те отказвам, но има стъпки, през които първо да минеш.
Научи се на стандартно алпийско каране. Пробвай ски бягане/разходки с писалки, което е по-леко, но ще ти подготви краката. Чак след това скачай на това, което си харесал.
Още нещо. Поради естеството на това каране и местата, където се практикува, намери си съмишленици.
Успех! Не се отказвай, но си подготви тялото и духа.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към всички колеги скиори и планинари!
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   29-11-16 09:28

175 см на 80 кг- за подобно хоби според мен трябва да свалиш поне 5 кг надолу, защото щом си начинаещ има риск да си увредиш коленете. Защото както каза Марин, ще носиш тежка екипировка.Освен ако досега не си се потил редовно в залата и тези 80 кила не са чист мускул.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към всички колеги скиори и планинари!
Автор: Frenchev   
Дата:   29-11-16 10:22

Трябва да поясня малко повече. Ски спускането го открих края на последния сезон и веднага си купих ски и обувки за смешни пари (колкото струваше наема им за два дена). Все още съм начинаещ, но определено се държа на краката си и контролирам ските.

Писалки си взех още преди две - три години и когато има подходящи условия ги карам. Така че може да се каже, че имам някакъв опит и там.

Идеята ми е да си взема едни туринг ски, които в началото ще карам само по близките писти. Първо че нямам никакъв опит за диво каране и второ че съм сам и нямам съмишленици. От няколко години живея в едно малко село в подножието на Алпите и имам много писти на около 45 - 60 минути с кола от мен. Грехота е, че досега не съм се възползвал от условията тук.

Първия сезон ще карам само по пистите наоколо и нямам никакво намерение да излизам извън тях. Просто ми е скучно само да се спускам и возя на лифта нагоре.

Иначе духа ми е подготвен по рождение. С физическата подготовка също нямам проблем. Просто не мога да стоя на едно място. Преди 3 години открих удоволствието от туровете с велосипед cross country и малка раничка из планините. Изкачванията с колелото ми харесват точно толкова колкото и спусканията. И колкото по-стръмни и дълги толкова по-добре. Сега търся нещо подобно за през зимата, че с колелото е малко зор.

Та молбата ми е към колегите, които практикуват подобен спорт да ми препоръчат оборудване, което е подходящо. Нови ски с автомати и обувки излизат около 1000 евро. Затова си мисля, че за половината пари може да се намери нещо читаво и с добро качество. Тук хората си сменят екипировката на всеки 3 - 4 години и чрез ebay може да се намерят доста изгодни оферти. Проблема е, че не знам какво да търся.

Та за да е още по фотографска темата, ето малко снимки от наше село и баирите, които смятам да покорявам:

галерия


http://mint.pics/clients/downloads/002s.jpg



http://mint.pics/clients/downloads/008s.jpg



http://mint.pics/clients/downloads/038s.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към всички колеги скиори и планинари!
Автор: Frenchev   
Дата:   29-11-16 10:27

Не съм бодибилдър и мразя фитнес. Явно просто ми са по-тежки кокалите. Определено нямам излишни мазнини и поддържам доста добра форма. Иначе и аз искам да сваля 5 кила, но няма от къде. Освен ако не сваля мускулна маса, но тогава пада и силата.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към всички колеги скиори и планинари!
Автор: kvakioh   
Дата:   29-11-16 10:36

Аз бих се пуснал първо на ски бягане в Бг[smitten] , из немско има доста. Аз съм доста тежък и карах 3 пъти ски бягане, без никакво натоварване, защото движението е естествено, и като има човек 2 комплекта ски, за бързо и бавно нещата според снега се развиват доста добре. А и не се плаща за влекове, лифтове, дневни карти и т.н. Обикновено пистите са в ниското и са удобни. Проверил съм някои из Италия, също са доста добри и по-дълги от българските. На мен лично цялото оборудване като ски и обувки втора ръка (обувките са нови, но доста стар модел) ми излезе към 100 евро, после облеклото още толкова. Сега за този сезон пак купих още неща, струват още 100. Значи общо 300 евра за всичко.
Както се каза, това с пантите е най-тежкото, познавам двама доста опитни които ще питам и пиша тук пак за пантите подробности.
Ски втора употреба и обувки се намират лесно из ебей, пантите, коланите и щеките само нови, на място в магазин. Екипировката, като облекло- според зависи, на пластове и тънко, дишащо. Odlo, Millet, X-Bionic са топ марките в случая, има Craft, които са прилично добри. Обувките са най-важните, те може да се ползват и за панти и за ски-бягане с преходи, има универсални. Ще пиша подробности, като ги събера данните. ЗА ските също е важно да се комбинират добре, както казах има за бързо и бавно. Ръкавиците също са важни, както и подходяща шапка. Не струва всичко колкото за сноуборд или класически ски, намира се всичко. Понеже не знам немски добре, ще дам някои линкове от амазон или ебей английския.
Най-хубавото е, че движението както казах е естествено, като се комбинират ските според снега, като се научат 2-3 стила на каране, и нещата стават доста интересни. Също така и няма лоши падания, като се научи човек, основно при спускането падането е по задни части, става премерено и бавно, и с почти нулеви травми и т.н. Важно е след пантене и/или ски бягане добрата почивка и режим на хранене.
Този сезон ще минат 4 кратки лагера, един от които в Шотландия, надявам се...
Да поясня, че тренирам доста извън ските, но съм винаги поне 15кг над някаква норма, но не ми тежат, макар че съм бавен човек, същото е и със снимането като скорост. След като открих ските, при консултации с лекар, травматолог, физио и кинезитерапевти, това ми беше препоръчано като най-добро за мен- ски-бягане, ходене и т.н. ЗА зимата е отлично.



Публикацията е редактирана (29-11-16 10:45)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към всички колеги скиори и планинари!
Автор: bg2014   
Дата:   29-11-16 12:35

Kolega Frenchev, тъкмо щях да те питам къде си и къде ще практикуваш това хоби и ... хоп, Алпите. Прекрасно!
Бил съм там за първи път 1990г. и видях една незабравима картинка... жалко, че нямах апарат да снимам, но с думи ето картинката:
Върховете в сняг бели и снежни, по-ниско, но над нас, над пътя зеленина -пасище и пасат кравите, а долу под нас синьо, под пътя езеро и в него сърфисти на сърф....как да не завижда човек за подобна гледка.
Сега пак не разбирам, аз ли греша или всичко ми се струва прекалено лесно на мен и затова така се получава.
1.Аз съм 176 см и тежа 80 кг. Видимо съм слаб. За какво сваляне на кг. говорите по-горе?
2. Практикувам този СПОРТ от дълги години. Сега съм спрял заради възрастта и ангажиментите, НО:
Това е най-лекия спорт от ски дисциплините - ски туризъм или ски ходене. За какво претоварване става въпрос?
Този спорт е труден когато е състезание. Спасителите се състезават - 5 км ходене по труден терен до "пострадалия" с 30 кг раница. Отбор от 3 човека. До там се ориентират по карта. Там сглобяват шейна, слагат пострадалия на шейната и спускат по наредено трасе с вратички. Шейната я държат със щеките и те спускат БЕЗ ЩЕКИ по трасето. Не е лесно.
Ти ще ходиш до където пожелаеш и когато прецениш, че си изморен - обръщаш и спускаш надолу с кеф. Няма време, няма публика и т.н. "Сядаш" където се затрудниш и после с усмивка продължаваш. Страхотен кеф!
Така ходехме до хижите по непочистения път. Такива трасета има всеки курорт и особено където се практикува ски бягане. Така, че те очакват само хубави емоции.
Беше ми неудобно да ти кажа, но наистина ски с обувки и автомати се взимат за 100 евро комплекта втора ръка (знам ли, можех да те обидя така). Поне в БГ тази комбинация с такива автомати не се цени.
Единственото което мога да ти кажа (ако пожелаеш) е как да се подготвиш с коленете за сезона. Но стана дълго и може да досаждам. Успех!



Публикацията е редактирана (29-11-16 12:36)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към всички колеги скиори и планинари!
Автор: Frenchev   
Дата:   29-11-16 13:02

bg2014 мястото което си описал е точно на 25 км от мен :) Езерото се казва Chiemsee.

Смятам да правя точно това което си описал и ти. Паркирам колата долу. Газ нагоре докъдето имам време и сили и после се спускам. Тежки багажи трябват ако ще се правят турове от по няколко дни и седмици. Това също искам да го правя, но със сигурност не в началото и не сам.

Я сподели за колената каква подготовка им трябва, че е важно. Аз освен това играя и скуош а там натоварването им е доста голямо.

Някой може ли да посочи някоя от офертите по долу и да каже дали става. Знам че има две три различни системи автомати, но не знам коя е по-подходяща за мен:

http://www.ebay.de/sch/i.html?_from=R40&_sacat=0&LH_Auction=1&_nkw=tourenski&_dcat=104636&rt=nc&LH_ItemCondition=4&_trksid=p2045573.m1684



Публикацията е редактирана (29-11-16 13:02)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към всички колеги скиори и планинари!
Автор: shamelessEyes   
Дата:   29-11-16 13:36

Това търсене прилича по-скоро на сериозен спорт, който бих сравнил с тези от олимпиадите.

Освен физическа подготовка, която е задължителна за алпийски терени, ти трябва и психическа.

Най-добрата планина затова, обаче е Витоша ;)

Аз съм практикувал подобно нещо в близкото минало с едни двуметрови ски от модел от 74-та. Имаха едни такива ретро автомати със свободна пета и бяха перфектни за ходене, въпреки че тежаха доста.

Психическата подготовка пък придобиваш когато срещнеш гладен бежанец с танцуваща мечка и сопа в ръка.

Ако го срещнеш, хубаво.., но ако пропуснеш да го срещнеш винаги трябва да си готов за изненади [smilie3]



Публикацията е редактирана (29-11-16 13:40)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към всички колеги скиори и планинари!
Автор: bg2014   
Дата:   29-11-16 14:15

Луда работа.....колко е малък света. Завиждам ти чистосърдечно. Тази картинка ще я виждам до края на живота си. Скоро пак ще я видя (дано!) ТЕЗИ ми се струват добре. АКО това са "ходещи" автомати стават, въпреки леко по-късите ски.
Тези дори са още по-добри. Имат повече ход при ходене и имат 2 см подложка за височина. Също много важно, имат и спирачки, ако се откопчеят да спрат до теб, а другите трябва да са вързани с шнура за крака ти. Все пак е важно ти какво харесваш.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към всички колеги скиори и планинари!
Автор: Frenchev   
Дата:   29-11-16 15:45

Вторите ми харесаха, но са дамски, тоест доста къси за мен. Моите (поне доколкото четох) трябва да са около 165 - 170 см. Това с подложката за височина и автоматичната спирачка ми хареса. Пише че са карани само 10тина пъти и на практика са нови, но за жалост твърде къси за мен.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към всички колеги скиори и планинари!
Автор: kvakioh   
Дата:   29-11-16 15:47

Moже и да се намерят из немско някакви по-стар модел. Аз като търсих обувки например, в малка България и вече познатите места намерихме чисто нови, с етикета и опаковката, но от преди 4 сезона. Ако има възможност, да са по-нови, както казах за коланите, те също да са нови...

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към всички колеги скиори и планинари!
Автор: jenu   
Дата:   29-11-16 17:45

http://www.befsa.com/forum/showthread.php?t=7199

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към всички колеги скиори и планинари!
Автор: bg2014   
Дата:   29-11-16 18:59

Да, не бях видял дължината и се подведох. Прав си, къси са за теб (и за мен).
Докато се оборудваш трябва да си подготвиш коленете. Ти със СКУОШа си трениран. Там коленете са много натоварени и то във всички посоки. Но ние преди всеки сезон се подготвяхме с две много простички упражнения:
1. Прескачане на препятствие. Опрян на двете ръце прескачаш от двете страни на препятствието. Примерно някаква пейка (по мое време във спортната зала имаше пейки). Изглежда лесно, но след 50-100 подскока кажи как е, въпреки, че играеш скуош. Това имитира движението при слалома при взимането на вратичките. Укрепва коленете. Като напреднал може и без опора да прескачаш препятствието.
2. Заставаш прав без да се опираш никъде. Започваш да се повдигаш само на пети (краката контра шпиц) пазейки равновесие. Укрепваш мускулите, които пазят, щадят минискусите. И това изглежда лесно.. но?
Аз скъсах минискус и ме оперираха. (проф. Шойлев) Единствено с това упражнение се поддържам спокойно и натоварвам без съобразяване. Не съм го измислил аз, а в центъра по спортна медицина. Другите упражнения са стандартни за всички и ти си ги правиш, но тези едва ли си ги правил. Така си мисля.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към всички колеги скиори и планинари!
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   30-11-16 08:56

И клякане, може и с тежести

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към всички колеги скиори и планинари!
Автор: punkpixel   
Дата:   30-11-16 19:26

Някой каза че ски ставали всякакви. Стават, но е добре да са специални за ски туринг- основно леки и здрави.
Има два вида автомати "панти" - точкови и на шина. Трябват и комбинирани ски обувки, малко са по различни от стандартните. Също и колани с лепило, за качване на стръмни турове.Щеки - телескопични с регулираща се дължина. И здрави крака и приятна компания- никога сам !

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към всички колеги скиори и планинари!
Автор: Frenchev   
Дата:   30-01-17 23:13

Благодаря на всички отзовали се. Четох и се консултирах доста и накрая се спрях на точкови автомати.

Да споделя и за други търсещи. Взех си обувки Atomic Backland:


http://www.retropin.de/images/large/schuhe%20promotion/Herren%20Schuhe%20ATOMIC-%20Backland%20-%20To


Изключително леки и удобни и най-важното с голям ход на горната част на обувката при ходене. Освен това разполагат с memory fit - ако ти убиват някъде отиваш в магазина, където ги слагат в една печка, нагряват ги за да омекне пластмасата и заемат формата на крака ти.

Ски също взех атомик с точкови автомати. Покарах го няколко дена по писта за да свикна с тях и за да се науча да карам ски изобщо и сега нямам търпение да направя първия си тур. Очаквайте снимки [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към всички колеги скиори и планинари!
Автор: bg2014   
Дата:   31-01-17 10:12

Честито! Добър избор.
Много прекрасни емоции да си доставиш и да ни ги покажеш и на нас.....
Очакваме снимките.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към всички колеги скиори и планинари!
Автор: Frenchev   
Дата:   31-01-17 11:44

Засега плануваме тур в района на централен балкан - Мазалат, Тъжа, Триглав или където времето даде и са добри условията. Снимки ще следват задължително!

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към всички колеги скиори и планинари!
Автор: bg2014   
Дата:   31-01-17 12:19

Необятен и красив Централен балкан......
Поддържайте постоянна връзка с близките. Направете си задължително планинска застраховка ЕТО: за ваше спокойствие.
И снимайте за да ни радвате.
Успех!



Публикацията е редактирана (31-01-17 15:17)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към всички колеги скиори и планинари!
Автор: MariaPetrova99   
Дата:   14-10-19 20:11

Следя темата с интерес


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към всички колеги скиори и планинари!
Автор: enizvk   
Дата:   15-10-19 07:13





Публикацията е редактирана (15-10-19 07:14)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към всички колеги скиори и планинари!
Автор: vga   
Дата:   17-10-19 11:18

Я, каква тема е изскочила от дълбините на форума :)) Е, Френчев, къде пообикаля през годините? Ще видим ли някоя снимка? :)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »