Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 WTF??? Аман от икономии на дребно...
Автор: slyn4ogled   
Дата:   17-08-16 18:53

Абе не знам за вас, но на мен ми прави кофти впечатление стремежа за икономии в последно време от сериозни компании ... или поне от една...
За какво говоря ли?

Ми първо, купувам си сериозно апаратче за скромната сума от 1800лв, един вид флагман в раздела си, и какво да видя - няма капаче за обувката на светкавицата?!? Една пластмаска, дето големите магазини я продават за 5лв, а братята китайци - за 0.25$ ! ! !

И второ - покупка на обектив на цена едно левче под хилядарката, и хоп - изненада - в кутията няма сенник?!? Бил "опция" вече?!? Малко по-нисък (уж) клас обектив се продава И със сенник И със калъф ... на точно 50% от цената?!?
Иначе сенника пак по големите магазини е ~30лв ако е с фирмения надпис, и 16лв без - а щастливите китайчета го дават за 0.95$...

Та какво по дяволите става тия дни, защо ще се излагат за жълти стотинки ??? [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: WTF??? Аман от икономии на дребно...
Автор: itilien   
Дата:   17-08-16 19:05

Мислиш в малък мащаб :) Умножи ги тия неща по няколкостотин хиляди и вече няма да са жълти стотинки :)

Отговори на това съобщение
 Re: WTF??? Аман от икономии на дребно...
Автор: Kateri4oka   
Дата:   17-08-16 19:05

"няма капаче за обувката на светкавицата"

Купувал съм апарати... сефте чувам, че изобщо има такова нещо. Сенника принципно наистина винаги е бил опция на голяма част от обективите. Естествено с изключение на серии.... L на канон и тн... Представи си хората искат да вадят пари от всичко. Какво точно не е ясно?

Отговори на това съобщение
 Re: WTF??? Аман от икономии на дребно...
Автор: idivanov   
Дата:   17-08-16 19:18

Кое е това апаратче, че да го заплюем [smilie10] [smilie10] [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: WTF??? Аман от икономии на дребно...
Автор: jey6   
Дата:   17-08-16 19:24

ха, аз си купих Никор 50 1.2 нов от магазина(около 1000лв). Нито сенник, нито нормална задна капачка ами от ония евтините прозрачни пластмасови, които идват с нааааай-ниския клас обективи... потрес. Когато го купувах, това беше най-скъпата 50ка на никон в продажба...

Отговори на това съобщение
 Re: WTF??? Аман от икономии на дребно...
Автор: lamerko   
Дата:   17-08-16 19:28

Досега не съм имал случай апарат да дойде с капаче. За сенниците - винаги са ми били в комплект, но за някои обективи може да има повече от един вид сенник и съответно да не сложат нито един в комплекта (оригиналните може да слочат до стотачка [smilie5]). А има и друго положение - обективи с вградени сенници... на някои има механизъм за "поставяне", а на други - сенника е фиксиран и единствения начин да го махнеш е да го изрежеш със шлайфче (това не е съвсем без идея).

Отговори на това съобщение
 Re: WTF??? Аман от икономии на дребно...
Автор: crownmaker   
Дата:   17-08-16 19:31

И аз си купих Nikon D750 без капаче за обувката на светкавицата.
Преди това съм купувал Nikon D80,D7000,P7800 и всичките имаха такива.....

Отговори на това съобщение
 Re: WTF??? Аман от икономии на дребно...
Автор: neillmakoli   
Дата:   17-08-16 19:40

Автор: itilien
Дата: 17-08-16 19:05

Мислиш в малък мащаб :) Умножи ги тия неща по няколкостотин хиляди и вече няма да са жълти стотинки :)


А смятайки в голям мащаб какво би се получило,
ако сметнем 1800 лв Х няколкостотин хиляди?!



Публикацията е редактирана (17-08-16 19:41)

Отговори на това съобщение
 Re: WTF??? Аман от икономии на дребно...
Автор: b0bb0   
Дата:   17-08-16 21:26

Моят Зенит ЕТ имаше капаче на чехълчето за светкавицата :) Даже дълго време го прехвърлях от един на друг апарат.

Отговори на това съобщение
 Re: WTF??? Аман от икономии на дребно...
Автор: MarinY   
Дата:   17-08-16 21:35

Никоните са винаги с капаче на обувката за светкавицата и капаче за визьора (при дълги експонации). Някой ги е свил преди да ти изпратят апарата. Ако си го купил с обектив, обектива е винаги опакован отделно с всички капачки и тялото е с капак, също. Единственият, никонски обектив, който се продава без сенник е 85/1.8.

Отговори на това съобщение
 Re: WTF??? Аман от икономии на дребно...
Автор: iliyanb   
Дата:   17-08-16 21:37

Ти ли, който поръчваш една малка фототрафска вещ на стойност 30-на лева и се бориш за левче и петдесет отстъпка, и после отказваш поръчката, щото си се забатачил бил нещо, ти ли броиш сенниците на големите компании? А?[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: WTF??? Аман от икономии на дребно...
Автор: Dimitar.Tzankov   
Дата:   17-08-16 21:50

Ниския клас имат капачки - високия нямат, поне това са моите наблюдения. Предполагам мрънка за D7200. Моя също нямаше, но D3100-то ми имаше (хем беше някаква прИмоциА на емаг и беше почти без нищо в комплекта). Те евтинджосите с тях имат и чанта, а 7200-та няма чанта, ама едно е да си в силно потребителския сегмент - друго е в ентусиаст/про.

Отговори на това съобщение
 Re: WTF??? Аман от икономии на дребно...
Автор: vkk1   
Дата:   17-08-16 21:59

Понеже съвсем наскоро имаше тема колко рисково било да се купува от търговци като kacha и einfinity - пък аз съм си рисков играч и всичките ми обективи /без един/ са от тези две фирми, само да споделя между другото, че всички до един, колкото и скапани и евтини да са били - не са идвали без капачка и сенник. Единственият обектив, който беше с онези белите пластмасички, беше 50 1.8, който купих от един от двата фотомагазина в БГ, не помня кой беше точно.
Просто информативно ...

Отговори на това съобщение
 Re: WTF??? Аман от икономии на дребно...
Автор: ZENON   
Дата:   17-08-16 22:28

При мен Сони А6к дойде без капаче за обувката на светкавицата.
Гледах като пребозал тази рационализация от сони.
1 цент да е, ми да го включат в цената бе и да му искат 2 цента... дееба...
То само това да е, ами си спестяват от QC на всичко и не само те ами всички фирми (може би Лейка само не). Иначе тази вълна от децентрирани обективи как би се получила или пък разни проблеми с тела...[smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: WTF??? Аман от икономии на дребно...
Автор: colorphoto   
Дата:   17-08-16 22:47

MarinY:Грешиш,наистина Д-750 идва без капаче за обувката за светкавица,мой приятел смени два 750 и идват без.

И не 85/1.8Г е без сенник,а 50/1.8Д.

Д-610 идва с капаче на обувката и по-ниските класов е също.

Отговори на това съобщение
 Re: WTF??? Аман от икономии на дребно...
Автор: MarinY   
Дата:   17-08-16 22:54

Моят 750 дойде с капаче. И за 85 говоря от личен опит.
Странно!
П.П. Истината е, че ако ползвате чехълчето/обувката, на третото сваляне капачето отива в някое чекмедже или се загубва. Т.е не е голям келепира да го имаш, но ...



Публикацията е редактирана (17-08-16 22:56)

Отговори на това съобщение
 Re: WTF??? Аман от икономии на дребно...
Автор: lamerko   
Дата:   17-08-16 22:57

От 4 Канона, дето съм ги купувал (всичките през Канон България) (2 ниски, 70д и 6д) - никой нямаше капаче. Последната ми играчка - Fuji X-T10 - също няма. Обективите на всички си идват със сенници - и на китаците, и тия с чеврвени лентички, както и на Фуджито.

Отговори на това съобщение
 Re: WTF??? Аман от икономии на дребно...
Автор: slyn4ogled   
Дата:   17-08-16 23:18

Не мога да се спра да се чудя на хората, дето ме обвиняват за поста ...
Видите ли, нормално било евтиния клас да идва със сенник или капаче, а високия клас - НЕ...

ЗАЩО???

Или просто ви е кеф някой да ви извозва за жълти стотинки ей така, за тоя дето клати гората ??? Или защото сте (полу)ПРО-та и тия неща не биха ви потрябвали???

За колегата по-горе, дето си бил затрил капачето за светката - ми да ти кажа пич, аз от 10 години постоянно свалям и слагам капачето, и го имах до последно преди да продам верния ми D90, и D80 преди него ... не знам какво е твоето отношение към техниката, но аз лично си пазя ВСИЧКО!

Това е точно като в онази тема, дето ви показах как ви ши*а в г*за ЕМАГ със лъжливите "черни петъци" - всички ми се нахвърлиха, но все пак emag бяга глобени с почти половин милион по мой сигнал ... (е, може би не само мой, щото се намериха хора, които да ме подкрепят...)

Явно БОГАТИЯ българин обича да бъде мамен, за да се чувства важен и (почти)ПРО(фесионалиЗ) ... ми да ви е честито! БАЛЪЦИ!!! (термина е от моето детство още, ма явно си е все още актуален...)

И за да не остана голословен по горната част - защо Фото Павилион и Фото Синтезис продават един и същи обектив за 999лв, а всички други (не по-малко уважавани) магазини го дават за макс 849лв??? (аз лично "намазах" същия обектив със същата гаранция и със същата липсваща комплектация за 689лв...)
Имат 100 години гаранция ли ... имат перфектен сервиз ли ... КАКВО ИМАТ ПОВЕЧЕ, ЗА ДА ИСКАТ 300лв ПОВЕЧЕ???

Колкото и да ме оплювате за това, дето пиша, истината е една - клатят си ни както си искат, защото знаят че сме слепи и тъпи, и защото никой няма да им се изрепчи!

Отговори на това съобщение
 Re: WTF??? Аман от икономии на дребно...
Автор: roburt48   
Дата:   17-08-16 23:22

Всичко, което идва за българския пазар, не зависимо какво и независимо от къде е последна цедка.... Едно време и най-кирливите от кирливите Лади и Моквичи се продаваха в Мототехника [smilie5] А ти .... за едно капаче !!!! Как може такива претенции, не те ли е срам ??? [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: WTF??? Аман от икономии на дребно...
Автор: MarinY   
Дата:   18-08-16 00:01

Слънчогледа, просташкият ти език и обидните категоризации за писалите в темата, правят ли те по-голям в собствените ти очи?

Отговори на това съобщение
 Re: WTF??? Аман от икономии на дребно...
Автор: slyn4ogled   
Дата:   18-08-16 00:36

@ MarinY : Не, но не ме радва как всички подминават очеизвадното обирджийство, че даже и защитават горепосочените фирмички ... а те всички все още дишат заради вашата кръвчица ... Това исках да кажа.
А доколко ми е просташки езика и са ми обидни категоризациите - нека не започваме спор, защото кирливи ризи имаме всички :)

Опитах се просто да ви покажа как ви цакат - обидно може да се е сторило словото ми за ония, дето защитават кръвопийците, или пък са слепи ... Всеки да се слага в която си категория иска, аз не съм причислявал никого никъде!

Пишейки като ощипан, явно се вписвате в едната гореспомената категория!
Със здраве, не съм аз този дето да ви казва дали да плащате 1000лв или 500лв за едно и също, просто се опитах да покажа реалността... [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: WTF??? Аман от икономии на дребно...
Автор: ZENON   
Дата:   18-08-16 01:34

Я по-добре спомени от къде си пазарувал тънко, пък който има излишни кинти, да ги троши където му е кеф[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: WTF??? Аман от икономии на дребно...
Автор: baraba   
Дата:   18-08-16 02:48

някой като нападат слънчогледа се издигат в очите на тия фирмички и очакват отстъпки, за какво мислиш ги защитават?

Отговори на това съобщение
 Re: WTF??? Аман от икономии на дребно...
Автор: colorphoto   
Дата:   18-08-16 05:16

Това с окомплектоването е любопитна тема,предвид развитието на търговията с фотоджаджи в последните години.

Не е колегиално че някои грандомани тук,се нахвърлят на човека отворил темата.

Защо да не се обменят впечатления по въпроса.....

Отговори на това съобщение
 Re: WTF??? Аман от икономии на дребно...
Автор: quazimodo   
Дата:   18-08-16 07:12

colorphoto написа:


> Защо да не се обменят впечатления
> по въпроса.....

Обмяна на мнения да, на храчки твърдо не[smilie5]!


Отговори на това съобщение
 Re: WTF??? Аман от икономии на дребно...
Автор: hotsnail   
Дата:   18-08-16 08:24

Zenon в а6000 спестиха всичко дето е почти 1 цент ама резултата беше 1300 лева за сносен апарат вярно без капак и с пластмасов корпус, без нивелир, със компромисен визьор и без куп други дреболии но с поносим 24мп сензор, приятно управление и сносно видео. Абе както казаха от Сони най-продавания апарат със сменяема оптика в историята.

A6300 идва с капачка. Има и нивелир. Има 4к и метално тяло. Хубав визьор има също. Струва колкото две а6000.



За качествения контрол - Сигма се хвалят, че са единствената фирма която тества 100% от global vision обективите - арт, спорт и contemporary. Всички други тестват samples, демек един от 10 или 100. Цайс (не тоя с надпис Сони) и лайка може би са друго ама ....иначе преди поне 1.8/135 на Сони идваше с ръчно подписан сертификат от тестване

Отговори на това съобщение
 Re: WTF??? Аман от икономии на дребно...
Автор: джъмбо   
Дата:   18-08-16 09:58

нещо май не сте си купували нова кола... там да видите какво става... фотофирмите ще ви се видят аматьори...

Отговори на това съобщение
 Re: WTF??? Аман от икономии на дребно...
Автор: itilien   
Дата:   18-08-16 10:08

slyn4ogled - не разбираш ли, че всяко едно болтче по твоя апарат струва някакви центове, които обаче се трупат - както за теб, така и за производителя. При всички положения ако го искаш ще си го платиш - независимо дали ще е включено в цената, или ще го купиш отделно. Никой няма да ти го даде безплатно. Само че ако на теб ти трябва това капаче, сигурно има поне 10, на които да не им трябва. Примерно аз не го искам в комплекта, никога не съм имал такова нещо.

Виждал съм как се спестяват няколко цента, чрез замяна на електронен компонент със софтуерна функционалност. И на мен ми изглеждаше странно, но това беше решил автомобилния производител.

Отговори на това съобщение
 Re: WTF??? Аман от икономии на дребно...
Автор: Hotoshop   
Дата:   18-08-16 10:10

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: WTF??? Аман от икономии на дребно...
Автор: lamerko   
Дата:   18-08-16 10:15

Баси рева, баси чудото...

Отговори на това съобщение
 Re: WTF??? Аман от икономии на дребно...
Автор: ZENON   
Дата:   18-08-16 10:20

hotsnail, кво щеше да им стане на Сори, ако бяха сложили капака и те изчарджат още 50 стинки?
Нема да си го купят хората? Ще си, ама няма да остане тоя горчив привкус от идеята, че пестят. Пък те не пестят, ами просто не ти го дават. Нема начин да не те издоят точно тея...
Относно 6300 - силно ми напомня на айфон-а, производствена цена 250 долара в Китай, цена за потребител 1000 и кусур кинта.
Ич и не им го ща на тия пари. Това дет най-мразим е да ме цакат с топла бира и да ме гледат в очите.

Отговори на това съобщение
 Re: WTF??? Аман от икономии на дребно...
Автор: Komitoff   
Дата:   18-08-16 10:28

По-притеснително е, че с компютри изчисляват живота на апарати и обективи.
И дори при ПРО моделите, след изтичане на гаранцията дават ядове.
Никак не е добре в обектив за 3000 лева да има пластмасови зъбни колела.
Но има…
Какво да се прави, консуматорско общество.
Ако фирмата прави нещата качествени - има голяма вероятност да фалира.
Не знам, примерно фирми като Лайка как се държат, но и не знам дали вече правят така солидно продуктите си.

Отговори на това съобщение
 Re: WTF??? Аман от икономии на дребно...
Автор: itilien   
Дата:   18-08-16 10:30

ZENON - ти някога имал ли си вземане даване с разработка на нещо - ама на каквото и да е нещо?

Знаеш ли какви разходи за разработка има тоя айфон, преди да стигне до поточната линия? И не го разработват китайски овчари, а програмисти с високи заплати.

Знаеш ли, че тук правим един автомобилен клъстер вече над 2 години, при положение, че 80-90% от него е преизползван код от предни проекти? Между 20 и 30 човека работим. А по стари проекти, които са били готови 2010-та година още има няколко човека, които работят по тях. И това съвсем не е от големите проекти. Има такива с по 50-100 човека.

Отговори на това съобщение
 Re: WTF??? Аман от икономии на дребно...
Автор: ZENON   
Дата:   18-08-16 10:43

itilien, преди доста години ми се наложи да участвам в такъв екип.
Сега да ти кажа, че айфона не се произвежда в серия от 100 броя и до там. Желанието за печалба трябва да има някакви разумни граници, понеже на финала всички го отнасят, включително и ти като collateral damage (от производителите на хранителни продукти, ръгайки заместители на каквото се сетиш в храната ти).
Та викам да не коментираме повече кой колко много се бил трудил.

Отговори на това съобщение
 Re: WTF??? Аман от икономии на дребно...
Автор: lamerko   
Дата:   18-08-16 10:50

Какво точно му разработват на тоя айфон? Цената за разработка се избива върху надценката на продадените бройки... с други думи се изплаща в първите минути от пускането в продажба. Продуктите на Ейпъл са с едни от най-високата надценка над производствените разходи. Ейпъл нямат производствено звено - всичко им се прави от партньори - LG, Samsung, TI, MI, TSMC и т.н., като цялата простотия се сглобява в Китай - най-вече в заводите на Foxconn. Друг интересен момент е, че докато други производители хвърлят стотици милиони за реклама на нов продукт, Ейпъл НЕ правят реклама и нямат разходи за такава. Но задължават партньорите си да правят за собствена сметка. Софтуерно нещата стоят по същия начин - разработват една ОС, която стъпва на система на отворен код (FreeBSD). За да не се сблъскват с милиони изключения и нетипични ситуации - използват съвсем ограничен набор от хардуер, като дори в EULA-та им има спънки да се пуска на друг хардуер. Имат абсолютна модерация какво може и какво не може да работи на тази ОС, дори има сървиз, който следи за това. И най-веселото - по-голямата част от системния софтуер и драйвери НЕ се пишат от Ейпъл, а от партньори, включително и от България. И ако все пак имате съмнения за "великото оскъпяване за разработка" - Ейпъл имат най-добрата ЧИСТА ПЕЧАЛБА на бройка и това е корпорацията, с НАЙ-ГОЛЯМ капитал в кеш в сектора...

Отговори на това съобщение
 Re: WTF??? Аман от икономии на дребно...
Автор: itilien   
Дата:   18-08-16 10:53

Основете компании и правете айфони за по 200 долара и фотоапарати за по 500 - с капачки и сенници. Това мога да кажа аз. Ако не можете, тогава ви остава да купувате каквото ви продават. Или да не го купувате :)

Отговори на това съобщение
 Re: WTF??? Аман от икономии на дребно...
Автор: itilien   
Дата:   18-08-16 10:58

"Но задължават партньорите си да правят за собствена сметка."

Какво значи за собствена сметка? Няма нищо такова като за собствена сметка, всичко, което се влага в разработката на един продукт е за сметка на крайния купувач. Каквото и да прави подизпълнителя, то е включено в цената за поръчителя. Друг вариант няма, щото ако имаше, подизпълнителите нямаше да съществуват. На всичкото отгоре подизпълнителите също трябва да имат печалба.

Не разбирам от айфони, знам обаче, че щом хората го купуват, значи са доволни. Ако не, щяха да са фалирали вече.

Отговори на това съобщение
 Re: WTF??? Аман от икономии на дребно...
Автор: Hotoshop   
Дата:   18-08-16 11:07

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: WTF??? Аман от икономии на дребно...
Автор: tziko   
Дата:   18-08-16 11:15

Специално за Ейпъл, бавно, но славно вървят към фалит, ако потърсите малко новини за последните им отчети, ще го видите. Големите фирми от край време търсят как да спестят от продукта, въпроса е да го направят така, че това да не повлияе на качеството му и най-вече потребителя да не забележи!!! Защото тогава идва момента на разочарование, а това производителя не го желае. Този момент естествено е различен за всеки човек. И Никон, и Еипъл, и Сони всчиките имат отдел който работи специално за това, дали ще изготвят правилната стратегия, бъдещето ще покаже. Никой не е застрахован от това да направи някоя глупост и да се закопае за 0 време.

Отговори на това съобщение
 Re: WTF??? Аман от икономии на дребно...
Автор: lamerko   
Дата:   18-08-16 11:17

itilien: операторите, които сключват договор с Ейпъл се задължават да проведат рекламна кампания в един какви си размери. От Ейпъл не ги интересува дали цената за ркламат ще е надценка върху устройството от оператора или повишена цена на услугите, които идват заедно с устройството. А това дали хората са доволни - специално за САЩ може да се каже, че има и манипулация на потребителското търсене, понеже много институции, включително банкови и държавни направиха услуги, достъпни само през айфони :)

И както казва Hotoshop - айфона наисита не е показателен за инженерна мисъл.

Отговори на това съобщение
 Re: WTF??? Аман от икономии на дребно...
Автор: hotsnail   
Дата:   18-08-16 11:27

Не ми се спори просто Сони имат евтин модел А6000 в който всичко от което са могли са спестили и има ефект на крайната цена - 1300 лева за средна ръка апарат с две конторлни колелца и т.н. (сега май и за 1000 излиза вече). Олимпус М10 предполагам е подобно и сигурно и той е сред най-успешните модлеи на марката. Има и други фактори сигурно - например новата обувка за светкавица Сони са искали да е по-забележима....

ПП Гадното при а6000 е, че никонска пластмаса не става. Требе си сонска, за да пази контактите. Има в ибей и алиекспрес де, не е проблем.

ППП От а6300 съм доста доволен. Има си доста шукарии и поправки на проблеми от а6000. НЯкои можеше със софтуер да ги качат на предния модел ама на не би. Това дето казва итилен е голям проблем. Софтуера е мнгоо сложно нещо уви и изисква колосален финансов ресурс....



Публикацията е редактирана (18-08-16 11:27)

Отговори на това съобщение
 Re: WTF??? Аман от икономии на дребно...
Автор: Hotoshop   
Дата:   18-08-16 11:32

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: WTF??? Аман от икономии на дребно...
Автор: ZENON   
Дата:   18-08-16 11:42

Не споря, ами акцентирам в/у глупащината на въпросната фирма. Тия неща правят впечатление. Освен това 6300 не е 3 пъти по-добър от 6000 :)

Отговори на това съобщение
 Re: WTF??? Аман от икономии на дребно...
Автор: Jk.freeman   
Дата:   18-08-16 12:21

Автор: Hotoshop
в Трезора на САЩ-т имаха 72 милиарда дола Кеш

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

...тва как го съчини?...Кой трезор?

Отговори на това съобщение
 Re: WTF??? Аман от икономии на дребно...
Автор: itilien   
Дата:   18-08-16 12:23

ZENON - как броиш пътите, в които е по-добър? Аз не знам такава методология. Единственото, което виждам е, че в единия има неща, които ги няма в другия. А това може да е достатъчно и за 5 пъти разлика в цената. Ако ти трябва 4к видео, 120 фпс и слог, какво значение има каква е разликата в цената, когато стария просто ги няма тия неща.



Публикацията е редактирана (18-08-16 12:24)

Отговори на това съобщение
 Re: WTF??? Аман от икономии на дребно...
Автор: lamerko   
Дата:   18-08-16 12:38

Хах... който не знае - ФЕД се държи от 7 човека и дефакто е изцяло ЧАСТЕН. И най-веселото - точно ФЕД печата и контролира долара :)

Отговори на това съобщение
 Re: WTF??? Аман от икономии на дребно...
Автор: Kalimas   
Дата:   18-08-16 12:45

Следваща стъпка, икономии на едро - за 1800лв получаваш капаче за обувката, капачка за байонета и бонус - батерия. Апарата с доплащане, поне още толкова [smilie5].
Иначе икономиите почват, защото това което преди струваше 0.02-0.05$ от азиатците, сега е вече по 0.25$, та и те почват да им стават скъпи.


Отговори на това съобщение
 Re: WTF??? Аман от икономии на дребно...
Автор: e-mil   
Дата:   18-08-16 13:15

Автор: lamerko
Дата: 18-08-16 12:38
"Хах... който не знае - ФЕД се държи от 7 човека и дефакто е изцяло ЧАСТЕН. И най-веселото - точно ФЕД печата и контролира долара"


Не е изцяло частен и не се "държи" от 7 човека. Фед е нещо като публично-частно партньорство. Капиталът е частен, но Управителният съвет се назначава от президента и се одобрява от Сената. Тези 7 души не са собственици, а чиновници с определен мандат, след който си отиват. Решенията им не подлежат на одобрение (както е при всяка държавна независима агенция), но дейността на Фед подлежи на контрол от Конгреса. При евентуална нужда депутатите могат да променят Закона за Федералния резерв.

Няма нищо странно в това, че Фед контролира долара. Естествено, че ще го контролира - това е просто централна банка, както във всяка друга държава. При нас е същото с БНБ (с изключение на това, че сме във валутен борд). БНБ е независима, не получава държавен бюджет, защото се самоиздържа, но Управителният съвет се назначава от парламента и президента.

Отговори на това съобщение
 Re: WTF??? Аман от икономии на дребно...
Автор: nyamago   
Дата:   18-08-16 13:27

Интересна тема [smilie8] Някои опорни точки по нея:

1. Въпросната пластмаска от какво (от кого) предпазва? Влага? Прах? Потни ръце или разлети напитки? Но тогава кой и как предпазва останалия апарат? Че всичко по него се разваля от тези напасти - не са малко частите местата, които искат предпазване. Пазим целия апарат и заедно с него - контактите. (Те са от трудно-кородиращи сплави, не сучайно). Не мисля, че някаква капачка е животоспасяваща и никога не ми е липсвала.

2. Престанете да изччислявате на кой колко стотинки му струва да произведе една капачка или айфон. Цената няма НИКАКВА връзка с производствените разходи.Правилната цена на всяко едно нещо е толкова, колкото оня, комуто то е потребно, е готов да заплати за него. Първо решаваш дали ти е потребно, след това - дали си готов да платиш исканата цена. Ако не си готов, никой не те насилва - просто не го купуваш. Не стана ли вече ясно?[smilie11]

3. Който пуска цели многословни теми за някаква пластмаска... наистина се излага за жълти стотинки [smilie2]

Иначе петък чука на вратата -
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: WTF??? Аман от икономии на дребно...
Автор: Jk.freeman   
Дата:   18-08-16 13:43

Автор: e-mil
"Не е изцяло частен и не се "държи" от 7 човека. Фед е нещо като публично-частно партньорство. Капиталът е частен, но Управителният съвет се назначава от президента и се одобрява от Сената. Тези 7 души не са собственици, а чиновници с определен мандат, след който си отиват."

Точно си е изцяло частен. И въпросните 7 за които споменава lamerko ти изобщо не ги знаеш кои са, и никой не може да ги смени. Сега дали са седем не знам наистина, може да са пет, може да са единадесет. А тези за които ти говориш като управителен съвет, те просто са си назначени там да си ходят на работа да си разписват разни документчета по цял ден. И толкова. Те не са никакви.

"но дейността на Фед подлежи на контрол от Конгреса. При евентуална нужда депутатите могат да променят Закона за Федералния резерв."

По принцип идеята е, масите да си мислят, че е така. И успяват. Иначе и това е една голяма глупост...[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: WTF??? Аман от икономии на дребно...
Автор: lamerko   
Дата:   18-08-16 13:47

e-mil: недей да четеш какво пише във Уикипедия и подобните - реалноста е доста по-шит :)

Отговори на това съобщение
 Re: WTF??? Аман от икономии на дребно...
Автор: e-mil   
Дата:   18-08-16 14:18

Автор: lamerko
Дата: 18-08-16 13:47
e-mil: недей да четеш какво пише във Уикипедия и подобните - реалноста е доста по-шит :)


Чел съм закона за Федералния резерв. По-точно - онази част от US Code, която описва системата. Освен това помня как протече смяната на Грийнспан плюс двете назначения на Бернанке. Помня и как Бернанке ходи в Конгреса да се моли да не ограничават пълномощията на Фед след финансовата криза.
Ако ти имаш някаква друга информация ще ми е интересно да я науча. Ама да не е от конспираторски блогове! [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: WTF??? Аман от икономии на дребно...
Автор: ZENON   
Дата:   18-08-16 14:28

itilien, да има 3 пъти по-малко шум това на високо исо? Да има 14бита некомпресиран РОУ? Това не е ли фотоапарат? А?
Методика викаш...
Мързи ме да пиша, ама щом имаш кинти за даване, кой съм аз, че да ти преча :D

Същото се отнася и за nyamago.

Ориенталска му работа, кво щяло да се развали. Ми да ти дадем една дънна платка с хардуера да си я ползваш вместо лаптоп, а?
Изумявам се от българския начин на мислене, честно.

Айде бъдете здрави и щастливи :)

Отговори на това съобщение
 Re: WTF??? Аман от икономии на дребно...
Автор: itilien   
Дата:   18-08-16 14:59

"да има 3 пъти по-малко шум това на високо исо?" - това само в приказките го има.

Аз не мога да разбера обаче какъв е проблемът. Сони изкарват апарат, който има някаква функционалност. Част от нея не я е имало преди в техните апарати, няма я и в настоящите на други производители. Слагат някаква цена. И толкова. На когото му трябва тая функционалност си решава дали да купи или не. Другото са празни приказки, колкото да се намираме на работа. Масово по форуми и други места се кефят, че за цената си няма друг апарат, който да дава тези функционалности. Ти си на друго мнение - ревеш за 3 пъти по-малко шум или каквито други фантастични неща си решил. Е, твоя право си е, но Сони нито ще ти прочетат воплите, нито ще се трогнат от тях. Единственото, което можеш да направиш е да не си купиш Сони. Същото важи и за която и да е марка естествено.



Публикацията е редактирана (18-08-16 15:02)

Отговори на това съобщение
 Re: WTF??? Аман от икономии на дребно...
Автор: colorphoto   
Дата:   18-08-16 16:28

Лелеяния от мнозина неолиберален модел на капитализма е в един от последните си стадии и това са само част от ефектите,има и много по-опасни.....

Тук мнозинството от интелигентните и ерудирани хора са още в плен на илюзията за безалтернативната система на капитализма,без да се усещат че вече не са осемдесетте и деветдесетте години на 20-ти век и капитализма съвсем не е същия.

Все-повече такива теми ще има.....

Не е до стотинките за неособено потребните дребни джаджи в окомплектовката въпроса всъщност.

Грандоманите да не бързат да демонстрират тук колко са богати и как това не ги засяга,а да се замислят какво следва по тази логика и кога и тях ще ги застигнат кахъри.



Публикацията е редактирана (18-08-16 23:21)

Отговори на това съобщение
 Re: WTF??? Аман от икономии на дребно...
Автор: crownmaker   
Дата:   18-08-16 19:41

ZENON-a го обобщи най-точно[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: WTF??? Аман от икономии на дребно...
Автор: hotsnail   
Дата:   18-08-16 20:09

/off

Ако Ви интересува мога да споделя защо А6300 е по-готин от предния модел за моите съвсем любителско щракачни работи. Пък дали си струва е много относително и лично решение - много фактори има да се взимат в предвид.

Та на кратко защо А6300:

1. Картинката е осезаемо по-добра. Най-важното е, че е решен проблема с артефактите при силна насрещна светлина. При А6000 се появяват едни линии или мрежа при ярка контра светлина - слънце например или нощни снимки. Не знам длаи е проблем на сензора или вътрешни отражения. А6300 снимките са чисти. Има 14 бита РОУ да. Има по-нисък шум. Има по-чиста снимка на базово исо подобно на А7-ца

2. Има смислено автоматично исо - има възможност да се зададе минимална скорост като функция на фокусното разстояние или фиксирана стойност. Подобно на никон. Това за мен беше супер важно

3. Има напълно електронен затвор, който е 100% тих и не прави артефакти (колеги с първите тихи камери ми обясняваха за проблеми при изкуствена светлина - А6300 няма подобни неща. Поне за сега не знам кога прави мизерии а снимам предимно с тихия затвор). Това не ти износва затвора ако пуснеш таймлапс.

4. Има следящ фокус по очите на човек - с широк обектив е голям кеф, няма нужда да местиш фокусни точки, няма нищо - един бутон и си готов. Как са снимали хората преди това не знам....

5. Работи с канонски обективи както си трябва - ами какво повече да кажа - имаш достъп до обективите на най-голямата системаи те са напълно функционални (АФ по очи не работи много хубаво май още....).

6. Избора на фокусна зона е по-лесен

7. Зума за ръчен фокус е по-лесен

8. Следящия фокус всъщност почти работи т.е. напредъка е осезаем сравнено с А6000, където почти не работеше.


9. Има доста по-хубав визьор със 100к/с - много по-ясен от А6000 макар пак да е същия дребен размер.

10. има 120к/с видео - много яко е 5 пъти забавяне на движението.

11. АЕЛ бутона има копче с което може да се превключи функцията му т.е. един бонус бутон

12. Има 6 програмируеми режима - 2 в апарата и 4 на картата. А6000 имаше само 2 по-спомен и имаше само MR на колелцето (сега има 1 и 2)

13. Има хиляди чикии за видео от които не разбирам и грам - SLog2/3, потребителски гама криви, 4K свалено от 6К (май най-детайлното за моемнта 4к на тая цена?), превю с линейна крива докато записва лог, хубав жак за микрофон. Има и следящ фокус във видео, който не разбирам. Има и още хиляди щуротии за видео като темп на рефокусиране и някакви подобни работи......не ги разбирам

14. можеш да си избереш дали да е PAL или NTSC (моя а6000 не можеше....)

Има и една голяма греда - трябва U3 карти за да пише 4к или 120к/с. Видеото има своите проблеми май основно са че му трябва солидна стбаилизация заради доста силния rolling shutter, загрява във видео бая май.....

Заради първите 5 за мен си струваше да продам А6000 и да додам още един А6000 за да мина на новия.

Не е профи апарат няма хидро изолация, няма антигравитационно поле, няма лазерни оръжия, няма два слота за SD карти.....няма джойстик и няма тъч скрийн.

ПП Във Алфафорума имахме доста дискусии ако някой иска да иде и да чете там.. Тука не е полезно да се пише за Сони. Има хора с психични проблеми, на които не им понася думичката.



Публикацията е редактирана (18-08-16 20:14)

Отговори на това съобщение
 Re: WTF??? Аман от икономии на дребно...
Автор: itilien   
Дата:   18-08-16 20:30

"загрява във видео бая май....." - това четох, че са го оправили с нов фърмуер. Ролинг шатъра наистина бил като цяло зле. SLog-а обаче е 8 битов за съжаление, за 10 трябва май външен рекордер

Отговори на това съобщение
 Re: WTF??? Аман от икономии на дребно...
Автор: nyamago   
Дата:   18-08-16 20:34

> Ориенталска му работа, кво щяло да се развали. Ми да ти дадем една
> дънна платка с хардуера да си я ползваш вместо лаптоп, а?
> Изумявам се от българския начин на мислене, честно.

Напротив, ориенталска работа и 'български начин на мислене' е "Къде ми е пластмаската? Полага ми се и дори да не ми трябва - искам си я! Дай си ми 5те с'тинки!"

Аз изказах мнение за 'критичната важност' на пластмаската не от Ганювско юнашко нехайство ('какво щяло да се развали' са твои думи, не мои) - а на база на рационални доводи:

1. Личен опит: дългогодишно ползване на апарати без такава капачка и досега никоя светкавица не е отказала, нито гръмотевица ми е поразила електрониката през тези контакти. В същото време други части на апарата са страдали и от по-невинно общуване с прахоляк и влага.

2.Доверие в съвременните материали и технологии (не сляпо, а смея да мисля - с известно познаване). Днешните контакти не се окисляват така лесно като преди години, някой се грижи за това при разработката им. Фирми, които 'по подразбиране' никога не са предлагали такава капачка, не са технически неграмотни.

При нормалното ползване от болшинството потребители, тази пластмаска НЕ Е жизнено важна, това ми беше мисълта. Вярно - някои ще занесат апарата в екстремни условия, в Сахара, на Еверест или на полюса. Но там пък такава пластмаска няма особео да ти защити апарата, та пак не е безценна на живот и смърт.

А за дънната платка и хардуера - много благодаря, но предпочитам компютрите си както са направени за потребителя, не за ремонтни техници. Дънна платка не съм виждал от 90-те и нямам особен апетит да виждам [smilie6]

Отговори на това съобщение
 Re: WTF??? Аман от икономии на дребно...
Автор: hotsnail   
Дата:   18-08-16 20:49

itilien написа:

> "загрява във видео бая май....." -
> това четох, че са го оправили с нов
> фърмуер. Ролинг шатъра наистина
> бил като цяло зле. SLog-а обаче е 8
> битов за съжаление, за 10 трябва май
> външен рекордер

Външно май е 8 бита 4:2:2 вътре е 8 бита 4:2:0. Няма 10 бита. Поен тъй пише на спецификациите, ако нещо не се е сменило с фърмуер....

CLEAN HDMI OUTPUT

NTSC: 3840 x 2160 (30p/24p)/1920 x 1080 (60p/24p)/1920 x 1080 (60i), YCbCr 4:2:2 8bit/RGB 8bit, PAL: 3840 x 2160 (25p)/1920 x 1080 (50p)/1920 x 1080 (50i), YCbCr 4:2:2 8bit/RGB 8bit

Мисля че проблема със логовете не е толкова в тия битове, колкото е до сензора. За лог3 май си трябва сензор като А7р2 т.е. поне 15 стопа динамичен обхват....пак да ти кажа не разбирам нищо от видео.

Тоя фърмуер май нещо оправя понякога.....не знам и колко е голям проблема не разбирам.

Драсни в алфа форума ако те интересува или ДПревю или в А6300 групата във фейсбука. За 5-10 минути видео, което е далеко отвъд най-дългото нещо, дето бих снимал, не загрява въобще. 120к/с ме радват мен, 4К за сега ми се вижда ненужна за мен глупост - откровено. Аз и ХД записа не мога да го направя достатъчно добре т.е. стабилизаиран да има детайл, за 4К хич не си го представям как трябва да се стабилизира за да се види реално тоя 4К детайл, ако бих си купил някой ден 80" 4К ТВ.


http://www.sony.com/electronics/interchangeable-lens-cameras/ilce-6300-body-kit/specifications




Публикацията е редактирана (18-08-16 20:50)

Отговори на това съобщение
 Re: WTF??? Аман от икономии на дребно...
Автор: iliyanb   
Дата:   18-08-16 20:51

Авторът още не ми е отговорил на поста. Трябва ли да правя копи-пейст на лични съобщения и да показвам кирлива кореспонденция със същия за джаджа, струваща тридесетина лева, за да се приключи с темите на жалване от световния капитализъм, измамничество, икономии на дребно и т.н. измекярщини? [smilie18]



Публикацията е редактирана (18-08-16 20:56)

Отговори на това съобщение
 Re: WTF??? Аман от икономии на дребно...
Автор: ZENON   
Дата:   18-08-16 23:35

Докато българина не се научи да си цени парите, ами се изживява като ларж балък, ще имаме постове от сорта на "голем праз, че го няма и нема методика". Нема методика, която да измери българската народопсихология. За мен си остава загадка, как е възмижно да те цакат с топла бира и ти да си доволен от това.
Това разбира се съм аз. Аз си ценя парите и държа да получавам максимума за това което давам.
Гледам има и такива дет им е се тая. Това си е техен избор
Преди гидини поднибни размисли ги публикувах и в Пентакс форума. Реакциите бяха идентични. Жалко наистина. 2016та сме.

edit
Все едно да ебеш грозна жена и да се хвалиш с това... То си е за хвалба де :D



Публикацията е редактирана (19-08-16 00:23)

Отговори на това съобщение
 Re: WTF??? Аман от икономии на дребно...
Автор: colorphoto   
Дата:   19-08-16 00:10

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: WTF??? Аман от икономии на дребно...
Автор: itilien   
Дата:   19-08-16 00:24

Аз пак не разбрах какво точно предлагаш, освен да мрънкаме? Когато нещо не ми харесва - не го купувам. Когато ми е скъпо - също не го купувам. Ако ми трябва, си преценявам струва ли си - по моите критерии. Не виждам какво може да се обсъжда повече. Така се регулира пазара, а не с писания по форуми. Ако един смята, че го цакат като не му дават капаче за светкавица, на друг това капаче никога не му е трябвало. Ако един смята, че даден апарат не си струва, друг с удоволствие си го купува, щото му върши работа и го кефи. Със същия успех може да питаш как може да има балъци, дето плащат по няколко хиляди долара за една нощувка в луксозен хотел. Ама за тия хора ти си балъкът :)

Отговори на това съобщение
 Re: WTF??? Аман от икономии на дребно...
Автор: MarinY   
Дата:   19-08-16 00:26

Zenon, Ако бизнесът е твой, ще мислиш другояче.
Понеже всички обобщават, защо и аз да не го направя?
Повечето българи, искат или не, подсъзнателно или не, продължават да си носят манталитета на социалистически поданици - някой ни е длъжен, някой винаги гледа да ни мине, неплащането не е кражба, а социално равноправие и т.н, т.н.
Та, капачките за чехълчето се появиха преди години, предполагам като екстра на някои фирми. Сега, когато е криза, всеки гледа отнякъде да намали разходите. Процентно тези капачки се губят от 90% от ползващите светкавици или дистанционни. Не защитават нищо, защото няма какво да се "защитава". По-скоро естетска функция.
Изобщо позицията гледане в чуждата купа, оплакване от всичко, световната конспирация и всички са ми виновни, ама аз не съм балък и ще реагирам (писмено) е български спорт, в който всички са шампиони, а е толкова банален и досаден, че се чудя, как продължава, все още, да владее "умовете и сърцата" на нашенци.

П.П. Е, постът, на който реагирам е малко редактиран [smilie3], но оставам зад писаното.



Публикацията е редактирана (19-08-16 00:29)

Отговори на това съобщение
 Re: WTF??? Аман от икономии на дребно...
Автор: ZENON   
Дата:   19-08-16 00:52

MarinY,
занаеш ли какво...
Аз имам собствен бизнес и не взимам никак евтино. ОБАЧЕ, винаги давам повече на клиентите си. Да, мога да ги чарджа за това, но за разлика от други колеги аз съм на пазара, а те не. С това приключвам с тази тема.

P.S.
itilien, разбирам че изобщо не схващаш какво се опитвам да кажа. Не се коси, 90% от хорта не са в състояние... :)



Публикацията е редактирана (19-08-16 00:58)

Отговори на това съобщение
 Re: WTF??? Аман от икономии на дребно...
Автор: kireto_a   
Дата:   19-08-16 00:58

напълно съм съгласен с зенона, че ако си си платил за капаче трябва да го има. също така, че ако си купуваш камера, дето твърди, че е с незнам си каква си защитена, няма да е лошо да има и капаче.

но го има и обратния момент - ако има капаче, на повечето хора им е ясно, че са си платили за него. но също така им е ясно, че може да минат и без него, те в джунглата няма да снимат. и в крайна сметка и те ще се чустват прецакани, че плащат за нещо дето не ползват. и за производителя най-малкото общо кратно е да няма капачка и да я продават за стотинки. само дето те не я продават за стотинки, а за левове и то доста безумни, по-простата причина, че това вече, си е отделен продукт с отделна цена.

Отговори на това съобщение
 Re: WTF??? Аман от икономии на дребно...
Автор: ZENON   
Дата:   19-08-16 01:05

Опа, казах че прикшючвам тук, но Кирето ме подсети нещо.
Цената/загубата, която би им струвала на Сони и т.н. с тоя капак е хипотетичната цена на лоялност и удовлетвореност на клиентите им.
Може и да не точно така, но да иамш лоялен клиент е безценно.
И обратното, да имаш лоялен доставчик/партньор е безценно. Те го знаят, но се ебават. Сами погледнете А маунт, кроп системата им... Несериозно. Мятат се... Какда си уверен, че системата няма да умре след две години ако им хрумне...
Аре приключвам...

Отговори на това съобщение
 Re: WTF??? Аман от икономии на дребно...
Автор: radomarinov   
Дата:   19-08-16 01:24

Не знам за капачето на светката, ама това със сенниците при някои фирми си е жива пе.....тия[smilie23]
Например потрябвало ти нещо по-дълго за Олимпус, отиваш и даваш 660 лв за 40-150 ( пластмасов боклук, на който даже не са му загладили ръбовете от матрицата) и разбираш, че сенника се продава отделно и струва още 60 лв[smilie11]
Говоря хипотетично, не вярвам някой разумен човек да го направи, но цените в магазина са такива.
Сигма е друга бира, там обективът е със защитен калъф и сенник, показва се уважение към клиента според мен.[smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: WTF??? Аман от икономии на дребно...
Автор: goldstar   
Дата:   19-08-16 01:26

При мен единия ми имаше капаче на обувката , а другиа не.. но пък за сметка на това имаше капаче на визьора [smilie5] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: WTF??? Аман от икономии на дребно...
Автор: slyn4ogled   
Дата:   19-08-16 01:30

@ iliyanb :
Не смятам за нужно да отговарям, защото не виждам каква е връзката на въпроса ти с темата, дори за жалните 30лв - трябва ли да занимаваме форума с това???

Идеята на темата (защото освен първият ми пост има още един с малко повече въпроси...), е не да се жалваме за липсваща пластмаска, както някой спомена, а че поради факта че сме се навили вече да платим някаква доволно голяма сума, не е уважително да липсват елементарни (дори непотребни за някои) неща от комплектацията!
1000% съм сигурен, че производителя си е включил много по-голяма надценка от споменататите 0.20 или 0.90$ за нещо елементарно ... Отделно "официалните" БГ-вносители ни цакат с безумни цени - пак показах конкретни цифри... Нито предлагат по-добра поддръжка, нито повече "екстри" - ама вие си се бутате там, нали - щот са "официални"? А на тях само им остава да потриват доволно ръчички...

И за да напомня пак за нечетящите докрай - оставете капачето за светката, обектив за 1000лв идва без сенник (което май вече не е непотребна глезотия...) щото видите ли производителя решил, че тва е опционален аксесоар?!? Нищо, че струващия едва на 50% от цената му събрат си има и калъфче и сенник...
И както колегата Zenon (и не само той) каза, щом ви е кеф да ви цакат с топла бира за същите пари - стига сте плюли тези, дето си я искат студена!!!

С това си мислене българина винаги ще е в калта ... даже под нея.
Тъжно е, но явно си ни влече надолу!



Публикацията е редактирана (19-08-16 01:57)

Отговори на това съобщение
 Re: WTF??? Аман от икономии на дребно...
Автор: m.djorov   
Дата:   19-08-16 10:34

Чакай сега. Комплектацията е нещо, което производителя е решил, че трябва да съдържа даден продукт в кутията си когато го продава. Никъде няма закон или правило, да го задължава какво се включва и какво не.

Липсват неща от комплектацията значи, да пише, че го има, а то да го няма, а не че нещо, което ти си решил, че трябва да има, не е сложено.

Все едно да кажа сега - Амазон не ми дават зарядно за киндъла, само кабел и ми искат не знам си колко евра за адаптора към контакта. Различни са като продукт от капачката, но идеята е същата.

Вече въпроса с това за колко го продават е друга тема. И то точно дребните неща. Но все пак има разлика от това колко им струва да го сложат в просто найлонче в кутията с апарата, и това да направят опаковка като за магазин - найлон, дизайн на етикет, печат на същия, отделни кутии за транспорт на по-големи количества, транспортни разходи, печалба за магазина, че и той сметки има да плаща. Трупат си се, въпреки, че изглежда една смотана пластмаса. Но цената не е само за материала на пластмасата, ами и всичко друго свързано с нейното представяне като вид до крайния клиент в магазина.

И аз се чесах по галвата за цените на гумичка за визьора, че бях затрил моята, но такова е. Горе го казаха - то се предлага, ако ти трябва и смяташ цената за оправдана купуваш, ако не - не купуваш.



Публикацията е редактирана (19-08-16 10:36)

Отговори на това съобщение
 Re: WTF??? Аман от икономии на дребно...
Автор: nyamago   
Дата:   19-08-16 13:10

^ Добро напомняне от m.djorov - всъщност някъде пишеше ли, че е включена такава капачка? [smilie11]

В почти всички сайтове, както и в печатни материали, в описанието на продукта се описва и окомплектовката. Често дори се нарича "In the Box", т.е. - какво точно ще получите за парите си, да е ясно ПРЕДИ поръчката. А след поръчката, в кутията сред разните приложени хартийки (които нерядко изхвърляме без да четем), има подробно (често илюстрирано и номерирано) описание на съдържанието. При апаратите (тела с- или без обектив) това е най-често в началото на упътването за потребителя. И да не е изпратено печатно, предлага се PDF някъде и там е същото като в книжката. Официален документ е.

Та - пишеше ли някъде черно на бяло, че се включва такава капачка? Ясен отговор на този въпрос би приключил всякакви спорове. Ако го е пишело - доставчикът е безспорно ДЛЪЖЕН да го изпрати за своя сметка. Ако никъде не го пише - глупаво е да се очаква 'по подразбиране' и никой нищо не ни е длъжен.

Това важи и за сенниците, и за всичко - пише ли, че се включва? Иначе може и аз 'по подразбиране', купувайки само тяло, да очаквам да го получа окомплектовано със скъп обектив. Защото съм виждал по YouTube това тяло с такъв обектив или защото съвсем други фирми точно така окомплектоват съвсем други апарати...
= = = = = =

Горното за чисто техническия, търговско-правен казус. Давам си сметка, обаче, че много от недоволните се вълнуват за случая, когато изрично пише, че нещо НЕ Е включено. И беснеят задето се налага да го купуват отделно за неприемливи пари. Тогава най-добрият начин да накажете лошата фирма не е с писане по форумите, а като 'гласувате с портфейла си'. Просто НЕ КУПУВАТЕ основния продукт, защото не е окомплектован според очакванията ви. И без продажби, фирмата ще фалира (горката!).

Тук изведнъж става ясно, че Андрешко нищо не може да направи с недоволството си, защото българският пазар е невидимо малък на радара на световните фирми. Дори не един Зенон, а ВСИЧКИ български купувачи до един да бойкотират стоката (кога се е случвало българи да правят нещо толова единни?) - фирмата пак няма да усети ухапването от пословичната муха.

И това показва, че продължаващото масово купуване на въпросната стока НЕ Е 'български манталитет'! Прави го цял свят - безкайно по-голям и разнообразен от нас. Има по-умни и по-глупави от българите, има по-богати и по-бедни - и всички продължават да купуват. И фирмите си процъфтяват. Светът НЕ го прави от 'робска' психика (все се самоупрекваме в това), а от проста пазарна логика на търсене и предлагане.Трябва ми - не ми трябва; мога да си го позволя - не мога. Нищо робско няма в тези въпроси и отговорът е видим в обемите продажби.

Българският манталитет е съвсем друго: неудържимото желание да надхитрим някого (или цялата 'система', по възможност). И опасението нас да не ни надхитрят. Вечният страх 'да не се мина', 'да не се прецакам', 'да не се прее*а', 'да не ме прее*ат' говори за дълбоки комплекси. Вероятно има някакво фройдистко обяснение защо все нашенецът се вижда в кошмарите си наведен и как някой му го забива изотзад... Още Алеко го е описал в речевата характеристика на Бай Ганьо, а в днешния ни език е станало 'е*ат ни както си искат' и 'цакат ни с топла бира'... Доста жалко като водеща философия на нацията [smilie2]
= = = = = = =

А въпросът с отношението към клиентите и тяхната лоялност е съвсем отделен. Големите фирми имат там трески а дялане, някои - много. Бих се отплеснал (изкарвам си хляба предимно с тая тематика) - но проблемите са мнго ДАЛЕЧЕ ОТ ТАЯ ТЕМА. Който го интересува управлението на клиентските взаимоотношения като стратегическа и оперативна бизнес дисциплина, или пък проблемите на лоялността - да се обади на лични да побъбрим.

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: WTF??? Аман от икономии на дребно...
Автор: hotsnail   
Дата:   19-08-16 13:36

ZENON написа:

> Опа, казах че прикшючвам тук, но
> Кирето ме подсети нещо.
> Цената/загубата, която би им
> струвала на Сони и т.н. с тоя капак
> е хипотетичната цена на лоялност и
> удовлетвореност на клиентите им.

Точно! това дето казваш му викат маркетинг и е търсен ефект. А6000 за 1000 лева няма тия дреболии дето те кефят! А7 или А6300 за 2000 ги имат....може би не ти ама друг човек би си купил горния модел именно зарад тия дреболии. Обратно ако ги имаше в А6000, Сони щяха да си спестят 1000 лева приход от клиента дето ще ги оцени. Пък тебе зеноне и другите клиенти на А6000 Сони са ги преценили, че дирят келепира и да се не минат и са напраивли изделие дето да се не минеш......спестили са капачката, за да си мислиш, че си ги прецакал, като си купиш по-евтина от алиекспрес.....те ония в алиекспрес сигурно правят и капачките на А7 и ги давта на Сини на 1/10 от цената на дребно ама ....

Може тъпо да ти звучи, ама апарат като некс-7 бих си купил заради кутията. Такава кутия човек няма втора. Като го продавах на марвеса, нарочно го сложих в кутията му точно както го купих от сони и вниматлено го почистих - кефа е огромен да отвориш тая кутия. Голяма хубава черна с много красив надпис NEX-7 със някакъв супер изчистен шрифт. Отваряш я като сандък със злато и вътре те посреща хубава мека кърпа за бърсане на оптика с надпис Сони - супер добре напечатан, супер стилно, Вдигаш кърпата отдолу апарата, ремъка, батерията и каквото друго има са подредени на широко в едно супер меко и готино черно кадифе - все едно гледаш филм и доставят на злодея най-скъпия диамант на света. апарата седи в средата - супер красив, метален и черен. То само за това си струва да дам парите - 2750 лева едно време! А6300 и А7 сериите - с евтини оранжеви еко кутии....[smilie2]

Та прав си Сони използват тия трикове яко.

Еле ако си купиш Цайс Батис. Майко там е страшно. Ако имаш кинти повечко от необходимото, може да си купуваш Цайси, само зарад кефа да ги разопаковаш и да ги държиш в ръка, дори без да снимаш. Кутията е нещо като кутия на Епъл ама 10 пъти по-готина и скъпо изглеждаща. Затваря се с магнит - няма лепенки или такива боклуци (епъл слагат подобни гадории евтини). На самата ктуия има изобразен обектива все едно е изрязана кутията, май дори от едната страна се виждаха карантиите на обектива. Вътре един мек син дунапрен в цвета на цайс и обектива седи там в цялата си прелест. То самия Батис е произведение на изкуството - една прекрасна форма без никакви ръбове, винтове, грапавини. Просто е кеф да го пипаш. Задната капачка не е като на Сони някаква евтина и сива. Красива черна капачка в цвета на обкетива, лъскава, отново без излишни ръбове и грапавини......много неприятно много.....на кутията има някъде надпис "the moment we are working for", дето се вижда докато я отваряш...[smilie2]



Публикацията е редактирана (19-08-16 13:48)

Отговори на това съобщение
 Re: WTF??? Аман от икономии на дребно...
Автор: ZENON   
Дата:   20-08-16 00:40

hotsnail, вика му се етика. Етиката в днешно време няма допирни точки с маркетинга.
Пък ти имаш некви фетиши бе :D

Тук апологетите на "купувашкаквототипредлагамисиебимайката", забравят, че всички постижения и фундамент на бизнеса са/е в резултат на ръкостискане.
Ако това не го разбирате, значи ще плащате за да ви клатят :D

P.S.
АЗ гласувам с портфейла си. Много добре преценявам за себе си отношение ползи/цена. И всъщност не съм Андрешко, просто си ценя труда и парите. Нещо, което както казах и по-горе се осъзнава от 10% от мат'ряла.

Отговори на това съобщение
 Re: WTF??? Аман от икономии на дребно...
Автор: nyamago   
Дата:   20-08-16 01:59

> Тук апологетите на "купувашкаквототипредлагамисиебимайката"

Напротив, аз съм твърд апологет на'НЕкупувашкаквотонетихаресва'- но някой не чете какво пиша. Псувните са само твои, нито продавачите на нехаресвани стоки са ги казали някому, нито аз.

Всъщост 'купувашкаквототидавамитъйнататък' е определено и единствено от същото онова време и общество, от което е и вкоренената вяра, че нещата 'ни се полагат', че някой ни е длъжен, че индустрията 'задоволява потребностите на населението' - на всички по равно. И че справедливост и равенство са синоними.

> забравят, че всички постижения и фундамент на бизнеса са/е в резултат на ръкостискане.

Именно! Няма ръкостискане - няма бизнес / сделка (Това нарекохме гласуване с портфейла и, виждам, си го разбрал). Стиснеш ли, обаче, отсрещната ръка - си се съгласил на условията на другата страна. И пост-фактум да оспорваш тези условия и да злословиш по адрес на страната, чиято ръка си стиснал - е пе*ераско поведение.


> Ако това не го разбирате, значи ще плащате за да ви клатят

Отново комплексарския страх да не те клати някой. Нямам представа откъде произлиза у нашия народ, но е патологичен. Нормалните хора живеят и взаимодейстат с обкръжението без такъв страх.

Отговори на това съобщение
 Re: WTF??? Аман от икономии на дребно...
Автор: ZENON   
Дата:   20-08-16 16:55

nyamago, щях да се смея ако се шегуваш, но ти си напълно сериозен.
Пазарувай със здравв.

Отговори на това съобщение
 Re: WTF??? Аман от икономии на дребно...
Автор: nyamago   
Дата:   20-08-16 18:33

По-сериозен рядко съм бил.

А пазаруването не ми е смисъл на живота и не изпълва много от земните ми дни. Но всичко гледам да правя със здраве. (И със здравв, ако пък ти се / или не се / шегуваш, а не си натиснал по грешка съседен клавиш).
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: WTF??? Аман от икономии на дребно...
Автор: JXT   
Дата:   22-08-16 16:37

А знаете ли, че като си купиш принтер и обикновено не ти дават кабелче за връзка към компа!?
А като си купиш монитор ти дават само най-тъпия VGA кабел, а не ти слагат в комплекта DVI и HDMI кабели?

Отговори на това съобщение
 Re: WTF??? Аман от икономии на дребно...
Автор: ZENON   
Дата:   22-08-16 17:37

nyamago,
от телефон е така понякога.
Между другото ходи виж французи, поляци и т.н. бели хора какво правят за парите си.
Само у нас е тоя бабитлък/ташкарлък - виж ме колко съм ларж.
И в този ред на мисли мен не ме е шубе някой да не ме изклати, бесен съм, че всеки преглъща и си трае като мишка в трици. А когато някой скокне, че ни клатят, все ще се намери някой/някои дето ще го хванат за краката и обратно в казана.
Не виждам някога да се оправим с такъв манталитет.



Публикацията е редактирана (22-08-16 19:40)

Отговори на това съобщение
 Re: WTF??? Аман от икономии на дребно...
Автор: dimidumi   
Дата:   22-08-16 17:43

ZENON [smilie24]

...ами такива са цървулите по тези географски ширини, имаше една песен, лека фолклорна закачка, там се загатва за богатата българска "душевност" ..."Тез червени домати"...[smilie5] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: WTF??? Аман от икономии на дребно...
Автор: itilien   
Дата:   22-08-16 17:49

"Между другото ходи виж французи, пляци и т.н. бели хора какво правят за парите си.
Само у нас е тоя бабитлък/ташкарлък - виж ме колко съм ларж.
И в този ред на мисли мен не ме е шубе някой да не ме изклати, бесен съм, че всеки преглъща и си трае като мишка в трици. А когато някой скокне, че ни клатят, все ще се намери някой/някои дето ще го хванат за краката и обретно в казана."


Дет се вика, тия никони без капачки и сенници, и сонита, които са по-малко от 3 пъти по-добри от предните само нашенци ги купуват, а французи, поляци и т.н. бели хора не ги бутват даже.



Публикацията е редактирана (22-08-16 18:34)

Отговори на това съобщение
 Re: WTF??? Аман от икономии на дребно...
Автор: Rand   
Дата:   22-08-16 18:19

А nyamago специално си поръчва техника от България за да се прекара с лоша окомплектовка, че в Англия апаратите вървят комплект с моделка и Range Rover, с който да я водиш на фото-сесии из природата.

Отговори на това съобщение
 Re: WTF??? Аман от икономии на дребно...
Автор: nyamago   
Дата:   22-08-16 18:34

За мен спорът (ако изобщо е имало такъв) е приключен. Аз съм убеден, набеден и победен. И се изнизвам безславно от тая стая, защото няма смисъл.

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: WTF??? Аман от икономии на дребно...
Автор: ZENON   
Дата:   22-08-16 19:40

Аз нямам представа кой от къде купува. Коментирам тарикатлъка на дребно на уж сериозни фирми и отражението му в народопсихологията българска.
Един поглед на темата е достатъчен.

Освен това, след като убедих nyamago, че сите фирми са тарикати, отивам да жулна една бира за мен си и една за него [smilie5]
[beer]

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »