Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Вдъхновение
Автор: virosh   
Дата:   09-08-16 11:55

От почти година на мен нещо ми бяга по тъча въпросното вдъхновение и поради тази причина и не съм снимал много. Имам чувството че съм попаднал в етап на така нареченият "творчески блокаж".

В момента аз лично се опитвам да го реша като отново започнах да снимам на филм, да търся интересни идеи за реализация в разни други сайтове, и не на последно място - четене на книги (свързани и несвързани с фотографията). Ходих и на един доста приятен уъркшоп където се запознах с нови хора...
За съжаление нещо не ми се получава. Идеите и вдъхновението така и не идват, та затова е и тази тема.

А вие от къде черпите вдъхновение и как се справяте ако сте блокирали творчески?


Отговори на това съобщение
 Re: Вдъхновение
Автор: rimohit   
Дата:   09-08-16 11:57

Как разбра , че не ти се получава ?

Отговори на това съобщение
 Re: Вдъхновение
Автор: realnoncho   
Дата:   09-08-16 11:59

Аз лесно се справям - не снимам на сила и снимам доста различни по стил неща [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Вдъхновение
Автор: virosh   
Дата:   09-08-16 12:05

@rimohit, идеите ги няма.[smilie2]

Нончо, това ясно. И аз не снимам насила а напоследък се опитвам и да пробвам и различни стилове. Но както написах и по-горе - без идея не ми се получава...

Излизам с камерата и не мога да "видя" кадър който да си заслужава. Щракам тук таме някой но като се прибера и ги погледна - нито един не става за нищо.

Отговори на това съобщение
 Re: Вдъхновение
Автор: БОБИ-ЛЪВЧЕТО   
Дата:   09-08-16 12:13

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Вдъхновение
Автор: lamerko   
Дата:   09-08-16 12:13

:(

Отговори на това съобщение
 Re: Вдъхновение
Автор: EvaJor   
Дата:   09-08-16 12:35

https://www.book.store.bg/p114759/50-foto-proekta-lij-frost.html



https://www.book.store.bg/p1079/rechnik-na-simvolite-hans-biderman.html



Евентуално.


Отговори на това съобщение
 Re: Вдъхновение
Автор: Nikolas666   
Дата:   09-08-16 12:46

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Вдъхновение
Автор: batsali   
Дата:   09-08-16 13:00

Гледай чужди творби, опитай се да копираш каквото ти хареса. Постави си ограничения. Снимай само с един обектив, само с един филм или само определени субекти.

Някой път просто не е време за фотография. Такъв е живота. [beer]



Публикацията е редактирана (09-08-16 13:01)

Отговори на това съобщение
 Re: Вдъхновение
Автор: мара   
Дата:   09-08-16 13:19

колкото повече - толкова повече, рекъл мечо пух.
снимам по работа, много рядко за кеф, но работата ми е да покажа по най-добрия начин това, което сме направили за кеф.
понякога виждам по нещо случайно и отчитам, че става прекрасен кадър...е, да, ама най-често съм без апарат :)
но все пак понякога съм С апарат :)
имам купища прекрасни снимки, които си викам, че все някой ден ще покажа, ама ме мързи.
[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Вдъхновение
Автор: smilen_k   
Дата:   09-08-16 13:24

Спокойно,ще ти мине.И аз бях така, даже и семейни снимки на децата не ми се правиха,снимах ей така само с телефона да има нещо за спомен.Апарата не го бях вадил сигурно повече от година,но всичко си дойде на мястото.Хората казват "Апетита идва с яденето", тоест контактувай повече с фотографи,гледай снимки, клипчета, прочети някоя книжка и така [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Вдъхновение
Автор: victory13   
Дата:   09-08-16 13:25

аз нямам купища... но пак ме мързи [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Вдъхновение
Автор: BXMarkov   
Дата:   09-08-16 13:39

Това е едно от гадните неща,които могат да се случат на човек запален и занимавал се с фотография. По мои наблюдения се случва дори и на хора,които си изкарват прехраната с това, но в повечето случаи те не могат да си позволят почивка и стискат зъби. Имаш нужда от пауза, а колко ще е дълга никой не знае. Приеми,че вдъхновението не зависи от желанието и не можеш да го предизвикаш каквото и да правиш. Остави нещата на самотек, всичко ще се оправи. При мен същото се случи 1995 г. престанах изобщо, зарязах техниката, снимах с някакво желание само за семейния албум, с лентов сапунер и то само защото на снимките са хора които обичам и за спомен от пътувания. Така, та чак до 2003 г. И странно, един ден видях една фотография в нета, нищо особено, не шедьовър, но нещо се задвижи в мен и за един-два месеца се върнах на "нормално" положение [smile] Дано не ми се случва пак!

Отговори на това съобщение
 Re: Вдъхновение
Автор: virosh   
Дата:   09-08-16 13:55

В момента съм се хванал да чета "The Camera", "The Negative" и "The Print" на Ансел Адамс като съм стигнал до втората книга.
Доста интересно четиво което последните няколко седмици ме кара да мисля малко по-иначе когато съм навън с филмовото тяло.
Определно помага мъничко.

Отговори на това съобщение
 Re: Вдъхновение
Автор: itilien   
Дата:   09-08-16 14:02

И при мен има нещо такова, но е по-скоро насочено към въпроса има ли смисъл да снимам това, което снимам. В момента се колебая дали да не прескоча пак до Патагония през ноември, но като се замисля, колко са снимани и преснимани местата, започвам да се съмнявам в смисъла на ходенето и харченето на парите :)

Отговори на това съобщение
 Re: Вдъхновение
Автор: Nikolas666   
Дата:   09-08-16 14:06

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Вдъхновение
Автор: itilien   
Дата:   09-08-16 14:13

"Винаги има смисъл да си на такова магично място"

Това е така, спор няма. Но много зависи и от човека. Примерно аз на каквото и място да съм, ако няма добри условия за снимане цялото ми настроение се скапва. Случвало ми се е примерно да има дълга поредица от слънчеви дни, в които направо подивявам. Вложил съм сума пари и усилия да отида на мястото, а дните минават без да имам възможност да направя дори една смислена снимка. В такива моменти изобщо не ми е кеф да съм на даденото място, колкото и яко да е.

Само като ходя по нашите планини не ми пука особено за условията - ако даде времето добре, ако не - здраве да е. Мога да ида по всяко време пак, защото не коства нито особени усилия, нито много средства.

Отговори на това съобщение
 Re: Вдъхновение
Автор: Nikolas666   
Дата:   09-08-16 14:17

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Вдъхновение
Автор: rimohit   
Дата:   09-08-16 14:21

Че той живота да не е само снимане и фотография. Разширете си кръгозора и интерести си и му се радвайте (на живота) .Гребете с пълни шепи. Останалото ще дойде само.[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Вдъхновение
Автор: smilen_k   
Дата:   09-08-16 14:24

BXMarkov [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Вдъхновение
Автор: realnoncho   
Дата:   09-08-16 14:28

rimohit [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Вдъхновение
Автор: virosh   
Дата:   23-08-16 16:41

И приключихме с фотографията за известно време.
Напоследък се чувствам толкова празен че дори само като гледам как техниката събира прах и ми става още по-гадно. Затова и всичко отиде в базара.

Някой хубав ден, пак!

Отговори на това съобщение
 Re: Вдъхновение
Автор: Denis_Radikov   
Дата:   23-08-16 17:18

https://www.youtube.com/watch?v=2Bb0k9HgQxc

Отговори на това съобщение
 Re: Вдъхновение
Автор: geokar   
Дата:   23-08-16 17:22

Кофти работа. Най-вече защото снимането за мнозина от нас е начин да се радваш на живота, да откриваш "невидимото" и да го вземаш и споделяш, бе въобще да си правиш от делника приключение. И като ти се отнеме, се чувстваш празен. Знам го по себе си, защото и аз съм в буркана... Това лято срещнах една стара позната и тя за малко не припадна от удивление, когато реших да я снимам... с телефонче. Не можа да ме познае. Ми така си е, човек остарява. Преди много години дядо ми ме съветваше в такива моменти насила да се захващам с работи, за които знам, че нямат ниакъв смисъл - като терапия. То и фотографията няма никакъв смисъл де... Утре имам почивен ден и смятам отново след поне 15 години да проявявам чернобели филми. Знам ли, може да помогне...

Отговори на това съобщение
 Re: Вдъхновение
Автор: for_real   
Дата:   23-08-16 17:35

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Вдъхновение
Автор: lili84   
Дата:   23-08-16 17:43

Намери си приятлече за снимки т.е. човек с който да излизате някъде и повреме на разходка да снимате разни неща..Мога да ти дам една идея защо не пробваш да създаваш сцени от книгите които четеш или по картини.Направи си ги така както изглеждат в твоето съзнание и усещане..Дано да съм ти била полезна..


Отговори на това съобщение
 Re: Вдъхновение
Автор: realnoncho   
Дата:   23-08-16 17:49

Трябва да има повече фотосбирки за поддържане на бодър дух, добро настроение и интересни идеи [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Вдъхновение
Автор: nyamago   
Дата:   23-08-16 18:21

Непознато усещане. Може би защото нещо може да се загуби само ако си го имал (пък аз може да съм го нямал, никога?) Така или иначе, щракам си с телефон, с апарат, както попадне и не се вълнувам дали резултатите струват нещо. За мен ценно е преживяването когато съм погледнал сцената/обекта и съм помислил да щракна. Това ми е предостатъчно да не се чувствам никога празен и нещастен.

После като бонус идва известен кеф в 'проявяването на негативите' (обработка на телефон или на компютър), но когато нямам време за това или (признат грях) ме мързи със седмици - нищо не се губи от вече преживяното когато съм снимал.

И най-после идва гъдела за егото (всички сме простосмъртни земни нищожества) ако някой ти хареса нещо. Но и без това пък съвсем може, не е въпрос на живот и смърт (за някои изглежда като да е?)...

Хум-хау (кому как) [smilie8]
[beer]



Публикацията е редактирана (24-08-16 11:23)

Отговори на това съобщение
 Re: Вдъхновение
Автор: bogdanov   
Дата:   23-08-16 19:11

Готина тема и шантав автор!
melkor, че ти постоянно го търсиш бре:) разгледах профила ти. Обмузен си за олимпиада. Трябва ти не муза а среда! Замисли се за дуенде-то, то не служи на музите... те не са му нужни. Изкуство заради самото изкуство. Както Марчето по-горе прошепна... "колкото повече-толкова повече". Влюби се в процеса, защото той винаги ще те изненадва! С негова помощ всички музи ти стават робини. Заповядваш им, играеш си с тях... Те музите не са много интелигентни. Научи се да ги примамваш, примерно със салам. Или краставица...или каквото имаш. Но помни : Искашли муза веган-предлагай краставица, за хищна муза - салам. Романтична муза - цвете или вятър (може и мъгла).


Отговори на това съобщение
 Re: Вдъхновение
Автор: virosh   
Дата:   24-08-16 09:07

Благодаря ви за хубавите думи приятели!
Все пак реших да си оставя филмовите камери така че каузата не е напълно загубена. Тях просто сърце не ми дава да ги продам.
Просто ще отнеме известно време преди да започна да снимам отново.

Отговори на това съобщение
 Re: Вдъхновение
Автор: nyamago   
Дата:   24-08-16 11:27

> Просто ще отнеме известно време преди да започна да снимам отново.

Не мисля, че ще е дълго ; ) Желая ти нови вълнения с действителността, въображението, светлината - и с камера в ръце.
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Вдъхновение
Автор: kvakioh   
Дата:   24-08-16 11:31

Всеки ден мога да изкарам 1 или 1000 кадъра, в зависимост от каквото се случва. Не излизам без камера (телефонът не го броя и даже признавам). На лента, дигитално, все се получава.
Някакси успявам аз лично дори на 10 метра радиус в определени моменти да намеря обекти или нещо интересно за снимане. Естествено, като има път, дълъг или къс, винаги има с какво човек да се заеме да заснеме. Малки проектчета, така ги наричам. Примерно утре ще снимам на лента дневно с ND1000 филтър и стъкла за заваряване, защото имам 10-12 кадъра останали от 36.

Отговори на това съобщение
 Re: Вдъхновение
Автор: mitpis   
Дата:   24-08-16 13:55

Според мен слушането на музика, четенето на поезия, хубавият филм са предпоставка на човек да му дойдат някои интересни идеи, които би могъл да реализира.
Пък и фотографията е само едно запълване на бели пространства, какво пък толкоз...?
От tabula rasa сме тръгнали и в края май пак до нея ще стигнем...



Публикацията е редактирана (24-08-16 14:05)

Отговори на това съобщение
 Re: Вдъхновение
Автор: BXMarkov   
Дата:   24-08-16 14:14

mitpis - "От tabula rasa сме тръгнали и в края май пак до нея ще стигнем..."

Със 100% сигурност, но междувременно е интересното [smile]

melkor, в крайна сметка "Старата любов,ръжда не хваща", рано или късно ще паднеш отново във властта и.[smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Вдъхновение
Автор: ikar111   
Дата:   24-08-16 22:33

Понеже до скоро бях отдадена само на пейзажите, мога да кажа, че за този жанр по-важна роля играе метеорологичната обстановка, отколкото вдъхновението :) Макар и от скоро имам и друга страст-сватбената фотография.Всъщност желанието да снимам хора никога не ми е липсвало, но всеки път в съзнанието ми изникваше съображението, че за да публикувам заснет човек трябва по закон да имам неговото писмено съгласие и бля, бля...подобни, та сега на сватбите мога спокойно да си ги снимам колкото искам :) Относно вдъхновението, то усетих за първи път как ме напусна желанието да снимам точно часове преди старта на една сватба. За щастие бях втори фотограф и това, че цялата отговорност не е на плещите ми беше благодат в този момент. Ситуацията беше следната: Сватба на родопска поляна в частност с автентичните ритуали и след това светските. Начало на снимането в 13ч. В 8 сутринта отивам аз на поляната да се наснимам спокойно на детайли. Имам предвид с пълзенето и прочие, което пред гостите трудно щеше да ми се получи. В 8 и 30 майка ми от село звъни, че е ухапана от стършел и да питам гугъла какво да прави. 40 минути после не можах да се свържа с нея да и кажа, че някой трябва да я закара до града за инжекция. Притисних се естествено и отчасти художествения ми поглед доста се изпари. В 10 и 30 позвънява съпругът ми,за да ми съобщи, че свекърва ми е починала през ноща! А сега де! Някъде по родопските ливади съм и нито мога да зарежа ангажимента, нито пък има с какво да си тръгна и най-вече гадното е , че ме обзе чувството, че мястото ми не е там. Ей така в този момент ама никак не ми беше до снимане! Казах на основния фотограф, че ще ми е трудно да се концентрирам, за което съжалявам и, че ще се постарая да изпълня ангажимента си, но ми беше супер гадно.Започна и сватбата. Снимам аз и насред веселбата мисля и за онези неизбежни кофти неща, позволих си да провеждам телефонни разговори съобразявайки се да не използвам нито една скръбна думичка за да не разбере никой наоколо за какво иде реч.ОБАЧЕ, да ме прощава Бог се улових в моменти, в които бях безкрайно усмихната зад апарата, улових се в моменти, в които нищо друго не съществуваше освен щастието на младоженците и моето желание да го уловя. Тогава със сигурност осъзнах, че снимането ме потапя в щастие! Сигурно щях да снимам по-художествено при други обстоятелства, но за себе си поне се уверих, че снимането е способно да ме изстреля в друга орбита, а там е щастие и кеф!



Публикацията е редактирана (24-08-16 22:36)

Отговори на това съобщение
 Re: Вдъхновение
Автор: crownmaker   
Дата:   24-08-16 22:53

Този екземпляр се определя като,цитирам го
'Пълен шматьо!'Какво е това съчуствие,какви бяха тия подсказки за вдъхновение...може просто да се е напушил,а може и да е готин,но просто да се е напил.Вдъхновението му,ако е избягало,какво губи форума..не смея да помисля глобално[smilie18]
[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Вдъхновение
Автор: shamelessEyes   
Дата:   24-08-16 23:38

Двама вдъхновени влезнали в едно заведение, после охраната не ги пуснали да си тръгнат.

crownmaker, тук нещо не е наред [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Вдъхновение
Автор: abrazio   
Дата:   25-08-16 00:42

https://www.youtube.com/watch?v=4KEon8DMGzE [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Вдъхновение
Автор: shamelessEyes   
Дата:   26-08-16 00:51

https://www.youtube.com/watch?v=x2A21Ny9rPY
[smile]

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »