Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Инфраред
Автор: StraightEse   
Дата:   27-07-16 19:58

Здравейте, имам едно питане. Има ли в България място, където може да се модифицира фотоапарат да снима инфраред?

Отговори на това съобщение
 Re: Инфраред
Автор: asahi   
Дата:   27-07-16 20:00

Не всеки фотоапарат може да се модифицира. Въпросът ти няма конкретен отговор.

Отговори на това съобщение
 Re: Инфраред
Автор: Mantano   
Дата:   27-07-16 20:04

Най-лесният начин една Sigma SD14 за 200-250лв. и си ти :)

http://www.popphoto.com/how-to/2008/12/camera-hack-capture-invisible-light-your-sigma-sd14



Отговори на това съобщение
 Re: Инфраред
Автор: StraightEse   
Дата:   27-07-16 20:04

Въпросът ми е има ли къде. След това ще видя дали някой от апаратите ми може или да мисля друг вариант. Принципно идеята ми е засега да преправя един g16, който ми стои неизползваем.

Отговори на това съобщение
 Re: Инфраред
Автор: Argo   
Дата:   27-07-16 20:08

Грабвай отверките и давай...
поне аз така направих [smilie21]
ето тук пък има картинки степ бай степ
http://www.astrosurf.com/~buil/d70/ircut.htm



https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/tvex7940.JPG


https://photo-forum.net/static/forum/2016-07/jixx5214.JPG


http://www.astrosurf.com/~buil/d70/proced2_2.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Инфраред
Автор: StraightEse   
Дата:   27-07-16 20:08

Mantano, мерси, ще поразгледам.

Отговори на това съобщение
 Re: Инфраред
Автор: Mantano   
Дата:   27-07-16 20:10

Канончето също става, има доста уроци в нета как да си го направиш сам. Аз бих опитал - ето тук има снимка по снимка как става:

тук


Има и доста клипчета в youtube.


Отговори на това съобщение
 Re: Инфраред
Автор: kvakioh   
Дата:   27-07-16 20:37

Всеки дигитален апарат нов или стар, със сменяеми обективи, най-вече DSLR може да се модифицира, но не и в БГ.
Иначе най-лесно с филтри се получава. Такива за пред обектива.

Отговори на това съобщение
 Re: Инфраред
Автор: StraightEse   
Дата:   27-07-16 21:03

Имам hoya r72, но с филтър няма как да избегнеш дългата експонация, а ми се иска да имам избор :)

Отговори на това съобщение
 Re: Инфраред
Автор: mihalo   
Дата:   28-07-16 04:12

StraightEse, конкретно на въпроса ти: В България никой не предлага такава услуга, то и по света възможностите се броят на пръсти, https://www.lifepixel.com/
и не ги помня другите...

Може да ти е полезна една предишна тема - Покажете инфрачервени снимки


Отговори на това съобщение
 Re: Инфраред
Автор: crownmaker   
Дата:   28-07-16 16:37

Има,има!ФОТО ПРИНТ ЕКСПРЕС - гр. София. бул. Тотлебен 2А, Руски паметник - до МВР болница,търсиш Пепи.

Отговори на това съобщение
 Re: Инфраред
Автор: mihalo   
Дата:   29-07-16 03:01

crownmaker това е чудесна новина, благодаря за нея! Ще отида да говоря с човека, имам един DSLR за жертване. [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Инфраред
Автор: raffito   
Дата:   29-07-16 15:38

Има един старичьк модел на Sony-717,който снима страхотно инфраред.[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Инфраред
Автор: StraightEse   
Дата:   30-07-16 08:58

crownmaker, благодаря. Тези дни ще ги видя.

Отговори на това съобщение
 Re: Инфраред
Автор: terminator   
Дата:   04-08-16 22:37

Не искам да се хваля, но разгледай из профила ми. Всичко що изглежда ч/б е IR снимано със Sony F-717.

Отговори на това съобщение
 Re: Инфраред
Автор: mihalo   
Дата:   05-08-16 03:14

terminator [smilie24] [cool]


Отговори на това съобщение
 Re: Инфраред
Автор: joyride   
Дата:   05-08-16 08:22

Виж и в моя профил - с преработен (в БГ) NEX-F3 са снимани.

Отговори на това съобщение
 Re: Инфраред
Автор: anjsan   
Дата:   05-08-16 08:58

Старите Сонита снимат в инфрачервено , ама не може да се управлява почти нищо - апарата сам си прави автоматични настройки на време и диафрагма . освен това те не са преправени , а си имат режим "нощно виждане" ...

joyride къде ти го преправиха твоя апарат?

Отговори на това съобщение
 Re: Инфраред
Автор: joyride   
Дата:   05-08-16 19:18

В Стемарк - официалният сервиз на Сони за Алфите. Доволен съм, защото си му работи АФ, на практика е неразличим от нормален фотоапарат като употреба.


Отговори на това съобщение
 Re: Инфраред
Автор: codcdbp   
Дата:   06-08-16 01:10

Преди два дни махнах филтъра на един 400D.
Сега остава да му намеря батерия и ИЧ филтър. [smilie5]
Не е работа за всеки ;)



Публикацията е редактирана (06-08-16 01:10)

Отговори на това съобщение
 Re: Инфраред
Автор: mihalo   
Дата:   06-08-16 02:28

joyride Това е чудесна новина! К`ви пари ти струваше конверсията?

anjsan Напълно вярно, моделите DSC-F707, DSC-F717, DSC-F828, DSC-V1, DSC-V3, а имаше ня`кви DSC-Н, имат "nightshot" режжим, който е ограничен до макс 1/60та скорост и винаги напълно отворена диафрагма и за снимки през деня трябват допълнителни ND филтри. Не ме устройва и затова преправям 707 и 717, ама с променлив успех, на 717 (и V1 също) CCD матриците им умират внезапно поради производствен дефект, а на новите матрици няма как да им "мапнеш" дефектните пиксели без съответната апаратура! Накрая всичко излиза въпрос на късмет [smile]
А `що съм ти пропуснал профила, не знам [smilie10] [smilie24]

codcdbp Я разкажи по-подробно! К`ви си ги наумил? [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Инфраред
Автор: codcdbp   
Дата:   06-08-16 08:55

Нищо особено не съм наумил, освен да видя какво би се получило без ИЧ филтър.
Тялото и без това даваше някакви артефакти, та ще видим.

Отговори на това съобщение
 Re: Инфраред
Автор: sveto92   
Дата:   07-08-16 11:31

Вероятно и Пламен от София може да го прави това нещо

Отговори на това съобщение
 Re: Инфраред
Автор: anjsan   
Дата:   07-08-16 15:16

Кой е този Пламен от София ся , а ?
Моля , давайте по-точни данни за майсторите и сервизите , че така само със слухове и недомлъвки е леко дразнаещо ... Отидох при еди койси , направи ми това и това , струва толкоз . За да се знае къде , как ... при желание за преработка .

Отговори на това съобщение
 Re: Инфраред
Автор: codcdbp   
Дата:   09-08-16 13:12

Теорията е такава:
Модифицира се тялото т.е. премахва се неговият ИЧ филтър пред сензора.
В нета забелязах, че слагат друг филтър на негово място, други хора слагат просто стъкло, а аз както трети - нищо не сложих.

След това се използва ИЧ филтър на обектива по твой вкус и гледаш резултати.[smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Инфраред
Автор: Argo   
Дата:   09-08-16 19:30

codcdbp Да, но трябва да имаш филтри за всичките обективи, и ако са от качествените, сумата нараства. Аз сложих филтър пред матрицата, и си снимам с всички обективи [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Инфраред
Автор: codcdbp   
Дата:   13-08-16 22:32

Argo, предишният пост го написах, с идеята, че реално, липсата на филтър не изкривява изображението по някакъв начин на теория.
Колкото до филтрите - всичките ми обективи за цифрака ми са с една резба отпред :)

Отговори на това съобщение
 Re: Инфраред
Автор: terminator   
Дата:   16-08-16 18:56

И за всеки твой обектив ще му вземеш и съответния по размер IR филтър? Леко скъпо идва, освен ако всичките ти обективи не са с един и същ диаметър отпред.

Отговори на това съобщение
 Re: Инфраред
Автор: Nazarov   
Дата:   17-08-16 01:21

Но пък предимството на това филтърът да е пред обектива е, че може да се сменят различни филтри за различни области от спектъра. Тоест, едно пълноспектърно модифицирано тяло става за всички видове фотография: видима, ИЧ, УВ, астро и т.н.

При пълноспектърната модификация, на мястото на премахнатия UV/IR Stop филтър се поставя специално прозрачно стъкло, което е пропускливо за всички спектрални области. В противен случай, обикновено се губи възможността за фокусиране на безкрайност.

Отговори на това съобщение
 Re: Инфраред
Автор: anjsan   
Дата:   17-08-16 08:53

То за инфрачервена фотография се ползва някой широк обектив обикновено за природни или градски пейзажи . Диаметъра е голям и филтъра може да се ползва на други обективи дори и само със ръчно придържане . Така , че не се ползват толкова много обективи и не е фатално ; още има си и намаляващи/увеличаващи резбови пръстени.... Аз също бих искал да имам преработен пълноспектърен апарат , не ми пречи да сменям обективи и филтри . Имам само един китайски ИЧ филтър 72мм и един,два самоделни по-малки . Това не ми е пречело никак - просто подбирам подходящ апарат или обектив . Ограничава ме самия апарат (примерно Сони Н-50), понеже той не е направен оригинално да се ползва за такава фотография и няма ръчни настройки при нощно виждане .
Досега , обаче нямаше майстори или сервизи у нас , които да ги правят тия преработки ; само тип направи си сам . Чудесни са новините , които споделяте тук .[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Инфраред
Автор: Nazarov   
Дата:   17-08-16 10:08

Евтините китайски филтри имат ужасно оптично качество, което напълно обезсмисля използването им. Моите впечатления са, че най евтините филтри, които има смисъл да се купуват, са на Hoya и Kolari Vision.

Отговори на това съобщение
 Re: Инфраред
Автор: terminator   
Дата:   17-08-16 21:33

То ако можеше всички апарати щяха да ги правят фабрично без никакви филтри пред ССД матрицата. Мисля не е само заради загубата на фокус на безкрайност. На първо място този филтър играе защитна роля (от прашинки и механичми повреди по/на матрицата). На второ място колкото повече филтри има отпред завити, вероятността на влязат в ъглите на кадъра е доста голяма. Аз примерно като завия три филтъра един върху друг и се появява видимо потъмняване в ъглите.
Отделно ако наистина са китайски филтрите става такова мазало, че не е работа. Реално на обектив с що годе читави лещи да му се слагат най-прости стъкла отпред е нераузмно и води до влошаване на качеството на целия кадър. Не коментирам изобщо факта да се държи с ръка филтър пред обектива и да се разчита на свестен кадър.
Ами оптичната стабилизация (ако се ползва) ... тя ще успее ли да компенсира трептенето на още една ръка, дори и да е на статив апарата? За експеримент става, но за редовно полвзане ... съмнява ме.
Има и друг момент, не всички обективи са подходящи за IR фотография поради проявата на т.нар. "hot spot" ефект при доста от тях, изразяващ се появата на паразитна в ярко бяла точка или петно дори в центъра на кадъра. Все пак обективите са изчислени и с изчистени "ефекти" за видимия спектър, не за целия такъв включая "микро" вълните, IR, видимия, UV, та до "гама" лъчението.
Според мен е по удачно човек да се оборудва с няколко фотоапарата, всеки "пригоден" за съответния спектър и да си снима без притеснения и изненади в резултата.
Та така де, просто споделям моето мнение по въпроса, може на накой да му е полезно.

Отговори на това съобщение
 Re: Инфраред
Автор: Nazarov   
Дата:   17-08-16 23:29

> На първо място този филтър играе защитна роля (от прашинки и механичми повреди по/на матрицата).

Това не е така. Матрицата заедно с филтъра са херметически затворени зад прозрачно стъкло, което представлява пиезо-кристална прахочистачка. Сваля се прахочистачката и след отстраняване/замяна на филтъра се монтира обратно.

> Според мен е по удачно човек да се оборудва с няколко фотоапарата, всеки "пригоден" за съответния спектър и да си снима без притеснения и изненади в резултата.

Съгласен съм. Съвсем удачно е да бях милионер, но пусто не би. :)

Отговори на това съобщение
 Re: Инфраред
Автор: terminator   
Дата:   20-08-16 21:21

> Това не е така. Матрицата заедно с филтъра са херметически затворени зад прозрачно стъкло, което представлява пиезо-кристална прахочистачка. Сваля се прахочистачката и след отстраняване/замяна на филтъра се монтира обратно.

Мисля че такива пиезокристални "чистачки" има в по-новите модели матрици и то не във всяка. На по-старите модели, за които човек не му е толкова свидно да модифицира, едва ли са с такова чудо.
Така си мисля аз де, може и да греша.

> Съгласен съм. Съвсем удачно е да бях милионер, но пусто не би. :)

Значи сега излезе че съм милионер :) Имам Sony F717 с което снимам (по-скоро снимах) основно IR и други апарати за традиционни кадри.

Отговори на това съобщение
 Re: Инфраред
Автор: Neuromancer   
Дата:   24-08-16 00:30

написа:


> Това не е така. Матрицата заедно с
> филтъра са херметически затворени
> зад прозрачно стъкло, което
> представлява пиезо-кристална
> прахочистачка. Сваля се
> прахочистачката и след
> отстраняване/замяна на филтъра се
> монтира обратно.


Не мисля, че има 2 стъкла едно върху друго там (ИЧ филтъра и още едно). По-скоро е само ИЧ филтъра, който представлява това стъкло, което имаш предвид

Отговори на това съобщение
 Re: Инфраред
Автор: Nazarov   
Дата:   24-08-16 09:25

> Не мисля, че има 2 стъкла едно върху друго там (ИЧ филтъра и още едно).

Разбира се, човек може да си мисли каквото си иска. [smile]

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »