Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Nikon D5 в DXO ???
Автор: Saxon   
Дата:   26-05-16 00:03

Странен резултат !

Излиза че на високо ИСО, DXO му дават много ниска оценка като се има предвид, че взимат съвкупността от цвят, динамика и шум, резултатът е по-нисък от този на D3s, D4, D4s , както и на 750 , 610 , 800, 810 и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D5 в DXO ???
Автор: Saxon   
Дата:   26-05-16 00:11

Май излиза, че леко лъжат в реалните стойности на исото[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D5 в DXO ???
Автор: Dimitar.Tzankov   
Дата:   26-05-16 00:36

То и при D7200 и D750 реалното ISO е със около половин стъпка по-ниско от това което дава апарата (примерно ISO 100 е реално ISO 75 и т.н.)

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D5 в DXO ???
Автор: colorphoto   
Дата:   26-05-16 00:36

Потвърждават се първите отзиви.

Таман оправят нещо и развалят друго.

В този сегмент Канон лидира и ще лидира,дали е случайно?!



Публикацията е редактирана (26-05-16 03:47)

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D5 в DXO ???
Автор: GZS   
Дата:   26-05-16 00:42

Някой може ли да обясни разбираемо, на един лаик/аматьор, какво означава по ниско исо от реалното - какви предимства има като реклама, и съответно какви недостатъци за потребителя носи? В смисъл какво ние губим и какво те/производителите печелят? Ако може и технически/физически да го обясните ще съм много благодарен. Предварително благодаря за отделеното време!

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D5 в DXO ???
Автор: lamerko   
Дата:   26-05-16 00:43

Ама вие наистина ли се хващате за тия маркетингови трикове като "up to ISO 3,280,000"? [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D5 в DXO ???
Автор: GZS   
Дата:   26-05-16 00:50

Аз се обърках вече?!?! От първите постове разбрах че е рекламен трик това че посочваш 100 исо а всъщност е 75, и един вид потребителя губи. Но от нищожното ми познание - това където съм чел и гледал знам че по-ниското исо дава повече острота и по-малко шум (дори си мисля че, става въпрос най-вече за шума), та за това зададох въпроса си. И все пак лошо или хубаво е това че исото е по-ниско от представеното?

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D5 в DXO ???
Автор: Saxon   
Дата:   26-05-16 00:54

В смисъл, че казват "имаме нисък шум на 12800исо" но реално не е 12800, а 8000, или пък се оказва че 102000 им е 57000 - това еиждам от измерванията на ДХО.
И дават при 30ДБ по-лоши реални стойности от D3s/D4s

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D5 в DXO ???
Автор: lamerko   
Дата:   26-05-16 01:05

Има нещо наречено базово ИСО. По принцип дали ще е 50 или 200 базовото - това зависи от самото проектиране на самата матрица и смъкването на ИСО-то няма да доведе до по-добри резултати. Например някои модели на Никон имат базово ИСО 100, но в същото време имат разширяемо до ИСО50 - това второто няма да е с по-добър детайл, дори е възможно някакво влошаване. Вдигането на ИСО-то при някои матрици става с повишаване на подаваната енергия и сложни алгоритми за корекция на сигнала (като Канон) или просто се задава само базово ИСО и вдигането нагоре става единствено чрез софтуер (ISO-less) - Сони/Никон. Понякога мартекинга си позволява омешване - например Фуджи X-Trans го дават базово ИСО200, но всъщност базовото не е такова, а някаква странна комбинация с цел повишаване на динамиката. От там започват отклонения при вдигане на ИСО-то (сензора е Сони базиран, ISO-less) и високите стойности дават половин стоп реално отклонение, което може да е проблем при работа с неутралните филтри и пресмятането на експозицията.

Колкото до Никон Д5/Д500 - до колкото разбирам имат нови сензори, които явно не са по сегашната схема :)

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D5 в DXO ???
Автор: tziko   
Дата:   26-05-16 10:11

GZS, като имаме на пример сив фон, който при осветеност Z дава точно 18% сиво, сниман от разстояние G, с параметри ИСО:N, скорост на затвора 1/X и бленда F:Y. При всяко едно изменение на настройките, кадъра няма да е 18% сиво. Съответно се оказва, че при така направения тест ИСО N на Никон не било точно N, ами нещо друго и за да докараш 18%сиво без да буташ другите настройки трябва зададеш друго ИСО (в случая по-виско, ако не бъркам)

Това помага да се правят изчисления с НД филтри и други или ако се работи в някви лабораторни условия, като резултатите би следвало да са предсказуеми(изчислими) с различните марки.

Когато обаче някоя марка почне да изкривява някой от параметрите(естествено ИСОто, за другите ще им е трудно и нямат полза) става по-трудно да се изчисли резултата, не че е невъзможно, но не е честно така.

Общо взето това е, може да имам неточности в обяснението, съфорумците да ме поправят, ако съм в заблуда някъде.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D5 в DXO ???
Автор: vgramatikov   
Дата:   26-05-16 10:46

Няма нищо странно в това. [beer] Д5 си остава най-добрата спорт камера на Никон. Жалко ,че за тези пари има и някой недостатъци, които можеха да бъдат избегнати.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D5 в DXO ???
Автор: roumen6   
Дата:   26-05-16 11:03

интересно, кой или кои от форумците са снимали или притежават този модел? какви са техните впечатления? [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D5 в DXO ???
Автор: boni   
Дата:   26-05-16 11:11

Аз съм снимал и впечатленията ми от видимия шум на око е, че Д5 има до 6400 почти същия шум като D3s, при 12800 около 1/3 стоп по-малко и нагоре разликата стига до 1/2 стоп по-малко + липса на бандинг. Т.е. предимството на Д5 е над 6400ИСО и става видимо над 12800. Като настройвам еднакви скорст, бленда и ИСО.Това при изравнени размери - подчертавам! Не мога да измеря колко точно е отклонението от реалното ИСО, нямам лаборатория.



Публикацията е редактирана (26-05-16 11:13)

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D5 в DXO ???
Автор: vgramatikov   
Дата:   26-05-16 11:19

Скороста при еднакви условия е относително достатъчна. Аз лично не виждам голям шифтинг в исо-то на д5. 200/300 исо +/- при измерена/реална стойност не е кой знае какво. Аз лично намирам на око д5 по безшумен от 1дх, 1дх2, д4с и може би д3с. Разбира се когато се сравнява с д3с е добре да се ресайзнат двата файла до 12мп. Обикновено камерата с нативна резолюция 12мп шуми с по-едро зърно и детайла е по-малко ,което прави сравнението малко трудно.

Във всички отношения д5 е крачка напред. DXO понякога наистина не ги знам какво мерят...

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D5 в DXO ???
Автор: NNT   
Дата:   26-05-16 11:55

за 13к D5 е голям fail!
Не мога да разбера защо са го озаглавили "A worthy successor"?!

Цък

Кое му е "worthy"-то?

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D5 в DXO ???
Автор: Simbon4o   
Дата:   26-05-16 12:02

Добре динамичния обхват е зле, ама явно не гонят тази клиентела... Междувременно канон напредват и май 1дх2 е канона с най-добра динамика...

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D5 в DXO ???
Автор: PhotoBo   
Дата:   26-05-16 12:31

Pd го е казал най-добре според мен:

Няма нищо странно в това. [beer] Д5 си остава най-добрата спорт камера на Никон. Жалко ,че за тези пари има и някой недостатъци, които можеха да бъдат избегнати.

Не знам какво толкова му се косите на това тяло, като видимо не е предназначено за всичко, както и още не е измислено "идеалното" тяло, което може да удовлетвори всички потребители и нужди! На който му трябва ще си го вземе и един ред няма да напише тук, за това... колко е кисело гроздето [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D5 в DXO ???
Автор: hotsnail   
Дата:   26-05-16 12:49

ми нищо изненадващо - примерните снимки на ДПревю Д4, Д4s е много по-приятен.

И за мен е яка издънка. Едно с лъжите с исо-то...видно че не е използваем на 3 милиона. Ама то и на 100К ИСО е по-зле от конкуренцията на Сони и Канон, че дори и спрямо Д4с е по-слаб. Динамиката е ужасяваща и е сравнима единствено с телефон. На практика няма РОУ файл - има JPEG който може да бъде записан в разкомпресиран вид - релано полза от РОУ няма при тоя апарат заради слабата динамика. Да идеалния апарат за спорт, но за нищо друго не става въобще.

като картинка не е крачка напред ами две в страни и няколко назад.

Аф, скорост на работа и т.н. може би са светлинни години пред висчко друго, но кратинката е плачевна, да си го кажем направо.

Д500 се оказа невероятен апарат а Д5 невероятна издънка.....говорим като съпоставим всичко - цени, качество на снимките и т.н. Просто за тая цена по-добре да го изтеглят и сменят.



Публикацията е редактирана (26-05-16 12:53)

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D5 в DXO ???
Автор: vgramatikov   
Дата:   26-05-16 12:54

Динамичния обхват след 1600 е много добър. Просто не гледате където трябва. Ако нещо е издънка в тази камера да речем ,че динамичния обхват на базово исо е "само 12.5" стопа ,което всъщност е много добре но не са 14-те на старите сензори.

Както казах за тези пари това е относително недопустим компромис но в практиката на повечето хора няма да им пука особено. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D5 в DXO ???
Автор: NNT   
Дата:   26-05-16 13:21

Не е просто динамичният обхват като число, а доколко сензорът позволява да спасиш ценен, но грешно експониран кадър в поста.
От това, което виждам на тестовете, D500 и D4s ми дават по-голям-процент шанс да спася кадъра с shadow increase в LR, отколкото D5.
Да, по-важното е да имаш кадър, макар и с шум, и грешни цветове, отколкото без, но не и за толкова пари!!!
Кой е толкова луд, за да предпочете това недоразумение пред D4s или D500?!



Публикацията е редактирана (26-05-16 13:41)

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D5 в DXO ???
Автор: i_v   
Дата:   26-05-16 13:28

Добре де, направили компромис ....ОК, ама като се направи компромис с едно, се очаква да има предимство другаде(по възможност повече от колкото губиш). Та какво се печели с този клетав сензор, та да го имплементират в топ камера, като D5?[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D5 в DXO ???
Автор: lamerko   
Дата:   26-05-16 13:32

Е как какво... 3,000,000 ИСО ве :)

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D5 в DXO ???
Автор: i_v   
Дата:   26-05-16 13:36

За картинката на ISO 3 276 800, можеха за по-просто да го направят с генератор на случайни числа.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D5 в DXO ???
Автор: vgramatikov   
Дата:   26-05-16 14:09

Нека да проверим вашето твърдение.

Сравнение

Графиката показва ,че в диапазона 800-1000 Исо д4с, д5 и д750 имат еднакъв динамичен обхват. След 1600 исо д5 води с малко другите две камери ,което предполага по-голяма гъвкавост от 1600 исо нагоре. Тези камери често и изключително се ползват в диапазона 640-6400 исо когато се снима спорт или диви животни. Това се определя от честата липсва на светлина и/или нуждата от голяма скорост.

Тоест практически в повечето ситуации в ,които камерата ще се използва по предназначение динамичния обхват е същия или малко по-добър от този на предшествениците си.

Разбира се нямаше да е лошо камерата да беше запазила гъвкавоста на файла и под 800 исо където изостава с до стоп от д4с и с до 2 стопа от д750.

Теоретично това остава недостатък на д5 но на практика същия ще създава видими затруднения в диапазона 100-800 исо и то ако бъде сравнен с камерите от предходното поколение.

Както казах проблема съществува но той се раздува прекалено много. Както казах за тези пари не може да има компромиси но това е минимален компромис ,които бих направил за да имам по-бърза камера с по-добър автофокус и буфер. Разбира се считам и за качеството на високо исо като реално подобрение от това ,което съм виждал от семплите. Може би има леко туикване на зададените стойности но дори така д5 си остава в определен смисъл една от най-безшумните камери на пазара.

И да 1дх2 има по-добър динамичен обхват :)



Публикацията е редактирана (26-05-16 14:10)

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D5 в DXO ???
Автор: i_v   
Дата:   26-05-16 14:23

За патки и репортажи, предполагам си е напредък, ама много са и стеснили потенциалният таргет, дано се приеме добре от целевата група.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »