Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Продуктова фотография
Автор: E.Stoyanova   
Дата:   25-05-16 10:43

Здравейте, бих искала да ви помоля за малко съвети за продуктова фотография- дрехи.
Като цяло нямам представа какъв фотоапрат и обектив да избера. Четох, че 50mm canon се препоръчва. Колкото до фотоапарата, бях гледала canon 450d.
Много благодаря :)

Отговори на това съобщение
 Re: Продуктова фотография
Автор: alex070707   
Дата:   25-05-16 10:51

Върху модели ли ще се снимат или не? Осветление имаш ли? Само целите дрехи ли ще се снимат или искаш снимки на детайли?

Отговори на това съобщение
 Re: Продуктова фотография
Автор: quazimodo   
Дата:   25-05-16 11:08

Да започнем с това, на какво ниво са познанията Ви по фотография? Съществува вариант да похарчите една сума пари, която да се окаже хвърлена на вятъра поради невъзможността да се ползват купените работи вследствие на непознаване материята.

Отговори на това съобщение
 Re: Продуктова фотография
Автор: vkk1   
Дата:   25-05-16 11:21

Навън или в студио?

Отговори на това съобщение
 Re: Продуктова фотография
Автор: E.Stoyanova   
Дата:   25-05-16 11:44

Благодаря за бързата реакция. Като цяло нямам проблем с техниката и използването. Реших да пиша тук,защото досега не съм снимала дрехи и не не съм наясно какъв обектив ще е най- подходящ. Ще се снима в студио, ще трябва и светкаавица, защото няма да има възможност за друг тип осветление. Дрехите ще се снимат на манекен (изкуствен). Бях гледала фотоапарати canon 550d, 600d. КАто цяло мисля, че дтрябва да взема обектив с по- ниско f.



Публикацията е редактирана (25-05-16 11:54)

Отговори на това съобщение
 Re: Продуктова фотография
Автор: vkk1   
Дата:   25-05-16 11:55

все си мисля, че в заданието по-големият проблем ще е осветлението, а не обектива.

Отговори на това съобщение
 Re: Продуктова фотография
Автор: E.Stoyanova   
Дата:   25-05-16 12:00

Да, и това ще е проблем предполагам, тъй като ако е само една светкавицата ще стават тъмни сенки. Въпросът е, че първоначално няма да имам възможност да закупя всичката техника, която ще е нужна. Би трябвало 2 светкавици, 2 чадъра, бял фон да свършат работа като за начало.

Отговори на това съобщение
 Re: Продуктова фотография
Автор: 2metraninja   
Дата:   25-05-16 12:20

Според мен фотоапарата няма почти никакво значение, както и обектива. 30Д за 300 лева от базара (защо 30Д вместо 450Д ли? ами по- здрави са затворите на двуцифрените кропки) и канонския китак 17-55 за 70 лева пак от базара са чудесно решение като за начало щом бюджета е ограничен. Помислете за осветлението повече.

Ще следя темата с интерес и дано накрая видим и примерни кадри. Поздрави,

Отговори на това съобщение
 Re: Продуктова фотография
Автор: J0R0   
Дата:   25-05-16 13:04

Апаратът и обективът, както са ти казали по-горе, нямат особено значение в случая.
Помисли за осветлението.
Трябва да изглеждат обемни. Иначе какъв е смисилът да ги окачваш на манекен, ако ще стои плоско.
За да изглеждат обемно, трябва да си построиш добре осветлението.
С чисто бели и чисто черни фонове е по-трудно да отделиш обекта от фона.

Отделно това как ще са опънати върху манекена е още по-важно от това как ще са заснети. Ако не са му по мярка и стоят смачкани или изсулени върху някакъв манекен, който е по-малък или по-голям от размера, това няма да ти привлече клиенти.
Клиентът трябва като види дрехата да си каже, ей това колко готино стои, и на мен ще ми стои така...

Отговори на това съобщение
 Re: Продуктова фотография
Автор: E.Stoyanova   
Дата:   25-05-16 13:09

Да, до тук мненията съвпадат и с моето. Наистина осветлението е важно, но аз исках да ме посъветвате с какъв обектив бии било добре да се снима ( като милиметри имам предвид) Осветлението ще се оправя така или иначе. :)

Отговори на това съобщение
 Re: Продуктова фотография
Автор: vkk1   
Дата:   25-05-16 13:19

Помисли за варианта да снимаш на модел, а не на манекен.
Освен да бъде фотогеничен, трябва да има и добър усет да позира.
Обмисли вариант за декорация, вместо фонова система.
Осветлението сега ти изглежда лесно, но като започнеш да снимаш, ще видиш, че това е най-тегавото и скъпоструващо от цялото задание.

Отговори на това съобщение
 Re: Продуктова фотография
Автор: E.Stoyanova   
Дата:   25-05-16 13:44

Да, да аз не мсиля, че е лесно. Въпросът е, че в темата исках да разбера дали бихте препоръчали някакъв фотоапарат и обектив. Осветлението знам, че е тегава работа.

Отговори на това съобщение
 Re: Продуктова фотография
Автор: Imaginarium   
Дата:   25-05-16 13:51

Няколко пъти Ви казаха, че няма значение техниката....
За да Ви стане по-ясно, фокусното разстояние на обектива, трябва да е съобразен с размерите на помещението, което ще рече, че 135мм ще е "дълъг" за студио 4х4м...Така, че сама преценете какъв трябва да е обективът.Единственото което бихме могли да ви дадем като съвет, е да е с възможно най-малък % на изкривявания.Светлосилата няма значение, защото така или иначе ще снимате на бленда над f5.6.
За малко студио, би било добре 35-50мм макс. ..., щом ще се снимат дрехи.

Отговори на това съобщение
 Re: Продуктова фотография
Автор: J0R0   
Дата:   25-05-16 14:00

Обективът зависи най-вече от разстоянието от което ще снимаш.
Ако имаш възможност да снимаш от по-големи дистанции в по-дългия край на вариото, това е за предпочитане, защото изкривяванията ще са по-малки.
На практика всяко стандартно варио 18-55 (екв 28-80) ще свърши работа. Както и по-дълги, примерно 18-135, 28-70, 24-85 и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: Продуктова фотография
Автор: 2metraninja   
Дата:   25-05-16 14:07

50mm на кроп ще е добра дължина, нито да изкривява видимо, нито пък да ги прави плоски дрехите. Помещението също може да е проблем, защото спортен комплект с качулка и дълъг панталон или дълга бална рокля с шлейф например трябва да се снима от 3-4-5 метра с 50мм обектив. Добавяш и някакво разстояние до фона 1-2 метра за да можеш да го избелиш без много да хвърля обратно светлина върху дрехата и ето че вече става трудно да се събере в хола, дори и да е опразнен. Да се постигне обемност и естетически задоволителна картинка с 1 светкавица пък ще си е направо предизвикателство от висша степен.

Отговори на това съобщение
 Re: Продуктова фотография
Автор: gogo359   
Дата:   25-05-16 14:40

И аз ще потвърдя, че техниката е без значение. Ако е хубаво осветлението и с телефона може да го постигнеш. В твоя случай си мисля че е по - добре да е постоянно осветлението - по - евтино е от светкавиците, по лесно се контролира, не изисква технически познания за да започне на свети.

Отговори на това съобщение
 Re: Продуктова фотография
Автор: E.Stoyanova   
Дата:   25-05-16 15:08

Благодаря на всички, които писаха. В момента гледам и какво осветление трябва да се вземе. Студиото не е малко, но наистина трябва да се види дали ще е по- добре със светкавици или някакъв друг тип осветление.

Отговори на това съобщение
 Re: Продуктова фотография
Автор: roburt48   
Дата:   25-05-16 15:19

Послушай бат JORO и няма да сбъркаш !!!!!! Успех

Отговори на това съобщение
 Re: Продуктова фотография
Автор: E.Stoyanova   
Дата:   25-05-16 15:44

Доообре, слушам и изпълнявам :))) Мерси много

Отговори на това съобщение
 Re: Продуктова фотография
Автор: victory13   
Дата:   25-05-16 16:35

Задачата ви се улеснява неимоверно с манекена... Вземете статив, или даже може да пригодите нещо за стойка на апрата. Не е проблем и 10 секунди да е експонацията. Осветление може да си построите много по-лесно в този случай с далеч не абсолютно фотографски средства [shtrak] .
Ще остане чагъртането в софтуера за белия баланс...

Отговори на това съобщение
 Re: Продуктова фотография
Автор: vkk1   
Дата:   25-05-16 17:11

само така изглежда ...
снимането на дрехи на манекен или модел е все толкова трудно,
като на манекен дефектите личат дори повече и шансът за успех на крайния продукт намалява.

Отговори на това съобщение
 Re: Продуктова фотография
Автор: IshootPeople   
Дата:   25-05-16 17:32

Колата ми губи антифриз какви инструменти трябва да взема да си я ремонтирам.
С риск да обидя госпожата пуснала темата ,госпожо щом задавате такива въпроси разбираме че си нямате и идия от фотография .В това няма нищо лошо човек се учи докато е жив и с желание и упоритост за няколко години можете да научите доста .Винаги ми е било интересно как има хора които не знаят нищо и са готови да хвърлят маса пари за техника вместо да наемат човек да им свърши работата .Това е главно неуважение към продукта който продавате .И за да не ми е спам мнението вземете си какъвто и да е апарат и обектив + базов комплект осветление примерно 2 импулсни лампи и 2 софтбокса и си заделете някой лев за курс по фотография .Ако знаете английски в youtube има хиляди видео уроци .

Отговори на това съобщение
 Re: Продуктова фотография
Автор: codcdbp   
Дата:   26-05-16 01:15

Идеята да си наемат фотограф, до тук е най-меродавната. [smilie3]

Ама нали живеем в България...

Отговори на това съобщение
 Re: Продуктова фотография
Автор: quazimodo   
Дата:   26-05-16 09:21

codcdbp написа:

> Идеята да си наемат фотограф, до
> тук е най-меродавната. [smilie3]
>
> Ама нали живеем в България...

Само един контрааргумент - става дума за магазин, което предполага смяна на артикулите да речем един път в месеца. Нали не се предполага, че магазинът ще е хранилка за фотографската гилдия, а не за собствениците си[smilie7]. Точно понеже живеем в България, не е много лесно да постъпваме като бели хора[smilie21]!


Отговори на това съобщение
 Re: Продуктова фотография
Автор: iliyanb   
Дата:   26-05-16 09:57

quazimodo, ако един артикул-дреха се продаде само веднъж повече от обичайното благодарение на по-добра снимка, то наемането на фотограф и заплащането за по-добър резултат е оправдано финансово. Идеята на добрата продуктова фотография е увеличаване на прихода на магазина чрез предствяне на една стока в най-добра светлина.Всичко друго е тесен социализъм.



Публикацията е редактирана (26-05-16 09:59)

Отговори на това съобщение
 Re: Продуктова фотография
Автор: nikon7   
Дата:   27-05-16 01:19

Здравейте, да се включа в темата и аз за съвет. Имам осветление, но нямам макро обектив...имам варио обектив с който мисля да експериментирам в събота. Ще снимам храна в чинии, които все още ме знам какви ще са... Не знам вариото дали ще свърши работа, но се надявам. Снимам с Никон 7000. Да се откажа ли от идеята да снимам с вариото или направо да си взимам макро обектив? Ако да, какъв точно да си взема: някой 60-ка или ? Благодаря.

Отговори на това съобщение
 Re: Продуктова фотография
Автор: gogo359   
Дата:   27-05-16 06:32

Много зависи каква е храната и точно какво се цели в самата снимка. Възможно е нещата да се случат и без макро обектив в много от случай. Първо пробвай, статива е задължителен. Ако ме си доволен вземай една 60-ка макро и наново.

Отговори на това съобщение
 Re: Продуктова фотография
Автор: Bess_bg   
Дата:   27-05-16 08:11

Наистина зависи каква е целта на снимките, но макро за храна... аз не виждам приложение. В повечето случаи 50 мм вършат прекрасна работа (поне за мен), което не значи, че не може да се ползват и други мм естествено (зависи кой с какво разстояние разполага).

Отговори на това съобщение
 Re: Продуктова фотография
Автор: quazimodo   
Дата:   27-05-16 16:06

Качваш един адаптер М42-Никон, лепваш му един Хелиос-44-2 и снимаш през ЛВ-то[smile] . Не вярвам храната да вдигне 200 от мЕсто[smilie5] !


Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »