Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: roburt48   
Дата:   23-05-16 11:39

Бих се радвал, ако някой, който е имал, ползвал или ползва тази камера да сподели мнението си..

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: dimidumi   
Дата:   23-05-16 13:10

2010-2011-2012 год. много писахме за тази камера :) , потърси с тъсачката на форума, а по света са изписани тонове страници и ревюта [smilie5] , ето ти един линка за сравнение с другите модели:

http://www.pentaxforums.com/camerareviews/pentax-k-mount-dslrs-c1.html



Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: roburt48   
Дата:   23-05-16 13:26

Ревюта има много :) На мен са ми необходими лични наблюдения :) Благодаря, все пак..

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: botzi   
Дата:   23-05-16 13:46

Задължително К-5II или K-5IIs, подобрен е алгоритъм за фокуса и по-добро лайв вю, на с версията и повечко детайл заради липсата на лоупас филтъра.

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: ZENON   
Дата:   23-05-16 14:23

K5IIs е фотоапарата от изброените.
Още снимам с него. Здраво тяло с добра картина в РОУ. ЖПГ-то не му е сила.
Аз лично снимам на централна - бързината и точноста ме устройват напълно. Меренето понякога не е съвсем коректно и е леко консервативно.
Сравнително използваемо ИСО е до около 3200, но много зависи какво и как е снимано/експонирано.
Общо взето никак не е лошо тялото, но вече има тела с по-модерни матрици и лично аз бих се метнал на някакъв евтин ФФ като А7 на сони, ако трябваше да избирам сега.
Горното обаче е верно само за мен и това което аз снимам

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: peshko5   
Дата:   23-05-16 14:48

И аз снимам с K5II...снимам с два стари ръчно фокусни обектива carl zeiss 135мм 3.5 и 35мм и един Майер Гроитц(не съм сигурен дали така се пише) 50мм 1.8 може да погледнеш тук: https://www.flickr.com/photos/124091088@N03/ [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: PhotoBo   
Дата:   23-05-16 15:28

На човека му трябв за стройт и то предимно в късните часове, където се предполага по-високо исо, та понеже се чуди между Пентакс или Никон Д300с/Д7000 какво ще е по-удачно за целта според вас? Извинявам се на автора, не съм му секретарка или адвокат, но така зададен въпроса може би ще намери по-смислен отговор?!



Публикацията е редактирана (23-05-16 15:41)

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: ombre   
Дата:   23-05-16 15:42

Вярно,че колегата питаше и за никон,защо не погледнеш едно 7100,мисля,че ще ти е най-удачния вариант от всичко изброено,ако обаче държиш да е Пентакс то определено s-ката,понеже така както си задал темата,/поне аз така я разбирам/,питането ти е за избор м/у първата и последната 5-ца,избора е логичен,но ако имаш вече стъкла,защо ти е Пентакс?

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: PhotoBo   
Дата:   23-05-16 16:59

Идеята е да се смени безмоторно тяло с такова с мотор, за да може да се ползват и безмоторни обективи с АФ, като 50/1.8D, 80-200/2.8.

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: roburt48   
Дата:   23-05-16 17:29

По-скоро (и за това така съм озаглавил темата и не бих искал да правя съпоставки Nikon vs Pentax) ми се иска да получа мнението и отзивите на хора ползващи тази камера. К-5/5II/5IIs не вярвам да имат чудовищни разлики. Тоест всеки, който има директен поглед върху някоя от тях нека го сподели, ако има желание :). Най-вече ме интересува как се държи на тъмно, при високо ISO и отворена бленда..Какви обективи са най-удачни.. и т.н. Желанието ми е да снимам нощен стрийт..Още един път благодаря на отзовалите се :)

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: botzi   
Дата:   23-05-16 17:29

Измежду другото за малко пари отгоре вариант е и ks2 на пентакс, напоследък го пробвам на уъркшопите си и спрямо никон д7000/д7100 вади доста по-добри цветове и картинка :) Излизат вече на сносни цени и втора ръка К3ки :)

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: roburt48   
Дата:   23-05-16 17:51

Е... аз така веднъж отидох да си купя сносен хладилник и се прибрах с хладилник - гардероб [smilie5]. За съжаление обаче сега ми е трудно да се надскачам :) Няма да мога да тръгна да си търся К-5II (примерно) и на финала да си купя К-1 :).....Задачата ми е все пак да успея да започна да снимам и нощем :)... с прилични кадри !

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: ink   
Дата:   23-05-16 17:53

К-5 серията и D7000 са с еднакви матрици на Сони. И като тела са сходни като параметри, с няколко важни разлики. Щом ще снимаш стрийт на тъмно, това значи ниски скорости и вградената стабилизация в тялото ще ти е много полезна. Фокусът, поне при марк 2, на централна точка е отличен на тъмно. Следящия фокус не толкова. Имаш мерене и потвърждаване на фокуса (на центр. точка) с ръчнофокусни обективи. Такива има произведени безброй през годините, относително евтини и достъпни. Много е писано за обективите, виж в темата за К-1. Удобно, ергономично и добре сглобено тяло с прахо и водозащита, със съответните обективи обаче.

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: dimidumi   
Дата:   23-05-16 18:03

Когато бюджета е ограничен, няма голям избор, гледам в базара и по др. сайтове К5 върви 500-600 лв, може и Sony NEX 6 или 7 да вземеш за тези пари, даже и А6000, ако изпадне от някъде (имайте ме в предвид, ако някой продава [smile] . Лично аз никога не бих се набутал с Nikon в този клас кроп камери, дори 7000 (7000=К5) и 7100.

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: mishelle_m   
Дата:   23-05-16 18:14

Не може да бъде ..... тема за Пентакас и simbon4о още не се е появил да обясни колко са "куци" [smilie3]

По темата - К5IIs, поради по-горе изброените причини. А, ако имаш и подходящите стъкла съвсем ще си доволен.[smilie24]



Публикацията е редактирана (23-05-16 18:16)

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: botzi   
Дата:   23-05-16 18:17

Мълчи, че току виж ей сега е дошъл наистина, и темата от мнения за К5II отиде на колко по-добри са никон и сони :D
Гледам в базара има две к5II предполагам за 750-800 лв ще се спазариш за една от бройките :)

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: roburt48   
Дата:   23-05-16 18:32

Е аз не съм се потрошил от бързане :) Има и OLX .. и разни други места :) Въпроса е да "прогледна" нощем [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: steeens   
Дата:   23-05-16 18:39

Добре де, какво не ти достига в сегашната ти камера? Би трябвало да прави прилични кадри на исо 3200, а и е 24МП. Какви обективи смяташ да търсиш?

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: roburt48   
Дата:   23-05-16 18:58

Имам жалки опити над 1600 ISO и шума е .. непреодолим.. Дори и на 1600 са много зле. Второ имам само един светъл обектив 35/1,8 и твърде често не ми достига дължина по улиците ! Тялото Д3200 няма мотор и това директно ме вкарва в адски скъп сигмент светли вариообективи :) Стабилизацията в телата на Pentax също ми се струва, че е много сериозен плюс в моя случай ! Може би ще търся един обектив за сега (тоест ако купя Пентакс) и той ще е от порядъка 70-200/2,8..или 50-150/2,8

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: i_v   
Дата:   23-05-16 19:26

Повечето вече е написано, като гледам… добавям само няколко неща.

Първо…. първата К5 я пропусни, разликата в AF-a м/у първата и втората версия е доста голяма в полза на втората. С чистата К5-ца е много вероятно да останеш разочарован.

Относно К5 II и K5 IIs, разликата е в липсата на лоу-пас филтър при вторият, резултатът е, че ще се сдобиеш с малко повече микро детайл и с наличието на моаре… от време на време. Кое на теб би ти харесало…. само ти можеш да си прецениш. На мен лично, резултатът от премахване на лоу-пас филтърът, ми харесва при матрици от 20мп на горе, при теб може и да не е така. Шумът му си е като на другите 16мп…..горе бяха писали до ISO 3200….аз бих казал до 6400(при умел пост-роцесинг, може би… малко повече), ако няма да печаташ повече от А3 формат. Фокусната система е достатъчно добра, като за апарат от неговият си клас и ценови диапазон… и голямото му предимство е -3EV централна фокусна точка, общо взето фокусира докато виждаш през визьора(който е доста добър и светъл) …. а и малко след това. Фокусната система на К5 II има предимства пред D7000 и изостава от D7100, но пък D7100 е редно да се сравнява с К3, където Д7100 изостава с матрицата и някой други детайли.

Следящият фокус на К5 не е интелигентен с екстри, като следене на обекти, освен това при пентакс може да се окаже трудно окомплектовката с обективи способни на хубав следящ фокус, такива са новите 3-4 обектива(не съм ги пробвал още) и до някъде май…. някой от старите твърди моторизирани(има предвид ДФА 200 и ДФА 300, но аз лично не съм ги тествал в такива обстоятелства) и сигмите HSM(пробвал съм).

Основният въпрос е с какви обективи ще го окомплектоваш и как смяташ да ги ползваш, а след това може да се направи предположение дали е подходящо за теб.

При определени изисквания, може да се окаже, че пентакс не е най-доброто като цена/възможности/наличност….. а при други…. може да те изненада приятно.

Като при всички системи и тук си има разни дребни подробности и трябва да се преценява не от гледна точка на самото тяло, а тялото + обективите + начин на ползване

Относно стрийт фотографията…. аз лично не снимам стрийт, но някой предимства и недостатъци…според мен:
Предимства:
1. Здраво, относително компактно и ергономично тяло. Има си доста копчета и горен дисплей, на практика веднъж настроен(по твойте изисквания), няма нужда да ровиш в менюта
2. Стабилизация на матрицата.
3. -3EV на централна точка.
4. Пентакс имат доста обективи тип палачинка, които сякаш са правени за стрийт, някой от FA-тата и DFA-тата също са доста компактни.
5. Ако искаш да го ползваш с относително компактен светлосилен зум, K5II се комплектова доста добре с нестабилизираният тамрон 17-50(който е май най-лекият и компактен светлосилен нормален зум.

Недостатъци:
1. Няма въртящ дисплей.
2. Фокусът в LV не му е сила.
3. Няма фокус пиикинг(к3 има).
4. Следящият фокус не му е сила.
5. Може да се окаже че някоя фокусна дължина, която на теб ти е важна, я няма или излиза скъпо.

…. Със сигурност има и още доста +/-

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: ink   
Дата:   23-05-16 20:38

Напълно подкрепям казаното от колегата.

"Може би ще търся един обектив за сега (тоест ако купя Пентакс) и той ще е от порядъка 70-200/2,8..или 50-150/2,8"

Погледни първо колко струват тези двата ... Вторият е 50-135/2.8 при Пентакс, а не 50-150. По-добре помисли за Тамрона, както каза колегата.


Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: roburt48   
Дата:   23-05-16 20:46

Аз споменах само дължини :) и то евентуални.. Не и марки. А темата за сега е само за тяло :)

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: steeens   
Дата:   23-05-16 21:26

Има един Тамрон 70-200 2.8 за Никон в базара. Що не го пробваш преди да сменяш системата?

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: roburt48   
Дата:   23-05-16 21:34

Нищо твърдо и на 100% не съм решил .. Именно по тази причина пускам теми и сондирам мнения :) Аз самия съм твърде "бос" и снимам толкова отскоро, че не бих взел решение ей така, подтикнат само от емоция :) Тамрона бих го пробвал с кеф, ако има вариант само проба :) Без покупка ...

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: sayman   
Дата:   23-05-16 21:40

Колегите достстъчно точно са описали ситуацията. Снимам с Пентакс от над 10 години и им знам всичките +/-. К5 имах до преди две години, а от тогава съм с K5IIs. Разлика между двата има и е осезаема. За стрийт определено последния. Щом ти е важно да прогледнеш на улицата привечер и нощем ... ще прогледнеш. Ако искаш мога да ти пратя и някой Роу.
Аз също чат-пат снимам стрийт, но мога да кажа, че DSLR не е мойта камера за тая фотография ... взимам в тия случай безогледалката.
Чупещия дисплей ми е много полезен за "коремен Стрийт". Пробвах скоро да снимам с Пентакса, ама вдигна ли го хората действително се вцепеняват и губя непринудената ситуация.
От дуга страна за стрийт обичам да ми трудно и чаровно та за това ползвам предимно ръчнофокусни и то не по дълги от 50mm за да съм по близо до случващото се ... та от там и пийкинга ми е много важен.
Това обаче от мойта камбанария, а явно твоя стил е по-различен. Ако нямаш драми с чупещ се дисплей и голямото черно тяло, което малко или много те издава ... то с Пентакса (IIs) ще се родиш на тъмно.
Фокуса на тъмно не ме е лъгал и наистина фокусира в мрак. Стабилизацията ще ти е от много голяма помощ за дължините, които споменаваш, а за ISO-то до 6400 си наистина без никакви терзания.
Пиши ако искаш да ти пратя някой файл [shtrak]



Публикацията е редактирана (24-05-16 00:52)

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: steeens   
Дата:   23-05-16 22:16

Погледни и Кs2, освен това което е писал botzi , има подвижен дисплей и предполагам пийкинг.

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: roburt48   
Дата:   23-05-16 22:21

Гледах го, но ми идва малко скъп ... Поне на първо четене. Аз обичам да се простирам според "чергата" си :) Гледам и кадри на Анри Картие Бресон ... ама не мога баш да ги докарам [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: steeens   
Дата:   23-05-16 22:47

Гледай и за безогледалки в такъв случай. [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: mbs   
Дата:   23-05-16 22:47

Като стана дума за стрийт "и то предимно в късните часове" от години следя този автор във flikr: https://www.flickr.com/photos/kiodo/page9
още от времето, когато снимаше с 5ІІs. Сега е с К3, а мина и през Fuji. Много специфичен жанр. Не ми се удава, за съжаление, но от спорадичните ми опити от едно тяло бих искал освен общоизвестните неща (сензори, шумове, фокуси) и две други удобства - удобен хват и тих затвор, особено ако се снима отблизо с широки мм. Наслука! [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: i_v   
Дата:   23-05-16 23:00

А с една палачинка 40 ф2.8 или 70 2.4(е той не е съвсем палачинка… но е маломерен за дължината си), почти се премахва стресът от големите черни апарати…:)

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: roburt48   
Дата:   23-05-16 23:08

Всичко е важно, разбира се :) Но за мен .. нй-важно е качеството на кадрите, които ще правя.. ! В повечето случаи съм далеч и не се навирам в хората, дразнейки ги ... именно от това и произтече идеята за смяна на оборудването ми :) Иначе и 35/1,8G върши работа .. :)

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: Simbon4o   
Дата:   23-05-16 23:47

:) само някои неща... К5 и К5II разлика в лайфвюто аз не съм намирал :) все едно и също дърво си е. В смисъл за времето на излизането на К5 е ок, но в 2ката нищо не са променили. Двойката има по-добро фокусиране на по-тъмно ползвайки централната точка и толкос.

К5IIs - аз не го харесвам заради липсата на лоупас филтър и прекаления процесинг на роу файла. За да има по-малко шум го мажат още в роу. Има и някои проблеми с цветопредаването, някои цветове ги чупи и излизат на петна. Ако тези неща не пречат наистина вади повече детайл за пейзажи.

Вместо К5.. който и да е бих избрал К30/50/S2/3... нещо с по-нов лайфвю и АФ система. К30 е най-евтиния вариант за по-ново лайфвю с пиикинг и значително по-бърз АФ, кусура е че в роу шумоподтискат до неизползваемост и макс използваемо е 1600исо, на 3200 роу файла е омазан. Мисля, че същия проблем имаше и К50, по-новите не съм следил.

i_v и още няколко ползватели са писали по-подробно на предната страница за още някои особености на системата. Не ми се навлиза в подробности.

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: steeens   
Дата:   23-05-16 23:50

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie24] Не пропусна![beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: dimidumi   
Дата:   24-05-16 02:46

Симо е коректив, заслужава уважение! ...абе аз все още чакам някой да предложи Sony A6000 за 500-600 лв. в отлично състояние [smilie5] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: Simbon4o   
Дата:   24-05-16 09:34

Пускаш тема, че търсиш и ще намериш до месец два, ей сега хвърлих боб и така каза :).

Не е готино да се подвеждат хората :). Ако някой си мисли, че мразя пентакс - греши. Не съм фен на вносителя и сервиза, но марката какво да и мразя... Ползвал съм доста време и продължавам от време на време да пробвам това онова, същото е и с другите марки. Макар че в момента съм с няколко сонита и един никон, не съм скрил ни един техен кусур от който и да ме е питал.

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: i_v   
Дата:   24-05-16 10:50

Simbon4o/Симо е известен баснописец по въпросите за Пентакс и има навика да смесва истини, полуистини, четена недочетена и разбрана недоразбрана информация в интернет, да цитира тестове, които никой не е виждал(включително и собствени) и да го представя, като обективен безпристрастен поглед, преекспонира някой работи и неглежира други.
Предполагам всички го правим малко или много... понякога ;).

Simbon4o, нищо лично![beer]

Иначе съм съгласен, че е коректив и заслужава уважение ;).[smilie24]


Първо никой никъде не твърди, че има разлика в LV-то K5 на K5II, аз също мисля, че е едно и също, за мен то е с доста ограничена използваемост, при снимане от статив и когато няма физическа възможност да се ползва визьор(субективно мнение).

Второ не е вярно, че разликата в AF-a e само централната точка, която е на -3EV, има конструктивна разлика. При К5II замениха оптичен елемент в AF система с дифракционна леща, което подобри значително качеството на AF-a, особенно в лоши светлинни условия, особено с някои светлосилни обективи (като FA 50 F1.4 примерно). Като цело има явно и някакви софтуерни разлики, защото фокуса се държи по-различни, в полза на К5II, но това си е гадаене.Справка, техническите спецификации и схеми на моделите от Рико.

К5IIs и на мен на 16мп не ми харесва липсата на лоу-пас, ама на други им харесва. За процесинга в роу с цел шумопотискане е прав, аз също не го оправдавам, предпочитам по-сурови файлове. Има шумопотискане още в RAW при високи нива главно на цветния шум, което не потиска чак толкова драматично детайла, колко точно може да се види от сравнението на сцените в dpreview примерно,най-добре е всеки да си прецени пречи ли му или не…. Иначе шумопотискането в RAW не са го измислили Пентакс, интересното е, че по тестовете понякога му викат прекален процесинг и омазан детай, а друг път добър контрол на шума и приемлива загуба на детайл… защо го правяр мога само да гадая. Аз лично гледам първо снимките в тестовете, след като имам собствено мнение, гледам изводите и пак гледам.

„Има и някои проблеми с цветопредаването, някои цветове ги чупи и излизат на петна”

Тук тотално не разбирам за какво точно иде реч [smilie11] , добре е Симо/ Simbon4o да посочи някакви примери или тестове, аз лично ще бъда благодарен.

„Вместо К5.. който и да е бих избрал К30/50/S2/3”:

К30 не съм съгласен, че фокусът му е същият, тествал съм го доста подробно, в лоши светлинни условия със светлосилни твърди и някой зумове, според мен си е доста по-зле.

К50 не мога да изкажа категорично мнение, нямам обширни наблюдения, но от малкото си наблюдения, не съм видял да има предимства.

КС2-не знам, един единствен път съм държал в ръка, на мен лично ми е неудобно…. но пък е компактно.

LV-to дори и на К3 по мое мнение не е супер, но е значително по-добре от К5 примерно.

Има още една две…. особености, валидни за всички пентакски с 11 точков SAFOX AF, а именно фокусните точки са малко по-големички. Казвам особеност, защото това не прави невъзможно снимането, но трябва да се има предвид и човек да се съобразява с това, в противен случай може да доведе до грешки, голяма фира и обвинения, че фокусът не бивал ;). Иначе и при модели от други марки го има,но примерно Nikon D7100/7200, както и Пентакс К3 са доста по-добре в това отношение. На ме лично не ми пречи, но понякога ме дразни. Другото е SAFOX-a, преди този на К3, се бърка при снимане в контражур и много силна осветеност, отново не е нещо уникално за Пентаксите, но е хубаво да се има предвид.При К3 е подобрено(но не напълно изчезнало) при К1, казват било много добре…. но там не знам.

И за финал К5II или К3 комбинирани с примерно Sigma 10-20+Tamron 17-50+Tamron 70-200, дава съотношение цена/ производителност трудно постижима при други марки, естествено при други марки има и по-добри комбинации… но за доста повече пари ;)


[beer] [shtrak]



Публикацията е редактирана (24-05-16 10:51)

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: steeens   
Дата:   24-05-16 10:58

dimidumi, за "Sony A6000 за 500-600 лв. в отлично състояние" ще се чака доста, може би до година ще има доста, ама сега по толкова вървят нексовете 6 и 7 .../че и малко повече им искат даже/[smilie18] [smilie18] [smilie18] [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: roburt48   
Дата:   24-05-16 11:16

До тук темата ме кефи и благодаря на всички включващи се :) За мен инфото е много важно за да взема и правилното решение.. Все пак съм лаик и нямам никакъв личен опит освен с това, с което разполагам в момента :) Ако някой от Вас си е направил труда да погледне снимките в профила ми ще види, че снимам от 2 месеца на практика :) На ЛС ме попитаха - "уж снимаш нощем, а повече от снимките ти са денем, защо ?" ами много просто - защото повечето ми кадри, снимани нощем до сега.. не ставаха за нищо [smilie5] Ето защо и съм решил да си сменям оборудването :)...

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: steeens   
Дата:   24-05-16 11:44

Мисля, че избързваш с това решение. Днес направих няколко кадъра с същия апарат като твоя. Смятах, че 24Мп са много и затова има някакъв проблем, но явно съм грешил. Кажи с какви настройки снимаш нощем, пробвал ли си да обработваш от RAW?

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: i_v   
Дата:   24-05-16 11:59

roburt48,
Според мен задължително пробвай и К3 ,Д7200, а защо не и 80Д(може пък канона да ти залепне… за ръката ;)). Първо да знаеш какво могат последните модели в този клас, второ да се ориентираш на къде отиваш(след 1-2 години в базара тези апарати ще са около и под 1000лв и най-вероятно пак ще се изкушиш да сменяш тяло). Ако СЛР-те умрат, както ту често предричат, може и без пари да ги дават, а дано ;).
И аз съм съгласен, че не е хубаво да се бърза, освен ако не те гонят ;).
А какво е текущото тяло?


П.П.
Според мен 24мп-те Сони матрици, в общият случай, са с предимство, при снимане в лоши светлинни условия, пред 16мп-те такива, но си зависи и от конкретният модел апарат.



Публикацията е редактирана (24-05-16 12:12)

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: roburt48   
Дата:   24-05-16 12:29

Както вече казах съм абсолютен начинаещ и лаик ! За сега снимам само в jpeg..За пост обработка ползвам разни "детски" програми от типа на PIXLR, ползвайки готови ефекти :) ... Текущото тяло е Nikon D3200.. Колкото до К3 и Nikon D7200 това са тела в ценови сегмент, който не е по силите ми :)..М/у другото уважаван от мен фотограф (истински професионален фотограф, който познава работата ми) ми препоръча да опитам и Lumix FZ1000. Но.. не знам.. Колкото до настройките нощем - твърде различно е.. зависи къде съм попаднал и какво искам да снимам. Неприятното е следното: единствения светъл обектив, който имам е 35/1,8G и на всичко отгоре снимам 100% от ръка ! В допълнение ще кажа, че съм таксиметров шофьор и снимам най-вече от колата (рядко имам възможност да сляза и да снимам)...И..негативните условия по този начин се натрупват :) (поне така си мисля аз..). Опитвам се да не качвам много ISO-то и да снимам на скорости 1/200 и нагоре, но ....Ако пък сваля скоростта под 1/100 при снимане от ръка и бленда 2 (да речем) и ISO 800 (и нагоре) - познай какво става :).. И така, всичко е условно , разбира се давам примери на "прима виста" Съжалявам, че давам отговорите не по реда на въпросите, които сте ми задали :)

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: roburt48   
Дата:   24-05-16 12:39

М/у другото докато тече темата на ЛС ми предложиха един К-S2 на много прилична цена :) Та..може да включим и него в обсъждането [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: botzi   
Дата:   24-05-16 13:08

Ks2 e с доста добра матрица и цветопредаване, също няма лоупас филтър, и както казаха по-горе има чупещ дисплей и пийкинг. Вариант за близка стрийт фотография наистина е 40мм ф 2.8, който като цяло си е стрийт обектив, като му махнеш сенника и става като капачка на апарата, приблизително същото е и с 70 ф2.4 - най компактния може би портретник :)
А за мазането изключваш си шумоподтискането и няма мазане, за разлиак от фуджи примерно, което на същите аса беше доста по-зле спрямо пентакса. К3 заради по малкия пиксел има същата производителност като шум като к5две и к5две с, в някои случаи картинката на к5 две ми харесва повече. разлиак има и в баланса на бялото при осветяване от лампи, там цвета на к5 ми харесва повече. Дори сега на К1 као си гледам кадрите на високо исо мога да кажа че шума е монохромен още от к5 и е доста приятен на високи аса, като пази доста детайла.

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: amplified   
Дата:   24-05-16 14:58

Съгласен с botzi. Между к-5 и к-3 разликата в шума в повечето случай е в полза на к-5 - малко по-малко е, но на к-3 е по-лесен за чистене с по-малко борба. Докато на к-5 с малко шумоподтискане излизат едни мрежи и решетки като текстура. Поне това е моето впечатление.

С Пентакс нощното става по-лесно, защото има стабилизация и може да се сваля iso-то, въпреки че за стрийт от к-5 нататък всички се справят до 6400 с леко почистване.

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: roburt48   
Дата:   24-05-16 15:13

Много съм благодарен за включванията :) А и за мен е огромна чест автори, чиито работи адски харесвам да ми дават съвети !! Наистина съм поласкан :) ... !!

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: roburt48   
Дата:   24-05-16 15:51

http://2.static.img-dpreview.com/files/p/TS3648x5472~sample_galleries/5346062930/7529173195.jpg

К-2S при 25600 ISO !!

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: Simbon4o   
Дата:   24-05-16 16:41

Мазането на роу файла не се изклюва при К30 и К50, за новите както казах не знам, ето какво имам в предвид . А за разликата в лайфвюто на предната страница botzi твърдеше че на К52 има разлика в лайфвюто. От както им стана рекламно лице малко взе да ги прехвалва [smilie5]

ВЪПРОС :) как нощното става по-лесно със стабилизацията, когато снимаш стриит(нали за това ставаше дума) и се предполага, че обектите се движат? Стабилизацията обира движението на камерата, но движението на подвижни обекти в кадъра...

Пентаксите ползват сони матрици, перформанса на високо исо е като на никон, сони и т.н. с минимални разлики.

КС2 са спрели да му слагат нарочно омазващ филтър от 3200 нагоре, в роу е ок като матрица. Въртящия дисплей винаги е плюс. Останалото нямам идея как е, но по всяка вероятност ще е за предпочитане пред старите 5ци.
тест на високо исо . КС1 ли беше целия в светодиоди? КС2 май са зарязали коледната украса и са мислили повече за това като за камера за снимане, не за мигане.

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: amplified   
Дата:   24-05-16 16:47

Аз скоро реших сефте да снимам JPEG с K-3 и нацъках точно 100 кадъра и приключих с тази грешка, шумоподтискането дори на изключено е отвратително от 1600 нататък, детайл никакъв. В РОУ не виждам да пипа шум.

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: lucky55   
Дата:   24-05-16 16:58

roburt48 написа:

> Колкото до К3 и Nikon D7200 това са тела
> в ценови сегмент, който не е по
> силите ми :).

Въпреки, че няма да споделя личен опит, реших да се включа в темата, моля да бъда извинен, ако авторът предпочита все пак мнения от хора ползвали съответната техника!

Та така, според мен не е лоша идея да се погледне и Nikon D5500 като вариант за снимане при лоши светлинни условия. По отношение снимане на тъмно D5500 диша във врата на D7200, като разликата е много малка.

За мен едно от най-големите предимства на D7200 е наличието на микроаджъстмент, но ако това може да се преглътне...., а и както каза автора, ценовият сегмент е по-друг.

Сега, относно предимствата на D5500:

1. По-евтин.

2. Снима на тъмно почти толкова добре, колкото и D7200.

3. Предимство на въртящия екран. Тук имам предвид не толкова за селфита или разни кофти ъгли при снимане, което разбира се също не го изключвам, а повече това, че екранът може да се прибере към тялото, като по този начин се запазва от драскотини и т. н., при което отпада и необходимостта от използването на протектор.

4. Тъчскрийн. Един от основните по принцип недостатъци на 5XXX серия е, че се налага по дълго ровене в менютата в сравнение със 7XXX серия. Е, при D5500 за първи път имаме тъчскрийн. Достъпът до менютата вече е много по-бърз и удобен.

5. D5500 e с поне 300 гр. по-лек. Това по-скоро вече е въпрос на лично виждане, някои предпочитат по-тежко и солидно тяло, но все пак...

И така, най-важното според изискванията на автора е 1 и 2.

На линка може да се видят снимки, има и такива снимани на високо ISO.
http://www.kenrockwell.com/nikon/d5500.htm

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: botzi   
Дата:   24-05-16 18:50

K5 и К5II нямат разлиак в лайв вюто, иам разликa в КS2 , което съм написал. Виж във фазовия фокуsa има значителан в полза на К5 спрямо К5II

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: nevermess   
Дата:   24-05-16 19:39

Ако целта ти е да "прогледнеш" в тъмното с K5II/S спрямо сегашният ти никон D3200 забрави. Ще се разочароваш и ще загубиш доста пари за смяна на системата. Отвори DXO и виж:

http://www.dxomark.com/Cameras/Compare/Side-by-side/Pentax-K-5-IIs-versus-Nikon-D3200___830_801


Ако свалиш при обработката 24 на 16 мегапиксела ще се окаже, че D3200 шуми по-малко.
КАчествен скок би бил само ФФ някое D600 иначе няма смисъл....(ако целта е по-малко шум на по-голямо ISO). Един светъл обектив ще ти даде много повече примерно една Сигма 18-35 1.8, а подобен обектив с пентакс маунт май няма (поне аз не знам) ...

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: steeens   
Дата:   24-05-16 21:26

При положение че си има 35 1,8 и казва, че му идва къс понякога, тази Сигма изобщо не му трябва. Но и аз мисля, че не трябва да сменя тялото за сега.

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: nevermess   
Дата:   24-05-16 22:18

steeens не бях забеляза за 35 1.8, но сигмата на 35мм е осезаемо по-добра от никон 35 1.8.
За по-дълго новият sigma 50-100mm f1.8 art, но и него го няма за пентакс. Във всички случаи ново Пентакс кроп тяло няма даде забележимо по-добро ИСО (ако единствено това се търси). Остава само ФФ или обектив. Най-евтино ще ти излезе обектив никон 50 1.4 или Sigma 30mm F1.4 DC HSM A (напоследък Никон покачиха цените на обективите си)

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: amplified   
Дата:   24-05-16 22:21

Спрямо F1.8, което той има с какво точно ще му помогне 1.4? :D

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: nevermess   
Дата:   24-05-16 22:50

amplified ми около 2/3 стопа по-светло и това определено е повече от това, което ще спечели от смяната на тялото си с Пентакс. Една сигма 30 1.4 ти дава 2/3 от един стоп печалба и пак е доста по-евтино от ФФ тяло, за което ще трябват нови обективи. Ако имаш по-добри идеи........ Да не говорим, че 30 1.4 A е доста по-добър обектив от никонския така, че........



Публикацията е редактирана (24-05-16 22:53)

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: botzi   
Дата:   24-05-16 22:56

Човека пита за к5/к5IIs и има доста ограничен бюджет, снима стрийт и иска зоом обектив. С какво ще му помогне 30 м 1.4 или 50 1.4, като 1.4 е трудна бленда за всяка фокусна система и не много подходяща за стрийт нощем? Новата сигма 50-105 Ф1.8 може би била добре но е доста, доста над бюджета му :)

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: nevermess   
Дата:   24-05-16 23:02

botzi целта не е да се смени една система с друга а търсенето на по-добро високо ИСО. В този контекст Пентакса няма да помогне... остават ФФ и по-светли обективи. 30 1.4 е просто опция, не по-лоша от изброените досега. 30 1.4 може да се калибрира на сигма докинг станция, което е още един плюс.

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: ZENON   
Дата:   24-05-16 23:09

За всички дето на са минали пубертета!
Темата е със заглавие: " PENTAX K-5/ 5 IIs мнения".
Човека иска мнение за тези тела. Какво сложно има в това да се вникне във въпроса?
И защо по дяволите в тоя форум, когато някой зададе определен въпрос се появяват хора, които разводняват темата с теория и т.н.?
Айде веднъж поне устискайте българския си ген за създаване на хаос!

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: nevermess   
Дата:   24-05-16 23:12

ZENON коментарите са по уточнения на самият човек пуснал темата. В твоя ред на мисли как не устиска българският си ген и не си спести личните нападки?

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: steeens   
Дата:   24-05-16 23:22

roburt48 написа:

> Гледах го, но ми идва малко скъп ...
> Поне на първо четене. Аз обичам да
> се простирам според "чергата" си :)
> Гледам и кадри на Анри Картие
> Бресон ... ама не мога баш да ги
> докарам [smilie5]
Сега след като имаш изгодно предложение, помисли и за това:
Бресон дали е снимал даже на 1600 исо?
Обектива 35 1.8 почти отговаря на неговата 50. Ползвай ограниченията на техниката, за да се усъвършенстваш. Смяната на системата вероятно ще ти донесе повече разочарования, поне на тоя етап.

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: ZENON   
Дата:   24-05-16 23:33

nevermess,
лични? Кога станаха лични? Къде съм писал име? Къде го прочете?
Айде nevermess, да се научим да четем, после да пишем. 24ти Май е все още.
И коментарите като са по уточнения на ОП, що да не са по темата по-горе?
Тоя модел на коментиране писва. Какво сложно има да се следи основната линия на темата?
Ако имаше свестен модератор тук, така както в някои други небългарски форуми, много от тук регистрираните щяха да са със забележки и бан, ако се отварят.

И това е офтопик, но вече ми идва много.
Извинявам се на ОП.

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: nevermess   
Дата:   24-05-16 23:39

Автор: ZENON
Дата: 24-05-16 23:09

>За всички дето на са минали пубертета!

Това може би е по-темата? Или не е квалификация? А сега се върни в началото и си прочети правилата за поведение във форума.

Автор: roburt48
Дата: 23-05-16 18:32

>Е аз не съм се потрошил от бързане :) Има и OLX .. и разни други места >:) Въпроса е да "прогледна" нощем

Това изказване коментираме ние...

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: steeens   
Дата:   24-05-16 23:46

ZENON, [smilie23] Проблема, че не си разбрал за какво точно е темата е лично твой. Но лично ме засягаш с изцепката си, та ако има някой за бан, това си ти. И какво е ОП?[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: amplified   
Дата:   24-05-16 23:59

Аз пък си мисля, че липсва практика, а не издишане на тялото :D

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: roburt48   
Дата:   25-05-16 00:28

Пичове, нека да спазваме добрия тон :) Моля !! Всеки вероятно и донякъде е прав а себе си ... Но, нека да не преминаваме границите на приличието :)... Ще се опитам да внеса още малко яснота по темата за да няма неразбрали и за да изясня защо точно съм се спрял на Pentax..
Тъй като най-вече снимам "стрийт" и съм по улиците най-много посред нощите са ми необходими светли обективи :) Натъртвам - обективи !! Само 35/1,8 не ми върши работа. Освен, ако не искам постоянно да се навирам в муцуните на хората :) Всички тук разбирате в пъти повече от мен и на всеки един от Вас е ясно каква цена имат приличните светли варио обективи за Nikon и то с мотор тъй като Д3200 няма такъв....Ако прибавим и стабилизирани.... картинката (финансовата) става още по-грозна :) Предполагам, че до тук няма нищо неясно, нали ? В крайна сметка се консултирах с професионален фотограф с утвърдено име.. (разбира се няма да го споменавам [smilie5])...Препоръката беше за посочените в темата модели на Pentax.. ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ИСКАМ ДА ПОДЧЕРТАЯ, че препоръката е съобразена и с финансовите ми възможности !! Та... аргументите според мен за железни :
1. Поддържа много високо ISO
2. Има мотор в тялото
3. Има стабилизация в тялото
4. Много висока влагозащита (снимам по улиците)
5. Достъпна за мен цена
6. Съвместим със стари (и добри) светли вариообективи..

Аз добавям от себе си - представени на пазара след 2012 г. !

Вероятно има още много +/-, но тези мен ме устройват ..

Аз обаче, тъй като обичам да се подсигурявам преди да взема решение пуснах и темата тук :).. Мисля, че всеки, който си направи труд да надникне в профила ми ще му стане ясно, че няма как да се размина само с Д3200 и един 35/1,8G. 18-105 не го слагам в сметките тъй като след 20:00 става напълно неизползваем (освен, ако не искам да снимам в някой МОЛ [smilie5] ) .. И те така ...Не затварям темата :):)

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: amplified   
Дата:   25-05-16 00:44

Ми така обобщени нещата.
И ако за сефте чета темата...

За почти всички препоръки става и d7000 и к-5 коя да е версия и другите пентакси(по нови) дето си гледал. Като бонусът при Pentax е стабилизация и влагозащита, но само с обективи които също имат такава защита.

Проблем е, че бюджетен светъл обектив за Пентакс е само 50/1.8. Друго светло и малко по-дълго за малко пари няма :|

А пък при никон 85/1.8 се намира на цени, немислими за нещо аналогично за Пентакс.

Казвам това с идеята, че имаш някакви обективи за Никон и няма да се наложи да продаваш всичко, но аз съм на мнение след многото сравния които съм гледал и правил, че Пентакс използват много по-добре сензорите на Сони от Никон, ама това си е лично субективно мнение.

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: colorphoto   
Дата:   25-05-16 00:51

С времето и опита ще усетиш как и нощем и даже със НЕсветъл обектив като 18-105ВР можеш да получиш добри кадри използвайки осветлението от витрини,реклами и лампи.

Разбира се добре би било да имаш обективи на 1,8 и 2,8.

Стабилизацията НЕ помага особено в уличните кадри понеже в този жанр има много движещи се обекти и трябва да ползваш скорости над 1/125.

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: roburt48   
Дата:   25-05-16 01:12

Е...ако се навра във витрината вероятно ще се получи :) (нищо лично и съвсем на шега ).. Разбира се, че има тази възможност, но е използваема в макс 10-15% от случаите .. Всичко е въпрос на момент и ситуация, но далеч не съм "гъвкав" така . Знам, че няма пълно щастие, но все пак ми се иска да се доближа до него :). Предстои ми да изям още твърде много хляб за да постигна търпими резултати, но ми се ще все пак да сведа глупавите лутания до минимум ;)..В средата на Февруари, когато си купих фотокамера, продавача набързичко ми показа как се работи с нея и ... на мен ми се дорева и ми идеше да се откажа... Сега обаче се кефя и ми се ще да се кефя още дълго време :):) И най-вече, някой прекрасен ден и другите да се кефят на кадрите :).. Би било много лесно да си плесна "Rоburt84 Photographi" върху кадрите и да се кефя сам на себе си [smilie5] .. Не е това целта :).. За мен know how винаги е било водещ фактор, а аз във фотографията съм гол и бос [smilie5]. Ето защо пускам теми, събирам мнения и се уча :)

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: amplified   
Дата:   25-05-16 01:22

Само да поправя колегите по-горе.
Sigma 18-35/1.8 за Pentax - ИМА
Sigma 50-150/2.8 също има, колегата горе го бърка с Pentax DA* 50-135/2.8 ,Сигмата изкача много рядко на малко по-ниска цена от 50-135.

Аз лично смених бая тела в гонене на по-добро iso и фокус, но накрая се оказа, че уменията са куцали, някъде към 3-тото тяло нещата си дойдоха на мястото от моя страна.

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: roburt48   
Дата:   25-05-16 01:58

Това вече ми хареса :):):) И аз "гоня".. и ще има да си гоня още дълго [smilie5] Колкото до уменията... там бая ще трябва да си потичам [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: colorphoto   
Дата:   25-05-16 05:00

Смяната на системата само ще те вкара в разходи - пиша от опит.

Потърси в базара и нета Сигма 50-150/2,8 и Тамрон 17-50/2,8 за твоите нужди,а тялото си остави за сега.

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: Simbon4o   
Дата:   25-05-16 09:15

Като ще е за стриит защо изобщо да е ДСЛР? Има безогледалки, които са малки, леки, джобни, нескъпи, непривличащи внимание...

Фул фрейма ... печелиш един стоп не повече. "Печелиш" и по-големи и по-скъпи обективи. Кропките отдавна са на повече от добро ниво. Ако исото не ти достига значи блендата ти е тъмна.

Конкретно между д3200 и К5(1 или 2) като АФ и матрици предпочитам никона аз лично. 24мп сензора не е никак лош и определено не е по-лош от стария 16мп, АФ на 3200 е стария изпитан 11 точков. Не е проблемен като по-новия АФ модул на Д5200-5500 и Д7000, в Д7000 поне имаш фокус настройка от тялото и се оправя. Фокуса на Д3200 е същия като на много по-старите Д90, 5000, ... и въпреки че има само една кросната точка и не го дават да снима на тъмно бях пъти по-доволен от него от колкото от К5ците и техните 9 кроснати точки, които дефакто не са точки а зони и винаги фокусираха около точките където им падне, а като не бяха сигурни бутаха фокуса на безкрайност. За следящ фокус да не говорим... Има няколко пентаксаджии дето снимат диви животни и са доволни от следящия, но това тяхното нищо общо няма със снимането с по-къси обективи от 200мм и такива с отверка, а не вграден мотор в обектива(понеже повечето обективи на пентакс са все още с отверка).

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: BXMarkov   
Дата:   25-05-16 10:58

Правилно си се насочил към Пентакс при положение че Никон не те устройва финансово. К52 освен другото има много важно предимство за твоите бъдещи цели, перфектен автоматичен баланс на бялото, Никон е трагичен на изкуствено осветление - жълто зелена отровна картинка,от която ще ти побелеят косите как да я оправяш. Разликата с К52s e предимно във LP филтъра на матрицата. Стабилизацията в тялото наистина работи и е огромно предимство. Ако посочиш кое е предпочитаното от теб фокусно разстояние, мога да ти дам конкретни предложения за Пентакс тъй като имам или съм имал почти всички обективи ставащи за Пентакс.

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: dimidumi   
Дата:   25-05-16 11:06

colorphoto написа:

> Смяната на системата само ще те
> вкара в разходи - пиша от опит.

Да, разбира се, а и автора на темата пише, че е с ограничен бюджет (сега прочетох, че има Никон Д3200 и 35 1.8) , ами купи си още едно светло стъкло, за стрийт най-добре Sigma 18-35/1.8 , а си трябва и над 50мм, събирай кинти и не се набутвай с разни експерименти и смяна на система... Къф К5, кви 5 лева [smilie5] , смяна на система ще ти излезе по-скъпо!



Публикацията е редактирана (25-05-16 11:27)

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: BXMarkov   
Дата:   25-05-16 11:28

dimidumi, и кое ще му излезе скъпо при Пентакс, при положение че К52 е класи над сегашното му тяло може да има нов 35/2.4 за 280 лв. 50/1.8 за 280лв. и FA 50/1.4 за около 350 лв.,безкомпромисния 70/2.4 Limited за 500-600лв. го има и сега в базара.

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: dimidumi   
Дата:   25-05-16 11:33

BXMarkov написа:

> dimidumi, и кое ще му излезе скъпо при
> Пентакс, при положение че К52 е
> класи над сегашното му тяло може
> да има нов 35/2.4 за 280 лв. 50/1.8 за 280лв.
> и FA 50/1.4 за около 350
> лв.,безкомпромисния 70/2.4 Limited за
> 500-600лв. го има и сега в базара.

Ами то по твойте сметки до сега са над 1500 лв. без тялото К52 [smilie5]
и станаха над 2300 лв. [smilie5] ...а Никоня и обективите кво да ги прави, на салата ли [smilie5] ...я по-хубаво още 1-2 подходящи светли стъкла и повече четене и снимане [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: BXMarkov   
Дата:   25-05-16 11:57

dimidumi, извърташ [smile] става въпрос за избор, а не да накупи всичко възможно. Като посочи автора какъв тип и дължина обектив иска ще му предложим оптимални варианти.

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: Simbon4o   
Дата:   25-05-16 12:29



Автор: BXMarkov
Дата: 25-05-16 11:28

dimidumi, и кое ще му излезе скъпо при Пентакс, при положение че К52 е класи над сегашното му тяло може да има нов 35/2.4 за 280 лв. 50/1.8 за 280лв. и FA 50/1.4 за около 350 лв.,безкомпромисния 70/2.4 Limited за 500-600лв. го има и сега в базара.





Като клас е точно един клас отгоре(д3200 - К5), но това е теория :). А изброените от теб обективи(35 2.4 и 50 1.8) са по-слаби и боклучаво сглобени от никонските и с по-неточен фокус заради фокусирането с отверка. Легендите за пентакските обективи най-добре да се четат в пентакс фен клуб форума. Пробвал съм ги всичките(изброени) и не са чак така легендарни :) хич даже.





Автор: BXMarkov
Дата: 25-05-16 10:58

Правилно си се насочил към Пентакс при положение че Никон не те устройва финансово. К52 освен другото има много важно предимство за твоите бъдещи цели, перфектен автоматичен баланс на бялото, Никон е трагичен на изкуствено осветление - жълто зелена отровна картинка,от която ще ти побелеят косите как да я оправяш. Разликата с К52s e предимно във LP филтъра на матрицата. Стабилизацията в тялото наистина работи и е огромно предимство. Ако посочиш кое е предпочитаното от теб фокусно разстояние, мога да ти дам конкретни предложения за Пентакс тъй като имам или съм имал почти всички обективи ставащи за Пентакс.





Ако пентакса снимаше сам толкова добре да си бях останал на пентакс [smilie5]. Ако пък беше изгодна система съвсем [smilie5]. Пентакс е евтин само в базара за втора ръка понеже са малко феновете, които го купуват и съответно втора ръка цените са ниски поради липса на търсене.



Моят съвет към автора на темата от която пентаксаджиите не могат да ме блокират [smilie5] или баннат както правят в пентакс фен клуб форума... е да пробва преди да се набута от никон на пентакс. Има и добри страни системата им, но определено има и много трески за дялкане и в случая не е за предпочитане поне според мен. Аз смених пентакс за никон като започнах да слагам никонски обективи на пентакса и се оказа, че лимитед и другите легендарни стъкла на марката са супер само в пентакс форума.
Извода е - личен опит и проби преди да избереш.

Пентакс за мен е пейзажна система, става и за макро, на такива задачи има някакви реални преимущества. За останалите жанрове бих избирал други марки. Има хора снимащи специално с пентакс, но това е като при избора на кола - въпрос на вкус. Има хора избиращи по марка, по възможности, по обслужване, ... това което ще излезе като акъл от този форум е персоналните впечатления и причини на всеки да избере каквото има. Това по никой начин не помага за правенето на правилен избор. Като да си купиш обувки по интернет вместо да идеш да пробваш стават ли ти и дали са ти удобни.

ПС да темата беше К5 или К5II ама в последствие се оказа, че питащия се чуди друго и ми се стори по-полезно това дето изписах. Та...



Публикацията е редактирана (25-05-16 12:30)

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: roburt48   
Дата:   25-05-16 12:42

Предложения за още твърди обективи на Nikon не ми вършат работа :) Както няколко пъти вече написах на мен ми е нужно светло варио и от там тръгна и цялата драма, и идеята за смяна на системата :).. Колкото до набутването с евентуална смяна, мисля че не е точно така. Тук вече е въпрос на математика и повечко търсене и пазарлъци, а аз там съм в пъти по-силен от фотографията :)..Елементарните цифри сочат следното ..По нормални. ликвидни цени сегашното ми оборудване е около 900 лв. Тялото е на 5561 сработвания (до днес).. На всичко отгоре е гъзарско червено [smilie5]. 35/1,8G всички знаете, че се продава по-лесно отколкото се купува :). 18-105VR също не е никак труден за продаване. Ако взема да се напъвам и над 1000 вероятно ще взема, но аз ги приемам за 900 ! Ако тръгна да си търся светло варио (стабилизирано и с мотор) трябва да добавя поне още толкова :):) от джоба си !! Ако пък реша да мина на по-висок клас Nikon то бих се спрял само на Д7200.. А там набутването е още по-страшно :):):) (и ако имам какво да набутам,де) [smilie5].
Колкото до Pentax в базара има K-5II за около 700 лв. и отделно получих (покрай форума) оферта за К-S2 също за 700 ! И..получавам тяло с мотор и стабилизация.. Остава да си потърся прилично варио на 2,8 бленда и то без да съм ограничен с условието да е с мотор и стабилизация !! Аз до тук не виждам набутване :)

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: steeens   
Дата:   25-05-16 13:00

Ти си знаеш, но все пак се лишаваш от тяло и 2 обектива, а получаваш само тяло +200 лева, които не стигат за равностойна комбинация от обективи.
Всъщност може и да ти се получи комбинацията, сега си пробвах Тамрон-а 70-300. От 70 до 120 мм имаш постоянна бленда 4. От 120 до 200 е 4.5, което също не е зле.
Ако твърдо си решил да сменяш, вземи Кс 2.



Публикацията е редактирана (25-05-16 13:15)

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: ombre   
Дата:   25-05-16 13:23

Аз пък,като гледам постовете на автора,виждам,че вече е взел решение за смяна,и каквото и друго да се каже,в което няма нищо лошо,но темата леко започна да се размива,понеже се дъвче едно и също.Моя съвет е да направи няколко кадъра с Пентакс тяло и обективи и същите с Никона и да реши,ако няма от къде, може да почерпи някой колега,дето разполага с такъв и да реши,а за никона е лесно,взима един под наем и е готов,просто не се сещам за Пентакс дали дават под наем техника,след което си сравнява резултатите и си взима сам решение.Успех с избора колега.



Публикацията е редактирана (25-05-16 13:28)

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: roburt48   
Дата:   25-05-16 13:26

Абсурдно е да си мисля, че ще сменя системата без да дам нито лев :) Както е абсурдно и да си мисля, че мога да си намеря светло варио за Никон-а без пари :):) !! За мен въпроса се свежда до това да намеря правилното решение и без да харча излишно да се сдобия с нещо, което на този етап да ми е полезно и да ми върши работа..Ако се продава D7200 за 700 лв. няма да се замисля...ама не би :) Няма такова животно !

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: dimidumi   
Дата:   25-05-16 13:40

Еее, така е, ти набутването си го направил, още като си купил най-ниския клас DSLR на Nikon. Те затова корпорациите си правят маркетинг и си ни цакат периодично, защото като се започнат едни тънки сметки за тела и обективи, снимането отива на 3-то място [smilie5] , а точно там е ключа за бараката. Успех в търсенето на правилната система за теб. [beer]

А между другото, лично аз имам 3-ри системи, събирани в продължение на повече от 25 г. , като ми отеснее някое тяло или обектив, го пускам да се продава, обективите почти винаги се продават, ама има тела които стоят с години и се обезценяват тотално. Сега продавам едни Пентакси К10 и К-М, няма никакъв интерес към тях...и мисля да ги подаря на едни деца да се учат от малки как се снима...щото там е ключа за бараката, в познанието и снимането [beer]



Публикацията е редактирана (25-05-16 13:48)

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: roburt48   
Дата:   25-05-16 13:53

Тук съвсем леко ще те оборя ;) Хич не съм се набутал, купувайки най-ниския клас DSLR за да се уча.. Щях да се набутам, ако си бях купил най-високия за да се уча.... [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: dimidumi   
Дата:   25-05-16 14:09

roburt48 написа:

> Тук съвсем леко ще те оборя ;) Хич
> не съм се набутал, купувайки
> най-ниския клас DSLR за да се уча..
> Щях да се набутам, ако си бях купил
> най-високия за да се уча.... [smilie5]

Абе набутал си се малко, ама не си признаваш [smile] ...щото ако си имал някой приятел или познат да ти каже и покаже, такива тела в този клас се продават масово 2-ра ръка на половин цена. Успех в намирането на правилната система. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: roburt48   
Дата:   25-05-16 14:23

Купил съм го 2-ра ръка за 350 лева приятелю :) Не бързай с изказванията :)

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: anjsan   
Дата:   25-05-16 14:26

Лични впечатления ... ми дубре:
Аз си снимам с К-5 и като любител съм предоволен . Камерата не отстъпва на друга от същото поколение от коя да е марка , дори смятам , че има няколко предимства . Казват автофокуса бил лош , ама мен това не ме бърка особено (ако е така ) и не съм забелязъл да е чак толкова зле , така че да не мога да фокусирам това което ми трябва дори и при по-динамични условия - примерно на улицата . Не ги слушай тия дето ти казват , че Пентакс не ставали . Много си е добър К-5 (следващите модели са още по-добри). Обективи има достатъчно и скоро пуснаха нови ; ползват се не само оригинални , а и Сигма , Тамрон , Токина , ръчни ... Обективи за Каникон има повече у нас и малко по-евтини . Някаква снимка , ако не ми се е получавала не е заради апарата , а заради мен най-вече .
Все пак и аз смятам , че е по-добре да не се сменя система безпричинно . Едва ли ще е голяма разликата в резултатите , даже първоначално ще е повече объркващо - други менюта ,настройки, копчета ...
Най-добре К-3 , ама това е друга бира . Успех с избора !

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: amplified   
Дата:   25-05-16 14:51

50/1.8 по родните магазини е стигал до 240лв, аз моя си го взех чисто нов за 174лв от microglobe uk

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: roburt48   
Дата:   25-05-16 15:02

Именно :) До 1-2 дни ми обещаха да ми дадат за известно време един K-5IIs. Не съм женен за никаква марка (още повече, че снимам едва от 2-3 месеца). Ако ми пасне ще си търся такъв, ако не - продължавам напред :)

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: i_v   
Дата:   25-05-16 15:48

Хаааа… изненада ;), пак темата са превърна в поле за изява на неразбраните от техниката ;)!

В на Simbon4o поста пак има 30% истина, 30% изопачаване и премълчаване, 30% откровено неверни твърдения представени, като факти, и естествено 30% лично страстно/безпристрастно мнение. Процентите са повече от сто, щото за някой работи се колебая и съм дал повече от един отговор ;).

Няма да го коментирам, само ще обърна внимание на следните неща:
1. 24мп дава по-добър резултат от към шум, като краен резултат, при снимане в RAW и интерпелирано или принтнато в един размер. Според мен разликата не е космическа и умишлено не давам колко стопа или част от стопа е, защото моето наблюдение е чисто емпирично и субективно. Така или иначе 24мп матрица е плюс, а когато добавим, че има 67% повече пиксели от 16мп, което дава възможност за кроп…24мп печелят.

2. Относно фокусните системи на 3XXX и 5XXX сериите на никон, не мога да изкажа категорично мнение, дори когато са ми попадали в ръцете не са ми предизвиквали желание да си играя и тествам. Но с Д90 примерно, който е със АФ-а на Д3200, съм си играл доста, дори съм го сравнявал с К52 един до друг.

За мен Д90 има един от най добрите фокусни системи за времето си, от бюджетните тела, много добре се представя и на тъмно, но не колкото К5II, да не говорим за K3. Пробвал съм ги с механични 50-ки и като бързина и точност на AF-a при добри светлинни условия не намирам някаква особена разлика(всичко е в рамките на субективните ми усещания), пентакските механични FA-та са по-шумни при фокусиране, а аз лично имах 1-2% по добра успеваемост с Пентакса (но все пак имам повече практика с фокусната система на Пентакс). При лоши светлинни условия и фокусиране върху нискоконтрастни обекти, когато се снима на границата на възможностите на фокусната система, има разлика. Никона се мъчи да фокусира по-бързо но доста често бърка, докато Пентакса, ако не локъпне, хънти още по един път на пред и на зад, и или хваща или се отказва, кое е по добре не-знам. Пентакса продължава да фокусира минимум един стоп, след като никона спре. Мисля, че дори е повече, но не съм мерил със светломер. Всичко това при използване на средната фокусна точка на Никона, която е единствената кросната.

При използване на страничните линейните фокусни сензори върху обекти, неподходящи за определяне на фокуса от линейния сензор, никона бърка доста. Аз специално бих избягвал употребата им, при каквито и да светлинни условия. При създаване на определени умения и навици е възможно някой да си снима щастливо и със страничните сензори.
При пентакс централните 9 сензора, при добри светлинни условия, си работят еднакво.
Едно допълнение… на К5II фокусните сензори са едрички, но специално централният сензор на Д90 също не е дребен.

Та не мисля, че фокусната система К5II e по зле от тази на D90 в каквото и да е отношение.
Със 7000 съм снимал 1-2 пъти … с тази фокусна система не можах да се разбера (нещо като Simbon4o с Пентакската ;)). Докъто снимах в добри светлинни условия имах чувството, че е супер, точна и бърза, а после се оказа, че имам много голям процент фира :(, при лоши светлинни условия положението се влоши и… ми напомни за комбинацията на едно К100+FA50 F1.4, което имах преди доста време(само клин на фокуса в ръчен режим ме спасяваше :). Може би не съм го ползвал достатъчно за да му свикна, но както казах, не се харесахме, нито аз него, нито той мен.

Фокусната система на 7100/7200 е супер, такава трябва да бъде на всички апарати, на по високите класове да е още по-добра.[smilie24]

3. Поради липсата на настройка за фокус на обективите при D3XXX/D5XXX, според мен не е здравословно, ако човек планира използването на светлосилни обективи, да се мъчи с тях….изобщо, освен ако няма фетиш към употребата на лимбуси ;). 7XXX e друга бира и друг разговор.

4. д3200 - К5, не са от един клас… класът не го определя матрицата…Д90 и Д300 също са по горен клас, въпреки че са дядовци ;).

5. И при никон, и при пентакс обикновено причините за неточен фокус са най-различни, но рядко са от фокуса с отвертка(освен при много изтъбушени и разхлопани екземпляри)

За обективите м/у Сигма 50-150, Пентакс 50-135, Тамрон 70-200, Сигма 70-200, Никор 70-200(стар механичен)…всичко на старо от базара, olx, ebay …или до каквото там може да се докопа.

Сигма 50-150, Пентакс 50-135:Отпадат според мен, щото явно се търси по-дългата страна, а предимства май май… няма.

Ако аз бях авторът, при неговите изисквания и бюджет, пряко бих сравнил двете комбинации:

Никон Д7000/Д7100(е…. 7200 ще е по-добре)++Никон 70-200

Пентакс К5II(е…. к3 ще е по-добре)+Tamron 70-200

Това са двете бюджетни комбинации, максимално отговарящи на изискванията му.

Три пъти мисли, веднъж сменяй система, че иначе пак ще сменяш ;)



П.П.
Имам грешка относно процентните разлики на 16 и 24 мп матрици.
24мп спрямо 16мп е 16мп+ е с 50% и 16мп са 67 % от 24, честно казано мислех за едното написах другото….както и да е …Признавам, грешно съм го написал.



Публикацията е редактирана (25-05-16 16:41)

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: roburt48   
Дата:   25-05-16 15:56

За това става дума :)

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: i_v   
Дата:   25-05-16 16:04

И един съвет. Вземи си един монопод, ще ти помогне, ако не толкова, то почти колкото, по-добрата комбинация тяло/обектив.



Публикацията е редактирана (25-05-16 16:05)

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: victory13   
Дата:   25-05-16 16:11

"...Така или иначе 24мп матрица е плюс, а когато добавим, че има 67% повече пиксели от 16мп, което дава възможност за кроп…24мп печелят...."

Спрех до тук... Сега се чудя тия около 33% от кои Симбончови са [smilie18]

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX Kvictory13, в сметките грешката моя… ПРИЗНАВАМ… 24мп -5/ 5 IIs мнения
Автор: i_v   
Дата:   25-05-16 16:36

victory13, в сметките грешката е моя… ПРИЗНАВАМ… 24мп спрямо 16мп е 16мп+ 50% и 16мп са 67 % от 24, честно казано мислех за едното написах другото….както и да е …Признавам, грешно съм го написал.

Извинявам се, но това ли те смути?



П.П.
Иначе нямам против, че си спрял, не бих имал против и изобщо да не почваш



Публикацията е редактирана (25-05-16 16:40)

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: steeens   
Дата:   25-05-16 16:45

Процентите са само 17...[smilie18] [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: i_v   
Дата:   25-05-16 16:48

17%....кое от кое?

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: botzi   
Дата:   25-05-16 16:53

От уъркшопа ми последния уикенд - "Правилно си се насочил към Пентакс при положение че Никон не те устройва финансово. К52 освен другото има много важно предимство за твоите бъдещи цели, перфектен автоматичен баланс на бялото, Никон е трагичен на изкуствено осветление - жълто зелена отровна картинка,от която ще ти побелеят косите как да я оправяш. Разликата с К52s e предимно във LP филтъра на матрицата. Стабилизацията в тялото наистина работи и е огромно предимство. Ако посочиш кое е предпочитаното от теб фокусно разстояние, мога да ти дам конкретни предложения за Пентакс тъй като имам или съм имал почти всички обективи ставащи за Пентакс."
До този извод стигнаха и всички участници снимащи портрети с D3200 и с два D5500. Като изключим проблема с цветовете, се оказа, че фоксуа на д5500 на практика доста изпуска, което и мен очуди защото е, като в д7100 - 38 точков. Ако някой иска мога да му изпратя и снимков материал :)

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: ludiakolio   
Дата:   25-05-16 19:12

Един плюс за К5.Има даже много повече,от това което ми трябва. Картинката е страхотна,спокойни 1600 исо с компромис до 6400,а за това,че нямало обективи-пълни глупости.Скачай смело,за парите се е подарък.

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: colorphoto   
Дата:   25-05-16 19:40

Ново тяло няма да промени качеството на снимките.

Трябват нови обективи първо,по-натам можеш да ъпгрейднеш и тялото.

Миграцията към друг бранд е безсмислена.

Като е споменато свещенното име на Пентакс и цялата секта се втурва без да пести енергия да новопокръсти блуждаещата душа в правата си вяра.[smilie3]

Всъщност най-честите миграции са в обратна посока.....

Изключенията ги знаем и само потвърждават правилото.[smile]



Публикацията е редактирана (25-05-16 19:44)

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: sayman   
Дата:   25-05-16 20:24

colorphoto, "цялата секта се втурва без да пести енергия"... къде видя секта бе човек???
Всички пишещи описват и плюсове и минуси. Още на първа страница даже съм написал - "Аз също чат-пат снимам стрийт, но мога да кажа, че DSLR не е мойта камера за тая фотография ... взимам в тия случай безогледалката"

Та къде видя тая "енергия да новопокръсти БЛУЖДАЕЩАТА ДУША в правата си вяра" ... и сигурен ли си, че roburt е БЛУЖДАЕЩА ДУША??? Така звучиш като да го познаваш!

За пореден път само ти си тоя дето звучи злобарски и наистина не разбирам ... защо??? Ясно е, че си имаш някаква лична драма, ама айде по-спокойно с квалификациите.

Заменете жлъчта с повече фотография [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: botzi   
Дата:   25-05-16 20:32

Те за това няколко, човека се втурват да обясняват как пентакса не става, защото са се махнали от него, със сетни сили и всякакви аргументи :D
Спрямо д3200 ново тяло, като К5II или KS2 определено ще промени качестовот на снимките, особено от към реалистични цветове. И двете тела имат възможност за калибрация на фокуса, докато нисък клас никон с точен фокус без нужда от калибрация почти не съм срещал, дори китаците с бленди 3.5-5.6 имат нужда от калибрация - последния случай беше с два 18-140 мм.

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: colorphoto   
Дата:   25-05-16 20:54

Д-3200 човека ще го ъпгрейдне по-натам.

Първо стъкла да си купи по-подходящи.

А за Никон има по-голям избор във вторичния базар - това е важното в неговия случай.

Колко ли ще се усети в снимките че гореспоменатите пентакски тела са в някои аспекти по-добро всъщност?!

Ми няма да се усети на практика.

А колко обективи втора ръка има в базара за Никон и колко за Пентакс е видно.

Първо да си намери стъкла и после ъпгрейда няма да му е проблем към по-читав Никон.

А не да хаби ресурс за смяна на система при положение че вече е избрал по-подходящата,особено за втора ръка стъкла и тела.

А стабилизацията за стрийт не е нужна,колкото и да му се ще на човека да я ползва и да му е изкушение с практиката ще се убеди в това.



Публикацията е редактирана (25-05-16 21:12)

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: steeens   
Дата:   25-05-16 21:22

colorphoto, дай пример кой обектив да избере от изобилието в базара...[smilie18] [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: sayman   
Дата:   25-05-16 21:49

colorphoto, не си ти когато си гладен [smilie25] ето така звучиш като нормално комуникиращ. Сега вече мога да ти отговоря и аз нормално.

За вторичния пазар си абсолютно прав. Няма две мнения. Това обаче автора със сигурност го е видял много добре. Той даже е написал какви обективи търси и защо [smilie3]

"А стабилизацията за стрийт не е нужна,колкото и да му се ще на човека да я ползва и да му е изкушение с практиката ще се убеди в това"
... тук обаче нещо не разбрах. Защо да не е нужна? Предполагам си имал предвид онова, което се писа и по-назад в темата, че няма как да стабилизираш движещите се обекти, нали? Е то това е от ясно по-ясно, ама не ми стана ясно друго. Кой и къде определи стрийт фотографията като "движещи се хора из улиците". Мисля, че всеки от нас е гледал тонове чудесна стрийт фотография на статични хора и обекти ... или не? Убеден съм, че да, нали?
Погледни все пак в профила на Автора и ще видиш снимки не само на ... "motion street"
Е наистина ли още мислиш, че ... стабилизацията за стрийт не е нужна, колкото и да му се ще на човека да я ползва и да му е изкушение с практиката ще се убеди в това. ... с чия практика?

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: i_v   
Дата:   25-05-16 22:06

colorphoto, човекът явно не снима типичният стрийт с 20/35/50/70 мм твърди светлосилни, иска да снима с нещо дълго…примерно 70-200. Ха кажи сега на 200мм приравнено 300, стабилизацията помага или не помага?


П.П.
Иначе, ако е за Никон „Sigma 70-200mm F2.8 EX DG OS HSM”…..само да се хареса с тялото.



Публикацията е редактирана (25-05-16 22:09)

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: ink   
Дата:   25-05-16 22:09

Стабилизацията помага не само при дългите мм, а и за бавните скорости на тъмно.

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: i_v   
Дата:   25-05-16 22:12

Така е…. не случайно 17-50 2.8 ги правят стабилизирани. Няма да казвам, каква комбинация е тамрон 17-50 2.8(за 350-450лв от базара) със стабилизираната матрица….[smilie5]


Също си е голяма допълнителна екста към сигма 10-20 примерно… но най ме кефи с 50 1.4…. снимаш дори, когато не виждаш през визьора.



Публикацията е редактирана (25-05-16 22:15)

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: ludiakolio   
Дата:   25-05-16 22:14

Със стабилизацията се вади нормален кадър от ръка от 35мм на 1/6с.

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: roburt48   
Дата:   25-05-16 23:09

Пичове, като Ви гледам профилите е очевидно, че повечето от вас са много в час :) И именно защото сте в час си мисля, че ще се съгласите с една моя констатация .. А тя е - залитането в 100% конкретики е малко лековато :). Кой обектив бил "мега" за стрийт, или оная матрица била да си е*е майката :) На всички ви е ясно, че фотографията е момент ! (поне аз така мисля). Или за да бъда по-точен - уличната фотография ! Аз не снимам режисирани неща в студио. Нито мога да кажа на хората по улицата - "изправи се, нагъзи се, усмихни се, обърни се и т.н.".. :) Нито мога да кажа на слънцето да ме изчака евентуално около 15-20 мин. за да си довърша работата :).. Или обратно - като видя, че слънцето е еди къде си и обектите се движат или не, гледат ли ме или не, или са близко или далеч не мога на секундата да измъкна точния обектив или камера за да снимам :)... Та поради тези простички причини съм решил, доколкото ми е възможно да се "въоръжа" с оборудване, което до известна степен да е дотолкова гъвкаво, че да ми покрива поне 30% от нуждите (дай боже и повече) ! Знам, че няма пълно щастие, но защо да не се опитам с минимум усилия и повече събрани мнения да се доближа до него :) Просто се опитвам да намеря себе си във фотографията, но..... с правилните инструменти ! :) И те така :)

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: colorphoto   
Дата:   25-05-16 23:29

стеенс: Питаш хилейки се какви обективи втора ръка имам предвид в последния си пост.....

По-назад писах за:

Тамрон 17-50/2,8 със или без стабилизация
Сигма 17-50/2,8 със или без стабилизация
Сигма 50-150/2,8
Никкор 50/1,8 Г
Никкор 85/1,8 Г

По-натам и: 70-200/2,8 Никкори,Тамрони и Сигми.

Често се намират на изгодни цени.



Публикацията е редактирана (26-05-16 00:10)

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: colorphoto   
Дата:   25-05-16 23:53

I_V: Спокойно може да се снима без стабилизация когато снимаш по улиците на 1/200 и с ФФ и приравнено с кроп.

Ти,конкретно снимаш доста различни неща.

Аз също като питащия снимам по улиците и също не с класическите 35мм и 50мм от филмовата ера а точно с 85мм и 70-200мм понеже времената са различни от петдсетте и шестдесетте и хората имат различна психология сега.



Публикацията е редактирана (26-05-16 00:12)

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: sayman   
Дата:   26-05-16 00:16

colorphoto, защо така драстично редактира последните си два поста???

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: roburt48   
Дата:   26-05-16 00:19

[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: colorphoto   
Дата:   26-05-16 00:21

Нищо смислово не е променено - по-прегледно е и по-ясно съдържанието на постовете.

Аз винаги редактирам по навик вестникарски за да е оптимален исказа.

А ти какво заподозря,конспирация някаква ли?[smilie18]

Оппааа,пак редактирах![smile]



Публикацията е редактирана (26-05-16 00:24)

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: roburt48   
Дата:   26-05-16 00:22

Аз покрай тази тема освен, че се образовам взех и да се забавлявам [smilie5] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: i_v   
Дата:   26-05-16 00:23

colorphoto, съгласен съм че с малко тренинг 1/200 на 200мм са възможни(е ще има и малко загуби….може би), но със стабилизация 1/100 и 1/50 започват да стават съвсем реални.
Преди няколко дни снимах състезани по плуване на детето, повечето статични сцени са ми 1/60 без почти никаква фира, а имам и на 1/30 със 20-30%(не съм ги смятал) фира, като повечето е от движението на децата... 150-200мм.
Хубаво е, че можеш 1/200…но ако можеше да свалиш още 1-2 стопа за статични сцени….винаги е полезно.
Ако опра лакти, си мисля, че мога да изкарам читаво и на 1/15, но аз снимам рядко на 200мм.

Иначе си прав, че стрийта не моя жанр и само си разсъждавам.
[shtrak] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: colorphoto   
Дата:   26-05-16 00:26

Нали точно за това писах по-горе че по улиците 1/100,камо ли 1/50 са неподходящи скорости понеже там всичко наоколо щъка и не трябва да се пада под 1/125.

Така е и на мероприятия.

Имах преди време и Пентакс система и никонски стабилизирани но тъмни после и стабилизацията по улиците подвежда да се ползва по-ниска скорост и става мазало.

Инак е най-добре да я имаш стабилизацията за статични моменти но то пак до кесията опира кое зло е по-малко,а в случая със стрийта е по-добре светли стъкла,отколкото стабилизирани.



Публикацията е редактирана (26-05-16 00:30)

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: roburt48   
Дата:   26-05-16 00:33

Абе пичове, Вие мен тотално ме отебахте и си пишете помежду си [smilie5]
Никой даже не поглежда какво пиша [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: colorphoto   
Дата:   26-05-16 00:39

Тука редовно се случва така.....

Образуват се производни групи в групата,хващат се по двойки и тройки за гушите и като кеча.....



Публикацията е редактирана (26-05-16 00:45)

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: i_v   
Дата:   26-05-16 00:41

А бе най добре си е да ги светнеш с едно добре подредено осветление [smilie5] , ама ако те подгонят, ще се видиш в чудо ;) [smilie18]

П.П.
Sorry за спама, аз преставам [smilie24] [beer] [shtrak]



Публикацията е редактирана (26-05-16 00:43)

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: roburt48   
Дата:   26-05-16 00:47

Аз пък искам искрено да благодаря на всички включващи се :) За мен е безценно !! Какво по-добре от безплатно know how !!!

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: colorphoto   
Дата:   26-05-16 00:47

roburt48:Моя учител по литература казваше че след като даден автор напише свое произведение вече няма власт над него и то започва собствен живот.

Та така и с темите по форумите.....

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: steeens   
Дата:   26-05-16 00:49

colorphoto написа:

> стеенс: Питаш хилейки се какви
> обективи втора ръка имам предвид в
> последния си пост.....
>
> По-назад писах за:
>
> Тамрон 17-50/2,8 със или без
> стабилизация
> Сигма 17-50/2,8 със или без
> стабилизация
> Сигма 50-150/2,8
> Никкор 50/1,8 Г
> Никкор 85/1,8 Г
>
> По-натам и: 70-200/2,8 Никкори,Тамрони и
> Сигми.
>
> Често се намират на изгодни цени.
>

>
> Публикацията е редактирана (26-05-16
> 00:10)


Точно това имах предвид: Теоретично ги има, ама практично не!
17-50 доколкото разбрах ще му е малко къс. Сигмата 50-150 е идеална, ама просто я няма!

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: alext   
Дата:   26-05-16 02:03

+ допълнение към възможностите за никон има доста стабилизирани варианти- 70-300 , също и 55-200, 55-300, 16-85 VR се води добър и ще му покрива добри милиметри. От светлото варио 80-200 е малко по- евтина алтернатива на 70-200. С твърд обектив снимки от колата не си го представям но има и там варианти- новият стабилизиран Tamron 85mm 1.8, 105mm 2.8 макрото или Tamron 90mm.



Публикацията е редактирана (26-05-16 02:17)

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: colorphoto   
Дата:   26-05-16 03:44

steens: Аз като продавах мойте кропски стъкла имаше в базара и Сигма 50-150/2,8,но верно трудно се намира тук.

Винаги може да купи Никкора 55-200 3,5-5,6 ВР - лек и стабилизиран над 100мм на най-отворена бленда има читаво за класа си боке и е евтин.



Публикацията е редактирана (26-05-16 04:05)

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: MikeDimit   
Дата:   26-05-16 16:27

С това дълго варио най-много улични портрети да се хванат. Имал съм и имам дълги варио и убийте ме, ако съм ги ползвал и в един промил от снимките. Основно снимам навън градски живот и събития. Ракурса на дългото варио е толкова малък, че се получават едни статични и еднотипни кадри...Ама това си е до вкус. И здрав гръб.

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: BXMarkov   
Дата:   26-05-16 16:54

MikeDimit, погледни си снимките според мен най-добрите ти са все над 80мм :))) И никак малко не ги ползваш дългите!

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: colorphoto   
Дата:   26-05-16 21:51

От близо с под 70мм се вцепеняват хората в най-добрия случай или се смущават,а някои се и сърдят.

В днешни дни народа е по-изнервен от ония времена,когато са снимали стрийт с 35мм и 50мм.

Параноята се усеща в погледите на хората доста често.

Сега медиите са психирали масите и всеки се чуди от какво да се чувства със засегнати права и да се агресира.

Е,слава Богу все още има люде,които се усмихват когато ги снимаш!



Публикацията е редактирана (26-05-16 21:51)

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: Alexstudio   
Дата:   27-05-16 19:06

Четох само първата и последната страница ( в която се говори само за обективи ), но да си кажа мнението за К5IIs с който снимам от 3 години.[shtrak]
Мнението ми е-прекрасно малко тяло, стабилно, водоустойчиво, даващо добра картинка и допустим шум до 1600ISO. Може да се разчита на всякакви условия на него.
Дори в сравнение с К3 имам чувството, че картинката му е по-'пентакска'-ако може така да се каже и дори ако тръгна да продавам една от двете камери се чудя дали да не си оставя К5IIs за бек-ъп + K1 който скоро ще взема. [smile] [shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: MikeDimit   
Дата:   27-05-16 20:29

BXMarkov
Ти ме уби с правата лопата!
Кои са с над 80 мм?!?
Снимам с китак къс на 500D.Китака дългия го ползвах само за няколко портрета и мисля на тодорова кушия. Дуги обективи доскоро не ползвах на дигитала. Сега имам един тамрон 28-80, ама още му се мъча в късия край.

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »