Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Гадното бяло небе...
Автор: Elvira   
Дата:   21-05-16 15:36

Привет,

искам да се споделя нещо, което много ме тормози, а именно - гадното бяло светещо небе при лошо време. Особено в последния период януари-март, когато не беше слънчево, нито пък е имало плътни, хубави, пасторални облачета овчици.

Боря се да елиминирам този ужасен ефект по два начина - или като не снимам изобщо, или като изрязвам небето, но и двата начина не ме устройват. В момента изучавам Lightroom 5, но все още не съм достигнала до истината (при наличие на обработваем потенциал на снимката ми харесва да си експериментирам с градиентния филтър и highlights, но чисто бялото просто става сиво).

Въпросът ми е дали неутрален градиентен филтър за фотоапарата би помогнал в случая. А и изобщо - струва ли си да си взимам такъв, или по-скоро обектив със светлочувствителност (моят си е обикновеният обектив от комплекта). Притеснява ме и друго. По време на планински преходи и пътешествия дали е удобно да се носят стъклата и да поставят при нужда?

Благодаря за съветите и коментарите :)


Отговори на това съобщение
 Re: Гадното бяло небе...
Автор: mitpis   
Дата:   21-05-16 15:42

В Camera raw на фотошопа има един градиент, който се ползва за оправяне на небе.

Отговори на това съобщение
 Re: Гадното бяло небе...
Автор: alext   
Дата:   21-05-16 15:47

Може да го затъмниш/ изсветлиш с гореспоменатите методи и все ще се върти около сивия цвят, ако е така описаното облачно време.

Градиента се използва при пейзаж, ако ти е много тъмен предния план- планина, поляна и т.н и много светло небето по време на изгрев или залез например. Тоест има смисъл, но същото се постига и с обработка.

Отговори на това съобщение
 Re: Гадното бяло небе...
Автор: test1011   
Дата:   21-05-16 16:42

Научи се използваш силата на цветовете и изгорялото/бяло небе няма да ти е проблем, казвам ти го от личен опит :)

Отговори на това съобщение
 Re: Гадното бяло небе...
Автор: iliyanb   
Дата:   21-05-16 17:05

Аз все това гадно бяло небе го чакам, за да снимам всичко, което е долу. Няма по-хубаво от мрачното време.

Отговори на това съобщение
 Re: Гадното бяло небе...
Автор: gogo359   
Дата:   21-05-16 17:49

Нека някой да се оплаче и от мрачното време. Все слънцето ни пречи.

Филтъра няма да помогне в случая. За мен не е оправдано да купуваш филтър на китов обектив. Най - малкото ще струва, колкото половината обектив. По скоро пробвай различен баланс на бялото и експозиция. Другият вариант е HDR, ако ти се занимава.

Отговори на това съобщение
 Re: Гадното бяло небе...
Автор: PieroBG   
Дата:   21-05-16 20:42

Има и луминосити маски за тази цел... по някога помагат.[smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Гадното бяло небе...
Автор: Elvira   
Дата:   21-05-16 21:15

Мисля да прочета повече за HDR, а и за постобработката като цяло, защото всички това ме съветвате. Важно ми беше да знам дали да планирам някакъв разход в близкото бъдеще (човек като почне...), но сега смятам, че е по-добре да инвестирам в нови обувки :)

Като цяло се опитвам да взема максимума от самия фотоапарат, но все още го изучавам. Както и основните похвати. Понякога дори кадрирането ми ми се вижда крайно неоригинално. Ужасно е. :/ Но понеже си взех фотоапарата януари, а и тъй като работата ми не позволява много свободно време, все още дори залез или изгрев не съм снимала. Затова бялото небе ме побърква.

Отговори на това съобщение
 Re: Гадното бяло небе...
Автор: shamelessEyes   
Дата:   21-05-16 21:23

Пробвай със слънчеви очила [smilie3] При безогледалките и някои марки очила става перфектно, а понякога и повече от перфектно [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Гадното бяло небе...
Автор: brutas   
Дата:   21-05-16 21:31

Ако говорим за пейзажна фотография, просто се чакат подходящите условия. След като ти е гадно "бялото небе", снимай при тъмно или синьо или червено. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Гадното бяло небе...
Автор: Elvira   
Дата:   21-05-16 22:12

@brutas, разбира се, но когато съм на далечно пътешествие и на места, на които няма да имам втори шанс, нито мога да чакам с часове, а искам да направя добра/сносна снимка...

Примерно тази:

https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/13177383_1170762356269545_3904760368857873159_n.jpg?oh...


Времето беше меко казано отвратително, дъждовно, бляскаво... и с въпросния филтър на програмата я нагласих по начина, който най-много ми хареса, защото улавя атмосферата, която беше, без да изглежда неестествено. Единствената разлика с оригиналната снимка е, че тук горе вляво стана приятно тъмно, а на необработената си е белезникаво. Но пък кулата компенсира гадното бяло вдясно случая, то дори го подчертава.

Отговори на това съобщение
 Re: Гадното бяло небе...
Автор: leo34   
Дата:   21-05-16 22:15

А това дърво отпред ми изглежда светнато със светкавица, разваля естественото излъчване.

Отговори на това съобщение
 Re: Гадното бяло небе...
Автор: Elvira   
Дата:   21-05-16 22:24

@leo34, имам една на същия кадър и без светкавица, както винаги правя точно за такива случаи. :) но в тази връзка имам и друга особеност - че обичам по-ярките цветове в повечето случаи, което не на всички допада.
Eто същия кадър без светкавица, а май и без подсилване на небето

https://pbs.twimg.com/media/CjAOTBJXIAAymsI.jpg:large

Отговори на това съобщение
 Re: Гадното бяло небе...
Автор: gogo359   
Дата:   21-05-16 22:46

Вторият кадър изглежда по - добре. Първият си го обработила прекалено агресивно - сенките ми идват в повече и светкавицата наистина дразни. Спри като за начало да използваш светкавицата, не е необходима за съответния кадър. За небето си поиграй с кривите и ще излязат облаци. Ако трябва използвай маска само за небето.

P.S. Обувките за момента са по - добрата инвестиция от филтъра

Отговори на това съобщение
 Re: Гадното бяло небе...
Автор: crocodile   
Дата:   22-05-16 01:01

Купи си една сигма DP1 на старо и я дръж именно за облачни пейзажи


https://photo-forum.net/static/forum/2016-05/gvhf7289.JPG


https://img-fotki.yandex.ru/get/6434/194848933.2/0_a37ad_a5ae20aa_orig.jpg


SDIM0491.jpg

Отговори на това съобщение
 Re: Гадното бяло небе...
Автор: Elvira   
Дата:   22-05-16 07:47

Страхотна снимка! Значи все пак има резон и в техниката, а не само в постобработката. :)

Отговори на това съобщение
 Re: Гадното бяло небе...
Автор: Frenchev   
Дата:   22-05-16 08:05

Елвира решението на проблема ти е ХДР. Особено щом харесваш по-ярките цветове. При ХДР можеш да контролираш осветеността на всяка част от кадъра отделно. Много полезен метод за пейзажна фотография.

Правят се 3 до 7 кадъра с различна експонация. Аз правя 5 през една една стъпка. Тоест с експонация -2, -1, 0, +1, +2. След което се сглобяват директно в Light room, Photoshop или други програми.

Трябва известен опит, но след като изгледаш малко уроци в тубата и след много проба грешка опита ще се получат нещата.

Много често се прекалява с метода и резултата са снимки с неестествени цветове и сбъркани тоналности.

Отговори на това съобщение
 Re: Гадното бяло небе...
Автор: quazimodo   
Дата:   22-05-16 08:17

Frenchev написа:

> Елвира решението на проблема ти е
> ХДР. ...
> Много често се прекалява с метода
> и резултата са снимки с
> неестествени цветове и сбъркани
> тоналности.

Много често, да не кажа винаги, хората си мислят, че точно това е истинският ХДР[smilie5].


Отговори на това съобщение
 Re: Гадното бяло небе...
Автор: edgecrusher7968   
Дата:   22-05-16 08:59

За съжаление, HDR-ът няма да допринесе кой знае колко - сивото небе ще си остане такова, колкото и да го мъчиш. Единственият шанс е посредством някакъв градиент или друг филтър, да го направиш малко по-драматично, за да не стои съвсем плоско.

При пейзажната фотография, подходящата светлина е решаваща. Когато я няма, просто я няма. Трябва търпение и късмет понякога.


Отговори на това съобщение
 Re: Гадното бяло небе...
Автор: crocodile   
Дата:   22-05-16 09:19

Elvira ти заключваш ли експозицията по небето ?

Отговори на това съобщение
 Re: Гадното бяло небе...
Автор: Elvira   
Дата:   22-05-16 09:30

@crocodile - честно да си призная - не, тая работа със заключването не ми е много ясна. Просто си меря осветеността по небето и това е, но установих, че понякога не пиказва вярно. Понякога сам е кофти, нямам приятели фотографи, с които да изляза един уикенд да снимам и да обменим мнебия.

@Frenchev - мерси много :)

Отговори на това съобщение
 Re: Гадното бяло небе...
Автор: h_bio   
Дата:   22-05-16 09:38

Небето ти е най-малкия проблем. Когато го осъзнаеш и дефинираш истинските си фотографски дефиците ще има прогрес.
До тогава гледай много и качествена фотография!

Отговори на това съобщение
 Re: Гадното бяло небе...
Автор: kvakioh   
Дата:   22-05-16 09:56

Филтри са първият и най-лесен отговор...Сиви най-често, неутралните също. А може би като за начало един поляризиращ.
Нещата започват от самото пред-заснемане до заснемането и записът на носител. Едва след това идват нещата в програми за обработка. Най-висшото според мен е когато човек да премисли кадъра от преди заснемането до точката на това как ще обработи след заснемането.

Отговори на това съобщение
 Re: Гадното бяло небе...
Автор: Frenchev   
Дата:   22-05-16 11:06

Съгласен съм, че небето ще остане сиво, но аз не мисля, че сивото е проблема а това, че е бяло и няма информация в него. С ХДР ще имаш информация и можеш да предадеш пейзажа, много по близо до това както го виждаш в действителност. Окото има много по добра динамика от, която и да камера в момента и затова се налага да се прибягва до този метод.

Но пак казвам - границата между хубава снимка и прекалено ХДР е много малка и много лесно се прекрачва. Трябва да се внимава.

Отговори на това съобщение
 Re: Гадното бяло небе...
Автор: asahi   
Дата:   22-05-16 11:45

Хубавата пейзажна снимка започва с малко планиране:
1. Къде ще ходиш да снимаш.
2. Кога изгрява и залязва Слънцето на съответната дата.
3. Как е разположен обекта (местността) спрямо посоките на света.
4. Каква е метеорологичната прогноза за времето, когато си там?
5. Посоката и динамиката (изменението) на вятъра в денонощието.
6. Осмисляне на твои и чужди снимки от същото място.

От анализа на горните факти можеш да си направиш изводи кога и дали да ходиш някъде и какво да очакваш. Интересни са преходните моменти - преди и след атмосферен фронт и при смяна на посоката на вятъра, била тя денонощна или сезонна.

В рамките на денонощието небето може да е бяло, черно и на два пъти по-шарено - при изгрев и при залез. Ползвай тези моменти за снимки с дълга експозиция и ще получиш по-различни снимки. Дали ще са по-добри зависи от още много фактори, но за небето - толкова.

Природата и пейзажът не са длъжни да ти позират по желания от теб начин и затова по-упоритите и интелигентните успяват да направят повече добри кадри от късметлиите.


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »