Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Калибриране на монитор
Автор: gogo359   
Дата:   29-04-16 10:04

Здравейте,

Сдобих се с калибратор Spyder5 Expess. Най - вече исках да си калибрирам лаптопа, защото цветовете определено не бяха реални, изключително студени, леко синеещи даже, без голям контраст и с малко полутонове. След калибриране - коренна разлика - меки и топли цветове, повече полутонове и сенки. Проблема обаче е че ми се струва чак че леко жълтее - или по - точно има лек сепия ефект. Някой дали се е сблъсквал с този проблем и има ли решение. Калибратора няма допълнителни никакви настройки. На другият ми лаптоп нещата са по - добре. Има ли начин да проверя дали цветовете са наистина реално с някакъв тест ?

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор
Автор: brutas   
Дата:   29-04-16 10:57

да, след калибрация гамата става по-топла...

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор
Автор: Stoi2   
Дата:   29-04-16 12:42

С каква матрица е дисплея на лаптопа ? Не може да се очаква, че калибрацията е панацея и ще превърне от екрана - "картинка" ... Все едно да очакваш че след като калибрираш телевизор "велико търново" , той ще стане с перфектно цвето предаване :D

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор
Автор: colorphoto   
Дата:   29-04-16 14:43

Напоследък ги правят синеещи по дифолт и след калибрация се "стопля" изображението и за това ти се вижда като сепия.

Важно е и къде калибрираш като място и осветление там,ако после преместиш лаптопа на друго място,където светлината е с различна цветна температура и интензитет калибрацията вече не важи и трябва нова според новите условия.

Предвид че лаптопите се местят само с времето ще прецениш коя настройка ти е най-удобна.

Да,калибрацията не е панацея.

А и дисплеите на лаптопите нямат много възможности за фина настройка,и матриците им са по-компромисни.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор
Автор: gogo359   
Дата:   29-04-16 17:12

Матрицата е LED WXGA HD (1366 x 768). Лаптопа в Lenovo. Страшно много синееше. Сега май започнах да свиквам с цветовете, а хубавото , е че очите ми се уморяват по - малко и виждам по - добре след калибрирането. Чак не искам да си представя как съм работил преди. Че не е съвършено на тази матрица е ясно, но е много по - добре от преди. Препоръчвам на всеки да калибрира устройствата си.

Нямам си и на идея защо производителите не калибрират лаптопите още в заводите. Мисля си, че не е толкова сложно, но явно има някаква пречка за да не го правят.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор
Автор: piknik   
Дата:   29-04-16 18:10

"gogo359"
"но явно има някаква пречка за да не го правят."

1-ви вариант - на никой не му пука...
2-ри вариант - пука му, но пак ще се купуват...
3-ти вариант - вредно е за очите, но и другите правят това.
4-ти вариант - много е скъпо за калибриране - ще скочи цената.
5-ти вариант - офтаолозите също са хора - нека "Хапнат" - диоптър, очила за "компютър"...
7
8
9....

10 - Едно време всичко беше качествено, ( ЕВТИНО, ДА ЕВТИНО - ДОХОДИТЕ БЯХА ДОБРИ ) и се ползваше с години.
Сега е същото - има качествени стоки, но вече си ПЛАЩАШ !
Щото има много МАЙМУНИ - ПОСРЕДНИЦИ ПО ВЕРИГАТА...

Ако можеш...[smilie23] [smilie23] [smilie23] [smilie23] [smilie9]

П.С. Забравих да спомена, че се изнервих от твоето питане...
Купуваш си ЕИЗО с 5 години гаранция и ръчно калибриране на матрицата ( при по-горните модели )
Плащаш си като ПОП за качеството вече !



Публикацията е редактирана (29-04-16 18:16)

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор
Автор: gogo359   
Дата:   29-04-16 19:16

Да наистина е "малко" дразнещо да дадеш не малко пари за нещо което не е направено като хората, при положение, че може и не коства много усилия. За 10 минути и калибратор за 200 лева нещата се получават доста по - добре от фабричните. Най - малкото може да се направи профил и да се слага в драйверите на еднаквите матрици. Няма да е точно, но ще е все нещо. Въпреки, че съм на мнение, че може да се калибрира всеки всеки лаптоп по отделно при излизане от поточната линия или тест лентата. Ще се загубят по 5 минути на бройка и няколко заплати, но ще се спасят милиони очи. Явно печалбата изпреварва социалната отговорност.

Между другото имам стар лаптоп Lenovo T61. Модела е на 9 години. Матрицата е сходна с новия, като параметри. Работила е хиляди часа и мината през Spyder - а почти нямаше промяна.

Преди 10 години е могло за по - малко пари ( с оглед на точка 10 от миналия пост ), сега съм далеч от мисълта, че с развитието на технологиите не може и не е по достъпно. Просто компаниите свикнаха и разбраха, че може да полагат по - малко усилия и да печелят повече.

Жалкото е че не опира само до това как ще виждаш цветовете, дали снимката ще излезе същата от печат и т.н, но по този начин се играе и със здравето на хората.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор
Автор: batsali   
Дата:   29-04-16 19:20

Как по-точно това, че екрана синее, ще навреди на зрението? Те и крушките за осветление не са бели, а червенеят.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор
Автор: piknik   
Дата:   29-04-16 19:59

"gogo359"
Филипс/ LG бяха доскоро - най-големият производител на монитори... Самсунг може и да са ги изпреварили...
За ЛЕД мониторите подложките се произвеждат от 3-4 Компании.
Всички купуват от Тях. Ширпотреба.

При ЕИЗО ( не базовите бройки, но и тях ги гледат ) - 5-6 часа е тестването на всяка матрица ( лично от човек ), може и повече...
Струва доста - заплатите в Япония не са като тук... Нямат си "Бате Бойко" да им калибрира всичко "НАКУП" и да си живеят спокойно... съжалявам ги...

Какво стана с НАС - ТЯХ ???

Уж сме едни и същи Хора - нали... Дишаме, живеем, творим, пърдим..

За 70 години - Те Японците ( победени във 2-та Световна, репарации, забрана за армия и оръжие, бедна - без ресурси Държава ( само внос ), земетресения - да вметна ( там се строи противоземетръсно по Формулата на нашия математик Професрор Брадистилов ( Брадата ) преподавал на Майка ми в Софийския университет. Вече има и нови технологии...

Забравих да спомена за "смешните" им апарати - Канон, Никон, Сони и прочее техника..., които всекидневно Ги ползваме и обсъждаме...

Каква Калибрация, какви 5 лева....

Отплеснах се..., но да спомена нашият Гражданин и Съфорумец -
"Sir Sky", който доста добре твори в Кобе и цялата държава - ( Япония )Браво на него - да е жив и здрав !!!
Евала ! "[smilie24] Котоошо" също и други знайни и незнайни Българи, които не познаваме, но прославят България !!!!!



Публикацията е редактирана (29-04-16 23:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор
Автор: brutas   
Дата:   29-04-16 22:30

gogo359:

"За 10 минути и калибратор за 200 лева..."

Мога ли да попитам къде дават Spyder5 за 200лв? [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор
Автор: iliyanb   
Дата:   29-04-16 22:47

Непример тук .

Това само ако правиш разлика между версиите. Ако за теб Spyder5 означава само Pro-версия или Elite-версия, никъде не го дават за 200.



Публикацията е редактирана (29-04-16 22:54)

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор
Автор: brutas   
Дата:   29-04-16 22:58

Мерси, питам, защото искам да си купя.
Каква е разликата между версиите?

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор
Автор: Konstantinov   
Дата:   29-04-16 23:30

Жълтеенето може да е при задаване на цветната тампература -препоръчват 6500 аз слагам на 5500 и жълтее ,при и1 дисплей про си го избираш.
Имам дел и и1дисплей про за 409 лв и на уин 8.1 ми отне 6 часа да го подкарам,има описан проблема на сайта на х-рейт и как да се преинсталира само драйвера,дефендера или систем секюрити или антивирусната разваля драйвера на калибратора ,и от х-рейт не са намерили за нужно да напишат помощна програма да направи настройките и клиента трябва сам да се досеща какво да прави.
Самата калибрация подобри цвета примерно с 5 процента, което е и колкото съм очаквал ,все пак монитора си идва хардуерно калибриран.



Публикацията е редактирана (29-04-16 23:42)

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор
Автор: gogo359   
Дата:   29-04-16 23:34

Разликите във версиите са описани много добре на сайта на производителя. На практика само софтуера е различен, хардуера е еднакъв за 3 - те версии.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор
Автор: piknik   
Дата:   29-04-16 23:41

Ми да.
Ти какво очакваш "гого"...???
Евтин "програмен продукт" - софтуер и 5 разновидности на Калибратора ( за да им излезне по-скъпо )...

Замисли се - при микроскопите е същото.. имаш "Базов", после си купуваш по-скъпи окуляри ( които приближават повече )

Същото е и с Калибратора, но не е механика.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор
Автор: brutas   
Дата:   30-04-16 00:46

да, интерсно ми е доколко разновидностите на софтуера правят разлика в калибрирането (въобще може ли да се говори за разлика). За какво ни е по-сложен софтуер?

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор
Автор: piknik   
Дата:   30-04-16 00:56

Както при програмите - основна и Професионална.
При "Овърклока" на Процесорите е същото - със заключен множител и отключен.
И така нататък.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор
Автор: Lycan   
Дата:   30-04-16 01:41

"Бизнес" лаптоп, синеещ, правен за ексел таблици :( не се калибрира успешно. Отделно спайдърите за съжаление не са читави калибратори.

графиката говори сама

https://dl.dropboxusercontent.com/u/2169011/probe_comparison.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор
Автор: batsali   
Дата:   30-04-16 02:10

Препоръчвам да не задавате цветна температура при калибрация, освен ако не знаете, че ви трябва определена такава и монитора ви няма да се сгърчи при опита да ви угоди.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор
Автор: asahi   
Дата:   30-04-16 02:15

Остава въпросът защо си давате парите за калибратори като не им вярвате? Все едно аз да си сверя часовника по националното радио, а после да се чудя дали пък техния не избързва, щото на мене така ми се струва?

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »