Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Защо снимането на филм ми се струва по-автентично
Автор: ludmil_egov   
Дата:   28-04-16 10:46

Здравейте!
Снимам непрофесионално от 30 години, от които 25 с филмова Практика. С нея съм изснимал стотици филми сред природата на България, че и Канада също. И макар да не съм професионалист, за тези години изградих усет за фотография. Ето някои снимки, които сканирах наскоро от 25 годишни ленти Коника: https://goo.gl/photos/x5391a9vsSjDwmp1A - директен скан от лента, няма LightRoom и PhotoShop.

Преди 4 години се сдобих с Canon 350D. Знам, не е върхът на фотографията, но поне би трябвало да дава някаква представа за цифровата фотография. И с него започнах да снимам (https://goo.gl/photos/SL1KUAsnjwjJekJ39) но никога не ме оставя усещането, че има нещо неистинско в снимките - не мога да кажа в какво, но нямам вече усещането отпреди 15 години. И не е носталгия по лентата или нещо такова - просто усетът за автентичност, реалност.

Знам, че ако гледаш само дигитални снимки не би усетил разлика, но имайки вече окото за аналоговата фотография не мога да не я видя.
 Re: Защо снимането на филм ми се струва по-автентично
Автор: demiman   
Дата:   28-04-16 10:52

Абсолютно си прав [smile] [shtrak]
 Re: Защо снимането на филм ми се струва по-автентично
Автор: anjsan   
Дата:   28-04-16 10:55

Сега трябва да свикнеш с новата реалност - цифровата ....
 Re: Защо снимането на филм ми се струва по-автентично
Автор: itilien   
Дата:   28-04-16 10:58

Ако съдя по показаното си свикнал си да гледаш картинки с физически дефекти и лош бял баланс. Аз поне не виждам нищо автентично в това, по-скоро навик. Цифровото изображение е по-чисто и полирано, както и по-близко до реалността, но не си му свикнал.
 Re: Защо снимането на филм ми се струва по-автентично
Автор: stef7   
Дата:   28-04-16 11:18

Самовнушението е голяма сила :). Какво аналогово има в снимка, която си сканирал. Пак си минал откъм тъмната страна (за теб), само че по лошия път. Свестни скенери не се правят от много години, виж за развитието на сенсори и дигитални камери се влагат милиарди.

Зарязах филмите преди 11 години и нямам намерение да се връщам назад. Сканирането е такъв pain in the ass, толкова губи време, че даже старите си филми още не съм дигитализирал.

Вземи си камера със сенсор последна генерация и тогава сравнявай. Но знам предварително резултата. Тези дилеми, сравнения, тестове хората ги имаха преди 10-15 години и те отдавна са разрешени в полза на дигиталните камери.

Ако ти харесва да снимаш на филм, няма лошо, това е хоби, важното е да ни харесва и доставя приятни емоции. Но освен ако не снимаш Голям Формат филма има може би едно две предимства и много много недостатъци и много повече загубено време.

 Re: Защо снимането на филм ми се струва по-автентично
Автор: realnoncho   
Дата:   28-04-16 11:25

Вземи си камера с филмови пресети и разликата ще ти се стори доста по-малка [smilie3]
 Re: Защо снимането на филм ми се струва по-автентично
Автор: sohk   
Дата:   28-04-16 11:27

Всъщност проблема не е нито във филма нито във цифровата фотография ... проблема е в екрана ... Няма почти никакво значение дали си снимал с цифров или филмов фотоапарат, като в крайна сметка медията, на която разглеждаш снимката е цифрова - монитор/телефон/таблет/телевизор. По-автентично от отпечатаната снимка няма, пък била тя копиран негатив или принтирана на принтер снимка от цифров фотоапарат. Държането на отпечатана фотография я прави автентична и съществуваща в реалният жив материален свят. Всичко друго е нули и еденици върху харддиск.
 Re: Защо снимането на филм ми се струва по-автентично
Автор: shamelessEyes   
Дата:   28-04-16 11:28

stef7 "Тези дилеми, сравнения, тестове хората ги имаха преди 10-15 години и те отдавна са разрешени в полза на дигиталните камери."

...преди 8 години, дори по-малко. Проблемът с дигиталните неща беше на какво се записват и как. Е вече като го няма този проблем, има ли други предизвикателства?

За да провокирам техническата дигитална мисъл, бих попитал какъв е аналога на сребърния халогенит сравнено с дигиталните фотосензори?

Някой правил ли си е труда да сравни артефакти, от дигитализиран и увеличен скан срещу дигитален 21 Мегапиксела некопресиран файл (примерно)?



Публикацията е редактирана (28-04-16 11:31)
 Re: Защо снимането на филм ми се струва по-автентично
Автор: itilien   
Дата:   28-04-16 11:30

Аз пък не смятам, че фотографията на хартия има кой знае какви предимства. Но пък със сигурност има куп недостатъци, един от които доста сериозен - за да я видиш както трябва, трябва да е осветена по точно определен начин. И като интензитет на светлината и като цветна температура. И въпреки това контрастът и пак е ограничен.
 Re: Защо снимането на филм ми се струва по-автентично
Автор: demiman   
Дата:   28-04-16 11:34

Сигурни ли сте, че ще познаете цифрови от филмови кадри ... [smilie8]
 Re: Защо снимането на филм ми се струва по-автентично
Автор: batsali   
Дата:   28-04-16 11:42

Като напредне още фотореализма в компютърно генерираните изображения ще почнете ли да отричате цифровите камери? Тогава може да спорим за цифрова светлина и аналогова светлина. [smilie5]



Публикацията е редактирана (28-04-16 11:44)
 Re: Защо снимането на филм ми се струва по-автентично
Автор: nyamago   
Дата:   28-04-16 11:44

Въпрос на тълкуване на понятието 'автентично' [smilie11]
 Re: Защо снимането на филм ми се струва по-автентично
Автор: vgramatikov   
Дата:   28-04-16 11:46

"не е важно файловете да са близо до реалността, важното е да изглеждат ,че са близо до реалността"

Из инженерите на фуджи :) [beer]

За мен филма поради множеството си дефекти понякога изглежда много реалистичен и пластичен. Истината е ,че едно изображение ,което е много близо до реалното понякога изглежда много нереално.
 Re: Защо снимането на филм ми се струва по-автентично
Автор: rorus   
Дата:   28-04-16 12:19

Автор: itilien е прав.

Просто си свикнал с тази визия. Лентата обикновено е по-далеч от реалността отколкото дигиталното изображение. Цветовете мърдат насам- натам, затова е и "по-симпатична".

Защо BW фотография е все още толкова популярна?
Защото е нереална - махнат е цвета и затова стои по-интересно...

С обработка на дигитални изображения (качествени) можеш да направиш всичко.
 Re: Защо снимането на филм ми се струва по-автентично
Автор: PhotoBo   
Дата:   28-04-16 12:57

А в много случаи дигиталното дори не се доближава и минимално до заснетото с апарата, след хилядите манипулации след това. Все повече виждаме художествени изображения представени ни като снимки, далеч от видяното и заснетото в действителност. Все по-често гласуваме и оценяваме добри художници или софтуерни специалисти, спрямо фотографи. За справка дори може да послужи темата за Пулицър-а и как всеки по-различен начин възприема и интерпретира фотографията [smilie3]



Публикацията е редактирана (28-04-16 13:02)
 Re: Защо снимането на филм ми се струва по-автентично
Автор: anjsan   
Дата:   28-04-16 13:05

Всъщност то самото заснемане вече е далеч от истинската картинка и на филм , и на матрица . Нали се изменя всичко : преден фон , заден фон , светлина , цвят , диафрагма , бял баланс , филтри ... С очите виждаме стерео и ясно , а снимката е друга . Всичко е илюзия . Просто при цифровата картинка е още по-голяма .[shtrak]



Публикацията е редактирана (28-04-16 13:06)
 Re: Защо снимането на филм ми се струва по-автентично
Автор: sibirska   
Дата:   28-04-16 13:15

Снимането на лента идва малко скъпо [smilie3] но тръпката е друга.
 Re: Защо снимането на филм ми се струва по-автентично
Автор: e-mil   
Дата:   28-04-16 13:21

Автор: ludmil_egov
Дата: 28-04-16 10:46
"И не е носталгия по лентата или нещо такова - просто усетът за автентичност, реалност."


Да, бе хич не е носталгия. [smile]
Същите разговори се водеха преди 20 години: "Ах, що така не мога да слушам CD? Едно такова изкуствено ми звучи."
После всички разбраха, че новият звук наистина е по-автентичен, просто сантиментът е по-силен и трудно приема промяната. И чуденето изчезна.
"... enjoy listening to an old-fashioned record player. But don't say the sound is better."

С фотографията е същото. Преди десет години във форума ежегодно се пускаха десетки теми като тази. До едно време имаше мегдан да се спори за динамика и прочие характеристики. Но основните аргументи бяха, че единият процес от снимане до проявяване на хартия бил работа с истинска светлина, а другият - не бил точно тъй. После камерите и алгоритмите се развиха дотолкова, че споровете почти изчезнаха.

И се разбра, че в крайна сметка е именно носталгия. Не, че е лошо - и аз я изпитвам от време на време. [smile]
 Re: Защо снимането на филм ми се струва по-автентично
Автор: roumen6   
Дата:   28-04-16 13:29

...и винаги "гледаме" снимките си с помоща на... очите и мозъка си! затова... има разлики в светлина, цветове, форми и острота.

иначе е готино САМ да си снимаш, САМ да си проявиш филмчето, САМ да си го изджуркаш през процеса и да го изсушиш и да си откопираш снимките САМ! [smile]
 Re: Защо снимането на филм ми се струва по-автентично
Автор: bo6o   
Дата:   28-04-16 15:49

E то и с фотошоп и лайтруум, САМ си "проявяваш" РОУа, САМ си го експортваш, САМ (евентуално) си ги разпечтваш(или копираш на диск). Разликата, е че вече жалките ни албуми, могат да ги резглеждат сумати народ в нета. [smilie21]
 Re: Защо снимането на филм ми се струва по-автентично
Автор: tziko   
Дата:   28-04-16 18:50

Аз първо се учих да снимам на ДСЛР, после пробвах с лента.
1. Ако не бяха дигиталните камери, вероятно никога нямаше да се захвана с фотография.
2. Има една мистерия при снимането на лента (поне за мен), докато не изщтракаш лентата, не знаеш кво се е получило. Това за мен е основната разлика с дигиталките.

Като снимах с лентовия, след всяко щтракване поглеждах гърба на апарата (по навик) и всеки път ми ставаше все по-интересно кво се случва реално.
За протокола, сега си снимам с кропката и нямам намеррение да се занимавам ленти повече. [beer]
 Re: Защо снимането на филм ми се струва по-автентично
Автор: ludmil_egov   
Дата:   28-04-16 19:07

Между впрочем старата практика има две големи предимства - няма автоматики, режими на снимане, баланс на бяло, хистограми и още 1001 менюта и подменюта, чиито значение можеш да разбереш, когато прочетеш една тухла-упътване от около 200 страници. С практиката имаше бленда, скорост и... това е.

Второто голямо предимство открих, когато тръгнах отново да снимам по планините, този път с цифровия Канон. На третия ден се изтощиха всички батерии и най-близкото място с електричество се оказа на 2 дена път пеша... С практиката не съм мислил никога дали ще ми свършат батериите точно на най-важното място.

И между другото, знаете ли, когато бях в Троян и в Трявна и гледах дървените тавани сътворени от ръцете на големите майстори от онези времена, забелязах леките отклонения във фигурите - нямаше абсолютна симетрия, все пак всичко е правено на ръка преди 100 години. И неволно сравних с днешните перфектни резби изрязвани с лазер и с цифрови фрези, които са съвършени, но мъртви - липсва им това обаяние на несъвършенството.



Публикацията е редактирана (28-04-16 19:20)
 Re: Защо снимането на филм ми се струва по-автентично
Автор: my.point.of.view   
Дата:   28-04-16 21:25

На мен ми е евтино да снимам на филм.
Едно апаратче за 40 лв
Един филм за 11 лв и си готов?
 Re: Защо снимането на филм ми се струва по-автентично
Автор: asahi   
Дата:   28-04-16 21:34

Кво толкова? Човекът така го чувства. Други го чувстват различно. Светът е шарен.

Адаш, извървял съм го този твоя път. Не си стигнал до края, така че смело напред!
 Re: Защо снимането на филм ми се струва по-автентично
Автор: тьма   
Дата:   28-04-16 21:45

напълно съгласна с автора - като да четеш книга и електронна такава - едната има аромат и всяко разлистване и докосване носи усещане за живот, другата - ...[smilie3]

 Re: Защо снимането на филм ми се струва по-автентично
Автор: batsali   
Дата:   28-04-16 22:43

Нека не изпадаме в магически умиления. Винила, филма, механичните часовници не са някаква невероятна технология, след която е дошло само лошо. Всяко нещо си има чар и той е видим за очарованите. Аз снимам 99% на филм. Все повече минавам към среден формат и ми се въртят планове да си сглобя машинка за голям формат. Ако трябваше да искам цифра за вършене на подобна работа, не ми мърда разпродаване на цялата покъщнина, да не говорим, че големия формат не може да се наподоби с какъвто и да е фотошоп и цифрова камера. Две неща във всеки подобен спор само не мога да проумея. Първо, защо на много хора тона им е такъв, сякаш смятат, че филма трябва да бъде загърбен или поне да не му се помага да съществува занапред? Второ, защо някои третират хобито/изкуството/занаята като някаква надпревара кой ще направи най-много снимки за най-малко време, най-малко пари и с най-малко усилия? Това снимането не е някакво промишлено начинание. Да, не мога да снимам по 2000 снимки дневно на филм. Защо бих искал да мога? Иска ми се да имам и хубава цифрова камера, но с бюджета, който съм си отделил за хобито, не мога да си позволя да имам филмова техника и цифрова. На цената на голям черен DSLR и един обектив, мога да се ширя на няколко тела, формата и 10тина доста солидни стъкла. За мене повече си струва да снимам на филм и откъм финанси, и откъм кеф.

Филма и цифрата имат определен набор от плюсове и минуси, които ги правят различни, а не стъпала от еволюция в незнайна посока. Защо трябва да се борим за по-малък набор от инструменти във фотографията?
 Re: Защо снимането на филм ми се струва по-автентично
Автор: rorus   
Дата:   28-04-16 23:35

И с едното и с другото може да се прави стойностна фотография а също така и боклук. Заради много по-големият брой дигитални камери и снимащи, боклукът е многократно по-голям. Но многократно по-голямо е и количеството добра и уникална дигитална фотография.

Въобще фотографията в момента е в най-добрата си форма. И който не мисли така, не е в час... (слагам си каската:)
 Re: Защо снимането на филм ми се струва по-автентично
Автор: zlatko_zlatev   
Дата:   29-04-16 17:02

Качествена музика, добър запис и носителя е на последно място.
Така и с фотографията, каруцата не дърпа коня. Техниката не заменя ентусиазма,идеите и окото. Стигне ли човек да гледа в една снимка дали е по-близо до реалноста като цветове...посланието е отишло някъде в кофата, където е предполагам и мястото на конкретната снимка.
Носталгия,самоконтрол,надежден носител,евтина техника, ломография,неумения да се борави със специализиран софтуер,търсене на някакви изразни средства...и т.н. Причини да снимаш на филм бол. Прични да не снимаш, още повече.В час или в междучасие, оставете хората да ...снимат:)

И като сме зачесали дискусия, предстои изложба на Стив Маккъри. Кои неща са му по-добри тези на филм или дигиталните. Ами Салгадо?



Публикацията е редактирана (29-04-16 17:02)
 Re: Защо снимането на филм ми се струва по-автентично
Автор: тьма   
Дата:   29-04-16 20:08

Не съм съгласна с rorus

Достатъчен ли е този аргумент?



 Re: Защо снимането на филм ми се струва по-автентично
Автор: Gecata   
Дата:   29-04-16 20:59

Защо снимането на филм ми се струва по-автентично"
Защото обръщаш по-голямо внимание на технологията на получаване на изображението, отколкото на самото изображение. [smilie3]
 Re: Защо снимането на филм ми се струва по-автентично
Автор: Dora93   
Дата:   29-04-16 21:35

Няма проблем да съществуват и двете медии. Едната за арт, другата за комерсиална фотография и фотожурналистика. Да не си мешаме капите!
 Re: Защо снимането на филм ми се струва по-автентично
Автор: Gecata   
Дата:   29-04-16 22:17

Коя медия за арт и коя за комерс? Нима вероятността на филм да направиш лайна вместо арт не е по голяма от това да направиш арт с дигиталка?! Арта и комерса са въпрс на мислене, а техниката и технологията само средство!



Публикацията е редактирана (29-04-16 22:17)
 Re: Защо снимането на филм ми се струва по-автентично
Автор: venelinvvv   
Дата:   29-04-16 23:36

Тези които снимате на филм имате ли студио САМИ да си проявявате снимките? Ако имате, ок съгласен съм, но ако нямате... единственото което правите е да направите снимка с правилни параметри. Цифровата фотография (за мен специално) дава много повече. Когато кача снимката на PCто и започваш да я преработвам имам ОГРОМНИ варианти за творчество и мн по-достъпно . Въпреки, че сега искам да си взема филм, цифровата фотография дава много повече. Някой каза "за да снимаш с цифров трябва преди това един тон да изчетеш. При филма имаше бленда скорост и това е ..." Мии на мен така не ми е интересно само са стрелям и до там... Всеки знае сам за себе си. Когато си взема филм и пострелям малко ще ви кажа дали ми по-харесва[beer]
 Re: Защо снимането на филм ми се струва по-автентично
Автор: batsali   
Дата:   30-04-16 00:57

Студиото ми е мивката.

Толкова много има за четене и при филма, че свят ше ти се завие. Всичко зависи от това до колко дълбоко искаш да нагазиш. А аз не бих бил толкова категоричен кое е по-добро преди да съм пробвал. Пробвай.



Публикацията е редактирана (30-04-16 01:12)
 Re: Защо снимането на филм ми се струва по-автентично
Автор: venelinvvv   
Дата:   30-04-16 01:38

Прочетох "National Geographic. Тайните на фотографията: Цифровите снимки" изданието е от 2004 година. Фотографи които са световно признати, списание (телевизия) което е най-добрите в света, казват че цифровата фотография дава възможности, които филма не може... Да ще пробвам и то задължително, но има хора в този форум, които се взимат доста на сериозно и с тази книга мисля да им затворя устата (не се заяждам ако това мислите [smilie5], но не харесвам дървени философи) [smilie5]
Извинявам се ако някой се припознае в това което пиша, но винаги съм обичал да съм контрата навсякъде [beer]
 Re: Защо снимането на филм ми се струва по-автентично
Автор: batsali   
Дата:   30-04-16 01:51

Голяма част от разликата идва от самия процес. Почваш да се отнасяш по друг начин към снимането. Лично мене ме кефи повече.
 Re: Защо снимането на филм ми се струва по-автентично
Автор: zlatko_zlatev   
Дата:   30-04-16 09:26

"ОГРОМНИ варианти за творчество "
Е те това е то, пуцаме на воля, сядаме пред пц-то и идват ОГРОМНИТЕ варианти за творчество.
Рисуване с мишка.Да ни е честита колажната фотография.
 Re: Защо снимането на филм ми се струва по-автентично
Автор: Gecata   
Дата:   30-04-16 11:18

Щото като влезеш в лабораторията и светнеш Аладиновия фенер не е същото?!..... Слагаш филмчето във водача на фотоувеличителя и се почва една игра с маски, точкови источници на светлина, експониране на кадъра по части, разработка на тъмните части от кадъра, задържане на експонацията върху небето за по-добра разработка на облаците... тая игра я повтаряш с няколко типа хартия - "мека", "контрастна" "поли контрастна" или неутрална. Ако резултатът не удовлетвори сменяме проявителя с "дребнозърнест" или "бърз", а ако копираме цветно там приключението е направо "Индиана Джоунс" - филтриране, цветни проби, "оправяне на цвета" пак маски и засенчвания, експониране на кадъра по части......
Ей, абе вие от къде мислите, че програмистите писали Фотошоп и Лайтрум са измислили инструментариума за обработка?! - Ами не са го измислили - само са написали в електронен вариант съществуващия!
Смешния плач на който сме свидетели повече от десетилетие е от хора които никога не са имали волята да седнат да изучат постобработката и едва ли не обвиняват в грехове онези, които се трудят и постигат резултати.
Виждам, че за разнни многознайковци лентовата фотография се заключава в "правилното експониране на филмчето" и занасянето му за проявяване и копиране в кварталния минилаб. Ок, само , че това е най късият път да скъсаш както с арт-а, така и с комерса :)
 Re: Защо снимането на филм ми се струва по-автентично
Автор: тьма   
Дата:   30-04-16 11:33

В една детска "История на изкуството" прочетох добро определение за това какво е изкуство:

Изкуство е най-красивият начин да предадем едно съобщение така, че всички да го разберат и то да остане във времето.


Има ли смисъл да се спори, ако по какъвто и да е начин сте успели да го предадете! [smile]

 

 Авторът е затворил собствената си тема.