Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Скан със D800 + AF-S Micro Nikkor 60mm + ES-1 + BR-5
Автор: hose   
Дата:   17-04-16 17:25


NEFs


Отговори на това съобщение
 Re: Скан със D800 + AF-S Micro Nikkor 60mm + ES-1 + BR-5
Автор: hose   
Дата:   18-04-16 14:45

https://scontent.fsof2-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/14657500_10154704302449009_3609302073297467379_n.jpg...



Доста се изписа за и против, ще споделя конкретно само моя опит от вчера. Все още не съм прегледал подробно файловете, но единственият недостатък на този метод за мен е динамиката. Действително е малка, особено сравнена с Coolscan 9000 е направо в пъти. Оттам натътак обаче започват позитивите. Като общо представяне, според мен се справя ако не по-добре, то на същото ниво като добрите скенери. Смея да твърдя, че съм пробвал почти всичко, с изключение на барабанен и старата минолта, за която съм слушал добри неща. Нямах достатъчно време да си играя, но сега си мисля че е напълно възможно да се направи HDR, което ще реши проблема с динамиката. Разбира се ФШ също оправя проблема, но до някъде. В кадри с пастелни тонове и нюанси, като да кажем тежки облаци и синьо-зелено море, резултатите не са добри, но не съм видял досега и скенер, който да се справя наистина добре при тези ситуации. Едно от най-положителните неща, които осъзнах за този метод, е че е насочен към бъдещето - с всяко ново тяло което излиза, ще получаваш все по-добри резултати. Това важи и за софтуера за обработка. Резолюцията е значително по-добра, получаваш NEF (и кулсканите го дават), и всичко правиш сам, което за мен е важно предимство, тъй като не обичам да се доверявам на други вече, за пощи и куриери… нали. Почистваш всеки кадър, което практически почти обезмисля ретуша - почти нямаше прашинка. Времето не е по-кратко, освен ако не ползваш вариантите на автоматизирани системи (с проектор). 80 снимки ги преснимах за 4-5 часа. Днес осъзнах че ми трябва малко по-широка рамка, защото самите рамки са направени да ограничават кадъра, а когато сканираш е добре да имаш малкото допълнителен аванс - може би ще опитам да изпиля с милиметър рамката, още обмислям как е най-добре да стане. Метода може да се прилага и за негативи, или като се нарязват, или пак като се приспособи рамка за това (махат се страничните ръбова, в нета има видеа). Разбира се само лайка форамт. Аз лично реших да ползвам слънчева светлина, за да имам пълен спектър и добри цветове. Самата приставка е страхотно направена, изцяло метална, с много добър и равномерен дифузер. При директно слънце стойностите бяха - при ISO 100, бленда 8, скорост 80-125. Реално може дори от ръка да се преснима. В сянка скоростта е 15-30. За мен лично, това ще се окаже най-добрият метод за дигитализиране, като следващият път ще опитам HDR и някак си ще разширя рамката (полето на кадъра).

[smilie24]



Публикацията е редактирана (28-01-17 18:08)

Отговори на това съобщение
 Re: Скан със D800 + AF-S Micro Nikkor 60mm + ES-1 + BR-5
Автор: i_v   
Дата:   18-04-16 15:21

Е…. при позитив, здраво закрепен за обектива, има ли значение на практика скоростта. Както и да мърдаш, трепваш или да те разтриса затвора, ако диапозитива е здраво закрепен(както изглежда да е с тази приставка). Динамичния диапазон с HDR … те и филмовите скенери така го ликуват, при екстремни динамични диапазони.

Единственият недостатък спрямо филмовият скенер, е че дневната светлина не е с постоянен спектъра и ще трябва ръчна корекция, не че при скенера няма нужда, но поне източника на светлина е постоянен, а има и някакви цветни профили за различните филми(не че са манна небесна ама…..) …. може да пробваш да го светнеш със светкавицата.

При негативи(цветни) си липсва IR канала и автоматичното подаване на кадрите, ама няма пълно щастие.

Винаги съм се чудил, защо при толкова теми за сканиране с апарат, тук не съм виждал някой да ползва тази хубава никонска приставка(може и да съм пропуснал де).

Иначе [smilie24] ….. за споделеният опит [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Скан със D800 + AF-S Micro Nikkor 60mm + ES-1 + BR-5
Автор: pstoev   
Дата:   18-04-16 17:38

позитивните филми с това се славят, с ниска динамика. на мен ми се струва че нямаш фокус, не виждам зърното? с велвиа 50 ли снима?

Отговори на това съобщение
 Re: Скан със D800 + AF-S Micro Nikkor 60mm + ES-1 + BR-5
Автор: lamerko   
Дата:   18-04-16 18:55

Със светкавица се получава по-добър диапазон - лични наблюдения. При 35мм филми, единственото предимство, което давам на скенера е, че работи с реална резолюция при цветните филми (за всеки пиксел са налични цветовете), но при черно-белите няма особено значение. Естествено трябва да споменем, че работата след заснемането е значително повече, отколкото при сканирането. Но трябва да обележа, че 99% от моя архив е от черно-бели негативни 35мм филми.

Впечатленията ми са от Canon 6D+Canon 100/2.8L и PrimeFilm XE+Silverfast 8 (DR 3.9 по спецификация).

Отговори на това съобщение
 Re: Скан със D800 + AF-S Micro Nikkor 60mm + ES-1 + BR-5
Автор: hose   
Дата:   18-04-16 23:52

слънчевата светлина е с пълен спектър и постоянна цветна температура…?! но така или иначе имаш NEF, който впоследствие донапасваш винаги - и баланс и цветен профил, аз за момента избирам Portrait, тъй като отваря динамиката, другите са много контрастни и силни цветово

в нета повечето го правят със светкавица, но не виждам обяснение как динамиката ще се подобри от това, а реално тя няма да е с пълен спектър

възможно е да няма фокус на някои от снимките, велвия 50 и 100 са тези (не помня кой кой беше), някои от кадрите са много добре станали, други не, точно както и при скенерите, както казах режимните и пастелните са най-зле - дигитализацията там просто прави всичко дискретно и контрастно

Отговори на това съобщение
 Re: Скан със D800 + AF-S Micro Nikkor 60mm + ES-1 + BR-5
Автор: Simbon4o   
Дата:   18-04-16 23:56

Светкавицата подобрява нещата при негатив. Там маската трябва да се пробие и да излезе контрастно изображение, а със слаб светлинене източник трябва да напъваш контраста в роу конвертора - от там и лошите резултати.

При позитива проблема можеби е друг, пробвай да снимаш с толкова силна подсветка че после да няма нужда от корекция на контраста или ако е прекален да се чудиш какви ХДР-та да мажеш. Другото, което е ако искаш повече тонове и детайл снимай по 4-5 експожъра всеки кадър и после стаквай без никакъв ноиз редъкшън.

Отговори на това съобщение
 Re: Скан със D800 + AF-S Micro Nikkor 60mm + ES-1 + BR-5
Автор: hose   
Дата:   19-04-16 12:26

контраста е прекалено висок повечето пъти…

за много от кадрите си трябва хдр наистина, сега продължавам да преглеждам маТряла… понеже не се занимавам, споделете оптималния вариант - върти ми се някакъв спомен че самите апарати вече правят автоматично хдр… или по старата технология в ФШ… 3 или 5 кадъра… кой как работи

Отговори на това съобщение
 Re: Скан със D800 + AF-S Micro Nikkor 60mm + ES-1 + BR-5
Автор: uri64   
Дата:   19-04-16 13:01

Те апаратите не правят ХДР а т.нар. "braketing" -заснемат повече от един кадър при определени стъпки на експозицията, а ХДР-то си го правиш после ти сам в Шоп-а или друга програма. Апарата, който си използвал в случая го може.

Но само като чета за пилене на рамката, по поне 3 експозиции на кадър, борбата с подсветката ми иде да си наритам скенера, с който НЕ ми се налага да правя всичко това [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Скан със D800 + AF-S Micro Nikkor 60mm + ES-1 + BR-5
Автор: hose   
Дата:   19-04-16 17:08

както казваше учителят ми в НАТФИЗ по операторско - пълно щастие няма…

Отговори на това съобщение
 Re: Скан със D800 + AF-S Micro Nikkor 60mm + ES-1 + BR-5
Автор: arce   
Дата:   19-04-16 17:22

И целият този Тимуровски труд е за да не се дадат 2-3 лв за сканиране ! [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Скан със D800 + AF-S Micro Nikkor 60mm + ES-1 + BR-5
Автор: hose   
Дата:   19-04-16 18:07

arce - про скан вече НЯМА

ако не си в час, отвори старите теми

между другото uri64 това с рамката важи и за някои скенери

Отговори на това съобщение
 Re: Скан със D800 + AF-S Micro Nikkor 60mm + ES-1 + BR-5
Автор: lamerko   
Дата:   19-04-16 18:09

При 300+ филма - малко повечко. А и за 3лв. на филм резултатите са плачевни - явно някой се е учил да работи с лаб-а... качеството беше доста под това на моето скенерче. Поне лично аз обичам сам да си имам контрол на нещата. Виж, ако ставаше въпрос за сватбарски снимки на килограм без претенции - въпроса щеше да е коренно различен :)

Отговори на това съобщение
 Re: Скан със D800 + AF-S Micro Nikkor 60mm + ES-1 + BR-5
Автор: colorphoto   
Дата:   20-04-16 00:09

Няма читаво сканиране за 3 лева.

Вобще трудно се намира прилично сканиране за минимум 6-10 лева на стандартен филм Лйка формат.



Публикацията е редактирана (20-04-16 00:18)

Отговори на това съобщение
 Re: Скан със D800 + AF-S Micro Nikkor 60mm + ES-1 + BR-5
Автор: lamerko   
Дата:   20-04-16 00:11

За 3 лева на филм няма и няма как да има качество. Но има по 3 лева за кадър, не че се предлага подобна услуга в моя град :)



Публикацията е редактирана (20-04-16 00:12)

Отговори на това съобщение
 Re: Скан със D800 + AF-S Micro Nikkor 60mm + ES-1 + BR-5
Автор: max-1   
Дата:   20-04-16 08:27

Аз предлагам качествено сканиране за 5лв. на 4000 DPI, файла е DNG + JPG
при 35 mm. ч/б DNG e 50mb + JPG e 5 mb за цветното е 80 mb + 8mb
при 6/7 см ч/б DNG e 120mb+ JPG e 15 mb за цветното е 260мб + 20 мб
Негативити и диапозитивите ги изпращайте по ЕКОНТ.

Отговори на това съобщение
 Re: Скан със D800 + AF-S Micro Nikkor 60mm + ES-1 + BR-5
Автор: And   
Дата:   22-04-16 01:01

"За мен лично, това ще се окаже най-добрият метод за дигитализиране" напълно съм согласен с това!
Ако на някой му интересно тук моят опит с описание на изработка и примери от "скенирани" черно-бяли и цветни филми, само че на руски, сори.

Отговори на това съобщение
 Re: Скан със D800 + AF-S Micro Nikkor 60mm + ES-1 + BR-5
Автор: max-1   
Дата:   22-04-16 09:08

Nikon coolscan LS8000 :

https://photo-forum.net/static/forum/2016-04/ekfo5462.JPG


https://photo-forum.net/static/site_pics/197/1459428138_12022434_10206001011247735_2855651181633360898_o




https://photo-forum.net/static/forum/2016-04/llky6915.JPG


https://photo-forum.net/static/site_pics/146/1460441848_Scan-150610-0056-1net.jpg




Публикацията е редактирана (30-04-18 10:39)

Отговори на това съобщение
 Re: Скан със D800 + AF-S Micro Nikkor 60mm + ES-1 + BR-5
Автор: hose   
Дата:   22-04-16 12:15

препоръчвам горещо ES-1 [smilie24]
аз лично разширих полето на рамката, дори повече от колкото исках - сега и част от перфорацията ще влезе ;) тъкмо по-артЪ [smilie5] но не знам кога ще успея да тествам… иска ми се да намеря и някое от по-новите тела - д810

max-1 - кулсканите ясно че са добри, но така пускайки само определени изображения и то обработени, създаваш манипулативна представа, разбирам че искаш да рекламираш услугата която предлагаш и в това няма нищо лошо разбира се, но дори и тези скенери далеч не винаги дават подобно качество, особено от определени видове филми, ако решиш можеш да пуснеш сурови файлове директно от 8000, за да има истинска база за сравнение

Отговори на това съобщение
 Re: Скан със D800 + AF-S Micro Nikkor 60mm + ES-1 + BR-5
Автор: uri64   
Дата:   22-04-16 12:37

Хосе, реално погледнато и твоят пример е малко манипулативен...пускаш само преснимани диапозитиви, а липсват "сканове" от цв. и чб негативи...
И в края на краищата е важно за колко време се стига от "лента" до краен продукт за различните видове, но за цели филми, като се вземе предвид и времето за настройка на установката и подсветката, както и времето за чистене на драскотини и прах, а също и времето, отиващо за повишаване на динамичния диапазон, като например неколкократен бракетинг на кадрите и после ХДР-ването в обработваща програма :)

Но както и друг път съм казвал, твоето решение е оптимално за теб, тъй като ти имаш голам брой рамкирани диапозитиви лайка формат. Но пренесено към други потребителски сценарии не е съвсем ясно дали ще е оптимален вариант.[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Скан със D800 + AF-S Micro Nikkor 60mm + ES-1 + BR-5
Автор: hose   
Дата:   22-04-16 12:54

uri64 - именно, аз споделям моя конкретен опит до тук, нищо повече…


оказа се че новите апарати правят автоматично HDR, както правилно ми е останал бегъл спомен, но тогава получаваш TIFF а не NEF
трябва да се тества…



Публикацията е редактирана (22-04-16 12:56)

Отговори на това съобщение
 Re: Скан със D800 + AF-S Micro Nikkor 60mm + ES-1 + BR-5
Автор: uri64   
Дата:   22-04-16 13:05

Да така е, но пък и лекинко обвини max-1 в манипулация...
Не знам дали стана ясно, че моята теза е - ако ще се сравняват методи, то трабва да се гледа всичко от изходния материал до готовия продукт...иначе сравненията не са коректни...

Но пък е добре, когато нсеки намери доброто за себеси решение :)

Отговори на това съобщение
 Re: Скан със D800 + AF-S Micro Nikkor 60mm + ES-1 + BR-5
Автор: hose   
Дата:   22-04-16 15:36

просто исках да посоча, че няма как да се получи този резултат, автоматично и всеки път, нещо което и ти прекрасно знаеш [smilie3]

всъщност, до сега абсолютно винаги, при всяко сканиране което съм правил, независимо от скенера или начина, получавам 1-2 или 3 максимум добри кадъра, останалото е или пълен брак или се налагат много корекции за добър компромис
малко са кадрите, които позволяват by default добра дигитализация, съответно ако искаш наистина добри резултати, трябва доста работа

Отговори на това съобщение
 Re: Скан със D800 + AF-S Micro Nikkor 60mm + ES-1 + BR-5
Автор: max-1   
Дата:   22-04-16 16:14

hose За каква манипулация говориш? Това е директно от файла на JPG.

Отговори на това съобщение
 Re: Скан със D800 + AF-S Micro Nikkor 60mm + ES-1 + BR-5
Автор: hose   
Дата:   22-04-16 17:03

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Скан със D800 + AF-S Micro Nikkor 60mm + ES-1 + BR-5
Автор: Джъмбо   
Дата:   22-04-16 20:04

за черно бяло да мислиш за такова "сканиране" ама за цветно където има опция за чистене на драскотини по хардуерен способ.. еми мерси за преснимане с камера... ако си истински ентусиаст ще си вземеш читав скенер... ако си истински филмов маниак ще копираш и ще сканираш след това хартиения оригинал...

Отговори на това съобщение
 Re: Скан със D800 + AF-S Micro Nikkor 60mm + ES-1 + BR-5
Автор: hose   
Дата:   22-04-16 23:01

[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Скан със D800 + AF-S Micro Nikkor 60mm + ES-1 + BR-5
Автор: max-1   
Дата:   23-04-16 11:17

Да така е Джъмбо! Удоволствието да работиш на професионална машина е неизмеримо !!!

Отговори на това съобщение
 Re: Скан със D800 + AF-S Micro Nikkor 60mm + ES-1 + BR-5
Автор: hose   
Дата:   28-05-16 17:40

https://drive.google.com/folderview?id=0B3akmexHeHI_T1g1REJYZldOS1E&usp=sharing



и още едно допълнение:

след няколко опита за преснимане на черно бял негатив, с нещо като картонена приставка, която сам си изрязах, опита показа че става, но скан-а от кулскан 9000 даде доста по-добри резултати
по-горе съм дал няколко скрийншота от сравнения между скан и преснимане, по-малките са сканове
просто при преснимането излиза сив някак си кадъра, с нисък контраст, докато скана е точно както би трябвало да е, този опит конкретно беше с акрос 100 на фуджи
но диапозитивите стават по-добре преснимани, като изрязах приставката с 1-2 мм за да се отвори полето и да имам пълния кадър от лентата, и правя HDR с 1, 2 и 3 стъпки на вградената функция на никона и после сравнявам на екрана и преценявам кой е най-сполучлив, разбира се малко обработка на цветовете се налага винаги, както и динамика и т.н., зависи нали..
чисто технически е добре и да се изправят максимално кадрите, веднага след проявката са дъговидно изсъхнали, добре е да се изчака или да ги оставите рамкирани известно време, защото не винаги рамката успява да ги изпъне равно, особено така като е изрязана за да се вижда целия кадър, дори малко от перфорацията, а при картонената приставка съвсем не се изпъва добре лентата



Публикацията е редактирана (23-01-17 18:42)

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »