Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Дали да не "отскоча" в лагера на Канон?
Автор: vkk1   
Дата:   08-02-16 22:19

В последно време започвам да се замислям дали да не сменя системата си от Никон на Канон.
Основната причина - обективите.
В момента имам Никон д5100, Сигма 50-150 2.8, който използвам за портрети, Тамрон 70-300 и китовия 18-55, който ми служи за ежедневни снимки. Обаче нещо взе да ми писва от безумните цени на никонските обективи.
При Канон обективите, които ме съблазняват все-повече са 24 2.8, който да замени китака, и 85 1.8, който да замени ужасно тежкия и топузест портретник. За тяло мисля да заложа на 500д, който е достатъчно евтин, че да не го мисля много и вярвам е приличен заместник на сегашното ми тяло.
Въпросът ми е: може ли 500д да се сравни като качество с д5100, какво освен по-шумното изображение на високо исо да очаквам като изненади?
Другия ми вариант за тяло е евентуално първият 5д, верно стар е, ама фулл фрейм да му се не види. Струва ли си той към днешна дата?
Относно обективите:
За 24 2.8 чета къде ли не, че е изключително добър, не същото обаче пишат за 85 1.8. Едва ли може да се сравни с никонския еквивалент, ама единия е 350лв, другия 900. Не че нещо, ама ...
Т.е. какво мислите за канонската 85-ца? Ще бъда крайно благодарен, ако някой с този обектив има желание да ми прати какъв да е портретен рау, просто за да се ориентирам какво да очаквам.
Мерси много!
 Re: Дали да не "отскоча" в лагера на Канон?
Автор: metodiev_martin   
Дата:   08-02-16 22:34

Не мисля, че си заслужава.
Аз така и не успях да харесам канонската 85 1.8, а имах няколко бройки. Може би защото я сравнявах с 135мм, където по острота, цветове и контраст, 85 1.8 изпада от класацията.
Първото 5д си е дърто, но пък за портрети и нива на ИСО-то до към 800, няма проблеми. Много хора продължават да го ползват именно за това с 85 1.8
Имай предвид, че канон нямат евтини качествени обективи - 35, 50 (бих добавил и 85), докато при никон, това не е така.
Аз бих сменил системата, само ако ми трябваха двата твърди -50 и 85 на 1.2 и 135мм
За всичко останало има SIGMA ART [smilie5] и VISA



Публикацията е редактирана (08-02-16 22:34)
 Re: Дали да не "отскоча" в лагера на Канон?
Автор: Simbon4o   
Дата:   08-02-16 22:35

Човек и добре да живее може да си съсипе живота [smilie5]

Канон - ако не можеш да си купиш 70д поне не се захващай.
Особено силно препоръчвам 500д и 50д да ги пропускаш понеже са със най-скапаната матрица правена от канон.

Канонския 85 1.8 е по-зле оптически от никонския 85 1.8Г, което е нормално предвид годините разлика в разработването им...

И не на последно място фул фрейм... стига с тия глупости, какво като е фул фрейм?
 Re: Дали да не "отскоча" в лагера на Канон?
Автор: georgioiv   
Дата:   08-02-16 22:44

Какво разбирате от Канон, че давате акъли... :))) Смело взимай, но поне 700Д. Обективите - 85/1.8 е чудесен портретен обектив, 100/2 - почти аналогичен на 85, но с маааалко по-хубаво боке, новия 50/1.8, 40/2.8... дори новия китак 18-55 и 10-18 СТМ са чудесни обективи, за под 500 лв. всеки. Ако можеш да си го позволиш - новия 750/760Д на Канон с 19 кръстосани точки, 24 МП, тъчскрийн който се върти навсякъде и снимане/фокусиране с докосване на дисплея, съчетано със СТМ обективите - и няма да си спомниш за Никон... [cool]
 Re: Дали да не "отскоча" в лагера на Канон?
Автор: PhotoBo   
Дата:   08-02-16 22:56

Смяната на система винаги е съпроводена до големи и неминуеми разходи, от които винаги много боли. В случая обаче малко ще е врат за шия смяната...
 Re: Дали да не "отскоча" в лагера на Канон?
Автор: hrup   
Дата:   08-02-16 23:09

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Дали да не "отскоча" в лагера на Канон?
Автор: svetozar_stefanov   
Дата:   08-02-16 23:10

85/1,8 е един чудесен обектив.Марто как така реши да сравняваш 135/2 със 85/1.8?
 Re: Дали да не "отскоча" в лагера на Канон?
Автор: alext   
Дата:   08-02-16 23:14

Ей сега настана боя [smilie18]
Ако се ограниш до тези двата канонски май е по- добре да пробваш, наистина няма читави и евтини широки за никон.. а 85цата варианта ти е ръчен фокус за същата цена горе долу. Телата за съжаление няма да дадат повече от d5100, но не са и по- лоши. 60D може да потърсиш също, по- стабилна камера е. Ако решиш да останеш на Никон може да пробваш комбото 50 1.8G заради АФ и някоя ръчнофокусна 85мм.
 Re: Дали да не "отскоча" в лагера на Канон?
Автор: ivjordan   
Дата:   08-02-16 23:19

Както пишеше в един фотографски анекдот:
1.Вие снимате с Никон... и непременно ще преминете на Канон.
2.Вие снимате с Канон... и непременно ще преминете на Никон.
 Re: Дали да не "отскоча" в лагера на Канон?
Автор: Otvorenia   
Дата:   09-02-16 00:59

Потребител на Канон съм, и както Simbon4o казва 85/1,8 на Канон е по зле от 85/1,8 G на Никон който за парите си е много добър обектив.
 Re: Дали да не "отскоча" в лагера на Канон?
Автор: Славчо1989   
Дата:   09-02-16 01:11

Добре де а защо не продадеш обективите и не инвестираш в 35/1,8 и 85/1.8г.Аз съм никон и имам 85/1,8г и почти не го свалям, а сега обмислям и покупката на 35мм и като цяло си покривам нуждите.
 Re: Дали да не "отскоча" в лагера на Канон?
Автор: mogila   
Дата:   09-02-16 01:28

Канонския 85 1.8 е страхотен обектив, особено на фулфрейм. Супер остър дори на 1.8.
Разбира се, че е по-добре да вземеш фулфрейм било то и 5д1. Супер камера[smitten]

Ако имаш въпроси за този обектив, за 5д или искаш някакви примерни снимки, можеш да ми пишеш на лични.
 Re: Дали да не "отскоча" в лагера на Канон?
Автор: colorphoto   
Дата:   09-02-16 02:59

Миграциите са скъпо удоволствие.

Миграциите между двете водещи марки рядко са оправдани.

Не си усложнявай живота.
 Re: Дали да не "отскоча" в лагера на Канон?
Автор: chrisnoch   
Дата:   09-02-16 04:45

Не се занимавай с глупости!
Нещата са "на кантар" при всички марки в един и същ ценови диапазон. Някои имат по-добри сензори, други - по-удобни тела, трети тук-там някой по-изгоден обектив, но няма никаква смислена причина да смениш една система с друга.
Само Сони винаги дава повече, но това е друга тема, пък и е табу в този форум!
[smilie5]
 Re: Дали да не "отскоча" в лагера на Канон?
Автор: vkk1   
Дата:   09-02-16 08:52

По въпроса с тялото - никак не ми се иска да имам скъпо тяло, защото заедно с широкия обектив го разнасям къде ли не, зарязвам го в хотелски стаи и да изчезне, няма да боли много. А и съм далеч от мисълта, че скъпо тяло ще ми прави снимките само.
Ако скачам нагоре бих взел д600 определено.
д7000 е със същия сензор като моя, единствено ще ми позволи да ползвам AF-D.
Проблемът е, че обективите, които използвам са само широк /около 18/, и портретен /85 до 135 светлосилен/, а такива при никон не са много. Освен 85 1.8 или евентуално 80-200 2.8 друг под 2 бона не знам да има.
При широките е съвсем зле положението - там освен двете токини и тамрона 17-50 не се сещам да има нещо читаво, което да не струва колкото една кола от Горубляне.
Затова се замислих за Канона, който има отлична и евтина 24-ка, която да не ме е яд и да замине нанякъде, и приличен евтин 85 1.8.
За Сони - на мен честно много ми допадат, но там вече цените на обективите са брутални.
 Re: Дали да не "отскоча" в лагера на Канон?
Автор: koleto.spasov   
Дата:   09-02-16 08:56

Колега, взимаш един канон, слагаш му МЛ, взимаш 3 ръчнофокусни стъкла и си царя на квартала [smile]
 Re: Дали да не "отскоча" в лагера на Канон?
Автор: axlastro   
Дата:   09-02-16 09:01

EOS-M с 11-22 за евтино широко - по евтина комбниация няма. Продава се един в базара. Пробвахме моя спрямо 17-40 канонския закачен на сони А7II и резултата е в полза на канона с много. Запази си никон системата заради хубавите им 50 и 85мм обективи.

Сони дава - сони взима - особено ако се вземе А7II дава много като тяло, но обективите освен 28/2 са доста скъпи, ако човек държи на автофокуса.

Все по-добра идея става човек да има две системи заради различните предимства и недостатъци, което може би не е случайно - доста добре са си разделили пазара японците.
 Re: Дали да не "отскоча" в лагера на Канон?
Автор: jigsaw   
Дата:   09-02-16 09:37

От трън та на Глог! Дори трънчето е за предпочитане [smilie3]. Подобна размяна е абсолютно безсмислена. Ако ще сменяш, избери си нещо от Канон, което има смисъл и е по-добро от този Никон.
 Re: Дали да не "отскоча" в лагера на Канон?
Автор: chukov   
Дата:   09-02-16 09:55

Само да се има предвид, че канонския 85/1.8 прави много сериозни хроматични аберации, които са некорегируеми и това е сериозен недостатък.

Преди да купиш поискай да видиш на открито в слънчев ден за какво иде реч
 Re: Дали да не "отскоча" в лагера на Канон?
Автор: victory13   
Дата:   09-02-16 09:57

Аз не виждам система, така че спокойно може да се избира каквото и да е [shtrak]
 Re: Дали да не "отскоча" в лагера на Канон?
Автор: hrup   
Дата:   09-02-16 10:12

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Дали да не "отскоча" в лагера на Канон?
Автор: Nedelcho1   
Дата:   09-02-16 10:13

vkk1, не се подвеждай по мненията на хора които са виждали Canon през крив макарон или пък са попадали на кофти бройка обектив (каквито има при всяка марка). По принцип не бих препоръчал на никой да сменя марката с която е почнал, без някаква основателна причина и нещо което му пречи на снимането. Всички DSLR фотоапарати от последните 5 години са повече от достатъчни за да правиш хубави снимки. Ако обаче все пак си решил да сменяш и да пробваш нещо различно, гледай да си вземеш поне 100D-700D. Матрицата и възможностите на двата не са по - лоши от твоето тяло. Динамичния обхват при ISO100-200 е малко по - нисък (с около стоп, стоп и половина), но на високо ISO са почти еднакви (разликата е под половин стоп). Ако не ти се налага рутинно да изсветляваш сенките с повече от 2-3 стопа, няма да забележиш разлика в динамичния обхват, а и поне по мое мнение, снимките на Canon изглеждат по - добре "директно от фотоапарата". Дори ако снимаш в RAW, повечето конвертори имат по - добри цветни профили по дефоулт и снимките нямат нужда от толкова игра с плъзгачите за да докараш читав цвят.

85-цата е супер обектив, нищо че е на 24 години като модел. 24-ката за мен е малко безсмислен обектив като дължина, но всеки си знае. Новата 50-ка на 1.8 STM също е много по - добра от старата, каквото и да казват форумните "експерти". Въпреки, че на пръв поглед е абсолютно същата оптична схема като старата в нов корпус, в реални условия е много по - остра и контрастна на 1.8, а в периферията на кадъра няма място за сравнение (спрямо бройките които съм виждал от старата 50-ка на 1.8). Да не говорим и, че фокуса ѝ е доста точен.

За да "запуша" устата на "специалистите" по Canon, прикачвам две снимки от 85mm f/1.8 USM, с минимални корекции. Снимките не са нищо особено, така да се каже са за спомен, така че не се опитвайте да критикувате. Едната е в пълен размер, другата само е кропната, но не ресайзвана. Аз лично нямам какво да искам повече от един портретен обектив за ~700лв., който е проектиран преди повече от 20 години.

https://drive.google.com/file/d/0B9eMn1MBAzVZdmpMMzBFZldZRU0/view?usp=sharing

https://drive.google.com/file/d/0B9eMn1MBAzVZVGlzVTlQMDVDNjA/view?usp=sharing


35mm f/2 IS USM също е много добър обектив и според мен си заслужава парите. Остър е от най - отворена бленда и благодарение на стабилизацията, може да правиш остри гледани на 100% снимки, до 1/4 от секундата от ръка.

 Re: Дали да не "отскоча" в лагера на Канон?
Автор: chukov   
Дата:   09-02-16 10:24

Излез на слънце, нагласи си експозицията така, че човешкото лице да е нормално експонирани и дай да видим пак дали ги няма аберациите. Понякога са с дебелина 4-5 пиксела. Като се опиташ да ги премахнеш се обезцветяват, но остават като сив контур около обекта.

Айде и ние да сме поснимали и то вече повече от 10 години с Канон.
Кривият макарон другаде
 Re: Дали да не "отскоча" в лагера на Канон?
Автор: realnoncho   
Дата:   09-02-16 10:29

Съгласен с chukov,
И не са аберации, а основно purple fringing, който изчезва чак към F4. Мен лично много ме дразнеше това и беше една от основните причини да разкарам Canon 100/2 (който уж бил малко по-добър).
 Re: Дали да не "отскоча" в лагера на Канон?
Автор: chukov   
Дата:   09-02-16 10:47

Води се longitudinal CA (Chromatic aberation)
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

 Авторът е затворил собствената си тема.