Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Бял баланс и експонация
Автор: rosbul   
Дата:   06-02-16 13:48

Здравейте колеги!
Имам следният проблем с Canon 6D който забелязах на последък!
При снимане в едни условия, в случаят заведение с изцяло луминисцентно осветление, на една скорост и бленда, на едни келвини: 5200 iso 4000 F2.8 1/250 на Evaluative metering, на приоритет на блендата, приоритет на скороста и пълни ръчни настройки когато направя няколко полследователни кадъра винаги се различават един от друг примерно 2 по тъмни, един по светъл въпроса ми е на какво може да се дължи, при условие, че не е на авто WB. нито пък iso как така може да се променя +- експонацията?
Давам и 2 примерни кадъра при които освен че единия е недоекспониран а е и с грешен WB.

Отговори на това съобщение
 Re: Бял баланс и експонация
Автор: rosbul   
Дата:   06-02-16 13:50


http://s23.postimg.org/5cr4lfipn/IMG_3148_1.jpg


image url upload



Публикацията е редактирана (06-02-16 13:50)

Отговори на това съобщение
 Re: Бял баланс и експонация
Автор: rosbul   
Дата:   06-02-16 13:51


http://s22.postimg.org/rye0rky3l/IMG_3149_1.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Бял баланс и експонация
Автор: lamerko   
Дата:   06-02-16 14:25

Ами луминисцентното осветление е доста лошо. Ако пуснеш апарата си в лайв вю, ще видиш как образа постоянно се променя - по-тъмно, по-светло. Не е грешка в апарата, а в осветлението. И там идва вече на късмет как ще се е синхронизирал с трептенията. За баланса - става голяма мешаница, ако освен лиминисцентните лампи има и друг тип осветление - например естествено.

Отговори на това съобщение
 Re: Бял баланс и експонация
Автор: camelasign   
Дата:   06-02-16 14:52

светкавица в тавана и си готов

Отговори на това съобщение
 Re: Бял баланс и експонация
Автор: colorphoto   
Дата:   06-02-16 15:31

Светкавицата в тавана няма да направи магия,а само леко ще оеднакви баланса,но тогава ще се намеси и тя с цветната си температура и съотношението светкавица - постоянно осветление и ще има нови проблеми с консистентността и точността на баланса.

Отговори на това съобщение
 Re: Бял баланс и експонация
Автор: camelasign   
Дата:   06-02-16 15:51

ми настройва се като за светкавица, а отклонението което ще даде слабата луминисцетна ще е минимално и лесно поправимо. то няма и как да го правиш абсолютно точно за всеки кадър при репортаж, на всяко различно място в помещението ще е различно...

Отговори на това съобщение
 Re: Бял баланс и експонация
Автор: colorphoto   
Дата:   06-02-16 15:56

Снимането в РОУ решава тези кахъри до голяма степен.

Рано,или късно се стига до този извод и аз няколко години в джипег снимах,ама по-добре отрано свиквай в РОУ.

Иначе за СБ-700 светка има специален жълтозелен филтър ,който се слага на главата на светката за да оеднакви нейния спектър с този на луменисценцията.

Има и оранжев за крушки.



Публикацията е редактирана (06-02-16 15:59)

Отговори на това съобщение
 Re: Бял баланс и експонация
Автор: asahi   
Дата:   06-02-16 17:30

Не си ли осигуриш правилната светлина и РОУ не може да те оправи. В горния пример директната светкавица ще свърши идеална работа. Това е репортаж, все пак.

Отговори на това съобщение
 Re: Бял баланс и експонация
Автор: t.marev   
Дата:   06-02-16 17:37

Да светкавицата е решение,



Публикацията е редактирана (06-02-16 17:40)

Отговори на това съобщение
 Re: Бял баланс и експонация
Автор: faireone   
Дата:   06-02-16 18:06

Всичко идва от flicker-a не луминисцентните лампи. В новите канонски тела (5ds, 1dx2) това е оправено и апарата интелигентно се "нагажда" според ситуацията, така че да нямаш вариации в експонацията.

Отговори на това съобщение
 Re: Бял баланс и експонация
Автор: rosbul   
Дата:   06-02-16 18:13

Благодаря на всички отзовали се колеги!
Смимам само в роу от дълги години и с пипетката лесно оправям проблема, но ме дразни, че нямам решеие на момента!
Естественно сложих и светкавица насочена към обекта, към тавана и на страни, предния фон се оправя но в далечина пак се усеща същият зеленеещ ефект, който не е решение. Дали луминисцентното осветление пуска някакви импулси, които бъркат апарата, трептения ли има какво не знам, но знам как реших проблема и пак не знам, защо се реши, когато включих на режим P-Program нито един път не сбърка баланса!?

Отговори на това съобщение
 Re: Бял баланс и експонация
Автор: lamerko   
Дата:   06-02-16 18:22

По спецификация на Канон, трептенето на луминисцентни лампи може да ти запали дори светкавицата :)

Отговори на това съобщение
 Re: Бял баланс и експонация
Автор: compur   
Дата:   06-02-16 18:22

custom white balance - ето това ти трябва. прави се на място!

Отговори на това съобщение
 Re: Бял баланс и експонация
Автор: rosbul   
Дата:   06-02-16 19:32

custom white balance не помага пак имам рзлика при няколко поредни кадъра! Явно трябва да се науча да правя по едни кадър [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Бял баланс и експонация
Автор: asahi   
Дата:   06-02-16 19:39

Нито custom white balance, нито РОУ помага при прекъснат спектър на светлината, какъвто имат луминисцентните и другите газоразрядни лампи с луминофор.

Отговори на това съобщение
 Re: Бял баланс и експонация
Автор: compur   
Дата:   06-02-16 20:19

еми тогава - усреднявай в конвертора и си готов!

Отговори на това съобщение
 Re: Бял баланс и експонация
Автор: rosbul   
Дата:   06-02-16 22:24

Сега видях докато ги обработвам, че под 1/125 скорост няма спускане на зелени въли, същото се получава когато снимаме телевизора на висока скорост, става на линии екрана това е от синхро скороста на пердето спрямо определени честоти, както със светкавицата! Май открих топлата вода,при притенциозно осветление, снимане на бавна скорост, както преди да имам апарат с високо исо, връщаме се на зад значи!

Отговори на това съобщение
 Re: Бял баланс и експонация
Автор: camelasign   
Дата:   06-02-16 22:26

Еми няма начин при такава светлина и + светкавица, да се направи баланс на всичко...може да се пълни кадъра с фигури (всички налични на примерните кадри не ти трябват, 3-4 в атмосфера стигат и снимаш няколко такива групи с различни участници) и като го няма тавана, няма да се усеща жълтения и зеления отзад, просто защото отзад няма да има. автоматично с пипетката за мен не е решение, особенно в такава ситуация...то просто няма достатъчно цветна температура за да станат реални всички цветове. За мен след главата, за фотографа много важни са и краката. За да търчи наляво и надясно в търсене на правилния кадър...

Отговори на това съобщение
 Re: Бял баланс и експонация
Автор: catandgoddess   
Дата:   06-02-16 22:50

Rosbul: скорости около 1/80 - 1/125 ме спасяват /почти/ от подобни драми. Никога не бях го дефинирал, но съм се чудил на колега, чиито са почти като твоя пример. Никога не ми хрумна за скоростите, но сега като се замисля той снима на 1/250 поне. Да не му убегне фокуса сякаш.

Може и да е пласибо ефект, но рядко имам подобни моменти, Защото снимам на ниски скорости[smilie5]

А и при снимане с Канон съм забелязал, че като няма фокус снимката по арт някак седи. Докато при Никона си е чиста грешка и много си личи[smilie5] [smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re: Бял баланс и експонация
Автор: rosbul   
Дата:   06-02-16 23:40

Хахаах catandgoddess много си прав!
camelasign Ще наблегана на съветите ти!

Отговори на това съобщение
 Re: Бял баланс и експонация
Автор: camelasign   
Дата:   06-02-16 23:51

rosbul...и исо 4000 за какво ти е? За да хване камерата цялата жълтевиня? 500 или 640 е ок, за да не е много тъмно в дъното. Светка в тавана разпилява бяла светлина в цялото помещение, но трябва да имаш и предна просветка. Ако светкавицата не го позволява, може да се ползват 2, една на шина една на камерата отгоре. Едната нагоре, другата напред. Ако няма възможност, може с отражател. В някои детски клубове е ад. Освен че стените са я оранжеви, я зелени...и таваните са цветни:) Залага се на добри моменти и пълен кадър. Когато това го има, никой не ти забелязва, че някъде в ъгъла зеленее малко...

Отговори на това съобщение
 Re: Бял баланс и експонация
Автор: asahi   
Дата:   07-02-16 00:10

Пулсациите на светлината са с период 1/100s. Скорости на експониране под тази осигуряват покриване на една цяла дължина на пулсацията. Аз по навик ползвам 1/60 и подсветка със светкавица. Недостатък - не мога да закова бързите движения. За тях плющя директно и без скрупули. Мигът преди всичко!

Отговори на това съобщение
 Re: Бял баланс и експонация
Автор: lamerko   
Дата:   07-02-16 00:46

asahi: [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Бял баланс и експонация
Автор: rosbul   
Дата:   07-02-16 00:54

http://www.red.com/learn/red-101/flicker-free-video-tutorial
Тука всичко си е представено както трябва!
Снимам на високо исо и без светкавица в случая, за да имам достатъчна скорост за танците, които се играха от танцовият клуб!

Отговори на това съобщение
 Re: Бял баланс и експонация
Автор: asahi   
Дата:   07-02-16 22:59

От какъв източник беше светлината?

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »