Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна
 Чинията на Бузлуджа - недостъпна засега
Автор: dorko   
Дата:   05-02-16 17:37

Един от любимите обекти на фотографите е отново недостъпен отвътре.
Това, което видях сутринта по една от телевизиите:
"Да усетиш тръпката да си на ръба и да направиш невъзможния кадър - това води стотици младежи всеки ден в слънце и сняг на върха на Бузлуджа. Фотографът Радослав Първанов често може да бъде видян горе, на сантиметри от ръба: "Много пъти съм си мислел, че всеки кадър може да ми е последен, но ако недай си Боже се случи, то ще знам, че съм искал да направя този кадър и ще знам, че е тук. Животът е кратък”.
Кадрите на момчето, а и нечии други, са предизвикали намесата на властите в Стара Загора. Заварени са отворите, осигуряващи досега достъп до паметника. И следва огромно разочарование за много хора, искащи да го разгледат и да снимат вътре. Някои дошли от Канада за това. Жалко за онези колеги, които са имали планове да снимат скоро вътре. Надявам се този обсебен от паметника младеж, все пак да е успял да направи някой велик кадър.

 Re: Чинията на Бузлуджа - недостъпна засега
Автор: Джъмбо   
Дата:   05-02-16 17:42

след 3 дена пак ще е достъпна
а за кретените почивен ден няма
 Re: Чинията на Бузлуджа - недостъпна засега
Автор: batsali   
Дата:   05-02-16 18:23

Да затворят и планините. Колко отвесни скали за трепане има.....
 Re: Чинията на Бузлуджа - недостъпна засега
Автор: victory13   
Дата:   05-02-16 18:29

Само си представям, ако не дай си Боже нещо тресне някого вътре, или пък някой падне от високото, какво ли ще се изпише за форумите [smilie8]
 Re: Чинията на Бузлуджа - недостъпна засега
Автор: Slivenski   
Дата:   05-02-16 18:49

Гледах го този пич, като каза:

"Много пъти съм си мислел, че всеки кадър може да ми е последен, но ако не дай си Боже се случи, то ще знам, че съм искал да направя този кадър и ще знам, че е тук. Животът е кратък”

И си мислех, какво ли би казала майка му за това, какво ли би казал баща му, близките му, приятелите му?

Естествено, никой не знае кога и как ще си отиде от този свят. Но освен че носим отговорност за себе си, нашият живот е свързан и с други хора, за които също имаме отговорност. И затова трябва да проявяваме такава най-вече спрямо самите себе си. Горният начин на мислене е на безотговорен човек. Не го казвам, за да го съдя. Животът, освен че е кратък, е въпрос на лични избори... в повечето случаи.


[beer] [beer]
 Re: Чинията на Бузлуджа - недостъпна засега
Автор: zotto   
Дата:   05-02-16 19:06

Гледах го и аз този младеж, после сладурите от долния линк и си викам, трябва да отида до там, че ще му сложат жива охрана накрая [smile] https://www.facebook.com/mariyantashevaerial/videos/1643292639269788/


 Re: Чинията на Бузлуджа - недостъпна засега
Автор: sherbit   
Дата:   05-02-16 19:31

Да голобят столетницата.
 Re: Чинията на Бузлуджа - недостъпна засега
Автор: colorphoto   
Дата:   05-02-16 23:46

Има стотици хиляди снимки на прословутия обект и не мисля че ако отида там да снимам ще направя нещо различно,а някои младежи си въобразяват че ще направят "невъзможни кадри",ама после и други ще страдат ако стане инцидент.

В тоя ред на мисли също така ми станаха досадни и скалите "Корабите","Оня" завой на реката,рибарските скели с релси към морето,потопената черква и други подобни преснимани хиляди пъти и разбира се гордо пуснати в нета-а от създателите си!

А,бях забравил за островчето с дърветата насред язовира,ама "случайно" го видях та се сетих.

И тъй като не съм ги снимал до сега би следвало да ме сърбят ръцете да направя и аз някоя и друга снимка на тези фамозни места,но нямам такова желание уви.

Преди 10 години нямах компютър и не влизах в интернет често и по телевизията бях видял филм за потопената в язовира църква и си казах:" Като си купя цифров апарат ще отида точно там да направя "страхотни" снимки!"

Е,скоро след това се сдобих с цифрова фототехника /не лоша/ и персонален компютър /който вече здава багажа/ и като видях колко тона снимки има на този обект от всякакви ракурси и по всяко време снимани,желанието ми да отида там намаля,а да снимам там даже не виждах предизвикателство.[smilie2]

Фотографията след дигитализацията и интернет вече няма този загадъчен и мистичен ореол,който имаше преди![smilie2]

Помня с какво вълнение разглеждах разни списания за фотография през деветдесетте години - аз ли съм бил млад,фотоизкиството и то ли.....[smilie11]


Това са малко споделени размишления за това как се мени света.

Може пък да греша.....



Публикацията е редактирана (06-02-16 00:20)
 Re: Чинията на Бузлуджа - недостъпна засега
Автор: lamerko   
Дата:   06-02-16 01:58

Това, че даден обект е добил голяма популярност и съответно снимките започват да ти се струват банални поради голямата повторяемост - това не значи, че не трябва да идеш и да направиш някоя друга снимка. Да, няма да са уникални, невиждани и т.н., но какво от това? Хубавата гледка си е хубава. А аз снимам изцяло за удоволствие. Дори не си правя труда да изкарвам снимките си публично (главно от мързел [smilie18]). Е примерно ако пусна снимки на "Пътя на гигантите" - много по-посещавано място - доста хора биха тук биха ги видели за първи път... има си го и регионалния момент :)
 Re: Чинията на Бузлуджа - недостъпна засега
Автор: batsali   
Дата:   06-02-16 02:53

То принципно 99% от снимките вече са направени от някой някога, но какво от това. Не вярвам някой тук да снима само неща, които не е виждал снимани. Тръпката идва до голяма степен от процеса, а не само от крайния резултат.

Относно щаденето на близките - някои живеят по задължение, някои живеят за себе си. Според мене втория вариант е за предпочитане. Ако не притежаваш тялото и живота си, какво притежаваш наистина на тоя свят?
 Re: Чинията на Бузлуджа - недостъпна засега
Автор: colorphoto   
Дата:   06-02-16 03:08

lamerko;batsali: Съгласен съм! Важен е пътят,тоест процеса ма снимането,който доставя удоволствие и за мен това е от първостепенно значение,а не споделянето на продукцията,още по-малко да се фукам с кадрите.
 Re: Чинията на Бузлуджа - недостъпна засега
Автор: nyamago   
Дата:   06-02-16 15:24

Айфеловата кула, Биг Бен и Колизеума са снимани безброй пъти повече от въпросния паметник, от Завоя, Църквичката и пр. Въпреки това, като се окажа в подножието им, не пропускам да ги щракна с каквото имам под ръка. Без (погрешната, у мозина) амбиция да направя 'страхотни снимки' на Айфеловата кула ил руг подобен обект, още по-малко - 'уникални снимки'. Просто снимки.

Никога не бих бил път специално до тая чиния, за да я снимам. Но ако ми се изпречеше на пътя за някъде другаде и, така или иначе, ми е пред погледа - сигурно и аз бих нащракал няколко кадъра. Ако карам от Халите към Гарата и пътят минава през Оня Завой - също бих спрял да си го щракна. Нищо лошо [smilie8]
= = = =

А безотговорните безразсъдници се пребиват и от скали, и от градски покриви, и по пътищата с Голфовете си. Не е виновна никоя конкретна развалина за явлението.
 Re: Чинията на Бузлуджа - недостъпна засега
Автор: colorphoto   
Дата:   06-02-16 15:28

[smilie24]
 Re: Чинията на Бузлуджа - недостъпна засега
Автор: lamerko   
Дата:   06-02-16 15:29

До чинията и аз не бих се пъхтил само заради снмиката, но виж за Тюленово например е друго нещо. Вярно, няма да е само заради снимката, а заради общото удоволствие от гледката :)
 Re: Чинията на Бузлуджа - недостъпна засега
Автор: mr_green   
Дата:   06-02-16 20:23

Гледах преди време,един клип на умен фото апарат,който ти казва ,колко пъти е сниман даденият обект.И ти си решаваш дали или.Но в крайна сметка,отиваш някъде с дадена цел,пък ако не искаш не ходи. Няма драма,всеки сам си избира пътя .[cool]

 Re: Чинията на Бузлуджа - недостъпна засега
Автор: asahi   
Дата:   07-02-16 23:03

Бузлуджа ми е на 35 минути път с колата. Качвал съм се десетки пъти, вкл. и с колелото. Един път не съм се доближил до грозната чиния, камо ли да я снимам.
 Re: Чинията на Бузлуджа - недостъпна засега
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   08-02-16 00:25

За тоя четирикрил петохуйник никога няма да си направя труда да се кача.Трябва да го съборят, докато не е паднал сам не и избил червен електорат или някое тъпо пишлеме с фотоапарат.
 Re: Чинията на Бузлуджа - недостъпна засега
Автор: Dr.Strangelove   
Дата:   08-02-16 12:37

Поредният лакмус показващ, колко оакана е тази разградена територия, дето още й викаме държава. Хора от целия свят се вдигат за да дойдат и да видят "летящата чиния" на върха на планина. Там постоянно е пълно с посетители, буквално пробиват стените за да влязат вътре, а как се възползва управата стопанисваща обекта? Никак! Правят популистко затваряне на паметника с цел, като стане сакатлък да са им чисти ръчичките.
 Re: Чинията на Бузлуджа - недостъпна засега
Автор: nyamago   
Дата:   08-02-16 13:56

За съжаление е твърде късно да се реставрира - сигурно би било по-трудно и скъпо от построяване на нова [smilie2]

Главен проблем на обекта е символиката и историята, с която се свързва. Това именно буди острата неприязън на мнозина, които заради политичеките асоциации виждат дори архитектурата като 'грозна'. А тя е повече от прилична, доста оригинална и интерена. Ако (някак?) се забрави напълно от кого и за какво е строена, си е направо една архитектурна забележителност от международен клас. И ако навреме (още в прилично състояние) беше приватизирана от пазарно-ориентирани предприемачи, десетки възможни приложения биха я направили популярен и доходен туристически обект.

Това, уви, не се е случило когато още е 'имало хляб' в обекта. Няма никога да се случи.

Да се остави на бавен саморазпад в сегашното състояние е опасно и екологически вредно. Май излиза, че към днешна дата само динамитът е решение? [smilie11]


(Поправка: динамитът май не е решение, защото - подозирам - е проектирана да издържи на атомна бомба. Сигурно ще трябва по-силно лекарство?)



Публикацията е редактирана (08-02-16 14:00)
 Re: Чинията на Бузлуджа - недостъпна засега
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   08-02-16 14:06

Бакърджиев е спец по тия :)
 Re: Чинията на Бузлуджа - недостъпна засега
Автор: camelasign   
Дата:   08-02-16 15:27

Чудя се, тези които искат да взривяват....какво са построили или с какво построено в последните години за обществото се гордеят. С "магистралите" ли? Дето почват да се ремонтират в момента в който са построени? А Бакърджиев, (ако не знаете) обикаляше дълги години по света за да се снима пред разни забележителности. Китайската стена, Пирамидите в Мексико, Аврора...чудно защо тях никой не е разрушил досега.
 Re: Чинията на Бузлуджа - недостъпна засега
Автор: lamerko   
Дата:   08-02-16 15:45

Контролираното взривяване е лесно, въпроса е, че няма да е толкова лесно разчистването. Но сградата ще рухне скоро сама... въпроса е дали това ще доведе до жертви. А когато рухне - разчистването ще бъде много по-трудно и в нашата реалност вероятно няма да има дълго време такова...
 Re: Чинията на Бузлуджа - недостъпна засега
Автор: volenE   
Дата:   08-02-16 15:46

И аз си мислех да я снимам преди много години, но видях невероятния проект на колегата Никола Михов и реших, че не мога да го направя по-добре.

http://www.nikolamihov.com/forget-your-past
 Re: Чинията на Бузлуджа - недостъпна засега
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   08-02-16 15:50

Ми да!Тая бутафория на Бузлуджа ще бъде едно от чудесата на света.Редом до Китайската стена и Пирамидите в Мексико (и Египет)! [smilie18]
 Re: Чинията на Бузлуджа - недостъпна засега
Автор: camelasign   
Дата:   08-02-16 16:30

Паметникът на Бузлуджа няма да падне сам, падат само дребни елементи вътре. "1300 години България" също няма да падне сам. Аз съм обикалял колкото Бакърджиев и гарантирам, че в световен план, това са два уникални паметника. Само идиоти с комплекс са малоценост виждат политиката в тях, твореца вижда архитектурата. На Бузлуджа е бил и дядото на Москов примерно. Да оставим ли да падне и Шипка, само това мога да ви попитам. Защото миналата година махнаха охраната и на този паметник.В Сърбия и бившите югорепублики също има подобни паметници, с уникална съвременна архитектура. Не са ги съборили, на един от тях ежегодно се събират хора от цяла Европа. Рушейки основитв под краката си, до никъде няма да стигнем. (и не стигаме, както е видно). Комунистите не разрушиха царския дворец, а го превърнаха в изложбена зала. Не изтриха и царете ни от историята, макар идеологически да са на противната линия. А от управлението на всеки от тях, извадиха най-добрите и достойни за гордост примери. И ние се гордеехме с тях. Гордеехме се и с Ботев и Левски. Днес упорито се повтаря, че единия бил терорист, а другия "заловен от полицията". Гордеехме се и с Вапцаров, обявен преди няколко години за най-човеколюбивият поет на света, от ЮНЕСКО. По това време в София къртиха паметника му, защото бил за музея...С кого ще се гордеят утре децата ви? С плевнелиев ли?



Публикацията е редактирана (08-02-16 16:32)
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна

 Авторът е затворил собствената си тема.