Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Photoshop или Lightroom ползвате?
Автор: PhotoBo   
Дата:   24-11-15 22:20

[smitten]

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop vs Lightroom
Автор: PhotoBo   
Дата:   24-11-15 22:20

Коя програма за обработка предпочитате и защо?

Пробвал съм и двете, но Lightroom-a нещо не успя да ме впечатли. На шопа може да знам супер малко неща как стават, но поне си ги знам и някак съм свикнал, в лайтрума доста неща ги няма, работата е по-различна, по-орязана...абе не е същото, но пък знам, че точно поради по-лесното бораврне и каталозите много хора предпочитат ЛР.

Питането ми е провокирано от една промоция за creative cloud, която видях вчера в амазон, днес я няма (има я, но цената е друга), но съм сигурен, че за черния петък ще излезе отново. Лиценза е за една година за двете програми и даже може да си ги разделим с един колега, може и да не може де...просто хрумка.

Та какво ще кажете, кое, как и защо предпочитате?

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop vs Lightroom
Автор: mogila   
Дата:   24-11-15 22:23

Ти кое предпочиташ: ракийка или бира? Аз първо пийвам ракийка и после си отварям една биричка.

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop vs Lightroom
Автор: PhotoBo   
Дата:   24-11-15 22:28

Ам то и аз съм така за ракийката и биричката, ама тук питам за конкретни програмки и кой защо ги предпочита. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop vs Lightroom
Автор: kvakioh   
Дата:   24-11-15 22:29

Шопа, винаги.

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop vs Lightroom
Автор: iliyanb   
Дата:   24-11-15 22:29

Аз ползвам и двете. Лайтруум може да те впечатли само, ако знаеш какво правиш с него. Ако базовите корекции в един кадър, които са 90% от работата в повечето случаи не те впечатляват, то значи просто не познаваш тези базови корекции и не умееш да работиш с тях. Фотошоп е незаменим за доста неща, но често тези неща са завършек.

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop vs Lightroom
Автор: Бонд   
Дата:   24-11-15 22:36

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop vs Lightroom
Автор: mogila   
Дата:   24-11-15 22:41

Ми както с ракийката и биричката така и с лайтруума и фотошопа...

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop vs Lightroom
Автор: neoneno   
Дата:   24-11-15 22:49

Като Ретъчър на сватби, с около 80-90 сватби зад гърба си. Лайтрум е лесна и супер бърза. Има комплексни точни настройки на РАУ, които са базови и като се свикне всичко става за секунди.И много шитави кадри се връщат в играта за секунди. Шорт кътите са супер удобни и лесни. СНимам само в Рау и всичко си прекарвам през лайта. там може и да си вкараш стил и поглед на нещатата по свой начин без яко пипане.

Полвам и Фотошоп когато се налага. За мен си е работилница за мен там се създават неща, а с лайта се доработват дет са вика....
Тъи ги усешам аз нещата[shtrak] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop vs Lightroom
Автор: PhotoBo   
Дата:   24-11-15 22:50

Ама що? За ракийката е ясно [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop vs Lightroom
Автор: Frenchev   
Дата:   24-11-15 23:03

не можеш да сравняваш фотошоп с лайтрум.

Това е все едно да сравниш клещи с менгеме. Има някои операции, които можеш да свършиш и с двата инструмента, но като цяло всеки си има своето предназначение.

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop vs Lightroom
Автор: alext   
Дата:   24-11-15 23:16

Това доста пъти е коментирано, но като цяла двете програми са по- скоро различни, въпреки припокриването на някои функции. Lightroom е софтуера за обработка на вече готов суров файл и организиране, а фотошопа за създаване и редакция на изображения грубо казано. Lightroom позволява много с оглед на фотографията и дигиталната постобработка, организацията на файловете, експорт и принтиране, но голяма част от функциите на фотошопа липсват- маските, слоевете, цветовите пространства, 3Д и видео обработка. Фотошопа пък без камера роу нямаше да върши такава работа за постобработка.. С шопа може да създадеш нещо от нулата, с лайтрума да направиш кадър от технически зле на малко по- незле донякъде [smilie5] За наш късмет се допълват прекрасно за това Photoshop&Lightroom. [beer]



Публикацията е редактирана (24-11-15 23:21)

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop vs Lightroom
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   24-11-15 23:22

Все едно да питаш дали предпочитаме гума или джанта, това ни пита. [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop vs Lightroom
Автор: PhotoBo   
Дата:   24-11-15 23:27

Frenchev, моите уважения, но мисля, че не си ме разбрал. Не ги сравнявам, нито ги противопоставям, по скоро се допитвам (правя негласна анкета) кой какво ползва и защо, опитвам се да намеря плюсовете и минусите от потребителска гледна точка. Съгласен съм, че заглавието ми подвежда, корегирам моментално!
Alext, добре обоснован и развит отговор, благодарско!

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop или Lightroom ползвате?
Автор: brutas   
Дата:   25-11-15 01:00

И двете, разбира се [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop или Lightroom ползвате?
Автор: Pac   
Дата:   25-11-15 01:25

Засега само Lightroom. Идеята ми беше да започна от по-простата програма и чак когато усетя, че съм я овладял напълно, да започна и с Photoshop. Ама тоя Lightroom постоянно ме изненадва колко е мощен и се научавам на нови техники.

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop или Lightroom ползвате?
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   25-11-15 01:39

Деленето на лайтрум и фотошоп на "проста" и.. предполагам "непроста" показва, че юзърът още не е вникнал добре функционално ни в едниния, ни в другия софтуер и трябва още да се упражнява и учи :)
Както каза някой,това са различни инструменти, всеки ги ползва според възможностите и нуждите си, но това не ги прави "прости или умни".

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop или Lightroom ползвате?
Автор: DX   
Дата:   25-11-15 03:51

Според мен се има в предвид, че едата е по-лесна, а другата по-трудна за боравене [smilie3]
Никой не иска да обижда едни от най-великите програми за манипулиране и създаване на изображения...и не само [smilie24]

Всеки ползва тази според нуждите си, някой и двете, а лешниците като мен - тази с която е свикнал [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop или Lightroom ползвате?
Автор: Chipsy   
Дата:   25-11-15 11:14

Защо постоянно ги делите двете програми? Те са допълващи се, не заменяеми.
Не случайно Creative Cloud Photography пакета включва двете заедно.
Както някой каза - все едно да питаш кое предпочитаме - гума или джанта...

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop или Lightroom ползвате?
Автор: Dimitar.Tzankov   
Дата:   25-11-15 13:36

Мдааа, ама доста караме само по джанта, а други ползват по-обикновенната джанта (camera raw) идваща с гумата.

Аз лично предимно LR и тепърва навлизам в Шопа.

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop или Lightroom ползвате?
Автор: nyamago   
Дата:   25-11-15 13:54

Ползвам и двете - по начина, по който са предвидени да се ползват. ЛР ми е каталог, в него избирам снимка за обработване и там правя базови корекции ('базовите' могат да бъдат и доста напреднали понякога). В половината случаи оттам излиза готова крайна снимка.

В останалите случаи (когато е нужно нещо повече), ФШ ми е зареден като първи 'външен редактор' (по подразбиране) и излизам в него за работа със слоеве, маски, или специализирани плъгин-и (някои от тях вече могат да се извикват директно от ЛР, но повечето - все още не). След ФШ процесите, всичко се връща обратно в ЛР и пак там завършва готовата снимка.

Наскоро опитах да скоча направо във ФШ и да си правя базовите настройки там. С изненада открих, че Camera RAW - противно на някои твърдения - не е равностоен заместител на ЛР. Има общо в най-базовите неща, но липсват доста настройки и функции. Трябва си ЛР (освен за най-невзискателните потербители, или за върховните майстори дето винаги вадят безупречна готова снимка направо от апарата).
- - -

И освен тези два 'стълба' на обработката, ползвам и няколко външни допъонителни програми от други фирми. Имам инсталирани 20-тина, от тях 5-6 се ползват редовно.

Та - на въпроса "Вино или ракия?" - "И бира, дядо Попе!" [smile]

[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop или Lightroom ползвате?
Автор: ishootraw   
Дата:   25-11-15 13:58

LR за роу конверсията и после PS.

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop или Lightroom ползвате?
Автор: brutas   
Дата:   25-11-15 14:42

Nyamago: "След ФШ процесите, всичко се връща обратно в ЛР и пак там завършва готовата снимка."

Би ли обяснил защо пак се връщаш в ЛР? Аз лично си оставам във ФШ и там си завършвам снимката. Какви са предимствата да се връщаш в ЛР?


Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop или Lightroom ползвате?
Автор: Pac   
Дата:   25-11-15 14:44

nyamago много добре е обяснил какъв е замисъла на двете програми като workflow. Само дето аз завършвам 100% от снимките си в LR, защото не съм се захванал да разучавам PS все още.

И като съм казал по-простата програма, съм имал предвид точно по-лесната за употреба, с по-малко инструменти, които по-лесно можеш да разучиш в детайли за относително кратко време.



Публикацията е редактирана (25-11-15 14:44)

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop или Lightroom ползвате?
Автор: kvakioh   
Дата:   25-11-15 14:46

LR точно като каталог ми пречи винаги. Постоянно се налага да избирам само 1 кадър от някоя папка и да обработвам допълнително. с LR ми трябва да въртя доста, за да асоциирам точния файл, с който да работя.
След Canon Photo Professional Photoshop и GIMP са ми програмите. В първата имам и оразмеряване на куп кадри+ директно прехвърляне на RAW в jpeg, стига ми толкова.

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop или Lightroom ползвате?
Автор: nyamago   
Дата:   25-11-15 15:01

brutas написа:

> Би ли обяснил защо пак се връщаш в ЛР? Аз лично си оставам във ФШ и там
> си завършвам снимката. Какви са предимствата да се връщаш в ЛР?

Главно заради каталожната роля на ЛР. И ФШ си има 'организатор', но не е така добре организиран и автоматизиран като ЛР, отделна програма е и я намирам тромава и объркана (може би защото не я ползвам и не съм я разучил).

'Връщането' в ЛР не иска никакво действие от потребителя - стаа автоматично при 'Save' на кадъра във ФШ (когато сме излезли дотам от ЛР, а не сме отворили направо с ФШ). Кадърът се нарежда в каталога до оригинала си (удобно за 'преди-след' сравнения), при това са запазени настройките отпреди излизането, които можем да нулираме или да запазим като отделен вариант, или да направим с ново излизане съвсем друг вариант. Всичко това може да стане и без ЛР, но с повече цъкане и разхождане по папки, отваряне в редактори и запазване на варианти с променени имена и пр. - не така естествено и без усилие, както става в ЛР.

Освен това (лично предпочитание, не е задължително) 'пипвам' крайния кадър за последно в ЛР. Някои фини (до)настройки, често там именно слагам винета и 'зърно' (обикновено невидими) след всичко друго...

Но главното си е за поддържане на каталожната организация с лесен достъп, експорт и възможност за повторна обработка пру нужда.
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop или Lightroom ползвате?
Автор: brutas   
Дата:   25-11-15 22:52

Да, забелязал съм това "автоматично" връщане. Мерси за разяснението! [smilie24] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop или Lightroom ползвате?
Автор: iliyanb   
Дата:   25-11-15 23:11

kvakioh, недоумявам как lightroom може да ти пречи като каталог, при положение, че това е едно от достойнствата на този софтуер. Или не познаваш как работи като каталог, или си единственият в света, на когото му пречи.

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop или Lightroom ползвате?
Автор: swan_   
Дата:   28-11-15 04:29

Аз признавам, че с лайтурм не съм работил до сега. Но колкоо и пъти да съмс е опитвал да разбера какво пвоее има от ФШ не съм успявал. Никой не може да ми обясни. Оставям на страна сортирането и подредбата на снимките. Аз си го рпавя с фото механик. Но от там насетне с отварям в АКР и си действам. Моля някой да ми бясни какво мога да направя в лайтрум, което не може да стане в АКР. Говоря за обработка.

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop или Lightroom ползвате?
Автор: Тед   
Дата:   28-11-15 08:43

swan_ , бих ти отговорил, тъй като мисля, че имаш уши да ме прочетеш /майтапя се разбира се/:

Уточнение: в никакъв случай не искам да сравнявам двата софтуера, тъй като мисля, че се допълват и Лайтрума е насочен строго за фото обрабтоки, не изискващи селекции, канали, маски, ретуш, няма екшъни, брашове, контент ауер, хийлинг браш ...и много др. или дизайнерска работа -етикети, и т.н. /може да изброите много други/.
Затова и Адоуб са ги направили да експортват - като не ти достига лайтрума - прехвърляш кадъра в Фотошопа.

Ще почна от табулаторите на Лайтрума:

1/ Library - по-голямо удобство - кадрите ти са като поточна линия, не е нужно да ходиш в бридж или АЦР. Импорта също е по-удобен - за мен - селектираш си кадрите и ги импортваш, като ненужните не са листата / не че в бридж не можеш да го направиш, но тука ми се струва 1:1, а не 2 в едно, ако ме разбираш/.

Класовете за Лайтрума отделят най-малко 3-4 часа лекции за каталозите и library. Много възможности има.

Каталозите - не съм работил с фото механик - но тука каталозите и маркери на снимките /по място, вид/ лесно и интуитивно. / Бриджа също е ОК, но и тма и каталог и търсене по филтри/.
Хубави отметки в Лайбрари на Лайтрума за подреждане и опции.

2/ Дивелоп - всичко, което е необходимо за корекция на кадър, но предимно пейзаж. Ленс кърекшъна е далеч от Фотошопа. Филтрите на Фотошопа ги няма въобще. Но има ленс профил.
Обикновения юзер в Дивелоп работи със самочувствие, че е знае всичко за реперите, но уви ...много неща не се знаят...като възможности. И от тука идва вкуса на "бедни" възможности. Но не е точно това. Народа си мисли дърпай репера и всичко знам ..но вижте някой сносен курс и ще видите какво може.

3/ Мап - който има Канон 6Д :) се кефи -- кадрите веднага се локализират на картата. Фотошопа го няма. Всеки ще каже ...за какво ми е..имам си външен гпс и ще си ги гледам на гугъла. Само че аз кадъра го вкарвам в Лайтрума без да експортвам гпс координати от външния ГПС в папка и да ги пиша на jpg изите после, на raw не можеш да ги вкараш. Онзи ден бях с клиент от чужбина на фото лов цял ден из планините и на почивките се кефеше на макс да види точното местоположение на кадъра.
Ако имаш кадри с гпс - веднага в Лайтрума ти изплуват къде са снимани на картата.

4/Бук, Слайдшоу, Принт, Уеб - ви говорят за бързо и интуитивна работа за бърза презентация и уеб галерия. За Фотошоп мисля ги няма. Без специални умения и дру софтуер.
Като цяло т.3 и т.4 говорят за характера на софтуера - фриендли ориентиран за масовите фотографи. И цената е много по-ниска.

Относно призетите в Лайтрума - има голям набор, но професионалните /платените/ не са лоши.
Има плъгини, които не са лоши. Например Lrenfuse за HDR ползвам /платен е/ - ХДР на Фотошопа не ми харесва определено.
Има възможност за бърз експорт към flickr, Facebook без да влизаш през браузера изрично да качваш.
Лайтрума има готин кроп тул, който ми харесва повече от Фотошопа.

И двата софта вървят за мен ръка за ръка. Идеята на Адоб е да направиш импорта, каталозите, корекциите и ако нещо не ти достига - експорт към Фотошопа.
Иначе би било безсмислено Адоб да го правят.

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop или Lightroom ползвате?
Автор: hotsnail   
Дата:   28-11-15 11:14

Swan_ написа:
> насетне с отварям в АКР и си
> действам. Моля някой да ми бясни
> какво мога да направя в лайтрум,
> което не може да стане в АКР.
> Говоря за обработка.

Няма разлика в крайния резултат и операциите дето имаш за редактиране. Това е един и същ продукт в две опаковки. Забележи, че и версиите им излизат заедно.

ACR е вграден във Фотошоп мини лайтрум само с develop модул.

Лайтрум има разни preset-и т.е. Черно бяло, сепия,, cross process, vintage, 1960s....тия не знам дали ги има в ACR, но със сигурност можеш да си ги направиш на ръка.

Аз не знам обаче защо ги обсъждате тия продукти като алтернативни. Адоби ги продава заедно. Моя абонамент за фотограф(10-Тина евро на месец, по-евтино от интернета) има Лайтрум и Фотошоп - явно идеята е, да ги ползвам заедно. През лайтрум дърпам снимките, сортирам и си избирам, правя корекции на бял баланс, експозиция и други дребни неща на доста снимки сравнително бързо. Забележи, че в лайтрум примерно можеш да коригираш белия баланс на цяла фотосесия примерно от 500 снимки правени на едно и също осветление с две, три натискания на бутончета, това става и за корекциите на обектива, за корекции на експозиция и т.н. (това мисля, че не става лесно с АЦР). Избирам си после две или три снимки с които да си играя повече и ги отварям във Фотошоп (мога да отворя две или три копия на една снимка от лайтрум за някои ефекти, или пък да сглобя 20-30 снимки при отварянето....), след като ги редактирам с лайтрум мога да експортирам към различни формати и дори директно да ги печатя или публикувам във фликр (готиното на фликр е, че ако редактираш снимките след публикуване ги обновява на сайта)

За няколко месеца аз използвах предимно CaotureOne за роу файловете, но честно казано няма кой знае каква разлика. Ц1 може би прави портретите доста по-лесно и има по-хубав тетъринг. Лайтрум има по-хубави и повече корекции на обективите.



Публикацията е редактирана (28-11-15 11:16)

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop или Lightroom ползвате?
Автор: bo6o   
Дата:   28-11-15 11:47

"фото обрабтоки, не изискващи селекции, канали, маски, ретуш, няма екшъни, брашове, контент ауер, хийлинг браш"

Има си четки, има си градиентни и кръгли филтри, има си и хиилинг/клонинг(кръгъл обаче). Става си и за портрети, просто не се работи с маски, а с четка и спот, като на селектираното(с каквато ти трябва плътност) си правиш нужните корекции.

Основна разлика е в това как третират файловете - в ЛР си остава оригинала непокътнат, а във ФШ не. Другото е, много по-упростената, бърза и лесна работа с ЛР, като можеш да правиш почти всичко(без монтиране на различни кадри), което и във ФШ, стига да знаеш как.



Публикацията е редактирана (28-11-15 11:48)

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop или Lightroom ползвате?
Автор: Тед   
Дата:   28-11-15 14:05

аз поне не мога да направя такъв ретуш ппод ЛР, така както в шопа /зависи и какво се коригира/.

Но на ЛР - dehaze функцията на браша е кул. /ако някой не е ползвал/.

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop или Lightroom ползвате?
Автор: PhotoBo   
Дата:   28-11-15 15:30

Не знам, може да ви се стори глупаво, но още една причина пради която нямам инсталирани и двете програми на компа е, че ми се иска малко да го пощадя ресурсово. Иначе съм за човек да използва и двете, ако има нужда и знае какво прави илинпоне иска да се опита. В притивен случай блъскат като мен, самоуко в шопа, понякога дори без маски и лейъри [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop или Lightroom ползвате?
Автор: PhotoBo   
Дата:   12-12-15 13:57

Като знам какви мазаници правя в ФШ, направо не ми се иска да се окъкам още човече в ЛР [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop или Lightroom ползвате?
Автор: axlastro   
Дата:   12-12-15 14:20

Най-често приключвам още в Лайтрум. После някоя друга пъпка най-много да махна във фотошоп или нещо, което не е трябвало да бъде в кадъра и толкова.

За първоначална обработка, цветови корекции, бял баланс и филмови пресети- LR

За всичко останало - фотошоп, но често може да се мине и без него.

Ако кадъра не е технически добре рядко се мъча да го оправям, освен ако не е адски важно това да се случи.

Отговори на това съобщение
 Re: Photoshop vs Lightroom
Автор: illuminations   
Дата:   15-12-15 11:11

PhotoBo написа:

> Коя програма за обработка
> предпочитате и защо?

Rawtherapee .
Почнах да я ползвам понеже беше единствената, която поддържаше RAW формата на моя апарат. Вече определено ми харесва повече като workflow както и по възможностите, които предлага.
Също за разлика от Lightroom и Capture One тя е безплатна.

Фотошоп, Гимп и тн вече са за ретуширане (в повечето случаи, като става дума за фотография), така че не бих ги сравнявал.

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »