Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 За Видео - Компактен безогледален фотоапарат
Автор: hangmeon   
Дата:   12-10-15 11:48

Здравейте, искам да си купя !компактен! безогледален фотоапарат специално за видео, който поддържа 1080 на 24fps.

Насочих се към Sony NEX-5N и 5R, но установих, че имат проблем с прегряването. На 15 минути прегряват и спират.
Някой има ли опит със видео заснемане със съответната техника?

Не съм се занимавал до сега и нямам представа дали това може да е проблем за заснимането на едно музикално видео примерно. Примерно.

Ще се радвам ако ми предложите и други опции за техника която ще върши хубава работа в този клас.

Отговори на това съобщение
 Re: За Видео - Компактен безогледален фотоапарат
Автор: Emoxide   
Дата:   12-10-15 12:22

Samsung NX500 има режим FullHD 1080p @ 24frames
Не съм го тествал над 15 мин. понеже най-дългото видео което съм правил с него беше с продължителност около 13-14мин. Но като проверих корпуса под екрана не беше изобщо загрял.

Отговори на това съобщение
 Re: За Видео - Компактен безогледален фотоапарат
Автор: Emoxide   
Дата:   12-10-15 12:24

ако търсиш обаче да купиш нещо прилично втора ръка и лимита ти е 500лв. значи тоя готин Самсунг не е за теб.

Отговори на това съобщение
 Re: За Видео - Компактен безогледален фотоапарат
Автор: hangmeon   
Дата:   12-10-15 15:29

А някой снимал ли е по-сериозно видео с 5N да даде мнение?

Отговори на това съобщение
 Re: За Видео - Компактен безогледален фотоапарат
Автор: dobrika   
Дата:   12-10-15 18:28

Честно казано, доста видео съм снимал с апарати, но точно с този не съм. По-скоро съм попадал на кадри от нея. Знам, че имаше такива оплаквания с температурите, но са противоречиви впечатленията. Според мен до голяма степен е и до късмет с партида конкретна, защото много хора действително не се оплакват от това. Общите впечатления са, че е много приятна камерка за времето си и възможностите, които предлага. Ползвам съм няколко години Sony A77, която е приблизителен връстник на NEX-a. Споменавам го, защото ползват един и същ кодек - AVCHD. Качеството на видео изображението като цяло не е лошo от онова, което съм гледал от него, но е важно да знаеш, че кодекът не е от най-"здравите". Ако решиш много да го пипаш в постродукция, трябва да е внимателно, защото много лесно се разпада изображението. Предполагам, че при музикални клипове това ще го има като фактор. От този клас аз харесвам А6000, но в това е и по-нов модел камера.

Но в общи линии апаратчето не е лошо за годините и класа си, но и нещата много зависят от това колко много и сериозно мислиш да се занимаваш с видео и какви са целите, които си поставяш. Важното обаче е едно, че можеш да си намериш прилични адаптери за различни обективи, а и не на последно място цената вероятно ще е удачна като за начало. Дано съм ти бил полезен.

Поздрав, Георги!



Публикацията е редактирана (12-10-15 19:15)

Отговори на това съобщение
 Re: За Видео - Компактен безогледален фотоапарат
Автор: hangmeon   
Дата:   12-10-15 21:34

Георги, благодаря за включването - много полезно разира се.

Отговори на това съобщение
 Re: За Видео - Компактен безогледален фотоапарат
Автор: NORMAN-KUK   
Дата:   12-10-15 21:55

Снимам видео по 6-10 часа на ден при всякакви условия, само апарат. Общо взето 3/4 от деня ми минава зад околяра на апарата и в подготовка за снимане. Снимам предимно сватби, концерти, клипове, филми по различни проекти и т.н. Снимам всеки ден видео с безогледални апарати. Моят съвет е: Панасоник и Олимпус! Ако искате да ви обясня защо Олимпус и Панасоник...., става по телефона, тук не ми се пишат фермани.



Публикацията е редактирана (12-10-15 22:00)

Отговори на това съобщение
 Re: За Видео - Компактен безогледален фотоапарат
Автор: hangmeon   
Дата:   12-10-15 22:20

Благодаря много за включването NORMAN. Писах лично. [smile]



Публикацията е редактирана (12-10-15 22:29)

Отговори на това съобщение
 Re: За Видео - Компактен безогледален фотоапарат
Автор: siluet   
Дата:   14-10-15 23:01

На Некса 5н се маха стикера на гърба, под дисплея, има доста инфо из нета и си снимат хората сериозно с тази камерка, аз по-дълги клипове от 2-3 мин никога не снимам така че никога не ми е прегрявал, даже и в подводен бокс при 30С+ из Карибите.

Отговори на това съобщение
 Re: За Видео - Компактен безогледален фотоапарат
Автор: kiten   
Дата:   15-10-15 01:18

Някой може ли да обясни с какво е по-добро 24Р от 50Р ? Аз не съм на това мнение!

Отговори на това съобщение
 Re: За Видео - Компактен безогледален фотоапарат
Автор: siluet   
Дата:   15-10-15 17:16

Да и аз им се чудя че все искат да снимат на 24 кадъра, да приличало на филм [smile] - за мен движенията са доста насечени на 24 к/с. Аз си снимам на 60р и всичко е много плавно, ако искам мога и да забавя някое движение.

Отговори на това съобщение
 Re: За Видео - Компактен безогледален фотоапарат
Автор: stef7   
Дата:   15-10-15 18:35

@kiten - Иди и кажи на Холивуд и всички останали филмови студия по целия свят какви бунаци са. Те продължават да снимат продукциите си за милиони долари в 24 кадъра в секунда. :)

@siluet - Накъсано е ама не заради 24кадъра в секунда а заради кофти скорост на затвора. Или си оставил камерата на автомачна или ако ползваш ръчни бленда и скорост, втората е далеч от истината.


Отговори на това съобщение
 Re: За Видео - Компактен безогледален фотоапарат
Автор: siluet   
Дата:   15-10-15 18:52

Хе хе stef7, ти па за съвсем вчерашен ме мислиш, и ние знаем за правилото за скоростта на затвора 180 градуса... кадрите х2, и неутрални филтри ползваме за да докараме правилната скорост, не се изказвай така, погледни два клипа единия сниман на 60р - скорост 125 и същития на 24р - скорост 50 и кажи при кой бързите движения са по-плавни и шарп в същото време.

Отговори на това съобщение
 Re: За Видео - Компактен безогледален фотоапарат
Автор: stef7   
Дата:   15-10-15 20:21

@siluet. Съжалявам, нямам идея какво знаеш и можеш, просто клипове с насечени движения дето съм гледал, са само тези при които не е спазено правилото на затвора. Оттам насетне за 60p и 24p e според зависи. Какво е снимано с какво е снимано. Можем да говорим и коментираме само конкретни примери.

Например по повод едно питане тук се заиграх с моя RX100 и се оказа че 50p при тази камера e по-зле от 24p, поради простата причина, че максималния битрейт от 27Mbs не се променя и съответно на един кадър от 24p се пада малко над 1Mbs, докато на един кадър при 50p двойно по-малко, т.е. само 0.5. Оттам цялото качество на клипа при 50p видимо пада. Клипчето още го пазя, така че мога да го постна отново за който не вярва. Не ша да е случаен и факта, че за почти всички безогледалки, DSLR и други камери с които снимаме, при по-високия каданс (60p, 120p) пада резлюцията. Т.е. когато пропусквателната способност остава същата а се увеличават примерно двойно кадрите, т.е. количеството информация, отнякъде трябва да се отреже същата тази информация. И това става или през кодека (по-лошия вариант като при RX100) от кадрите или като падне резолюцията.

Сега когато говорим за движение отново предпочитам да гледаме нещо конкретно, защото нещата понякога са субективни. Ако в сниманата сцена почти няма движение или е много бавно, дали ще се види въобще разлика между 50p и 24p? Ако се абстрахираме от битрейта, 60p дава по остро изображение да особено когато има много движение, за спорт идеално, но плавно не съм сигурен. Освен ако не се има предвид забавения каданс. Няма да обяснявам защо 24p. Други, които това им е работата са го обяснили, всеки може да си го прочете. Разбира се решението колко кадри да се снима как и предпочитанията са нещо лично. Всеки сам гледа, преценя и решава сам за себе си.

Но да казваш че 24p са насечени, при спазено правило за скоростта на затвора, съжалявам това е доста далеч от истината и субективното мнение. Все едно да кажеш че милиони и милиони хора почти всеки ден гледат тия пусти насечени филми снимани в 24 кадъра в секунда и това не ги дразни, не им прави впечатление, даже им се кефят. :)


Отговори на това съобщение
 Re: За Видео - Компактен безогледален фотоапарат
Автор: stef7   
Дата:   15-10-15 21:17

И обратното. Питър Джаксън е снимал филма Хобит със специална техника и на запад е бил пуснат в 3 варианта
- нормален 24p
- 3D High Frame Rate (48p)
- High Frame Rate (48p)

В България не знам дали има кина които позволяват да се гледа High Frame Rate (48p) и не помня как го прожектираха. Не отидох да го гледам защото не съм фен на Толкин и фентъзи тематиката. Но прочетох няколко ревюта и мнения за това как е изглеждал филма в HFR и 3D HFR. Бяха повече критични. Високия фрейм рейт в този филм е бил по-скоро дразнещ. Това пишеха.

Това беше 2012. Оттогава досега не съм чул някой друг да се пробвал отново да снима филми в High Frame Rate (48p). Не знам в бъдеще може да се промени. Но не съм го гледал, само преразказвам.


Отговори на това съобщение
 Re: За Видео - Компактен безогледален фотоапарат
Автор: kiten   
Дата:   15-10-15 21:25

24 кадъра са при кино лентата. Ние не гледаме екран- a лед или плазма. И тия от холивуд още 2013г. заснеха Хобит с 48 кадъра.
stef7 тия примери с твоето апаратче дето си постнал поне кажи кой кодек ползваш, защото при кодеците от едно и също но с различен кодек се получава огромна разлика .

Отговори на това съобщение
 Re: За Видео - Компактен безогледален фотоапарат
Автор: stef7   
Дата:   15-10-15 22:27

За всички камери се знае кой е по-добрия кодек. Обикновено е вариант на х264. За RX100 e AVCHD.
За Хобита писах, експеримента с висок frame rate в киното засега е неуспешен.

LCDтата ги гледаш или на 25p или на 50i, което дефакто е вариант на първото, или на 30p/60i При нас в Европа е първото, така че филмите си ги гледаме както трябва няма да срещнеш висок frame rate.



Публикацията е редактирана (15-10-15 22:46)

Отговори на това съобщение
 Re: За Видео - Компактен безогледален фотоапарат
Автор: stef7   
Дата:   15-10-15 22:57

HDTV в европа е продължение на PAL стандарта, който е 25 кадъра в секунда прогресив или 50 интерлейсед. Компаниите за телевизори може да си рекламират 300-500-600 MHz ама сигнала идва 25 кадъра в секунда. Това е.

Ето тук може да се прочете BBC broadcast standard - на какви технически условия трябва да отговаря едно видео или филм за да ти го излъчат по телевизията
http://www.bbc.co.uk/guidelines/dq/contents/television.shtml

Първия PDF точка 2.1
2.1 High Definition Format
All material delivered for UK HD TV transmission must be:
- 1920 x 1080 pixels in an aspect ratio of 16:9
- 25 frames per second (50 fields) interlaced - now known as 1080i/25.
- colour sub-sampled at a ratio of 4:2:2


Отговори на това съобщение
 Re: За Видео - Компактен безогледален фотоапарат
Автор: stef7   
Дата:   15-10-15 23:01

Така че може да ти харесват 60p но ако имаш филм и искаш BBC да ти го купят и излъчат, примерно [smile] той трябва да е в 25p
Предполагам нещо подобно е и при нас. Тук сигурно има хора работещи в телевизията, може да кажат


Отговори на това съобщение
 Re: За Видео - Компактен безогледален фотоапарат
Автор: kiten   
Дата:   15-10-15 23:02

https://www.divergentmedia.com/blog/understand-xavc/
за това чул ли си?
http://www.xavc-info.org/xavc/share/data/XAVC_SpecificationOverview_Rev2_2.pdf

Отговори на това съобщение
 Re: За Видео - Компактен безогледален фотоапарат
Автор: stef7   
Дата:   15-10-15 23:23

Чувал съм и не само [smile] Само че RX100 модел I и II не разполагат с този кодек. Идва едва в III.


Отговори на това съобщение
 Re: За Видео - Компактен безогледален фотоапарат
Автор: stef7   
Дата:   15-10-15 23:29

Т.е. чети по-внимателно какво съм писъл. :)


Отговори на това съобщение
 Re: За Видео - Компактен безогледален фотоапарат
Автор: stef7   
Дата:   15-10-15 23:54

Иначе се извинявам на питащия че му напълних темата със странични неща и не по същество, но понякога се увличам :)

Трябва да уточниш колко си готов да отделиш за камера. До около 1000лв. и ако може да си го позволиш моя глас е за Sony A6000. След това идват A5100 и някои модели на Панасоник като GX7, G6, че и GH2 (втора ръка) който имах удоволствието да притежавам. Ето тук има една класация която макар и субективна дава според мен правилни насоки:
http://www.eoshd.com/2015/01/dslr-video-quality-rank-january-2015/


Гледай League 2

И ето тук един дето снима музикални видеа и мацки :) с A6000.
https://vimeo.com/darienx/videos



Отговори на това съобщение
 Re: За Видео - Компактен безогледален фотоапарат
Автор: stef7   
Дата:   16-10-15 00:48

За всички любители на 50p и 60p мога да кажа, че онова което тествах и видях за RX100 изглежда важи с пълна сила и за камери от по-висок клас като А6000, A7S примерно от Сони, независимо от кодека. По добрия кодек (XAVC) не спасява положението. При 60p ще има пад на качеството на видеото спрямо 24p и 25p, защо го обясних в детайли по-горе. Концепцията е проста за разбиране.

Тестовете го доказват:
http://www.eoshd.com/2014/07/slashcam-test-reveals-sony-a7s-108060p-softer-24p-mode/



Отговори на това съобщение
 Re: За Видео - Компактен безогледален фотоапарат
Автор: siluet   
Дата:   16-10-15 04:29

Да stef7, заради запазването или малката разлика в битрейта кадър от 24р ще е по-качествен, (с по-малка компресия) от кадър от 60р.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »