Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Изкачване и снимане на планини/върхове
Автор: sakuraki   
Дата:   11-10-15 19:15

Здравейте! Знам, че не е точно за тук темата, но тъй като имаме много планинари фотографи, може да получа съвет [beer] [beer] . Почнах от 2 години да обикалям върховете из България, но само през пролетния и летния сезон, есента или зимата не съм пробвал. Мисля сега събота да отскоча до хижа Вихрен и да се кача на Муратов връх, но не знам дали няма да е студено, какво мога да очаквам там в планината и най - вече, студено ли е да се спи сега на палатка, при положение, че имам и чували на разположение. Или дали е препоръчително този връх като първи за този сезон, за начинаещи споделете. Благодаря Ви предварително.

Отговори на това съобщение
 Re: Изкачване и снимане на планини/върхове
Автор: Pavlov   
Дата:   11-10-15 19:32

Прогноза за времето:
Предимно облачно, със слаб мокър сняг, температури от -5 до +5 градуса.
Как ти се струва, става ли за палатка?... [smilie6]

Отговори на това съобщение
 Re: Изкачване и снимане на планини/върхове
Автор: didesignbg   
Дата:   11-10-15 19:42

Или пропусни, или отиди с някой който има опит. Хижа Вихрен е достатъчно висока за да очакваш сняг по това време. Не съм убеден че Пирин е планината за първите опити. Най-добрият съвет е не ходи сам, а с хора който вече са го правили.

Отговори на това съобщение
 Re: Изкачване и снимане на планини/върхове
Автор: nemchev   
Дата:   11-10-15 19:46

точно този момент изобщо не е подходящ за Пирин. Изчакай да падне сняг и да се стабилизира и тогава с някой с повече опит в зимната планина може да си направите преход със снегоходки. Както ти казаха по-горе сам в никакъв случай[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Изкачване и снимане на планини/върхове
Автор: sakuraki   
Дата:   11-10-15 19:50

За момента няма сняг там, но не се знае до края на седмицата. Когато качвах Вихрен лятото наистина ми се стори, че е височка хижата [smilie18] . За жалост групата ни няма никой по - опитен. Може и на Рила, но все още търсим дестинация. И просто скоро гледах, че пускат доста снимки от Пирин и Рила сега и веднага се замислих и аз да отида [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Изкачване и снимане на планини/върхове
Автор: nemchev   
Дата:   11-10-15 19:54

Сега в Пирин е кал до ушите и никак не е сигурно, че ще успееш да стигнеш до върха. А пък ако искаш да снимаш, ще се наложи да тръгнеш още по тъмно и ако няма някой дето познава маршрута ще се вкараш в голямо приключение.

Отговори на това съобщение
 Re: Изкачване и снимане на планини/върхове
Автор: mitpis   
Дата:   11-10-15 20:02

Що да се вкара в приключение, взима си джипиес и тръгва!

Отговори на това съобщение
 Re: Изкачване и снимане на планини/върхове
Автор: sakuraki   
Дата:   11-10-15 20:05

Предполагам поне до езерото ще мога да достигна, то беше на 30 минути от хижата ако не се лъжа, но в момента не се сещам за други място, което да посетя. Пък и искам много да си направя такава снимка [smilie5] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Изкачване и снимане на планини/върхове
Автор: EvaJor   
Дата:   11-10-15 20:32

А не е ли забранено да се спи на палатка в този район (Муратов връх и езеро)

Отговори на това съобщение
 Re: Изкачване и снимане на планини/върхове
Автор: ico66   
Дата:   11-10-15 20:35

В края на октомври или началото на ноември обикновено има една седмица с много подходящо време за планина. Тази седмица е непосредствено преди смяната на вятъра от юг.
Този период е отличен за снимане. Успехи.

Отговори на това съобщение
 Re: Изкачване и снимане на планини/върхове
Автор: xsakex   
Дата:   11-10-15 20:42

Ще следя темата с интерес, защото също се каня да се кача скоро някъде да снимам. Пирин доста ме респектира, още повече зимно време.

Отговори на това съобщение
 Re: Изкачване и снимане на планини/върхове
Автор: sakuraki   
Дата:   11-10-15 20:50

Eva, за първи път чувам за забраната на палатки в района, поне в интернета дето четох, там нямаше описано за такава забрана. Може и да отида само до езерото и да спя на хижата [smilie5] .

Отговори на това съобщение
 Re: Изкачване и снимане на планини/върхове
Автор: nsirakov   
Дата:   11-10-15 20:57

Пирин е национален парк, като такъв, разпъването на палатки е забранено... не че някой го спазва...

Отговори на това съобщение
 Re: Изкачване и снимане на планини/върхове
Автор: Peter_Angeliev   
Дата:   11-10-15 23:02

По добре не експериментирай, особено сам, или намери някой с опит да ти помогне или си стой на топло, че горе е бая студено, особено с неподходяща екипировка!

Отговори на това съобщение
 Re: Изкачване и снимане на планини/върхове
Автор: ivjordan   
Дата:   11-10-15 23:26

Не се хвърляй на Муратов, при положение, че нямаш опит. Върхът е тегаво каменист и доста хора са падали за последен път там. Дори в по-добро време.
Сега е едно от най-неподходящите времена през годината. Вали дъжд или мокър сняг, а нощем става под нулата. Камъните ще са опасно обледенени, а дори да няма лед, ще е много хлъзгаво. Изчакай стабилизиране на времето, т. нар. "циганско лято". Ако се случи, ще има десетина перфектни дни за планина, ако пък не, ще трябва да се изчака следващото стабилизиране в началото на декември. Не се занимавай с палатки, ако не си го правил. Ще ти трябва много сериозен спален чувал, постелка и някакъв примус.
Ако държиш на Пирин, пробвай Безбог. Спокойно може да се нощува на хижата, която е кофти, но все пак е подслон, а до върха е час и малко. Спокойно можеш да тръгнеш по тъмно и да стигнеш горе за изгрева. Ако ти се рискува, може и Полежан.
Най-добре, разходи се до Попови ливади и едноименната жижа. Хижата е чудесна, а до Ореляк ти е 2 часа и половина. Снимаш си залези, кефиш се, а после по тъмно слизаш по пътя за телевизионната кула. Дори в пълна тъмнина, няма голям риск.

Вариант за Рила е хижа Вазов или Македония. И двете предлагат близки високи възможности за залезни/изгревни снимки и сравнително безопасно слизане до хижата по тъмно.

Отговори на това съобщение
 Re: Изкачване и снимане на планини/върхове
Автор: Антивик   
Дата:   12-10-15 09:58

mitpis написа:

> Що да се вкара в приключение, взима си джипиес и тръгва!

Я по-полека със пренебрегването и подценяването на планината[smilie23] . Ако не си подготвен и нямаш опит, ако не познаваш мястото, ако си слабо или па по-лошото без добра екипировка хич и не си помисляй да се правиш на юначина.
Запраска ли те келявото време и ти падне една от балканските мъгли 10 джипиеса барабар с карти и компас да вземеш пак никаква гаранция, че ще намериш път, като не виждаш ориентири и азимути.

Отговори на това съобщение
 Re: Изкачване и снимане на планини/върхове
Автор: sakuraki   
Дата:   12-10-15 11:21

Не се карайте сега де [smilie18] . Екипировката не е проблем, но както колегата е описал, вечер не съм бил по планини и ще е малко по - трудно да се ориентирам. А до Безбог, аз съм суеверен и нещо това име [smilie5] , може да пробвам до Полежан, но пък там изобщо не познавам района. Говорих с планинари познати и наистина ми казаха, че по тъмното там много трудно ще се справя и ми предложиха да отида на Райското пръскало, да снимам и да спя в някакви хижа там, но не беше Рай, че тя нали е частна вече.

Отговори на това съобщение
 Re: Изкачване и снимане на планини/върхове
Автор: EvaJor   
Дата:   12-10-15 11:39

Ти шегуваш ли се? Около Райското пръскало няма друга хижа освен "Рай" поне на 4-5 часа път. И то билен преход, как ще снимаш на Пръскалото и ще спиш другаде, ако не познаваш района?

Отговори на това съобщение
 Re: Изкачване и снимане на планини/върхове
Автор: realnoncho   
Дата:   12-10-15 11:43

Начинът, по който се изразяваш е от типа давай да ходим пък то ще си покаже. Ако не си ходил препоръчвам по това време на годината ходене до хижа Васил Левски в Стара планина. Правихме го с колеги от форума преди 2 години - https://photo-forum.net/forum/read.php?f=1&t=1570576&i=1570576&offset=all
и всички бяха много доволни. Дори от самата хижа се виждат върховете, а малко над нея като излезеш от горският пояс още по-добре. Съчетаваш есента с възможност за снимане на заснежени върхове без големи опасности по високото.
Ето снимки от тогава.

Отговори на това съобщение
 Re: Изкачване и снимане на планини/върхове
Автор: bairi100   
Дата:   12-10-15 22:48

Да,на х.Левски в Балкана и въобще Балканът е твоето място сега.Почват шарените гори ,спиш къде си искаш.Уют и атмосфера без аналог на тая планета.Справка-снимките ми[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Изкачване и снимане на планини/върхове
Автор: camelasign   
Дата:   12-10-15 22:55

Никога сам, това е закон. Планината може да е много опасна понякога.

Отговори на това съобщение
 Re: Изкачване и снимане на планини/върхове
Автор: bairi100   
Дата:   12-10-15 23:33

Планината никога не е опасна,освен ако не боботи в нея вулкански огън.Опасни са решенията и постъпките Ти.Сам си е много яко даже.Двама и до трима горе-долу се получава.Повече навалица избягвай![beer]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »