Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Драстичен спад в качеството на видео :(
Автор: KAPANECA   
Дата:   08-10-15 16:16

Здравейте, моля дайте ми съвет относно моя казус. Получавам много голям спад в качеството, след като снимам клип с моето Sony rx100 бит-рейта е най-високия на 50i. Апарата автоматично го изплюва след това на 25p *.MTS файл и до тук всичко е супер (това е оптималния режим според "узърите" ползващи въпросното нещо). :)

Само че след обработката (рендирането) в Sony vegas 13, като (MainConcept - 1080.mp4 - 25фпс 28mbit, качеството вече осезателно се е изгубило. След качването му в youtube е толкова зле че не може да се гледа след това, нямам на предвид, когато движа камерата насичането (аберациите)когато снимам в I вместо P, а по скоро драстичен спад в бит-рейта на клипа който гледам.
Гледал съм доста клипове в ютуб на 1080р, от какви ли не камери включително и като моето Сони, и почти никъде не е толкова зле.

Въпроса ми е, как да оптимизирам процеса, като повиша кристалноста на картината и наситеноста на цветовете, доближавайки се до качеството на оригиналния видео файл и на клиповете видео ревюта на камери, подобни на моя клас.

Струва ми се че... запазването на качеството на видеото в ютуб е и въпрос на някакъв преференциален акаунт, който рендира клипа в ютуб с друго качество, когато се качва.

Тук съм качвал някой мой клипове, като биха ни послужили за пример
https://www.youtube.com/channel/UCbXoGdFG5m9mm32Au8sxnIA


Бих се радвал, ако ми предоставите линкове-уроци за спецификата на този етап.

Предварително ви благодаря, и извинявайте ако съм оспамил форума :)


Отговори на това съобщение
 Re: Драстичен спад в качеството на видео :(
Автор: Kirilius   
Дата:   08-10-15 17:26

До колкото ми е известно, Youtube се опитва да обръща всичко в 30 fps. Не съм 100% сигурен в това, но ако е вярно, е добре файлът, който качваш, и той да е с 30 кадъра в сек. за да се избегнат "импровизации" от страна на Youtube.

Въпрос: в каква резолюция гледаш в Youtube, когато изглежда, че качеството е зле? Youtube генерира няколко (поне 2) версии за всяко качено видео: първо приготвя малък размер с кофти качество, а малко по-късно - и по-голяма версия с максимална резолюция. Едното се използва за preview (на малък екран), а другото - за цял екран.

Ако пробваш да гледаш видеото веднага след качване на цял екран, ще изглежда омазано, защото пълната версия още не е готова. Почакай малко и пробвай пак. Ако след половин-един час нямаш по-добро качество, проблемът е другаде.

Отговори на това съобщение
 Re: Драстичен спад в качеството на видео :(
Автор: KAPANECA   
Дата:   08-10-15 17:36

Ауууу, това за 30-те кадара не го знаех, неговото мами и туба, почвам да разучавам проблема.

Другите аспекти ги знам перфектно, разбира се че трябва да обърна на 1080р и да изчакам докато захапе, това го знам. Както и това, като кача клипа не излиза веднага на 1080р, и го чакам определено време докато предостави тази опция (докато го обработи)

Отговори на това съобщение
 Re: Драстичен спад в качеството на видео :(
Автор: ivceto   
Дата:   08-10-15 20:56

Директно от източника: YouTube help

Recommended bitrates, codecs, and resolutions, and more
Container: MP4
No Edit Lists (or the video might not get processed correctly)
moov atom at the front of the file (Fast Start)
Audio codec: AAC-LC
Channels: Stereo or Stereo + 5.1
Sample rate 96khz or 48khz
Video codec: H.264
Progressive scan (no interlacing)
High Profile
2 consecutive B frames
Closed GOP. GOP of half the frame rate.
CABAC
Variable bitrate. No bitrate limit required, though we offer recommended bit rates below for reference
Chroma subsampling: 4:2:0
Frame rate
Content should be encoded and uploaded in the same frame rate it was recorded.
Common frame rates include: 24, 25, 30, 48, 50, 60 frames per second (other frame rates are also acceptable).
Interlaced content should be deinterlaced before uploading. For example, 1080i60 content should be deinterlaced to 1080p30, going from 60 interlaced fields per second to 30 progressive frames per second.
Bitrate
Note that the bitrates below are recommendations for uploads. Audio playback bitrate is not related to video resolution.

Recommended video bitrates for uploads

Type Video Bitrate, Standard Frame Rate
(24, 25, 30) Video Bitrate, High Frame Rate
(48, 50, 60)
2160p (4k) 35-45 Mbps 53-68 Mbps
1440p (2k) 16 Mbps 24 Mbps
1080p 8 Mbps 12 Mbps
720p 5 Mbps 7.5 Mbps
480p 2.5 Mbps 4 Mbps
360p 1 Mbps 1.5 Mbps


Отговори на това съобщение
 Re: Драстичен спад в качеството на видео :(
Автор: e-mil   
Дата:   08-10-15 21:19

Автор: Kirilius
Дата: 08-10-15 17:26
"До колкото ми е известно, Youtube се опитва да обръща всичко в 30 fps. Не съм 100% сигурен в това..."


И аз съм чел подобни оплаквания, но не съм виждал потвърждение. Всичко, което съм качвал си е оставало на 25.
Клиповете на KAPANECA също са на 25. И обратно - ето видео от Щатите, със сигурност снимано на 30 (29,97), експортнато на 30 и като се свали пак е на 30.

Тубата мачка, разбира се, но в случая не е виновна за въпросното качество. Ето пример с материал сниман на 25, обработван на 25, експортнат на 25 и качен в Тубата на 25. Щом качеството се губи толкова осезаемо след експорта и преди да се качи в Интернет, значи грешката е в процеса, а не в Тубата.


Отговори на това съобщение
 Re: Драстичен спад в качеството на видео :(
Автор: Dimitar.Tzankov   
Дата:   08-10-15 21:28

Сподели някое 2 секундно видео в следните 3 варианта (така де, 2):
1) експорт на uncompressed
2) както експортваш нормално
3) линк в тубата

Тогава може да се сравни както трябва има ли и до колко е загубата на качество.

Отговори на това съобщение
 Re: Драстичен спад в качеството на видео :(
Автор: dobrika   
Дата:   11-10-15 15:02

Здравей, ще се опитам да обобщя няколко неща от това, което си писал и това, което видях в youtube. Надявам се да ти бъде от полза. Аз ползвам Sony RX10 и то предимно за видео. Всъщност видеото е основното ми занимание, затова реших да пиша. Не съм сигурен точно какво визираш като проблеми на видеото ти. Нещата, които видях в канала ти не са толкова зле поне за нивото на тази камера (с изключение на едно може би), но да, можеш в постродукция да пипнеш цветовете и изчистеността на изборажението - може много да се подобри, но има и някои проблеми в този случай. Не знам с коя версия на RX100 си, но веротно работиш с кодек AVCHD. За съжаление е вече малко стар и работи с максимум 28Mbps., а от това идват някои последствия.

Едно от първите неща, които ще ти препоръчам, е да не снимаш 50i, поне ако нямаш сериозен опит с interlease заснемането или не целиш нещо конкретно. 28Мbps в случая е малко измамно. Дори ако е заснемано на 50р, най-вероятно кодекът ще раздели битрейта от файла наполовина. Това реално е ситуацията със Sony. Не съм сигурен за другите производители, но е много вероятно да е така. Което ще рече, че де факто от файл с 50 кадъра в секунда, ще получиш около половината битрейт - 14 в твоя случай. Това не е фатално за youtube в случай, че не коригираш файла много в постродукция. Всъщност в този му вид, аз никак не бих рискувал с постпродукция въобще, защото файлът се "чупи", а с последвалата компресия от youtube, нещата стават още по-зле. Моят съвет е просто да го оставиш без обработка. На едно от видеата ти в канала видях, че има някакви странни цветове и изменения на цялата сцветова структура. Препоръчвам да снимаш 25p без да се притесняваш от кадрите в секунда, за да си ползваш повечето битрейт.

Относно софтуерът... не ми се налага да ползвам Vegas, но от малкото ми работа с него устанивих, че човек много трябва да внимава с настройките при експорт, защото моето впечатление е, че самият софтуер ужасно мачка файловете. От това, което си написал излиза, че ти реално имаш паднал дитрейт, но въпреки това се опитваш да му направиш "upscale" във Vegas. На мен думите upscale и Vegas никога не са ми вдъхвали особено доверие, но може да си е моя грешка.

Може и да не съм прав, явно опитът ми Vegas е малко. Предимно ползвам Premiere и Final Cut Pro X. Аз лично бих препоръчал, ако имаш опция или на твоя компютър или при някой познат да опиташ да ренднеш същото видео с друг софтуер и насторйки (примерно Premiere), за да провериш за разлики.

Все пак аз бих препоръчал да работиш с настройки на експорта с кодек H.264 - variable framerate. Ако не ти се пипат конретни настойки и ако не си запознат, остави тези по подразбиране. Пак казвам, Vegas нещо не ми е любим и не съм сигурен колко адекватно те съветвам. Повечето неща са принципни положения, те нямат общо с youtube. Да не говорим, че кадрите в секунда не са релевантни на проблема ти в случая, а по-скоро качеството на кодека и кличеството информация в него.

В момента ми е трудно да ти предложа конкретни ресурси от мрежата, но аз лично съм замислил да поработя върху доста статии по темата за видео и видео на DSLR и mirorless камерите. Надявам се съвсем скоро да мога да поканя всички в личния ми сайт, където да прочетете, видите а и защо не да добавите повече личен опит по темата. Но там със сигурност ще има много какво да споделя и по това как можеш да направиш видеото си по-добро :)

Подрав, Георги!

Отговори на това съобщение
 Re: Драстичен спад в качеството на видео :(
Автор: KAPANECA   
Дата:   11-10-15 19:20

Моя апарат е Sony RX 100 I (Първият модел). Мисля че кодека наистина е AVCHD апарата ми няма опция да снимам с 25P Има възможност да се снима с 50P и 50I, когато снимам в 50И изходния файл е на 25П. Има един режим на снимане който е на 25 или на 30 фпс, но там резолюцията е 1440х1080п, която е малко странна и аз не снимам на нея, когато търся по широка и наситена картина

Отговори на това съобщение
 Re: Драстичен спад в качеството на видео :(
Автор: e-mil   
Дата:   11-10-15 19:54

Автор: KAPANECA
Дата: 11-10-15 19:20
"Има един режим на снимане който е на 25 или на 30 фпс, но там резолюцията е 1440х1080п, която е малко странна и аз не снимам на нея, когато търся по широка и наситена картина"


Това е стандартен HDV формат и картината е също толкова широка, колкото при 1920. Просто е анаморфен - съотношението на пикселите е по 1,33.

Отговори на това съобщение
 Re: Драстичен спад в качеството на видео :(
Автор: NORMAN-KUK   
Дата:   11-10-15 22:06

Ютуб си имат някакво (според мен) неписано правило относно качеството. Зависи от коя държава ъплоудваш (нашата изобщо не им е интересна) и що годе какъв рейтинг (гледаемост) ти е профила.



Публикацията е редактирана (11-10-15 22:16)

Отговори на това съобщение
 Re: Драстичен спад в качеството на видео :(
Автор: batsali   
Дата:   11-10-15 22:51

Или тия с повече гледания са инвестирали в по-добра видео камера.

Отговори на това съобщение
 Re: Драстичен спад в качеството на видео :(
Автор: dobrika   
Дата:   12-10-15 00:24

Странно, но да мисля действително се оказва, че няма опция 25p - проверих го и аз. Тогава моят съвет е да си снимаш на 50p и да си експортваш пак така - максимален фреймрейт, който се съдържа във файла. Струва ми се важно да успееш от настройките на Vegas да експортнеш възможно най-добрият като битрейт файл, а заедно с това и да не се налага той да бъде покачван, т.е. ако имаш максимално 24mbps, не експортвай 28.

Също така те съветвам от режимите на Picture Profile да си избереш един, който да мидифицираш. Например вземаш този, който ти е Neutral, сваляш всички настройки на -3 (мисля, че по-ниско не падат). Контраст, sharpness и saturation да са ти махнати. Това са добавки от камерата, които после правят изображението по-малко податливо на модифициране.

След това при постпродукция можеш да си добавиш малко от всичко като все пак следиш да е умерено и да не ти "чупи" кадъра твърде много. Цветове, острота и контраст - винаги е добре да можеш да го направиш в последствие по своя преценка, отколкото да оставяш камерата да решава. Попрегледах и други неща от канала ти и качеството не е чак толкова ниско според мен, но си е и факт, че възможностите на тази камера не са кой знае какви. Все пак сензорът е сравнително малък, а кодекът поостаря. Доста години ми се налагаше да го ползвам при работа със Sony A77 и с новия XAVC S се преродих. Той работи при 50mbps и нещата са съвсем различни.

Тази работа с youtube не е кой знае колко важна за теб в случая, а и ми звучат малко конспиративно нещата :) Аз не съм забелязал нищо от това, което колегите горе споменават. Просто там файлът минава компресия неизбежно, затова е добре да можеш да вкараш в youtube колкото се може по-обемист и хубав файл, за да ти остане повече след компресията :)

Подрав, Георги!



Публикацията е редактирана (12-10-15 01:07)

Отговори на това съобщение
 Re: Драстичен спад в качеството на видео :(
Автор: chrisnoch   
Дата:   19-10-15 15:55

dobrika написа:
"Все пак аз бих препоръчал да работиш с настройки на експорта с кодек H.264 - variable framerate."

Няма такова животно "variable framerate"! Има variable bitrate. Тази настройка е добре да се използва, защото кодекът работи по-ефективно.


KAPANECA,

Снимай в progressive, а не в interlaced.
НЕ увеличавай битрейта при експорт. Това е безсмислено. Придържай се към указанията на YouTube.
Използвай Closed GOP с дължина не повече от 1/2 от кадровата честота. Т.е. при 50 к/с дължината на GOP трабва да е 25 или по-малко.

Нищо фатално не виждам във видеата, които си публикувал. Би могло да е и по-добре, ако спазваш горните правила.

Успех!



Публикацията е редактирана (20-10-15 02:04)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »