Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна
 За честта на една риба.
Автор: hrup   
Дата:   05-10-15 16:16

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: За честта на една риба.
Автор: MarinY   
Дата:   05-10-15 16:23

Мисля, че моралният конфликт да утрепеш една риба или агне за да оживееш се появява в главите на преялите и осигурените.
Ако трепането се прави само за забавление е малко по-друга тема.
[smilie7]
 Re: За честта на една риба.
Автор: hrup   
Дата:   05-10-15 16:27

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: За честта на една риба.
Автор: Dobromir_Kalenikov   
Дата:   05-10-15 16:34

Мисля, че човечността (а тя е над хобита/страсти/работа) изисква да има нетърпимост към излишната, ненужна жестокост (а не е ли всичката излишна и ненужна?). Мисля, че това трябва да се възпитава в децата. Не съм веган, нито вегетарианец, но ако се наложи сам да си убия храната - твърдо ставам.
Социалният фактор на фотографията, според мен, е да запознае масата с несправедливостите и страданията на другите, на по-слабите, а крайната цел - изграждане на по-добър свят, в който те да отсъстват. Не виждам как снимката на заклано прасе или отрязаната глава на риба вършат същата работа. Превантивната функция ми убягва. По-скоро ми се вижда опит да изскочиш "фотографски" едни гърди напред, шокирайки публиката. Който пък критикува веднага бива пратен да снима цветя и залези...
 Re: За честта на една риба.
Автор: lamerko   
Дата:   05-10-15 16:42

Ми кат мърдат... [smilie18]
 Re: За честта на една риба.
Автор: hrup   
Дата:   05-10-15 16:42

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: За честта на една риба.
Автор: hrup   
Дата:   05-10-15 16:44

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: За честта на една риба.
Автор: lamerko   
Дата:   05-10-15 16:47

Може би защото никой не би искал да гледа композиция от задници :)
 Re: За честта на една риба.
Автор: J0R0   
Дата:   05-10-15 16:47

А ти дали имаш "морален конфликт" когато левкоцитите на тялото ти избиват милиони бактерии, вируси и коки?
[smilie18] [smilie18] [smilie18]
Или ти е рано за такъв въпрос?
Моралът ти дали е свързан с форми на живот по принцип?
(Бактериите също са форми на живот)
Или е свързан с разположението на тия форми по еволюционната йерархия?
Спрямо бозайниците и човека, рибите са също доста ниско в еволюционната стълбичка, не притежават висша нервна дейност и съзнание.

А дали имаш "морален конфликт", когато се заяждаш с разумни и съзнателни същества, твои колеги, по отношение на снимките които правят?
В този случай моралния конфликт би трябвало да е доста по-силен, отколкото при изяждането (или снимането) на една риба.
Или ти е рано за такъв въпрос?
[smilie18] [smilie18] [smilie18]
 Re: За честта на една риба.
Автор: Slivenski   
Дата:   05-10-15 16:50

Наскоро в Индия пребиха един с камъни - заподозрян бил, че ял говеждо. [smilie11] [smilie21] [smilie21]
 Re: За честта на една риба.
Автор: hrup   
Дата:   05-10-15 16:53

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: За честта на една риба.
Автор: Frenchev   
Дата:   05-10-15 16:59

Наистина има йерархия в еволюционната стълбичка. И аз не съм вегетарианец, но не бих убил животно за да ям.

В същото време съм рибар и като хвана риба я умъртвявам веднага за да не се мъчи излишно, Така или иначе рано или късно ще свърши в тигана.

Бозайник не знам дали бих заколил собственоръчно, въпреки че съм асистирал.

А относно на какво трябва и какво не трябва да ни учи фотографията е съвсееем друга бира.

Храната си е храна. Без значение дали е картоф или свински бут. В същото време каква е разликата дали на снимката има свински бут или отрязана свинска глава. И двете са част от животно. Важното е как са представени от фотографа.
 Re: За честта на една риба.
Автор: lamerko   
Дата:   05-10-15 17:03

Тц. Има разлика между картоф и свински бут!!! Колкото до главицата - преди време имах фотосесия на свински ушички и крачета, приготвени като сочна пача с много любофф... и не смятам, че съм накърнил честта на когото и да било, освен може би на някой веган (както вече се наричат) [smilie18]
 Re: За честта на една риба.
Автор: nyamago   
Дата:   05-10-15 17:27

Добре де, ама те и растенията са форми на живот - живи същества, без съмнение. Ако сме морални и към тях - не трабва и картофи да ядем (нито марули)...

Или ако въпросът е храната да се убива по милостив, хуманен начин - хуманно ли е да дерем кожата на жив картоф с тъп нож?..

= = = = = = =

А сега сериозно: въпросът за убиването на други форми на живот с цел храна не бива изобщо да стои. Не сме ние избрали това устройство на света и нямаме власт и сила да го променим.

ИМА място за морални въпроси единствено когато в ритуалните убийства на храната несъзнателно (а понякога - съвсем съзнателно) се правят асоциации с умъртвяване на човеци. И се стига до реверсиране на старата народна закана "Ще ти извия врата като на пиле" до закани по време на клане на животни - "Това те чака и тебе, Вуте!" (примерно - произволно име на мразен съсед, колега, съперник за гадже, център-нападател на съседния селски отбор, по-рядко - някой всенародно обичан диктатор...)

В някои произведения на изкуството такива визуални аналогии са нарочно търсени именно заради силните емоции, които предизвикват - отрицателни или полжителни (у малцинство, надяам се).

Риби в магазин за жива риба не са такъв случай, според мен.



Публикацията е редактирана (05-10-15 17:29)
 Re: За честта на една риба.
Автор: J0R0   
Дата:   05-10-15 17:38

Фотографията е изкуство.
Изкуството е нещо различно от реалността.
Затова преди време Магрит под една своя картина написа "Това не е лула", въпреки че на платното беше изобразено лула.
В повечето случаи снимката на риба (мъртва) се приема от зрителя като художествен образ. Метафора. Символ. Или нещо подобно.
В игралното кино има далеч по-силни морални дилеми, отколкото във фотографирането на мъртва риба.
В литературата и театъра, също.
Във "Време разделно" на екрана избиват ужасно много хора, при това доста по-реалистично отколкото рибите.
Обаче се оказва че е любимия филм на българите.
[smilie18] [smilie18] [smilie18]
 Re: За честта на една риба.
Автор: oswald   
Дата:   05-10-15 17:51

hrup, знаеш ли значението на "хуманно" (респективно "нехуманно")?
Означава ЧОВЕШКО...
 Re: За честта на една риба.
Автор: victory13   
Дата:   05-10-15 17:57

Темата е навременна [cool] .

Тъкмо вчера сутринта най-комплексираната "армия" на света откри "сезона" [smilie23] .
 Re: За честта на една риба.
Автор: hrup   
Дата:   05-10-15 17:58

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: За честта на една риба.
Автор: hrup   
Дата:   05-10-15 17:59

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: За честта на една риба.
Автор: kukumichin   
Дата:   05-10-15 18:18

Slivenski, а той оживя ли
 Re: За честта на една риба.
Автор: ninikolov   
Дата:   05-10-15 18:24

Има нещо наречено натюрморт (still-life) дето минава за изкуство от има няма 2100 години. А там също се намират доста мъртви животни.
С други думи важно е не само какво, но и как е показано.

Такива разговори винаги водим, съзнателно или не, в контекста на някаква културна среда, разбира се. Нашият естествен несъзнателен избор би трябвало да е Западно-европейската християнска цивилизация. Или пък не.

При добро желание можем да намерим теле навсякъде, не само под вола. Можем също да оправдаем и всякакви жестокости и даже безумия.
Хубаво е при такъв спор да се дефинира предварително координатна система (напр. западно-европейската християнска). Иначе пак ще стане както винаги.

 Re: За честта на една риба.
Автор: hrup   
Дата:   05-10-15 18:28

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: За честта на една риба.
Автор: J0R0   
Дата:   05-10-15 18:42

Еми и аз за това говоря.
За морал-естетика-изкуство.
Не съм съгласен с теб.
Не смятам че мъртвата риба е по-неестетична и по-неморална от стотиците произведения на изкуството, които ни заобикалят.
Рибата е изключително далеч в еволюционната стълба от човека за да съдържа кой знае каква морална дилема.

Може също така да направиш анкета сред приятелите и познатите си.
Кое от тия неща смятат за по-неестетично и по-неморално.


https://photo-forum.net/static/site_pics/181/o_1259169171_Fishes-1-copy-BW-FF.jpg




http://www.grreporter.info/sites/default/files/galery/2013y/armia2.jpg



Като символ, внушение, естетика, морал, възпитателен ефект върху младите хора и т.н.
Може за цвят да добавиш и разцепените глави на проф. Светлин Русев.
 Re: За честта на една риба.
Автор: hrup   
Дата:   05-10-15 18:47

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: За честта на една риба.
Автор: nyamago   
Дата:   05-10-15 18:58

Христос, епитомът на хуманността и човеколюбието, храни събраното множество с... риби.

При което разделя малко риби на много хора. При това разделяне ако не е имало рязане (жестокост) е имало разкъсване (още по-жестоко). Да го съдим ли? [smilie11]
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна

 Авторът е затворил собствената си тема.