Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Да копираш на хартия
Автор: itilien   
Дата:   16-09-15 00:11

Понеже по другите теми се видя, че има хора, които копират на хартия, нека има и една такава тема, аналогична на другата за филма :) Надявам се някой да пусне нещо тука.

Отговори на това съобщение
 Re: Да копираш на хартия
Автор: itilien   
Дата:   16-09-15 00:45

Та ето ги моите първи опити в копирането. И четирите кадъра са снимани с Yashica D на Ilford HP5+, проявен с Ilford Ilfosol 3

Копията са с размер 15-17 см, увеличителят е опемус 5а с анарет 4.5



https://photo-forum.net/static/forum/2015-09/uygi4620.JPG


https://photo-forum.net/static/site_pics//panorama/1442352409_scan0005b.jpg


Това тук е на хартия Foma Fomaspeed 312, с нормален контраст. Негативът е много нискоконтрастен, най-вероятно заради контрата и слънцето в кадър (апарата е от 60-те години и едва ли му е просветлен обектива). Беше бая играчка да изкарам това от него. Не помня точните параметри, защото ги записах на снимката, а тя вече не е при мен. Но грубо - Има додж на тялото с картонче изрязано в същата форма, отделно додж само на лицето и бърн (не особено кадърен) на небето.



Следващите са копирани на Ilford Multigrade RC Deluxe IV pearl.
Използвам техниката split grade - две отделни експозиции - първата с най-нискоконтрастния филтър, с който установявам светлите участъци, втората с най-висококонтрастния, с който установявам тъмните.





https://photo-forum.net/static/forum/2015-09/vfkq0255.JPG


https://photo-forum.net/static/site_pics//panorama/1442352452_scan0007b.jpg

Бленда 16
2 експозиции - филтър 00: 12 секунди -2 секунди на лицето; филтър 5: 9 секунди. Май част от сенките в долния край останаха леко забити и може да се намали втората експозиция на 7 или 8 секунди.




https://photo-forum.net/static/forum/2015-09/mxan7279.JPG


https://photo-forum.net/static/site_pics//panorama/1442352483_scan0008b.jpg

Това е вторият опит. бленда 16 - филтър 00: 3 секунди; филтър 5: 18 секунди -9 секунди за лицето. Опитах да бърнна небето, но не бях направил тест колко време ми трябва и излезе недостатъчно.



https://photo-forum.net/static/forum/2015-09/mazg4778.JPG


https://photo-forum.net/static/site_pics//panorama/1442352508_scan0009b.jpg

Тази беше най-трудна. Това е четвъртият опит. Бленда 16, филтър 00: 16 секунди - 10 секунди за цялото лице, + 10 секунди за светлия фон. Филтър 5: 18 секунди - 13 секунди на дясната част на лицето, -9 секунди за лявата част на лицето. Има нужда да се бърннат гредите горе, но ги забравих и не ми се правеха повече опити, а и всеки лист е 1,35 лв :)



Публикацията е редактирана (16-09-15 00:53)

Отговори на това съобщение
 Re: Да копираш на хартия
Автор: Murnau   
Дата:   16-09-15 00:48

ми добре са :)

Отговори на това съобщение
 Re: Да копираш на хартия
Автор: itilien   
Дата:   16-09-15 00:55

Ами има какво да се желае :) Ако си поиграя още с тях може да станат и по-добре, ама не ми се хаби повече хартия.
Повече имам мерак да подкарам пейзажите, ама още нямам насниман материал :)

Отговори на това съобщение
 Re: Да копираш на хартия
Автор: Murnau   
Дата:   16-09-15 01:00

съвет - не си играй с RC, черното и полутоновете на FB са много по-добри и хартията е по-гъвкава



Публикацията е редактирана (16-09-15 01:01)

Отговори на това съобщение
 Re: Да копираш на хартия
Автор: GOSPODIN   
Дата:   16-09-15 02:55

Добре си си поиграл и резултатите са налице[smilie24] Може би е добре да се описва на български - потъмняване, изсветляване, точна маска и т.н.
За небето на единия от кадрите , където си искал да го потъмниш, може друг път да опиташ да притиснеш тази част между дланите си , както е мокра с проявител и след 10-15 сек. ще има резултат. Успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Да копираш на хартия
Автор: fotopepi   
Дата:   16-09-15 03:04

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Да копираш на хартия
Автор: rimohit   
Дата:   16-09-15 09:09

Много ми харесаха нещата , които показа!

Отговори на това съобщение
 Re: Да копираш на хартия
Автор: compur   
Дата:   16-09-15 09:39

а как са цифровизирани за да се виждат във форума?

Отговори на това съобщение
 Re: Да копираш на хартия
Автор: turntablism   
Дата:   16-09-15 09:44

Надъхваш ме да вляза и да се поморкя в лабораторията, а това е хубаво.. т.е. това, че надъхваш с твоите копия (означава, че са на сноснониво :) ), адмирации за подробните описания. Убеден съм, че доста хора ще се изненадат от гимнастиката, която всъщност е част от истинския копирен процес...

и аз съм ЗА термини на български език, не от патриотизъм ами за по разбираемо и достъпно.


Продължавай с опитите и показването [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Да копираш на хартия
Автор: uri64   
Дата:   16-09-15 09:58

[smilie24] има потенциал да стане добра тема

Отговори на това съобщение
 Re: Да копираш на хартия
Автор: itilien   
Дата:   16-09-15 10:18

Murnau - знам за FB хартията, но реших като за начало да се понауча малко с RC, защото е с около лев на лист по-евтина.

Но мисля да взема и FB де, само се чудя дали пак илфорд, или фоматон, която доста хвалят по форумите.

GOSPODIN - RC хартията, поне според това, което съм чел има някакви ускорители в нея, което позволява да се проявява за кратко време - на илфорд PQ Universal 1:9 времето за проявяване е дадено 1 минута. Аз проявявам с 1;14, но това няма значение. Мине ли минутата, в моя случай мъничко повече, по-нататък хартията изобщо не мърда. Тъй че и да я държа и да не я държа с ръце, няма да се промени. Най-вероятно с ФБ хартия номера ще стане.

Относно термините - образовам се от английска литература и форуми (както и в други области) и не знам нашенските термини, иначе нямам нищо против да ги ползвам.

compur - цифровизирани са с обикновен скенер. Забелязвам леко изяждане от тъмните и светлите зони. На живо изглеждат по-добре отколкото тук.

Хайде който копира да пуска, да видим и по-читави неща :)

Отговори на това съобщение
 Re: Да копираш на хартия
Автор: itilien   
Дата:   16-09-15 10:26

turntablism - и аз като започнах да се ровя по темата, особено при пейзажите, бях впечатлен колко много обработка правят майсторите на копирането. А хората масово си мислят, че нищо не трябва да се бута във фотошопа и че едно време нещата са ставали директно наготово без никаква обработка. Аз тук в тия снимки дори не съм търсил някакъв художествен елемент, а просто се опитвах да ги вкарам в желания контраст и да изравня осветеностите. Примерно три от четирите снимки имаха нужда от извсветляване на лицата, защото иначе излизана неприемливо тъмни, дори по-тъмни от кожата в горната част на гърдите (предполагам заради различния ъгъл се осветяват в различна степен).

Отговори на това съобщение
 Re: Да копираш на хартия
Автор: Антивик   
Дата:   16-09-15 11:30

А-а не се фатам, стига ми само снимане и обработката на филм. Като си представя какво ме чака ако тръгна да работя и позитивния....[smilie10]. По-добре негативен и после през скенера инак темата обещава да бъде добра, а и първите примери са се получили добре.

Отговори на това съобщение
 Re: Да копираш на хартия
Автор: M_D   
Дата:   16-09-15 12:26

Дядо Ансел по повод обработката: Dodging & burning are steps to take care of mistakes god made in establishing tonal relationships.

Екстра са, още повече за първи опити. :)

Отговори на това съобщение
 Re: Да копираш на хартия
Автор: my.point.of.view   
Дата:   16-09-15 12:36

На мен ми е много рязък прехода от средно сиво към почти черно - някъде любимото ми тъмно сиво е избягало, поне така ми се струва. Естествено, коментирам само показаните сканове. На живо вероятно е друго.

Ами не искам да се обаждам, да давам съвети, щото после може да ме критикувате, но хартия Фоматон не мисля, че може да се мери с някоя хартия на Илфорд.

Вместо ПК Универсал аз бих ползвал Мултигрейд проявителя на Илфорд. Просто лично мнение. Иначе ползвам Д72 и аналога на Агфа.

Отговори на това съобщение
 Re: Да копираш на хартия
Автор: uri64   
Дата:   16-09-15 12:38

itilien написа:

> turntablism - и аз като започнах да се
> ровя по темата, особено при
> пейзажите, бях впечатлен колко
> много обработка правят майсторите
> на копирането. А хората масово си
> мислят, че нищо не трябва да се
> бута във фотошопа и че едно време
> нещата са ставали директно
> наготово без никаква обработка.

[smilie24] Именно. Един прост пример от нищо и никаква репортажна фотка (естествено не моя):


https://photo-forum.net/static/forum/2015-09/ixym7592.JPG


https://photo-forum.net/static/site_pics/163/1405251380_obrabotka.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Да копираш на хартия
Автор: itilien   
Дата:   16-09-15 12:43

Е не, що да не даваш съвети, давай колкото искаш. За сивото честно казано не зная... нямам отправна гледна точка, няма и къде да видя читави принтове. Може би разделното копиране да води до това, може пък да съм прекалил с контрастната експозиция...

А за хартията - в апуг ли беше къде ли, както и в личния сайт на някакъв май англичанин беше, се говореше, че фоматона била много добра хартия, даже тоя беше казал, че илфорд можели само да си мечтаят за такава... ама трябва да намеря къде беше писано.

На Илфорд коя е добра, мен повече ме интересува от пейзажна гледна точка? Аз обикновено портрети не снимам - тия ги направих на семейни начала и да има с какво да си играя, тъй като докато събера пейзажен материал ще мине време.

Отговори на това съобщение
 Re: Да копираш на хартия
Автор: compur   
Дата:   16-09-15 13:55

за повече информация може да се погледне и зонова теория...[beer][beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Да копираш на хартия
Автор: my.point.of.view   
Дата:   16-09-15 13:59

Играх си веднъж - един кадър на Мултигрейд барит топъл тон и на Фоматон барит.

Любима хартия - Топъл тон, в кафявата опаковка : )

Може за пейзажи да стане добре и оная памучната на Илфорд, дето Ханемюле прави подложката? Аз съм си играл с бамбукова хартия да правя Ван Дайкове и цианотипии. Толкова. Ама дивашки цианотипии - без тониране и обработка с кислородна вода дори.

Отговори на това съобщение
 Re: Да копираш на хартия
Автор: kalynsky   
Дата:   16-09-15 14:02

Много яка тема!!! С кеф ще следя! :-) [cool] [shtrak] [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Да копираш на хартия
Автор: itilien   
Дата:   16-09-15 14:31

Сгрешил съм, статийката, която съм чел е била за фомабром. Но по форумите казват, че фоматон е по-добра от фомабром.

http://phototechmag.com/the-past-present-future-of-traditional-black-and-white-enlarging-paper/


А какви са ви предпочитанията - мат или гланц?

Отговори на това съобщение
 Re: Да копираш на хартия
Автор: M_D   
Дата:   16-09-15 14:55

Има малко по-бърз пад към черно наистина, но може и от скана да е. Пък може и просто така да ти харесва, няма една истина по тоя въпрос. Ако ти се занимава, може да пробваш да намалиш леко времето на петицата. Или просто да експериментираш с експониране на самия филм на 200, за да се отворят сенките.

Отговори на това съобщение
 Re: Да копираш на хартия
Автор: itilien   
Дата:   16-09-15 15:22

на всичките кадри на негатива има много повече информация в тъмното, отколкото съм изкарал на копията. Гледах да докарам добър контраст в лицата и дрехите, не толкова във фона. Примерно на втората снимка на негатива има много информация отзад във фона и долу при краката. Мога разбира се да намаля 5-цата. Не съм се мъчил до край да постигна перфектния резултат, защото листите се трупат на сметката :) Това е големия недостатък на ръчната обработка пред тая във фотошопа :) Иначе аз поначало харесвам по-контрастни снимки.



Публикацията е редактирана (16-09-15 15:24)

Отговори на това съобщение
 Re: Да копираш на хартия
Автор: MarinY   
Дата:   16-09-15 15:58

Ми тя, хартията си върви. Не знаех, че е станала толкова скъпа, но като се замислиш и филмите не са евтини.
- едно контактно копие на целия филм, една-две проби на избрания кадър на половинка размер (ползват се и за точни маски) и накрая един-два три оригинала, докато ти хареса. [smilie3]
Въобще, за снимки с повече играчка по тях, с цел повече време за пипане, ползвах една идея по-студен проявител и например, за "burn" триех активно с пръст, за затопляне.

П.П. Направо си започнал с "висшия пилотаж"!

П.П.П. Сетих се за "... да събера повече кадри ..."
За такава обработка, не се събират. Прави (избира) се един и се работи "цяла нощ". Batch обработка на петдесет пейзажни кадъра няма. [beer]



Публикацията е редактирана (16-09-15 16:13)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »