Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 лайтрум и никон / цветове
Автор: mustush87   
Дата:   30-07-15 21:40

Здравейте приятели,

от скоро имам никон д7000, снимам RAW формат и съм забелязал разлика на цветовете, когато обработвам с лайтрум, докато с никонската програма има доста повече цвят, в лайтрум (избирам камера стандарт) цветовете изглеждат доста бледи, и колкото да се опитвам да достигна "никонските цветове" не се получава същото...Предпочитам да използвам лайтрум, защото никонската ми излгежда доста ограничена.
Въпроса ми е, има ли този проблем решение?

Отговори на това съобщение
 Re: лайтрум и никон / цветове
Автор: Misko   
Дата:   30-07-15 21:42

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: лайтрум и никон / цветове
Автор: iliyanb   
Дата:   30-07-15 21:44

Ами те цветовете от всяка камера в jpeg не са само цветове, ами и приложени и контраст и криви и т.н от процесора на камерата. Ти очакваш само с избиране на профила и прилагането му към суровия файл и без никакви други корекции да получиш никонските цветове като от jpeg, така ли?

Отговори на това съобщение
 Re: лайтрум и никон / цветове
Автор: mustush87   
Дата:   30-07-15 21:58

Misko - ViewNX2
iliyanb - не очаквам същото, но ми се иска да мога и да постигна подобни резултати чрез корекции и на лайтрум.. защото в момента доста се разминават

Отговори на това съобщение
 Re: лайтрум и никон / цветове
Автор: Misko   
Дата:   30-07-15 22:01

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: лайтрум и никон / цветове
Автор: iasen2   
Дата:   30-07-15 23:03

много хора са в заблуждение защото не разбират как се "правят" цветовете


малка статиика съм написал за това

Разликата идва от цветните профили почти винаги
Ако направиш един цветен профил и един и същи къстъм бял баланс и ги качиш на различните конвертори ще ти даде едни и същи цветове .



Публикацията е редактирана (31-07-15 13:43)

Отговори на това съобщение
 Re: лайтрум и никон / цветове
Автор: didesignbg   
Дата:   31-07-15 09:53

18% сиво GGG

Отговори на това съобщение
 Re: лайтрум и никон / цветове
Автор: Dimitar.Tzankov   
Дата:   31-07-15 10:00

Разкиката която виждаш най-вероятно се дължи на това че LightRoom игнорира част от настройките на апарата, като ADL и профил (Normal, Portrait, Nature и т.н.), докато във ViewNX те се използват.

Отговори на това съобщение
 Re: лайтрум и никон / цветове
Автор: kerekovski   
Дата:   31-07-15 13:24

Аз съм забелязал, че когато ползвам Lens Profile Correction в Лайтрума, освен че премахва изкривяванията, променя и цветовете в изображенията и то към по-добри. Не съм пробвал Никонския софтуер до сега.

Отговори на това съобщение
 Re: лайтрум и никон / цветове
Автор: Peico   
Дата:   31-07-15 13:29

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: лайтрум и никон / цветове
Автор: Dimitar.Tzankov   
Дата:   31-07-15 13:38

kerekovski написа:

> Аз съм забелязал, че когато
> ползвам Lens Profile Correction в Лайтрума,
> освен че премахва изкривяванията,
> променя и цветовете в
> изображенията и то към по-добри. Не
> съм пробвал Никонския софтуер до
> сега.

Това кое то прави е че "светва" затъмнените краища (fall-off), не мисля че оправя "цветовете", ами осветеността. По-добри и по-лоши е въпрос на виждане, някои нарочно си винетират (добавят fall-off) изображението.

Добре е да се фразира конкретно въпроса, за да има по-конкретен отговор.

Отговори на това съобщение
 Re: лайтрум и никон / цветове
Автор: jigsaw   
Дата:   31-07-15 14:32

Както колегата Dimitar.Tzankov е написал, разликата е заради "украсяване" на дейтата от RAW файла при рендерирането във ViewNX. Lightroom не прави това. С други думи, проблем нямаш и няма какво да решаваш. Ако ти е "постно" в Lightroom, сатурирай.

Отговори на това съобщение
 Re: лайтрум и никон / цветове
Автор: mustush87   
Дата:   31-07-15 19:18

Благодаря за отговорите,
някои неща ми станаха малко по-ясни :)

jigsaw, пробвах с "сатуриране" но все пак докато някои цветове си остават бледи други се променят и стават прекалено цветни, явно трябва по отделно да ги пипна ако искам горе долу същия резултат.

Сега свалих и Capture-nx D ще го пробвам. [shtrak]

iasen2, a за white баланса ми стана интересно, ще прочета и другите неща в сайта :)

kerekovski, за Lens Profile Correction в повечето случай нещо не ми харесва..

Отговори на това съобщение
 Re: лайтрум и никон / цветове
Автор: iasen2   
Дата:   03-08-15 08:39

mustush87 , между другото като съм правил цветен профил на ниски и високи класове апарати , разликата е в пъти по голяма при ниските класове апарати , та почвам да си мисля , че нарочно им скапват софтуерно изображението или матриците са с много по ниско качество на цветните филтри пред матрицата или с големи отклонения и по калпавите матрици ги слагат на по ниските класове .

това е лично мое мнение :)
Огромно разлики съм наблюдавал на Канон 600д , за разлика от Канон 5д3 и 5д2

Отговори на това съобщение
 Re: лайтрум и никон / цветове
Автор: Dimitar.Tzankov   
Дата:   03-08-15 08:43

Това е интересен поглед на нещата, не се бях замислял, но има логика.
Вероятно сензорите с по-голям допуск отиват в ниския клас. Колкото и да е осъвършенствано производството на чипове пак си има такива при които не всичко е съвсем на ниво и е по-добре да се продадат по-евтино от колкото напълно да се бракуват.

Отговори на това съобщение
 Re: лайтрум и никон / цветове
Автор: iasen2   
Дата:   03-08-15 08:48

при всяка електроника е така , защо да бъде различно и при сензорите

има чипове , дето работят по една година и изгарят , същите с други индекси отзад работят по 30 години и няма изгаряне .

Още след производството се разделят по качество
Няма как да изкараш всички чипове с едно и също качество

Навремето имаше едни процесори 486SX и 486DX
разликата между тях беше, че единия беше с повреден математически процесор и беше хардуерно изключен в самия чип , а чиповете бяха напълно идентични



Публикацията е редактирана (03-08-15 08:55)

Отговори на това съобщение
 Re: лайтрум и никон / цветове
Автор: mustush87   
Дата:   03-08-15 11:59

Интересно

сега знам, че темата ще отиде към друга посока

забелязал съм, че и различните обективи с различните тела се справят доста различно :D
Искам да изкажа от непрофесионална гледна точка впечатлението си различинте никонски тела и обективи.
първият ми длср меше д3100 и бях останал с хубаво впечатление от тялото. позлвал съм го с различни обективи (никон 18-55 вр , никон 18-105вр , никон 55-200 вр., никон 17-80, сигма 17-50 ф2,8) най-много като цвят качество на изобрежение ми харесваха никон 18-70 и 55-200

После си взех д90 и нещо не бях доволен в сравнение с д3100 , забелязвах доста повече шум и като цвят, снимките бяха по жълтеникави. Правех сравнения със същите обективи и настройки и бяh изненадан, че д3100 ми дава по добри резултати, защото очаквах че д90 ще е на по-високо ниво. единстевно със сигма 17-50 д90 се справяше по-добре от д3100.

Но може би аз допусках някъде грешка или критериите ми бяха изкривени .. продадох всичко :)

После си взех некс 7 с китов и биеше всички досега като качество, но това е друг въпрос. В крайна сметка осъзнах, че ми липсва да снимам с длрс защото е друго удоволствието :)

сега си взех д7000 и забелязвам, че се справя най-добре с най евтиния обектив(никон 70-210 ф4-5.6), който имам даже и на максимална отворена бленда, 35м 1,8 също ми харесва, а за токина 12-24 ф4 въобще още не мога да докарвам някакво качество.

Моля не ме критикувайте строго ако не съм се изразил с точната терминология :) знам, че темата отиде към друга посока ..
просто не мога да разбера аз ли допускам някъде грешка или просто понякога най-евтиния обектив е най-добър от всички Т.е много ми е по лесно да докарвам цветовете, които искам. а с токината колкото и да се мъча не мога да достигна някакво задоволително за мен качество..

Отговори на това съобщение
 Re: лайтрум и никон / цветове
Автор: alext   
Дата:   03-08-15 12:38

Нормално 3 различни класа техника, различни процесори, настройки, алгоритми и т.н. Общо взето D7000 е по- оптимизиран за работа със стари обективи и jpeg e по- изпипан като, че ли в сравнение с d5100 и D3xxx.

Също токината е 3rd party lens maker, а никон не ги харесват много тия и правят разни магарии относно съвместимостта и оптимизацията, оттам най- страда АФ, после картинката и така, нормална стратегия за оцеляване при този пазар.

Виж за фокуса да не бяга на токината и да трябва micro adjustmentq, че оттам и контраст и цвят пада..



Публикацията е редактирана (03-08-15 12:43)

Отговори на това съобщение
 Re: лайтрум и никон / цветове
Автор: mustush87   
Дата:   03-08-15 13:04

Благодаря за отговора, някой неща са ми по ясни сега

По тая логика би ли било по-добре да си продам новите обективи и да ги заменя със стари?
Примерно 50м 1,8г с 1,8д?
А за токината май-наистина ми бяга фокуса.. ще направя още тест кадри

Отговори на това съобщение
 Re: лайтрум и никон / цветове
Автор: alext   
Дата:   03-08-15 13:26

Не, друго имам предвид.

D3xxx и D5xxx са направени основно за любители, които освен китовия биха ползвали още един, два автофокусни обектива и презумцията е, че няма да се занимават със стари ръчнофокусни примерно, а ще си щрака екскурзийки с автофокуса и т.н. Затова и са най- достъпният клас.

Оттам нататък ако се запали по фотографията човека ще иска да смени апарата и повече възможности. d7000 се води апарат за "напреднали любители" и презумцията е, че имат някое старо стъкло, което да ползват- именно затова има доста полезни неща като 100% визьор, вкарване на информация за обективи, с което позволява потвърждение на фокуса и мерене и т.н. Общо взето и буркан, ако е с марка Никон ще върви добре [smilie18].

Това не означава, че новите обективи не стават даже напротив, 16Mpix ги изискват. Виж обаче с другите марки е на късмет и задължително пробване в магазина.

50 1.8G е най- добрата оптически 50ка след 58мм 1.4, въпреки че всички нови пластмасови обективи не могат да се сравняват по издържливост със старите изцяло метални такива, но пък са по- леки [shtrak]



Публикацията е редактирана (03-08-15 13:26)

Отговори на това съобщение
 Re: лайтрум и никон / цветове
Автор: roumen6   
Дата:   03-08-15 14:06

а какво стана с цветовете?

Отговори на това съобщение
 Re: лайтрум и никон / цветове
Автор: mustush87   
Дата:   03-08-15 22:04

за цветовете.. все пак продължавам да използвам лайтрум. Сега съм забелязал, че с никонските обективи макар че има разлика, са добре. Основно не ми харесва с токината, с който ще направя още тест кадри за да видя дали фокусира правилно.

Отговори на това съобщение
 Re: лайтрум и никон / цветове
Автор: goldstar   
Дата:   03-08-15 22:34

Защо не пробваш да снимаш raw+jpeg и после да заместваш ?

Отговори на това съобщение
 Re: лайтрум и никон / цветове
Автор: mustush87   
Дата:   03-08-15 23:35

Да и това е вариянт, даже видях опция, че може в едната карта да запаметява raw а в другата jpeg, което ме радва :) Но не можах да разбера какво имаш предвид със заместването?

И между другото, оказа се че имам фронт фокус. Буда е на 3 см а на фокус ми 2 .. :) на +10 се оправят нещата


http://postimg.org/image/6iv0x3h0x/




Публикацията е редактирана (03-08-15 23:36)

Отговори на това съобщение
 Re: лайтрум и никон / цветове
Автор: alext   
Дата:   03-08-15 23:35

или си свали цветовия профил на d7000 за lightroom

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »