Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 За Timelapses
Автор: slavi_biserov   
Дата:   02-07-15 22:38

Тъй като си взех статив, реших днеска да експериментирам и бях изненадан от резултатите. В рамките на 3 часа, първо от 15,30 до 16,30 и после от 7,30 до 21 часа, направих два доста кратки timelapses. Първият с 140, а вторият с 240 снимки. Явно трябва да намаля интервала на снимките на 1-3 секунди, отколкото 20 секунди както го направих. Правили ли сте и има ли някакъв проблем с фотоапарата, че огледалото не спира да се отваря и затваря при снимките? Поздрави! [shtrak]
Ето опита ми: https://www.youtube.com/watch?v=o4u_Oe150Mw

Отговори на това съобщение
 Re: За Timelapses
Автор: Frenchev   
Дата:   02-07-15 22:52

Зависи от апарата ти. Амортизация винаги има. Аз лично не си жаля техниката за подобни неща. Даже наскоро оставих апарата да снима докато му падне батерията таймлапс. Изщрака почти 7000 кадъра.

Иначе ето последния таймлапс, който сглобих:

https://www.youtube.com/watch?v=mUe7OuE3Tsk

Да се гледа на 1080p

Отговори на това съобщение
 Re: За Timelapses
Автор: slavi_biserov   
Дата:   02-07-15 22:56

На първия таймлапс батерията ми падна и се изключи, не бях я заредил до края, а на втория не успя да падне. Добре, а как сменяш батериите в движение без да прекъсваш таймлапса. [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: За Timelapses
Автор: 5co   
Дата:   02-07-15 23:26

С коя програма ги сглобявате?

Отговори на това съобщение
 Re: За Timelapses
Автор: Frenchev   
Дата:   02-07-15 23:27

Adobe Premier

Отговори на това съобщение
 Re: За Timelapses
Автор: GOSPODIN   
Дата:   03-07-15 00:06

За мен най-добре се получава, като интервала е 2 сек. Разбира се, ако се снима цял ден или разцъфване на цвят , тогава интервала е много по-голям. Откакто си взех GoPro Hero 4 не троша затвора, защото тази камерка прави страхотен таймлапс директно на видео 4К.

Една шегичка с колегите от нюзрума :
https://www.youtube.com/watch?v=5gnNgrGpmcI


За сглобяване на таймлапс от ДСЛР ползвах Лайтрум с темплейт и става много добро.

Отговори на това съобщение
 Re: За Timelapses
Автор: Argo   
Дата:   03-07-15 00:50

Лесно се сглобява с QuickTimePro

Отговори на това съобщение
 Re: За Timelapses
Автор: e-mil   
Дата:   03-07-15 01:09

На огледалото нищо няма да му стане от това, че пляка нагоре-надолу. Това, което се амортизира е затворът на апарата.

Има възможност да не се амортизира - нарича се bulb ramping. Това е техника, която обикновено се ползва при снимане на изгреви и залези. Слагаш апарата на bulb и го контролираш чрез някой софтуер през лаптоп, таблет или смартфон. Такива софтуери са примерно qDSLR dashboard, GBTimelapse, Triggertrap и т.н.
Или пък с външен интервалометър.
А може и с Magic Lantern, ако имаш Канон, на който да сработи.
Затворът е просто консуматив - като се скапе някой ден ще го смениш. Само че няма да се скапе толкова лесно. Не го мисли!

За интервалите формула няма.
Всичко зависи от това, какво е движението в кадъра. Понякога облаците се движат твърде бързо, друг път ужасно бавно. Трудно се прави предварителен план. Най-лесно можеш да го сметнеш на място преди да започнеш. Правиш една снимка, след няколко секунди правиш друга и виждаш докъде са се преместили обектите. После преценяваш докъде биха стигнали в кадъра след още 25 такива стъпки (или 30 защото зависи с колко кадъра в секунда ще ти е финалното видео).
Ако примерно снимаш хора интервалите трябва да са по-дълги, отколкото ако снимаш коли, понеже хората се движат по-бавно. Но всичко това са субективни преценки, според това какво искаш да получиш. А понякога изобщо не можеш да планираш, както например е в таймлапса на Френчев - няма как да знаеш какви осморки ще правят яхтите, нито с каква скорост ще се движат след 30 минути.

Ако снимаш кръстовище със светофар или улица близо до него винаги пресмятай колко са дълги червеното и зеленото на светофара - на някои места са по 20 секунди, на други са повече от минута. Според тях си смятай интервала. Примерно ако светофарът е дълъг минута и 15 секунди, а ти снимаш с 1 секунда интервал, значи ще направиш 75 кадъра преди колите да тръгнат, значи в крайното видео ще имаш 3 секунди стоящи коли. Ако това ти е много ще увеличиш интервала.

Улици обаче се снимат трудно, ако си на тротоара, понеже винаги може да мине автобус или камион и да постои 2 минути в кадър точно по средата на таймлапса.
И пешеходни зони се снимат трудно от улично ниво, понеже винаги може да попаднеш на зевзеци, които да се мотаят пред апарата или пък някой да се нагъзи точно пред теб за да си завързва бавно и внимателно обувката.
Такива изненади са по-малки при широкоъгълните обективи, понеже тогава обектите в кадър са по-малки. А ако снимаш с фишай почти няма да имаш проблеми от подобно естество.
И природата не е лесна, защото прелитащите птици примигват като кратки тъмни петна във финалното видео, както си личи от твоя таймлапс.
Впрочем същия проблем ще го има и със самолетите, ако си близо до летище.

Така че винаги си набелязвай повече време за снимки! За да получиш 200 хубави кадъра задай на апарата да снима поне 300-400. Ако всичко е наред винаги можеш да го спреш по-рано.

То и при разкъсана облачност се снима трудно, понеже от време на време облаците закриват слънцето и се получават неприятни примигвания заради потъмняването от сянкята.

И при вятър се снима трудно, защото ако не си със стабилен тежък статив ще вибрира апаратът. То може да се стабилизира после, но си е играчка. При вятър гледай дърветата и храстите да не заемат значителна площ в кадър - постоянното им трептене дразни зрителя.

Въобще хубавите таймлапси искат търпение. Може днес с едно излизане да направиш 5 броя на различни локации, а утре може и един да не стане като хората.


Отговори на това съобщение
 Re: За Timelapses
Автор: deerstalker   
Дата:   03-07-15 01:19

.. И raw файл задължително с последвала обработка на всички снимки [smile]



Публикацията е редактирана (03-07-15 01:23)

Отговори на това съобщение
 Re: За Timelapses
Автор: slavi_biserov   
Дата:   03-07-15 10:24

Благодаря на всички, които са се включили в темата и най-много на @e-mil заради обясненията! Аз забелязах черните точки на моя, защото близо до мен не спряха да прелитат врабчета. Също така след като сглобих снимките с QuickTimePro като че ли качеството ми спадна, вижте хубаво клипчето, но мисля, че трябва да сменя програмата. Или пък не съм добре задал настройките на апарата? Също може ли да се премахнат точките от прелитащите птици? И как мога да направя таймлапс на небето смисъл на звездите колко дълга експозиция и интервал между снимките трябва?[smilie10]
Това само с blur ли е постигнато - https://vimeo.com/10792824?



Публикацията е редактирана (03-07-15 10:29)

Отговори на това съобщение
 Re: За Timelapses
Автор: e-mil   
Дата:   03-07-15 11:02

Автор: slavi_biserov
Дата: 03-07-15 10:24
"... след като сглобих снимките с QuickTimePro като че ли качеството ми спадна, вижте хубаво клипчето, но мисля, че трябва да сменя програмата."


Това, че клипчето е ужасно като дизайн, фотография и видео не е проблем на програмата. Таймлапсите са по-сложни от фотографията, понеже трябва да разбираш не само от снимки, но и от видеомонтаж. А дизайнът е съвсем отделна територия. Ти засега си бос и в трите области. Добре си започнал с фотографията, затова продължавай да работиш там, а другите неща после!

"Също може ли да се премахнат точките от прелитащите птици?"

Може, ама ретушът на видео не е като мазането на единична снимка във Фотошоп. Играчка си е.

"И как мога да направя таймлапс на небето смисъл на звездите колко дълга експозиция и интервал между снимките трябва?[smilie10]"

Колкото си искаш. Нали това говорихме по-горе? Първо решаваш колко бързо движение искаш в кадъра, оттам ще сметнеш и интервала.
Има едно правило наречено Rule 600, с което се определя експозицията при снимки на звезди. Но в твоя случай, понеже резултатът накрая ще е видео то не ти е толкова важно... засега.

"Това само с blur ли е постигнато - https://vimeo.com/10792824?"

Някои май са снимани с ленсбейби, други с тилт-шифт. Може да се направи и на постпродукция, но работата с видео вече я споменах. [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: За Timelapses
Автор: chrisnoch   
Дата:   03-07-15 12:20

slavi_biserov,

"Също така след като сглобих снимките с QuickTimePro като че ли качеството ми спадна ..."

FullHD видеото е с резолюция 2.1 MP. Качеството зависи и от битрейта, и от кодека, и от куп други фактори. Освен това Тубата компресира допъкнително клиповете.



"Това само с blur ли е постигнато - https://vimeo.com/10792824?"

Това най-вероятно е miniature effect - някои камери могат да го прилагат директно още при снимането. Може да се постигне и в постпродукцията, разбира се.
Виж тук:
https://www.youtube.com/watch?v=k_vNJyy-XyE





Публикацията е редактирана (03-07-15 12:25)

Отговори на това съобщение
 Re: За Timelapses
Автор: chrisnoch   
Дата:   03-07-15 12:23

Или тук:
https://vimeo.com/86345561

Отговори на това съобщение
 Re: За Timelapses
Автор: bborisov   
Дата:   03-07-15 20:27

Има една програма LRTimeLapse - много помога за обработването на снимките.[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: За Timelapses
Автор: slavi_biserov   
Дата:   04-07-15 10:14

В момента работя с нея, наистина има доста хубави неща в нея, само че ще съм благодарен, ако някой ми даде на лично лиценза, защото само 400 снимки може да се сложат.[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: За Timelapses
Автор: m.djorov   
Дата:   04-07-15 10:48

Гледам между 120 и 300 евро е лиценза. Лекарство няма ли в интернет за програмата, че искаш хората да си дават платените ключове?

Отговори на това съобщение
 Re: За Timelapses
Автор: slavi_biserov   
Дата:   04-07-15 11:05

Ровя три дни в интернета за лекарство, жалкото е, че няма. Затова питам, знам колко пари струва, но ако на някой му се откъсне от сърцето ще съм му благодарен. [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: За Timelapses
Автор: e-mil   
Дата:   04-07-15 11:08

400 снимки при 25 кадъра в секунда са 16 секунди видео. В 90% от случаите е напълно достатъчно за таймлапс. Тия три дни можеше да ги използваш за нещо по-полезно. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: За Timelapses
Автор: slavi_biserov   
Дата:   04-07-15 11:19

Прав си, прочетох в интернет, че минимум трябва да е между 400 и 1000 снимки. Яд ме е само, че направих 500. Аз съм сложил fps 29,97, така че ще е още по-малко. [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: За Timelapses
Автор: e-mil   
Дата:   04-07-15 11:38

Не знам какви са тия измислици за минимум брой снимки. Все едно да кажеш колко минимум трябва да е дълъг един игрален филм. Ми може да е 30 секунди, а може да е и 220 минути. Няма формула за тия неща.
Многото снимки имат смисъл като застраховка, че ще имаш достатъчно материал да избереш най-доброто от тях. Което не пречи да вкараш само него в LRTimelapse.
Сцените над 10-15 секунди вече натежават много, освен ако в кадър не се случва нещо наистина, ама наистина интересно, а то тогава трябва да е режисирано. Или ако правиш някое от онези безумни ДВД-та тип "камина в телевизора", дето да трае часове.

Така или иначе дълъг таймлапс също може да се обработи при ограничение от 400 снимки. Просто го разделяш на две части, слагаш си ключовите кадри в края и началото, а после на последния кадър от първата част и на първия от втората слагаш еднакви настройки в Lightroom. След като си направиш преходите в LRTimelapse просто ги събираш с някой видео редактор.

Отговори на това съобщение
 Re: За Timelapses
Автор: _koko_   
Дата:   04-07-15 14:44

И аз ползвам LRTimelapse. Мисля, че от замунда или арена я свалих. Не ме е ограничавала до 400 кадъра.

Отговори на това съобщение
 Re: За Timelapses
Автор: slavi_biserov   
Дата:   04-07-15 15:20

Помогнете, записах го сигурно 10 пъти с различни настройки и промени и вижте Movie Maker след обработката на слагане на песни и ефекти какво става - http://dox.bg/files/dw?a=e44d9f0748. Как да го оправя??? Никога не ми е създавал такива проблеми... Не ми занимава със Sony Vegas да го правя.

Отговори на това съобщение
 Re: За Timelapses
Автор: bborisov   
Дата:   04-07-15 16:51

Не се занимавай с Movie Maker или Sony Vegas. Изтегли си Premire Pro и ето видео как става: https://www.youtube.com/watch?v=NFm4aG70qM0

Отговори на това съобщение
 Re: За Timelapses
Автор: chrisnoch   
Дата:   04-07-15 16:59

slavi_biserov,

"Аз съм сложил fps 29,97, така че ще е още по-малко. [smilie5]"

Това е пълна глупост! По нашите географски ширини има смислъл да се работи в 25р за Интернет и 50i за телевизия - нищо друго.


"Как да го оправя???"

Какво искаш да оправиш???
Снимал си на шарена сянка при много голям контраст и драстични промени в осветлението. Използваният интервал е твърде дълъг за конкретната ситуация. Movie Maker е елементарна програма. Като не ти се занимава с нещо по-професионално ...




Публикацията е редактирана (04-07-15 17:02)

Отговори на това съобщение
 Re: За Timelapses
Автор: slavi_biserov   
Дата:   04-07-15 22:02

Имате ли идея как да оправя това леко прекъсване преди интрото и началото на видеото. Не ви питам за рецензия и коментар, а просто как да оправя тъпия проблем със смяната на светлината или нямате такъв проблем? [smilie5]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »