Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Съвет за цена на снимка
Автор: swan_   
Дата:   02-07-15 13:58

Привет! Моля за съвет хората с опит. От едно застрахователно дружество ми писаха с молба да им дам снимки от проелта ми с балерините. Искат да направят нещо като малка галерия във фоайето на централния им офис. Аз обаче нямам идея каква цена да обявя. Не претендирам за големи суми, като даже ми е приятно, че моис нимки ще бъдат гледани всеки ден от различни хора, но все пак не ми се иска да им ги давам ей така. :)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за цена на снимка
Автор: h_bio   
Дата:   02-07-15 14:00

Само файловете ли искат или краен продукт (копия на определена медия, рамки и пр.)?

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за цена на снимка
Автор: swan_   
Дата:   02-07-15 14:02

Ами написали са, че искат да изпозлват снимките т.е. файловете според мен.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за цена на снимка
Автор: philip   
Дата:   02-07-15 14:11

За застрахователи поне 1000 евро на парче?!


Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за цена на снимка
Автор: 2metraninja   
Дата:   02-07-15 14:11

Първо честито и второ - колкото хора, толкова и мнения за цени и стойности.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за цена на снимка
Автор: 2metraninja   
Дата:   02-07-15 14:12

1000 евро на парче едва ли ще дадат, но кой знае...

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за цена на снимка
Автор: h_bio   
Дата:   02-07-15 14:19

Опитай се да си калкулираш себестойността на кадрите като вземеш предвид всички фактори, които участват (амортизация на техниката, хонорара за модел, време и т.н.). Добави своя хонорар и известан сума за авторското право + 20% арт такса :)

Другия подход е да видиш колко струват в сток сайтовете кадри с подобна резолюция и съдържание.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за цена на снимка
Автор: niki777   
Дата:   02-07-15 14:32

поискай да ти организират събитие-изложба под тяхната шапка с медийно отразяване и кетъринг. всичко за тяхна сметка с хубав печат. за да представиш публично проекта и да живее офлайн. пък после ако искат да откупят принтовете, още по-добре.[smilie25]

такава изложба би била полезна и за тях като компания, а ако просто им продадеш няколко кадъра се съмнявам да са заделили повече от 50-100лв/кадър.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за цена на снимка
Автор: Тед   
Дата:   02-07-15 15:13

Провери дали се касае за изложба във фоайето или реклама на някой техен продукт.
За да ти искат файловете, а не техни копия ...е възможно да имат специална цел.

Направи си един договор с тях и си оформи цена - така всичко ще е уточнено /поне така правят другаде извън БГ/.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за цена на снимка
Автор: swan_   
Дата:   02-07-15 15:42

Благодаря! :)
Ами и аз не мисля, че биха дали 1000 евро. :)
h_bio, това не е занаятчийска работа. така съм калкулирал, като искат конкретна работа. В случая става дума поне за опит за изкуство. Тези снимки не са правени с подобна цел.
Тед, изрично са написали, че е за изложба във фоайето. написали са да позлваме снимките. Аз спокойно мога да им кажа, че мога да им дам копя с определен от тях формат - не мисля,ч е това е проблемът.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за цена на снимка
Автор: asahi   
Дата:   03-07-15 21:14

Трябва да се изясни каква точно е сделката:

1. Застрахователят купува фотографии с цел да си украси фоайето.
2. Застрахователят организира някаква експозиция, в която ще покаже твои фотографии.
3. Застрахователят има още нещо наум, дето все още не го е казал или не си го разбрал.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за цена на снимка
Автор: nyamago   
Дата:   03-07-15 21:57

На този етап на диалога е рано да се казва цена. Както неколцина подсказаха по-горе, задай им допълнителни изясняващи въпроси, главно около:

- целите за използване (еднократна изложба - една от много, или трайна постоянна украса?)
- устройват ли ги готови за излагане опечатъци в голям размер (по техен избор)? - за контрол на качеството и запазване на пълните права този вариант е в твой интерес. (И тогава можеш да калкулираш от себестойност с разумна надценка / печалба)
- ако държат да получат дигиталните оригинали (а за печат неизбежно ще ги искат в максимална резолюция) - какви други приложения на кадрите имат предвид? (не може да нямат - само за изложбата не им трябват оригинали)
- в случай на използване и в други формати и медии (печат на брошури или билбордове, дизайн на сайтове и пр.) - интересува ли ги ексклузивен лиценз или нямат против ти да ги продаваш другаде?..

И др. подобни - като се изясни картината по-добре, цената може да варира в големи граници (и дори споменатите 1000 на кадър няма да са невероятни в случая на пълни права за многократна употреба по тяхно усмотрение, без ти да ги продаваш другиму. В такива случаи стандартното "авторските права остават у автора" само значи, че не могат да казват, че те са ги снимали - иначе купуват всички права за използването).

Другият (долен) край на диапазона - 50-100 лева на кадър е за лицензиране само за изложбата, изрично без права за друга употреба и те си организират и финансират печата. И безброй варианти помежду тези граници -

Питай, говори и н ебързай да оферираш докато не е достатъчно ясно. Радостно е, че са те оценили - поздравления и успех в преговорите! [smilie24]



Публикацията е редактирана (03-07-15 21:59)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за цена на снимка
Автор: marrio31   
Дата:   03-07-15 23:37

Снимките са ти добри,искай добра цена,но nyamago е прав,изясни нещата.Ако им трябват само принтове...ги направи ти,тогава няма да е голяма цената,но пък няма да ги ползват за друго.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за цена на снимка
Автор: camelasign   
Дата:   04-07-15 00:29

100лв за принт, не им давай цифровите

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »