Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Kak 10 мегапиксела се оказаха не достатъчни
Автор: tziko   
Дата:   30-06-15 11:22

Много лесно!

Отговори на това съобщение
 Re: Kak 10 мегапиксела се оказаха не достачъни
Автор: tziko   
Дата:   30-06-15 11:24

Като си купих Ultra HD TV и готово :)

Оказа се, че като си изправя хоризонта с аутокроп, губя между 30 и 200 пиксела от дължината на кадъра, след това като кропна и съотношението на 16:9 снимката става 7-8мпкс, а на телевизора му трябват поне 8.3мпкс за да му се запълни екрана :)

А скоро имаше тема, как 5-6мпкс са достатъчни, че и аз даже бях съгласен с това твърдение :)

Вие как мислите по този въпрос?

Или с други думи колко мегапиксела смятате, че са ви достатъчни и снимате ли винаги на най-голямата резолюция която ви дава апарата?

П.П.
И пак успях да оплескам заглавието :) *не достатъчни!



Публикацията е редактирана (30-06-15 11:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Kak 10 мегапиксела се оказаха не достачъни
Автор: h_bio   
Дата:   30-06-15 11:34

6 до 8 см..тъй де мегапиксела... Всичко друго е лакомия.

Отговори на това съобщение
 Re: Kak 10 мегапиксела се оказаха не достачъни
Автор: vgramatikov   
Дата:   30-06-15 11:34

Много лесно ще отговоря на този въпрос.
На мен ми трябват 10мп краен качествен файл в диапазона 100-3200 исо.

Когато снимам с камера с 10-12мп е невъзможно да получа същия файл тъй като имам по-малко опции за постобработка. Една 24мп кропка ми дава това
което искам в момента. Също толкова успешно би се справил примерно Никон д700 с внимателно кадриране за да не се кропи.[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Kak 10 мегапиксела се оказаха не достатъчни
Автор: tziko   
Дата:   30-06-15 11:48

Ще трябва да обновявам апаратчето(то и без това отдавна му е време). Понякога ми се налага само да кропна от 3:2 до 16:9 и тогава няма проблем, снимката става с 32 пиксела по хоризонтала по-голяма от ТВто. Но ако искам да преместя нещо по снимката на страни... изтичат мегапикселите в канализацията.

Отговори на това съобщение
 Re: Kak 10 мегапиксела се оказаха не достатъчни
Автор: h_bio   
Дата:   30-06-15 11:50

Ама ти виждаш ли ги тези пиксели на екрана?

Отговори на това съобщение
 Re: Kak 10 мегапиксела се оказаха не достатъчни
Автор: nyamago   
Дата:   30-06-15 11:51

Не снимам за телевизор, но като се случи да гледам снимки, не ме притеснява ако не изпълват екрана (случва се с някои по-стари кадри). Ако някой от домочадието се дразни от черните полета - свалям резолюцията (на телевизора) и готово. Никой не забелязва, че не е на макс [smile]

Непросветеното простолюдие гледа съдържанието на снимката, а не брои пиксели. И аз като тях [smilie8]

[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Kak 10 мегапиксела се оказаха не достатъчни
Автор: tziko   
Дата:   30-06-15 11:51

Да. Неочаквано и за мен :)

Отговори на това съобщение
 Re: Kak 10 мегапиксела се оказаха не достатъчни
Автор: tziko   
Дата:   30-06-15 11:56

nyamago, и аз не броях, ама ме дразнят черни полета. Ако се гледа от далеч, трудно се различава дали е HD или UHD, но нали съм го взел да се кефя на резолюцията и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: Kak 10 мегапиксела се оказаха не достатъчни
Автор: boni   
Дата:   30-06-15 12:22

Nikon D3s , 12mp, вдигнати през роу конвертора на 24мп , пребива която и да е 24мп кропка, особено на високо ИСО. А и на ниско.

Отговори на това съобщение
 Re: Kak 10 мегапиксела се оказаха не достатъчни
Автор: boni   
Дата:   30-06-15 12:43

360 iso , 24mp вдигнати от 12 през РОУ конвертора. 200мм, Ф2.8 от ръка със старата помпа 80-200/2.8

http://bonibonev.com/uploadfiles/albums/PDPD4e268a95bffe2/65896.jpg


3600 исо, 24мп, вдигнати от 12 през роу конвертора. 170мм, Ф2.8 от ръка, фокус по странична фокус зона

http://bonibonev.com/uploadfiles/albums/PDPD4e268a95bffe2/65897.jpg



640 исо, 24мп, вдигнати от 12 през роу конвертора. 110мм, Ф2.8 от ръка

http://bonibonev.com/uploadfiles/albums/PDPD4e268a95bffe2/62658.jpg


220 исо, 24мп, вдигнати от 12 през роу конвертора. 160мм, Ф2.8 от ръка

http://bonibonev.com/uploadfiles/albums/PDPD4e268a95bffe2/62660.jpg



Може да си ги свалиш и да пробваш как стоят на телевизора...

Отговори на това съобщение
 Re: Kak 10 мегапиксела се оказаха не достатъчни
Автор: victory13   
Дата:   30-06-15 12:45

Като бони + тилт/шифт [cool]



Публикацията е редактирана (30-06-15 12:46)

Отговори на това съобщение
 Re: Kak 10 мегапиксела се оказаха не достатъчни
Автор: tziko   
Дата:   30-06-15 12:47

Това е добра идея. Моя Д60 ако е ниско исото(100-200) издържа интерполация до 12-13мпкс от РОУ.

Задължително ще ги разгледам тези примери, като се прибера.



Публикацията е редактирана (30-06-15 12:49)

Отговори на това съобщение
 Re: Kak 10 мегапиксела се оказаха не достатъчни
Автор: jivkojj   
Дата:   30-06-15 12:52

Автор: boni
Дата: 30-06-15 12:43

360 iso , 24mp вдигнати от 12 през РОУ конвертора. 200мм, Ф2.8 от ръка със старата помпа 80-200/2.8

http://bonibonev.com/uploadfiles/albums/PDPD4e268a95bffe2/65896.jpg
....



Без да се заяждам, но А6000 (24мпикс) + Сигма 30/2.8 (защото имам тая сигма, за другите не знам) ще отнесе тея примери с много. Само дето в момента съм на работа и не мога да кача пример.

[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Kak 10 мегапиксела се оказаха не достатъчни
Автор: vgramatikov   
Дата:   30-06-15 12:54

boni абсолютен факт! Който набира още повече сила ако се снима спорт.

Отговори на това съобщение
 Re: Kak 10 мегапиксела се оказаха не достатъчни
Автор: boni   
Дата:   30-06-15 12:59

Възможно е, но само на базово исо, това първо. Второ - това са примери с един обектив 80-200 от 90-те години, снимано в работни условия и от ръка. Ако искаш да сложа и аз един твърд и да пусна пак:)

Отговори на това съобщение
 Re: Kak 10 мегапиксела се оказаха не достатъчни
Автор: jivkojj   
Дата:   30-06-15 13:04

Имах в предвид, че с подходящия обектив (например като тая сигма, щото подобни обективи не са толкова много), който превъзхожда резолюцията на матрицата, няма как 12мпикс >= 24мпикс.


Отговори на това съобщение
 Re: Kak 10 мегапиксела се оказаха не достатъчни
Автор: vgramatikov   
Дата:   30-06-15 13:15

На базово исо от статив 24мп на кроп без АА и много остър обектив ще се справи с 12мп сензор от д3с от към резолюция със сигурност. Но когато се снима при лоши светлинни условия, от ръка и на високо исо над 800 примерно малкия сензор ще догонва и то след сериозна постобработка.

Това ,което помня от д700 беше ,че снимам -> вадя файла и това е.
С малите сензори.....обработвам по 10 мин за да наподобя резултата.

Отговори на това съобщение
 Re: Kak 10 мегапиксела се оказаха не достатъчни
Автор: boni   
Дата:   30-06-15 13:22

Да, някъде до 15-20% повече може да докараш като резолюция и то в идеални условия, ниско ИСО и подходящ обектив. Защото нали знаеш - формулата за резолюцията на крайното изображение на единица площ е 1/R = 1/R1 + 1/R2 . Т.е. резолюцията на крайното изображение винаги е доста по-ниска от тази на обектива и на матрицата.

Ето ти пример - ти снимаш с кропка на 24мп . имаш 250пиксела на мм. Ползваш зверски хубав обектив с 300лин/мм (въпреки, че не е толкова гарантирано това, съмнявам се да имаш такъв) , имаш по формулата крайна резолюция = 136лин/мм . Т.е. по дългата страна 136х24мм = 3264 линии.

Аз съм с фул фрейм на 12мп. 118пиксела на мм. Ползвам да кажем същия обектив и имам крайна резолюция = 85лин/мм. 85х36мм = 3060линии. 6-7% разлика.

Смятай. И това е при такъв "извънземен" обектив, при стандартните работни добри вариа със 100-120-150линии/мм знаеш ли какво става:)
Става, че ФФ на 12мп вади с 10-15-20% повече детайл от кропка на 24мп. Затова високата гъстота на матрицата иска супер остър обектив, за да има смисъл изобщо...


От опит мога да ти кажа, че в идеални условия ще докараш малко повече, но в реални, вярвай ми, в 97% от случаите ще е доста по-зле...

П.П - уточнявам, че тея сметки са бая идеализирани, много неща влияят още - АА филтър, шум и т.н.



Публикацията е редактирана (30-06-15 13:32)

Отговори на това съобщение
 Re: Kak 10 мегапиксела се оказаха не достатъчни
Автор: vgramatikov   
Дата:   30-06-15 13:36

Абсолютно съм съгласен Бони!
Факт ,който много хора пропускат.[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Kak 10 мегапиксела се оказаха не достатъчни
Автор: chrisnoch   
Дата:   30-06-15 13:45

Това е така! Но какво се случва с резолюцията на цвета - при условие, че и двете матрици са с Байер филтър?

Отговори на това съобщение
 Re: Kak 10 мегапиксела се оказаха не достатъчни
Автор: boni   
Дата:   30-06-15 13:52

Логично е при добри условия, цветовите преходи да са по-добри и плавни при матрицата с по-голяма резолюция :) През 2009-та като започнах да снимам с А900 24мп , беше видно, че е така.

Отговори на това съобщение
 Re: Kak 10 мегапиксела се оказаха не достатъчни
Автор: jivkojj   
Дата:   30-06-15 13:52

Вярно е това.

Като говорим за такива високи резолюции обаче, освен всички фактори играе много голяма роля и къде е фокусирано. Първоначално погледнах снимките набързо, като обърнах повече внимание на тая на ниско ИСО. Сега като се загледах, вярно, че резолюцията си е там, просто фокуса не е на лицето, а някъде на ръкава на младежа и затова съм се заблудил, че я няма.

[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Kak 10 мегапиксела се оказаха не достатъчни
Автор: asahi   
Дата:   30-06-15 20:12

Пиксели ли броим? Много ли са?

Отговори на това съобщение
 Re: Kak 10 мегапиксела се оказаха не достатъчни
Автор: chrisnoch   
Дата:   30-06-15 20:28

Зависи за какво и за кого! На някои все не им стигат! [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Kak 10 мегапиксела се оказаха не достатъчни
Автор: nemchev   
Дата:   01-07-15 00:31

на мен ми артисват по 12МП...някой ако има мерак да казва..евтино ги давам[smilie25] иначе Бони както винаги - точен, ясен и с примери. Адмирации[smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Kak 10 мегапиксела се оказаха не достатъчни
Автор: raffito   
Дата:   01-07-15 06:58

"Ползваш зверски хубав обектив с 300лин/мм "

Да ма извинява колегата ...ама искам да попитам.
Аджаба къде ги продават тези обективчета с такава резолюция???
Може би в бакалницата???[smilie11]


Отговори на това съобщение
 Re: Kak 10 мегапиксела се оказаха не достатъчни
Автор: boni   
Дата:   01-07-15 08:28

Аз писах, че няма как колегата да има такъв:) Дадох пример умишлено, за да се види, че дори и с такъв обектив разликата е незначителна с и после уточних, че едва ли има обектив с повече от 100-120 лин/мм, при който 24мп кропка заради малкия размер на сензора, има финална резолюция по-ниска от 12мп на ФФ.
Важно е обективът да е разработен за сензора. Примерно си спомням, че "Лайка" обективът за ултразум FZ50 на Панасоник беше обявен с 600лин/мм, за да покрие малката матрица. Да, но той е разработен да покрие сензор с 5-6 пъти по-малък размер от 24х36 и е възможно да се направи, така че да не е скъп. Не стои така въпросът за обективи разработени да покрият 24х36мм или пък особено 6х9см . Обективът, който е чудесен за медиум формат 6х9см въобще няма да изкара същото от 24мп матрица с размер 24х16, защото финалната резолюция е функция на размера и резолюцията на единица площ.

Отговори на това съобщение
 Re: Kak 10 мегапиксела се оказаха не достатъчни
Автор: ludiakolio   
Дата:   01-07-15 08:48

И аз съм на мнение,че е важна разделителната способност на единица площ,а общата разделителна способност си е търговски трик.

Отговори на това съобщение
 Re: Kak 10 мегапиксела се оказаха не достатъчни
Автор: boni   
Дата:   01-07-15 08:57

Не, важна е финалната резолюция на изображението, а тя е функция на резолюцията на единица площ и съответно на размера на сензора.
Както по-горе беше обяснено, с един и същи обектив е възможно 24х36мм сензор с 12мп да има по-висока резолюция от 24мп сензор 16х24мм. Не случайно Олимпус наблягаха на факта, че техните телецентрични обективи са специално разработени за малката матрица с размер 13х18мм.

Отговори на това съобщение
 Re: Kak 10 мегапиксела се оказаха не достатъчни
Автор: Nedelcho1   
Дата:   01-07-15 10:04

Всички тези сметки са много хубави, но тест в реални условия показва друго. При добра техника на снимане (стабилна ръка, висока скорост на затвора, по възможност еквивалентни обективи и т.н.), сензора с повече мегапиксели има висока резолюция, независимо дали е кроп или фулфрейм. Преди време бях заформил една дискусия в dpreview по въпроса, която предизвика доста полемики, но там резултатите са очевидни. Сравнявах 60D с 18MP срещу първото 5D с 12.8MP и двата с еднакъв обектив 24-70mm f/2.8L II. Сега, сигурен съм че ще скочат някакви хора да ми обясняват как не съм тествал по правилен начин, но ако не са съгласни с методологията и резултатите, могат спокойно да направят същия (по - добър) тест и да го покажат тук да видим всички. Ако ли не, по - добре да си замълчат [smile].

Ето и RAW файлове заснети от бленда f/2.8 до f/11 и за двата фотоапарата.
http://www.dpreview.com/forums/post/51036912

Това с резолюцията на фулфрейм и кроп ми прилича на същия мит като с дифракцията. Където едва ли не, фотоапарат с по - малко пиксели бил по - добър, защото можело да се снима на по - затворена бленда без да си личи дифракцията [smilie11].



Публикацията е редактирана (01-07-15 10:12)

Отговори на това съобщение
 Re: Kak 10 мегапиксела се оказаха не достатъчни
Автор: boni   
Дата:   01-07-15 11:36

От твоите примери на еднаква бленда, от 5Д вдигнато до размера на 60Д - горе 5Д, долу 60Д - център

http://bonibonev.com/uploadfiles/albums/PDPD4e2688904f7ac/65899.jpg


Ляв край горе 5Д , долу 6Д:

http://bonibonev.com/uploadfiles/albums/PDPD4e2688904f7ac/65898.jpg


Не че така се мери резолюция - с варио и на различни дължини на обектива (защото той е с различна разрешаваща способност на 28мм и 45мм) , но пак се вижда "разликата" дето я няма, там където обективът е в силата си:)

Но пък за сметка на това се вижда перфектно как в няй-горния ляв край на кадъра, там където обективът е с по-ниска разрешаваща способност, кропката издиша осезаемо, а фул фреймът се държи добре, ВЪПРЕКИ, че той ползва самият край на проекцията на обектива за разлика от кропката, което е 100% потвърждение на формулата и изчисленията по-горе в темата.

Ето на : http://bonibonev.com/uploadfiles/albums/PDPD4e2688904f7ac/65900.jpg

Отговори на това съобщение
 Re: Kak 10 мегапиксела се оказаха не достатъчни
Автор: boni   
Дата:   01-07-15 11:51

Най-лесно е да влезете примерно във photozone.de - те мерят с чартове точната резолюция . Вижте да кажем обектив Сигма 85/1.4 тестван на 5дмк2 и 50Д.
На бленда 4 в средата финалната резолюция на 5Дмк2 е с цели 45% по-висока от тази на 50Д ( 3693 срещу 2539 линии) , въпреки че при матриците разликата е само 18% ( 5616 срещу 4752)
По-убедително от това, здраве му кажи:)

Отговори на това съобщение
 Re: Kak 10 мегапиксела се оказаха не достатъчни
Автор: Nedelcho1   
Дата:   01-07-15 12:08

В случая 60D има по - голяма резолюция както и да го въртиш. Фулфрейма с големи пиксели се представя единствено значително по - добре при много отворени бленди (има по - добра рязкост). Тук съм снимал на по - затворени бленди (f/5.6 и нагоре) и няма проблем от подобно естество. Кропките са по - зле в ъглите отколкото кроп от кадъра на фулфрейм в същата област дори с един и същи обектив, само защото са с по - голяма гъстота и изискват по - остри обективи. В момента в който се сравнят кроп и фулфрейм с една и съща гъстота в една и съща област от кадъра, резултатите са равни.

Отговори на това съобщение
 Re: Kak 10 мегапиксела се оказаха не достатъчни
Автор: boni   
Дата:   01-07-15 12:16

Няма какво да го въртя. То се вижда ясно и то от твоите примери. Използвал съм примерът ти на бленда 11 при това! Резолюцията в центъра е еднаква или почти еднаква, въпреки разликата в резолюцията на сензора.
И ако беше прочел внимателно по-горе темата и формулата която пуснах, щеше да ти е ясно защо при отворена бленда ФФ има по-висока резолюция - защото обективът при отворена бленда е с ниска разрешаваща способност на единица площ, а площта на ФФ е по-голяма - така че като умножиш едното по другото си излиза повече.
На затворени бленди около 5.6 нещата се изравняват, може и кропката да има съвсем лек превес, пак съм обяснил ясно защо.

И никой не спори, че матрицата на кропката в случая е с по-висока резолюция, въпросът е че това е неприложимо ако нямаш наистина много остри обективи ( както и ти си написал) , а масово народа снима с разни китаци и т.н.

Иначе по въпроса съм писал статии още преди 10 години, който му се чете - моля:

http://bonibonev.com/size




Публикацията е редактирана (01-07-15 12:24)

Отговори на това съобщение
 Re: Kak 10 мегапиксела се оказаха не достатъчни
Автор: Nedelcho1   
Дата:   01-07-15 17:51

Когато сравняваш два различни формата (в случая кроп и фулфрейм), трябва да ги сравняваш при един и същи DOF. Т.е. ти в случая сравняваш и двата на f/11, без да отчиташ факта, че с кроп апарата може да снимаш на f/7.1 и да имаш същия DOF. Отделно когато гледаме при подобни сравнения снимките "под лупа", трябва да снимаме при идеалните условия, в които нямаме спад на резолюцията от дифракцията и същевременно сме затворили достатъчно блендата за да намалим аберациите на обектива. При обективи, които са diffraction limited още на най - отворени бленди като 24-70mm f/2.8L II и за снимки в които няма близък обект, който да направи проблем с недостатъчно ДОФ, можем да сравняваме кропа на f/4 с фулфрейма на f/5.6. Тогава ще видиш, че всъщност 60D има по - добра разделителна способност от 5D. А пък ти започна да извърташ. В началото каза, че 12МП фулфрейм "пребива" кропка на 24МП при всякакви условия. Сега се даваш задна и казваш, че на бленда 11, кропка на 18МП е еднаква по резолюция с фулфрейм на близо 13МП. Кое е в крайна сметка вярното?

Аз пък казвам, че всяка съвременна кропка с 24МП и с оптимизиран за нея съвременен обектив, ще "пребие" който и да е фулфрейм на 12МП като детайл поне до исо 800.

Отговори на това съобщение
 Re: Kak 10 мегапиксела се оказаха не достатъчни
Автор: boni   
Дата:   01-07-15 18:41

Абсолютно нищо не извъртам, чети внимателно всичко, което съм написал в темата, както и за оптимизираните обективи съм обяснил, споменах в тази връзка Олимпус също. Формулата, която посочих е съвсем коректна и се вижда чудесно от много примери, както и от посочения пример от Фотозоне.де.

Иначе да, одеве говореше за еднакъв обектив 24-70, сега вмъкна новото изречение " С оптимизиран за нея съвременен обектив". Това го знаем много добре и съм го писал доста преди тебе:) Въпросът е, че повечето хора с кропки не инвестират в хубава и скъпа оптика специално разработена за тях и така нямат абсолютно никаква полза от 24 мп.

Не виждам смисълът от тоя спор, нещата са доста ясни и всеки, който се е занимавал сериозно с комерсиална фотография знае кое е по-доброто и на теория и в реални условия[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Kak 10 мегапиксела се оказаха не достатъчни
Автор: fredito   
Дата:   01-07-15 20:57

За гъстота на пикселите наблъскани в матриците,
----------------------------------------------
Колеги ще го обясня по-друг начин за матриците
говоря за едро-пикселните машини на фф-12,8 мп.
-фото диодите на матрицата са важни елементи,
те са източници на светлина преминаващи през тях,
колкото е по-голям един фото приемник за един пиксел
толкова по-вече светлина поглъща.
-а завъртян с 135/2 цепи контраста и в мрака.[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Kak 10 мегапиксела се оказаха не достатъчни
Автор: lamerko   
Дата:   01-07-15 21:12

Грешно е да се лансира, че високата резолюция е маркетинг. Постоянно давате някакви безумни примери с различни по големина матрици - защо не давате пример как 5D ще извади същата резолюция чрез интерполация като 5DmkIII [smilie11]
Твърде цинично е да сравняваш 1.6х кроп с ФФ и ти на база екстремните ъгли, където оптичните дефекти са най-ясно видими, но при коренно различна ситуация. Съгласен съм, че кропките все още гонят в някои моменти по-големите стари матрици, но технологиите се развиват - през последните две години излязоха много интересни подобрения.

Отговори на това съобщение
 Re: Kak 10 мегапиксела се оказаха не достатъчни
Автор: InnerSelf   
Дата:   01-07-15 21:58

От това, което прочетох в темата, да разбирам ли, че аз като снимам със кроп, ще изкарам повече детайлност в кадъра при едни и същи условия, от един твърд обектив DT, разработен специално за кроп, от колкото от някоя Минолта (35-105 old) разработена за ФФ. Знам, че примера не е много удачен, тъй като единия обектив е предназначен за цифрова камера а другия не. Но все пак като цяло така ли е?

Отговори на това съобщение
 Re: Kak 10 мегапиксела се оказаха не достатъчни
Автор: fredito   
Дата:   01-07-15 22:01

Не мислим че фф-12 и 24-фф са единитични 5D-5DmkIII
-а м/у фф-12мп и кроп-24мп:
факт е че нано-технологията напредва!

Отговори на това съобщение
 Re: Kak 10 мегапиксела се оказаха не достатъчни
Автор: nyamago   
Дата:   01-07-15 22:11

[smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Kak 10 мегапиксела се оказаха не достатъчни
Автор: lamerko   
Дата:   01-07-15 22:53

[smilie11]

Както и да е :)

Отговори на това съобщение
 Re: Kak 10 мегапиксела се оказаха не достатъчни
Автор: vangata   
Дата:   01-07-15 23:13

И как по дяволите да разберем резолюцията
на обективите които имаме?
Интересувам се живо от темата по две причини
от скоро ползвам фф 12мп, също от скоро
разполагам с принтер А1+формат.
тези12мп с подходящ обектив би трябвало
да се вместят в формата на принтера?
все по сложно става[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Kak 10 мегапиксела се оказаха не достатъчни
Автор: nemchev   
Дата:   01-07-15 23:38

хич не го мисли толкова. преди няколко години се пълнеха билборд-и със 4-6МП. 12мп ФФ ще запълни спокойно А1 и с малко напън и А0[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Kak 10 мегапиксела се оказаха не достатъчни
Автор: jigsaw   
Дата:   03-07-15 13:58

Понятието Airy Disk дава отговор на въпроса за връзката между мегапикселите на сензора, детайла в снимката и обективите(лин/мм). Бони е абсолютно прав, разликата между снимките в своята основа, се дължи на Airy disk и "отношенията" му с големината на пиксела, и всичко производно от това.

Отговори на това съобщение
 Re: Kak 10 мегапиксела се оказаха не достатъчни
Автор: tziko   
Дата:   03-07-15 16:46

Автор: nemchev
Дата: 01-07-15 23:38

хич не го мисли толкова. преди няколко години се пълнеха билборд-и със 4-6МП. 12мп ФФ ще запълни спокойно А1 и с малко напън и А0[smilie24]


Не съм много съгласен вече с това твърдение. Един билборд 4х2 метра може да го напечаташ с 5 точки на см, може и с 18 точки на сантиметър, в първия случай ти стигат 2мп във втория ти трябват 26мп и със сигурност разликата ще е очевадна!

С телевизорите положението е подобно, един 42" ФулХД показва около 52 линии на инч, но един 42" 4к има 104линии на инч, което си иска мегапиксели.

Ако нямаш мегапиксели, или не се възползваш от площта или от резолюцията.

Отговори на това съобщение
 Re: Kak 10 мегапиксела се оказаха не достатъчни
Автор: Nedelcho1   
Дата:   03-07-15 17:13

Абе факт е, че ако сравняваме два сензора с еднакъв размер, да кажем APS-C (или full frame) - единия 12МП другия 24МП и при еднакви ситуации, този с повечето пиксели няма да покаже по - ниска разделителна способност от този с по - малкото никога, освен ако няма някакъв производствен дефект или грешка още на ниво дизайн. Дори да снимаме на f/32, сензора с 24MP няма да има по - малко детайл от този с 12MP (но определено няма да е повече).

Отговори на това съобщение
 Re: Kak 10 мегапиксела се оказаха не достатъчни
Автор: h_bio   
Дата:   03-07-15 17:19

Ще има повече точки, но това не е задължително да означава повече детайл в изображението.

Отговори на това съобщение
 Re: Kak 10 мегапиксела се оказаха не достатъчни
Автор: Nedelcho1   
Дата:   03-07-15 17:31

Е, аз какво казах? Точно това. При никаква ситуация няма да има по - ниска резолюция. Дори и да не е повече, няма да е и по - малко [smile]. Но при по - отворените бленди, ще е определено повече.

Отговори на това съобщение
 Re: Kak 10 мегапиксела се оказаха не достатъчни
Автор: h_bio   
Дата:   03-07-15 18:20

Всички говорим за едно и също ама явно го казваме по различен начин. Предлагам да се доверим на Бони, защото е най-точен в дефинициите си.
А в това време, снимайте с повече вдъхновение и акцент върху емоцията от фотографията, а не техническия детайл [shtrak].

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »