Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Избор на пейзажен обектив
Автор: Ahmi   
Дата:   23-05-15 21:27

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на пейзажен обектив
Автор: kvakioh   
Дата:   23-05-15 21:49

Сигма 10-20 е, Тамрон 10-24 има, който отпада. Криви в повече.
Все пак, добре ще е, както и в многото предишни теми да знаем за какви пари става дума. Също и за екстрите като филтри, които ще се закачат (предполагам, че и за това ще има отделна тема, ще пишат хората и там, няма начин).
Тъй като има налична Сигма 18-35/1.8 в списъка и тя е най-скъпата, значи няма проблем. Този обектив и автоматично отпада, нали вече споменах, че Д90 е един от най-бъгавите тела на марката, когато става дума за фокусиране с марки, различни от Никон. Знам, че доста хора биха казали обратното, но точно с Д90 съм въртял може би най-много обективи точно различни от Никонските, има си въртели доста.
Аз бих ги подредил така: Токина 11-16> Никон 10-24=Никон 12-24> Токина 12-24/4=Самянг 14
Никон 16-85, 17-55 са в леко различна категория. По-скоро са допълнение към пейзажния обектив, 16-85 въпреки 16-те мм някакси е още по-встрани, заради това, че е по-тъмен.
Предполагам, че след кратко време може би ще има и тема: "С какво да заменя Д90?", бих дал една насока, че по-добре в случаите със стъкла да се избират по-добрите. Но пак изключвам Сигма 18-35, защото може би няма да се сработи с Д90 като хората.
Ползвам съм преди 4 години точно Д90 с Никон 12-24, останах предоволен. 11-16 Токина е може би най-доброто предложение.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на пейзажен обектив
Автор: deerstalker   
Дата:   23-05-15 21:52

Токина

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на пейзажен обектив
Автор: Ahmi   
Дата:   23-05-15 21:57

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на пейзажен обектив
Автор: kvakioh   
Дата:   23-05-15 22:03

Tокината и Никонските ще е най-добре значи. 11-16/2.8...аааа има и най-нов 11-20, който мисля не е лоша идея също. 10-24 и 12-24 Никонските ще паснат от веднъж както казах, въпросът е дали ще се снима например по нощите, там Токината май ще е по-добре. Успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на пейзажен обектив
Автор: Ahmi   
Дата:   23-05-15 22:10

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на пейзажен обектив
Автор: kvakioh   
Дата:   23-05-15 22:18

Това малцина все още знаят. КАто ще има тяло и след Д90, мисля, че това ще е интересен и достатъчно силен избор за този 11-20.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на пейзажен обектив
Автор: Ahmi   
Дата:   23-05-15 22:19

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на пейзажен обектив
Автор: kvakioh   
Дата:   23-05-15 22:20

После отзиви, че много хора ще си го купят като има все пак някакви думи за него.
Защо е по-добра идея все пак да допълня да е 10 или 11мм в по-широкото и заради филтрите- при Токина 12-24/4 например като му се сложи Lee накрайника и се насложат 1-2 филтъра и почва да винетира (черен кръг в краищата на кадъра) от 14, дори 16-17мм ако се ползва cokin държач и филтри. Което ограничава.
А като са 10-11 мм и почва от 13-14 мм винетирането и по-голям обхват има обектива.
Предполагам, че Токина са помислили и за хората, които искат да ползват на ФФ поне малко и по-пълноценно Токина 11-16, която винетира до 14-15мм, и затова са го направили до 20мм, да може и филтри все пак някакви да се сложат при заснемане с ФФ тела.



Публикацията е редактирана (23-05-15 22:26)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на пейзажен обектив
Автор: Ahmi   
Дата:   23-05-15 22:26

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на пейзажен обектив
Автор: Gecata   
Дата:   24-05-15 12:44

Здравейте приятели , а аз си търся пейзжна четка за рисуване , също така и пейзажни боички........., но с ваша помощ се надявам да разбера, че пейзаж може да се рисува и с обикновен молив и, че нещата в крайна сметка не опират до четката и боичките, а до ръката и главата [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на пейзажен обектив
Автор: snooper   
Дата:   24-05-15 16:18

Мисля нужно е вече да се спре със заблудата, че думите пейзажен и широкоъгълен обектив, са взаимозаменяеми.

Дълго време основният ми обектив за снимане на пейзажи беше 70-200/4 и то на проекти за клиенти, които си поръчват и купуват пейзажи.

Пейзаж може да се снима и с 1200 мм обектив, всичко зависи от конкретния кадър.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на пейзажен обектив
Автор: Ahmi   
Дата:   24-05-15 16:35

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на пейзажен обектив
Автор: snooper   
Дата:   24-05-15 17:50

Няма значение моделът на обектива, ама съвсем никакво значение. Някакъв Канон 70-200. Със същия успех можеше да е Никон, Пентакс, Сони, Солигор на 50 години или Хаселблад на 60... Въпросът е принципен и той опира до това, че всеки обектив може да е пейзажен, стига пейзажистът да държи съзнанието си отворено...

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на пейзажен обектив
Автор: victory13   
Дата:   24-05-15 18:02

Принципно изборът на пейзажен обектив е прост... Взима се един обектив и се снимат пейзажи [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на пейзажен обектив
Автор: Ahmi   
Дата:   24-05-15 20:43

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на пейзажен обектив
Автор: axlastro   
Дата:   24-05-15 20:54

Вече имаш пейзажен обектив - 18-55. Той с какво те ограничава? Не е широк достатъчно ли? Не е дълъг ли? Не е достатъчно светъл? Или просто не е достатъчно скъп?

Защо вместо това не отидеш на някой фотопленер - примерно май имаше на Фотопавильон във Велико Търново, има и в Маджарово.

Все повече си мисля, че под пейзажен обектив се има предвид такъв, който като го сложиш на апарата и автоматично почва да прави яки пейзажи, независимо къде, как и по кое време са снимани.



Публикацията е редактирана (24-05-15 20:54)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на пейзажен обектив
Автор: Ahmi   
Дата:   24-05-15 21:10

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на пейзажен обектив
Автор: Vanquished   
Дата:   24-05-15 21:26

Албена Маркова снима с 18-105...

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на пейзажен обектив
Автор: marves   
Дата:   24-05-15 22:04

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на пейзажен обектив
Автор: Ahmi   
Дата:   24-05-15 22:45

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на пейзажен обектив
Автор: Nedelcho1   
Дата:   25-05-15 13:54

Пейзаж може да се снима дори с 1200mm-ов, но това не означава, че е най - използваното фокусно разстояние. Тук се говори най - вече за класическите мм които се използват най - често за пейзажи. Иначе е ясно, че има пейзажи за всякакви обективи.

По моя опит, мога да кажа, че дългите обективи са доста полезни за пейзажи в планината, но не и в българските планини, където често мащабите са малки и има предимно пейзажи от "затворен тип". Носил съм няколко пъти дълъг из планината и мога да кажа, че съм го вадил само веднъж, два пъти и не съм оставал очарован после от резултата. Първо много често има мараня и замърсявания във въздуха (така наречения haze), който убива финия детайл и контраст в снимките с дълъг обектив и обработката не винаги може да компенсира. Второ, както казах нашите мащаби са сравнително малки и рядко излиза нещо добро като композиция. Иначе преди 3 години като ходих в Алпите, определено ми липсваше по - долъг обектив. Могат да се пропуснат много кадри така. Но както знаете там мащабите и пейзажите са други.

Аз препоръчвам все пак широк обектив. За съжаление много хора не знаят как се използва този тип оптика. Мислят си, че замества нуждата от правене на панорами или е за да вкарат всичко вътре в снимката. Нищо по - далеч от истината. Идеята на снимане с широкоъгълните обективи е да се почертае дълбочината в снимката, чрез такова кадриране, че да имаме някакъв близък план (примерно цветя точно пред обектива), които да създадат обем и по - различна перспектива, която не може да се симулира с друг обектив или панорама (или поне много трудно).

Друго изискване към обектива според мен е, да е по - остър. За мен е важно един пейзаж да е технически добре изпипан и снимката да има детайли където трябва и да няма където не са нужни. Все пак това не е събитийна или репортажна фотография, където техническите качества на снимката са на второ, трето място след съдържанието. При снимане на пейзажи, човек обикновено има време да изпипа нещата и ако не го направи, говори не съвсем добре за него. За целта с 18-55, 55-200 и подобни няма да свършат работа. Тъй като автора е с Nikon, препоръчвам Nikkor 10-24mm f/3.5-4.5G. Разликата от 2/3 стоп в светлосилата с Tokina-та според мен се компенсират с по - остро изображение (говоря като цяло, център и ъгли) спрямо токината. Светлосилата от f/2.8 ще свърши работа единствено при нощни пейзажи със звезди, а всички знаем че това не е най - силната страна на D90.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на пейзажен обектив
Автор: Ahmi   
Дата:   25-05-15 20:30

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на пейзажен обектив
Автор: Gecata   
Дата:   25-05-15 21:56


Изводи от типа :
"дългите обективи са доста полезни за пейзажи в планината, но не и в българските планини, където често мащабите са малки"................
са толкова глупави колкото и постване на тема за търсене на "пейзажен обектив".[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на пейзажен обектив
Автор: Nedelcho1   
Дата:   25-05-15 22:24

Цитиране на извадени от контекста думи също е глупаво, но не виждам да си засрамен от това. Сигурен съм, че може да ни покажеш няколко шедьовъра от твоите снимки, които са в нашите планини и са снимани с дълъг обектив. Чакам.[smilie21]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »