Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Избор на първи статив - BENRO A150FP0?
Автор: darkonebg   
Дата:   19-05-15 20:30

Здравейте! :)

Почти седмица прекарах в търсене и гледане на стативи и в крайна сметка се спрях на BENRO A150FP0 . Стори ми се на изгодна цена в павилиона и затова се спрях на него. Смятам да го използвам с 70D и 18-55 STM/50 1.4. Искам да Ви попитам, като хора които имате повече опит и знания от мен дали е подходящ. Смятам да снимам пейзажи, портрети, може да опитам и макро, но като цяло хич не ме влече. За съжаление съм с фиксиран бюджет за няколко неща и не мога много много да се разпростирам, но ще се радвам ако ми предложихте и друго, дори и по-скъпо.

Благодаря на всички [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първи статив - BENRO A150FP0?
Автор: piknik   
Дата:   19-05-15 20:48

Приятно четене:

http://ivanmiladinov.com/blog/stativ/



Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първи статив - BENRO A150FP0?
Автор: darkonebg   
Дата:   19-05-15 21:44

Благодаря колега! :)
Макар не малка част от нещата да ги знаех, ми беше интересно. В интерес на истината силно се колебая и между още едно стативче на Velbon -> Velbon Sherpa 200R . Това обаче ми е максималното разпъване на бюджета което мога да направя. Макар да знам, че основните базови критерии за избор на статив са: тегло което може да носи, височина и цена ... и че всяко едно от първите две променя 3тото, пак си държа да е поне 1.6, макар да не съм сигурен, че ще мие нужно.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първи статив - BENRO A150FP0?
Автор: kvakioh   
Дата:   19-05-15 22:20

По-добре бенрото от първото мнение.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първи статив - BENRO A150FP0?
Автор: jingov   
Дата:   19-05-15 22:43

https://www.photopavilion.bg/?page=catalog&catalog=22&cat=79&product=13904&show=additional
Това е моето предложение, въпреки по високият бюджет. Статива е дългосрочна инвестиция.


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първи статив - BENRO A150FP0?
Автор: axlastro   
Дата:   19-05-15 22:44

Мисля, че за парите си е добро.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първи статив - BENRO A150FP0?
Автор: ce_christov   
Дата:   19-05-15 22:48

С течение на времето и аз преминах през доста стативи, които бяха "изгодни", "леки", "удобни за пейзажни снимки" ...
С годините натрупах 4 статива, които пъхам в една ниша зад гардероба в къщи, но всички, с изключение на последния просто си събират праха. Преди две години се спрях най-после на статив, който върши работа. Той е тежък, дълъг, блъска ме по краката, когато се катеря из планините, но е единствения, който върши работа. Без да му правя реклама (просто ми харесва) Cullmann Magnesit 528 С трипозиционна глава Cullmann Cross CW30
Какво установих през всички тези години, когато се борех с разни стативи по баирите:
1. Тъй като съм вече на годинки (57) не правя дълги преходи, а отивам до някъде с кола и за 4 до 6 часа си правя разходката и кефа. Едно кило в повече на статива не ми пречи.
2. Независимото позициониране на краката в планински терен е незаменимо- в никакъв случай стативът не трябва да е с "вързани" крака!
3. Стативът не е "панацея" за хубави снимки.
4. Техниката на снимане е определяща. Задължително снимане в ръчен режим (препоръчително на хиперфокално разстояние), с дистанционно, с използване на съответните настройки на апарата за закъсняло сработване на затвора (според съответния модел фотоапарат), подходящо използване на филтри.

Например тези снимки са направени с НД64 и дълги еспонации (до 25 сек), които са невъзможни без стабилен статив:


https://photo-forum.net/static/site_pics/116/1382469706_DSC_6605_PP.jpg




https://photo-forum.net/static/site_pics/116/1382469587_DSC_6615_PP.jpg




https://photo-forum.net/static/site_pics/116/1382469548_DSC_6614_PP.jpg




https://photo-forum.net/static/site_pics/195/1426433517_55.jpg



Та да се върнем към статива:
Минималният диаметър на краката (на последната секция) на моя статив е 22 мм. - дава изключителна стабилност. Въпреки това, когато теренът позволява, не го разпъвам докрай, а го оставям на горна и средна секция (диаметър на краката на средната секция 25 мм). Снимам с Никон Д7000 (780 гр), Сигма 12-24(670 гр), Никкор 16-85 (485 гр) или Никкор 18-200 (565 гр).
Този товар е доста под допустимия за статива ми, но едно презапасяване от поне 2 пъти е необходимо за да се постигнат прилични резултати.
И още нещо - статив с щипки, а не с врътки - много е по-стабилен, особено с индивидуалното регулиране на натягането на всяка щипка при Кулман-а.
Имал съм и стативи с 4 секции - поне според мен максималния брой секции трябва да е три - с четири секции си е паянта отвсякъде (според това, което аз съм имал)

Малко се увлякох в разсъждения, но дано съм бил полезен.


...Само споделям, че имам 4 статива в къщи и не знам защо съм си купил предишните три, може би всеки трябва да извърви своя път ... :)



Публикацията е редактирана (19-05-15 23:01)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първи статив - BENRO A150FP0?
Автор: deerstalker   
Дата:   19-05-15 22:52

Статива трябва да бъде тежък и масивен. [smile]



Публикацията е редактирана (19-05-15 22:54)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първи статив - BENRO A150FP0?
Автор: pmartinov   
Дата:   19-05-15 22:54

ce_christov [smilie24]

Средно три статива трябват за да се разбере, че евтиното излиза най-скъпо...


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първи статив - BENRO A150FP0?
Автор: darkonebg   
Дата:   19-05-15 23:16

От вашите постове си вадя извода - да си взема някой евтин, така и така ще трябва да го сменям след два - три месеца. Добре, някакво мнение за Velbon-a от 2рото ми питане - 3тия коментар. Трябва ми статив точно за един ден, след това колко ще го ползвам не знам. Отделно имам бюджет за доста неща и е фиксиран и за това не мога да го надхвърлям. А вече съм излязъл доволно от него с останалите артикули които накупих [cool]
Иначе Ви благодаря - доста изчерпателно, определено хубавия статив си казва думата, но ми трябва нещо добро до доста по-ниска цена от 300+ цена. Даже не добро - а прилично, което да ми свърши работа.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първи статив - BENRO A150FP0?
Автор: picantino_   
Дата:   19-05-15 23:22

Аз имам въпросния BENRO A150FP0 . От начало го ползвах за сапунерка, но минах на дслр.Закачам му никон д5100 и никон 18-105.За сега не съм имал проблеми с механиката.Последните секций са тънки но не са изпускали.Вече ти трябва да си помислиш ако за в бъдеще ще си взимаш по тежки обективи да си търсиш друг.Статив няма да си взимаш всеки месец,взимаш един за да та кара примерно 5 години.Та си помисли.
[beer]

П.С
За година и половина ни ли паднаха тия цени [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първи статив - BENRO A150FP0?
Автор: ZENON   
Дата:   19-05-15 23:39

това е статива ти


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първи статив - BENRO A150FP0?
Автор: darkonebg   
Дата:   20-05-15 00:19

Мерси колега, но най-късно до четвъртък сутринта трябва да съм се обзавел и не мога да чакам. [smile] А и не мога да го намеря някъде с актуална цена.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първи статив - BENRO A150FP0?
Автор: ZENON   
Дата:   20-05-15 00:52

Подобен има в Павлиона.
https://www.photopavilion.bg/?page=catalog&catalog=22&cat=79&product=14401&show=additional

Няма смисъл да се набутваш със 100 статива и пари, докато стигнеш до нещо, което ще ти върши работа.



Публикацията е редактирана (20-05-15 00:55)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първи статив - BENRO A150FP0?
Автор: nsirakov   
Дата:   20-05-15 09:12

най-добрата инвестиция, която съм правил...

текст

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първи статив - BENRO A150FP0?
Автор: axlastro   
Дата:   20-05-15 09:20

190 xpro също не е зле.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първи статив - BENRO A150FP0?
Автор: kvakioh   
Дата:   20-05-15 09:24

До 200лв диапазона, макар че е силно ограничаващ, както откъм възможности, така и откъм предлагане в Бг, представителите, които бих отличил за хубави стативи са:
BENRO iTrip IT15
BENRO A250FN0
Manfrotto Compact Advanced
Velbon Sherpa 250 R/F
Velbon Sherpa 200
Всеки един си има предимствата и недостатъците, като лично аз подкрепям максимата за колкото повече, толкова повече. Купувал съм точно като в случая статив за 1 ползване, и се оказа трагично при второто/третото/десетото ползване.
Ако се увеличи лимита на $$ до 300лв., тогава нещата са по-удачни и интересни. Статив не се купува всеки ден и никога за 1-2-3 ползвания.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първи статив - BENRO A150FP0?
Автор: victory13   
Дата:   20-05-15 09:41

Човекът е с ограничен бюджет... Всичко, което предлагате е над, някои с доста.
От двата посочени, Велбона... Имам точно този от 6-7 години /един колега ги напуска във форума втора употреба след минимално ползване за събитие/. Не е мръднал, сменил съм главата му само. Недостатъци: тежък и дълъг, което го прави неудобен за пътувания.
Поради което се появи втория: айТрип25... Нямам оплаквания, и той е със сменена глава, двете глави са манфрото 494... Но е над бюджета...
Ползват се и за безогледалки, и за ДСЛР...

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първи статив - BENRO A150FP0?
Автор: ss_sgp   
Дата:   20-05-15 10:25

Взимай втория, няма да сбъркаш. Надали някога ще помислиш за по-добър.
Ползвам от около 4г подобен Velbon Sherpa 600R.

Имай предвид, че м/у двата които си посочил разликата в теглото е двойна. 2кг ако ги мъкнеш с часове ще ги усетиш 100% [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първи статив - BENRO A150FP0?
Автор: sayman   
Дата:   20-05-15 10:57

Ако бюджета е решаващ и няма как да направиш дългосрочна инвестиция виж ето това -

цък



Излезе, че е някаква китайска марка, която си я продавали от няколко години. Миналата седмица го мернах в магазина и бях доста фрапиран от цената. Главата е ябълка и врътките изглеждаха доста надеждни. Средната секция се обръща [smilie10] Няма да се учудя, ако го правят в някой завод на известна марка и да излиза като no-name, както правят много фирми вече за да покриват и ниско бюджетното търсене без да си развалят името.
Въпреки, че си имам два статива се замислям дали да не си взема и тоя и да го хвърля в колата да си имам винаги под ръка още един.



Публикацията е редактирана (20-05-15 11:10)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първи статив - BENRO A150FP0?
Автор: darkonebg   
Дата:   20-05-15 17:51

В крайна сметка си поръчках Velbon Sherpa 600R . Дано съм улучил :D
Поздрави на всички [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първи статив - BENRO A150FP0?
Автор: slavi_biserov   
Дата:   20-05-15 17:53

Честито и да го използваш със здраве! [shtrak]
Извинявам се, че се включвам в темата, но и аз още не съм решил какъв да си взема. Притесняваме на itrip IT15 броят на секциите..

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първи статив - BENRO A150FP0?
Автор: darkonebg   
Дата:   20-05-15 18:44

Аз друго искам да питам - защо всички твърдят, че ябълковидната глава е по-добра. На мен трипозиционната повече ми харесва, особено фактът, че има и дръжка за въртене на главата. За видео повече ми харесва нищо, че не е флуидна :)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първи статив - BENRO A150FP0?
Автор: slavi_biserov   
Дата:   20-05-15 19:14

Много хора са ми казвали, че ябълковидната глава е по-устойчива, здрава и универсална.

http://ivanmiladinov.com/blog/stativ/




Публикацията е редактирана (20-05-15 19:14)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първи статив - BENRO A150FP0?
Автор: Twingo   
Дата:   20-05-15 19:41

Ето го същия статив. Имам го от няколко месеца. Като цяло е добър избор, стабилен, лек, с удобна чанта. Естествено, не е върха на сладоледа, но за тези пари няма какво повече да се иска :)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първи статив - BENRO A150FP0?
Автор: kvakioh   
Дата:   20-05-15 19:47

Ябълковидните глави, ако не са свръх марка и с отделни фрикция и екстри не си струват. Главите отделно са си винаги плюс, като струват достатъчно пари.
Трипозиционните, каквито и да са, са по-държеливи, по-прецизни и няма как да съберат прах, пясък и други. Все пак, изключвам глави ябълковидни от 200 евро и нагоре, при които проблемите са изчистени
Велбона Шерпа е ок, дълговременен и стабилен статив.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първи статив - BENRO A150FP0?
Автор: m.djorov   
Дата:   21-05-15 12:23

Какво мислите за този ? Да, няма го наличен в момента, но не ми пречи да чакам. Не ми е спешен. Не мога да намеря информация има ли кука на централната колона за багаж/тежест. Ако няма ще го пропусна.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първи статив - BENRO A150FP0?
Автор: kvakioh   
Дата:   21-05-15 12:26

Добър е и е лек. За куката за статив не го виждам и аз. То винаги може да се купи платно с въженца за тежестта отдолу.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първи статив - BENRO A150FP0?
Автор: m.djorov   
Дата:   21-05-15 14:01

в този сайт на снимката се вижда, че има [smile] [smile] Освен да почакам дали ще се появи по родните места, ако не до месец два ще си го потърся от чужбина.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първи статив - BENRO A150FP0?
Автор: slavi_biserov   
Дата:   21-05-15 14:10

Наистина добро стативче като за първи, май ще сме двама, които ще го чакат. [smilie5] [shtrak]
Радва ме това, че за 1.640 kg има товаримост 8 kg.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първи статив - BENRO A150FP0?
Автор: m.djorov   
Дата:   21-05-15 14:17

Само да знаеш, че малко им е недописана информацията - статива носи 5кг, главата е за 8. Имай го предвид при покупката. После може и да смениш главата с някоя друга и по-издръжлива, но дават, че на статива това му е предела - 5кг. Може да ми е леко ниско с моите 1.85 при повече дупене около него, но - рисковете на професията - толкова лек от алЮмин



Публикацията е редактирана (21-05-15 14:19)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първи статив - BENRO A150FP0?
Автор: Aniq   
Дата:   21-05-15 14:58

Здравейте, да не отварям нова тема за стативи, искам, да ви помоля, за мнение за този трипод,
http://m.ebay.co.uk/itm/371327974841?nav=SEARCH не знам, дали ще се отвори линка, модела е Q666 tripod

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първи статив - BENRO A150FP0?
Автор: slavi_biserov   
Дата:   21-05-15 16:23

Аз съм около 170-175см, и да носи 5 kg, на мен ми е напълно достатъчно, считайки, че ще сложа 1100д на него и 18-55м или 55-250мм. [cool] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на първи статив - BENRO A150FP0?
Автор: sakuraki   
Дата:   23-05-15 18:58

Аз на 60Д, ползвах един Velbon EX-330Q и при лек ветрец, веднага снимката размазана. Съответно потърсих нещо други бюджетно и взех SLIK SPRINT Pro II GM с глава SBH-100DQ. Много съм доволен от този статив, правих 5 минутна снимка и е перфектна. Разпъва се много удобно и в река пак нямах проблеми! [cool] [cool]

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »