Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Lightroom преди Photoshop - ЗАЩО???
Автор: psiho91   
Дата:   12-05-15 18:26

Здравейте, колеги! Имам едно интересно питане относно нещо, което ми беше казано наскоро от един мой познат фотограф, който според моите наблюдения е доста добър в сферата, в която работи (най-вече сватбена фотография). Та каза ми той цитирам: общопрактикувана грешка е снимката да се обработва директно във фотошоп и перифразирам: Във фотошоп след като отвориш снимката след РОУ конвертора вече работиш в JPEG, докато в lightroom си в РОУ.
От както работя с Фотошоп съм забелязал, че отваряйки снимката след РОУ конвертора в 16 битов вариант отгоре пише името на снимката.NEF, с други думи отваря се отново като РОУ, а не като JPEG. Според него трябвало да се отвори като smart object след камера РОУ, та да не ѝ скапваш качеството при обработката, иначе минаваш в JPEG. Вие ми кажете кое от всичко е вярно, или всичко е и аз не съм го знаел до сега.
Ползвате ли лайтрум при обработка преди фотошоп или директно във фотошоп и ако правите по първия начин ЗАЩО? Истина ли е според вас това, че отвориш ли снимката във фотошоп, вече каквото и да правиш качеството ѝ се скапва, дори в РОУ конвертора да е била РОУ?

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom преди Photoshop - ЗАЩО???
Автор: vAnko0   
Дата:   12-05-15 18:37

Аз я обработвам първо в Nikon ViewNX 2 и после минавам jpeg на Photoshop.
По удобна ми е никонската и по-бързо работя с нея.Отварям си направо папките и си преглеждам снимките, шопа ми е малко досаден и бавен.Lightroom не съм ползвал.[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom преди Photoshop - ЗАЩО???
Автор: iliyanb   
Дата:   12-05-15 18:47

Я пак? Jpeg викаш обработваш във фотошоп?
По въпроса: често лайтруум е достатъчен и няма нужда да се ходи във фотошоп. Според зависи от кадъра.

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom преди Photoshop - ЗАЩО???
Автор: victory13   
Дата:   12-05-15 19:02

като погледнеш цената на едното и другото, веднага ти става ясно кое е по-удобно [cool]
за другата каша, дето питаш, има много информация, даже и в описанието на програмите, които явно ползваш [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom преди Photoshop - ЗАЩО???
Автор: photostoykov   
Дата:   12-05-15 20:28

Най-ценното в Lightroom са инструментите за сортиране, оценяване и каталогизиране на заснетите файлове, което е първата по важност задача, стояща пред фотографа, за да има подреден и прегледен архив!
Втората задача е глобалната и локална обработка на файловете, която в Lightroom e "безразрушителна", т.е. оригиналите на файловете остават такива, каквито са заснети, докато във Photoshop при всеки следващ етап от обработването настъпват промени в оригиналния файл.
Не трябва също да се забравя, че Lightroom е истинска фотографска програма, докато Photoshop първоначално е замислен като софтуер за обработване на сканирани изображения и е еволюирал до дизайнерска програма, позволяваща тотална промяна на изображението според вижданията и необходимостта на автора.
Исторически, Photoshop е по-старата програма и много фотографи са започнали да обработват своите цифрови изображения с нея и продължават да го правят сполучливо, но при наличието на Lightroom, особено в първоначалния етап е много по-подходящо заснетите файлове да се систематизират и обработват в Lightroom. Пести време и нерви, учи на организираност и притежава почти всички важни инструменти за редактиране на Photoshop, с изключение на слоевете!



Публикацията е редактирана (12-05-15 21:01)

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom преди Photoshop - ЗАЩО???
Автор: psiho91   
Дата:   12-05-15 21:05

photostoykov , аз обикновено категоризацията, подбирането и сортирането си го правя "навън", т.е. ползвам FSViewer и с нея преглеждам РОУ файловете. Има ли някаква разлика между моя начин и този във лайтрум? Колкото до всичко останало, дето ти специално си написал - хич не го знаех...светна ме доста по въпроса! С други думи правиш, квото правиш по-важно във лайтрум, и после ако ти трябват някакви слоеве и разни, отиваш във фотошоп. Хм, тоя навик ще трябва явно да го науча! :)

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom преди Photoshop - ЗАЩО???
Автор: photostoykov   
Дата:   12-05-15 21:28

Няма нищо лошо в използването на "външни" програми за преглеждане и конвертиране на RAW файловете. Съществуват фирмени, като Canon DPP, Nikon Capture NX2 и пр., както и такива, създадени от независими производители.
Големите проблеми с външните конвертори идват от правилното интерпретиране на цветовите профили и цветните пространства. В Lightroom се работи в единната среда на ACR и разлики в цветопредаването няма, докато често срещан "страничен" ефект са видимите разлики в предаването на цветовете във външния конвертор спрямо LR.
Друго голямо удобство на Lightroom е възможноста за създаването на т.нар. виртуални smart (умни) каталози по различни критерии, задавани от фотографа. Това може да бъде сортиране по жанрове, по рейтинг и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom преди Photoshop - ЗАЩО???
Автор: kiten   
Дата:   12-05-15 23:11

Лайтрума е за по-плитки джобове и мозъци с по-малко гънки[shtrak] сравнено с фотошоп сс

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom преди Photoshop - ЗАЩО???
Автор: zotto   
Дата:   13-05-15 00:31

за количества снимки Лайтрум, за единични снимки Фотошоп

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom преди Photoshop - ЗАЩО???
Автор: iioorrddaann   
Дата:   13-05-15 02:27

@kiten лайтрума бил за хора с по- малко гънки... това звучи като този е от цска(примерно) - няма мозък. Можеш ли да ми обясниш разликата, при обработка на Raw, между cameraRaw и Lightroom?!?! и най- вече, защо тези, които ползват ЦЦ са по- умни от другите? Ами тези, които ползват еднакво добре и двете, но са решили, че с ЛР е доста по- бързо. Не ставай смешен с такива определения! Недей с лошо :)


Моят процес на работа е: 1.импортвам всичко във ЛР с готови настройки за бекъп 2.трия кадрите, които не стават с друг, лек софт(АЦР мениджър) 3.обновявам каталога и обработвам. <- това за събития
За фотосесии: След т.2 следва качване на кадрите във Фликър галерия(което става автоматично с Лайтрум!), за да може клиента да си избере най- хубавите кадри. 3. След избора си селектирам избраните снимки чрез оцветяване или оценяване и обработвам. 4. След експорта си отварям жпег-а във ЦЦ, за корекция на пъпки или други подобни неща. (сега се усетих, че мога да го правя и директно от лайтрум [beer] )

[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom преди Photoshop - ЗАЩО???
Автор: burningice   
Дата:   13-05-15 07:36

Бялата стая е много хубава програма, която често решава нещата на 100%, но понякога се налага да се работи на слоеве.

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom преди Photoshop - ЗАЩО???
Автор: dpfoto   
Дата:   13-05-15 07:56

Първите ми стъпки в обработката започнаха с CS4. След towa минах на LR4. A сега , първо лек един в LR5, отварям в CS6 за някъква фина настройка. След това пак LR5, за някакъв лек едит , ако е нужен, и в CS6 крайния резултат и подготовка за нета.[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom преди Photoshop - ЗАЩО???
Автор: iliyanb   
Дата:   13-05-15 08:44

Kiten, като за теб препоръчвам горещо Пикаса. Има и бутон "i am feeling lucky".

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom преди Photoshop - ЗАЩО???
Автор: r_rusev   
Дата:   13-05-15 09:46

photostoykov - за фотошоп мисля, че грешиш в твърдението:
"докато във Photoshop при всеки следващ етап от обработването
настъпват промени в оригиналния файл."
РАВ файлът е непокътнат, колкото и пъти да се отваря. ФШ добавя
помощен файл, където са корекциите.
Ако се обработва ЖПГ във ФШ и се отваря многократно
- да разрушителен е.
Не съм убеден, че ЛР не действа по подобен начин[smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom преди Photoshop - ЗАЩО???
Автор: chukov   
Дата:   13-05-15 09:55

А какво пречи оригиналът да бъде оставен в най-долния слой, а всички по-нататъчни полюции да се правят на дублициран слой и слоеве върху него?

Така се прави а практика, когато се работи отговорно

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom преди Photoshop - ЗАЩО???
Автор: kiten   
Дата:   13-05-15 10:00

iliyanb мерси за препоръката, но с подобен пълнеж въобще нямам желание. Аз пък ти препоръчвам да си сложиш лайтрумче в телефончето.

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom преди Photoshop - ЗАЩО???
Автор: compur   
Дата:   13-05-15 11:30

леко минавам през темата, усмихвайки се. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom преди Photoshop - ЗАЩО???
Автор: Краси-Чочева   
Дата:   13-05-15 11:30

Пробвах да работя с Lightroom и не можах да свикна. Снимам в RAW+L и файловете са на една карта и като отворя Lightroom ми показва по две еднакви снимки без наименованията. При това положение, как да приложа настройките от една снимка върху другите, като JPEG и RAW са на едно място? Сещам се и че като преминавах към Photoshop трябваше да посочвам резолюцията все едно ще разпечатвам файла, а аз не искам да правя промени. Предимството на LR са филтрите, само че ако трябва след това да правя промени във Photoshop вече ще съм направила цветови корекции, а и не само, и качеството ще се влоши. Така ли е или греша?

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom преди Photoshop - ЗАЩО???
Автор: burningice   
Дата:   13-05-15 11:32

Разбира се, че още с отварянето на снимката в шопа, се натиска [Ctrl]+[J] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom преди Photoshop - ЗАЩО???
Автор: izabela   
Дата:   13-05-15 13:01

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom преди Photoshop - ЗАЩО???
Автор: niro   
Дата:   13-05-15 13:02

Защо изобщо сравнявате ЛР с ФШ. По скоро ЛР с АЦР или кой да е външен конвертор. Ами файловете след ЛР във ФШ какви са и каква е разликата от тия на АЦР /като структура/. Какво значи да ползваш ЛР преди ФШ или директно във ФШ /за РОУ!/.[smilie10] [smilie22]


Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom преди Photoshop - ЗАЩО???
Автор: belyatamax   
Дата:   13-05-15 13:02

Явно,може само с ЛР.Доста видео материал съм изгледал за обработка на изображения,но всичките завършват с Photoshop.Слоеве,канали,маски...
Който го може го може,аз все още не мога.

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom преди Photoshop - ЗАЩО???
Автор: jivkojj   
Дата:   13-05-15 13:40

От тука произтича другия проблем - навсякъде фотошоп, фотошоп, фотошоп.
Все едно навсякъде да ядеш захарасани сладки. В един момент писва.

Аз по себе си забелязвам - вече усетя ли че е мацано в фотошоп, прескачам. То не са порцеланови кожи, стъклени очи, навъсени драматични небета...

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom преди Photoshop - ЗАЩО???
Автор: compur   
Дата:   13-05-15 14:09

Краси има Филтри, с чиято помощ можеш да покажеш само това, което искаш - т.е. само снимки направени на 200 исо, или само снимки направени на 50мм, или само RAW... кеф ти захар, кеф ти сладолед!

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom преди Photoshop - ЗАЩО???
Автор: chukov   
Дата:   13-05-15 14:14

Пичове,
объркването идва от зададения въпрос.
Това е все едно да питаме "Ако ремонтирам колата си пъро на канал ли да я водя и след това подемник и телфер?"

Ами зависи какво парвиш. Дали сменяш масло, дали вадиш двигател, дали сменяш гуми


Така е и тук
Лайтрума има предимства в една част от работата, в друга част фотошопа, някъде се припокриват. Няма еднозначен отговор.

Класифициране, филтриране, нанасяне на промени от едина снимка върху много и ред други работи - перфектно с лайтрума
Ретуш, други проекти и прочее - фотошоп
понякога комбинация и от двата

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom преди Photoshop - ЗАЩО???
Автор: uri64   
Дата:   13-05-15 18:26

...Класифициране, филтриране, нанасяне на промени от едина снимка върху много и ред други работи - перфектно с лайтрума...

всичко това може да се прави добре и бързо и във Фотошоп + Бридж и АЦР....

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom преди Photoshop - ЗАЩО???
Автор: nyamago   
Дата:   13-05-15 21:46

Ами така е като глупаците от Adobe не са питали знаещите хора от ФотоФорум - направили са два ненужно дублиращи се продукта и даже са объркали кой за какво служи. Да не говорим, че с нищо не са по-добри от безпланите и от 'безплатните' дето ги дават с апаратите. Пълни кретени - кой им позволи да пишат и продават софтуер?!
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom преди Photoshop - ЗАЩО???
Автор: prozium   
Дата:   13-05-15 23:38

Аз забелязвам, че все повече започвам да ползвам предимно уайтрум и по-рядко фотошоп. Нещата стават наистина доста бързо и се получават добре, а съм сигурен, че има още много неща да уча, докато започна ефективно да ползвам всички опции на ЛР :)
Но като цяло съм останал с впечатление, че уъркфлоуа е уайтрум, след това фотошоп.

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom преди Photoshop - ЗАЩО???
Автор: compur   
Дата:   14-05-15 14:03

за мен пък уъркфлоа (каква звучна българска дума, а?) е CaptureNX 2 и евентуално PhotoShop, щото от фирменото "по-убаво нема" [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom преди Photoshop - ЗАЩО???
Автор: vgramatikov   
Дата:   14-05-15 14:12

Аз като обикновен репортажен (уайлдлайф) фотограф си свършвам 90% от работата в роу конвертора. После....донагласям в сопата някое друга благинка или когато се налага работа на слой.

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom преди Photoshop - ЗАЩО???
Автор: Nedelcho1   
Дата:   14-05-15 14:16

nyamago написа:

> Ами така е като глупаците от Adobe не
> са питали знаещите хора от
> ФотоФорум - направили са два
> ненужно дублиращи се продукта и
> даже са объркали кой за какво
> служи. Да не говорим, че с нищо не
> са по-добри от безпланите и от
> 'безплатните' дето ги дават с
> апаратите. Пълни кретени - кой им
> позволи да пишат и продават
> софтуер?!
> [beer]

Не че са глупаци, а просто до скоро като се продаваше пълната версия на фотошоп и отделно лайтрум, на повечето хора (които си купуват оригинални програми) цената на фотошоп е непосилна, докато лайтрума е много по - достъпен и затова ги има и двете програми. Сега с абонаментния план е по - различно, но в дългосрочен план, лайтрум пак излиза по - евтино. Затова се продават отделно.

В Bridge + ACR могат да се слагат рейтинги на снимките, да се копират настройки, да се обработват едновременно много снимки, да се филтрира по рейтинг, ключови думи, настройки, бленди, ISO и т.н. Всички инструменти за пипане на изображенията в Lightroom ги има и в ACR с изключение на moire четката. Разбира се в ACR + Bridge не могат да се правя книги и "уеб дизайни" както може в послените версии на лайтрум, както и няма система за каталог. Но по всичко останало не отстъпва и се припокрива.

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom преди Photoshop - ЗАЩО???
Автор: nyamago   
Дата:   14-05-15 16:32

> "Не че са глупаци, а просто..."

Ако мислиш, че сериозно ги смятам за глупаци, значи също вярваш, че намирам коментиращите тук за по-знаещи от професионалистите във фирмата. Всичко, което написах, разбирай точно обратно - казва се сарказъм.[smilie3]
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom преди Photoshop - ЗАЩО???
Автор: compur   
Дата:   15-05-15 10:14

При Photoshop има 2 CameraRAW и затова е по-скъп. Два пъти повече от Lightroom! [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom преди Photoshop - ЗАЩО???
Автор: hEka   
Дата:   15-05-15 14:42

Аз имам въпрос свързан с ЛР. Защо след като отворя снимките с него, когато се цъкне на отделна снимка за ревю прави автоматични настройки и снимката се променя т.е все едно я виждаш в жпг, а реално това е суровият файл... поради тази причина ползвам ЛР само за сортиране и след това с АЦР и фотошоп...

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom преди Photoshop - ЗАЩО???
Автор: Nedelcho1   
Дата:   15-05-15 17:20

Всеки RAW файл съдържа в себе си пълноразмерен jpeg генериран от фотоапарата. При първоначалното зареждане се показва вградения jpeg, а когато то приключи, се визуализира със стандартния профил на adobe за този фотоапарат. Затова има разлика.

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom преди Photoshop - ЗАЩО???
Автор: sakuraki   
Дата:   17-05-15 08:59

Ами то и в АЦР трябва да е същото, както в лайтрум. Аз използвам и двете заедно, базова обработка от лайтрум и след това edit in photoshop и там продължавам работата. Много по - удобно е и бързо с лайтрум за леки корекции, но вече за по - сериозна обработка фотошоп.

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom преди Photoshop - ЗАЩО???
Автор: nsirakov   
Дата:   19-05-15 14:26

Аз пък не успявам да намеря логика в начина по който работи ЛР... съжалявам, но за мен си е недоразумение...

заради това, че не успях да се "опозная" с ЛР се запознах с Capture One Pro.... (Благодаря на чуков и екобо, че ми е показаха...) От години работя с СОР и нямам драми при конвертирането.... След като конвертирам ( в тиф) и се налага още нещо - отварям го във ФШ, но поради това, че не владея добре програмата, освен основни корекции или някой НИк колор филтър не правя нищо по снимките си... освен ресайза...

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom преди Photoshop - ЗАЩО???
Автор: Тед   
Дата:   19-05-15 14:55

Ligbtroom or PS? That is the question!
Преди или след...този въпрос не седи. ЛР е строго фотографски софт, всичко необх.за фотографа. Базови + допълн.корекции.
Има и бук,мап,сайт и др.
Ps е и дизайнерски, за рисуване, корекции видео, уеб и др.
Ps е най-мощният графичен редактор - разбирайте тулсове уникални по ,възможности, филтри корекции, слоеве, селекции, цветови пространства / в един LAB например вие правите фини цветови корекции /отделяне на цветове/, които в rgb не могат да станат/, екшъни, брашове, за ретуш да не говорим /надали някой прави в ЛР ретуш/ и една торба други.
ЛР има хубави каталози, не че в бридж няма, но и много малко хора могат да си правят каталозите както си трябва като подредба, да ги архивират, да слагат ключови думи или коригират мвтадата.
ЛР си има директен експорт към PS, така че както и каквото си искате редактирайте.
Моето мнение е, че за за качествена обработка /не аматьорско ниво / като финален продукт на тема пейзаж,портрет, тониране, експеримент, черно бяло - почти винаги се минава през PS.
Правете и разлика между качествен кадър, който може да се нуждае само от брайтн.,кривата или контраста за корекции и същият кадър минал през кухнята с подправки / може и да се пресоли с някое хдр:)/. Изборът е ваш.



Публикацията е редактирана (19-05-15 16:05)

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom преди Photoshop - ЗАЩО???
Автор: kireto_a   
Дата:   19-05-15 17:19

дали ще се ползва LR или Bridge + ACR е въпрост на вкус, кой знае каква разлика няма и накой кое му е по-удобно. LR ползва backend-a на ACR - при обработка на файла кода дето се изпълнява си таман същия.

редакциите в LR/ACR/кой да е raw конвертор при снимане в raw според мен са задължителни. raw файла не е изображение като jpeg, tif, bmp - файлове в които най-просто казано пише "е те тоя пиксел требе да свети/отпечата е така". raw файла е купчина данни и PS не знае ко да прави с тях - той разбира от tif или по точно от битмап. raw файла зада стане tif данните му се интерепретират по някакъв зададен(как му е скимнало на индиеца или китаеца "програмист") от raw конвертора начин(може това да е камерата), като тази конверсия, прави изображение, на което винаги са нанесени някакви "редакции", дори и всичко да е на нула или на средата. дори и да не се "пипа" в raw конвертора, това дето отива във PS е една интерпретация с нанесени промени и след това промените във PS може да се в обратната посока, което неминуемо води до загуба на информация, а от там и на качество. дали е забелижимо на практика е друг въпрос - затова и тук донякъде е въпрос на вкус.

друг е въпроса, че за 99.9% от нуждите на не[ф]арт фотографията в raw конвертора има инструменти - бял баланс, експозиция в различните области на хистограмата, контраст, остротата, контрол на цветовете и шума, кроп и корекции на аберациите, конверсия в черно бяло с контрол върху цветовете, профили на камерите и т.н. е ако някое дърво ви пречи на композицията, нема да стане. PS трябва, само като някой реши да се прави на художник и трябва да си "дорисува" снимката, нещо в което голяма част от хората не знаят кога да спрат, пък на други им се получава повече от добре :).

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom преди Photoshop - ЗАЩО???
Автор: kireto_a   
Дата:   19-05-15 17:26

да добавя, че ако вече имате изображение в tif(jpeg), поне моят малък опит показва, че фотошоп се оправя по-добре и е по-удобен.

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom преди Photoshop - ЗАЩО???
Автор: compur   
Дата:   20-05-15 07:34

"редакциите в LR/ACR/кой да е raw конвертор при снимане в raw според мен са задължителни. raw файла не е изображение като jpeg, tif, bmp - файлове в които най-просто казано пише "е те тоя пиксел требе да свети/отпечата е така". raw файла е купчина данни и PS не знае ко да прави с тях - той разбира от tif или по точно от битмап. raw файла зада стане tif данните му се интерепретират по някакъв зададен(как му е скимнало на индиеца или китаеца "програмист") от raw конвертора начин(може това да е камерата), като тази конверсия, прави изображение, на което винаги са нанесени някакви "редакции", дори и всичко да е на нула или на средата. дори и да не се "пипа" в raw конвертора, това дето отива във PS е една интерпретация с нанесени промени и след това промените във PS може да се в обратната посока, което неминуемо води до загуба на информация, а от там и на качество. дали е забелижимо на практика е друг въпрос - затова и тук донякъде е въпрос на вкус." - горенаписаното е дост "смътно" и "неясно", но... предполагам така е текла мисълта на автора. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom преди Photoshop - ЗАЩО???
Автор: kireto_a   
Дата:   20-05-15 07:43

кво не ти е ясно?

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom преди Photoshop - ЗАЩО???
Автор: compur   
Дата:   20-05-15 13:38

моля да дадеш по-точна информация за:
1. някакви "редакции"
2. всичко да е на нула или на средата
3. една интерпретация
4. неминуемо води до загуба на информация

предварително благодаря! [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom преди Photoshop - ЗАЩО???
Автор: kireto_a   
Дата:   20-05-15 13:57

ще ти отговоря така: един rаw файл като го отвориш с настройките по подразбиране в различни редактори(ЛР и АЦР ги брой като едно) еднакво ли изглежда? дори да ги "нулираш"? не нали. това мисля, че отговаря на всичките ти въпроси.



Публикацията е редактирана (20-05-15 14:04)

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom преди Photoshop - ЗАЩО???
Автор: compur   
Дата:   20-05-15 14:09

за мое съжаление нямам голям опит "с различни raw редактори", а само с 2. и освен "изглеждането" има и други методи за оценка [smilie3]

и не, не отговаря на зададените въпроси, по никакъв начин.

ще ти помогна лекинко, като добавя подсказки:
1. някакви "редакции" - кои са тези "някакви" и какво трябва да извършат?
2. всичко да е на нула или на средата - а може ли да са на минус и защо?
3. една интерпретация - звучи ми като "една идея", т.е. нещо неопределено
4. неминуемо води до загуба на информация - каква информация и как точно се губи, кое губим и къде отива?

моля да бъдеш по-специфичен, за да може и другите да имат полза от изказването ти. благодаря!

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom преди Photoshop - ЗАЩО???
Автор: kireto_a   
Дата:   20-05-15 14:47

"има и други методи за оценка" - мда в килограми или фотофорумточки

1. оправя правописните грешки в надписите, ако си снимал такива, или изтрива тъщата, за да стане снимката по тежка в килограми и да донесе много фотофорумточки
2. може, стига да не може, ама защо пак да не може. то си е некакво число дето се ползва там за нещо си в некакъв си алгоритъм май беше, дето си прави нещо си ненужо и само мотае хората докато си отварят роувите в шопиту, за да им оправят ексонацията ли експозицията ли там и след това да правим кулаж на облаци от венера и изглед от марс
3. е как без идея, за какво снимаш - да си тренираш пръста ли?
4. е то в природата нищо не се губи ама се хаби, къде точно не искаш да знаеш

и от кога е задължително при писането на мения в интернет да има полза от тех, особено некой дето не иска да има полза [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom преди Photoshop - ЗАЩО???
Автор: nyamago   
Дата:   20-05-15 15:03

^ [smilie2] [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom преди Photoshop - ЗАЩО???
Автор: kireto_a   
Дата:   20-05-15 16:21

мда, каквото повикало такова се обадило, туй положението, особено като някой се вземе много на сериозно.

и все пак - безценно четиво

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom преди Photoshop - ЗАЩО???
Автор: nyamago   
Дата:   20-05-15 18:25

Не е добре да се препоръчва на други четиво, което човек сам не е чел.

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom преди Photoshop - ЗАЩО???
Автор: compur   
Дата:   20-05-15 19:01

жалко...

смятах, че ще водим интелектуален двубой, но... за съжаление колегата е невъоръжен.

а можеше и аз да науча нещо от човек, който е запознат с толкова много редактори.

наистина жалко!

наздраве! [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom преди Photoshop - ЗАЩО???
Автор: kireto_a   
Дата:   20-05-15 19:16

малко ми помина

PS не разбира от raw файлове и не може да работи директно с тях. Затова нещо - от тука на татък ще казвам  ACR - трябва да му ги конвертира до нещо дето той разбира - растерно изображение. Дали на диска, дали в паметта се тая.

ACR използва алгоритъм(и)(адоби му викат процес), който за вход взима raw файла и 20-30-40 параметъра, които параметри определят какъв ще е изхода - въпросното растерно изображение, от което PS разбира - дефакто прилагането на тия параметри се явяват редакции върху raw файла, защото различни техни стойности водят до различни резултати - "интерпретации".

Тия параметри си имамт стойности по подразбиране, но те не се различават по нищо от всички едни други стойности. Също така, те са едни и същи за всички изображения - няма автоматичен код за анализ, който да измисли най-добрите параметри за това специлно изображение. Това е доста важно по надолу - ACR няма да ти сложи правилните точки на бялото и черно.

Пращането директно във PS на raw файл означава, той да премине през този процес, използвайки стойностите по подразбиране. И тук идва проблема - те далеч може да не са оптимални за това изображение. Прост пример е позицията на бялата и черната точка когато има клипинг - сенките или светлите области може да се възстановят в ACR, но идат ли отрязани във PS горе долу е до там - ето ти загуба на информация. Но това важи за почти всичко друго.

дано да ти е станало по-ясно, а ако ни си сългасен с нещо би ми биоло интересно да го чуя

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom преди Photoshop - ЗАЩО???
Автор: kiten   
Дата:   20-05-15 19:34

брях, това къде го прочете бре[smilie5] и да беше споменал за коя версия става въпрос[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom преди Photoshop - ЗАЩО???
Автор: kireto_a   
Дата:   20-05-15 20:44

добре, как е?

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom преди Photoshop - ЗАЩО???
Автор: kiten   
Дата:   20-05-15 21:52

сега остана и да обясниш как се сглобява и филм с PS и колко "разбира" от видео.

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom преди Photoshop - ЗАЩО???
Автор: Lycan   
Дата:   20-05-15 22:14

Видеото настрана.
На мен спора не ми стана ясен, но това най-горе по-добре не четете!

Нещата всъщност са учудващо прости :)

ЛР е каталог, ФШ е графичен редактор, като и двете ползват един и същ конвертор по един и същ начин.

Плъгините в ЛР не работят с роу-файла директно а правят 16 битово копие от текущата интерпретация. Така, че няма особен смисъл да се ползват ЛР ефект-плъгини.

Иначе да ги сравняваме по възможности са все едно скейтборд и автомобил, затова скейта обикновено е и по евтин :)

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom преди Photoshop - ЗАЩО???
Автор: kireto_a   
Дата:   20-05-15 22:22

уф поредения интелегент "така не е ама и аз не знам как е". и другия некъде се загуби, сигурно му е спрял интернета.

идея си нямам как се обработва видео с фотошоп. в много много редките случаи когато с огромна досада ми се налага да правя такова нещо ползвам iMovie - работи чудесно.

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom преди Photoshop - ЗАЩО???
Автор: kireto_a   
Дата:   20-05-15 22:30

@HTML моля, обясни защо да не четът? а може би и ти да прочетеш. човека пита защо се ползва LR/ACR преди PS и има ли смисъл. аз му обяснявам защо има. ако нещо не е така, моля обясни!

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom преди Photoshop - ЗАЩО???
Автор: imitev   
Дата:   20-05-15 22:35

четАт [smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom преди Photoshop - ЗАЩО???
Автор: kiten   
Дата:   20-05-15 22:38

Кире Нищо не си обяснил а само си разбъркал джибрите! Питам те от къде си изкопал разсъжденията?



Публикацията е редактирана (20-05-15 22:39)

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom преди Photoshop - ЗАЩО???
Автор: Lycan   
Дата:   20-05-15 22:47

Не бива така да се поставя въпросът! LR преди PS. Има неразбиране на предназначениято им.
Сори, ще се повторя: LR е каталог, PS графичен редактор, и двете ползват ACR.

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom преди Photoshop - ЗАЩО???
Автор: Simbon4o   
Дата:   20-05-15 23:03

Автор: HTML
Дата: 20-05-15 22:47

Не бива така да се поставя въпросът! LR преди PS. Има неразбиране на предназначениято им.
Сори, ще се повторя: LR е каталог, PS графичен редактор, и двете ползват ACR.

Именно!

Четох малко по-напред, че като вкараш файла през ACR във шопа и ставал на джепег [smilie5] ПЪЛНИ ГЛУПОСТИ

И стаята и шопа ползват един и същ конвертор на роу файла. Когато се отвори файла в шопа се отваря некомпресиран, докато е там си е такъв. Изкараш ли го от шопа със сейфане - въпрос на избор(със или без компресия). И двете могат да вадят 8 или 16 битов материал от роу файла и с различни цветови пространства.

Относно плугините и заготовките във фотошоп и лайтруум - това са способи за пестене на време и ВИНАГИ влошават крайния продукт малко или много. НЕ СЪЩЕСТВУВА универсална обработка за два кадъра(не 10 или 200), всеки кадър си е уникален малко или много. Който иска максимални резултати се научава да работи с програмите и неползва добавки.

Не на последно място - това са инструменти както фотоапаратите - можеш да дадеш последен модел супер скъпа камера на някой дето не може да снима и резултатите няма да закъснеят. Фотошопа или камерата няма как да са виновни за крайния резултат, той е въпрос на виждането за нещата на ползвателя. И от доста време фотошопа за разлика от лайтруум и камерите няма никакви ограничения. Има толкова инструменти в него, че ако човек може нищо няма да му попречи да направи всичко.

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom преди Photoshop - ЗАЩО???
Автор: kireto_a   
Дата:   20-05-15 23:29

а въпроса не бил правилен - на кривата ракета и космосът и е крив.

"Ползвате ли лайтрум при обработка преди фотошоп или директно във фотошоп и ако правите по първия начин ЗАЩО? Истина ли е според вас това, че отвориш ли снимката във фотошоп, вече каквото и да правиш качеството ѝ се скапва, дори в РОУ конвертора да е била РОУ?"

Аз се оптивам да му обясня защо. Може и да не съм прав, това е мойто разбиране, но досега няма едно мнение, което да обори нещото което аз казвам. Даже това, което му е казъл "фотографа", си е мотамо и моята теза.

сори и аз ще се повторя, ама LR освен каталог е и интерфейс към библиотеките на ACR - цък на "develop" горе. кое се ползва си е въпрос на вкус - на кой какво му е удобно и си знaе - разликите са минимални и то в UI-то, резултата е един и същи. но всичко това е ортогонално, на това дето пита човека. бтв, PS ползва ACR като плъгин с тотално отделен от PS UI. а и на доста хора скейтборда си им е напълно достатъчно средство да се придвижват, качват се на колата само като се наложи.

дали има смисъл да се ползват плъгини в LR? има. вместо да цъкаш 100 пъти във PS за да направиш нещо или да си търсиш екшъни като гламав, на nik му казваш прави и то прави. е може да не е толко възвишене и изтънчено, ама върши работа и то за 2 сек, не за 2 часа.

@imitev моля те, простими, не ме пращай в газовата камера. ще напиша думичката 200 пъти и ще си пусна спелчека, да се свети.
@kiten ти разбираш ли за какво иде реч изобщо или да не ти обръщам внимание?

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom преди Photoshop - ЗАЩО???
Автор: imitev   
Дата:   20-05-15 23:36


Кирето не го приемай по този начин. Смятам, че за всеки е полезно да пише грамотно, освен ако не се стараеш да пишеш неграмотно...

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom преди Photoshop - ЗАЩО???
Автор: kireto_a   
Дата:   20-05-15 23:38

Симо, разбира се, че не е jpeg, но е не и raw файла, така като го използва acr, а е това което се получава на изхода на acr. все ми се трува, че си е обикновен тиф. но главното, е че PS не изпозлва всичките данни, които са в raw файла.

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom преди Photoshop - ЗАЩО???
Автор: kireto_a   
Дата:   20-05-15 23:47

@imtev - по-скоро не се старая да пиша грамотно - не ми пука :)

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom преди Photoshop - ЗАЩО???
Автор: imitev   
Дата:   20-05-15 23:53


Ти си знаеш.

Но обикновено това прави впечатление на околните, въпреки че не се афишира...

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom преди Photoshop - ЗАЩО???
Автор: Lycan   
Дата:   20-05-15 23:57

kireto_a, няма никаква мистика. Какви са тези данни? Може ацр да изглежда, различно но на практика е същия алгоритъм, имаш същите пресети и т.н.
А най-лесно е сам да пробваш за да се убедиш.

Лайтрума е напълно достатъчен ако няма да правиш сериозна намеса по кадъра, ретуш или да местиш дървета в пеизаж примерно. Иначе в шопа можеш да активираш колкото пъти искаш ацр, да смесваш интерпретациите и т.н. да чоплиш каквото ЛР не може.

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom преди Photoshop - ЗАЩО???
Автор: kireto_a   
Дата:   21-05-15 00:46

HTML, да acr и lr develop модула правят едно и също - за трети път, не четвърти. не е мистика това. но dxo, phаseone и т.н. го правят тотално друго нещо, горе долу със същия резултат на края.

колко може LR/ACR и PS e ортогонално.

не това пита човека. пита дали конверсията през acr губи данни(скапва изображението), ако се ползват настройките по-подразбиране(отвори се направо - bridge, open in PS, open image в acr). и отговора е да. като най-лесният пример е детайлите в сенките. ако acr показва тъмни клипнати области и такова изображение иде директно в PS, за PS тези области, ще сa си идеално черно - на очите си да стъпиш, PS нема да изкара детайл там с неговите си тулове. но в raw файла детейл най-вероятно има(14 стопа диапазон вече) и acr може да го изкара с просто местене на сенките, черната точка или експозицията(ще пошумява, но ще го има). да може да се ползват smartobjects i от там да се върнеш в acr и да оправиш нещата, но това вече не e директно отваряне на изображението, а си е с редакции в acr.

в интерес на истината, скот келби си е махнал сумати глави(тия дето обясняват фотографските слоеве) от книгата за PS и е набутал 150 страници как се работи с acr с простото обяснение: "ми то така се прави вече".



Публикацията е редактирана (21-05-15 00:49)

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom преди Photoshop - ЗАЩО???
Автор: kireto_a   
Дата:   21-05-15 01:02

друго за което се сещам, е остренето и шума. процеса на конверсия, най-вероятно прилага дори и минмално изостряне. ако снимката е шумна, това ще засили шума. после във PS ще последва махане на шума и последващото изостряне и след всички тия напред назад галимации неминуемо ще последва загуба на детайл.

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom преди Photoshop - ЗАЩО???
Автор: kiten   
Дата:   21-05-15 01:08

Стига расъждава, а кажи за коя версия става въпрос? Това дето го е писал Скот келби, тогава не е имало CC. От PS няма по-добро за растерни изображения. Някои тука не правят разлика от растерно и векторно изображение и тнт. Тия от адоб нямаше да си правят труда да мислят и правят Illustrator.



Публикацията е редактирана (21-05-15 01:09)

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom преди Photoshop - ЗАЩО???
Автор: jigsaw   
Дата:   21-05-15 10:49

@"Във фотошоп след като отвориш снимката след РОУ конвертора вече работиш в JPEG, докато в lightroom си в РОУ."

Много поздрави му изпрати на твоя познат. Ако може по-малко глупости да говори на приятели и познати ;) Да не споменавам, че елементарната логика тотално отхвърля подобна глуопст. Защо я отхвърля...ами да помисли и ще разбере.Lightroom всъщност представлява ACR(във Фотошоп) с разширени и променени инструменти с цел удобство. Lightroom и ACR използват АБСОЛЮТНО един и същи енджин за обработка на RAW! Това на практика са един и същи софтуеър с различен front-end!

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom преди Photoshop - ЗАЩО???
Автор: Simbon4o   
Дата:   23-05-15 00:39

Автор: kireto_a
Дата: 20-05-15 23:38

Симо, разбира се, че не е jpeg, но е не и raw файла, така като го използва acr, а е това което се получава на изхода на acr. все ми се трува, че си е обикновен тиф. но главното, е че PS не изпозлва всичките данни, които са в raw файла.


Естествено, че не е роу файла който влиза. Нали трябва все нещо от него да вземе и да го визуализира, роу файла не представлява картинка изначало. Той няма бял баланс, няма контраст, няма детайл... едни разпилени пиксели при това неподредени. Байер матриците(най-масовата технология) не са това, което се вижда след конвертора. 24мп дефакто са 6 милиона сини, 6 милиона червени и 12 милиона зелени, това е първата спънка за конвертора -да го направи това да изглежда като картинка от 24милиона пиксела от всеки цвят. Нататък има още... но това изобщо не е материал подходящ за каквото и да е, едва когато стане растерно изображение може да бъде видяно и обработвано.
Това, което влиза във шопа както казах е некомпресиран битмап. Не тиф, не псд, нищо подобно...
Фотошопа използва данните, които конвертора му даде, а той му дава това което обработващия с конвертора зададе. Отделно, че материала който се отваря може да е повече от колкото има в роу файла и конвертора да ги измисли липсващите битове(това като отваряш 16бита на цвят - няма камера с повече от 14бита на канал от масовите става дума и останалите битове се измислят от конвертора)

Та загуби може да има само по вина на обработващия човек.
ЛР и Шоп... едното е само конвертор с инструменти за сортиране и по-лесна и бърза работа, другото е програма за сериозни и задълбочени манипулации с вграден конвертор.

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom преди Photoshop - ЗАЩО???
Автор: kireto_a   
Дата:   23-05-15 10:50

и аз по нагоре споменах, че е или битмап или тиф - трябва да се види каква е спецификацията за изпращане и взимане на данни от плъгините - ако подържат битмап, най-вероятно е битмап. в интерс на истината от acr към PS може и да е нещо съвсем друго - да си ползват техни си вътрешни недокументирани апита. как PS държи изображението в паметта си е техна работа - най-вероятно използват различни методи за рънтайм компресия, за да намалят обемена на данните БЕЗ ЗАГУБИ. но отново всичко това е малко или много ирелеванто към това, което пита човека. главното е, че това дето вижда PS са обработени данни от raw файла - какъв е формата между acr и PS няма значение - при него със сигурност няма загуба на данни. но:

"Та загуби може да има само по вина на обработващия човек." Ашколсун. По вина на подредбата на планетите ли да е? Отварянето с настройките по-подразбиране acr е една такава вина - недей да очакваш всичката информация от "14-та бита" да иде(това което прави acr) в "16-те бита", които acr ще даде на PS. какво ще иде, зависи от параметрите зададени в acr и от "обработките"(мапинга), които той прилага. Няма никаква гаранция, че всичката информация от 14-те бита, ще иде в 16-те. Дори и raw файла да еднобитов, а PS работи в 1024 бита, ако в acr e казано "не пращай" единиците, PS ще види само нули и хич няма и да разбере, че е имало единици.

за n-ti път, LR и ACR правят едно и също при обработаката raw файловете. това, че LR има каталог, това че ACR e "вграден"(колко да е вграден) в PS, и колко може едното и колко другото и за какво се ползват и колко струват нема ама никакво отношениет към това дето пита човека.

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom преди Photoshop - ЗАЩО???
Автор: kireto_a   
Дата:   23-05-15 11:32

или

1. от raw файла до acr няма загуби*
2. от acr до PS няма загуби
3. загубите са в acr при конвертирането - колко и дали, зависи от параметрите на конвертирането

*специален поздрав от три пръста за сони

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom преди Photoshop - ЗАЩО???
Автор: MauMyHa   
Дата:   23-05-15 13:09

много пишете а едно примерче не давате [cool]


https://photo-forum.net/static/site_pics/195/1432375671_42.jpg



вервам автора на темата няма необходимост от пяснения

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom преди Photoshop - ЗАЩО???
Автор: Lycan   
Дата:   24-05-15 01:21

Какво пита човекът, с едно изречение ако може?

Абе скапва ли се месото при готвене?
Един го прави вкусно, друг го сервира сурово, трети го скапва, да!

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom преди Photoshop - ЗАЩО???
Автор: Simbon4o   
Дата:   24-05-15 09:50

HTML[smilie24] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom преди Photoshop - ЗАЩО???
Автор: kireto_a   
Дата:   24-05-15 09:55

не, пита: какво става с месото, ако не го вариш или мариноваш, преди да го печеш. и отговарът е, че става на подметка. да не говорим, че на много места където разбират от месо, не го и пекат много много и разчитат на суровата обработа. но ние тука си знаем - от кокъла на скарата и после "прасето било старо".

ейде със здраве.

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »