Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна
 Lightroom преди Photoshop - ЗАЩО???
Автор: psiho91   
Дата:   12-05-15 18:26

Здравейте, колеги! Имам едно интересно питане относно нещо, което ми беше казано наскоро от един мой познат фотограф, който според моите наблюдения е доста добър в сферата, в която работи (най-вече сватбена фотография). Та каза ми той цитирам: общопрактикувана грешка е снимката да се обработва директно във фотошоп и перифразирам: Във фотошоп след като отвориш снимката след РОУ конвертора вече работиш в JPEG, докато в lightroom си в РОУ.
От както работя с Фотошоп съм забелязал, че отваряйки снимката след РОУ конвертора в 16 битов вариант отгоре пише името на снимката.NEF, с други думи отваря се отново като РОУ, а не като JPEG. Според него трябвало да се отвори като smart object след камера РОУ, та да не ѝ скапваш качеството при обработката, иначе минаваш в JPEG. Вие ми кажете кое от всичко е вярно, или всичко е и аз не съм го знаел до сега.
Ползвате ли лайтрум при обработка преди фотошоп или директно във фотошоп и ако правите по първия начин ЗАЩО? Истина ли е според вас това, че отвориш ли снимката във фотошоп, вече каквото и да правиш качеството ѝ се скапва, дори в РОУ конвертора да е била РОУ?

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom преди Photoshop - ЗАЩО???
Автор: vAnko0   
Дата:   12-05-15 18:37

Аз я обработвам първо в Nikon ViewNX 2 и после минавам jpeg на Photoshop.
По удобна ми е никонската и по-бързо работя с нея.Отварям си направо папките и си преглеждам снимките, шопа ми е малко досаден и бавен.Lightroom не съм ползвал.[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom преди Photoshop - ЗАЩО???
Автор: iliyanb   
Дата:   12-05-15 18:47

Я пак? Jpeg викаш обработваш във фотошоп?
По въпроса: често лайтруум е достатъчен и няма нужда да се ходи във фотошоп. Според зависи от кадъра.

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom преди Photoshop - ЗАЩО???
Автор: victory13   
Дата:   12-05-15 19:02

като погледнеш цената на едното и другото, веднага ти става ясно кое е по-удобно [cool]
за другата каша, дето питаш, има много информация, даже и в описанието на програмите, които явно ползваш [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom преди Photoshop - ЗАЩО???
Автор: photostoykov   
Дата:   12-05-15 20:28

Най-ценното в Lightroom са инструментите за сортиране, оценяване и каталогизиране на заснетите файлове, което е първата по важност задача, стояща пред фотографа, за да има подреден и прегледен архив!
Втората задача е глобалната и локална обработка на файловете, която в Lightroom e "безразрушителна", т.е. оригиналите на файловете остават такива, каквито са заснети, докато във Photoshop при всеки следващ етап от обработването настъпват промени в оригиналния файл.
Не трябва също да се забравя, че Lightroom е истинска фотографска програма, докато Photoshop първоначално е замислен като софтуер за обработване на сканирани изображения и е еволюирал до дизайнерска програма, позволяваща тотална промяна на изображението според вижданията и необходимостта на автора.
Исторически, Photoshop е по-старата програма и много фотографи са започнали да обработват своите цифрови изображения с нея и продължават да го правят сполучливо, но при наличието на Lightroom, особено в първоначалния етап е много по-подходящо заснетите файлове да се систематизират и обработват в Lightroom. Пести време и нерви, учи на организираност и притежава почти всички важни инструменти за редактиране на Photoshop, с изключение на слоевете!



Публикацията е редактирана (12-05-15 21:01)

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom преди Photoshop - ЗАЩО???
Автор: psiho91   
Дата:   12-05-15 21:05

photostoykov , аз обикновено категоризацията, подбирането и сортирането си го правя "навън", т.е. ползвам FSViewer и с нея преглеждам РОУ файловете. Има ли някаква разлика между моя начин и този във лайтрум? Колкото до всичко останало, дето ти специално си написал - хич не го знаех...светна ме доста по въпроса! С други думи правиш, квото правиш по-важно във лайтрум, и после ако ти трябват някакви слоеве и разни, отиваш във фотошоп. Хм, тоя навик ще трябва явно да го науча! :)

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom преди Photoshop - ЗАЩО???
Автор: photostoykov   
Дата:   12-05-15 21:28

Няма нищо лошо в използването на "външни" програми за преглеждане и конвертиране на RAW файловете. Съществуват фирмени, като Canon DPP, Nikon Capture NX2 и пр., както и такива, създадени от независими производители.
Големите проблеми с външните конвертори идват от правилното интерпретиране на цветовите профили и цветните пространства. В Lightroom се работи в единната среда на ACR и разлики в цветопредаването няма, докато често срещан "страничен" ефект са видимите разлики в предаването на цветовете във външния конвертор спрямо LR.
Друго голямо удобство на Lightroom е възможноста за създаването на т.нар. виртуални smart (умни) каталози по различни критерии, задавани от фотографа. Това може да бъде сортиране по жанрове, по рейтинг и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom преди Photoshop - ЗАЩО???
Автор: kiten   
Дата:   12-05-15 23:11

Лайтрума е за по-плитки джобове и мозъци с по-малко гънки[shtrak] сравнено с фотошоп сс

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom преди Photoshop - ЗАЩО???
Автор: zotto   
Дата:   13-05-15 00:31

за количества снимки Лайтрум, за единични снимки Фотошоп

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom преди Photoshop - ЗАЩО???
Автор: iioorrddaann   
Дата:   13-05-15 02:27

@kiten лайтрума бил за хора с по- малко гънки... това звучи като този е от цска(примерно) - няма мозък. Можеш ли да ми обясниш разликата, при обработка на Raw, между cameraRaw и Lightroom?!?! и най- вече, защо тези, които ползват ЦЦ са по- умни от другите? Ами тези, които ползват еднакво добре и двете, но са решили, че с ЛР е доста по- бързо. Не ставай смешен с такива определения! Недей с лошо :)


Моят процес на работа е: 1.импортвам всичко във ЛР с готови настройки за бекъп 2.трия кадрите, които не стават с друг, лек софт(АЦР мениджър) 3.обновявам каталога и обработвам. <- това за събития
За фотосесии: След т.2 следва качване на кадрите във Фликър галерия(което става автоматично с Лайтрум!), за да може клиента да си избере най- хубавите кадри. 3. След избора си селектирам избраните снимки чрез оцветяване или оценяване и обработвам. 4. След експорта си отварям жпег-а във ЦЦ, за корекция на пъпки или други подобни неща. (сега се усетих, че мога да го правя и директно от лайтрум [beer] )

[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom преди Photoshop - ЗАЩО???
Автор: burningice   
Дата:   13-05-15 07:36

Бялата стая е много хубава програма, която често решава нещата на 100%, но понякога се налага да се работи на слоеве.

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom преди Photoshop - ЗАЩО???
Автор: dpfoto   
Дата:   13-05-15 07:56

Първите ми стъпки в обработката започнаха с CS4. След towa минах на LR4. A сега , първо лек един в LR5, отварям в CS6 за някъква фина настройка. След това пак LR5, за някакъв лек едит , ако е нужен, и в CS6 крайния резултат и подготовка за нета.[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom преди Photoshop - ЗАЩО???
Автор: iliyanb   
Дата:   13-05-15 08:44

Kiten, като за теб препоръчвам горещо Пикаса. Има и бутон "i am feeling lucky".

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom преди Photoshop - ЗАЩО???
Автор: r_rusev   
Дата:   13-05-15 09:46

photostoykov - за фотошоп мисля, че грешиш в твърдението:
"докато във Photoshop при всеки следващ етап от обработването
настъпват промени в оригиналния файл."
РАВ файлът е непокътнат, колкото и пъти да се отваря. ФШ добавя
помощен файл, където са корекциите.
Ако се обработва ЖПГ във ФШ и се отваря многократно
- да разрушителен е.
Не съм убеден, че ЛР не действа по подобен начин[smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom преди Photoshop - ЗАЩО???
Автор: chukov   
Дата:   13-05-15 09:55

А какво пречи оригиналът да бъде оставен в най-долния слой, а всички по-нататъчни полюции да се правят на дублициран слой и слоеве върху него?

Така се прави а практика, когато се работи отговорно

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom преди Photoshop - ЗАЩО???
Автор: kiten   
Дата:   13-05-15 10:00

iliyanb мерси за препоръката, но с подобен пълнеж въобще нямам желание. Аз пък ти препоръчвам да си сложиш лайтрумче в телефончето.

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom преди Photoshop - ЗАЩО???
Автор: compur   
Дата:   13-05-15 11:30

леко минавам през темата, усмихвайки се. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom преди Photoshop - ЗАЩО???
Автор: Краси-Чочева   
Дата:   13-05-15 11:30

Пробвах да работя с Lightroom и не можах да свикна. Снимам в RAW+L и файловете са на една карта и като отворя Lightroom ми показва по две еднакви снимки без наименованията. При това положение, как да приложа настройките от една снимка върху другите, като JPEG и RAW са на едно място? Сещам се и че като преминавах към Photoshop трябваше да посочвам резолюцията все едно ще разпечатвам файла, а аз не искам да правя промени. Предимството на LR са филтрите, само че ако трябва след това да правя промени във Photoshop вече ще съм направила цветови корекции, а и не само, и качеството ще се влоши. Така ли е или греша?

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom преди Photoshop - ЗАЩО???
Автор: burningice   
Дата:   13-05-15 11:32

Разбира се, че още с отварянето на снимката в шопа, се натиска [Ctrl]+[J] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom преди Photoshop - ЗАЩО???
Автор: izabela   
Дата:   13-05-15 13:01

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom преди Photoshop - ЗАЩО???
Автор: niro   
Дата:   13-05-15 13:02

Защо изобщо сравнявате ЛР с ФШ. По скоро ЛР с АЦР или кой да е външен конвертор. Ами файловете след ЛР във ФШ какви са и каква е разликата от тия на АЦР /като структура/. Какво значи да ползваш ЛР преди ФШ или директно във ФШ /за РОУ!/.[smilie10] [smilie22]


Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom преди Photoshop - ЗАЩО???
Автор: belyatamax   
Дата:   13-05-15 13:02

Явно,може само с ЛР.Доста видео материал съм изгледал за обработка на изображения,но всичките завършват с Photoshop.Слоеве,канали,маски...
Който го може го може,аз все още не мога.

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom преди Photoshop - ЗАЩО???
Автор: jivkojj   
Дата:   13-05-15 13:40

От тука произтича другия проблем - навсякъде фотошоп, фотошоп, фотошоп.
Все едно навсякъде да ядеш захарасани сладки. В един момент писва.

Аз по себе си забелязвам - вече усетя ли че е мацано в фотошоп, прескачам. То не са порцеланови кожи, стъклени очи, навъсени драматични небета...

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom преди Photoshop - ЗАЩО???
Автор: compur   
Дата:   13-05-15 14:09

Краси има Филтри, с чиято помощ можеш да покажеш само това, което искаш - т.е. само снимки направени на 200 исо, или само снимки направени на 50мм, или само RAW... кеф ти захар, кеф ти сладолед!

Отговори на това съобщение
 Re: Lightroom преди Photoshop - ЗАЩО???
Автор: chukov   
Дата:   13-05-15 14:14

Пичове,
объркването идва от зададения въпрос.
Това е все едно да питаме "Ако ремонтирам колата си пъро на канал ли да я водя и след това подемник и телфер?"

Ами зависи какво парвиш. Дали сменяш масло, дали вадиш двигател, дали сменяш гуми


Така е и тук
Лайтрума има предимства в една част от работата, в друга част фотошопа, някъде се припокриват. Няма еднозначен отговор.

Класифициране, филтриране, нанасяне на промени от едина снимка върху много и ред други работи - перфектно с лайтрума
Ретуш, други проекти и прочее - фотошоп
понякога комбинация и от двата

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »