Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Да снимам сватби безплатно...
Автор: sky-fan   
Дата:   24-04-15 16:37

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: Chipsy   
Дата:   24-04-15 16:39

Щом те влече [smilie5]



Публикацията е редактирана (24-04-15 16:40)

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: tbby   
Дата:   24-04-15 16:39

https://photo-forum.net/joro/emoticons/original/1087.gif

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: demiman   
Дата:   24-04-15 16:41

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie21] [smilie21] [smilie21] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: sky-fan   
Дата:   24-04-15 16:41

Пичуе...мисля да почна да снимам сватби безплатно... Ето няколко причини, които ме карат да го направя. Първо целта е да снимам по 1-2 сватби месечно.

1. Да вкарам малко хаос.
2. Понеже е безплатно, никой не може да има претенции за качество и количество.
3. Тези, които подбиват цените в момента ще останат без работа...ако снимките ми са по-добри от техните
4. Понеже няма заплащане никой не може да подава каквито е да сигнали...да им го...

Това като на първо четене, предполагам ще намеря още причини.


Резултата..ще останат добрите и креативни фотографи на пазара.

Вие как мислите?

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: sky-fan   
Дата:   24-04-15 16:43

А и нещо много важно...доволните клиенти винаги почерпват...пък може и някоя булка гола да снимам..знае ли човек :)

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: fraction   
Дата:   24-04-15 16:44

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: demiman   
Дата:   24-04-15 16:45

... по-добре критикувай сватбените фотографи [smilie5] по ти се отдава от снимането [shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: sky-fan   
Дата:   24-04-15 16:49

Не...забранил съм си да коментирам в този форум...Много разбирачи станаха. Пускам от време на време да разлая кучетата...а щом ми вкарват кадрите в излжоби не са чак толкова зле си мисля аз...

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: marves   
Дата:   24-04-15 16:56

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: sky-fan   
Дата:   24-04-15 16:58

Кръстника ще ме пази...докато снимам...

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: GM   
Дата:   24-04-15 17:33

[smilie18] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   24-04-15 17:43

Кефи ме,как ползваш многоточие вместо запетаи :)

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: pmartinov   
Дата:   24-04-15 17:47


Искам да си изям боя,

безплатно !






Това е моя прочит на заглавието.


Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: juslen   
Дата:   24-04-15 17:47

Аз лично не бих те викнал изобщо да ми снимаш сватбата безплатно, като е безплатно кой знае дали и една читава снимка ще видя накрая, пък нищо не те спира и да духнеш по някое време ако нещо ти писне [smilie5]

Но иначе мераклии ще се намерят със сигурност, само че като те надушат старите кучета че снимаш безплатно ще те разкъсат веднага. Затова може да въведеш някакво друго плащане-примерно в брашно, картофи, ориз и т.н. кой каквото има [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: chukov   
Дата:   24-04-15 17:53

Само един интересен пример от днес.
Разговор между сватбена агенция и клиенти:
- Бихте ли ни предложили комплексна цена за фото и видео?
- Не можем, защото и фотографът и видеооператорът работят поотделно всеки за себе си.
- Добре ние ще си намерим.

След няколко дни.
- Предложете ни фото и видео
- Ами нали щяхте да търсите вие?
- Ами не намерихме. Всички искат пари

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: simbon4o   
Дата:   24-04-15 18:07

Ахахаха това колко съм го чувал за фото и видео-то...[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: Slivenski   
Дата:   24-04-15 18:46

Може дори да им даваш по пеесе лева на младоженците, за да им снимаш сватбата. [smilie21] [smilie21]

Така съвсем ще катурнеш тия дето снимат евтино... [smilie18] [smilie18] [smilie18]


[cool] [cool] [cool]


Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: J0R0   
Дата:   24-04-15 19:02

Абе, честно казано съм си мислил тая идея.
Не да снимам безплатно, ами да снимам без цена.
Снимам, давам снимки и след това за колкото ги оценят :)
На Запад четох че имало такъв ресторант - ядеш и колкото решиш толкова плащаш. Бил по-вървежен и печеливш от обикновените.
Но в българските условия не ми са вярва подобна схема да проработи.
Вчера в МОЛ-а пяха Сентиментъл суингърс и черпиха с вино.
Е, познай, всички улични пияници се изсипаха за безплатното вино.

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: Slivenski   
Дата:   24-04-15 19:13

Сантиментални хора са пияниците... [smilie21] [smilie21] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: sky-fan   
Дата:   24-04-15 20:55

Толкова ли са дребнави сватбените фотографи, че на бой ще налитат? Нали пазара е за всички и за всеки има място под слънцето? Многоточието го ползвам по предназначение да си довърши четящия мисълта. И все пак става дума за 6-8 сватби годишно, което не е кой знае колко, като бройка.

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: KiIIer   
Дата:   24-04-15 20:59

безплатно сирене само в капана за мишки..
щтрак и шат на мишката главата..

ако мишките искат безплатно сирене.. да си сърбат после попарата...

Чуков.. [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: KiIIer   
Дата:   24-04-15 21:01

sky-fan с какво се занимаваш основно? Примерно ако си програмист.. Аз от утре почвам безплатно да програмирам :)

Ако си графичен дизайнер.. аз от утре почвам да правя безплатно проекти :)

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: m.djorov   
Дата:   24-04-15 21:10

Програмист ако е, не можеш го уплаши. С изключение на силно специализирани неща, почти всичко друго като софтуер го има и в безплатен вариант под една или друга форма. По open source проектите е пълно с народ, който в свободното си време коди за без пари. Те хората безплатни операционни системи вадят. И въпреки, че пълно със свободен софт, не виждам тези които искат пари да са умрели от глад. Пазар има за всички. Ако ти е хубав продукта ще го купуват, въпреки другите free алтернативи.

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: KiIIer   
Дата:   24-04-15 21:13

m.djorov така е.. съгласен съм..

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: sky-fan   
Дата:   24-04-15 21:13

Killer, за добрите винаги има работа. Не бих ти налетял на бой ако си ми конкуренция...но виж ти имаш друго виждане по въпроса. Бях гост на сватба преди година, даже май 2 бяха. Имам лош спомен. На следващия ден бях много зле. Май от ракията беше. Гледах снимки после, а и видях как се снимаше. Не бях очарован, но цената не беше по-различна от на останалите фотографи в бранша. Тоест дали съм аз или ти...цената е горе долу еднаква, но в качеството може да има огромна разлика. Като за начало ще почна да снимам на приятели...те ще споделят на техни приятели и така гилдията няма да разбере въобще.

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: KiIIer   
Дата:   24-04-15 21:27

sky-fan не искам да се заяждам, не съм такъв по природа..

в цената за сниман е не е формирана само за снимки а има и много други неща..

Например, като сигурност, че снимките няма да изчезнат.. бекъп. например..

Когато снимаш безплатно много неща се игнорират.
Ако младоженците са готови да се разделят евентуално със снимките си от примерно един от важните им дни в живота.. Да действат..

Както казах.. безплатно сирене само в капана.. Може да те хване може и да не те хване..

Аз ако се жених, нямаше да искам да е безплатно. Щях да си платя колкото кажат и да спя спокойно, че има някой отговорен:)

Един сигурно не много добър пример.. защо взимаме пари..



Ако ви се снима безплатно снимайте:) Не че аз не съм го правил.. но младоженците приятели са предупредени за всички рискове, които носят след себе си безплатното снимане на приятели..

Както и да е.. В случая младоженците винаги плащат точно толкова колкото заслужават:)

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: sky-fan   
Дата:   24-04-15 22:02

Сигурност има само на оня свят. Както казва къци и ицето - риск печели риск губи, който не играe не пИчели. Тук говорим за съвсем други ценности и въобще не става дума за пари. Обърни палачинката...уговаряш се с фотографа, плащаш си, спиш спокойно няколко месеца. Идва най-важния ти ден, макар, че някои се женят по 2-3 пъти и ще имат шанса да го повторят този ми ти важен ден. Та идва датата и ти чакаш ама фотографа не идва на време...и се почва абе ей...аз за какво ти плащам на теб? В договора едва ли има някакви неустойки в ущърб на фотографа, ако въобще има договор. В повечето случаи се дава капаро и остатъка, като получиш снимките. Тоест гаранция франция. И да си платиш и да не си платиш всичко може да се обърка. Или с други думи всичко се свежда до морал и отговорност, а парите са паричното им измерение просто.



Публикацията е редактирана (24-04-15 22:18)

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: m.djorov   
Дата:   24-04-15 22:18

Мен видеото ми прецакаха цялото посрещане в ресторанта - там менчета, питки, чупене на чаши. Цялата сцена липсва. Оправдаха се с камерата. Разправии. Та уж си плащах, уж едни от добрите студия в Пловдив и кво? От трите най-дългото.

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: sky-fan   
Дата:   24-04-15 22:36

Ей за това говоря и аз.

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: mbs   
Дата:   24-04-15 22:47

Хм... и кой ще те "наеме" да му снимаш без пари? Ако вече са си наели фотограф срещу заплащане ще трябва и теб да те мислят... какъв си и що си и какво ще правиш със заснетото. Примерно, наел съм си оркестър обаче идва някой си да ми пее без пари. Нито съм го виждал, нито съм го чувал... да бе.

Ако пък си единствено поканен рискуват да си останат без една снимка... щото, като нямат ангажимент да ти платят ти що да имаш ангажимент да им даваш снимки?

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: Тед   
Дата:   24-04-15 23:02

Автор: sky-fan

Ами снимай, какво ти пречи?
Да не би да заплашваш с нещо си сватбените фотографи?

Ти след 1 сватба от заснемането до албума или т.нар. А до Я и бой може да изядеш
без пари....не се знае.

Кой те е спрял да снимаш за без пари?
Някой да не би да те разубеждава?
Давай, чакаме 1-ите Фри Сватбени шидьоври.
Пък това как са избрали младоженците фотографа, стила и индивидуалните им желания и какви са им очакванията...и какво е станало накрая важи приказката "кьорав карти не играе".

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: sky-fan   
Дата:   25-04-15 00:21

Неееее...аз албуми не предлагам. Който иска албуми има си други фирми за това. Отива, дава си снимките и те му правят албума какъвто си иска. Аз само ще снимам и ще обработвам кадрите. В големи филми се вкарвате. Никой никого не заплашва. То тук снимането като заплаха ли стана вече? И дайте да се разберем...не претендирам да съм добър фотограф камо ли пък сватбен. Идеята е съвсем друга и като цяло не аз ще си търся клиенти, те ще ме търсят на база портфолио. Предполагам и вас така ви избират нали? Та твойта поговорка важи за всички...

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: pif   
Дата:   25-04-15 00:28

Добре де. Аз печеля доста пари. Бачкам 5 дена по 10 часа и взимам 10 бона на месец. Купил съм си всичките едноцифрени канони и всичките обективи. И много ми се снима. Какво пречи да направя подарък на някои младоженци като им заснема сватбата без пари. Снимам добре. Ще си получат всички снимки. Има една приказка, че добрите аматьори правят по-добри неща от професионалистите защото се стараят.
В същото направление преди време някой се оплака, че дал много пари на някой професионалист и тоя професионалист се осрал генерално. Кадрите не ставали за нищо. Добре, че били гостите със сапунерки за да има хубави кадри. Човека каза, че на следващото такова събитие (сватба) ще купи на 10 човека сапунерки за по 150 лева и със сигурност ще има по-хубави снимки от тоя дето го е ожулил с 1500 лева.
Можем да направим асоциация на безплатно снимащите фотографи. Така ще подкопаем бизнеса на тея дето снимат с китаци и взимат 1500 лева за сватба.

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   25-04-15 00:29

Ей затова си избирам професии,дето изискват диплома и специален лиценз.Да не може всеки шушляк да го работи ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: Saxon   
Дата:   25-04-15 01:10

Ми снимай бе, какво дърдориш само.
Нищо няма да снимаш, чешеш си езика. Дъра-бъра. Сериозните хора първо го правят и след това казват какво са направили.Не обратното.
Ти си лаладжия.

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: sky-fan   
Дата:   25-04-15 01:33

Казва се ланкаджия...:)

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: goldstar   
Дата:   25-04-15 01:36

Напротив ! Сериозните хора го правят това което са наумили да правят , а след това ГИ ГОВОРЯТ другите хора ,а не те да се " хвалят" ![beer] [shtrak]
УСПЕХ В НАЧИНАНИЕТО [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: kireto_a   
Дата:   25-04-15 07:31

sky-fen да снимаш на сватба безплатно е същото кота да убедиш някой от държаваната администрация да инсталира свободен софтуеър или да купи дачии - файда за него е нулева от където и да го погледне - нито ще прибере нещо под масата, нито ще може да се похавали каква отстъка е догорил, нито колко е похарчил(ака колко работа е свършил).

не знам дали си се женил, но основната цел на сватбата е да се похарчат пари и да видят как го правиш. дори и да се счупиш от снимане, обработка, накрая ръчно изрисуваш дувдето и го подпечатиш(това е много важно май) и снимките до една са шедьоври, булката като каже "ми те снимките беха без пари", горе долу никой нема ги погледне. но ако каже, че са платили 3 бона и всъщност датата на сватбата е била определена според фотогрфа, а не термина, тогава е друга работа. у а мали, че са хубави, ма много добър тоя и т. н.

и така, не се чуди що искат да те бият, щот ако тоя мит се размити, много хора ще са нещастни.

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: J0R0   
Дата:   25-04-15 08:32

Глен Хюз направи безплатен концерт в Кюстендил.
Не забелязах чалгарите от околните кръчми да му налитат на бой.

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: ishootraw   
Дата:   25-04-15 08:43

На последните две сватби, на които бях гост си взех апарата и заснех някой интересни моменги за мен. След това и на двете ми казаха, че снимките ми са по-хубави от тези на платените им фотографи. Тогава даже имах само един 35мм 1.8. Даже на едната сватба за малко да набият единия фотограф, щото си беше решиш да си танцува там с гостите, вместо да снима. Та хонорарът далеч не е гаранция за качество, а още по-малко спасение от бой :) А относно идеята на sky fan, все пак пазарът е свободен, може пък това да е иновативен продукт, който да се монетаризира по-друг начин. Въпреки,че чисто мотивационно ще е трудно да се направи повече от веднъж, защото все пак си е доста работа и време това. Е ако си има добри доходи и го прави като ексцентрично хоби, защо не...Пък ако прави добри снимки и на следващата сватба му предложат добри пари едва ли ще отлаже.

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: paolo_n1   
Дата:   25-04-15 08:55

Малко си закъснял с безплатното снимане на сватби ;) С новите телефоно и с функцийте които притежават хората вече сами си снимат сватбите и кое е най хубавото в случая ,на секундата ги публикуват в фейса :)
Пусни обява да видиш че ще ти кажат ако искаш ела да снимаш но да си платиш куверта и танца на булката хахаха така стоят нещата пич :)


Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: kireto_a   
Дата:   25-04-15 09:07

Глен Хюз е друга бира и въпроса е защо го прави. Със сигурност не е зада вземе хляба на чалгарите.

А и не ме разбирайте погрешно, аз съм с двете ръце(толкова имам) за всяка една услуга да се заплаща, по възможност според качеството и търсенето. Също така търсените(дано да е зарад качеството) фотографи е нормално да искат повече пари - таки работи пазарната икономика. И както казахме никой не се е родил научен и сиреното е с пари - човек е полижил усилия да се научи, нормално да си получи наградата за това. Но според мен безплатните работи, трябва да се правят от доказали се професионалисти с цел демонстрация на умения и как се прави, да се даде насока или благотворителност. Правенето на нещата без пари за да изместиш някой, дето иска пари за това или да се наложиш, трудно може да ти спечели уважение(а и не знам колко е законно), защото както преди казах хората гледат не много сериозно и с други очи на това, а и от без пари към пари се минава трудно. Правилният начин е да предложиш по-добра или различна услуга, ако не можеш единственето нещо, което ти остава, е отново цената и следващата от нея ниша.

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: pif   
Дата:   25-04-15 09:14

Кирето,
представи си един свят в който хората са задоволени и имат всичко. Не им трябват пари. Имат храна, дом, дрехи, транспорт, фотоапарати - колкото си поискат и то без пари. Тогава всеки ще прави нещата само за кеф. Искаш да пееш - отиваш и правиш концерт. Искаш да снимаш - отиваш и снимаш. От това не ти зависи храната или оцеляването.
Дали не е това посоката към която човечеството се стреми ?

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: vkk1   
Дата:   25-04-15 09:20

Вчера ходих в един строителен хипермаркет да купувам разни дреболии.
Зад мен ходиха двама младежи, единият от които крайно разпалено обясняваше на другия:
- фотограф: 1200лв.
- куверти: 3500лв.
- шампанско: 1лв само да го отвориш
и още някакви неща, в които не се заслушах особено, накрая тотала беше нещо от рода на 10к.
Очевидно този младеж говореше с нескрита гордост за това постижение, а другия цъкаше.
Така че за мен, както и каза някой по-нагоре, целта на сватбата е да се потрошат едни пари на изстрадали родители, за които отрочетата изобщо не ги е еня.
Имам познати, които теглиха кредит, защото трябвало Канарите да свирят обезателно. И до ден днешен изплащат този кредит хорицата.
И предполагам ако фотографът е безплатен, ще се загуби идеята на мероприятието :)
Присъствал съм и на друг случай: Сватба. Идат хора от другия край на България, вкл и аз пътувах доста по нощите. На сватбата за гостите имаше по една салата, една бира и 50гр алкохол. Всичко останало си плащаха гостите, като за пример 50гр водка беше 12лв. По-късно стана дума, че този тормоз е бил наложен, само защото младоженците искали да имат хубав интериор за снимките /в Драгалевци някъде беше това/, а гостите кучета ги яли :)
Т.е. - и тук фотографът е героят, пак безплатно няма да сработи :)

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: kvakioh   
Дата:   25-04-15 09:22

Преди доста години, 5 мисля бях на последната сватба. Снимах с Никон Д50 и Сигма 18-50/4-5.6 и булката ме обяви за достатъчно добър, за да почна. Аз не снимах и няма да снимам много пъти хора. Не ме кефи. Но видях какво се пропуска и т.н.
След това започнах да се виждам с доста хора, снимащи за кеф и събития от всякакъв род. Най-много останах разочарован от индустрията, където все още снимат с телефони неща за милиони. Явно им върви. Така и не съм намерил все още идеалната работа за макро и микроскопия, макар че с това ми се занимава. Даже им снимах безплатно веднъж-два пъти и останаха предоволни. С микроскопите няма как безплатно все пак.
Преди година един човек в Холандия се жени инцидентно и няма дати и свободни. Намери се накрая един за 1800 евра набързо за 2 часа да снима.
Ние, 5 човека, масово и почти всекидневно снимащи му предложихме да снимаме без пари, хайде да не беше така, но да ни покани да се повеселим. Той си предпочете 1800-те, защото били сигурни. Да, наистина е така. А истинските заснемания само с кадри, без видео започват от 2500-3000 евра само за 100-150 кадъра Jpeg на запад.
Не си ги давайте нещата ей така. Странни са ми хората, все едно се женят всеки ден или това не толкова важно как се уговарят за час, за до точно определени моменти ("Снимаш ми до подписването ни, преди кумовете като подписват спираш и дотам") навън 1-2 кадъра и толкова.
Или пък събитийното заснемане и последващото в студио, в гори, сред морето и т.н. За това си трябват средства, идеи и др.
Може на приятели или други близки без пари, но така или иначе си има зестри, подаръци и др.
Най-добре заснетата сватба съм я видял с 2 албума с 25 кадъра само- 12 цветни и 13 черно-бели.

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: kireto_a   
Дата:   25-04-15 09:28

@ishootraw най-вероятно всеки от нас снима на сватбите на приятели и родата за кеф, най-вероятно и всички правим 2-3 кадъра дето са по-добри от тия на фотографа. правим, но може и да не направим и да се накъркаме още от вкъщи или решим да гоним някоя шаферка. за разлика от това фотографа ТРЯБВА да направи и то 500 кадъра. и да ако не успее, трябва да има механизъм да си плати и тъй като в България никой няма пари, боя е добра алтернатива. затова и залагането на утвърдени имена е някаква гаранция, макар и не 100%. но утвърдените имена си имат цена. нещата са навързани.

също така правенето на портфолио е може би най-трудният период за един фограф, нещо като първия милион. е да някои спират на първите 1000 и това им е достатъчно, както на тях, така и на клиенте им.

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: burningice   
Дата:   25-04-15 09:34

Има интересна зависимост между това, че колкото повече хора снимат сватби "тънко" или без пари, толкова повече се увеличава работата на тези, които снимат комерсиално.

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: ishootraw   
Дата:   25-04-15 10:18

@kireto_a, съгласен съм с теб. Идеята ми беше, че при нас дори заплащането на не малък хонорар не е гаранция за добри кадри след това, а и че фотографът няма да си удари на забавления на сватбата, на каквото бях свидетел аз. Иначе си прав, че изборът на утвърдени имена, които снимат със стил имат свой почерк, трябва да си има своята цена! Същевременно нещата доста се промениха напоследък (е поне малко по на Запад от нас), предлагат се иновативни продукти, нови технологии, всеки търси да даде или получи някаква добавена стойност (added value), нещо ново като продукт/услуга. Мисля, че имаше пример по-горе с ресторанта, където плащаш колкото искаш накрая. Та в тази връзка, идеята на автора на темата е интересна, може да се намери начин за монетаризиране на усилията му индиректно или по друг начин, но пак да вземе пари накрая. Пазарът е както казах свободен, има клиенти и клиенти. Със сигурност повечето от тях, ще искат да си платят дори като един вид гаранция за хубави снимки. Иначе на Запад се прави с договори, фотографите имат застраховки и др. И един случай с един тунингован ретро мотор, който е бил изложен за продажба в Щатите. Бил много хубав и с цена около 30к долари, никой не го купил доста време. Накрая фирмата, която го направила решила да.....вдигне цената му почти двойно. Моторът бил купен след 3 дни! Така и с цената за снимки, ниската цена или липсата на такава, не са гаранция за успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: kireto_a   
Дата:   25-04-15 10:34

@kvakioh този холандец е бил мъдър. ако използваш за сватбата си каквото и да е без пари, но нямаш проблем да го платиш, и то се обърка, моли се жена ти да се разведе с теб. щото после ще си го плащаш с лихвите дълги години, дори и да се разведеш. човека си е купил спокойствие, не фотограф, защото винаги може да каже "ама той беше толкова скъп", може да же да рискува с "е ти нали го одобри".

за съжаление това нещо се използва от всички свързани със сватбите и то с пълна сила - от роклята, през фотографа, та до чорапите на младоженеца.

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: kvakioh   
Дата:   25-04-15 10:37

Беше испанец тоя дето се жени, скръндзичка. Ако беше холандец, там нещата стават по уговорка и предписание доста преди събитие, среща. Даже май до тоалетната под час ходят някои.

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: kireto_a   
Дата:   25-04-15 11:01

@ishootraw пазара е свободен, но защо не могат тогава да се регулират сами нещата, като изглежда щом се оплакват хората? снимането без пари има смисъл, но не и този - аз ще снимам без пари със същото качество, като тия дето взимат, и това ще ги умори. не проработи със софтуера(приходите на компаниите си растът) и други такива, няма да проработи и с това.

@burningice а баш, ама това не помага по никакъв начин на тоя дето снима без пари.

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: IvanAndreev   
Дата:   25-04-15 11:29

Може ли да оставиш контакт за да има къде младоженците да поръчват.

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: lorddemonic   
Дата:   25-04-15 14:10

Искрено се забавлявам с тая тема sky fan мерси :D

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: metodiev_martin   
Дата:   25-04-15 15:23

sky-fan и на мен преди време ми беше интересно да провокирам въпросните, да се заяждам с тях, но след 8-мата страница интересът се губи. Конкретната идея е нереализируема, или поне реализируема до 5-6 сватби на година. Никоя нормална булка, не би се навила да рискува с подобна оферта. Може би има някакви мърляви хипита, които на драго сърце ще се съгласят, но те рядко правят "сватби". Странно защо народа си купува презервативи от 1лв бройката, а не такива от 15 стотинки. И едните и другите вършат една и съща работа, и едните и другите могат да миришат на банани/лимони, но народа предпочита тези от 1лв (с изключение на мърлявите хипита [smilie5]).
Интересно ми е какво ще представлява въпросното заснемане и мога ли да изискам от теб допълнителни неща, каквито бих могъл да изискам на един платен фотограф? Овъртайм, двама фотографи, осветление в ресторанта, 1500-2000 "пипнати" кадъра в лайтрум и още 100-200 с плъгини на фотошоп. Аз ако съм си направил графика за сватбения ден, така че да имам 4 часа фотосесия с обикаляне из цяла София пеша, ти няма ли да ми кажеш - абе чакай, ти нищо не плащаш, сега искаш да те снимам на НДК, на Витошка, на БНБ, на президентството, на Камбаните, на езерото в Дружба и на гарата в Подуяне (айде, на последните локации се предполага, че ще има някакъв транспорт).
Предполагам, идеята ти е за заснемане на "пернишки сватби" - от панелката на младоженеца, до панелката на кума в съседния блок, до панелката на булката в съседния квартал или близко село, от там до ритуалния дом, снимки с роднините на жълтото пано от 81-ва, снимки на площада за 15 минути с кумовете (задължително дърпане на булката и младоженеца от кумовете и снимка със скачане на младоженците {а и снимка на букет на фокус, а от зад "дефокусирани" младоженците}) и след това ядене и пиене в ресторанта на бесна чалга и люти маанета.
Само, че не забравяй за отношението на гостите в ресторанта, когато решиш да си тръгнеш. Отношението на зъбещите се батки с тесни черни тениски и тунинговани дизелови гоуфаве, фиркани чичовци разбирачи и прочие не бива да се подценява.
И в крайна сметка, пак не разбрах, ти за 0лв, какво ще ми предложиш? Присъствие в часове, брой снимки, собствен транспорт (поне от вас до булката и от ресторанта до вас вечерта), осветление в ресторанта, срок за предаване на готовия материал, кутия, обложка, дискове?
Напиши една готова концепция, аз ще съдействам за реализацията и [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: BOZO   
Дата:   25-04-15 17:32

Автор: J0R0
Дата: 25-04-15 08:32

Глен Хюз направи безплатен концерт в Кюстендил.
Не забелязах чалгарите от околните кръчми да му налитат на бой.
________________________________________________________________

Е да, ама само ти така си мислиш [smilie18]
Общината плаща като поп за сцена, осветление, озвучаване и хонорари на изпълнителите. Безплатен обяд няма.

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: PhotoBo   
Дата:   25-04-15 18:41

Миналата или по-миналата година тук имаше тема на един колега, който предлагаше заснемане на балове безплатно и тогава много хора го подкрепиха, не се говореше за бой и саморазправа, но сега май случая е различен щом стана въпрос за сватби...или бая сме се озлобили и нещата отиват на все по-зле [smilie22] [smilie10] [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: sky-fan   
Дата:   25-04-15 18:48

Интересна дискусия се заформя. Преди малко минах пред катедралата и имаше сватба...фотографа и оператора умуваха, къде да снимат младоженците в този пек. Направиха 1 тестов кадър ...явно изглеждаше добре. Извикаха кумовете и младоженците и ги нащракаха за 5 мин. Аз стоях на 10 метра от тях и ги гледам и се чудя защо ги снимат на този припек..видимо доста остра светлина...очите им бяха в остра сянка, светлината идваше странично на тях. На 10 метра зад тях имаше едно хубаво дръвце с една хубава плътна сянка, но не се сетиха да ги снимат там. Не очаквам резултата да е много добър. Наскоро си преглеждах нашите снимки от сватбата. Навремето се чудех какъв фотограф да наемем, като в града имаше 2-3 по известни. Реших да действам нетрадиционно...отидох в градската галерия и намерих фотографа им, който си снима там. Уговорихме се всичко точно до последно не ми каза цена. Каза, че ще снима и с по-стара техника даже...Канон 350Д...кво ми пука :). Накрая след като ми засне сватбата ми даде около 200 обработени кадъра и каза дай ми колкото прецениш ти според това колко ти харесват снимките. И сега като ги гледам снимките са на доста по-голямо ниво от това, което се снима в момента. А отностно въпросите по-горе...който има изисквания отива и си плаща за тях при някой който ще му ги изпълно...simple like that...който няма и е съгласен на 200-250 безплатни кадъра снимам аз. След като е безплатно получава само снимки, колкото и каквито му направя. Идеята най-вероятно ще се реализира доста трудно от гледна точка на доверието, което трябва да има м/у фотографа и младоженците. От психо...гледна точка парите уж трябва да играят роля на това доверие. И понеже българина винаги се съмнява и не вярва на безплатния обяд ще ми кажат, че съм луд и няма да ме вземат на сериозно.

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: izabela   
Дата:   25-04-15 19:18

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: MikeDimit   
Дата:   25-04-15 19:19

"Супер фешън сватбен фотограф заснема на безплатна примоция перфектната двойка младоженци срещу осигурен транспорт и шведска маса.тел/вайбър...."

[smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: metodiev_martin   
Дата:   25-04-15 20:12

sky-fan - Който няма и е съгласен на 200-250 безплатни кадъра снимам аз. След като е безплатно получава само снимки, колкото и каквито му направя.
А, е това трябваше да го напишеш още в началото. Само не разбрах, идеята ти с благотворителна цел ли е, да натриеш носовете на копърките или за да натрупаш портфолио?
Ако логиката е като при "муделките" - да снимам аз тлъстата Клаудия гола за без пари, за да имам портфолио с голи бутове, а в замяна на нея да и дам нови снимки за фейсбук, идеята е опорочена още в зародиш. Ако идеята има някаква благотворителна цел, я подкрепям с две ръце. [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: steffo   
Дата:   25-04-15 21:37

Да снимам сватби безплатно... Щом ти е мерак - снимай!
Едва ли ще постигнеш нещо, освен лични някакви изгоди - опит, някой армаган от сватбарите... Да промениш пазара и начина на мислене - надали, едва ли. Аз съм снимал 2-3 сватби безплатно, по принуда - на приятели. Хората останаха доволни, а пък аз придобих малко по-различен опит. Но, според мен, ако подхождаш отговорно към сибитието, ще изхабиш много време и енергия, за да ти е постоянно занимание без заплащане.

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: Lycan   
Дата:   26-04-15 00:00

Трудоемко... и много простотия :(

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: stoikovv666   
Дата:   26-04-15 02:19

sky-fan, при безплатното конкуренцията е по голяма, от колкото при платеното заснемане [smilie18]
Ако толкова си навит за добри дела, ходи да копаш в близките села, никой възрастен не би ти отказал от безплатна помощ [smilie24]

Копането е страхотна професия между другото, като хванеш цаката разбира се аз, дори съм си купил 4 вида лопати и две кирки(последната кирка я купих онлайн само за 30 лева в България), здрави обувки ръкавици тн ... Без майтап, идеята е страхотна така правих цяло лято, докато чакам часовете за пейзаж прекопавам [smilie18] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: dimidumi   
Дата:   26-04-15 10:29

steffo написа:


> Но, според мен, ако подхождаш
> отговорно към сибитието, ще
> изхабиш много време и енергия, за
> да ти е постоянно занимание без
> заплащане.

Отговорна и трудоемка работа е това, дори само за 200-250 снимки, добре режисирани, композирани, снимани, обработени, ретуширани и т.н...толкова кадри са горе-долу достатъчни за да представят събитието и да се направи прекрасен албум или фотокнига...обаче за качествена работа е необходима много сериозна инвестиция в техника (не става с 350Д и китака), поне около 10-на часа снимане с допълнително осветление и асистент (трябва да навиеш някой да ти помага за гръмко име и слава :) и после поне една седмица здрава работа пред компа, на принтера, в печатница или фотостудио, за издаване на висококачествен краен продукт. След снимане на 12 часова сватба (с подготовката и прибирането стават около 16 часа в рамките на града) си като пребито куче и после се възстановяваш две денонощия! Да ти е честито новото начинание! [beer]

П.П ...а тези, които си наемат "пишман фотографи" да ги снимат в яркото слънце, най-вероятно не могат да различат снимка с телефона за Фейсбук от нещо по-качествено, или нямат друг избор, поради финансови или други причини, ако това е вашия таргет, още веднъж честито! [beer]



Публикацията е редактирана (26-04-15 10:39)

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: ABRAKADABRA   
Дата:   26-04-15 10:55

"Професионалистите"!!!
А какво ще кажете за таксиметровата услуга Uber, същото ще стане и с вас. Бъдете сигурни! От 4 години снимам сватби и всякакви други събития, имал съм пререкания с някой от "професионалистите" и какво от това ...
Всеки яде хляб и тази зона не е резервирана за вас!!! [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: te4i   
Дата:   26-04-15 15:04

Не снимам сватби, но чат-пат ми се случва да снимам за без пари на приятели-независимо сватби, рождени дни на деца или по други поводи. Така и така съм там, пък винаги си нося апарат и някакси не мога да се въздържа. В повечето случаи направеното е оценено. Но преди години- през 2007-ми се случи да снимам на сватбата на братовчедка ми, която уж претендира да има артистичен вкус. Понеже сватбата беше по-особена-братовчедка ми живее в Ню Йорк, пък дойде да се ожени в село Лещен. Направих репортаж от сватбата за едно списание и снимките и текста много се харесаха. Подарих й диск със снимките, но тя някакси не остана доволна после пращаха на роднини някакви албумчета с ужасно бездарни и некачествени технически снимки от сапунерки, на без фокус, без никаква композиция, да не говорим за осветление и гледна точка. И всичките бяха нагласени като за щрак-марийка на портрет, нямаше нито един неподправен, автентично уловен момент, който да носи истинските емоции.След доста години братовчедка ми ми върна даже диска с моите снимки, като каза че не ставали, защото й били много странни.
Та идеята ми е, че трябва много добре да се преценява на кой да снимаш за без пари, защото иначе може да ти излезе през носа, дори и да сътвориш шедьоври, често от другата страна не им стига културата и естетическите разбирания да разберат какво получават.
Като извод-снимам за без пари само на хора, които предварително са показали, че харесват стила ми. За всички останали всичко винаги е платено, поне да взема нещо материално, когато няма благодарност.[shtrak]
За наказание, реших да продавам снимките от сватбата на братовчедка ми като арт фотографии в рамки и участвам по открити арт базари и изложби. Харесват ги хората и ги купуват, като прибавя и хонорара, който взех от списанието, вече съм изкарал повече от парите, които се плащат за една сватба.
Тоест идеята ми е, че не е зле да се снима, дори за без пари, тъй като човек може да си направи добри кадри, които след това да му послужат в портфолиото, да продава като художествена фотография и така да изкара по-добри пари , от колкото биха му платили като за фотограф на конкретната сватбата.



Публикацията е редактирана (26-04-15 15:13)

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: asahi   
Дата:   26-04-15 22:38

Не съм чел нагоре, но предлагам да си плащаш, за да снимаш сватби.

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: justalittlesign   
Дата:   26-04-15 23:15

Снимай без пари след като ти самия имаш пари да влагаш в техника:) Ама очакваш ли с това да срутиш пазара? Химера/
Ама не видях да си описал с каква хапаратурка разполагаш. А има и една максима, че когато си платиш сериозно винаги ти се струва хубаво. Ако работиш без пари никога няма да те харесат и най-важното: Ти винаги ще си останеш БЕЗПЛАТЕН ! В момента , в който вдигнеш от 0 на 10,20, 300 лв. онези, който са те търсили , чече няма да те погледнат дори :) Та, безсмислено начинание.

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: muzicantini   
Дата:   26-04-15 23:24

Идеята е добра. Само трябва да си намериш пазарната ниша. Хората, които търсят качествено фото никога няма да се навият някой си без пари да ги снима, ясно защо... Тези пък които толкова не им дреме за снимките, че да си наемат фотограф, е доста вероятно и от теб да не се интересуват, та може да се наложи да им се молиш да ги снимаш. Варианта е някакви млади, луди глави, които искат да действат нетрадиционно.

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: sky-fan   
Дата:   27-04-15 11:18

Не всичко е пари на този свят. Понякога снимането ти доставя по-голямо удоволствие от колкото да отбиеш номера и да чакаш/гледаш парите само. Правя го за кеф и разнообразие през уикендите. И както казах говорим за 6-8 сватби годишно и то на двойки, които ми се доверяват или имаме общ език и всеки знае какво иска и какво ще получи. И мога да ви кажа, че след сватбена фотосесия ще е по-търсения от мен тип предлагана фотосесия, понеже повечето двойки им идва доста скъпичко ако включат и такава в пакета си. Да не кажа, че фотографите от много ангажименти нямат време за такъв тип фотосесия...(по мое мнение), защото е доста по-трудоемка като реквизити идеи от тази на събитето, което си е чист репортаж. И понеже всичко това е безплатно ще имам възможността да си подбирам двойките, а не който ми падне...заради едните пари. Фотография се прави с влагане на чувства, емоция и желание.



Публикацията е редактирана (27-04-15 12:15)

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: izabela   
Дата:   27-04-15 11:26

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: Тед   
Дата:   27-04-15 13:18

Дай снимки да гледаме от риалито [shtrak]
Фрии wedding.
Като му се разклатят краката от 10-12 часа снимане и после незнайно колко обработване...щото фрии фрии, ама младоженците си искат кадрите...и ако е наблъскал техника за 6-8 хил... очаквам следващата тема - "НЕ Е РАБОТА ФРИИ Заснемане на Сватба".
[smilie25]

КО чакаш, платените вече ги лапаме, сезонът тръгна...де са ти фриитата?

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: Pif   
Дата:   27-04-15 15:33

Явно няма да се разберем. Ще трябва да се прави гаранционен фонд. Снимащите безплатно ще плащат на фонда сумата която младоженците биха платили и после тази сума ще се разпределя между засегнатите фотографи от които е открадната поръчката.
Пример:
Аз искам да снимам събитие. Жоро ще го снима за 1000 лева. Аз, със същата техника и екип отивам и го снимам без пари. След това давам 1000 лева на гаранционния фонд който ги дава на Жоро за да му компенсира загубата от моите деяния. Така всички сме доволни. Младоженците имат хубави снимки безплатно. Аз съм си направил кефа (и за който съм си платил) и Жоро си е получил хонорара който иначе щеше да си заработи сам.
Така или иначе аз се забавлявам снимайки. Нормално е да си плащам за забавлението.

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: sky-fan   
Дата:   27-04-15 15:42

Да, предложи го на МС другия понеделник и ако го приемат ще се съобразим със закона. До тогава ще си снимам безплатно.

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: fraction   
Дата:   27-04-15 15:58

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: realnoncho   
Дата:   27-04-15 16:51

Сватби се снимат за пари, защото в общия случай не е голям кеф. Ако на автора на темата толкова му харесва сватбената фотография, че да снима дори без пари - браво!

Харесва ми как някои насаждат мнението как това е най-важния ден и ако случайно се прецакат снимките ще се провали живота на хората [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: cameraman   
Дата:   27-04-15 17:04

Аз пък познавам човек, дето е прецакал десетки сватби, дето е снимал за оскубани гъски, за тенекии сирене... До миналата година снимаше на VHS видеото, а плейерът на този, който кепчваше имаше развален трекинг... Ужас... Не зная как оцеляваше.... Един път сигурно едва му се размина, че отдели 4 бона и си купи нова камера и още 1000 за едно малко Никонче... По-добре е вече, но.... никога няма да се научи на разликата между монтаж и лепене на кадри... Сега поне е принуден да калкулира разход за компютърна обработка, щото не се очертава да научи скоро да работи с Премиер или Сони Вегас.

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: Vanquished   
Дата:   27-04-15 18:50

Ако ще снимаш голи булки - снимай без пари!

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: Ando   
Дата:   28-04-15 00:24

Pif написа:

> Явно няма да се разберем. Ще трябва
> да се прави гаранционен фонд.
> Снимащите безплатно ще плащат на
> фонда сумата която младоженците
> биха платили и после тази сума ще
> се разпределя между засегнатите
> фотографи от които е открадната
> поръчката.
> Пример:
> Аз искам да снимам събитие. Жоро ще
> го снима за 1000 лева. Аз, със същата
> техника и екип отивам и го снимам
> без пари. След това давам 1000 лева
> на гаранционния фонд който ги дава
> на Жоро за да му компенсира
> загубата от моите деяния. Така
> всички сме доволни. Младоженците
> имат хубави снимки безплатно. Аз
> съм си направил кефа (и за който
> съм си платил) и Жоро си е получил
> хонорара който иначе щеше да си
> заработи сам.
> Така или иначе аз се забавлявам
> снимайки. Нормално е да си плащам
> за забавлението.

Интересно предложение...

По подобие може да се направи гаранционен фонд и за тези мъже/жени, които безплатно ... жените/мъжете си, а от гаранционния фонд да плащат на проститутката Пепа или жиголото Жоро, защото е пропуснал/а да заработи някой лев. [smilie18] Или гаранционен фонд за всички, които дишаме въздух безплатно да внасяме пари във фонда, който ще компенсира ощетените тарикати за това, че не могат да изкарат пари от въздуха. [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: CDman   
Дата:   28-04-15 08:56

[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Как ще снимате безлатно бе ?

Супер-дупер профитата и селфи да си направят - вадят пари и си плащат [smilie5]

Наздраве [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: boxer   
Дата:   28-04-15 09:06

Пич, не ги слушай. Снимай безплатно сватби, един ден ще станеш най-търсения.
Фото Форум е безплатен сайт. Виж как срути пазара. Кой ходи вече на платени сайтове?
Кой е луд да плаща за да участва във фотоконкурс?
Всички сме тук на безплатното.
Така и след година две всички младоженци ще са на опашка при теб.
Ще ти трябват и помощници, няма да насмогваш сам на работата.

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: fraction   
Дата:   28-04-15 09:15

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: 2metraninja   
Дата:   28-04-15 09:18

Нищо бе, лаф да става.

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: ElBandido   
Дата:   28-04-15 09:22

той не е гладен той пари си има [smilie18] [smilie18] [smilie18] ся чакам от днес вече да си със запсани часове до май 2019. форума отдавна е трагедия в която трагничните случай избиват комплекси [smilie18] [smilie18] [smilie18] [shtrak] [shtrak] [shtrak] [shtrak] [shtrak] [shtrak] [shtrak] [shtrak] [shtrak] [shtrak] [shtrak] [shtrak] [shtrak] [shtrak] [shtrak] [shtrak] [shtrak] [shtrak] [shtrak] [shtrak] [shtrak] [shtrak] [shtrak] [shtrak] [shtrak] [shtrak] [shtrak] [shtrak] [shtrak] [shtrak] [shtrak] [shtrak] [shtrak] [shtrak] [shtrak] [shtrak] [shtrak] [shtrak] [shtrak] [shtrak] [shtrak] [shtrak] [shtrak] [shtrak] [shtrak] [shtrak] [shtrak] [shtrak] [shtrak] [shtrak] [shtrak] [shtrak] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: pif   
Дата:   28-04-15 11:54

То на народа освен хляб и сеир друго не му трябва. Ако си имаш хляб - то остава да си намериш сеир. В повечето случаи сеира е с пари. За кино - пари, за кръчма - пари, за екскурзия - пари. Е па що да не си намериш сеир в който инвестираш само 1 път като си купиш апарат и после ти е без пари колкото си искаш пъти. Даже докато се забавляваш да снимаш сватбата ще те и нахранят и няма да си хабиш твоя хляб тоя ден а ще си безплатен. Така ще остане повече за жената, децата и кучето. Ама те би-трябвало да си имат хляб. Или и те ще помагат - тя с камерата а малките с осветлението. Така всички ще се забавлявате заедно по семейно му и напълно безплатно.
Ха сега си представи колко ще струва екскурзия + бензин + хотели + атракциони + кино... А така - безплатно. И то за цялото семейство.

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: burningice   
Дата:   28-04-15 12:00

Винаги съм се чудил, като едно апаратче струва стотина - двеста лева, що се дават луди пари за снимки за сватба и защо струват толкова много картините, като четката и платното са за жълти стотинки?!

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: fraction   
Дата:   28-04-15 13:03

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: sky-fan   
Дата:   28-04-15 14:22

Вкарвате се в някакви филми пълни с конспирации...кой какъв коментар ми бил оставил...хаха. Та аз почти всички снимки махнах. Оставих няколко от време на време да мога да гласувам. Пуснах темата, защото идеята ми се върти от доста време в главата и исках да чуя и други мнения. Може би съм разбран погрешно. Понеже си знам възможностите и не се вземам за много голям фотограф и не искам да разочаровам младоженците най-вече. И така се роди 'гениалната' идея за безплатно...прехвърляш отговорността на младоженците и те си поемат риска. И агнето цяло и вълкът сит. Другото много важно е, че снимаш когато ти е кеф и имаш възможност, а не когато ти кажи булката...освен ако не изкара супер оферта от жартиера...:) Ще видя какво ще излезе накрая, но със сигурност ще опитам.

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: Dimitar.Tzankov   
Дата:   28-04-15 15:05

Темата е готина и се казаха доста интересни мнения.
Аз лично за момента приемам фотографията като хоби и кефа би се развалил ако ми плащат.

Кефи ме да снимам събития и когато има безплатни го правя, на сватби на приятели съм снимал и наистина се случва да има по няколко уникални кадъра, които са пропуснати от щатния фотограф.
Иначе за други съм мислел вариант да съм втори фотограф с някой, който му плащат. Така хем отговорността ти намалява, хем си начесваш крастата и генерираш опит и портфолио.

Поне според мен това е разумния вариант, но ти си знаеш.



Публикацията е редактирана (28-04-15 15:13)

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: CDman   
Дата:   28-04-15 15:11

burningice написа:

> Винаги съм се чудил, като едно
> апаратче струва стотина - двеста
> лева, що се дават луди пари за
> снимки за сватба и защо струват
> толкова много картините, като
> четката и платното са за жълти
> стотинки?!

Значи е време да се създаде нова професия - "сватбен художник". [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: chukov   
Дата:   28-04-15 15:26

Dimitar.Tzankov написа:


> Аз лично за момента приемам
> фотографията като хоби и кефа би
> се развалил ако ми плащат.


Много правилно си го казал.
Точно с взимането на парите кефът преминава автоматично в отговорност.

Оная отговорност, която не ти позволява да пропуснеш важни моменти, които водят до тривиални кадри, разминаващи се с т.нар кеф. (особено, когато си сам фотограф).

Ако аз съм гост и го вадя, когато ми скнимне, мотам се където ми падне и в резултат на това извадя някой и друг по-интересен кадър, то това не ме прави автоматично по-добър от наетия фотограф.
Това е аксиома, която в тоя форум болшинството пишещи в темите за сватбена фотография, така и не научиха.
Именно и затова тук изобилства от примери като този: "Бях гост на една сватба и без да си давам много зор нащраках неглиже няколко кадъра. После младоженците като ги погледнаха и Ах, Ох, ма те по-хубави на фотографа." [smile]

Докато аз се мотам и никой не ме натоварва с очаквания, основният фотограф е вързан на къс повод около младоженците, за да не изтърве нещо, което после ще се чуди как да обяснява.

Та такива ти ми работи, а и много други ....
Пуст опит, пуууууст

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: fraction   
Дата:   28-04-15 16:46

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: Ando   
Дата:   28-04-15 18:58

Както каза Dimitar.Tzankov - търси сватби, на които има нает платен фотограф. Защото, дори и безплатно да снимаш дадено събитие пак си има някаква отговорност, а и ще направиш по-хубави кадри по причината, която изтъкна Чуков.

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: Dimitar.Tzankov   
Дата:   28-04-15 19:53

Най-добрия вариант е направо да използваш свои познати сватбени фотографи, те никога не биха отказали читава подкрепа, особенно ако е гратис. :)

Така малко по малко покрай тях ще научиш тънкостите и ще насъбереш портфолио, а отговорността и печалбата ще останат при другия, който евентуално в някой момент в бъдещето ще има да ти връща услуга.

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: ElBandido   
Дата:   29-04-15 09:48

ако искаш дори плащай на младоженците ако мислиш че на някой му пука какво правиш май жестоко си се объркал хахахах пре к..а та оданат реката му е на някой как снимаш сватби ако не ни беше занимал с тази тема дори нямаше да разберем за великия ти план хахахаха слези господи събери си версийте[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: fraction   
Дата:   29-04-15 09:55

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: Saxon   
Дата:   29-04-15 16:32

Повечето хора ще се притеснят или изплашат от безплатното. Ще очакват че си мошеник, който ще използва да дойде на сватбата им , за да извлече някаква изгода или дори с престъпни намерения.

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: Saxon   
Дата:   29-04-15 16:50

Като намериш някой непознат да те пусне в дома си, на тържеството си, до децата си да снимаш, щото било безплатно, ела ми се обади.
Психопати, предлагащи безплатни услуги под път и над път. Особено такива дето портфолиото им се състои от голи дупета и цици. Ей сега ще те пуснат в дома си, да им снимаш тържеството безплатно, да да, точно така ще стане.
Трябва да си абсолютно ненормален или тъп, за да допуснеш, че някой ще ти наеме безплатните услуги, освен ако не ти е приятел или близък.

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимам сватби безплатно...
Автор: yakumo   
Дата:   29-04-15 17:23

Автор: Saxon
Дата: 29-04-15 16:50

Като намериш някой непознат да те пусне в дома си, на тържеството си, до децата си да снимаш, щото било безплатно, ела ми се обади.
Психопати, предлагащи безплатни услуги под път и над път. Особено такива дето портфолиото им се състои от голи дупета и цици. Ей сега ще те пуснат в дома си, да им снимаш тържеството безплатно, да да, точно така ще стане.
Трябва да си абсолютно ненормален или тъп, за да допуснеш, че някой ще ти наеме безплатните услуги, освен ако не ти е приятел или близък.


Преди години имах подобно желание като това на автора на темата и го осъществих.
Не уморих от глад нито един фотограф, доколкото ми е известно. Не откраднах клиенти от добрите сватбени фотографи със сигурност. И не ми е било цел да се случи едно от двете [smile]

Не съм имал проблем да ме допуснат в дома си хората, не са ме били, нямаше и недоволни от резултата.

Беше много забавно, поучително, приятно, тежко физически, напрегнато, защото такова снимане е отговорно (всеки път бях единствен фотограф на събитието) и т.нт.

Винаги се стараех да работя все едно ми плащат сриозни суми - спомените струват повече от парите. Винаги подписвахме договор, който урежда правата и задълженията на двете страни.

Не съжалявам, че го направих. Спрях след 5-6-7 сватби само поради липса на време и липса на техника (която отдавна разкарах - след като разбрах, че отличен фотограф от мен няма да стане [smile] ).

Така че - успех на този, който има желание [shtrak]



Публикацията е редактирана (29-04-15 18:16)

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »