Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Портретна фотография?
Автор: gfdgdgfd   
Дата:   22-04-15 14:23

Здравейте :) нов съм в сферата и имам желание поне малко от малко да науча нещо за портретната фотография на открито без 2-ра светкавица имам 2 обектива 35мм 1.8 и 17-50 2.8 с кропка съм на никон.Как да позиционирам модела дали да спазвам правилото за трите третини или има други правила относно портретната фотография.Мога ли да използвам вградената светкавица на апарата като си играя с компенсацията и разбира се.Ще се радвам на всякакви идеи сестра ми ще я ползвам за модел за да се понауча малко от малко.Също така на най-отворени бледни примерно 1.8 на 35мм как да фокусирам във средата и след това да си прекадрирам или да ползвам другите точки който има апарата ми според това къде са очите на модела?

Също така на открито какво мерене да ползвам матрично,точково,централно ? Ще се радвам на всякакви насоки [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография?
Автор: tbby   
Дата:   22-04-15 15:01

Един вид искаш да те научим да си фотограф, така ли? :)
Напъни се малко - гугъл се пука по шевовете от отговори на всичките ти въпроси.

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография?
Автор: gfdgdgfd   
Дата:   22-04-15 15:03

Ами разбира се ,че не искам ,но нали това е форум?До колкото знам е създаден за да се задават въпроси и да се обсъждат теми?Попитал съм няколко неща ако някой изяви желание да отговори ще съм му благодарен ако ли не няма проблеми :) [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография?
Автор: tbby   
Дата:   22-04-15 15:09

Със 17-50 на 50 ще ти се получи добре. Това за 3/4 портрет.
С 35мм в цял ръст си идеален.
Меренето според ситуацията. Апарата ти със сигурност има AE lock бутон.
Пробвай със спот мерене на обекта по централна точка, след това натискаш AE и прекадрираш.



Публикацията е редактирана (22-04-15 15:09)

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография?
Автор: tbby   
Дата:   22-04-15 15:14

Я цъкни тука :)


Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография?
Автор: kery70   
Дата:   22-04-15 17:11

Жанра е доста труден като цяло. Не че другите са лесни. Снимай на открито по възможност без вградената светкавица. Гледай чужди снимки пози ,светлина.... И много снимане най вече. Успех!!! Снимай по централна точка и прекадрирай ако фокусните зони са ти по в центъра. И меренето на спот примерно. И на по отворена бленда.



Публикацията е редактирана (22-04-15 17:13)

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография?
Автор: tzl   
Дата:   22-04-15 17:20

Портрет се прави с всякакъв обектив, не само на 50мм и нагоре. Повечето мои портретни снимки са направени с широк обектив.

1 светкавица е напълно достатъчна за много много неща. Вградената също може да се ползва. Всичко се върти около крайния резултат. Ако той е добър, няма значение (освен за любопитните фотографи) как е направено.

Правилото на третините ще ти е достатъчно като отправна точка. Най-трудното е позирането на модела и това кадърът да разкаже история.



Публикацията е редактирана (22-04-15 17:21)

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография?
Автор: GOSPODIN   
Дата:   22-04-15 17:48

Снимай и експериментирай. Избягвай пряката слънчева светлина в лицето на модела, може контражур или на залез в златния час. Сега тревата е чудесна,има много глухарчета по поляните, храсталака се разлиства и цъфти. Може да пробваш и до прозореца вкъщи. Ако имаш отражател (бленда) ползвай го, ако нямаш за снимка вкъщи става и с парче домакинско алуминиево фолио или голям бял лист(гръб на календар). Успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография?
Автор: gfdgdgfd   
Дата:   22-04-15 18:20

Благодаря ви за съветите ! [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография?
Автор: BEYA   
Дата:   22-04-15 19:30

1.8f при мен е труно фокусирам едното око а другото не е на фокус?Защо се получава така?Дали трябва да се позатвори?

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография?
Автор: tzl   
Дата:   22-04-15 19:47

@Beya — има DOF калкулатори, където можеш да видиш колко е дълбочината на областта, където всичко е на фокус. Да кажем с 85мм обектив на 1.8 ако снимаш от 1.5м ще имаш 1см дълбочина на фокус (на кропка). Това означава, че ако очите са в една равнина със сензора ти +/- отклонение от 1см, и двете очи ще са на фокус. Ако обаче едното око е с 2см по-далече от равината на сензора от другото, тогава няма да са на фокус и двете очи.

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография?
Автор: GOSPODIN   
Дата:   22-04-15 22:01

BEYA , ако снимаш фронтално и двете ще са на фокус. При полуанфас и снимка в по-едър план се получава този ефект/дефект. Ако затвориш блендата до 5.6-8 и двете ще са на фокус, но и бокето ще е , като на сапунерка.

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография?
Автор: tzl   
Дата:   23-04-15 11:54

Замъгляването дори на f11 може да е хубаво, стига фонът да е по-далече от снимания обект. Още по-замъглено ще е и ако се снима с по-дълго фокусно разстояние. Не е задължително да се снима на 1.8 или 2.8.

Още повече снимането на такива бленди лишава гледащия от красотата на хубавите места, които понякога се търсят... и накрая се снимат на 1.8... и от хубавото място нищо се не вижда.



Публикацията е редактирана (23-04-15 11:56)

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография?
Автор: vkk1   
Дата:   23-04-15 12:46

Като цяло аз снимам основно портретно и повече ми харесва визията при снимане с по-дълго фокусно и по-затворена бленда, отколкото на 1.8 на 50 да речем. Въпрос на вкус и лично виждане за нещата. На мен например 50 1.8 изобщо не ми харесва за портрети, но 99% от хората го боготворят.
Относно другите въпроси на автора - според мен няма едно общо правило.
Аз понякога използвам външна запълваща светкавица, понякога не. Много зависи от това какво снимаш. Ако снимам "модни" неща, предпочитам да святкам, защото изпъкват повече. Ако се акцентира на модела, може би не е добра идея, защото става твърде изкуствено, пластмасово.
За меренето също е според ситуацията. Аз използвам най-често централно.
За точките на фокуса - ако имаш точка там, където ти е необходима - снимай по нея. Ако нямаш - прекадрираш. Аз прекадрирам в 90% от случаите.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »