Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Home made ND система за широка оптика
Автор: den_den   
Дата:   17-04-15 10:07

Става дума конкретно за Сигма 12-24. Гледах разни клипчета със стъкла за електрожен. Тия стъкла, предполага се, имат различна плътност или светлопропускливост, изразена в някакви коефициенти. Та за тях ми е въпросът---кои от последните ще отговарят на ND 10 стопа? Приемам идеи и за конструктивни решения на държача. [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Home made ND система за широка оптика
Автор: batsali   
Дата:   17-04-15 10:23

Тия стъкла са яко зелени. Пробвал съм да снимам слънцето през тях, но не знам защо не можах да изкарам остър фокус. Вземи и пробвай все пак. Може да ти вършат работа. Евтини са.

Отговори на това съобщение
 Re: Home made ND система за широка оптика
Автор: den_den   
Дата:   17-04-15 11:09

Ето едно решение. https://www.youtube.com/watch?v=FJc7CNqMrJM
Мен ме интересува как да го закрепя и най-вече какво да закрепвам. Щото, ако е много тъмно, нито фокусираш, нито кадрираш.

Отговори на това съобщение
 Re: Home made ND система за широка оптика
Автор: kvakioh   
Дата:   17-04-15 11:12

Стъклата са с различна плътност и да го наречем "зеленина". Само черно-бели кадри може да се изкарат или яко ако се разбира да се играе и после обработва с бял баланс и други такива.
Различни видове са стъклата както казах, DIN 7 до DIN13-14, като тези клас 7 са най-малко плътни. КАто цяло зависи много какво ще се снима. На плаж, слънцето, ярък ден, сняг, по-добре клас 10 нагоре. За дълги експозиции и други и клас 7 става.
Недостатъкът, че трябва да се снима само черно-бяло не е единствен. Има некачествени стъкла, много са дебели и тежки. Аз ползвам всякакви такива, като съм се убедил в качествата на една фирма, която ги продава за 2 до 3лв/бройката, пращат и с Еконт. Стъклата им не дават дифракция, получават се отлични резултати. ЗА съжаление също е трудно да се определи кой клас, DIN на колко ND стопа отговаря. Бих направил грубо, може би не толкова прецизно изказване, че например DIN8 дава ефекта на ND8 и ND2/ND4 заедно, това като сравнение с Cokin P системата филтри. Два насложени ND8 и ND4 мисля, че показателите, които ще трябва да се заложат като бленда, скорост, исо и други ще е същото като с DIN8 стъклото за заваряване.
Още един недостатък е, че трябва да му се измисли и един вид държач за този филтър. ЗА Сигма 12-24 въпреки изпъкналия челен елемент, има голяма капачка (това за първа версия, за втора не съм сигурен). И на тази капачка има резба за 82мм филтър. Ще дава винетиране ако се държи с ръка филтъра, дори и един вид да се държи залепен отпред или да му се сложи ринг на резбата със залепено стъкло. Много е издаден челния елемент. Може и вариант за държач неоригинален от Кокин Z системата, или някакъв подобен, но пък стъклата от маска за заваряване не са толкова големи като размери, за да се хванат изцяло. И тогава ще има по кадрите избелели отстрани полета, ще има и винетиране,защото държача няма да позволява плътно да е стъклото, близо до челния елемент на обектива. Което пак е нежелано.
Съгласен съм и понеже имам някакъв опит, ако има желание и е в София да предоставя моята скромна система и стъкла и държачи да се пробва на място. Малко ми е трудно да си го представя как ще стане, и какви ще са резултатите със Сигма 12-24, защото вече изказах съмнения и описах трудностите за начин на захващане, размери на стъклата и други.

https://photo-forum.net/static/site_pics/100/1427043124_3r3frcf.JPG




https://photo-forum.net/static/site_pics/120/1423572271_IMG_1503.JPG




https://photo-forum.net/static/site_pics/120/1422543936_IMG_1308.JPG


Ето мои лични примери за снимане с такива стъкла. Имам още доста кадри и доста съм снимал с тях.

Отговори на това съобщение
 Re: Home made ND система за широка оптика
Автор: kvakioh   
Дата:   17-04-15 11:16

А, и има и забавяне и мислене при самите кадри със такива стъкла. Защото са доста плътни и идеята им е да не пропускат много светлина. И винаги трябва да се кадрира, премисля кадъра, и след това като се фокусира точно се превключва на ръчен режим обектива, монтира се стъклото и се снима чак тогава. Или пък през LiveView, проблемът отпада да се кадрира и фокусира без стъкло, директно с него се извършват тези операции. Но е бавно и точи батерия.
Дистанционно, по възможност безжично (може и с кабел, но дълъг) със забавяне преди снимане от 2сек е силно препоръчително, всъщност е задължително. Статив или стабилна основа- пак задължително.
ND филтрите не са толкова плътни, дори Lee Big stopper дава възможност да се снима директно като е монтиран.
ТРудно се снима, по-скоро силно експериментално е със стъкла за заваряване. Отделно, че не винаги е интересно черно-бели кадри. ИЛи пък обработки с програми и гласене предварително на бял баланс и други екстри.



Публикацията е редактирана (17-04-15 11:21)

Отговори на това съобщение
 Re: Home made ND система за широка оптика
Автор: milen4040   
Дата:   17-04-15 11:28

kvakioh дай линк към въпросната фирма [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Home made ND система за широка оптика
Автор: kvakioh   
Дата:   17-04-15 11:31

ДАно не се сметне за голяма реклама или нещо в разрез с форума...
http://www.zavariavane.bg/bg/eshop/productinfo/10/824/

И като се поръчва изрично да се упомене, че се искат 110х90 стъкла и какъв клас DIN да са.
DIN 7, до 9 най-много най-добре да се поръча като за начало.



Публикацията е редактирана (17-04-15 11:33)

Отговори на това съобщение
 Re: Home made ND система за широка оптика
Автор: den_den   
Дата:   17-04-15 11:52

Капачката отпред я забравяме, ако снимаме с пълен размер сензор, като моя случай. Мисля си по-скоро за някакъв вид гумен чорап, който в предния си край притиска филтъра до сенника, другия стегнат за обектива. Какви са най-големите възможни размери на тия стъкла? И още, да разбирам ли, че за 8 стопа ми трябват ДИН8 + ДИН4

Отговори на това съобщение
 Re: Home made ND система за широка оптика
Автор: kvakioh   
Дата:   17-04-15 11:58

Не, DIN 8 само 1 стъкло за заваряване дава ефекта на ND8+ ND4 заедно, един след друг филтри. Но както казах, това е много относително и до проба. Не го твърдя със сигурност. ТРябва са се пробва.
110х90 е най-големия размер стъкло, който съм виждал/ползвал/имал аз в Бг, а съм търсил доста и не само в железарии и не само в София, ами доколкото мога и из страната.
ЗА държач, може да стане и парче фибран 5-6 до 10см, който е екструдиран полистирен и той се дълбае според диаметъра на обектива/вградения сенник и след това отпред му се натиска леко фстъклото да се вдлъбне, а може и да се залепи със силна двойнозалепяща лента/гума.

Отговори на това съобщение
 Re: Home made ND система за широка оптика
Автор: den_den   
Дата:   17-04-15 12:00

kvakioh, благодаря много !

Отговори на това съобщение
 Re: Home made ND система за широка оптика
Автор: milen4040   
Дата:   17-04-15 12:03

Благодаря [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Home made ND система за широка оптика
Автор: den_den   
Дата:   17-04-15 13:06

Сега видях публикацията от 11:16.
Почти ги бях прежалил доларите за марков комплект, а те са почти колкото нов обектив--цялата система плюс Биг стопер, обаче се оказа, че такъв размер, по спомени беше около 24 см няма нито в BH , нито в Adorama. Като казвам няма, не моментно, а в номеклатурата, колкото и да е парадоксално. Та, като стана въпрос за размера, много ме съмнява какво ще излезе от заваръчните стъкла, които са наполовина.



Публикацията е редактирана (17-04-15 13:06)

Отговори на това съобщение
 Re: Home made ND система за широка оптика
Автор: pmartinov   
Дата:   17-04-15 13:11

Вие правите ли разлика между оптическо стъкло и обикновенно стъкло!?

Защото такава има и тя не е виртуална...

Отговори на това съобщение
 Re: Home made ND система за широка оптика
Автор: pmartinov   
Дата:   17-04-15 14:24

Деничка,да оставим импровизациите за кухнята...


;)


Отговори на това съобщение
 Re: Home made ND система за широка оптика
Автор: jingov   
Дата:   17-04-15 14:46

Що се занимаваш с глупости ... накрая пак ще се изръсиш за истински филтри !

Отговори на това съобщение
 Re: Home made ND система за широка оптика
Автор: den_den   
Дата:   17-04-15 17:40

Мартиначка, аз в кухнята работа нямам, обаче от теб психиатрите могат да направят състояние. Ся, лошата новина е, че нито ти ще си осъзнаеш проблемите/ все пак това е първата крачка/, нито те могат да ти помогнат.
jindov, по-горе съм писал, че почнах точно оттам.

Отговори на това съобщение
 Re: Home made ND система за широка оптика
Автор: kvakioh   
Дата:   17-04-15 18:00

Aз почнах с разни ментета пластмасовки филтри, които се драскаха яката. След това на LEE, Cokin, колекцийка съм събрал доста. След като ми се счупи Lee Big stopper и направо се чудих с какво да заменя това нещо за над 200лв. И пробвах със стъклата и стана, макар и както казах, само черно-бели.
Сега гледам как е Сигма 12-24 първа версия, мисля че със стъкло за заваряване ще стане. Но ако има възможност, съм на линия да пробваме наживо, за да е сигурно. Не е за 2-та лева на стъкло, но пробата си е важна.

Отговори на това съобщение
 Re: Home made ND система за широка оптика
Автор: den_den   
Дата:   17-04-15 20:17

Много над 200 пари е, само филтърът, но както и да е. Какъв размер беше твоят Lee Big stopper?

Отговори на това съобщение
 Re: Home made ND система за широка оптика
Автор: pmartinov   
Дата:   17-04-15 20:20

[smilie5]

Като гледам темата ти,никой не може да ти помогне :)

[smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Home made ND система за широка оптика
Автор: kvakioh   
Дата:   17-04-15 20:35

Moят беше точно за широк с голям държач. Но се спука точно по средата.
Купих го за 118лв, цената беше в магазина 129 паунда.

Отговори на това съобщение
 Re: Home made ND система за широка оптика
Автор: jorro_z   
Дата:   17-04-15 22:51

В тази статия има таблица за съответствие на плътността на "електроженните стъкла" и F-стоповете:

СТАТИЯ

Потвърждавам от личен опит, че на (някои) неоригинални китайски държачи за Кокин система Р, най-вътрешния им слот е леко по-широк и може съвсем нормално да се постави такова стъкло.

Аз си поръчах преди време 2 вида - №8 и №13, от и-бей, английски търговец, размерите са идентични с размерите на Кокин Р, съвсем леко по-дебели са. Цената тогава беше 1 паунд, понастоящем е 1.12 паунда (около 1.67 $).

Ако някой е заинтересован, ето актуален линк (дано не се сметне за реклама). Декларирам, че нямам нищо общо с продавача и не нося никаква отговорност за неудовлетвореност от продукта. Аз лично съм доволен.

ЦЪК

И ще си позволя да отговоря на г-н Мартинов:

Автор: pmartinov
Дата: 17-04-15 13:11

Вие правите ли разлика между оптическо стъкло и обикновенно стъкло!?

Защото такава има и тя не е виртуална...


Правим разлика. Съответно нямаме очаквания да получим разултат, като от оптично стъкло. Очакваме ДРУГ ВИД резултат. И го получаваме.

Лошото е, че за много хора съществува само един единствен вид резултати, и съответно всичко друго е плод на болното ни въображение.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Home made ND система за широка оптика
Автор: sherbit   
Дата:   17-04-15 23:53

Аз снимам със стъкло за заваряне. Пиши ми на лични. Тук многонайковците са много.

Отговори на това съобщение
 Re: Home made ND система за широка оптика
Автор: iavorianev   
Дата:   18-04-15 18:41

Със стъкла за заваряне няма грижи,снима с в роу,после белия баланс се оправя лесно. Единствената грижа е че времената за експозиция са адски дълги.В ясен слънчев ден беше нещо от рода на 15 секунди и ако снимаш море например ,водата прекалено се размива

Отговори на това съобщение
 Re: Home made ND система за широка оптика
Автор: kvakioh   
Дата:   18-04-15 22:47

С Din 7-8 и много снежно и до 5 секунди съм стигал като най-кратка експозиция. С Din 13 e до 2-3-5 минути. ЗА море мисля скоро да пробвам как е и там.
Проблемът идва от това, че трябва да се пробва няколко пъти, на различни бленди и експозиции как ще изглежда най-добре. ЗА това и е вид експериментално заснемане.

Отговори на това съобщение
 Re: Home made ND система за широка оптика
Автор: iavorianev   
Дата:   19-04-15 11:22

Аз експериментирах с дин 11

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »