Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Какво е за предпочитане FF с малко мегапиксели или КРОП с повече мегапиксели
Автор: bg2014   
Дата:   16-04-15 20:35

Ясно е, че има ЗА и ПРОТИВ и в двата варианта.
Въпреки това търсих и не намерих тема за този въпрос.
Ето защо питам:
Кое да предпочете човек по-нов кроп апарат с повече мегапиксели (пр. 2014 г ) или фул фрейм 2006 г, но с по-малко мегапиксели?

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е за предпочитане FF с малко мегапиксели или КРОП с повече мегапиксели
Автор: kvakioh   
Дата:   16-04-15 20:37

Най-важни и по-важни и съществено важни са стъклата...
В така зададения странен въпрос- ФФ много ясно.

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е за предпочитане FF с малко мегапиксели или КРОП с повече мегапиксели
Автор: realnoncho   
Дата:   16-04-15 20:39

Въпроса не е напълно ясен, няма точни модели и предназначение.

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е за предпочитане FF с малко мегапиксели или КРОП с повече мегапиксели
Автор: axlastro   
Дата:   16-04-15 20:46

Ако трябва да избирам, за моите нужди в момента - по-малко мегапиксели и фул фрейм, но този от 2006 (ако е 5D) ще има и доста други неща, които спрямо сегашните кроп апарати ще са допотопни. Ти обаче с така зададен въпрос, даже и без да са посочени модели, ни караш да гледаме на боб.

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е за предпочитане FF с малко мегапиксели или КРОП с повече мегапиксели
Автор: Stelcho2   
Дата:   16-04-15 20:49

ФФ с две ръце!

ако имах пари нямаше да снимам с кроп.

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е за предпочитане FF с малко мегапиксели или КРОП с повече мегапиксели
Автор: vgramatikov   
Дата:   16-04-15 20:55

Зависи за какво се ползва камерата.

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е за предпочитане FF с малко мегапиксели или КРОП с повече мегапиксели
Автор: axlastro   
Дата:   16-04-15 20:57

Stelcho2 - и аз...

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е за предпочитане FF с малко мегапиксели или КРОП с повече мегапиксели
Автор: pmartinov   
Дата:   16-04-15 20:59

Само един познал !

Pd [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Какво е за предпочитане FF с малко мегапиксели или КРОП с повече мегапиксели
Автор: Pavlov   
Дата:   16-04-15 21:00

За макро например бих предпочел D7100 пред D700. Повече възможност за кроп, по-дълбок DOF, по-дълъг макро обектив.

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е за предпочитане FF с малко мегапиксели или КРОП с повече мегапиксели
Автор: iasen2   
Дата:   16-04-15 21:34

Винаги ми става много смешно да ви гледам как си чешете езиците.

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е за предпочитане FF с малко мегапиксели или КРОП с повече мегапиксели
Автор: BOZO   
Дата:   16-04-15 21:38

ФФ определено.

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е за предпочитане FF с малко мегапиксели или КРОП с повече мегапиксели
Автор: iasen2   
Дата:   16-04-15 21:50

И големи идиоти са тези от Канон че правят тела с кроп 1.3

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е за предпочитане FF с малко мегапиксели или КРОП с повече мегапиксели
Автор: pmartinov   
Дата:   16-04-15 22:05

Кеф ти кроп,кеф ти фул-фрейм !


Отговори на това съобщение
 Re: Какво е за предпочитане FF с малко мегапиксели или КРОП с повече мегапиксели
Автор: J0R0   
Дата:   16-04-15 22:05

На ФФ с малко мегапиксели (съответно малка гъстота) ще имате чудесно изображение и с евтини обективи.
При много пиксели натъпкани на малка площ, за да имате добро изображение, трябват скъпи и качествени обективи.

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е за предпочитане FF с малко мегапиксели или КРОП с повече мегапиксели
Автор: bg2014   
Дата:   16-04-15 22:08

Извинения за непълния въпрос!
Става въпрос за избор между FF 5D (около 800 лева тялото втора ръка) и сегашният ми 5100 чисто нов. Идеята е снимки за книга и календар.
Снимките са на гъби диворастящи разбира се.
Книгата става с мегапиксели и ФФ не е нужен.
Календар обаче вероятно има други изисквания. Календара ще се прави от професионалисти естествено. От мен само идеята и снимките.
Та конкретизирам въпроса:
Да сменям ли 5100 с Д5?
Понякога снимам и клипове FULL HD и стават страхотни с 5100.
Вероятно защото нямам опит с 5D... не знам?
Благодаря ви на всички за съдействието!

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е за предпочитане FF с малко мегапиксели или КРОП с повече мегапиксели
Автор: h_bio   
Дата:   16-04-15 22:09

Все едно е. Липсата на вдъхновение и интересни обекти за снимане не се компенсира с техника.

Иначе най-добре е фул фрейм с много мегапиксели и поне 50х зуум при постоянна светосила поне f2 и MTF графиките на макс по цели кадър на всички дължини. [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е за предпочитане FF с малко мегапиксели или КРОП с повече мегапиксели
Автор: h_bio   
Дата:   16-04-15 22:11

5D първа версия няма видео. При тези два модела и целите, които си посочил, твърдо не сменяй. Инвестирaй в оптика.



Публикацията е редактирана (16-04-15 22:18)

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е за предпочитане FF с малко мегапиксели или КРОП с повече мегапиксели
Автор: axlastro   
Дата:   16-04-15 22:14

Да. За конкретните цели по-скоро един хубав макро обектив и статив ще свърши работа.

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е за предпочитане FF с малко мегапиксели или КРОП с повече мегапиксели
Автор: iasen2   
Дата:   16-04-15 22:15

https://photo-forum.net//i/1865961

тази снимка много обичам да я давам за пример , снимана е с 5д3 и китака му . Вие си правете изводи :)
да не говорим че снимането е по малко от 50% от работата по една снимка :)

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е за предпочитане FF с малко мегапиксели или КРОП с повече мегапиксели
Автор: bg2014   
Дата:   16-04-15 22:22

Повече от месец се колебая и в ревюто на 5Д видео не намирах.
Че е по-голяма рамката на видимост е ясно. И всичко което сте писали за ФФ съм чел. Иска ми се ФФ и на мен естествено, но нещо по-ново. Нека да не е трета версия, но поне да е втората. Обаче си държат високи цени (поне за мен за сега...). За това съм се спрял на нещо по-евтино около 1000 лева. Просто и ясно. Едно е да искаш, друго е да можеш и т.н.
Значи ще търся хубави обективи.
Благодаря ви още веднъж!

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е за предпочитане FF с малко мегапиксели или КРОП с повече мегапиксели
Автор: kvakioh   
Дата:   16-04-15 22:25

Снимки, видео, гъби, много мазало...Кое е в случая- кадри или някакви клипове? Май кадрите се търсят, пък да не се загуби с ФФ видеото...
В случая и с двете опции, така и започнах с мнението под първото на автора, обективите, стъклата са на първо място. Естествено, че като сложи човек на Д5100 някой 18-55 или макрото 40мм и 5д-то дори 24-105 ще докара повече. То зависи вече от ЗАУ-то.

5100 с подходящата оптика вади каквото е зададено, ЗАУ-то дава 60-80% от цялата схема. ЗА нещата с 5Д е същото, 1:1.
Значи-ЗАУ,техника, премисляне на възможности и идея, премисляне, тестове с налично или назаем, преглед, премисляне, изпълнение, резултат.

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е за предпочитане FF с малко мегапиксели или КРОП с повече мегапиксели
Автор: bg2014   
Дата:   16-04-15 22:27

Тази снимка вероятно е лош пример за ФФ, нали?
Аз не съм специалист и трудно мога да преценя правилно.
Извинения!
Видеото не е важно. Имам камера, но никога не нося и двете на един излет. А понякога с една снимка не може да се покаже това, което виждам в действителност. Дори и с ФФ да снимам пак не става. Трябва си видео. Рядко, но трябва.
За техника на заем не става. Повечето снимки са сред бодливи храсталаци и непроходими шубраци. Често пъти с кални ръце и сред прахоляк. Не става с чужда техника и обективи.



Публикацията е редактирана (16-04-15 22:33)

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е за предпочитане FF с малко мегапиксели или КРОП с повече мегапиксели
Автор: pmartinov   
Дата:   16-04-15 22:35

Получаваш толкова колкото плащаш .


Това го запомни !


Отговори на това съобщение
 Re: Какво е за предпочитане FF с малко мегапиксели или КРОП с повече мегапиксели
Автор: quazimodo   
Дата:   16-04-15 22:48

Получаваш толкова, колкото си заработиш[smilie5] ! И аз като Ясен обичам да показвам една снимка[beer]:


http://club.foto.ru/camera/images/or/36710_3.jpg



Снимката за плаката е правена с 350Д!!!

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е за предпочитане FF с малко мегапиксели или КРОП с повече мегапиксели
Автор: Gecata   
Дата:   16-04-15 22:55

Автор: Pavlov
Дата: 16-04-15 21:00
За макро например бих предпочел D7100 пред D700. Повече възможност за кроп, по-дълбок DOF, по-дълъг макро обектив.


Павлов, обърквате човека. DOF не зависи от големината на матрицата, а от обектива и апертурата(блендата). [smilie3]
ФФ на помалко мегапиксели според мен е за предпочитане. Joro е прав . Не случайно флагманите Canon 1Dx и Nikon D4 са съответно 18 и 16 мегапиксела.

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е за предпочитане FF с малко мегапиксели или КРОП с повече мегапиксели
Автор: fredito   
Дата:   16-04-15 23:12

Определено подкрепям 5D[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Какво е за предпочитане FF с малко мегапиксели или КРОП с повече мегапиксели
Автор: ZENON   
Дата:   17-04-15 00:50

Геца, мисля, че при една и съща дължина и бленда, но различни матрици, ДОФ-а ще различен. Мисля, че това се имаше предвид.
Освен това ДОФ-а, ако не ме лъже паметта зависеше и от разстоянието до обекта.

По темата:
Бих предпочел ФФ с много пиксели. Казвам го, въпреки, че не е зададено по условие и е всъщност извън темата. Съвременните матрици позволяват по дребен пиксел при добри параметри на шум и динамика и единствено цената на стъклата е по сериозен проблем.
Абе четете Мечо Пух, той ги е казал нещата :)



Публикацията е редактирана (17-04-15 00:56)

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е за предпочитане FF с малко мегапиксели или КРОП с повече мегапиксели
Автор: Mogila   
Дата:   17-04-15 08:54

Според ДОФ калкулаторите при еднаква бленда, мм и разстояние до обекта Фулфрейм има по-дълбок ДОФ от кроп. Ако обаче искаме да запазим композицията ще трябва с ФФ или да зуумнем или да приближим камерата и тогава ДОФът става при ФФ по-плитък.

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е за предпочитане FF с малко мегапиксели или КРОП с повече мегапиксели
Автор: nevermess   
Дата:   17-04-15 09:24

bg2014 с бюджет от 1000 лева няма как да си вземеш 5D и хубав обектив. След като вече имаш 5100 за 1000 лева си взимаш втора употреба 105 2.8 VR или чисто нов 60 2.8. Ако се огледаш има и 90 2.8 тамрон, който също е много хубав. с 5100 и хубав макро обектив ще имаш много по-добри резултати от 5D и посредствен обектив...

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е за предпочитане FF с малко мегапиксели или КРОП с повече мегапиксели
Автор: dilomski   
Дата:   17-04-15 09:50

Добре ся, d750 за птици важи ли?Сравнен примерно с д7200?Ако излезе д400 е ясно, ама засега...

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е за предпочитане FF с малко мегапиксели или КРОП с повече мегапиксели
Автор: Alsand   
Дата:   17-04-15 11:15

Автор: iasen2
Дата: 16-04-15 22:15

"..да не говорим че снимането е по малко от 50% от работата по една снимка :)"

Май тук вече не говориш за фотография. Само при мен ли 80-90% от работата по снимката е по време на самото заснемане?

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е за предпочитане FF с малко мегапиксели или КРОП с повече мегапиксели
Автор: chrisnoch   
Дата:   17-04-15 15:15

Gecata,
Нещо си се объркал. DOF зависи И от големината на матрицата (демек от изобразителния кръг на обектива), И от гъстотата на матрицата (под определена граница). Всичко това е доста сложно за обяснение, та не се наемам тук да го правя. Който се интересува, да пише на Л.С. - да му изпратя "литература" от достоверен източник.

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е за предпочитане FF с малко мегапиксели или КРОП с повече мегапиксели
Автор: Gecata   
Дата:   17-04-15 20:06

Знам за това, но в процентно съотношение величините тези фактори са пренебрежимо малки в сравнение с величините на факторите фокусно разстояние и бленда.

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е за предпочитане FF с малко мегапиксели или КРОП с повече мегапиксели
Автор: m.djorov   
Дата:   17-04-15 20:45

написа:

> Добре ся, d750 за птици важи
> ли?Сравнен примерно с д7200?Ако
> излезе д400 е ясно, ама засега...
като гелдам последните снимки на pumabg, 750 става, даже доста :)

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е за предпочитане FF с малко мегапиксели или КРОП с повече мегапиксели
Автор: pmartinov   
Дата:   17-04-15 21:06

Целия проблем идва от това,че повечето хора без опит си въобразяват,че камерата гарантирано прави хубавия кадър такъв.


Отговори на това съобщение
 Re: Какво е за предпочитане FF с малко мегапиксели или КРОП с повече мегапиксели
Автор: quazimodo   
Дата:   17-04-15 21:30

написа:

> Целия проблем идва от това,че
> повечето хора без опит си
> въобразяват,че камерата
> гарантирано прави хубавия кадър
> такъв.
>

Ами, на това постоянно се натъртва, даже и тук[smilie21].


Отговори на това съобщение
 Re: Какво е за предпочитане FF с малко мегапиксели или КРОП с повече мегапиксели
Автор: m.djorov   
Дата:   17-04-15 21:32

Чак гарантирано. Казвам само, че става и има показани добри резултати. Дали за 10 хубави кадъра са направени 50,100,200 само той си знае. Но нали е с по-нова AF система, по-бързо, ала бала, Group area AF - все неща които помагат за птички.

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е за предпочитане FF с малко мегапиксели или КРОП с повече мегапиксели
Автор: pmartinov   
Дата:   17-04-15 21:41

Камерата е фактор единствено когато попадне в опитни ръце.

Опита се придобива преди всичко с осмисляне и контрол на всички фактори влиещи на крайния резултат.

С щракане не става...


Отговори на това съобщение
 Re: Какво е за предпочитане FF с малко мегапиксели или КРОП с повече мегапиксели
Автор: vgramatikov   
Дата:   19-04-15 12:36

Малко технически данни.

Ако бюджета е 1000лв например ако се снима пейзаж съм сигурен ,че тела като д7000/5200/5300/7100 утрепват от 5д във всякакъв случай на базово исо когато има подходящ обектив отпред.
За спорт ситуацията е подобна.

Аз бих направил компромис с старо 5д пред по-нова кропка само ако снимам портрет или жанр в който търся гъвкавост и работа с дълбочината на рязко изобразеното пространство. Т

Принципно единствената ФФ камера ,която бих предпочел пред която и да е кропка е Никон д700 или примерно Канон 1дс мк2. Тези камери все още предлагат много добро изображение и са сравнително бързи особено д700.

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »