Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Авторски права
Автор: solecita   
Дата:   15-04-15 18:18

Здравейте,
Моля за малко помощ. Влязох в дискусия за това доколко законно е използването на снимки в следната хипотеза:познат на моя роднина иска да прави бизнес като отпечатва на предмети снимки и всякакви картинки. Твърди, че не носи отговорност откъде клиентът е взел снимката. Ако снимката е с худ.стойност /според дефиницията в закона/, може ли наистина да се ползва свободно за търговски цели? Т.е. ако аз я дам да ми я отпечатат в календар, той не се интересува на кого е? Реализира печалба свободно, без да попада под текста на закона?

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски права
Автор: GOSPODIN   
Дата:   15-04-15 18:26

Попадаш ти под ударите на закона за авторското право. Печатаря не е длъжен да проверява за това , а клиента. Ако му занесеш пейзаж и искаш календар, не е негова работа да ти иска РОУ за доказване на авторството.

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски права
Автор: solecita   
Дата:   15-04-15 18:28


Това е ужасно.

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски права
Автор: batsali   
Дата:   15-04-15 18:34

Не е. Представи си, че беше работа на интернет доставчиците да следят дали информацията която точиш нарушава нечии авторски права. Или пък да е работа на общината да следи дали не се превозват крадени вещи в автобусите.

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски права
Автор: solecita   
Дата:   15-04-15 18:56

Благодаря за отговорите.

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски права
Автор: ecobo   
Дата:   15-04-15 19:43

Наистина, тук отговорност по закон носи клиента. Но имаше случаи на глобени рекламни агенции за подвеждащи реклами, поръчани от трети лица. Така че - не се знае :-)
Когато тиражирам дискове, във фирмата за тиражиране ми искат няколко документа уредени авторски права. Явно и те носят отговорност.
А когато правих дизайн на книгата на един американец и трябваше да я вкарам в печат, от печатницата в Хюстън ми изпратиха близо 50 страници анкети и декларации за авторските права на елементите на дизайна...
Ние пак сме назад - що пък да ги затрудняваме бандитите.

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски права
Автор: MarinY   
Дата:   15-04-15 20:15

Всичко опира до приетите норми, за може и не може, в едно общество.
Пак в Хюстън, дадох като файлове, на моя позната, две снимки на дъщеричката и. Видимо "по-арт" [smilie3]. Във фотоателието и отказаха печат, без документ за право на ползване или доказателство, че тя ги е правила.
П.П. Нямаше сърдита страна. Просто така се прави.
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски права
Автор: paolo_n1   
Дата:   15-04-15 20:31

Много от хората тук изобщо трябва да се кефят ако някой им отпечати кадър ,та било то и краден ;)


Отговори на това съобщение
 Re: Авторски права
Автор: J0R0   
Дата:   15-04-15 21:12

в Хюстън, дадох като файлове, на моя позната, две снимки на дъщеричката и. Видимо "по-арт" Във фотоателието и отказаха печат, без документ за право на ползване или доказателство, че тя ги е правила
Е, не.
Аз бих ги осъдил за обида.
Или за дискриминация.
Излиза, че масовия клиент на фотото трябва да е по презумпция некадърен снимач.

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски права
Автор: MarinY   
Дата:   15-04-15 22:14

Стои въпросът и за личната преценка на фотото. Никой няма да направи въпрос за разпечатване в размер на пощенска картичка. Ако искаш А3 и нагоре ... 99% няма да сбъркат, познавайки кой клиент е автор и кой иска да си направи копие на "Джокондата" [smilie3]
И не става дума че масовият клиент е некадърен снимач. Говорим за явно специално обработен кадър в голям формат, а не увеличена снимка от екскурзия или семеен празник.

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски права
Автор: imitev   
Дата:   15-04-15 22:26


Всяка година правя календари с дъщеря ми, които отпечатвам и после доставям на родата в хамерика.

Досега хамериканите не са ми искали докименти за авторско право, така че да не преиграваме...

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски права
Автор: MarinY   
Дата:   15-04-15 22:46

А защо да ти искат? [smilie8]

Казах ви за един случай. Може да не се повтори, но е показателен, че хората мислят и са отговорни за тези неща.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски права
Автор: batsali   
Дата:   16-04-15 10:59

Нека не правим философски заключения на базата на изолирани случаи.

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски права
Автор: ksuhorukov   
Дата:   16-04-15 15:54

Нещата изобщо не са толкова прости. Отговорността се носи от този, който записва, възпроизвежда, разпространява, излъчва или предава или използва по друг начин чужд обект на авторско право или екземпляри от него, без необходимото по закон съгласие на носителя на това право. Значенията на термините ги има в ЗАПСП. Затова първият подгонен ще бъде именно този, който е изработил въпросния обект, съдържащ елементи с неуредно авторско право. Авторът има право на искове за изземване и унищожаване на неправомерно разпространените екземпляри, за тяхното придобиване, включително матрици, бази данни и др. По-сериозните издателства и печатници изскват някакви поне първични доказателства, че това, което им се представя за изработка е с уредени авторски права. Разбира се, нямат гаранция, но пък нека не забравяме, че издателите имат също право на иск срещу възложителя, ако се окаже, че заради него са сгазили лука. Просто някои по-интелигентни се презастраховат отчасти.

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски права
Автор: Imaginarium   
Дата:   17-04-15 10:08

Не знам дали има друга държава, където, ей така ,свободно да се пита:
- Абе, как да извърша престъпление, без да ме хванат?

Щото, от въпроса на автора, аз точно това разбирам.
"Мога ли, аджеба, да мина между капките..."

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски права
Автор: penco   
Дата:   17-04-15 16:14

Напротив, не си прочел какво точно пита.

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски права
Автор: asahi   
Дата:   17-04-15 22:49

"Ако снимката е с худ.стойност /според дефиницията в закона/, може ли наистина да се ползва свободно за търговски цели? Т.е. ако аз я дам да ми я отпечатат в календар, той не се интересува на кого е? Реализира печалба свободно, без да попада под текста на закона?"

1-во лице, единствено число.

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски права
Автор: Japan   
Дата:   18-04-15 00:03

Най-общо казано, ако ти изпратиш на печатницата нещо над което нямаш права, то ти си подсъдим, а не печатницата.

Тънкия момент е, че ако си изпратил нещо супер известно, мона лиза, логото на адидас, етикет на хайникен и т.н. хората в печатницата (като физически лица, а не фирмата) са подсъдими, защото са приели поръчката, като се подразбира, че е очевидно, че се извършва престъпление.


"Ако снимката е с худ.стойност /според дефиницията в закона/, може ли наистина да се ползва свободно за търговски цели? Т.е. ако аз я дам да ми я отпечатат в календар, той не се интересува на кого е? Реализира печалба свободно, без да попада под текста на закона?"

Това е страшно тъп въпрос. Тези дето правят хартията и те генерират печалба от календара ти, дай и тях да ги съдим.

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски права
Автор: e-mil   
Дата:   18-04-15 15:08

Автор: solecita
Дата: 15-04-15 18:18
"Ако снимката е с худ.стойност /според дефиницията в закона/..."


Няма такава дефиниция в закона, нито има определение за художествена стойност. Тук някои съфорумци защитават тезата, че баналните или лошите снимки не са обект на авторското право. Вероятно са имали лош опит със съдебната система, при който също толкова неграмотни експерти са изказали такова мнение. Но това не може да променя принципа. В момента, в който натиснеш спусъка и снимката се запази на картата или филма вече получаваш права над нея, без значение дали е станала добра. Единственото условие е да не си снимал обект, който вече има запазени права - картина, лого, промишлен и графичен дизайн, и т.н., защото тогава вече правиш възпроизвеждане.

Автор: Japan
Дата: 18-04-15 00:03
"... ако си изпратил нещо супер известно, мона лиза, логото на адидас, етикет на хайникен и т.н... се подразбира, че е очевидно, че се извършва престъпление."


Мона Лиза е твърде стара и немощна за да носи приходи на Леонардо или наследниците му. [smile]

При Адидас и Хайнекен също няма как да се подразбира. Може да си подизпълнител на подизпълнителя на агенцията, която е взела поръчка да направи сувенири и да си решил да ги печаташ примерно в Каспичан. Очевидното не винаги е меродавно.
Само че ползването на тези лога се отнася най-вече до Закона за марките и географски означения, а не до авторските и сродните права. Тоест първо има значение дали имитираш продукта или само ползваш логото. Вярно е, че дизайнът на някои марки са обект и на двата закона, други не са. Не знам при тези как е. В повечето случаи ако не имитираш продукта фирмите само се радват на безплатната реклама и не обръщат внимание на дребните търговци. Ако търговията със сувенири е част от бизнеса им, то тогава можеш да се безпокоиш.

Но пак нарушението си е проблем на клиента, а не на печатаря. Доколкото знам в България няма законово изискване, което да принуждава изпълнителя да проверява правото на ползване.

Автор: ecobo
Дата: 15-04-15 19:43
"Но имаше случаи на глобени рекламни агенции за подвеждащи реклами, поръчани от трети лица. Така че - не се знае :-)"


Напротив - знае се. Въпросните рекламни агенции носят отговорност за заблуждаващата реклама според Закона за защита на потребителя. Но това е друг закон и той няма отношение към авторските права, за които пита авторът на темата.

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски права
Автор: niro   
Дата:   20-04-15 19:10

Ами не пречи фирмата да изисква от клиента подписана декларация, че материала за печат е негов /а определено се вижда, че става въпрос за вид реклама/, те само вземат пари за услугата, той си носи отговорността. А ако те му търсят и свалят файлове по описание, както правят повечето рекламни агенции и му дават готов продукт, вината си е в тях.[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски права
Автор: bg2014   
Дата:   20-04-15 19:52

Във всяка печатница си има изисквания. Когато всичко е законно се спазват изискванията.
ОБАЧЕ..... който знае, че прави нещо нередно (неуредени права, ползване на чужда марка и т.н) НАМИРА подходяща печатница и печата всичко тихо-мълком.
Костинброд е най-мащабния пример за това, което описвам. Оказа се, че всичко е законно и виновни няма. Така, че въпросът е излишен в БГ.
За други не ми се пише. Повечето марки марков алкохол е .... като Костинброд.
Дори бандеролите са ......
България, 2015 година, демокрация и свобода.
Точно това, за което са вдигнали Априлското въстание на днешния ден преди 139 години......

И един въпрос към автора на темата:
Този познат на твоя роднина толкова ли е беден или некадърен да си поръча или снима това, което ще отпечатва?
Защо това което е законно, редно, правилно и лесно го избягваме, а обичаме да е нещо "тънко"?
Хипотеза: Тъжно.......[beer]



Публикацията е редактирана (20-04-15 19:59)

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски права
Автор: e-mil   
Дата:   20-04-15 21:07

Автор: bg2014
Дата: 20-04-15 19:52
"Този познат на твоя роднина толкова ли е беден или некадърен да си поръча или снима това, което ще отпечатва?"


Човекът пита за печатен бизнес с материали на клиенти. За предоставяне на печатна услуга говори. Не за производство на готови напечатани предмети.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »