Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Макро въпроси.
Автор: BOZO   
Дата:   13-04-15 22:29

1. При ползване на обръщащ пръстен може ли да се ползва всякакъв обектив на съответната резба?
2. Това ще върши ли работа?

Отговори на това съобщение
 Re: Макро въпроси.
Автор: lamerko   
Дата:   13-04-15 22:53

2. Това не е обръщащ пръстен;
1. Погледни две; най-добър ефект при 50-70мм;

Отговори на това съобщение
 Re: Макро въпроси.
Автор: didesignbg   
Дата:   13-04-15 22:56

1. Да, стига да не винетира. Колкото е по-широкоъгълен обектива толкова по-голямо увеличение ще постигнеш. При обръщането е важна оптичната сила на лещата която е реципрочна на фокусното разстояние.
2. Това са макро пръстени, принципът им на работа е различен от този на обърнатият обектив.

Отговори на това съобщение
 Re: Макро въпроси.
Автор: ivjordan   
Дата:   13-04-15 23:07

Пускал бях тема за такива.
По-късно ги и пробвах.
Ужаст!!!!
Изключително трудно се работи. Стават за заигравки, но ако се чакат резултати, не разчитай. И трябва да имаш железни нерви, че иначе става лошо. Аз нямам и се отказах от тази идея.
10-20 на Сигма изобщо не можа да фокусира, 35/1,8 никонския също. С 18-105 имаше някакви успехи, но към дългия край. Не си заслужава да си причиняваш тази мъка.

Отговори на това съобщение
 Re: Макро въпроси.
Автор: BOZO   
Дата:   13-04-15 23:42

lamerko,
Поръчах такива за проба, почти без пари са за различни резби и ми беше интересно какво макро ще излезе от обърнат 50мм/ф1,8 примерно, знам че няма да има АФ, но макрото не ми е приоритет, искам да видя какво ще стане.
За това се чудех дали с всеки обектив става.

Отговори на това съобщение
 Re: Макро въпроси.
Автор: simbon4o   
Дата:   13-04-15 23:58

Най-евтиния и даващ приличен резултат за макро вариант е макро леща от сорта на Raynox DCR250 и дълго варио или твърд обектив. Това при условие, че държиш да запазиш АФ и управление на бленда...

Ако искаш да се занимаеш по-сериозно с макро и особено с по-големи увеличения - забравяш за АФ и търсиш МНОГО остри обективи, мяхове и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: Макро въпроси.
Автор: BOZO   
Дата:   14-04-15 00:09

Мех има на прилична цена такъв предполагам ще върши работа.

Отговори на това съобщение
 Re: Макро въпроси.
Автор: lamerko   
Дата:   14-04-15 00:12

Само гледай да не си прецакаш челния пръстен и задния елемент :)

Отговори на това съобщение
 Re: Макро въпроси.
Автор: BOZO   
Дата:   14-04-15 00:29

Tова ясно, ще внимавам с завиването на пръстена и при снимане, на закрито ще снимам, ако се получи нещо [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Макро въпроси.
Автор: ivjordan   
Дата:   14-04-15 00:34

Абе, сички казват, че това са "евтини" варианти за макро, ама не е така, като се замислиш за читав статив и шейна и парите пак отиват до небесата.
Най-добре си е макро-обектив. Другото са експерименти и занимавки.

Отговори на това съобщение
 Re: Макро въпроси.
Автор: BOZO   
Дата:   14-04-15 00:39

Макро обектива не дава достатъчно макро увеличени, каквото бих искал.

Отговори на това съобщение
 Re: Макро въпроси.
Автор: lamerko   
Дата:   14-04-15 00:45

Е, има и някои по-"тлъсти" макро обкетиви - например MP-E 65 на Canon с репродукция 5:1. От там нататък нещата стават "микро" :)

Отговори на това съобщение
 Re: Макро въпроси.
Автор: simbon4o   
Дата:   14-04-15 00:46

Ако гониш по-голямо увеличение - пак ще ти трябва макро обектив, ако не и микроскопски... зависи от мащаба. До 3:1 дори 5:1 макро обективите стават. Нагоре си трябва микроскопска оптика направена за такива увеличения, много корави стативи шейни с прецизни стъпки за стакване, осветление... Та, кажи какво увеличение гониш и какво ще снимаш.

Отговори на това съобщение
 Re: Макро въпроси.
Автор: ivjordan   
Дата:   14-04-15 00:46

Е, ти си знаеш, ама включи посочените неща в сметките, а също и осветление. Щото обръщащият пръстен е смешни пари, ама статив, шейна и светкавица отиват над 1000-1500 кинта, та...

П.П. Не знам защо, останах с впечатлението, че се търси евтино решение, а сега като чета темата, май за друго иде реч, та се извинявам, ако съм оффтопик.

Отговори на това съобщение
 Re: Макро въпроси.
Автор: BOZO   
Дата:   14-04-15 00:52

Осветление има, стативи също :D
105/2.8 VR в "чист" вариант не дава това, което искам :D

Отговори на това съобщение
 Re: Макро въпроси.
Автор: pmartinov   
Дата:   14-04-15 00:56

Слагай гривните на обектива .

И под f/11 не опитвай :)))

Отговори на това съобщение
 Re: Макро въпроси.
Автор: simbon4o   
Дата:   14-04-15 01:33

Ако имаш 105 2.8 VR ти трябват пръстени с контакти и ще получиш по-голямо увеличение. За още по-голямо ще ти трябва друг обектив. Обръщането на въпросния пред камерата е безмислено упражнение... Като цяло обръщането на обектив пред тялото е малко безмислено, освен ако не е на мях или нещо за контролиране на разстоянието между тяло и обектив...

Мях, статив и осветление не са толкова скъпи че чак 1000лв да се дават... за макро може да се минава с много по-малко пари. 200лв за статив, 150лв за светкавица, 50-150лв за мях е максимума, който е нужен.

При по-големи увеличения аз лично предпочитам по-къси обективи, 100мм макротата по принцип са по-меки от 50-60мм моделите и това проличава при подобни напъни за увеличения. Една сигма 50 2.8 макро ще бъде много по-добър избор при подобни упражнения.

Има и извратени решения като обръщане на 28ца пред 105цата, ако се намери достатъчно остра 28ца... въпросната макро леща на рейнокс, която споменах по-горе също е прилично решение... Подобни гимнастики постигат много сериозни мащаби като колкото по-дълъг е обектива на тялото и по-широк обектива обърнат пред него - толкова по-голямо увеличение се постига.

Ето примерно проста 50ка на 1.8 сложена на макро пръстени какво постига каро увеличение.

https://farm9.staticflickr.com/8612/16629452977_349ee4ffe1_b.jpg

IMGP5201 by simbon4o, on Flickr

Това подминава 1:1, но може и повече...
Ето пример с фокус стак на 6-7 кадъра правени на терен със макро мях и 90 2.5 макро обектив.

https://farm8.staticflickr.com/7609/16951675818_a3fb75a64f_b.jpg

14-04-06_001329_M=B_R=41_S=10 by simbon4o, on Flickr
Цветчето предполагам повечето клечали по полянките знаят колко е малко :). Грубо смятам е около 4:1 или малко повече увеличението.

Отговори на това съобщение
 Re: Макро въпроси.
Автор: El_Fuego   
Дата:   14-04-15 11:30

didesignbg вече ти е отговорил с т.1

С обърнат 50 мм обектив получаваш мащаб около 1:1.
С по-къс обектив - по-голямо увеличение.

Ако искаш 3:1 и нагоре, ще ти трябва система от основен "дълъг" (~135 mm) обектив и обърнат пред него "къс" обектив. Съотношението на фокусните им дължини ти дава мащаба, примерно с 50 мм обърнат пред 135 мм ще имаш 135:50 = 2,7:1.

Отговори на това съобщение
 Re: Макро въпроси.
Автор: BOZO   
Дата:   14-04-15 16:32

El_Fuego, това с дълъг и обърнат къс ми се струва че ще фокусира доста изнервящо :D

Отговори на това съобщение
 Re: Макро въпроси.
Автор: lamerko   
Дата:   14-04-15 16:48

Фокусирането става с мърдане на самото тяло :)

Отговори на това съобщение
 Re: Макро въпроси.
Автор: kvakioh   
Дата:   14-04-15 20:23

ЗА макро по-голямо като увеличение най-лесно, изгодно и удобно екстендер рингове. Kenko, Polaroid са най-добрите за Никон (предполагам това се търси).
Зуум обективи няма или по-скоро трудно ще стане дори се екстендери по-голямото увеличение.
Най-добре в случая ще потвърдя за 50/1.8Д като най-евтин и комплект три екстендер рингове. Как ще се гласят, ще стане донякъде. Ако се иска повече, поне 60 макрото Никонско, може и старото и пак екстендер рингове. Донякъде бих изразил съмнение, но може и със Сигма 50 макро да стане увеличение и с ринговете. Дори повече от 50/1.8Д, но не съм напълно сигурен.
ЗА обърнат обектив, по-скоро един нормално сложен и един 50/1.8Д обърнат. Да, дава към 2:1 до 3:1 увеличение, но трудно при фокусиране. Пробвал съм преди над 6 години това, нямам кадри показни.
Сега пробвам с екстендери Фуджи и макрото 60/2.4, доста добре се получават нещата. За обърнат 80/2.8 обектив от голямоформатна камера, след тестове същото се получава. Но е трудно фокусирането, иска две-три ръце, статив и стабилност.

Отговори на това съобщение
 Re: Макро въпроси.
Автор: BOZO   
Дата:   14-04-15 20:38

kvakioh, благодаря за изчерпателното обяснение, ще се ориентирам към екстендер пръстени.

Отговори на това съобщение
 Re: Макро въпроси.
Автор: kvakioh   
Дата:   14-04-15 20:44

САмо да се внимава, защото доста ментета има, не се гарантира, че ще има контакти правилно между тялото, екстендера и обектива. Дадох най-качествените като пример- Kenko и Polaroid, като и за двете марки има ментета, които може и да не работят като хората. Да се избягват много евтини рингове без контакти, защото надират байонет и обектив.
Екстендерите са инвестиция, която може бързо да се възвърне. Още повече, че се продават за рефлексните апарати най-често комплект. В много случаи не се ползват и трите, така че може да се комбинират 1-2 човека за 1 комплект. Марковите Канон и Никон рингове се продават отделно всеки, като за съжаление и поради необясними причини Никонските са без контакти, само гол ринг за сума пари. Канонските са супер.

Отговори на това съобщение
 Re: Макро въпроси.
Автор: Тед   
Дата:   14-04-15 20:54


Автор: BOZO
Дата: 14-04-15 00:39

Макро обектива не дава достатъчно макро увеличени, каквото бих искал.

-------------------------------------------------------------

Да разбираме над 1:1 ?

Или:

http://s17.postimg.org/uaommxozz/Ant7s.jpg

да се виждат зъбите на мравката [smile]

Опитай всичко и това ще ти помогне за следващи решения и покупки.
Най-важното е да те кефи. Не се отказвай, голям зор ще видиш.

Отговори на това съобщение
 Re: Макро въпроси.
Автор: didesignbg   
Дата:   14-04-15 20:55

За по-голямо от 1:1 увеличение ти трябва макро обектив и макро мех (по-удобна версия на ринговете). Ако си канонджия какъвто очевидно не си има мр-е 65. За останалите има един готин 2:1 обектив но дотам приключват стандартните решения. Колкото повече един обектив е оптимизиран за близко фокусиране, толкова по-добре ще работи и с меха.

Отговори на това съобщение
 Re: Макро въпроси.
Автор: Тед   
Дата:   14-04-15 21:01

А ве знам само един фен дето ги разбива с Пентакс и два обектива, единият е ривърс...ама как да насочиш някого.
Ако иска скачащи паяци .... дребни са...ако иска калинки е друго...пеперуди трето...
дистанции до обекта различни ситуации. Следва осветлението, над 3:1, тремора наръката и др.

Ако е по-универсално 105 ВР + екстендър - или Никора 60мм 2.8 + екстендър. Обаче е важно индивидуално кой какво иска.
Универсално решение няма.

Отговори на това съобщение
 Re: Макро въпроси.
Автор: MauMyHa   
Дата:   14-04-15 21:10

Аз,такова, разрешавате ли да ви реша проблемите с мащабността

Отговори на това съобщение
 Re: Макро въпроси.
Автор: BOZO   
Дата:   14-04-15 21:21

Давай смело [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Макро въпроси.
Автор: milen4040   
Дата:   15-04-15 09:16

55-200 /ако имаш 70-300 още по-добре/ с монтиран обърнат ръчнофокусен 28/2,8 [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Макро въпроси.
Автор: MauMyHa   
Дата:   15-04-15 10:14

Дам, изчетох старателно постовете ви!
установих че, много от вас има възможност да си купуват допълнителни обективи и да ги връзват с други обективи, хитро! Не е, ясно дали не сте някви агенти-търговци които, опитват да прокарат идеята за 1 плюс 1 е равно на едно. Както и да е, няма да коментирам.
Аз минах през марко пръстени, обръщач на обективи и накрая открих топлата вода дето се казва.[smilie5]
имам китак 18-55мм обрщах го, слагах му пръстени и резултата все един същ, с малки отклоения.
Оказа се че, има по лесен начин, махате декоративната лепенка от челните оптични елементи и с много тънка отверка развивате оптичната група. И вояля, имате микро обектив с контрол на бленда, без да бъде обръщан и там каквото се сетите. увеличението е ненормало.
Призивът ми е, не продавайте китаците, развйите им челните оптични елементи[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Макро въпроси.
Автор: MauMyHa   
Дата:   15-04-15 10:16


https://photo-forum.net/static/site_pics//panorama/1418823314_SVR_6890.JPG


Отговори на това съобщение
 Re: Макро въпроси.
Автор: kvakioh   
Дата:   15-04-15 10:46

определено хитра и добра идея. мисля да пробвам скоро.

Отговори на това съобщение
 Re: Макро въпроси.
Автор: milen4040   
Дата:   15-04-15 10:47

MauMyHa дай линк как става преработването [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Макро въпроси.
Автор: ivjordan   
Дата:   15-04-15 10:49

Това с всякакъв обектив ли става или само с китовия?
Предполагам, няма автофокус след манипулацията, но работи ли на ръчен, или става с придвижване на камерата?
Отворен ли го държиш отпред или си сложил нещо (филтър примерно)?

Отговори на това съобщение
 Re: Макро въпроси.
Автор: El_Fuego   
Дата:   15-04-15 10:51

BOZO написа:

> kvakioh, благодаря за изчерпателното
> обяснение, ще се ориентирам към
> екстендер пръстени.

При употребата на пръстени имай предвид, че за да докараш 1:1, трябва да завиеш пръстени с обща дължина, равна на фокусното разстояние на обектива - 50 мм за "нормалния" 50 мм обектив и т.н.
При това разстоянието от челната леща до обекта ще е равно също на фокусното разстояние на обектива.
Някои хора реват, че било трудно или дори невъзможно да се снимат животни от това разстояние. Аз обаче дълги години съм снимал с 50 мм обектив с пръстени, преди да си купя макрообективи.

С мех си по-оперативен, щото не трябва да мислиш комбинациите от пръстени и само да отвинтваш и завинтваш елементи в системата с обектива. Повечето мехове са оразмерени да дават докъм 2:1 с 50 или 55 мм обектив. Разбира се, ако сложиш 35 или 28 мм обектив ще докараш по-голямо приближение при едно и също разтягане на меха, но при драстична загуба на светлина и ще ти бъде много трудно да фокусираш без допълнителен светлинен източник, освен ако не си на припек по пладне.

Отговори на това съобщение
 Re: Макро въпроси.
Автор: kvakioh   
Дата:   15-04-15 10:51

При Канон с 28-80 или някакъв подобен ставаше. Неприятното е, че се маха нещо и става само макро обектив...

Отговори на това съобщение
 Re: Макро въпроси.
Автор: MauMyHa   
Дата:   15-04-15 11:29

няма автофокус, като зумваш променяш мащабността, фокуса го търсиш като местиш камерата напред назад.

нямам информация за други обективи дали става!



Публикацията е редактирана (15-04-15 11:29)

Отговори на това съобщение
 Re: Макро въпроси.
Автор: BOZO   
Дата:   15-04-15 15:45

MauMyHa, имам един китак 18-55, само челния оптичен елемент ли трябва да премахна?

Отговори на това съобщение
 Re: Макро въпроси.
Автор: MauMyHa   
Дата:   15-04-15 16:26

дам

Отговори на това съобщение
 Re: Макро въпроси.
Автор: MauMyHa   
Дата:   17-04-15 08:07

BOZO успя ли да развиеш двете предни лещи или да помагам[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Макро въпроси.
Автор: Тед   
Дата:   17-04-15 08:32

Тая пеперуда е пълен смях.
Същият резултат с обърнат китак се постига.
Остава въпроса за дистанциите до различни макро обекти, тяхната големина, композиция, светлина и това, че с един обектив не може да се стигне до универсално решение...
Най-доброто за над 3:1 са два мех.обектива, които са евтино решение.
Без 105 вр няма как да мине на ливадата, +един пръстдн в джоба.

Отговори на това съобщение
 Re: Макро въпроси.
Автор: kvakioh   
Дата:   17-04-15 11:30

MauMyHa каза своя личен и пробван вариант, който работи. И е не само негов опит, има из интернет подобни или същите неща. Получават се. Макар че се разрушава обектива и е само макро, ръчно и трудно се фокусира и т.н.
ЗА екстендерите и макро обектива мисля, че най-добре така ще се получи резултата, лесно, удобно. Ако има макро обектив, един ринг дори и без контакти, или два ринга не са толкова пари.
За два обектива и единия обърнат, пак ще има гласене и по-трудно фокусиране.

Отговори на това съобщение
 Re: Макро въпроси.
Автор: Тед   
Дата:   17-04-15 11:36

Че вие къде сте видели да се снима макро над 2:1 с АФ макро обектив?

И изобщо такива окрупнявания кой от вас мисли, че е лесно се фокусира?[smilie11]

За какво да разглабяш китовия обектив, като обърнат дава същото - не виждам смисъла.
КОментирам примера с умрялата пеперуда - ако някой е постигнал нещо по-значимо - моля, да го сподели.

Отговори на това съобщение
 Re: Макро въпроси.
Автор: kvakioh   
Дата:   17-04-15 11:53

СЛед като се сложи екстендер с подходящите мм на макро обектив с АФ, и той може да снима 1:1 макро, със 1000000% сигурност може и 2:1, 3:1.
Хайде да го кажем,че ще стане до 2:1 най-много. А има макромехове скъпи с контакти през цялото им тяло и може да се снима много над 1:1, до 5-6:1 с тях и автофокус.
В случая си споделяме всичките възможни варианти. Така нещата стават пълни и възможностите за избор стават видими и ясни на 100%. Да, може и с обърнат обектив, но човекът си каза, че идеята при свален преден елемент на китовия/друг стар обектив е основно при условие, че няма друг/и обектив/и и не се иска да се инвестира много в повече техника и оптика.
Ето примери за Фуджи 60/2.4 макро, който не е 1:1, но с екстендерите с AF и контакти101% задминава 1:1 макро.

http://store.picbg.net/pubpic/0C/84/05e92c97cfcd0c84.JPG




http://store.picbg.net/pubpic/E5/8F/ce87f8cea201e58f.JPG


Другата седмица мога да дам повече, защото ще снимам точно да го кажем ултра макро.

Отговори на това съобщение
 Re: Макро въпроси.
Автор: Тед   
Дата:   17-04-15 12:01

Който е сложил мех и има контакти и прави над 2:1 изключва АФ задължително.
2:1 с екстендер и АФ на 100 мм например - работи АФ, но пак споделям, че АФ се изключва.
При 5:1 или 6:1 не знам дали си наясно колко стопа обектива и въобще не можеш да говориш за АФ.
Ако пък си го правил - те поздравявам - направил си революция.

Не му викат ултра, а микро.
Макар, че с микроскопите е още по-жестоко увеличение.

Отговори на това съобщение
 Re: Макро въпроси.
Автор: kvakioh   
Дата:   17-04-15 12:10

Ами аз не изключвам Аф, защото за какво са ми тия контакти на екстендерите, и то оригинални Фуджи (имам и Канонски 1бр)???
Двата кадъра са снимани с Аф, имам и още няколко. Не може да се снима нищо друго, освен близко макро, от 1:1 до 2:1. Статив и жило в случая за заснемане.
Явно не съм запознат с правилата за меховете, не съм снимал с такъв с контакти, само с по-прост. Но за обективите макро и екстендерите не виждам проблем да е с АФ...
За микроскопи...там вече навлизаме в много позната моя територия и работна среда донякъде, но пък обекта, обектива и всичко друго е фиксирано- обект, микроскоп, само фокусно разстояние, контраст и разстояние се променят.

Отговори на това съобщение
 Re: Макро въпроси.
Автор: Тед   
Дата:   17-04-15 12:20

При 5:1 имаш около Ф80 до Ф100 /зависи от някои неща/ и трябва много светлина.
На тъмно АФ....
Дофа е прекалено плитък и с меха и статива дори и да има АФ то ще върти в тъмното или при плиткия ДОФ ще е избягал.
Ако предположим, че има АФ ...то докато завърти и закове ще мине седмица.

2:1 с АФ макро и екстендър работи и се снима, но самия начин на снимане е по-добре напред-назад без АФ.
АФ върти и търси и минава време, някои обективи изскача напред и става беля - бяга модела.
АФ точка ако не ти е централна - още по-лошо.

Отговори на това съобщение
 Re: Макро въпроси.
Автор: kvakioh   
Дата:   17-04-15 12:30

Да, нямам плочка и релса за макро все още. Това е по-добрия вариант без АФ и напред-назад. Благодаря за напомнянето.
За мехове, няма да ми се налага да снимам.

Отговори на това съобщение
 Re: Макро въпроси.
Автор: lamerko   
Дата:   17-04-15 12:42

Аз си взех релса преди два месеца - още не съм я вадил от кашончето [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Макро въпроси.
Автор: Тед   
Дата:   17-04-15 12:56

Ко чакаш, та не си разопаковал? Буболечките те чакат...
Взимай едни наколенки и налакътници и си фен[smilie25]


http://s29.postimg.org/9nko5522f/Lady_Bird_12_S.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Макро въпроси.
Автор: BOZO   
Дата:   17-04-15 17:19

MauMyHa,
Помагай - обектива е Nikkor 18-55, мислех, че само предната трябва да премахна. Като се прибера го почвам, това е най-елегантния вариант, който ме устройва, китака седи от години по кашоните без да го ползвам, дори има UV филтър. Търсих видео как се прави, но не намирам за конкретния обектив. Поръчах и обръщащ пръстен, та експерименти ще има определено :D

Отговори на това съобщение
 Re: Макро въпроси.
Автор: MauMyHa   
Дата:   17-04-15 18:27

пращам линк в докс.бг и описвам тук.
с нещо остро и тънко, деликатно премахваш лентата с харектеристиката на обектива. Та е прикрепена с лепило, което просто я държи там и има двойна функция, да прикрие отворите за развиване на оптичната двойка и да информира за мм на обектива и блендата!
залепваш я някъде примерно на стъкло или огледало далеч от слънцето, че може се наложи да я върнеш обратно и да възтановиш функцията на обектива!
След премахването на декоративната лента-лепенка, с отверка, часовникарска или подобна пъхаш в отвора и започваш да развиваш обратно на часовниковата стрелка! прибираш оптиката на сигурно място като я защитиш от случайно нараняване или издраскване по оптичните елеменки, заедно с тънките "шайби" след развиване, взимаш някакъв филтър и завиваш на резбата и воаля без обръщащ пръстен имате микро обектив [smilie10]

(дали не трябваше педи това да изкупя китаците от базара и продавалника?) [smilie10]

резултата в снимки [thankyou]

Отговори на това съобщение
 Re: Макро въпроси.
Автор: kvakioh   
Дата:   17-04-15 18:32

[smilie24] [smilie24] [smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Макро въпроси.
Автор: piknik   
Дата:   17-04-15 20:22

"MauMyHa" Какво увеличение се постига с този обектив - 1:1, 2:1?

Отговори на това съобщение
 Re: Макро въпроси.
Автор: lamerko   
Дата:   18-04-15 00:31

Ха! От колко време очаквах някой да зададе тоя въпрос :)

Отговори на това съобщение
 Re: Макро въпроси.
Автор: ivjordan   
Дата:   18-04-15 00:38

Гледам, пишат из нета, че ставало със всеки обектив, но при някои можело да се окаже, че фокуса ти е вътре в корпуса на обектива. Та, има ли начин да разберем предварително кой обектив как ще се държи, или разглобяваме и пробваме на вяра?

Отговори на това съобщение
 Re: Макро въпроси.
Автор: MauMyHa   
Дата:   18-04-15 07:57

де да знам с точност колко е увеличението, не съм си го мерил.
BOZO, е автора ако има желание и нерви да споделя, щото тука гледам само гюме някой чака, че и подкукоросва. [smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Макро въпроси.
Автор: kvakioh   
Дата:   18-04-15 13:08

ЗА Канонски 28-80 става доста успешно, както и за 18-55 първия от 300/350Д.
Ето линк:
http://photography-on-the.net/forum/showthread.php?t=509546

Отговори на това съобщение
 Re: Макро въпроси.
Автор: kvakioh   
Дата:   18-04-15 13:09

Още един линк:
http://orionmystery.blogspot.com/2011/02/cheap-macro-with-35-80mm-lens.html

Отговори на това съобщение
 Re: Макро въпроси.
Автор: kvakioh   
Дата:   18-04-15 13:11

Има и вариант за обърнат обектив даже с контактите:
http://orionmystery.blogspot.com/2010/10/poor-mans-mpe65-dmf-supermacro.html

Всичко става, тук в случая не толкова се задълбаваме дали постигаме някакви висоти и максимуми. Споделяме кой, как, с какво и защо. Пък който иска, да повтори.

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »