Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Някой разбира ли от безогледалки ?
Автор: Pif   
Дата:   10-04-15 00:34

Трябва ми безогледалка със сменяема оптика която може да снима с ръчни обективи (без обектив). Ако може да има лайв вю и да се настройва и снима през ЮСБ-то ще е още по-добре. 8-12 мегапиксела. В краен случай лайв вю-то ще го правя през пал/хдми изхода а снимките ще си ги взиам през УайФай СД/ЦФ карта. Интересува ме някой попадал ли е на модел с такива способности.

Сега допълнителните подробности. Преди време търсех такова нещо с монохромна матрица. Продават се на цени 4000-5000 долара за астро цели с охлаждане на сензора и доста подробности които не ми трябват. Искам да правя едно устройство за измерване на разни спектрални криви и за целта данните трябва да ги вкарам в компютър по някакъв начин.

Ако матрицата е по-големичка е по-добре.
Всякакви идеи са добре дошли.

Отговори на това съобщение
 Re: Някой разбира ли от безогледалки ?
Автор: batsali   
Дата:   10-04-15 00:57

https://www.youtube.com/watch?v=tRrOdKW06sk

Отговори на това съобщение
 Re: Някой разбира ли от безогледалки ?
Автор: Pif   
Дата:   10-04-15 01:16

Благодаря за предложението, но целта е различна. Трябва ми информация за фотоапарат без обектив. Частта свързана със светлинни източници, филтри, призми и оптика е решена и работеща. Трябва тази информация да се цифровизира / заснеме и да се докара до ниво таблица. За целта ми трябва фотоапарат.

Отговори на това съобщение
 Re: Някой разбира ли от безогледалки ?
Автор: batsali   
Дата:   10-04-15 01:32

Не беше предложение, просто се сетих [smile] Какво точно ще мериш, ако не е тайна?

Отговори на това съобщение
 Re: Някой разбира ли от безогледалки ?
Автор: chrisnoch   
Дата:   10-04-15 03:39

Задачата е необичайна, та ми стана интересно.
Изглежда, обаче, че не можеш да обясниш точно какво ти трябва ...
Някои общи положения:
- Всички безогледалки със сменяема оптика могат да снимат с (почти) всякакви ръчни обективи. Няма да е зле да уточниш готовата част от твоята система какъв тип оптика използва.
- Всички безогледалки имат лайв вю (при това като единствена опция, защото нямат огледала и оптични визьори), но повечето го изобразяват само на вградените си екрани и визьори. На теб ти трябва нещо повече, но не е ясно какво точно.
- Принципно можеш да "извадиш" картина извън тялото на фотоапарата по три начина - USB кабел (tethering), Wi-Fi (remote view + tethering) и HDMI (видео сигнал с резолюция до 4096 x 2160). Пак казвам, че трябва да уточниш какво искаш да правиш - и то с подробности.
- Безогледални камери със сменяема оптика се произвеждат с три размера сензори - 4/3, APS-C и FF. Цените доста се различават, така че дай някакъв таван на бюджета.
Няколко примера:
- Вехтият Panasonic GH2 (ок. 800 лв. втора ръка) има чист HDMI изход, но няма tethering. Тази функционалност се появява чак в GH4 (ок. 3000 лв.) - след ъпдейт на фърмуера. 4/3 сензор.
- Новият Sony A5100 струва 899 лв. (само тялото) и има чист HDMI изход + Wi-Fi tethering. "Смешна" камера, ама току-виж ти свършила работа. APS-C сензор.
- Някои тела от NX серията на Samsung имат същите възможности и са в същия ценови диапазон. APS-C сензор.
- Ако държиш на FF сензор - Sony a7/II/r/s предлагат всичко, което ти трябва, но бюджетът скача в пъти (2300 лв. минимум).
- Има и гъзарски решения пак около този "минимум" - FujiFilm XT-1 (APS-C сензор) и Olympus E-M1 (4/3 сензор).

Отговори на това съобщение
 Re: Някой разбира ли от безогледалки ?
Автор: nyamago   
Дата:   10-04-15 11:56

Мисля, че си представям добре какво искаш да направиш - за такива цели забрави за FF, APS-C е предостатъчно. То и 4/3 ще ти свърши работа, но парадоксално за цените на 4/3 има избор от APS-C матрици в тела с по-добри възможности, вкл. вграден WiFi та не ти трябва скъпа карта за тая част.

И поради бързото развитие на сегмента (излизат често много нови модели) - има плодороден пазар на втора ръка, с голям избор и много добри цени.

На слука!
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Някой разбира ли от безогледалки ?
Автор: Pif   
Дата:   10-04-15 12:33

Смятам, че APS-C ще ми е достатъчен като размер. Ще проверя дали мога да имам по-голям образ от това при най-широк размах.

Конкретно задачата е изображението което имам нарисувано на оптична равнина да влезе в компютър. Предпочитам USB като основно средство за комуникация. Ще правя експонации между 0.5 и 2 секунди и образа трябва да влезе в компютъра. Ако имам възможност през USB-то да гледам на екрана на компютъра какво се случва в машината и след като всичко е настроено механично тогава да направя серия от 20-30 снимки които да ми се появят като файлове.
АКО това не може да стане през USB тогава ще мисля за други методи като PAL / HDMI за режима на настройка и WiFi за прехвърляне на файловете а с 1 реле ще натискам спусака на фотоапарата.
Върши ми работа и по-стар фотоапарат. 8-12 мегапиксела са напълно достатъчни. Не гоня и голям динамичен диапазон. Ще работя на най-ниското възможно ИСО. Не ми се инвестира голяма сума пари защото не съм сигурен, че ще успея да постигна задоволителни резултати с цветна матрица.
Разгледах горните предложения но те са доста нови камери с висока резолюция. При мен над 12 мегапиксела е противопоказно. Ще видя доста зор за да извадя читава картина от 16 или 22 мегапикселов сензор. Там пиксела е прекалено малък и трудно ще дефинирам къде точно са ми максимумите. Работата с големи файлове е по-трудна. Също така ако ще работя с WiFi карта вместо по USB предпочитам видеото да ми идва по PAL вместо по HDMI.

Отговори на това съобщение
 Re: Някой разбира ли от безогледалки ?
Автор: batsali   
Дата:   10-04-15 12:44

За добра дефиниция на максимуми ти трябва точно дребен пиксел. Колкото по-дребен, толкова по-добре. Какво ще мериш?

Отговори на това съобщение
 Re: Някой разбира ли от безогледалки ?
Автор: nyamago   
Дата:   10-04-15 13:25

Ами когато безогледалките излязоха, 8-12 Мп вече си отиваше, първият Некс на Сони бешше 14Мп. Ако ниска резолюия ти е наистина техниески важна и намериш някой стар модел в твоя диапазон пиксели, той със сигурност няма да има комуникациите, които ти трябват - те се появиха във второто поколение след 2010-2011 (и тогава резолюцията вече беше най-често 16Мп).

От една страна не виждам как по-висока резолюция ще ти попречи; от друга - може би нещо с несменяем обектив би ти свършило работа, защо непременно безогледалки?

Отговори на това съобщение
 Re: Някой разбира ли от безогледалки ?
Автор: BOZO   
Дата:   10-04-15 14:34

Предполагам заради размера и теглото трябва да е безогледалка. По спомен става дума за специфични заварки.

Отговори на това съобщение
 Re: Някой разбира ли от безогледалки ?
Автор: Pif   
Дата:   10-04-15 18:05

Не ми пречи нито размера нито теглото. Целта е фотоапарата да няма обектив. Искам да няма и перде. Иначе ще взема някой 50Д или 60Д на канон и си решавам проблема. Изображението се получава от наслагване на няколко картини пристигащи до матрицата по различен оптичен път.
Щом няма малкопикселна безогледалка с USB явно ще трябва да взема каква да е безогледалка и да ползвам WiFi карта. Другия вариянт е да си пробвам късмета с 14-16 мегапиксела.
Някой конкретен модел с който мога да снимам през USB?

Отговори на това съобщение
 Re: Някой разбира ли от безогледалки ?
Автор: h_bio   
Дата:   10-04-15 22:28

Перде? Перде няма, но подозирам, че имаш предвид механичен затвор и трябва да те разочаровам - всички безоглдалки имат такъв (доколкото ми е известно). Хубавото е, че някои от тях могат да ползват и електронен затвор, което те устройва май.

Отговори на това съобщение
 Re: Някой разбира ли от безогледалки ?
Автор: batsali   
Дата:   10-04-15 22:59

Pif, кажи точно какво искаш да направиш. Хем на мене ми е интересно, хем ще могат да ти помогнат хората, които са пипали повече камери от мен... [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Някой разбира ли от безогледалки ?
Автор: VladX   
Дата:   11-04-15 09:50

Olympus em 10 или 5ii. Пен 6 и 7
Можеш да виждаш юайфвюто от смартфон или таблет. По този начин можеш и да снимаш. Направените снимки имат възможност да се прехвърлят безжично на смарт устройство.

Отговори на това съобщение
 Re: Някой разбира ли от безогледалки ?
Автор: chrisnoch   
Дата:   11-04-15 12:20

Pif,
Опитваме се да помогнем, но ти си знаеш своето. Нека да повторя:
- През USB няма как да виждаш картина от сензора в реално време. Можеш да имаш контрол и tethering. Ако не знаеш какво е tethering - има много инфо в нета.
- През Wi-Fi можеш да имаш контрол, лайв вю и tethering. Това е най-универсалният интерфейс.
- PAL не е интерфейс, а стандарт за цветна телевизия със стандартна резолюция. HDMI е потребителски интерфейс за видео сигнали, който позволява лайв вю при по-модерните фотоапарати.

Няма камера, която да съчетава съвременна функционалност с резолюция до 12 МП. Единственото изключение е Sony A7s, която струва една торба пари.
Бъркаш, че за твоите цели е по-подходящ сензор с 12 МП и надолу. Ако цветовете ти пречат, можеш да използваш само информацията за яркост.
Картите с Wi-Fi са скъпо решение с ограничена функционалност - за разлика от съвременните камери с Wi-Fi. Според мен точно това ти трябва - контрол, лайв вю и трансфер на файловете през един интерфейс (Wi-Fi).

Отговори на това съобщение
 Re: Някой разбира ли от безогледалки ?
Автор: Pif   
Дата:   11-04-15 14:40

Крисноч,
благодаря, че полагаш толкова усилия да ми помогнеш и си взел каузата толкова присърце. Дори си готов да ме образоваш и да ме научиш какво ми трябва. Но аз като тъп и упорит ще продължа да не ти вярвам и да си знам своето.
Имам една много хубава сапунерка на сони 7.2 мегапиксела която като и пъхна USB кабела и ме пита какво искам:
1. Да се прави на кард ридър и да ми даде достъп до файловете на картата
2. Да печатам на принтер
3. Да се прави на камера и компютъра да я вижда като уеб камера. В последният режим мога да правя и снимки през компютъра.
Когато си написах темата целта беше някой да каже: Аз имам този и този фотоапарат който може да прави това и това.
Доста турбосапунерки го могат. Проблемът там е, че не тръгват без обективи. Трябва да извеждам обектива с разни кабели и да стои отстрани в кутията или да правя емулатор на обектив който да лъже апарата, че има обектив и апарата да успее да си направи първоначалните тестове при стартиране за да може да заработи нормално.
Затова въпроса ми е някой знае ли безогледалка която може нещата които искам? Предпочитам информация от 1-ва или 2-ра ръка. Човек който го е пробвал саморъчно или е виждал някой да го прави.
В краен случай ще се грабна един ден и ще седна в някой техномаркет да им изпробвам всичките камери и проблема ще се реши.

Отговори на това съобщение
 Re: Някой разбира ли от безогледалки ?
Автор: batsali   
Дата:   11-04-15 14:50

Докато продължаваш да пазиш държавна тайна, ще продължаваш да получаваш неадекватна помощ...

Отговори на това съобщение
 Re: Някой разбира ли от безогледалки ?
Автор: marves   
Дата:   11-04-15 15:19

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Някой разбира ли от безогледалки ?
Автор: chrisnoch   
Дата:   14-04-15 17:26

Pif,
Можеш и да не ми вярваш - твоя си работа! [smilie5]
Има два начина да стигнеш до "истината" - трудно (сам) и лесно (с помощ). Ти явно си избрал втория начин, ама тогава за чий чеп си пуснал тази тема? Пък и ми се струва глупаво да не хващаш вяра точно на най-подробните коментари в нея!
Твоето Сони има нестандартна функционалност - и аз пазя едно канонче с подобни възможности. (Апропо, "уеб видеото" през USB е с ниска резолюция и за крив чеп не става - особено по съвременните стандарти.) За съжаление в днешно време всички производители разчитат на стандартни технологии и интерфейси - хем по-евтино, хем с по-широка съвместимост. Ще рече, че безогледалки с нестандартна USB функционалност просто няма! Защо не подкараш всичко през Wi-Fi? Кеф ти управление, кеф ти live view, кеф ти tethering!

Отговори на това съобщение
 Re: Някой разбира ли от безогледалки ?
Автор: Pif   
Дата:   14-04-15 22:26

Крисноч,
нещо си в грешка. Много фотоапарати имат тази стандартна функционалност да се правят на уеб камера. Това, че в твоя свят не стават за "крив чеп" на много хора им върши работа и го ползват. Явно и на мен ми върши работа щом искам да го ползвам.
Хубаво е да ми обясниш какво ми трябва и как сам ще разбера какво ми трябва но аз пак не искам да ти повярвам. Аз ти обяснявам, че ми трябва трактор. С този трактор искам да мога да дърпам ремарке и да закачам плуг. Искам да е малко конски сили - колкото едно магаре. Ти ми обясняваш да си взема някое ауди защото имало 4х4, блокировка на диференциалите, вдигало 300 и т.н.
Задачата е проста:
1. Лайв вю с ниска резолюция за да си настроя горе долу системата.
2. 8-12 мегапиксела които да вкарам в компютъра през ЮСБ.

Много хубаво, че техниката се развива и предлага 8к видео през ХДМИ, предлага 25 мегапиксела с 5-10 кадъра/секунда през уайфай, 4г, 5м, 6щ и т.н.
Както написах и по-горе трябва ми информация от 1-ва или 2-ра ръка. Някой който го е пипал и правил. Целта на поста ми беше точно това, да видя дали някой се е сблъсквал с проблема.
Естественно, че проблема си е мой и аз сам трябва да си намеря решение за него. Похвално е, че си съпричастен с моя проблем но в момента в който излезеш извън заданието и твоето решение не ми върши работа. Устройството в момента работи експериментално с 2 мегапикселова черно-бяла матрица на 10 кадъра/секунда. Прави едни нестандартни роу видео файлове които прехвърлям през скъзи. Целта е да опитам да извадя по-голяма точност с ползването на по-добра матрица.
Ако подкарам уайфай ще се наложи писане на доста къстъм софтуер. Нещата стават много дебели от към управление. Единственното което мога да ползвам е отдалечена папка в която фотоапарата да записва файловете а аз да извършвам контрола през някакъв друг интерфейс. Не си струва цялото усилие ако не успея да докажа, че с цветна матрица това може да бъде направено.
И все пак ми трябва стар трактор независимо колко по-лошо вози от новото ауди.

Отговори на това съобщение
 Re: Някой разбира ли от безогледалки ?
Автор: chrisnoch   
Дата:   15-04-15 13:15

Pif,
Изобщо не претендирам, че познавам всички сапунерки, които се пънат да се правят на уеб камери! Просто се опитах да подскажа, че лайв вю през USB няма как да е с прилична резолюция - най-паче ако фотоапаратът не поддържа MHL. Досега никой производител не е създал ни сапунерка, ни безогледалка с MHL функционалност - за разлика от множеството смарт телефони и таблети, които предлагат тази "благинка".
Проблемът ти е много специфичен - както сам си се убедил, надявам се, от оскъдните постове в тази тема. Глуповато е да плещиш за трактори и Аудита, когато някой се опитва да ти помогне, въпреки че няма ТОЧНО този опит нито от 1-ва, нито от 2-ра ръка.
Все още не си казал каква оптика използваш в твоята уникална система. Вероятно знаеш това-онова за работното разстояние на обективите, та затова си се насочил към безогледални камери. Мога само да гадая, пък боб не мога да хвърлям. Искаш съвет, но не даваш информация. Защо?
Смяташ, че DSLR няма да ти свърши работа. Вероятно сам не знаеш защо, но за всеки случай погледни ТУК . Има и други варианти с подобни функции. "Извличането" на лайв вю + tethering през USB изисква специализиран софтуер, но той вече е написан. Трябва само да измислиш как да го използваш за твоите нужди.
Има и други (по-заобиколни?) начини за решаване на твоята задача. Например лайв вю през HDMI (на отделен монитор) + tethering през USB към компютъра. Може това да се окаже по-удачно решение, но няма как да разберем, ако продължаваш да пишеш алегорично за трактори и Аудита, вместо да постнеш по-конкретна информация.

Отговори на това съобщение
 Re: Някой разбира ли от безогледалки ?
Автор: JohnyWalker   
Дата:   15-04-15 15:07

От Сони безогледалките тази е най-евтината А5000 която подържа USB live-view което ти трябва
http://www.sony-mea.com/support/download/525030

За другите марки не мога да кажа.


Отговори на това съобщение
 Re: Някой разбира ли от безогледалки ?
Автор: chrisnoch   
Дата:   17-04-15 15:57

JohnyWalker,
Линкът ти не работи - страницата не съществува!
Доколкото знам, Сони а5000 не може да поддържа лайв вю през USB, но може и да греша! Дай читав линк, та да видим!

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »